RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci. Regulacja parametrów mikroklimatu przy zastosowaniu takiego systemu klimatyzacyjnego odbywa się poprzez zmianę temperatury powietrza nawiewanego. W przypadku występowania kilku klimatyzowanych pomieszczeń w danym obiekcie (np. typu biurowego) nawiewanie powietrza o stałym wydatku i zmiennej temperaturze (ale takiej samej dla wszystkich klimatyzowanych pomieszczeń) spowoduje, że temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniach będzie zależna od obciążenia cieplno-wilgotnościowego każdego z nich. Uzyskiwane parametry końcowe powietrza wewnętrznego będą często odmienne od oczekiwanych.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Kluczowym podejściem do tego typu obiektów jest zastosowanie systemów klimatyzacyjnych o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza. W systemach takich możliwe jest indywidualne kontrolowanie i kształtowanie parametrów mikroklimatu oraz spełnienie warunków komfortu cieplnego w każdym z pomieszczeń. W niniejszym artykule przedstawiono sposób wymiarowania instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza z klimakonwektorami wentylatorowymi jako indywidualnymi urządzeniami końcowymi.

Informacje wstępne

Sposób postępowania przy projektowaniu instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza został oparty na rzeczywistym budynku typu biurowego. Ponieważ szczegółowe obliczenia dotyczące zysków ciepła zawarto w pierwszej części artykułu dotyczącego wymiarowania systemów CAV [1], w tym artykule zostanie pominięty opis tego etapu obliczeń. Poniżej przedstawiono ogólne informacje dotyczące danych przyjętych do obliczeń oraz krótki opis charakteryzujący klimatyzowany obiekt. Wyniki obliczeń dotyczących zysków ciepła, wilgoci dla poszczególnych pomieszczeń przedstawiono w tabeli 1.

W budynku typu biurowego wydzielono osiem pomieszczeń, z czego pięć stanowią salki komputerowe (pomieszczenia 1 do 5), zaś pozostałe (6–8) to pomieszczenia biurowe. Zarówno salki komputerowe, jak i wydzielone pomieszczenia biurowe mają być klimatyzowane. Zestawienie ogólnych danych charakteryzujących klimatyzowane pomieszczenia ujęto w tabeli nr 1. Do obliczeń przyjęte zostały następujące założenia:

    • liczba osób w pomieszczeniu N = 1 osoba/ 3 m2 powierzchni;
    • umiarkowana aktywność fizyczna osób przebywających w pomieszczeniu;
    • oświetlenie - lampy fluorescencyjne posiadające oprawę przymocowaną do sufitu i niewentylowaną;
    • moc świetlna - 32 W/m2;
    • czas działania oświetlenia - 2 h (godz. 18–20);
    • liczba komputerów: 12 sztuk w pomieszczeniu nr 1, po 8 kompletów w pomieszczeniach od2 do 5, po 1 zestawie w pomieszczeniach od 6 do 8.

Całkowite zyski ciepła są podstawą do obliczenia strumienia powietrza nawiewanego dla klimatyzowanych pomieszczeń. Jednak w odróżnieniu od wymiarowania typowych instalacji jednostrefowych typu CAV wyznaczenie parametrów powietrza nawiewanego i obróbka powietrza przebiegają w inny sposób. Proces przemian dla systemu o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza z klimakonwektorami wentylatorowymi jako indywidualnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi zostanie zobrazowany na wykresie psychrometrycznym i przedstawiony w dalszej części tekstu.

Całkowity strumień powietrza świeżego, niezbędny do obliczenia właściwej wielkości urządzeń technologicznych w centrali klimatyzacyjnej, dla wszystkich klimatyzowanych pomieszczeń wynosi VŚW,SUM = 2070 [m3/h]. Został on obliczony na podstawie kryterium minimum higienicznego dla każdego z pomieszczeń, tj. 30 m3/h na osobę.

Tabela 1. Dane ogólne charakteryzujące klimatyzowane pomieszczenia

Tabela 1. Dane ogólne charakteryzujące klimatyzowane pomieszczenia

Układ technologiczny

Uzdatnianie powietrza, jak wskazuje sama nazwa systemu, przebiega w sposób dwuetapowy. W pierwszej kolejności dokonywana jest obróbka powietrza świeżego, które uzdatniane jest w centrali klimatyzacyjnej, zaś drugi etap uzdatniania polega na indywidualnym kształtowaniu parametrów powietrza w pomieszczeniu z wykorzystaniem indywidualnych urządzeń klimatyzacyjnych.

Do indywidualnych urządzeń klimatyzacyjnych mogą należeć aktywne belki chłodnicze, klimakonwektory wentylatorowe lub indukcyjne, pompy ciepła podłączone do systemów pierścieniowych, tzw. układów WLHP itp. W dalszej części zostaną przedstawione obliczenia dla systemów z klimakonwektorami wentylatorowymi jako indywidualnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi.

Powietrze świeże po uprzednim przygotowaniu (o określonej temperaturze i wilgotności) jest nawiewane do pomieszczeń lub do komory mieszania przed klimakonwektorem. Powietrze to nosi nazwę „powietrza pierwotnego”. Z kolei zużyte powietrze wewnętrzne wykorzystywane do dalszej obróbki w indywidualnym urządzeniu klimatyzacyjnym nosi nazwę powietrza recyrkulacyjnego lub „powietrza wtórnego”. Schemat ogólnego układu technologicznego dla powyższego systemu został przedstawiony na rysunku 1.

Schemat technologiczny

Rys. 1. Przykładowy schemat technologiczny układu dla dwustopniowego systemu klimatyzacji


Źródło: rys. B. Adamski


 

Poniżej opisana została zasada uzdatniania powietrza świeżego pozwalającego na uzyskanie powietrza na wlocie do pomieszczenia lub komo-ry mieszania  klimakonwektora o wymaganych parametrach powietrza pierwotnego w okresie letnim i zimowym. W centrali zastosowano system odzyskiwania ciepła z pośrednim ciekłym nośnikiem ciepła.

Zasada działania pracy takiego wymiennika jest następująca: w przewód powietrza usuwanego włączony jest wymiennik ciepła z rurami ożebrowanymi, który przenosi ciepło z powietrza usuwanego do przepływającej wody (dokładnie czynnika niezamarzającego: 30% glikolu i 70% wody). Odebrane ciepło służy do nagrzania powietrza zewnętrznego w nagrzewnicy.

Strumienie powietrza zewnętrznego i usuwanego są wzajemnie od siebie oddzielone. Obejście z zaworem trójdrogowym służy do ograniczania odzysku ciepła. Można dzięki temu w okresach przejściowych uniknąć zbyt wysokich temperatur w pomieszczeniu. Oprócz tego za pomocą obejścia można zapobiec tworzeniu się lodu w wymienniku ciepła powietrza usuwanego.

Tego typu system rekuperacji został przyjęty tylko dla celów obliczeniowych na potrzeby niniejszej publikacji. Z uwagi na stosunkowo niską sprawność tej metody odzysku ciepła w praktyce w tradycyjnych rozwiązaniach dla pomieszczeń typu biurowego jest ona wykorzystywana bardzo sporadycznie.

Zima – przemiana powietrza świeżego i w pomieszczeniu dla przykładu obliczeniowego

Powietrze zewnętrzne o parametrach Z (dla okresu zimowego) zostaje ogrzane w nagrzewnicy wstępnej elektrycznej do parametrów punktu NWST. Następnie przepływa przez wymiennik ciepła, w którym krąży glikol, i zostaje ogrzane do temperatury odpowiadającej własnościom punktu R. Powietrze o tych parametrach zostaje ponownie ogrzane, tym razem w nagrzewnicy wodnej, i osiąga na wyjściu stan odpowiadający parametrom punktu N.

Po wyjściu z centrali strumień powietrza świeżego zostaje nawilżony w nawilżaczu parowym do parametrów odpowiadających parametrom powietrza pierwotnego, które są równe przyjętym parametrom powietrza w pomieszczeniu (przewidziano, że w pomieszczeniu może nie znajdować się założona liczba osób).

Powietrze pierwotne o parametrach PP kierowane jest do poszczególnych pomieszczeń, w których umieszczone są klimakonwektory. W klimakonwektorze następuje zmieszanie powietrza pierwotnego z powietrzem recyrkulowanym z pomieszczenia. Mieszanina tych dwóch strumieni powietrza M kierowana jest na nagrzewnicę wodną umieszczoną w klimakonwektorze, ulega podgrzaniu i zostaje doprowadzona do pomieszczenia klimatyzowanego o parametrach NK.

Moc nagrzewnicy wodnej w klimakonwektorze dobrana jest na podstawie strat ciepła w pomieszczeniu. Parametry powietrza pierwotnego w okresie zimowym odpowiadają zakładanym docelowym parametrom powietrza w pomieszczeniu.

Lato – przemiana powietrza świeżego i w pomieszczeniu dla przykładu obliczeniowego

W okresie letnim powietrze o parametrach Z zostaje ochłodzone na skutek wymiany ciepłazachodzącej w regeneracyjnym wymienniku ciepła. Następnie zostaje oziębione w chłodnicy do parametrów punktu C. Po wyjściu z chłodnicy powietrze przepływa przez nagrzewnicę wodną, gdzie zostaje ogrzane na skutek poboru ciepła jawnego z powierzchni nagrzewnicy.

Po opuszczeniu nagrzewnicy parametry powietrza osiągają własności odpowiadające parametrom powietrza pierwotnego PP. Powietrze o takich parametrach kierowane jest na klimakonwektory do poszczególnych pomieszczeń, gdzie ulega zmieszaniu z powietrzem w pomieszczeniu. Zmieszane powietrze (o parametrach punktu M) ulega oziębieniu w chłodnicy klimakonwektora i o parametrach N doprowadzone zostaje do pomieszczenia. Temperatura powierzchni ścianki chłodnicy w centrali klimatyzacyjnej jest niższa w odniesieniu do chłodnicy klimakonwektora.

Powyższe przypadki dotyczą systemów, w których zmieszanie jest realizowane w komorze mieszania umieszczonej przed klimakonwektorem (rys. 3, rys.4, rys. 5). W przypadku systemów, w których powietrze pierwotne jest mieszane z powietrzem wtórnym w pomieszczeniu, procesy przemian będą nieznacznie odbiegać od opisanych powyżej (rys. 2).

 

Rysunek przemiany powietrza

Rys. 2. Przemiana powietrza w okresie letnim dla systemu o dwustopniowym uzdatnianiu powietrza z powietrzem pierwotnym doprowadzonym bezpośrednio do klimatyzowanego pomieszczenia; temperatura powietrza nawiewanego zależnie od stopnia położenia zaworu chłodnicy: 19–21°C Z – parametry powietrza zewnętrznego, R – parametry powietrza za rekuperatorem (η = 50%), C – parametry powietrza zewnętrznego za chłodnicą w centrali klimatyzacyjnej, N’ – parametry powietrza świeżego za nagrzewnicą wtórną, N – parametry powietrza za wentylatorem nawiewnym, PP – parametry powietrza pierwotnego, P – parametry docelowe powietrza w pomieszczeniu, M – parametry mieszaniny powietrza pierwotnego i wtórnego (recyrkulacyjnego z pomieszczenia), M’ – parametry mieszaniny powietrza po zmieszaniu powietrza pierwotnego z powietrzem recyrkulacyjnym, gdy zawór chłodnicy pozostaje wyłączony, εL – współczynnik kierunkowy przemiany powietrza w pomieszczeniu dla okresu letniego, εL’ – współczynnik kierunkowy przemiany powietrza w pomieszczeniu dla mniejszych zysków ciepła w okresie letnim


Źródło: rys. B. Adamski


 

Przemiana powietrza w okresie letnim

Rys. 3. Przemiana powietrza w okresie letnim dla systemu o dwustopniowym uzdatnianiu powietrza z powietrzem pierwotnym doprowadzonym do komory mieszania umieszczonej przed klimakonwektorem; temperatura powietrza nawiewanego zależnie od stopnia położenia zaworu chłodnicy: 18–22°C Z – parametry powietrza zewnętrznego, R – parametry powietrza za rekuperatorem (η = 50%), C – parametry powietrza zewnętrznego za chłodnicą w centrali klimatyzacyjnej, N’ – parametry powietrza świeżego za nagrzewnicą wtórną, N – parametry powietrza za wentylatorem nawiewnym, PP – parametry powietrza pierwotnego, P – parametry docelowe powietrza w pomieszczeniu, M – parametry mieszaniny powietrza pierwotnego i wtórnego (recyrkulacyjnego z pomieszczenia), M’ – parametry mieszaniny powietrza po zmieszaniu powietrza pierwotnego z powietrzem recyrkulacyjnym, gdy zawór chłodnicy pozostaje wyłączony, εL – współczynnik kierunkowy przemiany powietrza w pomieszczeniu dla okresu letniego, εL’ – współczynnik kierunkowy przemiany powietrza w pomieszczeniu dla mniejszych zysków ciepła w okresie letnim


Źródło: rys. B. Adamski


 

Obróbka powietrza w okresie zimowym

Rys. 4. Proces obróbki powietrza w okresie zimowym dla analizowanego systemu o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza. Mieszanie powietrza pierwotnego i wtórnego realizowane jest w komorze mieszania przed klimakonwektorem


Źródło: rys. B. Adamski

Proces obróbki powietrza dla analizowanego systemu

Rys. 5. Proces obróbki powietrza w okresie letnim dla analizowanego systemu o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza. Mieszanie powietrza pierwotnego i wtórnego realizowane jest w komorze mieszania przed klimakonwektorem


Źródło: rys. B. Adamski

W takim rozwiązaniu powietrze wtórne w okresie letnim jest schładzane na chłodnicy klimakonwektora, a następnie ochłodzone powietrze recyrkulacyjne jest mieszane w pomieszczeniu z powietrzem o parametrach powietrza pierwotnego PP (na wyjściu z centrali klimatyzacyjnej). W okresie zimowym powietrze pierwotne PP o parametrach docelowych stanu powietrza w pomieszczeniu P jest nawiewane do pomieszczenia. W pomieszczeniu powietrze pierwotne jest mieszane z powietrzem wtórnym (recyrkulacyjnym) ogrzanym na nagrzewnicy klimakonwektora.

Można zauważyć, że w tym wypadku zarówno w okresie letnim, jak i zimowym przez wymienniki w klimakonwektorze przepływa tylko powietrze recyrkulacyjne, a nie mieszanina powietrza pierwotnego i wtórnego, co powinno zostać uwzględnione przy wymiarowaniu mocy grzewczej i chłodniczej klimakonwektora.

Regulacja parametrów mikroklimatu

W centrali klimatyzacyjnej zabiegi regulacyjne zostaną przeprowadzone po stronie jednego płynu, tj. wody chłodzącej i grzewczej. Po stronie powietrza nie mamy możliwości regulacji, gdyż centrala pracuje wyłącznie na 100-proc. powietrzu świeżym, a proces odzysku ciepła przeprowadzony jest w wymienniku ciepła z czynnikiem pośredniczącym (brak komory mieszania i możliwości recyrkulacji).

Można natomiast w okresach, kiedy od systemu klimatyzacyjnego nie jest wymagana praca z pełną wydajnością (np. w okresie nocnym), stosować obniżenie strumienia powietrza świeżego poprzez zastosowanie wentylatorów dwubiegowych lub o płynnej regulacji wydajności w centrali i we wspomnianym okresie zredukować do minimum wydatek powietrza wentylacyjnego. Im większy bowiem wydatek powietrza świeżego, tym większym zużyciem energii będzie się cechował system klimatyzacyjny.

Regulacja temperatury powietrza w pomieszczeniu będzie natomiast przeprowadzona po stronie obydwu płynów, tj. wody ziębniczej i grzewczej oraz powietrza. Po stronie cieczy proces regulacji zostanie przeprowadzony za pomocą dwóch trójdrogowych zaworów grzania i chłodzenia, pracujących sekwencyjnie, natomiast po stronie powietrza regulacja jest przeprowadzona poprzez załączanie kolejnych biegów wentylatora (zwiększenie ilości recyrkulowanego powietrza).

Obecne na rynku sterowniki klimakonwektorów posiadają możliwość ustawienia parametrów nastaw regulatora typu PI, a także współpracy z czujnikami okiennymi, obecności, stężenia CO2 itp. Jednak na potrzeby niniejszego artykułu zdecydowano, że za proces regulacji będzie odpowiedzialny termostat ścienny, który będzie sekwencyjnie otwierał zawór o długim czasie otwarcia: grzewczy lub wody chłodzącej.

Określenie wymaganych parametrów powietrza pierwotnego PP

Powietrze pierwotne, mówiąc ogólnie, powinno posiadać takie parametry, aby po zmieszaniu z powietrzem recyrkulacyjnym na wylocie z klimakonwektora  (dla systemów z komorą mieszania powietrza pierwotnego i wtórnego przed klimakonwektorem) lub po zmieszaniu z powietrzem recyrkulacyjnym, schłodzonym uprzednio na chłodnicy w klimakonwektorze (dla systemów z mieszaniem w pomieszczeniu), znalazło się, z pewnym przybliżeniem, w punkcie pozwalającym na odprowadzenie zysków ciepła i wilgoci  z wszystkich pomieszczeń.

Punkt ten leżeć będzie na prostej obrazującej współczynnik kierunkowy przemiany powietrza. Ponieważ pomieszczeń jest 8, takich „idealnych punktów” odpowiadających zyskom ciepła i wilgoci poszczególnych pomieszczeń również będzie 8. Naszym zadaniem będzie takie określenie parametrów powietrza pierwotnego, aby poprzez nawiew powietrza o zakładanych parametrach PP w każdym z pomieszczeń po asymilacji zysków ciepła i wilgoci  w przybliżeniu osiągnąć docelowe parametry powietrza w pomieszczeniu.

W praktyce istnieją różne metody ustalenia parametrów punktu obrazującego stan powietrza pierwotnego powietrza PP. Najczęściej jednak rozpatrywane są następujące przypadki:

    • powietrze pierwotne PP zarówno w okresie letnim, jak i zimowym jest doprowadzane do pomieszczeń o temperaturze neutralnej, tj. w przybliżeniu odpowiadającej temperaturze docelowej powietrza w pomieszczeniu;
    • powietrze pierwotne PP w okresie letnim posiada temperaturę (i wilgotność bezwzględną) niższą od docelowych parametrów powietrza w pomieszczeniu, natomiast w okresie zimowym powietrze pierwotne cechuje się identycznymi parametrami jak docelowe warunki określające stan powietrza w pomieszczeniu.

Obydwa przypadki są równie często wykorzystywane i zależnie od danego typu i cech charakteryzujących obiekt jedna z metod może okazaćsię korzystniejsza od drugiej. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że nie ma metody idealnej, każda obarczona jest pewnymi zaletami oraz wadami. Dla przykładu w pierwszej z wymienionych metod osuszanie powietrza w okresie letnim, zarówno świeżego, jak i recyrkulacyjnego, jest realizowane tylko i wyłącznie na chłodnicy klimakonwektora.

W takim wypadku, gdy klimakonwektor realizuje osuszanie powietrza na chłodnicy, nie jest możliwe podgrzanie powietrza do żądanej temperatury z uwagi na sekwencyjne sterowanie zaworem grzania i chłodzenia (nie ma możliwości uzyskania żądanej temperatury przez nagrzewnicę), zatem efektem ubocznym osuszania jest również niska temperatura powietrza wylotowego z chłodnicy (towarzysząca osuszaniu powietrza).

Przy drugiej metodzie temperatura ścianki chłodnicy klimakonwektora jest tak przyjmowana, by na klimakonwektorze nie było możliwości wykroplenia wilgoci z powietrza w pomieszczeniu (schładzanie powietrza odbywa się po linii stałej wartości wilgotności bezwzględnej), zaś powietrze pierwotne osuszone na chłodnicy w centrali posiada niższą temperaturę i wilgotność bezwzględną od powietrza w pomieszczeniu, co powoduje, że powietrze świeże posiada zdolność do osuszania  powietrza w pomieszczeniu.

Ta metoda zostanie też przyjęta do dalszych obliczeń. Jednak w dalszej części tekstu przy omawianiu wykorzystania najnowszych efektywnych energetycznie rozwiązań w systemach klimatyzacyjnych o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza zostanie przeprowadzony tok obliczeniowy także dla pierwszej z wymienionych  metod, tj. powietrza pierwotnego o parametrach neutralnych w stosunku do docelowych parametrów powietrza w pomieszczeniu.

Określenie parametrów stanu powietrza pierwotnego PP dla przypadku obliczeniowego

Trzymając się zakładanego i obranego sposobu, tj. doprowadzenia powietrza świeżego o parametrach powietrza w okresie letnim niższych od punktu obrazującego docelowy stan powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym, w pierwszej kolejności rozpoczynamy od ustalenia współczynników kierunkowych przemianypowietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Wynoszą one:

Wzór

gdzie:

ε1 – współczynnik kierunkowy przemiany w pierwszym pomieszczeniu [kJ/kg],

Qmax – maksymalne sumaryczne zyski ciepła w pomieszczeniu [kW],

mw – zyski wilgoci w pomieszczeniu [kg/s].

ε1= 8,31 / 0,000246 = 33 780,48 [kJ/kg]= ε2= ε3= ... = ε5 ==7,50 / 0,000164 = 45 731,70 [kJ/kg]

ε6= 1,85 / 0,0000657 = 28 158,29 [kJ/kg]

ε7= 2,77 / 0,0000821 = 33 739,34 7 [kJ/kg]

ε8= 3,10 / 0,0000821 = 37 758,83 [kJ/kg] 

Po naniesieniu współczynników kierunkowych przemiany dla wszystkich pomieszczeń na podziałkę kątową wykresu powietrza wilgotnego Molliera można zaobserwować, że linie wyznaczające kierunki przemian dla poszczególnych pomieszczeń graficznie pokrywają się ze sobą. Na prostych obrazujących kierunek przemian powietrza w poszczególnych pomieszczeniach konieczne jest przyjęcie, podobnie jak dla systemów klimatyzacji strefowej CAV, stanu przedstawiającego punkt nawiewu i określonej różnicy temperatury powietrza w pomieszczeniu i dopuszczalnej temperatury powietrza nawiewanego.

Na potrzeby obliczeń przyjęto jeden współczynnik kierunkowy przemiany dla wszystkich pomieszczeń. Zakładając, że klimakonwektory mają być w wykonaniu podokiennym, w naszym przypadku satysfakcjonujące będzie przyjęcie raczej mniejszej różnicy dt, np. równej 5 K. Na podstawie przyjętej różnicy odczytujemy parametry punktów odpowiadających wymaganej dopuszczalnej temperaturze powietrza nawiewanego (po zmieszaniu z powietrzem recyrkulowanym). W oparciu o odczytaną różnicę entalpii powietrza w pomieszczeniu i na nawiewie, podobnie jak dla systemów CAV, obliczamy wymagany wydatek wentylatora klimakonwektora:

Wzór 5

gdzie:

Qcal,max – sumaryczne zyski ciepła uzyskane na podstawie bilansu cieplnego pomieszczenia [kW],

hp – entalpia powietrza odpowiadająca przyjętym parametrom powietrza w pomieszczeniu = 47,5 [kJ/kg],

hN – entalpia powietrza odpowiadająca parametrom powietrza nawiewanego do pomieszczenia – po zmieszaniu z powietrzem recyrkulacyjnym = 42,0 [kJ/kg].

Z uwagi na pokrywające się kierunki prostych określających przemianę powietrza w pomieszczeniu oraz na takie same przyjęte delta t temperatury powietrza dla wszystkich pomieszczeń, wartości hp, hn przyjęto takie same. Można zauważyć, że w przypadku różnych współczynników kierunkowych przemiany dla klimatyzowanych  pomieszczeń przyjęcie w logiczny sposób „satysfakcjonującego” nas punktu obrazującego stan powietrza na nawiewie spowoduje, iż warunki klimatyczne w pomieszczeniach będą komfortowe i nie będą odbiegały zbytnio od tych „idealnych”.

W celu zobrazowania stanu powietrza po asymilacji zysków ciepła i wilgoci dla każdego z pomieszczeń i dla określonej zakładanej różnicy temperatury powietrza nawiewanego i w pomieszczeniu warto zapoznać się z rysunkiem 6. Przesuwając krzywe przedstawiające współczynniki kierunkowe przemian w kierunku obranego punktu nawiewu w sposób równoległy, można zaobserwować, jakie uzyskamy docelowe stany powietrza w pomieszczeniu dla zakładanych warunków pełnego obciążenia cieplno-wilgotnościowego dla poszczególnych pomieszczeń.

 

 Analiza zmiany docelowych parametrów powietrza w pomieszczeniach

Rys. 6. Analiza zmiany docelowych parametrów powietrza w pomieszczeniach (P1, P2) po uwzględnieniu nowego punktu nawiewu strumień


 

Punkt nawiewu należy zawsze obierać w taki sposób, by po uwzględnieniu różnych współczynników kierunkowych przemian powietrza w pomieszczeniu możliwie blisko w każdym z pomieszczeń znaleźć się w punkcie obrazującym zakładane i docelowe parametry powietrza w pomieszczeniu.

Wymagany strumień powietrza przepływającego przez klimakonwektory w poszczególnychpomieszczeniach dla naszego przypadku obliczeniowego wynosi:

  • mn,1 = 8,31 [kJ/s] / 5,5 [kJ/kg] = 1,51 [kg/s] = 4530 [m3/h], w tym 10-proc. uprzednio wyliczony udział powietrza świeżego (w skrócie: u.p.ś.);
  • mn,2 = 7,50 [kJ/s] / 5,5 [kJ/kg] = 1,36 [kg/s] = 4080 [m3/h], w tym 8-proc. u.p.ś.;
  • mn,3 = 7,50 [kJ/s] / 5,5 [kJ/kg] = 1,36 [kg/s] = 4080 [m3/h], w tym 8-proc. u.p.ś;
  • mn,4 = 7,50 [kJ/s] / 5,5 [kJ/kg] = 1,36 [kg/s] = 4080 [m3/h], w tym 8-proc. u.p.ś;
  • mn,5 = 7,50 [kJ/s] / 5,5 [kJ/kg] = 1,36 [kg/s] = 4080 [m3/h], w tym 8-proc. u.p.ś;
  • mn,6 = 1,85 [kJ/s] / 5,5 [kJ/kg] = 0,336 [kg/s] = 1000 [m3/h], w tym 12-proc. u.p.ś;
  • mn,7 = 2,77 [kJ/s] / 5,5 [kJ/kg] = 0,504 [kg/s] = 1510 [m3/h], w tym 10-proc. u.p.ś;
  • mn,8 = 3,10 [kJ/s] / 5,5 [kJ/kg] = 0,563 [kg/s] = 1690 [m3/h] w tym 9-proc. u.p.ś.

Aby możliwe było sprecyzowanie parametrów punktu PP, konieczne jest określenie minimum dwóch parametrów, które pozwolą na zobrazowanie punktu PP na wykresie h-x. Autor proponuje dwie wielkości: temperaturę oraz wilgotność bezwzględną. Aby było możliwe odprowadzenie zysków wilgoci, konieczne jest, by powietrze świeże doprowadzane przez centralę klimatyzacyjną (powietrze pierwotne PP) posiadało mniejszą zawartość wilgoci przypadającą na 1 kg powietrza suchego (mniejsza wilgotność bezwzględna powietrza pierwotnego).

W tym celu trzeba obliczyć różnicę dx pomiędzy powietrzem w pomieszczeniu a powietrzem pierwotnym nawiewanym z centrali klimatyzacyjnej. W ten sposób będziemy mieli możliwość zobrazowania jednego z parametrów określających stan powietrza pierwotnego PP. Różnicę dx uzyskamy, wyprowadzając następujący wzór:

Wzór 6

gdzie:

mw – zyski wilgoci w danym pomieszczeniu [g/s],

msw – strumień powietrza świeżego doprowadzany do danego pomieszczenia,

dx – przyrost wilgotności bezwzględnej na wskutek asymilacji zysków wilgoci przez powietrze świeże,

dx1 = mśw / mw = 0,246 [g/s] / 0,15 [kg/s] = 1,64 [g/kg p.ś.],

dx2 = 0,164 [g/s] / 0,10 [kg/s] = 1,64 [g/kg p.ś.],

dx3 = 0,164 [g/s] / 0,10 [kg/s] = 1,64 [g/kg p.ś.],

dx4 = 0,164 [g/s] / 0,10 [kg/s] = 1,64 [g/kg p.ś.],

dx5 = 0,164 [g/s] / 0,10 [kg/s] = 1,64 [g/kg p.ś.],

dx6 = 0,0657 [g/s] / 0,04 [kg/s] = 1,64 [g/kg p.ś.],

dx7 = 0,0821 [g/s] / 0,05 [kg/s] = 1,64 [g/kg p.ś.],

dx8 = 0,0821 [g/s] / 0,05 [kg/s] = 1,64 [g/kg p.ś.].

Jak widać, w każdym z przypadków wymagana różnica Δx pomiędzy docelowym stanem powietrza w pomieszczeniu a parametrami powietrza pierwotnego PP (świeżego) musi być równa Δx= 1,64 [g/kg p.ś.]. W ten sposób, nawet gdy zawory chłodnicy i nagrzewnicy w klimakonwektorze nie pracują, powietrze świeże (pierwotne) będzie posiadało możliwość osuszania powietrza w pomieszczeniu.

Jednak w celu zobrazowania stanu powietrza pierwotnego konieczne jest ustalenie drugiego z parametrów określających stan powietrza pierwotnego, a mianowicie temperatury. Należy ją przyjąć w sposób optymalny, tak by po uwzględnieniu wszystkich warunków charakteryzujących klimatyzowane pomieszczenia oraz udziały powietrza świeżego (autor ma tutaj na myśli parametry powietrza świeżego – pierwotnego po zmieszaniu z powietrzem wtórnym – recyrkulacyjnym) stan powietrza obrazujący punkt nawiewu na wykresie h-x był dopasowany do wszystkich występujących przypadków przemian w poszczególnych pomieszczeniach.

W naszym przypadku po uwzględnieniu wszystkich danych graficznie odczytano, że optymalna temperatura powietrza pierwotnego powinna być równa tPP = 18,5°C. Na podstawie przyjętych procesów przemian powietrza pozostaje określenie wymaganej wydajności urządzeń. Z uwagi, że sposób kalkulacji został zaprezentowany w poprzednim numerze „RI” [2], w dalszej części artykułu zostanie on pominięty. Druga część artykułu – w nr. 4/2009

Literatura

  1. 1. Adamski B., Wymiarowanie instalacji o stałym wydatku powietrza wentylacyjnego CAV. Część 1. Zyski ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 12/2008.
  2. Adamski B., Wymiarowanie instalacji o stałym wydatku powietrza wentylacyjnego CAV. Część 2. Dobór i konfiguracja centrali klimatyzacyjnej, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2009.
  3. Adamski B. Pompy ciepła – system odzysku ciepła i zimna w centralach klimatyzacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2007.
  4. Biuletyny techniczne firmy CLIVET, KLIWEKO oraz innych producentów.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.