Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Budynek Poczty Polskiej w Warszawie
Budynek Poczty Polskiej w Warszawie
archiwum Autora

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja projektu została chwilowo wstrzymana, z pewnością zasługuje on na szerszą prezentację.

W budynku zaprojektowano następujące systemy:

1. instalację wentylacji i klimatyzacji:
  • pomieszczeń biurowych,
  • sal konferencyjnych wraz z zapleczem,
  • pomieszczeń urzędu pocztowego,
  • powierzchni komercyjnej przeznaczonej na wynajem,
  • wentylacji i klimatyzacji sali konsumenckiej,  kuchni i zaplecza kuchennego,
  • pomieszczeń gościnnych;
2. instalację klimatyzacji powierzchni atriów wewnętrznych;
3. instalację wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej garaży;
4. wentylację pożarową.

Zadaniem instalacji wentylacji mechanicznej jest dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza w ilościach wymaganych ze względów higienicznych, a w pomieszczeniach obsługiwanych przez instalację klimatyzacji - utrzymanie odpowiedniej temperatury w sezonie letnim (chłodzenie pomieszczeń - schemat) we współpracy z systemem chłodzenia struktury budynku i systemem podpodłogowych konwektorów grzewczo-chłodniczych.
Dla umożliwienia regulacji wydajności poszczególnych gałęzi instalacji zastosowano na kanałach przepustnice pomiarowo-regulacyjne bądź stałe elementy regulacji wydajności (regulatory typu CAV).
 
Klimatyzacja i wentylacja pokoi biurowych
 
Pomieszczenia biurowe zostały podzielone na dwa rodzaje:
  • pomieszczenia zewnętrzne – położone wzdłuż fasad zewnętrznych budynku;
  • pomieszczenia wewnętrzne – położone wzdłuż ścian graniczących z atriami wewnętrznymi.

W zewnętrznych pomieszczeniach biurowych przewiduje się klimatyzację z kontrolą temperatury i wilgotności powietrza. Instalacja obejmuje swoim działaniem poziomy od +1 do +5 i jest realizowana przez centrale o numerach N/W1, N/W2, N/W3, N/W4, N/W5.

Rys. 2. Biura Zewnętrzne


Nawiew powietrza odbywa się poprzez nawiewniki zintegrowane z podpodłogowymi konwektorami grzewczo-chłodniczymi. Konwektory w swojej konstrukcji zawierają komorę nawiewną powietrza świeżego oraz wymiennik dla czynnika grzewczo-chłodniczego wraz z wentylatorem. Konwektory umieszczono w pasie podłogi podniesionej zlokalizowanym wzdłuż fasady zewnętrznej, w pobliżu okien. Konwektory służą do nawiewu powietrza świeżego i powietrza ogrzanego oraz w razie konieczności do dochładzania pomieszczenia poprzez nawiew powietrza ochłodzonego.

Podstawowym źródłem chłodzenia pomieszczeń jest struktura chłodząca budynku. Pomieszczenia biurowe będą klimatyzowane i ogrzewane przy pomocy konwektorów podpodłogowych. Stały wydatek świeżego powietrza będzie nawiewanybezpośrednio do pomieszczeń, niezależnie od pracy konwektorów. Na kanałach podłączeniowych powietrza świeżego zaprojektowano regulatory wydatku typu CAV. Zastosowane regulatory charakteryzują się płynnym zakresem regulacji oraz możliwością całkowitego zamknięcia dopływu powietrza świeżego.

Pomieszczenia biurowe będą wyposażone tylko w wentylację nawiewną. Powietrze będzie usuwane z pomieszczeń biurowych do obszarów korytarzy poprzez kratki transferowe umieszczone w ścianie na wysokości min. 2,60 m ponad podłogą (po stronie korytarza lokalizacja kratek transferowych wypada ponad stropem podwieszonym). Wysokość montażu tych kratek pozwala na zastosowanie elementów pozbawionych klasy odporności ogniowej.

Dla ograniczenia przegłosów z pomieszczeń kratki transferowe wyposażone będą w elementy tłumiące, np. kulisy. Wywiew powietrza z kubatury korytarza odbywać się będzie poprzez kratki umieszczone na kanale wywiewnym prowadzonym w stropie podwieszonym. Powietrze sponad stropu podwieszonego do kubatury korytarza będzie przedostawało się przez transferowe kratki wentylacyjne zamontowane w tym stropie.
   13.03.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl