Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Pompy ciepła w praktyce

Pompa ciepła
Pompa ciepła
Viessmann

Po przeczytaniu poprzedniego artykułu (RI nr 11/2008, str. 34) może się wydawać, że zaprojektowanie instalacji z pompą ciepła jest dziecinnie proste. Bierze się „jakiś agregat”, dołącza do niego jeden wymiennik po stronie dolnego źródła, drugi po stronie źródła górnego i... instalacja gotowa. Nic bardziej mylnego.

Przekonali się o tym lokatorzy jednego z warszawskich budynków. Z relacji, jaką usłyszałem od jednego z kolegów, problem z tamtejszą instalacją polega na tym, że błędnie przyjęto możliwości niskoparametrowego źródła ciepła. Skutek jest taki, że źródło to nie daje tyle ciepła, ile powinno. Ilość pobieranej wody gruntowej jest zbyt mała, aby można było zapewnić pompie ciągłą pracę. Grzałki, pomyślane jako awaryjne, pracują prawie bez przerwy jako wspomagające źródło ciepła. Efekt oszczędnościowy – żaden.

Zbyt mała jest powierzchnia wymiennika, nie jest osiągane założone schłodzenie (inne parametry wody lub gruntu w rzeczywistości, niż przyjęte w projekcie) powodują ograniczenie mocy pompy ciepła, nawet wtedy, gdy przyjęto większy, niż był potrzebny, agregat. Aby uniknąć takich sytuacji, niektórzy producenci w cennikach podają osobno cenę poszczególnych elementów całej instalacji z pompą ciepła, a na końcu piszą „do nabycia w komplecie z agregatem”. Biorą w ten sposób odpowiedzialność za pracę całej instalacji i nie dopuszczają do powstania złych opinii o pompach.

Jak widać, bardzo ważną informacją jest to, jakim dysponujemy źródłem dolnym (niskotemperaturowym), z którego będziemy pobierać ciepło. Tutaj najczęściej popełniane są pomyłki. O tym, jakie źródła ciepła mamy do dyspozycji, mówiliśmy w poprzednim numerze. Gwoli uzupełnienia mogę wspomnieć o cieple technologicznym i odpadowym, z którym możemy mieć do czynienia w przypadku projektowania zakładów przemysłowych. Jednak rzadko się zdarza taka możliwość w przypadku domków jednorodzinnych lub dużych domów mieszkalnych.

W czasie zwiedzania pewnych targów w Poznaniu zobaczyłem „ciekawostkę”. Na stoisku pokazano parowacz pompy ciepła „powietrze – woda” w kształcie pionowych kolumn. Plakaty i reklamy na ścianach stoiska mówiły o wspaniałych możliwościach tej pompy ciepła („sopla lodu”, bo na zdjęciach parowacz był całkowiciepokryty lodem i śniegiem), która dopiero w temperaturze powietrza poniżej –40°C przestaje pracować i wymaga włączenia dodatkowego źródła ciepła.

Na tyle długo zajmuję się zagadnieniem wymiany ciepła, a pompami ciepła w szczególności, żeby już na pierwszy rzut oka stwierdzić, iż coś tu się nie zgadza. Spotkałem już wcześniej pompy ciepła „powietrze – woda”, które mogą pracować przy temperaturze –20°C (niektórzy producenci pomp w swoich katalogach wymieniają takie możliwości), ale –40°C wydało mi się dużą przesadą. Na moje pytanie o bilans cieplny takiego parowacza (jak i ile może pobrać ciepła) wystawca zareagował na tyle nerwowo, że szybko opuściłem to stoisko.

Co tak zirytowało przedstawiciela producenta „cudownej pompy ciepła”? Próbując odpowiedzieć sobie na to pytanie, przyjrzałem się bliżej niektórym pompom pobierającym ciepło z powietrza, które w swoich danych technicznych miały ujemne temperatury dolnego źródła. Wydaje mi się, że wynik moich analiz nie jest zbyt pocieszający dla tych, którzy takie dolne źródło ciepła usiłują lansować. Moje zdanie na temat efektywności pomp ciepła przy ujemnych temperaturach powietrza jest trochę inne (patrz poprzedni numer RI).

Dla przypomnienia – potencjalne źródła ciepła niskotemperaturowego (taka jest poprawna nazwa) to: powietrze zewnętrzne, grunt, promieniowanie słoneczne, woda powierzchniowa i woda gruntowa. W naszych warunkach klimatycznych powietrze jako źródło ciepła może być wykorzystywane przy temperaturach dodatnich, i to najlepiej wyższych niż +5°C.

Ostatnio coraz częściej pojawiają się pompy reklamowane przez producentów jako dobre źródło ciepła przez całą zimę, ale próba dowiedzenia się czegoś więcej, tj. jak taka pompa ciepła radzi sobie z odmrażaniem parowacza i jak to wpływa na efekt końcowy wykorzystania takiej pompy, nie udała mi się. Moi rozmówcy wykazali się brakiem wiedzy na ten temat lub brakiem chęci odpowiedzi na moje pytania. Pozostaję więc więcej niż sceptyczny wobec tego rozwiązania technicznego. Kto chce, niech wierzy, ja na szczęście nie muszę.

Gdy spotkamy przedstawiciela firmy, który nie umie odpowiedzieć nam na pytania lub usiłuje nas zagadać, lepiej pójść do innego i zadać mu te same pytania. Po uzyskanej odpowiedzi lub porównaniu ich z tym, co już wiemy, będziemy wiedzieć, czy rzeczywiście rozmawiamy z fachowcem. Grunt jako źródło ciepła jest dostępny wszędzie (w przeciwieństwie do wody gruntowej i powierzchniowej). Częstym ograniczeniem jest jedynie zbyt mała działka. Aby móc wykorzystać ciepło gruntu, musimy mieć możliwość ułożenia w gruncie odpowiednio dużego wymiennika ciepła. Ale powierzchnia nie jest jedynym ograniczeniem.

   18.12.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl