Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Proces spalania mączki zwierzęcej

Mączka zwierzęca jest paliwem, pozwalającym pozyskiwać energię cieplną
Mączka zwierzęca jest paliwem, pozwalającym pozyskiwać energię cieplną
FishFood
Ciąg dalszy artykułu...

Spalanie mączki w komorze obrotowej

Spalanie paliw konwencjonalnych, biomasy, odpadów komunalnych i zwierzęcych czy mączki mięsno-kostnej można prowadzić w komorze spalania, która posiada chłodzenie wodne lub gazowe albo izolację termowytrzymałą o odpowiedniej grubości. Takich warunków nie można stworzyć w komorze obrotowej, która jest jednym z urządzeń ciągu technologicznego „KJN” do termicznej utylizacji mączki. Należy jedynie zapewnić warunki dla procesu suszenia i pirolizy mączki przedstawionego na rysunku 1.

Komora obrotowa wykonana jest z wewnętrznej wymurówki, która składa się z zewnętrznej warstwy betonu żaroodpornego i z wewnętrznej warstwy termoizolacji. Na zewnątrz wymurówka ograniczona jest płaszczem blaszanym. Stosowane obecnie betony żaroodporne wytrzymują teoretycznie temperatury rzędu 1350-1400°C, a betony i materiały termoizolacyjne - około 1100-1200°C. Przekroczenie podanych zakresów temperaturowych kończy się z reguły popsuciem wymurówki i awarią komory obrotowej.

Grubość betonu żaroodpornego i warstwy termoizolacyjnej to przeważnie 15-20 cm. Przy temperaturze wewnętrznej ok. 1300°C i sumarycznej grubości wymurówki 30 cm, temperatura zewnętrzna płaszcza komory wynosi około 60-65°C, co nie przekracza tzw. temperatury bhp, czyli 65°C. Ciężar wymurówki przy średnicy płaszcza komory 3000 mm i długości 10 000 mm wynosi około 36 000 kg.

Wzrost temperatury wewnątrz komory do około 1400°C wymusza zastosowanie wymurówki z kształtek szamotowych. Przy grubości 30 cm wymurówka komory waży ok. 60 000 kg, a temperatura zewnętrznej ścianki płaszcza komory wynosi 240-260°C. Zastosowanie materiałów termoizolacyjnych o bardzo wysokiej wytrzymałości termicznej z jednej strony prawie podwaja ciężar komory obrotowej, a z drugiej - powoduje znaczne przekroczenie dopuszczalnych temperatur zewnętrznego płaszcza komory.

Należy tu również zaznaczyć, że teoretyczne temperatury spalania stałych paliw konwencjonalnych, biomasy i APE są z reguły wyższe od 1400°C i zawierają się w przedziale 1500-1700°C. Zatem dopuszczanie do spalania w komorze obrotowej doprowadziłoby do znacznych, praktycznie nierozwiązalnych technicznie problemów konstrukcyjnych, eksploatacyjnych i bhp. Problemy eksploatacyjne i bezpieczeństwa obsługi oraz trwałości i niezawodności elektroniki w przypadku umieszczenia komory obrotowej w zamkniętym pomieszczeniu kotłowni byłyby szczególnie trudne do rozwiązania.

Proces spalania mączki od razu w komorze obrotowej jest niemożliwy również z tego powodu, że metalowego płaszcza komory nie można zastąpić powierzchnią ogrzewalną wykonaną z rur, przez które przepływałaby woda lub para wodna. Proces termicznej utylizacji mączki mięsno- -kostnej może występować przy równoczesnym przebiegu procesu suszenia, pirolizy i spalania tylko wówczas, gdy komora spalania ograniczona jest ścianami zbudowanymi z rurowych powierzchni ogrzewalnych chłodzonych wodą lub parą wodną.

Fluidalne spalanie mączki mięsno-kostnej

Jednym ze sposobów spalania mączki mięsno- kostnej jest spalanie fluidalne. Technologia złoża fluidalnego to znana od wielu lat metoda wywodząca się z przemysłu cementowego, zastosowana w przemyśle energetycznym jako rozwiązanie umożliwiające spalanie gorszych gatunków paliw konwencjonalnych i paliw odpadowych (alternatywnych paliw energetycznych, APE) nienadających się do tradycyjnych palenisk kotłów energetycznych.

Warstwa fluidalna posiada doskonałe własności wymieszania zawartości złoża, utrzymania ciężkich frakcji paliwowych aż do ich całkowitego wypalenia oraz daje możliwość wprowadzenia sorbentów wiążących zawartą w paliwie siarkę i inne niebezpieczne związki chemiczne, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Złoże fluidalne daje również możliwość kontroli szybkości procesu spalania, a więc intensywności wydzielania ciepła, którego miarą jest między innymi temperatura złoża, poprzez podawanie do złoża gazu fluidyzacyjnego stanowiącego mieszankę spalin pobieranych za wentylatorem wyciągowym  i powietrza pobieranego z otoczenia lub z kotłowego podgrzewacza powietrza.

Ponieważ szybkość spalania jest funkcją koncentracji tlenu w gazie fluidyzacyjnym, można ustalić proporcje pomiędzy spalinami a powietrzem tak, aby koncentracja tlenu w złożu pozwalała uzyskać temperaturę złoża mniejszą od temperatury mięknięcia popiołu. Złoże  fluidalne jest szczególnie przydatne do wypalania cząstek kości pochodzących z mączki mięsno-kostnej. Struktura ziarnowa mączki, a zwłaszcza kości, charakteryzuje się dużym rozrzutem wymiarowym z przewagą ziaren o wymiarach większych od 1 mm. Inną cechą substancji kości jest ich niska szybkość spalania, kilkukrotnie niższa od szybkości spalania ziaren karbonizatu pochodzącego z tkanki mięsnej.

Złoże fluidalne jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem problemu całkowitego spalania ziaren kości w temperaturach 750-850°C, niższych od temperatury mięknięcia popiołu. Utrzymanie niskiego zakresu temperaturowego w złożu, który wynika z zawartości Ca, P, K i Na w substancji mineralnej kości, jest możliwe dzięki dobraniu odpowiedniej koncentracji O2 w gazie fluidyzacyjnym. Uzyskany ze złoża popiół nie zawiera wówczas w ogóle cząstek węgla organicznego ani śladów niespalonych ziarenek kości, lecz stanowi cenny surowiec do produkcji nawozów zawierający duże ilości fosforu, potasu i wapnia.

   17.04.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl