RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacja instalacji klimatyzacyjnejwww.airengineering.pl

Izolacja instalacji klimatyzacyjnej
www.airengineering.pl

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały aktualne wymagania dotyczące grubości izolacji w instalacjach wody lodowej, a wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 r. [1]. Dla porównania przedstawiono również podobne wymagania w innych krajach europejskich: Hiszpanii i Portugalii, Czech oraz Słowenii.

Zobacz także

PAROC Polska Sp z o.o. Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC?

Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC? Jak wybrać izolację termiczną zewnętrznych instalacji HVAC?

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC,...

Instalacje biegnące na zewnątrz budynków wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, a jej charakter powinien odpowiadać wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów. Jak i czym izolować instalacje HVAC, żeby straty ciepła były jak najmniejsze?

PAROC Polska Sp z o.o. Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC? Jak dobrać grubość izolacji do instalacji HVAC?

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów...

Przepisy dotyczące projektowania instalacji HVAC są co jakiś czas nowelizowane, ale nadal nie precyzują w dokładny sposób wszystkich zagadnień. Jedną z kwestii, która budzi niekiedy wątpliwości projektantów i wykonawców, jest izolacja termiczna elementów instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Na jakiej podstawie ustalić, jak grube powinny być izolacje techniczne kanałów i urządzeń?

Termo Organika Sp. z o.o. Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom

Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom Ocieplenie styropianem grafitowym – inwestycja w ciepły dom

Wykonanie izolacji budynku dobrej jakości styropianem pozwala uzyskać wysoki komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tym samym to doskonały sposób, by...

Wykonanie izolacji budynku dobrej jakości styropianem pozwala uzyskać wysoki komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Tym samym to doskonały sposób, by obniżyć rachunki i ograniczyć zjawisko smogu. Alternatywą dla tradycyjnego białego styropianu jest styropian grafitowy, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Kwota zainwestowana w ocieplenie budynku styropianem grafitowym szybko się zwróci się, a budynkowi zapewni skuteczną...

Rozprowadzanie chłodu poprzez instalację tzw. wody lodowej to najczęściej spotykane rozwiązanie klimatyzacji pomieszczeń. Typowa woda lodowa to zwykle 30-proc. roztwór wodny glikolu etylowego o temperaturze na wyjściu z agregatu wody lodowej (chillera) rzędu +5 do +7°C. Woda lodowa rozprowadzana jest w budynku instalacją rurową do klimakonwektorów - wymienników ciepła, w których następuje schłodzenie wentylowanego powietrza i jednocześnie podniesienie temperatury wody lodowej do około +12°C. Następnie woda lodowa powraca do agregatu, w którym schładzana jest ponownie do temperatury  wyjściowej rzędu +5 do +7°C.

Przeczytaj artykuł: Układy wody lodowej. Zastosowanie czynników o niskiej temperaturze krzepnięcia »

Instalacja wody lodowej zbudowana jest z rur o różnych średnicach, najczęściej od 42 do 200 mm. Z uwagi na niską temperaturę ośrodka instalacja wody lodowej musi być izolowana termicznie w celu uniknięcia skraplania zawartej w powietrzu pary wodnej na powierzchni rur. Minimalna grubość izolacji powinna być dobrana tak, aby temperatura na jej zewnętrznej powierzchni była wyższa od temperatury punktu rosy otaczającego powietrza. Ponadto izolacja powinna być ciągła na całej długości rury oraz na kształtkach (kolanka, trójniki itp.) i w miejscach podparcia.

Jakakolwiek nieciągłość izolacji: przerwy, nieszczelne połączenia, zgniecenia, to miejsce, w którym może nastąpić kondensacja pary wodnej, pomimo ogólnie poprawnie dobranej minimalnej grubości. Materiałem zapewniającym szczelność połączeń, nawet na skomplikowanych kształtkach, jest izolacja z kauczuku syntetycznego. Dodatkowo izolacja z kauczuku syntetycznego charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła rzędu 0,033 do 0,036 W/mK w temperaturze 0°C i wysokim współczynnikiem oporu na dyfuzję pary wodnej rzędu 7000 i więcej.  

Minimalna grubość izolacji

Czynnikiem mającym istotny wpływ na poprawny dobór minimalnej grubości izolacji, ale często nieuwzględnianym należycie w obliczeniach, jest współczynnik przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K]. Dokładne obliczenie lub oszacowanie wielkości tego współczynnika jest trudne, gdyż zależy on od wielu zmiennych, m.in od temperatury zewnętrznej powierzchni izolacji, a więc obliczenie współczynnika przejmowania ciepła wymagałoby stosowania metody iteracyjnej.

Pewne wzory podane są w normie ISO 12241 „Izolacja cieplna wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych. Zasady obliczania”, jednakże w praktyce inżynierskiej  nie są one stosowane z uwagi na konieczność iteracji i zbyt szczegółowe obliczenia osobno dla rur pionowych i poziomych.

W praktyce wystarczy przyjęcie pewnej stałej minimalnej wartości współczynnika przejmowania ciepła na zewnętrznej powierzchni izolacji, np. h = 9 W/m2K. Minimalna grubość izolacji obliczona przy zastosowaniu takiej wartości współczynnika przejmowania ciepła na pewno nie będzie za mała, gdyż dla wyższych wartości współczynnika przejmowania ciepła obliczona minimalna grubość izolacji będzie mniejsza.

Wartość współczynnika przejmowania ciepła na zewnętrznej powierzchni izolacji h = 9 W/m2K jest poprawna dla powierzchni niemetalicznych (np. izolacji kauczukowych) w warunkach swobodnej konwekcji (cyrkulacji) powietrza. Jednakże w innych warunkach, tzn. gdy zastosowany jest płaszcz z blachy stalowej lub aluminiowej lub gdy cyrkulacja powietrza jest ograniczona, np. w warunkach ciasnej zabudowy, wartość tego współczynnika będzie znacznie mniejsza, a tym samym minimalna grubość izolacji będzie większa.

W takich warunkach należy przyjmować inne wartości współczynnika przejmowania ciepła na zewnętrznej powierzchni izolacji lub płaszcza:

  • izolacja pokryta płaszczem z blachy stalowej: h = 7 W/m2K,

  • izolacja pokryta płaszczem z blachy aluminiowej: h = 5 W/m2K,

  • ograniczona cyrkulacja powietrza: h = 3 W/m2K (lub nawet niższa wartość w szczególnych przypadkach).

Nieuwzględnienie niższej wartości współczynnika przejmowania ciepła na zewnętrznej powierzchni przy zastosowaniu płaszcza z blachy stalowej lub aluminiowej, co ma miejsce zwykle na instalacjach prowadzonych na zewnątrz budynków, a tym samym przyjęcie zbyt małej grubości izolacji w praktyce nie powoduje często  skutków kondensacji, gdyż w warunkach przepływu powietrza i wskutek działania wiatru rzeczywista wartość współczynnika przejmowania ciepła jest wyższa niż założona wartość minimalna.

Jednakże w warunkach ograniczonej cyrkulacji powietrza nieuwzględnienie niższej wartości współczynnika przejmowania ciepła na zewnętrznej powierzchni izolacji i w związku z tym przyjęcie zbyt małej grubości izolacji skutkuje kondensacją pary wodnej. Przyjmuje się, że swobodna cyrkulacja powietrza jest zapewniona, gdy:

  • pomieszczenie lub przestrzeń są wentylowane,

  • minimalna odległość izolowanych rur od innych obiektów wynosi 100 mm,

  • minimalna odległość izolowanych zbiorników od innych obiektów wynosi 1000 mm.

Ogólnie przy obliczeniu minimalnej grubości izolacji ze względu na uniknięcie kondensacji pary wodnej należy uwzględnić:

  • temperaturę ośrodka (wody lodowej),

  • temperaturę otoczenia,

  • wilgotność względną otoczenia,

  • współczynnik przejmowania ciepła na zewnętrznej powierzchni izolacji lub płaszcza z blachy.

Przykładowe obliczone minimalne grubości izolacji bez płaszcza, w warunkach swobodnej cyrkulacji powietrza, podano w tabeli 1.

Minimalne grubości izolacji - bez płaszcza z blachy

Tabela 1. Przykładowe minimalne grubości izolacji (bez płaszcza z blachy)
Źródło: arch.autora

Optymalna grubość izolacji

Dobór grubości izolacji jedynie ze względu na uniknięcie kondensacji pary wodnej oznacza dobór grubości minimalnej, która nie zawsze musi być optymalna, np. ze względu na straty chłodu. Można obliczyć optymalną grubość izolacji wody lodowej, przy której suma kosztów obecnych (inwestycyjnych) i przyszłych (kosztów energii elektrycznej  zużywanej przez agregat chłodzący wodę lodową) będzie najniższa.

Obliczenia takie wymagają przyjęcia stopy procentowej zwrotu inwestycji oraz przewidywanego wzrostu (lub spadku) kosztów energii, a więc są obarczone pewnymi długoletnimi założeniami, które nie muszą się dokładnie potwierdzić. Niemniej jednak w wyniku takich obliczeń można z dobrym przybliżeniem przyjąć, że optymalna grubość izolacji wody lodowej wynosi od 19 mm (dla małych średnic rur, do 42 mm) do 25 mm (dla większych średnic).

Grubość izolacji wynikająca z przepisów

W niektórych krajach grubość izolacji na instalacjach wody lodowej określona jest w przepisach budowlanych, analogicznie jak grubość izolacji na instalacjach grzewczych lub ciepłej wody użytkowej. W Polsce wymagania izolacji cieplnej instalacji wody lodowej zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. [1] zmieniającym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2], i obowiązują od 1 stycznia 2009 r. (tabela 2).

Dla przewodów instalacji wody lodowej prowadzonych na zewnątrz budynku minimalna grubość izolacji jest dwa razy większa.

Wymagania dot. grubości izolacji zgodnie z rozporządzeniem

Tabela 2. Wymagania dot. grubości izolacji zgodnie z rozporządzeniem [1]
Źródło: arch.autora

Wymagania dot. grubości izolacji dla zewnętrznych rur

Tabela 3. Wymagania dot. grubości izolacji zgodnie z [1] dla średnic zewnętrznych rur
Źródło: arch.autora

Ponieważ w praktyce otuliny izolacyjne dobiera się na średnicę zewnętrzną rur, a nie na średnicę wewnętrzną, w odniesieniu do średnicy zewnętrznej rur stalowych (o średniej grubości ścianki) tabelka powyższa będzie wyglądała następująco – patrz tabela 3.

Tak obliczona minimalna grubość izolacji wynikająca z rozporządzenia nie odpowiada przyjętym od dawna przez wszystkich producentów typoszeregom grubości izolacji: 6, 9, 13, 19, 25, 35 i 50 mm. Wydaje się, że w celu dopasowania oferowanych typoszeregów grubości do wymagań rozporządzenia rozsądne będzie przyjęcie następujących minimalnych grubości izolacji – patrz tabela 4.

Oczywiście jeżeli wilgotność względna powietrza wynosi powyżej 80%, należy dodatkowo sprawdzić grubość minimalną ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej, zwłaszcza dla średnic do 48,3 mm włącznie.

Podobne przepisy zostały wprowadzone również w innych krajach europejskich. W Hiszpanii i Portugalii od dawna obowiązują przepisy RITE (w Portugalii o nazwie RSECE) określające grubość izolacji wody lodowej (tabela 5).

Minimalne grubości izolacji – propozycja autora

Tabela 4. Minimalne grubości izolacji – propozycja autora
Źródło: arch. autora

Wymagania dot. grubości izolacji – Hiszpania i Portugalia

Tabela 5. Wymagania dot. grubości izolacji – Hiszpania i Portugalia
Źródło: arch.autora

W Czechach obowiązuje rozporządzenie nr 193 z 2007 roku. Nie podaje ono minimalnych grubości izolacji wprost, ale określa maksymalny liniowy współczynnik przenikania ciepła w W/mK dla poszczególnych średnic rur (od 0,15 W/mK dla rur o małej średnicy do 0,40 W/mK dla rur o dużej średnicy). Obliczona w ten sposób minimalna grubość izolacji dla niektórych przykładowych rur stalowych została podana w tabeli 6.

W Słowenii minimalną grubość izolacji instalacji wody lodowej określono w rozporządzeniu nr 3939 z 2008 roku (tabela 7).

Wymagania dot. grubości izolacji – Czechy

Tabela 6. Wymagania dot. grubości izolacji – Czechy
Źródło: arch. autora

Wymagania dot. grubości izolacji – Słowenia

Tabela 7. Wymagania dot. grubości izolacji – Słowenia
Źródło: arch.autora

Podsumowanie

Minimalna grubość izolacji instalacji wody lodowej ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej wynosi dla typowych poziomów wilgotności względnej od 9 do 19 mm w zależności od wilgotności. Optymalna grubość izolacji instalacji wody lodowej ze względu na oszczędność energii wynosi od 19 do 25 mm w zależności od średnicy rury. Wymagana przepisami budowlanymi grubość izolacji instalacji wody lodowej wynosi od 13 do 50 mm w zależności od średnicy rury.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (DzU nr 201, poz. 1238).

  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, ze zm.).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Franek Franek, 28.03.2019r., 20:35:07 W zakresie projektowania i wykonywania izolacji polecam IzoSerwis. Są specjalistami w swojej branży z wieloletnim doświadczeniem. Prace są wykonywane dla przemysłu: energetycznego, paliwowego, chemicznego, stoczniowego, budowlanego, spożywczego.

Powiązane

AUX Zaplanuj klimatyzację podczas budowy

Zaplanuj klimatyzację podczas budowy Zaplanuj klimatyzację podczas budowy

Montaż klimatyzacji w domu nie jest tak prosty, jak ustawienie mebla. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy, aby uniknąć poważnych remontów w przyszłości.

Montaż klimatyzacji w domu nie jest tak prosty, jak ustawienie mebla. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy, aby uniknąć poważnych remontów w przyszłości.

Waldemar Joniec Odzysk ciepła z kanalizacji

Odzysk ciepła z kanalizacji Odzysk ciepła z kanalizacji

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz...

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz montowane są szczelne okna, a także odzyskiwane jest ciepło z wentylacji. Jednakże w ściekach odprowadzanych do kanalizacji „drzemie” dość dużo energii. Na świecie powstało kilka technologii odzysku ciepła ze ścieków.

Action Energy Oferta komercyjna od AUX z 7 letnią gwarancją

Oferta komercyjna od AUX z 7 letnią gwarancją Oferta komercyjna od AUX z 7 letnią gwarancją

Dlaczego warto wybrać urządzenia marki AUX? Charakteryzują się przede wszystkim jakością oraz nowoczesnym designem. Wygodną opcją jest sterowanie przez WiFi, które umożliwia zdalną kontrolę nad urządzeniem...

Dlaczego warto wybrać urządzenia marki AUX? Charakteryzują się przede wszystkim jakością oraz nowoczesnym designem. Wygodną opcją jest sterowanie przez WiFi, które umożliwia zdalną kontrolę nad urządzeniem przez smartfon lub tablet oraz programowanie tygodniowe. Urządzenia są także ciche! Innowacyjne spiralne łopatki nawiewu 3D powodują zmniejszenie zużycia siły powietrza i redukują hałas, dzięki czemu powietrze przepływa płynniej i ciszej (np. kaseta o mocy 5,6 kW wydziela hałas na poziomie tylko...

Waldemar Joniec Wybrane wytyczne projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych

Wybrane wytyczne projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych Wybrane wytyczne  projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych

Zdrowe zielone biura to raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych w drugiej połowie 2017 roku wśród 703 pracowników biur różnej klasy...

Zdrowe zielone biura to raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych w drugiej połowie 2017 roku wśród 703 pracowników biur różnej klasy w całej Polsce. Odpowiada na pytanie, co składa się na zdrowe i zielone budownictwo, i inspiruje do projektowania środowiska pracy z nowej perspektywy.

Joanna Ryńska Systemy wodno-powietrzne w klimatyzacji – belki chłodzące i klimakonwektory

Systemy wodno-powietrzne w klimatyzacji – belki chłodzące i klimakonwektory Systemy wodno-powietrzne w klimatyzacji – belki chłodzące i klimakonwektory

Aby zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza w budynkach wielopomieszczeniowych o zróżnicowanych wymaganiach cieplnych warto sięgać po dwustopniowe systemy powietrzno-wodne - belki chłodzące i klimakonwektory,...

Aby zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza w budynkach wielopomieszczeniowych o zróżnicowanych wymaganiach cieplnych warto sięgać po dwustopniowe systemy powietrzno-wodne - belki chłodzące i klimakonwektory, o których w niniejszym tekście.

AUX Klimatyzator zamiast oczyszczacza powietrza?

Klimatyzator zamiast oczyszczacza powietrza? Klimatyzator zamiast oczyszczacza powietrza?

Klimatyzację kojarzymy z ochładzaniem powietrza podczas letnich upałów. Nie każdy jednak wie, że klimatyzator jest równie przydatny przez cały rok i to nie tylko dzięki funkcji ogrzewania.

Klimatyzację kojarzymy z ochładzaniem powietrza podczas letnich upałów. Nie każdy jednak wie, że klimatyzator jest równie przydatny przez cały rok i to nie tylko dzięki funkcji ogrzewania.

Redakcja RI Co daje wymiennik ciepła i chłodu?

Co daje wymiennik ciepła i chłodu? Co daje wymiennik ciepła i chłodu?

Jak wydajnie i efektywnie odzyskiwać ciepło – pytanie, które często zadają sobie projektanci instalacji. Problem jest skomplikowany, ale istnieje dobre rozwiązanie – wymienniki ciepła. Mimo prostej konstrukcji...

Jak wydajnie i efektywnie odzyskiwać ciepło – pytanie, które często zadają sobie projektanci instalacji. Problem jest skomplikowany, ale istnieje dobre rozwiązanie – wymienniki ciepła. Mimo prostej konstrukcji są wydajne i sprawnie przekazują energię. Co więcej, znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu, ogrzewnictwa i chłodnictwa.

WIGMORS Po co czyścić i dezynfekować parowniki i skraplacze?

Po co czyścić i dezynfekować parowniki i skraplacze? Po co czyścić i dezynfekować parowniki i skraplacze?

Preparaty Rectorseal to najdłużej obecne w Polsce specjalistyczne środki do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji i urządzeń chłodniczych - parowników, skraplaczy oraz innych elementów instalacji.

Preparaty Rectorseal to najdłużej obecne w Polsce specjalistyczne środki do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji i urządzeń chłodniczych - parowników, skraplaczy oraz innych elementów instalacji.

mgr inż. Demis Pandelidis, mgr inż. Anna Pacak Nawilżanie powietrza a zużycie energii

Nawilżanie powietrza a zużycie energii Nawilżanie powietrza a zużycie energii

Duża energochłonność procesu nawilżania powietrza wymaga od projektantów wnikliwej analizy wyboru technologii oraz rozważnego zaprojektowania systemu, tak aby zoptymalizować koszty eksploatacyjne. Wilgotność...

Duża energochłonność procesu nawilżania powietrza wymaga od projektantów wnikliwej analizy wyboru technologii oraz rozważnego zaprojektowania systemu, tak aby zoptymalizować koszty eksploatacyjne. Wilgotność powietrza w obiektach wpływa też na komfort użytkowników i ich zdrowie oraz na stan techniczny budynku i jego wyposażenia.

AUX Technologia oszczędności energii – ARV6

Technologia oszczędności energii – ARV6 Technologia oszczędności energii – ARV6

Wysoka wydajność i niski poziom hałasu – czy to możliwe? Tak! Wszystko zamknięte w urządzeniach ARV6 marki AUX.

Wysoka wydajność i niski poziom hałasu – czy to możliwe? Tak! Wszystko zamknięte w urządzeniach ARV6 marki AUX.

mgr inż. Mikołaj Matuszczak Wybrane parametry powietrza wewnętrznego obiektów biurowych

Wybrane parametry powietrza wewnętrznego obiektów biurowych Wybrane parametry powietrza wewnętrznego obiektów biurowych

W artykule skupiono się na scharakteryzowaniu parametrów mikroklimatu wpływających na odczucie komfortu cieplnego w oparciu o wytyczne zawarte w Polskich Normach oraz rozporządzeniach.

W artykule skupiono się na scharakteryzowaniu parametrów mikroklimatu wpływających na odczucie komfortu cieplnego w oparciu o wytyczne zawarte w Polskich Normach oraz rozporządzeniach.

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

AUX To już oczyszczacz czy jeszcze klimatyzator?

To już oczyszczacz czy jeszcze klimatyzator? To już oczyszczacz czy jeszcze klimatyzator?

Marka AUX, wiodący producent klimatyzatorów, stworzyła klimatyzator z wbudowanym oczyszczaczem powietrza.

Marka AUX, wiodący producent klimatyzatorów, stworzyła klimatyzator z wbudowanym oczyszczaczem powietrza.

Joanna Ryńska Rynek wentylatorów – stabilizacja i oczekiwanie na nowe wymagania

Rynek wentylatorów – stabilizacja i oczekiwanie na nowe wymagania Rynek wentylatorów – stabilizacja i oczekiwanie na nowe wymagania

Dopóki nie pojawi się klarowna zapowiedź dalszych zmian przepisów regulujących wymagania wobec energo­oszczędności wentylatorów i systemów wentylacyjnych, producenci będą się koncentrować na poprawianiu...

Dopóki nie pojawi się klarowna zapowiedź dalszych zmian przepisów regulujących wymagania wobec energo­oszczędności wentylatorów i systemów wentylacyjnych, producenci będą się koncentrować na poprawianiu własności użytkowych urządzeń, m.in. ich charakterystyki, parametrów akustycznych czy wymiarów.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Instalacje klimatyzacji – wentylacji sal operacyjnych szpitali

Instalacje klimatyzacji – wentylacji sal operacyjnych szpitali Instalacje klimatyzacji – wentylacji sal operacyjnych szpitali

Artykuł traktuje o celowości stosowania instalacji klimatyzacji i wentylacji w salach operacyjnych, źródłach emisji zanieczyszczeń zawartego tam powietrza i sposobach ich usuwania, a także wymaganiach...

Artykuł traktuje o celowości stosowania instalacji klimatyzacji i wentylacji w salach operacyjnych, źródłach emisji zanieczyszczeń zawartego tam powietrza i sposobach ich usuwania, a także wymaganiach prawnych dotyczących ich zwalczania.

Redakcja RI Chłodzenie obiektów przemysłowych

Chłodzenie obiektów przemysłowych Chłodzenie obiektów przemysłowych

W zakładach produkcyjnych istotne są nakłady na energię służącą do wentylacji i chłodzenia obiektów, a zwłaszcza zapewnienia optymalnych warunków dla pracowników oraz prowadzonych procesów.

W zakładach produkcyjnych istotne są nakłady na energię służącą do wentylacji i chłodzenia obiektów, a zwłaszcza zapewnienia optymalnych warunków dla pracowników oraz prowadzonych procesów.

THERMOSILESIA Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Najważniejszymi właściwościami nowoczesnych klimatyzatorów jest zdolność chłodzenia, grzania, a także uzdatniania powietrza. Podejmując decyzję zakupową dotyczącą marki klimatyzatora warto zapoznać się...

Najważniejszymi właściwościami nowoczesnych klimatyzatorów jest zdolność chłodzenia, grzania, a także uzdatniania powietrza. Podejmując decyzję zakupową dotyczącą marki klimatyzatora warto zapoznać się z oferowanymi przez jednostkę rozwiązaniami odpowiadającymi za usunięcie z powietrza kurzu, grzybów, bakterii czy nawet bakterii, wirusów i alergenów.

dr inż. Anna Charkowska, mgr inż. Andrzej Różycki, mgr inż. Radosław Lenarski Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2

Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2 Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2

W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach...

W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach poszczególnych klas. Poniżej scharakteryzowano zagadnienia dotyczące procesu inwestycyjnego, odbiorowego oraz eksploatacyjnego.

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Wojciech Cepiński Free cooling w klimacie polskim

Free cooling w klimacie polskim Free cooling w klimacie polskim

Właściwe wykorzystanie chłodzenia swobodnego umożliwia ograniczenie zużycia energii. Rozwiązanie to powinno być każdorazowo brane pod uwagę już na etapie planowania, projektowania i realizacji nowych obiektów,...

Właściwe wykorzystanie chłodzenia swobodnego umożliwia ograniczenie zużycia energii. Rozwiązanie to powinno być każdorazowo brane pod uwagę już na etapie planowania, projektowania i realizacji nowych obiektów, jednak jego zastosowanie musi zostać poprzedzone analizą techniczno-ekonomiczną, gdyż inwestycja ta może się okazać zarówno opłacalna, jak i zupełnie nierentowna.

Redakcja RI Czym są kurtyny powietrzne

Czym są kurtyny powietrzne Czym są kurtyny powietrzne

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

Redakcja RI Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Wentylacja nowoczesnych budynków wymaga zastosowania obecnie wysoce energooszczędnych urządzeń. Wiele zależy od centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej, która jest sercem systemu.

Wentylacja nowoczesnych budynków wymaga zastosowania obecnie wysoce energooszczędnych urządzeń. Wiele zależy od centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej, która jest sercem systemu.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowości i trendy w klimatyzacji

Nowości i trendy w klimatyzacji Nowości i trendy w klimatyzacji

Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najbardziej popularnych urządzeń chłodniczych. Stosowane są obecnie na szeroką skalę już nie tylko w biurach i hotelach, ale też w obiektach handlowych,...

Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najbardziej popularnych urządzeń chłodniczych. Stosowane są obecnie na szeroką skalę już nie tylko w biurach i hotelach, ale też w obiektach handlowych, małych sklepach, a nawet w budownictwie mieszkaniowym.

VTS Polska Sp. z o.o. WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca,...

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca, banku, apartamentowca, urzędu lub innego obiektu użyteczności publicznej stanowią więc jedne z najbardziej istotnych cech tej części budynku.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Edyta Ciesielska Porównanie systemów klimatyzacji obiektu biurowego wyposażonego w dwa typy okien

Porównanie systemów klimatyzacji obiektu biurowego wyposażonego w dwa typy okien Porównanie systemów klimatyzacji obiektu biurowego wyposażonego w dwa typy okien

Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja...

Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja kosztów eksploatacyjnych jest na tyle znacząca, że dodatkowe nakłady inwestycyjne na okna przeciwsłoneczne zwracają się po około 3 latach eksploatacji.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.