1. instalację wentylacji i klimatyzacji:
- pomieszczeń biurowych,
- sal konferencyjnych wraz z zapleczem,
- pomieszczeń urzędu pocztowego,
- powierzchni komercyjnej przeznaczonej na wynajem,
- wentylacji i klimatyzacji sali konsumenckiej, kuchni i zaplecza kuchennego,
- pomieszczeń gościnnych;
3. instalację wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej garaży;
4. wentylację pożarową.
Zadaniem instalacji wentylacji mechanicznej jest dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza w ilościach wymaganych ze względów higienicznych, a w pomieszczeniach obsługiwanych przez instalację klimatyzacji - utrzymanie odpowiedniej temperatury w sezonie letnim (chłodzenie pomieszczeń - schemat) we współpracy z systemem chłodzenia struktury budynku i systemem podpodłogowych konwektorów grzewczo-chłodniczych.
- pomieszczenia zewnętrzne – położone wzdłuż fasad zewnętrznych budynku;
- pomieszczenia wewnętrzne – położone wzdłuż ścian graniczących z atriami wewnętrznymi.
W zewnętrznych pomieszczeniach biurowych przewiduje się klimatyzację z kontrolą temperatury i wilgotności powietrza. Instalacja obejmuje swoim działaniem poziomy od +1 do +5 i jest realizowana przez centrale o numerach N/W1, N/W2, N/W3, N/W4, N/W5.
Rys. 2. Biura Zewnętrzne |
Nawiew powietrza odbywa się poprzez nawiewniki zintegrowane z podpodłogowymi konwektorami grzewczo-chłodniczymi. Konwektory w swojej konstrukcji zawierają komorę nawiewną powietrza świeżego oraz wymiennik dla czynnika grzewczo-chłodniczego wraz z wentylatorem. Konwektory umieszczono w pasie podłogi podniesionej zlokalizowanym wzdłuż fasady zewnętrznej, w pobliżu okien. Konwektory służą do nawiewu powietrza świeżego i powietrza ogrzanego oraz w razie konieczności do dochładzania pomieszczenia poprzez nawiew powietrza ochłodzonego.
Pomieszczenia biurowe będą wyposażone tylko w wentylację nawiewną. Powietrze będzie usuwane z pomieszczeń biurowych do obszarów korytarzy poprzez kratki transferowe umieszczone w ścianie na wysokości min. 2,60 m ponad podłogą (po stronie korytarza lokalizacja kratek transferowych wypada ponad stropem podwieszonym). Wysokość montażu tych kratek pozwala na zastosowanie elementów pozbawionych klasy odporności ogniowej.
Dla ograniczenia przegłosów z pomieszczeń kratki transferowe wyposażone będą w elementy tłumiące, np. kulisy. Wywiew powietrza z kubatury korytarza odbywać się będzie poprzez kratki umieszczone na kanale wywiewnym prowadzonym w stropie podwieszonym. Powietrze sponad stropu podwieszonego do kubatury korytarza będzie przedostawało się przez transferowe kratki wentylacyjne zamontowane w tym stropie.