Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

Jakie obowiązki ma inspektor nadzoru inwestorskiego?
Jakie obowiązki ma inspektor nadzoru inwestorskiego?
www.sxc.hu

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a także jego podstawowe obowiązki wynikające z ustawy Prawo budowlane. W części drugiej autor kontynuuje omawianie ustawowych obowiązków inspektora, wskazuje na możliwość rozszerzenia zakresu powinności w umowach o pełnienie nadzoru oraz analizuje prawa inspektorów i zasady ustalania ich wynagrodzeń.

Trudno doszukać się w historii rozwoju budownictwa momentu, w którym na placach budów pojawili się protoplaści dzisiejszych inspektorów nadzoru inwestorskiego, czyli osoby pilnujące prawidłowości wykonywania robót budowlanych i kontrolujące zapewne ich aspekt finansowy. Prawdopodobnie był to proces postępujący wraz ze wzrostem technicznego skomplikowania robót budowlanych, ich skali (także w wymiarze finansowym) i powiększaniem się zakresu inwestycji opłacanych, jak określilibyśmy to dzisiaj, ze środków publicznych.

Pewne jest jednak, że przy szerokim zakresie inwestycyjnym realizowanym w czasach starożytnego Rzymu, obejmującym budownictwo obronne, drogi, akwedukty, pałace, budowle triumfalne itd., w którym działał również zbliżony w założeniach do dzisiejszego system rynkowy i gdzie stosowano przetargowy system wyłaniania wykonawców robót (mało kto wie, że właśnie wtedy wymyślono pojęcie wadium przetargowego), na budowach działały osoby nadzorujące prowadzenie robót i ich rozliczenie finansowe.

Także w średniowiecznej Polsce odpowiedni królewscy urzędnicy, mający pojęcie o tzw. sztuce budowlanej, pilnowali programu przebudowy Polski drewnianej na murowaną w czasach króla Kazimierza Wielkiego.
Mimo braku odpowiednich podstaw prawnych w pełniącym rolę obecnej ustawy przedwojennym rozporządzeniu Prezydenta RP z 1928 roku o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli [1], inspektor nadzoru był kimś oczywistym na budowach okresu międzywojennego 1918–1939.

Po II wojnie światowej kwestie organizacji i zadań służb inwestycyjnych w państwowych jednostkach organizacyjnych regulowane były aż do 1981 roku przez organa planistyczne (najpierw przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, a następnie przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów), za pomocą wydawanych co pewien czas zarządzeń, w których wymieniana była także funkcja inspektora nadzoru. Równolegle do tych zarządzeń obowiązki inspektora uregulowane były także, od 1961 roku do marca 1975 r., w art. 25 ustawy Prawo budowlane z 31 stycznia 1961 r. [2].

Później nastąpiło 6 lat przerwy w regulacjach ustawowych. Przynajmniej formalnej, bo pomiędzy 1975 a 1981 rokiem funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego usunięto w ogóle z treści uchwalonego w 1974 roku Prawa budowlanego [3], uznając widocznie, że w sytuacji z góry zadekretowanych sukcesów w budowie drugiej Polski (w ramach tzw. dekady sukcesu) jest to już funkcja anachroniczna i zbyteczna.

W nowelizacji Prawa budowlanego z roku 1981 inspektor powrócił jednak ponownie do tekstu ustawy, a co więcej zobowiązano władzę wykonawczą do wydania szczegółowego zarządzenia regulującego obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego w poszczególnych fazach procesu budowlanego.

Pierwsze takie zarządzenie ukazało się od razu w 1981 roku, drugie i jednocześnie ostatnie w roku 1987, a obowiązywało do końca 1994 roku. Jego uchylenie było skutkiem nowej, już trzeciej powojennej ustawy Prawo budowlane z lipca 1994 r., czyli tej, która, choć bardzo już zmodyfikowana w wyniku prawie 60 nowelizacji, obowiązuje do dzisiaj [4]. Nie przewiduje ona już możliwości wydania żadnego przepisu wykonawczego dotyczącego zasad sprawowania nadzoru na budowie. Dlatego też już od 14 lat podstawowym dokumentem regulującym kwestie związane z nadzorem inwestorskim jest sama ustawa, według której inspektor nadzoru inwestorskiego jest jednym z uczestników procesu budowlanego:

Art. 17. Uczestnikami procesu budowlanego, w rozumieniu ustawy, są:
1) inwestor,
2) inspektor nadzoru inwestorskiego,
3) projektant,
4) kierownik budowy lub kierownik robót.

   13.03.2009

Komentarze

(1)
Uprawnienia budowlane | 27.03.2019, 23:34
Aby zostać inspektorem nadzoru inwestorskiego najpierw trzeba zdać egzamin na uprawnienia budowlane . Trafiłem na stronę http://uprawnieniabudowlane.info i tam znalazłem materiały do przygotowania się do egzaminu na uprawnienia budowlane. Myślę, że można ją polecić innym..
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl