Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Klimatyzatory

Klimatyzatory ARTCOOL wyróżnia ozdobny panel, który pozwala "ukryć" część urządzenia zainstalowaną w pomieszczeniu
Klimatyzatory ARTCOOL wyróżnia ozdobny panel, który pozwala "ukryć" część urządzenia zainstalowaną w pomieszczeniu
LG

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Słowo „klimatyzacja” jest obecnie bardzo popularne w kręgach sprzedawców i kupujących klimatyzatory – urządzenia, które posiadają tylko jeden element występujący w prawdziwej klimatyzacji, czyli chłodnicę powietrza.

O urządzeniach z możliwym przełączaniem z chłodzenia na grzanie można powiedzieć, że posiadają również nagrzewnicę. Zanim przejdziemy do opisu tych urządzeń i zasady, na podstawie której pracują, warto zacząć od tego, co to jest klimatyzacja, z jakich elementów się składa i co nam zapewnia.

O klimatyzacji można mówić tylko wtedy, gdy w procesie obróbki powietrza możemy je chłodzić, osuszać, ogrzewać i nawilżać. Czasami, gdy w układzie instalacji nie ma nawilżania, a tylko chłodzenie i osuszanie powietrza, używa się określenia „klimatyzacja częściowa” i właśnie do tej grupy urządzeń można zaliczyć niektóre klimatyzatory.

Klimatyzacja (pełna) to bardzo skomplikowany układ, w którym następuje oczyszczanie powietrza, chłodzenie (w lecie) i osuszanie (jeżeli występuje nadmiar wilgoci), ogrzewanie i nawilżanie. Całość jest sterowana automatycznie, tak aby zmieniające się parametry powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego były uwzględniane w procesie obróbki powietrza i nawiewane powietrze miało takie parametry, żeby w klimatyzowanych pomieszczeniach był stale zapewniony komfort cieplny.

Jak skomplikowany jest to proces, mogą się przekonać klienci dużych centrów handlowych, w których, mimo działającej instalacji klimatyzacyjnej, trudno mówić o komforcie cieplnym. Aby zrozumieć, dlaczego tak jest, przyda się parę podstawowych informacji o powietrzu i możliwościach jego obróbki.

Parametry powietrza, którymi zajmuje się klimatyzacja, to jego temperatura i wilgotność. Wilgotność może być podawana jako względna, oznaczana literą φ i określana w procentach, oraz bezwzględna, oznaczana literą x i określająca zawartość pary wodnej w 1 kg powietrza (g/kg).

Przy tej samej zawartości pary wodnej (x się nie zmienia) wraz ze zmieniającą się temperaturą powietrza zmienia się wilgotność względna φ, gdyż jest to procentowe określenie, ile wilgoci jest obecnie w powietrzu w stosunku do maksymalnej ilości wilgoci, jaką powietrze przy tej temperaturze może wchłonąć (φ = 100% informuje, że więcej pary wodnej powietrze nie wchłonie i pojawi się ona w postaci mgły).

Najlepiej pokazać ten proces na przykładzie. Powietrze o temperaturze –10°C i pełnym nasyceniu (φ = 100%) zawiera 1,62 g/kg wilgoci, gdy przy temperaturze +20°C i φ = 50% x = 7,36 g/kg, a przy φ = 100% x = 14,87 g/kg. Z podanych wielkości widać, ile wilgoci trzeba dostarczyć do powietrza zewnętrznego o temperaturze –10°C, gdy podgrzejemy je do +20°C i chcielibyśmy uzyskać warunki komfortu cieplnego, czyli φ = 50%.

Do każdego kilograma powietrza powinniśmy dostarczyć 5,74 g pary wodnej. Przeanalizujmy warunki letnie. Powietrze o temperaturze +30°C i φ = 50% ma 13,5 g/kg wilgoci.

Aby osiągnąć +20°C i wilgotność φ = 50%, powinniśmy ilość pary wodnej zredukować do x = 7,36 g/kg. Niestety, nie wystarczy powietrze tylko schłodzić, bo uzyskamy potrzebną temperaturę, ale zbyt dużą wilgotność (φ = 100%, x=14,87 g/kg) i aby osiągnąć potrzebną wilgotność, powietrze zewnętrzne musi być schłodzone do +9°C, bo tylko wtedy pozbędziemy się nadmiaru wilgoci. Widoczne „kapanie” z klimatyzatorów to właśnie ten nadmiar wilgoci usuwany przez wychładzanie.

Podobny proces wykraplania się pary wodnej zachodził w budynkach z wielkiej płyty. Z powodu niedostatecznej izolacji cieplnej w ścianach temperatura na ich powierzchni była niższa od temperatury punktu rosy (temperatura, przy której następuje 100-proc. nasycenie powietrza wilgocią) i para wodna zmieniała się w wodę spływającą po ścianie.

Gdyby w takim pomieszczeniu występowała dobra wymiana powietrza, zmniejszałaby się zawartość wilgoci, a przez to, mimo niskiej temperatury ściany, nie dochodziłoby do kondensacji pary wodnej na jej powierzchni.

Gdy w budynku trzeba klimatyzować tylko niektóre pomieszczenia, sięga się wtedy do urządzeń fasadowych (czasami nazywanych podokiennymi), w których znajduje się urządzenie chłodnicze z parownikiem i skraplaczem. Większość oferowanych obecnie urządzeń umożliwia przełączanie funkcji urządzenia z chłodzenia na grzanie (parownik z chłodnicy staje się nagrzewnicą).

Urządzenia te łatwo zauważyć, gdyż są to montowane na fasadzie budynku skrzynki, w których znajdują się wszystkie potrzebne elementy, takie jak filtr powietrza, sprężarka chłodnicza, chłodnica (parownik), skraplacz z wentylatorem oraz wentylator nawiewny (tłoczy powietrze do pomieszczenia przez chłodnicę).

   17.04.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl