RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sterowanie ogrzewaniem w systemie KNX/EIB

Widok salonu z przykładowym rozmieszczeniem sensorów KNX/EIB

Widok salonu z przykładowym rozmieszczeniem sensorów KNX/EIB

Sterowanie temperaturą w domu lub biurze przy zastosowaniu tradycyjnych technik, takich jak na przykład umieszczenie zaworu grzejnikowego i ustawienie stałej temperatury, nie zawsze jest komfortowe i z pewnością nie spełnia wszystkich wymagań użytkownika, dla którego najważniejszym celem jest oszczędność energii, a co za tym idzie – jej kosztów.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Obecnie istnieje wiele inteligentnych systemów budynkowych. Jednym ze standardów tych systemów rozpowszechnionym w Europie jest KNX/EIB (Konnex/European Installation Bus), który pozwala na automatyczną kontrolę temperatury w pomieszczeniu w zależności od jego rodzaju, pory dnia i innych warunków zewnętrznych oraz określonych przez użytkownika.

Ponadto wykonanie sterowania instalacją ogrzewania w tym systemie pozwala na integrację z innymi instalacjami czy systemami, które także mogą mieć wpływ na zmianę temperatury. Sterowanie ogrzewaniem uwzględniające indywidualne potrzeby użytkowników jest jednym z zasadniczych powodów wprowadzenia miejscowej regulacji temperatury.

Taka regulacja znajduje zastosowanie w budynkach mieszkalnych (domy, wille, mieszkania, apartamenty), budynkach użyteczności publicznej (biura, hotele, szkoły) oraz małych firmach, pracowniach, np. projektowych itp. Stosowanie indywidualnych regulatorów  pokojowych pozwala na różnicowanie temperatury w każdym pomieszczeniu lub grupie pomieszczeń, zwiększając komfort i przyczyniając się do zmniejszenia kosztów eksploatacji. Na rysunku 1 przedstawiono przykładowy obieg wody w instalacji centralnego ogrzewania z wartościami temperatury uzyskiwanymi w różnych pomieszczeniach.

Rys. 1. Przykładowe zróżnicowanie temperatury w pomieszczeniach domu
uzyskane w instalacji c.o.

Rys. 1. Przykładowe zróżnicowanie temperatury w pomieszczeniach domu uzyskane w instalacji c.o.

Sposób rozwiązania instalacji elektrycznej w systemie KNX/EIB przedstawiono na przykładzie salonu (fot. 1) w domu jednorodzinnym, wyposażonym w zintegrowany system sterowania ogrzewaniem przy użyciu sterownika Vitocom 200 firmy Viessmann. Sterownik ten komunikuje się z systemem KNX/EIB oraz z regulatorami temperatury. Do sterowania urządzeniami grzewczymi zastosowano:

  • przycisk (sensor) czteroklawiszowy P3 (fot. 2a) z regulatorem temperatury, umieszczony w pobliżu okna,
  • panel dotykowy PS2 (fot. 2b), umieszczony przy wejściu do salonu.
Fot. 1. Widok salonu z przykładowym  rozmieszczeniem sensorów
KNX/EIB

Fot. 1. Widok salonu z przykładowym  rozmieszczeniem sensorówKNX/EIB

Fot. 2. Urządzenia magistralne systemu KNX/EIB:
a) przycisk P3 podtynkowy 4-klawiszowy, b) panel dotykowy

Fot. 2. Urządzenia magistralne systemu KNX/EIB: a) przycisk P3 podtynkowy 4-klawiszowy, b) panel dotykowy

Ogrzewanie podłogowe sterowane jest z rozdzielacza, w którym umieszczono zawór elektryczny SP1. Dodatkowo, przy drzwiach wyjściowych na taras, umieszczono grzejnik wodny z zaworem elektrycznym SG2. Podstawowe funkcje sterowania temperaturą w salonie przypisano do przycisku P3. Przycisk ten jest wyposażony w regulator temperatury, który może pracować w trybach: komfort, standby, nocnym oraz ochrony przed zamarzaniem. Przy zmianie trybu pracy regulatora istnieje możliwość ustawienia aplikacji opóźnienia czasu przejścia do innego trybu. Przyjęto następujące parametry i funkcje trybów pracy:

  • komfort – nastawiona temperatura 23°C, godziny aktywności od 6.00 do 7.00 oraz od 15.00 do 23.00, funkcja aktywowana za pomocą informacji „ON” – „1”,
  • standby – nastawiona temperatura 19°C, godziny aktywności od 7.00 do 15.00, funkcja aktywowana za pomocą informacji wyłączającej tryb „komfort” „OFF” – „0” oraz tryb „nocny” „OFF” – „0”,
  • nocny – nastawiona temperatura 17°C, godziny aktywności od 23.00 do 6.00, funkcja aktywowana za pomocą informacji wyłączającej tryb „komfort” „OFF” – „0” oraz załączającej tryb „nocny” „ON” – „1”,
  • ochrona przed zamarzaniem – nastawiona temperatura 7°C, funkcja aktywowana za pomocą informacji otrzymanej z kontaktronu (urządzenia kontrolującego położenie okna – otwarte „1”, zamknięte „0”).

W celu ustawienia odpowiednich wartości temperatury należy wybrać z panelu dotykowego (fot. 2b) funkcję „Control general” i następnie „Controller” ustawić na „Switching On” (załączenie funkcji kontrolowania). W dalszej kolejności wybieramy zakładkę „Setpoints” i ustawiamy temperaturę dla wymienionych trybów (fot. 3).

Widok okna panelu

Fot. 3. Widok okna panelu dotykowego przedstawiający ustawienie parametrów dla trybów przypisanych do przycisku P3

Kolejną czynnością, po ustawieniu parametrów trybów pracy, jest wybranie funkcji „closed -loop control for heating” (fot. 4) i ustawienie parametru „Control value output Pi controller” (ustawienie trybu pracy zaworów na dwustanowy – próbkujący – ON, OFF).

Widok okna panelu

Fot. 4. Widok okna panelu dotykowego przedstawiający wybór sposobu sterowania zaworem elektrycznym za pomocą przycisku P3

Sposób przypisania adresów grupowych, sterujących trybami ogrzewania, do obiektów komunikacyjnych w aplikacji przycisku P3 ilustruje widok okna w programie ETS3, przedstawiony na fotografii 5, natomiast rysunek 2 przedstawia schemat funkcyjny przypisania tych adresów.

Tryb „komfort” został przypisany funkcji „Time control” do dwóch kanałów: kanału 1 „Time channel 1” ustawionego na godzinę 6.00 i kanału 3 „Time channel 3” ustawionego na godzinę 15.00. O nastawionej godzinie (6.00 lub 15.00), do przycisku P3 wysłany zostanie rozkaz załączenia – „1” o adresie grupowym 2/3/1 do obiektu komunikacyjnego (36). Tryb „komfort” zostaje załączony.

Następnie, po sprawdzeniu temperatury przez wbudowany czujnik w przycisku P3, zostaje wysłane polecenie o adresie grupowym 2/3/5 do aktora grzewczego AG1 do obiektu komunikacyjnego (1). Po stwierdzeniu, że temperatura w pomieszczeniu jest niższa od zadanej, regulator analizuje czas, na jaki załączy ogrzewanie. Z podstawą czasową h = 15 minut regulator co 15 minut kontroluje temperaturę. Gdy temperatura w pomieszczeniu różni się od nastawionej o 2°C, wówczas  regulator załączy na 8 minut ogrzewanie, a kolejne 7 minut będzie ono wyłączone.

Po upływie kolejnych 15 minut regulator ponownie sprawdza temperaturę w pomieszczeniu i przyrównuje ją do zadanej. W przypadku gdy temperatura będzie różniła się o 1°C, regulator załączy ogrzewanie na 4 minuty, a kolejne 11 minut będzie wyłączony. Cykl powtarza się co 15 minut. Tryb „standby” został przypisany funkcji „Time control” do kanału 2 „Time channel 2”, który został ustawiony na godzinę 7.30. O tej godzinie zostanie wysłana informacja o adresie grupowym 2/3/4 do przycisku P3 do obiektu komunikacyjnego (36) „komfort” oraz do obiektu komunikacyjnego  (37) „noc” z rozkazem „0” – wyłącz i zostanie załączony tryb „standby”.

Następnie po sprawdzeniu temperatury poprzez wbudowany czujnik temperatury w przycisku P3 zostanie wysłane polecenie o adresie grupowym 2/3/5 do aktora grzewczego AG1 do obiektu komunikacyjnego (1). W przypadku stwierdzenia, że temperatura w pomieszczeniu jest niższa od zadanej, regulator wyśle polecenie załączenia ogrzewania.

Rys. 2. Schemat funkcyjny przypisania adresów
grupowych do sterowania trybami ogrzewania w przycisku P3: PS2 – panel dotykowy, AWB1 – wejście binarne, AG1, AG2 – aktory grzewcze

Rys. 2. Schemat funkcyjny przypisania adresów grupowych do sterowania trybami ogrzewania w przycisku P3: PS2 – panel dotykowy, AWB1 – wejście binarne, AG1, AG2 – aktory grzewcze

Widok w programie

Fot. 5. Widok okna w programie ETS3 przedstawiający przypisanie adresów grupowych, sterujących trybami ogrzewania, do obiektów komunikacyjnych w aplikacji przycisku P3

Tryb „noc” został przypisany do funkcji „Time control” do kanału 4 „Time channel 4”, który  został ustawiony na godzinę 23.30. O ustawionej godzinie zostanie wysłana informacja o adresie grupowym 2/3/2 do przycisku P3 do obiektu komunikacyjnego (36) „komfort” z rozkazem „0” – wyłącz oraz do obiektu komunikacyjnego (37) „noc” z rozkazem „1” – wyłącz i zostanie załączony tryb „noc”. Następnie po sprawdzeniu temperatury zostanie wysłana informacja o adresie grupowym 2/3/5 do aktora grzewczego AG1 do obiektu komunikacyjnego (1). W przypadku stwierdzenia, że temperatura w pomieszczeniu jest niższa od zadanej, regulator wyśle poleceniezałączenia ogrzewania.

Tryb „ochrona przed zamarzaniem” jest aktywowany za pomocą wysłania informacji z kontaktronu CZO2. Kontaktron kontroluje położenie okna (otwarte – „1”, zamknięte – „0”) i w przypadku gdy jest ono otwarte, podaje napięcie 24V DC na wejście binarne AWB1 do kanału 2. Następnie wejście binarne AWB1 wysyła informację o adresie grupowym 2/3/3 z obiektu komunikacyjnego (2) na wejście komunikacyjne (38) przycisku P3 z rozkazem „1” – wyłącz tryb „ochrona przed zamarzaniem”.

Wówczas regulator przejdzie z trybów pracy „komfort”, „standby”, „noc” na tryb „ochrona przed zamarzaniem”. Dodatkową możliwością przycisku P3 jest wysyłanie aktualnej temperatury do centralnego miejsca, jakim może być np. panel dotykowy PS2 znajdujący się w salonie. Z czujnika temperatury umieszczonego w przycisku P3 wysyłana jest informacja o aktualnej temperaturze, którą należy powiązać z obiektem komunikacyjnym (40) o nazwie „current actual value” przycisku P3.

Wyświetlacz LCD w sensorze przyciskowym P3 pełni rolę informacyjną i sam jest przyciskiem, w którym można zmieniać nastawy temperatury, tryby pracy, funkcje i czas działania. Po wywołaniu menu panelu dotykowego przez naciśnięcie odpowiednio środkowej, dolnej części wyświetlacza możemy wybrać poszczególne funkcje:

  • zmiana wymaganej wartości – umożliwia nastawy temperatury w pomieszczeniu niezależnie od ustawionych trybów, naciskając lewąstronę wyświetlacza – zmniejszamy temperaturę, prawą – zwiększamy,
  • zmiana trybu pracy – umożliwia ustawienie trybów pracy termostatu przez wybieranie poszczególnych oznaczeń: b0 – noc, b1 – standby, b2 – komfort,
  • wybór dni roboczych lub wolnych od pracy – wybierając oznaczenia: h0 dla dni wolnych lub h1 dla dni roboczych należy zaprogramować ustawienia parametrów dla tych dni,
  • tryb wyświetlacza – umożliwia ustawienie wyświetlanych informacji: d0 – aktualna temperatura, d2 – na przemian temperatura zadana i aktualna, d3 – data, d4 – czas, d5 – na przemian data i czas, d6 – na przemian aktualna i zadana temperatura oraz data i czas.

Schemat powiązania funkcyjnego i przypisania adresów grupowych do opisanych urządzeń sterujących,  a więc przycisku P3, stacji pogodowej, panelu dotykowego, sterownika Vitocom 200 oraz kontaktronu przedstawiono na rysunku 3.

Rys. 3. Schemat funkcyjny i przypisanie adresów grupowych podczas sterowania ogrzewaniem: P3 – przycisk 4-klawiszowy, PS2 – panel dotykowy,
AWB1 – wejście binarne, AG1, AG2 – aktory grzewcze

Rys. 3. Schemat funkcyjny i przypisanie adresów grupowych podczas sterowania ogrzewaniem: P3 – przycisk 4-klawiszowy, PS2 – panel dotykowy, AWB1 – wejście binarne, AG1, AG2 – aktory grzewcze

Główny panel dotykowy oznaczony jako PS2 (adres fizyczny 0.0.26), w którym umieszczono podgląd na całą instalację z możliwością jej sterowania, znajduje się w salonie. W panelu PS2 ustawiono kilka stron, do których przypisano między innymi wszystkie funkcje sterowania, takie jak w przycisku P3. W panelu umieszczono również funkcję podglądu aktualnej temperatury w kotle grzewczym, temperatury zewnętrznej, ciśnienia atmosferycznego i wilgotności.

Ustawienie wymienionych funkcji związane jest z odpowiednim ustawieniem aplikacji stacji pogodowej SP oraz powiązaniem obiektów komunikacyjnych z panelem sterowania PS2. Na przykład w celu ustawienia funkcji pomiaru temperatury zewnętrznej należy spośród funkcji stacji pogodowej SP wybrać „pomiar temperatury” i jednostki pomiaru, a do panelu sterowania PS2 przypisać adres grupowy 0/1/2 do obiektu komunikacyjnego (1) stacji pogodowej SP. Następnie funkcja panelu dotykowego PS2 musi zostać skonfigurowana.

Sterownik Vitocom 200 zastosowany w instalacji grzewczej pozwala na znaczne oszczędności energii. Aby zintegrować ten sterownik z urządzeniami magistralnymi KNX/EIB, należy z każdego pomieszczenia, w którym został umieszczony regulator temperatury, przesyłać informacje o aktualnych położeniach zaworów elektrycznych ogrzewania (wyłączone – „0”, załączone – „1”).

Informacje te trafiają do panelu sterowania PS2 na bramkę OR. Jeśli minimum jedno pomieszczenie wykazuje zapotrzebowanie na ogrzewanie (logiczne „1” na wejściu bramki), to zostaje wysłane polecenie do sterownika Vitocom 200 o adresie grupowym 0/1/3 – „ustaw RTS* na 25°C”. Polecenie to powoduje zmianę o kilka stopni temperatury wody w kotle lub na zasilaniu i pomieszczenie będzie się szybko nagrzewać. Jeśli żaden czujnik temperatury nie wysyła informacji o zapotrzebowaniu energii, to sterownik Vitocom realizuje polecenie „ustaw RTS* na 15°C”.

Temperatura wody w kotle obniży się, a palnik pieca będzie załączał się rzadziej, co przyczyni się do dużych oszczędności energii. Dodatkowe informacje, które można odczytać na panelu sterowania PS2, przesłane ze sterownika to: temperatura wody w kotle – KTS*, temperatura wody na zasilaniu – VTS*, stan pracy pompy, krzywa grzewcza, poziom krzywej grzewczej, ciepła woda użytkowa – CWU* (* – oznaczenia odnoszą się do funkcji sterowania pieca grzewczego firmy Viessmann i stosowane są w instrukcji technicznej tego pieca).

Przedstawiony przykład sterowania ogrzewaniem pokazuje, że system KNX/EIB pozwala na indywidualną regulację temperatury w każdym pomieszczeniu i o każdej porze dnia i nocy. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać wysoki komfort i jednocześnie utrzymać zużycie energii na stosunkowo niskim poziomie. Dzięki nowoczesnym termostatom, czujnikom i regulatorom temperatury w łatwy sposób można kontrolować temperaturę w wybranym pomieszczeniu, przez co uzyskujemy zdecydowaną przewagę nad tradycyjnymi systemami sterowania ogrzewaniem. Mimo że systemy te wciąż są drogie, to w rozrachunku długoterminowym możemy uzyskać znaczne oszczędności energii, a więc zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

mgr inż. Wiktor Koselak, mgr inż. Jacek Krystek, mgr inż. Jerzy Żurawski Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB) Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element,...

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element, np. mostki cieplne, może mieć duży wpływ na efektywność energetyczną całego budynku. Dobór odpowiednich elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych musi zawsze iść w parze z projektem instalacji oraz źródeł ciepła i chłodu.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.