Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Uwagi techniczno-eksploatacyjne dotyczące sieci kanalizacji deszczowej

Zasady projektowania odwodnień drogowych określają "Wytyczne techniczne projektowania miejskich sieci kanalizacyjnych"
Zasady projektowania odwodnień drogowych określają "Wytyczne techniczne projektowania miejskich sieci kanalizacyjnych"
www.sxc.hu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska prawidłowe nazewnictwo użyte w tytule powinno brzmieć „kanalizacja odprowadzająca wody opadowe i roztopowe”. Należy podkreślić, że udział tych ostatnich jest znikomy, gdyż największe obciążenie tej kanalizacji stanowią opady występujące w maju, czerwcu i lipcu. Wprawdzie Wytyczne techniczne projektowania miejskich sieci kanalizacyjnych formalnie nie są obowiązujące, jednak można zadać pytanie dotyczące różnicy w hydraulice i hydrologii między latami 60. ubiegłego stulecia a wiedzą znaną w XXI wieku. Obecnie często mówi się, że współczesne opady, m.in. na skutek postępującego ocieplenia, stają się bardziej gwałtowne i mniej obliczalne. Ale to tylko hipoteza...

Zasada Manninga określa prawa przepływu i obowiązują one chyba do tej pory. Wytyczne techniczne [2] podają, że najmniejszy przekrój kanału deszczowego powinien wynosić d = 250 mm. Ten wymóg już na wstępie narzuca projektantowi zastosowanie średnicy d = 250 mm od wpustu ulicznego bez względu na powierzchnię zlewni, jaka mu jest przypisana.

Wpust ten ma średnicę podłączenia d = 200 mm i od razu za nim musimy podłączać przewód d = 250. W wielu przypadkach wpust ten praktycznie nie odbiera opadu, gdyż pokryty jest wszelkimi możliwymi zanieczyszczeniami, jakie wytwarzają natura i człowiek (liście, gałęzie, papier itp.).

Przeanalizujmy fragment profilu kanału zakończonego wpustem ulicznym i zbierającym opad z pewnej powierzchni. Początkowe zagłębienie winno wynosić ok. 1,5 m ppt. Dla uproszczenia założono, że odcinek ten wynosi l = 50 m i zakończony jest studnią rewizyjną. Przyjęto d = 200 mm i spadek i = 0,5%.

Poznaj Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji »

Prześledźmy sytuację, gdy dla uproszczenia założono napełnienie jednego wpustu. Padający deszcz powoli wypełnia zlewnię i pierwsze strugi dopływają do wpustu, a potem do kanału. Zakładamy, że opad jest w stanie wypełnić objętość kanału. Kanał wypełnia się do poziomu określanego jako pełne napełnienie,  zyli w 100%.

To napełnienie odpowiada przepływowi podanemu w tabeli, w kolumnie 3 q = 10 l/sek. Dopływ z terenu się powiększa i kanał nie jest w stanie przejąć tej ilości, powoli podnosi się poziom w odcinku pionowym, dochodząc do poziomu terenu. Odcinek poziomy l = 50 m zaczyna pracować pod ciśnieniem, czego wykresem jest linia ciśnień. Wtedy to przepustowość określa parametr h.

Wzrost dopływu opadu powoduje wzrost napełnienia i zwiększa się przepustowość, wzrost jednego parametru powoduje wzrost drugiego parametru - określane to jest w technice jako dodatnie sprzężenie zwrotne. Gdy zmniejsza się ilość dopływającego deszczu, poziom w odcinku poziomym obniża się, następnie spada wypełnienie kanału. Sytuacja wraca do stanu początkowego, jaka była przed pojawieniem się deszczu.

Schemat hydrauliczny

 

Dowiedz się, jak dobrać materiały do budowy sieci kanalizacyjnej »

Postarajmy się, chociaż w przybliżeniu, określić obciążenie hydrauliczne wpustu. Rozpatrujemy odcinek jezdni o długości 1 km, szerokości b =10 m, zlewnia razem z chodnikami posiada szerokość b1 = 13 m. Wpusty zlokalizowano po obu stronach jezdni, w oddaleniu 100 m. Na długości 1 km mamy ich n = 20 szt. Odpływ opadu z tej zlewni wynosi:

q = 129 l/s × ha × 13 × 1000 × 0,0001 × 0,9 × 0,9

gdzie:
0,9 – współczynnik opóźnienia,
0,9 – współczynnik odpływu.

q = 136 l/s

Ilość wody opadowej na jeden wpust wyniesi:

Przyjęto 10 l/s na jeden wpust. Warunki pracy kanału dla przepływu jak wyżej. Otrzymujemy napełnienie 9 cm i szybkość v = 0,70 m/s. Jaka jest przepustowość dla warunków ciśnieniowych?

   13.03.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl