RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

Inspektor nadzoru inwestorskiego, Fot. www.sxc.hu

Inspektor nadzoru inwestorskiego, Fot. www.sxc.hu

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a także jego podstawowe obowiązki wynikające z ustawy Prawo budowlane. W części drugiej autor kontynuuje omawianie ustawowych obowiązków inspektora, wskazuje na możliwość rozszerzenia zakresu powinności w umowach o pełnienie nadzoru oraz analizuje prawa inspektorów i zasady ustalania ich wynagrodzeń.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Trudno doszukać się w historii rozwoju budownictwa momentu, w którym na placach budów pojawili się protoplaści dzisiejszych inspektorów nadzoru inwestorskiego, czyli osoby pilnujące prawidłowości wykonywania robót budowlanych i kontrolujące zapewne ich aspekt finansowy. Prawdopodobnie był to proces postępujący wraz ze wzrostem technicznego skomplikowania robót budowlanych, ich skali (także w wymiarze finansowym) i powiększaniem się zakresu inwestycji opłacanych, jak określilibyśmy to dzisiaj, ze środków publicznych.

Pewne jest jednak, że przy szerokim zakresie inwestycyjnym realizowanym w czasach starożytnego Rzymu, obejmującym budownictwo obronne, drogi, akwedukty, pałace, budowle triumfalne itd., w którym działał również zbliżony w założeniach do dzisiejszego system rynkowy i gdzie stosowano przetargowy system wyłaniania wykonawców robót (mało kto wie, że właśnie wtedy wymyślono pojęcie wadium przetargowego), na budowach działały osoby nadzorujące prowadzenie robót i ich rozliczenie finansowe.

Także w średniowiecznej Polsce odpowiedni królewscy urzędnicy, mający pojęcie o tzw. sztuce budowlanej, pilnowali programu przebudowy Polski drewnianej na murowaną w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Mimo braku odpowiednich podstaw prawnych w pełniącym rolę obecnej ustawy przedwojennym rozporządzeniu Prezydenta RP z 1928 roku o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli [1], inspektor nadzoru był kimś oczywistym na budowach okresu międzywojennego 1918–1939.

Po II wojnie światowej kwestie organizacji i zadań służb inwestycyjnych w państwowych jednostkach organizacyjnych regulowane były aż do 1981 roku przez organa planistyczne (najpierw przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, a następnie przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów), za pomocą wydawanych co pewien czas zarządzeń, w których wymieniana była także funkcja inspektora nadzoru. Równolegle do tych zarządzeń obowiązki inspektora uregulowane były także, od 1961 roku do marca 1975 r., w art. 25 ustawy Prawo budowlane z 31 stycznia 1961 r. [2].

Później nastąpiło 6 lat przerwy w regulacjach ustawowych. Przynajmniej formalnej, bo pomiędzy 1975 a 1981 rokiem funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego usunięto w ogóle z treści uchwalonego w 1974 roku Prawa budowlanego [3], uznając widocznie, że w sytuacji z góry zadekretowanych sukcesów w budowie drugiej Polski (w ramach tzw. dekady sukcesu) jest to już funkcja anachroniczna i zbyteczna.

W nowelizacji Prawa budowlanego z roku 1981 inspektor powrócił jednak ponownie do tekstu ustawy, a co więcej zobowiązano władzę wykonawczą do wydania szczegółowego zarządzenia regulującego obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego w poszczególnych fazach procesu budowlanego.

Pierwsze takie zarządzenie ukazało się od razu w 1981 roku, drugie i jednocześnie ostatnie w roku 1987, a obowiązywało do końca 1994 roku. Jego uchylenie było skutkiem nowej, już trzeciej powojennej ustawy Prawo budowlane z lipca 1994 r., czyli tej, która, choć bardzo już zmodyfikowana w wyniku prawie 60 nowelizacji, obowiązuje do dzisiaj [4]. Nie przewiduje ona już możliwości wydania żadnego przepisu wykonawczego dotyczącego zasad sprawowania nadzoru na budowie. Dlatego też już od 14 lat podstawowym dokumentem regulującym kwestie związane z nadzorem inwestorskim jest sama ustawa, według której inspektor nadzoru inwestorskiego jest jednym z uczestników procesu budowlanego:

Art. 17. Uczestnikami procesu budowlanego, w rozumieniu ustawy, są:
1) inwestor,

2) inspektor nadzoru inwestorskiego,
3) projektant,
4) kierownik budowy lub kierownik robót.

Rodzaje obiektów i robót, przy których ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest obligatoryjne

Powołanie inspektora nadzoru inwestorskiego pozostaje, jak wynika z art. 18 ustawy [4], w gestii inwestora:
Art. 18. 1. Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie:
1) opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów,
2) objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy,
3) opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
4) wykonania i odbioru robót budowlanych,
5) w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych – przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.

2. Inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie.

3. Inwestor może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego.

Niekiedy jednak powołanie takiego inspektora staje się dla inwestora obowiązkiem, będącym jednym z warunków wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej decyzji o pozwoleniu na budowę:

Art. 19. 1. Właściwy organ może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego, a także obowiązek zapewnienia nadzoru autorskiego, w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.

2. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego, oraz listę obiektów budowlanych i kryteria techniczne, jakimi powinien kierować się organ podczas nakładania na inwestora obowiązku ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego.

Powyższe rozporządzenie wydano w listopadzie 2001 r. [5], zawarta jest w nim cała stosunkowo długa lista obiektów i robót budowlanych (zwykle z podanym jakimś parametrem technicznym jako dolną granicą obowiązywania), przy realizacji których powinien być ustanowiony inspektor nadzoru inwestorskiego. Dla branży instalacji sanitarnych najważniejsze wydają się być przytoczone niżej fragmenty zapisów tego rozporządzenia.

§ 2. 1. Ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest wymagane przy budowie obiektów budowlanych:
1) użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze 2500 m3 i większej,
2) wpisanych do rejestru zabytków, w zakresie przebudowy, rozbudowy oraz wykonywania rekonstrukcji lub remontów,
3) budynków i budowli:
a) o wysokości nad terenem 15 m i większej, (…)
7) budowli zbiornikowych naziemnych i podziemnych na materiały stałe, płynne i gazowe:
a) niebezpieczne dla ludzi, mienia i środowiska,
b) o wysokości lub zagłębieniu 5 m i większych,
8) ujęć i przepompowni wód śródlądowych o wydajności powyżej 300 m3/h lub głębokości 100 m i większej,
9) stacji uzdatniania wody i oczyszczania ścieków o wydajności 50 m3/h i większej, (…)
13) sieci gazowych:
a) gazociągów o ciśnieniu nominalnym 5 kPa i większym,
b) gazociągów o ciśnieniu nominalnym do 5 kPa i średnicach przewodów większych niż 150 mm, z wyjątkiem przyłączy gazowych o ciśnieniu nie większym niż 400 kPa,
c) obiektów tłoczni gazu,d) obiektów stacji gazowych, wyposażonych co najmniej w dwa ciągi redukcyjne,
14) rurociągów oraz obiektów i urządzeń z nimi związanych:
a) ciepłowniczych: – tradycyjnych o średnicy 310 mm i większej,– preizolowanych o średnicy 200 mm i większej,
b) wodociągowych o średnicy 200 mm i większej oraz kanalizacyjnych o średnicy 400 mm i większej,
c) innych transportujących czynnik płynny lub gazowy niebezpieczny dla ludzi, mienia i środowiska, (…)

2. Ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest wymagane także przy realizacji obiektów budowlanych, niewymienionych w ust. 1, podlegających ocenie oddziaływania na środowisko, określonych w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym oraz o ochronie i kształtowaniu środowiska.

Wymagania formalne warunkujące możliwość wykonywania funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego

Wykonywanie nadzoru inwestorskiego jest traktowane w ustawie jako pełnienie samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, zatem osoba pełniąca tę funkcję musi posiadać prawo do jej wykonywania.

Art. 12. 1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:

1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego,
2) kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi,
3) kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów,
4) wykonywanie nadzoru inwestorskiego,
5) sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych,
6) (skreślony),
7) rzeczoznawstwo budowlane.
2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, określone w ust. 1 pkt 1–5, mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone decyzją, zwaną dalej „uprawnieniami budowlanymi”, wydaną przez organ samorządu zawodowego. (…)
7. Podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie stanowi wpis, w drodze decyzji, do centralnego rejestru, o którym mowa w art. 88a ust. 1, pkt 3, lit. a, oraz − zgodnie z odrębnymi przepisami − wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez tę izbę, określonym w nim terminem ważności.

Przy czym, na mocy art. 13 ustawy, dla inspektora nadzoru inwestorskiego niezbędne są tzw. uprawnienia wykonawcze, obecnie określane jako uprawnienia „do kierowania robotami budowlanymi”. Szerzej temat uprawnień budowlanych, zarówno w ujęciu historycznym, jak i praktycznym (tj. jak je obecnie zdobyć), omówiony był w nr. 12/2008 i 1–2/2009 „Rynku Instalacyjnego”.

W pewnych sytuacjach także inne (tj. pozostające poza sferą Prawa budowlanego) przepisy mogą nakładać na osoby pełniące nadzór inwestorski dodatkowe obowiązki formalne. Przykładem mogą tu być wymagania stawiane przed inspektorem nadzorującym realizację robót przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków (a jak wynika z fragmentu przytoczonego w pkt. 2 rozporządzenia z 2001 roku [5], przy tego typu robotach ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest obligatoryjne).

Kwestię ochrony zabytków reguluje w sposób ogólny ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami [6], która w art. 37 przewiduje następujące dodatkowe wymagania:
Art. 37. 1. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określi, w drodze rozporządzenia:
1) tryb i sposób wydawania pozwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych oraz badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań, o których mowa w art. 36 ust. 1, pkt 6–12, przy zabytku wpisanym do rejestru oraz badań archeologicznych;
2) kwalifikacje osób uprawnionych do prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, badań konserwatorskich i architektonicznych przy zabytku wpisanym do rejestru oraz badań archeologicznych;
3) dodatkowe wymagania dla osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie przy zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru;
4) sposób potwierdzania posiadanych kwalifikacji i dodatkowych wymagań, o których mowa w pkt. 2 i 3.

Dokładnie określa te wymagania rozporządzenie wykonawcze ministra kultury [7], stanowiąc, że:

§ 8. 1. Robotami budowlanymi przy zabytkach nieruchomych mogą kierować osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia budowlane określone przepisami Prawa budowlanego oraz odbyły co najmniej 2-letnią praktykę zawodową na budowie przy zabytkach nieruchomych.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do wykonywania nadzoru inwestorskiego.

Przy czym, na mocy par. 13, honorowane są tu stare (wydawane do roku 2000) tzw. Zaświadczenia konserwatorskie.

§ 13. Osoby, które uzyskały zaświadczenie o kwalifikacjach na podstawie § 19 Rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 24 sierpnia 1964 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich przy zabytkach i archeologicznych prac wykopaliskowych (DzU nr 31, poz. 197) oraz § 17 –19 Rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 11 stycznia 1994 r. o zasadach i trybie udzielania zezwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich przy zabytkach oraz prac archeologicznych i wykopaliskowych, warunkach ich prowadzenia i kwalifikacjach osób, które mają prawo prowadzenia tej działalności (DzU nr 16, poz. 55), zachowują uprawnienia wskazane w tym zaświadczeniu w dotychczasowym zakresie w odniesieniu do prac konserwatorskich i robót budowlanych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.

Podstawowe obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego wynikające z ustawy

Prawo budowlaneObowiązki osoby pełniącej funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego wymienia art. 25 ustawy Prawo budowlane [4]. Zanim jednak zacznie się pełnić tę funkcję i wykonywać obowiązki, należy złożyć formalną deklarację o jej objęciu. Deklaracja ta trafia za pośrednictwem inwestora do właściwego organu nadzoru budowlanego, co określa art. 41 ust. 4 ustawy, stanowiący, że:
Art. 41. 4. Inwestor jest obowiązany zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które jest wymagane pozwolenie na budowę, właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem, dołączając na piśmie:
1) oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi), a także zaświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 7;
2) w przypadku ustanowienia nadzoru inwestorskiego – oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego, stwierdzające przyjęcie obowiązku pełnienia nadzoru inwestorskiego nad danymi robotami budowlanymi, a także zaświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 7; (…)
Po złożeniu takiego oświadczenia należy wpisać się do dziennika budowy, o czym z kolei przypomina art. 45 ust. 2:
Art. 45. 2. Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy dokonać w dzienniku budowy wpisu osób, którym zostało powierzone kierownictwo, nadzór i kontrola techniczna robót budowlanych. Osoby te są obowiązane potwierdzić podpisem przyjęcie powierzonych im funkcji.
Dopiero wtedy inspektor nadzoru rozpoczyna wykonywanie obowiązków zapisanych we wspomnianym art. 25 ustawy [4].

Art. 25. Do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należy:
1) reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej,
2) sprawdzanie jakości wykonywanych robót i wbudowanych wyrobów budowlanych, a w szczególności zapobieganie zastosowaniu wyrobów budowlanych wadliwych i niedopuszczonych do stosowania w budownictwie,
3) sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania,
4) potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy.

Są to, jak widać, obowiązki zapisane na tyle ogólnie i obszernie, że praktycznie wykluczają możliwość wywiązania się z nich w pełnym zakresie. Już pierwszy z wymienionych wyżej punktów budzi spore kontrowersje związane z zakresem rzeczowym wymienionego tam reprezentowania inwestora, głownie zaś wątpliwości w stosunku do granic kompetencji (umocowania) inspektora nadzoru.

A o niemal powszechnym problemie, jak ma się zachować inspektor nadzoru inwestorskiego zobowiązany w jednym zdaniu do pilnowania, aby realizacja przebiegała zgodnie z projektem budowlanym i jednocześnie zgodnie z przepisami, w sytuacji nagminnych niezgodności projektów z tymi przepisami (bez przeszkód zatwierdzanych w decyzjach o pozwoleniu na budowę), ustawodawca nawet się nie zająknął.

Teoria prawa (art. 95–109 Kodeksu cywilnego) mówi w tym miejscu o potrzebie określenia osobie pełnomocnika (a takim pełnomocnikiem inwestora na budowie jest przecież inspektor nadzoru) zakresu umocowania, precyzującego jego kompetencje. Niestety, praktyka zawierania umów o pełnienie funkcji inspektora nadzoru zwykle całkowicie rozmija się z teorią. Przedmiot umowy jest zazwyczaj, o ile w ogóle, formułowany jako „pełnienie nadzoru (...) zgodnie z uregulowaniami ustawy Prawo budowlane”.

Nie ma mowy o żadnym zakresie umocowania, zwłaszcza w sprawach finansowych, zupełnie przecież nieuregulowanych w ustawie. Ewentualne sugestie w tej materii ze strony zatrudnianego inspektora zazwyczaj kończą się źle. „Świetny pomysł, w takim razie proszę samemu sobie taki zakres napisać, a ja zweryfikuję go, poprawię i podpiszę” – to jedna z możliwych reakcji inwestora i wówczas trzeba samemu zmierzyć się z takim, wcale niełatwym zadaniem. „Miałem już kilkunastu inspektorów i nikt z nich nie pytał o zakres obowiązków i kompetencji, wszyscy wiedzieli, co mają robić i za co odpowiadają, nie jest mi potrzebny inspektor, który nie ma pojęcia, na czym polega nadzór” – to równie prawdopodobna, a przy tym znacznie gorsza odpowiedź inwestora.

Duże trudności praktyczne stwarza inspektorom nadzoru przestrzeganie zasad wprowadzania do obrotu i następnie stosowania wyrobów budowlanych używanych w trakcie prowadzenia robót, o czym z kolei przypomina art. 10 ustawy [4]:

Art. 10. Wyroby wytworzone w celu zastosowania w obiekcie budowlanym w sposób trwały, o właściwościach użytkowych umożliwiających prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym spełnienie wymagań podstawowych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, można stosować przy wykonywaniu robót budowlanych, wyłącznie jeżeli wyroby te zostały wprowadzone do obrotu zgodnie z przepisami odrębnymi.

Warto bowiem zauważyć, że nawet jeśli inspektor nadzoru biegle porusza się w zawiłościach systemu stworzonego przez ustawę o wyrobach budowlanych [8] (będącej właśnie tym przepisem odrębnym, o którym mowa w ww. artykule Prawa budowlanego), to ogromne kłopoty stwarza egzekwowanie od wykonawców robót dokumentów potwierdzających spełnienie wszystkich wymagań postawionych w tych przepisach.

A przecież nawet jeśli i ten warunek da się spełnić, nigdy nie ma 100-proc. pewności, czy zastosowany wyrób ma rzeczywiście takie cechy techniczne i jakościowe, o jakich zapewniają dokumenty. W przypadku gdy wyrób cech tych nie ma (a nie są to sytuacje rzadkie), zawsze mogą pojawić się pretensje do inspektora nadzoru, że dopuścił do wbudowania wyrobu wadliwego, czyli nie wywiązał się ze swojego podstawowego obowiązku zapisanego w drugim punkcie art. 10, a kwestia posiadania odpowiednich choć nieadekwatnych dokumentów przestaje mieć znaczenie.

Niełatwe jest także niejako oczywiste zadanie pilnowania jakości wykonywanych robót. Należy zauważyć, że w przepisie tym chodzi zarówno o jakość w sensie czynnościowym, tj. pilnowanie przestrzegania reżimów technologicznych wykonywania robót (co przy poziomie części polskich firm budowlanych wymagałoby właściwie permanentnego stania nad każdym robotnikiem), jak i jakość w sensie rzeczowym, czyli ocenę poprawności wykonania całej zakończonej roboty budowlanej czy elementu obiektu.

W tym ostatnim przypadku często bardzo istotnym problemem jest znalezienie odpowiedniego wzorca tej jakości (normy, specyfikacji technicznej, uwagi wykonawczej w projekcie, instrukcji producenta wyrobu, zapisu umownego itd.), a następnie jeszcze odpowiedzenie samemu sobie, na ile można „przymknąć oko” na ewentualne widoczne niedociągnięcia.

Literatura

  1. Rozporządzenie Prezydenta RP z 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (DzU RP z 17.04.1939 r. nr 34, poz. 216).
  2. Ustawa z dnia 31 stycznia 1961 r. Prawo budowlane (DzU nr 7, poz. 46).
  3. Ustawa z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (DzU nr 38, poz. 229).
  4. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 89, poz. 414 ze zm.).
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 listopada 2001 r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego (DzU nr 138, poz. 1554).
  6. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 17 września 2003 r. (DzU nr 162, poz. 1568 ze zm.).
  7. Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych (DzU nr 150, poz. 1579).
  8. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dzu nr 92, poz. 881).

Komentarze

  • Uprawnienia budowlane Uprawnienia budowlane, 27.03.2019r., 23:34:43 Aby zostać inspektorem nadzoru inwestorskiego najpierw trzeba zdać egzamin na uprawnienia budowlane . Trafiłem na stronę http://uprawnieniabudowlane.info i tam znalazłem materiały do przygotowania się do egzaminu na uprawnienia budowlane. Myślę, że można ją polecić innym..

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

dr inż. Jerzy Dylewski Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 2)

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 2) Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 2)

W pierwszej części artykułu (RI nr 3/2009) omówiono przepisy prawne i wymagania formalne warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których powołanie inspektora nadzoru jest konieczne,...

W pierwszej części artykułu (RI nr 3/2009) omówiono przepisy prawne i wymagania formalne warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których powołanie inspektora nadzoru jest konieczne, oraz jego podstawowe obowiązki wynikające z zapisów Prawa budowlanego. W części drugiej autor kontynuuje omawianie ustawowych obowiązków inspektora, zwraca uwagę na możliwość rozszerzenia zakresu powinności w umowach o pełnienie nadzoru oraz analizuje prawa inspektorów nadzoru i zasady ustalania...

Redakcja RI news Konferencja „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego – Wyniki projektu Build Up Skills II Poland”.

Konferencja „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego – Wyniki projektu Build Up Skills II Poland”. Konferencja „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego – Wyniki projektu Build Up Skills II Poland”.

Konferencja „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego” odbędzie się 23 kwietnia 2024 r.

Konferencja „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego” odbędzie się 23 kwietnia 2024 r.

Joanna Ryńska Nowe kwalifikacje rynkowe

Nowe kwalifikacje rynkowe Nowe kwalifikacje rynkowe

Redakcja „Rynku Instalacyjnego” wzięła w 2023 r. udział w tworzeniu dwóch kwalifikacji rynkowych z „Inkubatora kwalifikacji dotyczących zielonej transformacji”. Kwalifikacje z tej grupy, pomyślane jako odpowiedź...

Redakcja „Rynku Instalacyjnego” wzięła w 2023 r. udział w tworzeniu dwóch kwalifikacji rynkowych z „Inkubatora kwalifikacji dotyczących zielonej transformacji”. Kwalifikacje z tej grupy, pomyślane jako odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku pracy, stanowią dobry punkt wyjścia do rozwoju zawodowego osób, które będą odpowiadać za praktyczną realizację „zielonej transformacji”.

Szperacz Niebezpieczna kolizja

Niebezpieczna kolizja Niebezpieczna kolizja

Jerzy Kosieradzki Inżynier – zawód poszukiwany

Inżynier – zawód poszukiwany Inżynier – zawód poszukiwany

Jerzy Kosieradzki rozmawia z prof. Krzysztofem Wojdygą, nowym dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Jerzy Kosieradzki rozmawia z prof. Krzysztofem Wojdygą, nowym dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Waldemar Joniec Nowy zawód – technik OZE

Nowy zawód – technik OZE Nowy zawód – technik OZE

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości...

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości i umiejętności zawodowe oraz wiedza na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Egzamin praktyczny ma polegać na opracowaniu projektu montażu urządzeń i instalacji.

Waldemar Joniec Szkolenia i certyfikacja instalatorów pomp ciepła

Szkolenia i certyfikacja instalatorów pomp ciepła Szkolenia i certyfikacja instalatorów pomp ciepła

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie wymaga coraz liczniejszej kadry wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią projektować i montować sprawne i optymalne instalacje zarówno w...

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie wymaga coraz liczniejszej kadry wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią projektować i montować sprawne i optymalne instalacje zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Istotną barierą dla rynku OZE jest obecnie m.in. brak personelu mającego odpowiednie kwalifikacje, a także niska jakość projektów i prac montażowych. Dla poprawienia tej jakości konieczne jest wdrożenie szkoleń i systemów certyfikacji.

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu (RI nr 12/2008) autor dokonał przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w...

dr inż. Grzegorz Ścieranka Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny

Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny

Wymagania stawiane przeciwpożarowym instalacjom wodociągowym określono w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Instalacja taka musi być w wysokim stopniu niezawodna, umożliwiając...

Wymagania stawiane przeciwpożarowym instalacjom wodociągowym określono w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Instalacja taka musi być w wysokim stopniu niezawodna, umożliwiając pobór do celów przeciwpożarowych wody o wymaganych parametrach ciśnienia i wydajności, niezależnie od stanu pracy innych systemów i urządzeń.

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Zenon Świgoń Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Gospodarowanie ściekami dowożonymi Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować...

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować tej kwestii bez odwoływania się do obowiązującego prawa.

dr inż. Wioletta Zając-Wstawska Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych

Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych

Historia stosowania złączek zaprasowywanych ma swój początek w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze złącza tego typu zaczęto wykorzystywać w instalacjach sanitarnych ciepłej i zimnej wody....

Historia stosowania złączek zaprasowywanych ma swój początek w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze złącza tego typu zaczęto wykorzystywać w instalacjach sanitarnych ciepłej i zimnej wody. Możliwość uzyskania dokładnego, szczelnego i wytrzymałego połączenia wpłynęła na dynamiczny rozwój tego rozwiązania również w innych instalacjach, także gazowych.

oprac. Kazimierz Mróz Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności...

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności spełnienia istotnych wymagań technicznych i zastosowania się do obowiązujących przepisów. Poniższy artykuł opracowano na podstawie publikacji [1], stąd w tekście pojawiają się odniesienia do niemieckich wymagań prawnych, które mogą być jednak interesujące i dla polskiego czytelnika.

dr inż. Paula Szczepaniak, dr inż. Maria Wesołowska Wentylacja grawitacyjna budynku jako element jego charakterystyki energetycznej

Wentylacja grawitacyjna budynku jako element jego charakterystyki energetycznej Wentylacja grawitacyjna budynku jako element jego charakterystyki energetycznej

Podstawowe wymaganie dotyczące budynków zawarte jest w art. 5 Prawa budowlanego, według którego obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany...

Podstawowe wymaganie dotyczące budynków zawarte jest w art. 5 Prawa budowlanego, według którego obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając spełnienie wymagań podstawowych, do których należą m.in. odpowiednie warunki higieniczne i zdrowotne.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Olgierd Romanowski Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać? Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu...

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu zużycia energii w budynkach: certyfikację energetyczną budynków i okresową kontrolę kotłów grzewczych, a także jednorazową kontrolą instalacji grzewczych, w których kotły pracują dłużej niż 15 lat. Jednak zawarte w polskich przepisach szczegółowe wymagania są nieprecyzyjne i osoby zobowiązane do ich...

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Kolektory słoneczne muszą być odporne na wszystkie oddziaływania mogące wystąpić w trakcie eksploatacji, a jednocześnie po wystąpieniu takiego oddziaływania powinny być nadal zdolne do działania. Zgodnie...

Kolektory słoneczne muszą być odporne na wszystkie oddziaływania mogące wystąpić w trakcie eksploatacji, a jednocześnie po wystąpieniu takiego oddziaływania powinny być nadal zdolne do działania. Zgodnie z normą PN-EN 12975-1:2004 [1] zaleca się, by obudowa kolektora była wodoszczelna, co zapobiegnie wnikaniu wody deszczowej...

Marek Wawryniuk Obowiązki właścicieli instalacji i certyfikacja personelu oraz firm serwisowych (cz. 2)

Obowiązki właścicieli instalacji i certyfikacja personelu oraz firm serwisowych (cz. 2) Obowiązki właścicieli instalacji i certyfikacja personelu oraz firm serwisowych (cz. 2)

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z...

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z grupy CFC. W 2010 r. podobny los spotka czynniki chłodnicze HCFC, łącznie z popularnym i sprawdzonym czynnikiem R22. Jednocześnie Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do możliwie szybkiej realizacji zaleceń Protokołu z Kioto, którego podstawą jest hipoteza o ogrzewaniu klimatu przez człowieka, w...

Marek Wawryniuk Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.)

Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.) Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.)

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z...

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z grupy CFC. W przyszłym roku podobny los spotka czynniki chłodnicze HCFC, łącznie z popularnym i sprawdzonym czynnikiem R22. Jednocześnie Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do możliwie szybkiej realizacji zaleceń Protokołu z Kioto, którego podstawą jest hipoteza o ogrzewaniu klimatu przez człowieka,...

dr inż. Anna Charkowska Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych...

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach ludzi dostarczała ona powietrze o oczekiwanej czystości pyłowej, gazowej oraz mikrobiologicznej. Kontynuacją działań projektanta powinna być regularna kontrola w trakcie eksploatacji instalacji, zarówno ze względu na jej prawidłowy stan techniczny, jak i higieniczny, a także ze względu...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.