Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2015

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Inteligentny system wentylacji z rekuperacją

Fot. 1. Podwójne kratki wentylacyjne w przykładowej łazience
Fot. 1. Podwójne kratki wentylacyjne w przykładowej łazience
JB

Celem zapoczątkowanego w numerze 1–2/2009 „RI” cyklu artykułów jest przybliżenie czytelnikom idei zastosowania „inteligencji” w budynkach mieszkalnych według koncepcji BMS Unihome i przedstawienie kilku podsystemów uzasadniających zdaniem autora poniesienie znacznych wydatków na taką automatykę, nawet w budynku jednorodzinnym.Więcej na str. 60 Rynku Instalacyjnego 4/2009

W wentylacji zaawansowana automatyka jest niezbędna. System wentylacji można wykonać albo dobrze, albo źle – w efekcie będziemy mieli dobrze wentylowany lub źle wentylowany dom, czyli „chory dom”. Stany pośrednie w praktyce tu nie występują, ponieważ dom, który jest tylko okresowo dobrze wentylowany (np. latem), i tak będzie zamakał, a w efekcie i on, i jego mieszkańcy będą chorować.

Wprowadzenie pojęcia chorego domu (sickhouse syndrome) nie było przypadkowe – to efekt dziesiątków lat obserwacji i wykrycia prostej zależności pomiędzy jakością wentylacji a stanem zdrowia mieszkańców. W tym przypadku nie może być kompromisów. Warto pamiętać, że wilgotność w domu powyżej 70% powoduje kłopoty z dotlenieniem organizmu (mieszkańcy mogą się czuć rozkojarzeni, zmęczeni czy wręcz odczuwać duszność), ale i zbytnie wysuszenie powietrza (wilgotność poniżej 35%) może powodować przesuszenie dróg oddechowych, bóle głowy itp.

W XXI w. wiemy, że musimy wentylować domy mieszkalne, pytanie tylko, jak to robić efektywnie, ekonomicznie i do tego jeszcze najlepiej cicho. Bardzo ciekawy artykuł na ten temat autorstwa Krzysztofa Nowaka, pt. „Wentylacja hybrydowa, co to takiego?”, można przeczytać na stronach internetowych „Rynku Instalacyjnego” (www.rynekinstalacyjny.pl). Polecam lekturę tego tekstu jako materiał wstępny do dalszych rozważań.

Wentylacja w budynku mieszkalnym

Współczesny budynek, wznoszony przez świadomego inwestora, jest zazwyczaj dobrze ocieplony, ma szczelną stolarkę okienną i drzwiową oraz ekonomiczne źródło ciepła. Niestety bardzo często ma również tradycyjny (grawitacyjny) system wentylacji – co powoduje, że do 60% ciepła ucieka z domu wraz z wentylacją. Czyli z 20 kWh, które uzyskano z prądu, gazu czy drewna, aż 12 kWh zostanie po pewnym czasie wyrzucone przez wentylację i stracone. To trochę tak, jakby postawić bardzo ciepły dom i zostawić jeden otwór okienny – taki lufcik – niczym niezabudowany, a potem dziwić się, że ciągle trzeba to pomieszczenie dogrzewać. Dodatkowo jeśli zostawi się taki otwór, to będzie on zapewniał dobry ciąg powietrza, ale nie będzie można zapanować nad tym, czy powietrze właśnie wpływa do domu, czy z niego wypływa (zabierając większość ciepła z budynku albo wnosząc).

Czy jest na to rada? Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, na przykład wentylacje mechaniczne, które zapanują nad tym, w która stronę kierować powietrze i jak je efektywnie wymieniać. Sposób na zatrzymanie uciekającego ciepła też jest znany i dostępny – to rekuperatory odzyskujące ciepło zużytego powietrza i przekazujące je świeżemu powietrzu pobieranemu z zewnątrz. I jest też podsystem HVAC Unihome, który stosując zaawansowane systemy informatyczne, dodaje takiemu systemowi wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją nowego wymiaru.

Nowoczesny system wentylacji w budynku jednorodzinnym

Choć autor nie jest specjalistą w zakresie wentylacji i klimatyzacji (co, ma nadzieję, wybaczą mu prawdziwi specjaliści), jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego jest wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją. System taki w kontrolowany sposób wyciąga powietrze z pomieszczeń takich jak łazienki, WC i kuchnia i odzyskuje z niego ciepło, a następnie zasysa powietrze z zewnątrz i to ciepło mu przekazuje (wstępnie je ogrzewając). To oczywiście standardowe rozwiązanie i nie ma w nim nic nowatorskiego, choć wydaje się, że tyko taki system jest w stanie zapewnić minimalne wymiany zaproponowane przez Lawrence Berkeley National Laboratory, czyli 50 CFM dla łazienek i 100 CFM dla kuchni (CFM – stopa sześcienna na minutę).

Jednak jeżeli wstawić taki „standardowy system z półki” do Inteligentnego Budynku, w którym temperatura i wilgotność na każdym etapie wymiany powietrza oraz później w każdym pomieszczeniu są badane i sterowane indywidualnie, to okazuje się, że takie rozwiązanie nie jest optymalne – BMS dostarcza nowych informacji, po analizie których pojawia się konieczność modernizacji takiego systemu.

Fakt, że system wentylacji nawiewno-wywiewnej skutecznie wyprowadza całe zużyte powietrze z pomieszczeń, jest zbawienny. Szyby w łazienkach przestają „cieknąć”, a z domu znika nieprzyjemny zapach, budynek nigdy nie „zachoruje”. Nawet jeżeli ktoś niechcący wyprodukuje dużą ilość dymu, niechcianego zapachu czy alergenu, w ciągu godziny nie ma po nim śladu i w budynku znów jest czyste, świeże powietrze.

Oczywiście jeżeli do tego zamontowano jeszcze rekuperator, to bilans energetyczny budynku znacznie się poprawia, ale po zainstalowaniu takiego „gotowego systemu” okaże się, że wyciągając powietrze, skutecznie wyciągamy też zawartą w nim parę wodną i już jej nie wprowadzamy z powrotem. O ile dla chorych, osuszanych czy w ogóle zacienionych budynków jest to pożądane, to w wielu innych powstaje poważny problem spadku wilgotności w całej kubaturze budynku. Im skuteczniejsza wentylacja wywiewno-nawiewna, tym problem jest poważniejszy i odczuwalny szczególnie podczas mrozów, kiedy powietrze na zewnątrz jest suche.

W budynku Galia, w którym zastosowano taki system (pierwsze wdrożenie systemu BMS Unihome), w drugim sezonie grzewczym (w pierwszym budynek jeszcze dosychał) okazało się, że wilgotność w pomieszczeniach spadała poniżej 30% (co okazało się być szkodliwe także dla mieszkańców, powodując np. notoryczne przesuszenie śluzówek). Przyczyną był fakt, że z wyciąganego z budynku zużytego powietrza odzyskiwano tylko energię, ale nie wilgoć, a wprowadzane powietrze było w praktyce często dodatkowo dosuszane.

Osuszanie powietrza bierze się głównie z dogrzewania go oraz przekroczenia punktu rosy w procesie ogrzewania zaciąganego powietrza i wykraplania się go w rekuperatorze. W efekcie zastosowanie wentylacji wywiewno-nawiewnej z rekuperacją powoduje niekontrolowane wysuszanie budynku zimą (problem ten nie dotyczy tylko kilku bardzo rozbudowanych central rekuperacyjnych, np. z rotacyjnym wymiennikiem ciepła).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czy zmiękczacze wody mogą być bezawaryjne »
W jaki sposób zestaw inkasencki ułatwi Tobie pracę »
Specjalnie dobrane systemy ustawień zapewniające jeszcze większą wydajność i dokładniejszą filtrację (...) czytaj dalej »
Dzięki takiemu rozwiązaniu masz możliwość nawiązania stałej współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi i administratorami nieruchomości (...) czytaj dalej »

 


 

Chcesz dobrać odpowiedni system do uzdatniana wody? Zapytaj na forum »

 


Projektujesz systemy przeciwpożarowe? Skorzystaj z porady »
Czy moc rozdrabniacza w przepompowni jest istotna »

(...) wsparcie techniczne w zakresie przygotowania projektów koncepcyjnych systemów (...) czytaj dalej »

Bezpośrednie przyłącze do WC umożliwia montaż urządzenia tuż za toaletą, dzięki czemu nie jest (...) czytaj dalej »

 


 

Co o kotłowniach kontenerowych sądzą ich użytkownicy? »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Jak zostać dobrze poinformowanym instalatorem HVAC »
Co radzą eksperci od wymiany ciepła »

Program jest skierowany zarówno do firm, jak i osób prywatnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z branży HVAC oraz (...) czytaj dalej »

We wszystkich naszych działaniach chcemy w dalszym ciągu być (...)  czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Budynek Inteligentny, Dom Energooszczędny

Wyświetleń: 50106|Ocena: 5.3
Wyświetleń: 24456|Ocena: 5.8
Wyświetleń: 9578|Ocena: 2.5
Wyświetleń: 6142|Ocena: 2.1
Wyświetleń: 11323|Ocena: 3.9
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądy produktów

4/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe z OZE
  • - Wentylacja z rekuperatorami wewnątrzściennymi
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl