Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Inteligentny system wentylacji z rekuperacją

Fot. 1. Podwójne kratki wentylacyjne w przykładowej łazience
Fot. 1. Podwójne kratki wentylacyjne w przykładowej łazience
JB

Celem zapoczątkowanego w numerze 1–2/2009 „RI” cyklu artykułów jest przybliżenie czytelnikom idei zastosowania „inteligencji” w budynkach mieszkalnych według koncepcji BMS Unihome i przedstawienie kilku podsystemów uzasadniających zdaniem autora poniesienie znacznych wydatków na taką automatykę, nawet w budynku jednorodzinnym.Więcej na str. 60 Rynku Instalacyjnego 4/2009

W wentylacji zaawansowana automatyka jest niezbędna. System wentylacji można wykonać albo dobrze, albo źle – w efekcie będziemy mieli dobrze wentylowany lub źle wentylowany dom, czyli „chory dom”. Stany pośrednie w praktyce tu nie występują, ponieważ dom, który jest tylko okresowo dobrze wentylowany (np. latem), i tak będzie zamakał, a w efekcie i on, i jego mieszkańcy będą chorować.

Wprowadzenie pojęcia chorego domu (sickhouse syndrome) nie było przypadkowe – to efekt dziesiątków lat obserwacji i wykrycia prostej zależności pomiędzy jakością wentylacji a stanem zdrowia mieszkańców. W tym przypadku nie może być kompromisów. Warto pamiętać, że wilgotność w domu powyżej 70% powoduje kłopoty z dotlenieniem organizmu (mieszkańcy mogą się czuć rozkojarzeni, zmęczeni czy wręcz odczuwać duszność), ale i zbytnie wysuszenie powietrza (wilgotność poniżej 35%) może powodować przesuszenie dróg oddechowych, bóle głowy itp.

W XXI w. wiemy, że musimy wentylować domy mieszkalne, pytanie tylko, jak to robić efektywnie, ekonomicznie i do tego jeszcze najlepiej cicho. Bardzo ciekawy artykuł na ten temat autorstwa Krzysztofa Nowaka, pt. „Wentylacja hybrydowa, co to takiego?”, można przeczytać na stronach internetowych „Rynku Instalacyjnego” (www.rynekinstalacyjny.pl). Polecam lekturę tego tekstu jako materiał wstępny do dalszych rozważań.

Wentylacja w budynku mieszkalnym

Współczesny budynek, wznoszony przez świadomego inwestora, jest zazwyczaj dobrze ocieplony, ma szczelną stolarkę okienną i drzwiową oraz ekonomiczne źródło ciepła. Niestety bardzo często ma również tradycyjny (grawitacyjny) system wentylacji – co powoduje, że do 60% ciepła ucieka z domu wraz z wentylacją. Czyli z 20 kWh, które uzyskano z prądu, gazu czy drewna, aż 12 kWh zostanie po pewnym czasie wyrzucone przez wentylację i stracone. To trochę tak, jakby postawić bardzo ciepły dom i zostawić jeden otwór okienny – taki lufcik – niczym niezabudowany, a potem dziwić się, że ciągle trzeba to pomieszczenie dogrzewać. Dodatkowo jeśli zostawi się taki otwór, to będzie on zapewniał dobry ciąg powietrza, ale nie będzie można zapanować nad tym, czy powietrze właśnie wpływa do domu, czy z niego wypływa (zabierając większość ciepła z budynku albo wnosząc).

Czy jest na to rada? Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, na przykład wentylacje mechaniczne, które zapanują nad tym, w która stronę kierować powietrze i jak je efektywnie wymieniać. Sposób na zatrzymanie uciekającego ciepła też jest znany i dostępny – to rekuperatory odzyskujące ciepło zużytego powietrza i przekazujące je świeżemu powietrzu pobieranemu z zewnątrz. I jest też podsystem HVAC Unihome, który stosując zaawansowane systemy informatyczne, dodaje takiemu systemowi wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją nowego wymiaru.

Nowoczesny system wentylacji w budynku jednorodzinnym

Choć autor nie jest specjalistą w zakresie wentylacji i klimatyzacji (co, ma nadzieję, wybaczą mu prawdziwi specjaliści), jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego jest wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją. System taki w kontrolowany sposób wyciąga powietrze z pomieszczeń takich jak łazienki, WC i kuchnia i odzyskuje z niego ciepło, a następnie zasysa powietrze z zewnątrz i to ciepło mu przekazuje (wstępnie je ogrzewając). To oczywiście standardowe rozwiązanie i nie ma w nim nic nowatorskiego, choć wydaje się, że tyko taki system jest w stanie zapewnić minimalne wymiany zaproponowane przez Lawrence Berkeley National Laboratory, czyli 50 CFM dla łazienek i 100 CFM dla kuchni (CFM – stopa sześcienna na minutę).

Jednak jeżeli wstawić taki „standardowy system z półki” do Inteligentnego Budynku, w którym temperatura i wilgotność na każdym etapie wymiany powietrza oraz później w każdym pomieszczeniu są badane i sterowane indywidualnie, to okazuje się, że takie rozwiązanie nie jest optymalne – BMS dostarcza nowych informacji, po analizie których pojawia się konieczność modernizacji takiego systemu.

Fakt, że system wentylacji nawiewno-wywiewnej skutecznie wyprowadza całe zużyte powietrze z pomieszczeń, jest zbawienny. Szyby w łazienkach przestają „cieknąć”, a z domu znika nieprzyjemny zapach, budynek nigdy nie „zachoruje”. Nawet jeżeli ktoś niechcący wyprodukuje dużą ilość dymu, niechcianego zapachu czy alergenu, w ciągu godziny nie ma po nim śladu i w budynku znów jest czyste, świeże powietrze.

Oczywiście jeżeli do tego zamontowano jeszcze rekuperator, to bilans energetyczny budynku znacznie się poprawia, ale po zainstalowaniu takiego „gotowego systemu” okaże się, że wyciągając powietrze, skutecznie wyciągamy też zawartą w nim parę wodną i już jej nie wprowadzamy z powrotem. O ile dla chorych, osuszanych czy w ogóle zacienionych budynków jest to pożądane, to w wielu innych powstaje poważny problem spadku wilgotności w całej kubaturze budynku. Im skuteczniejsza wentylacja wywiewno-nawiewna, tym problem jest poważniejszy i odczuwalny szczególnie podczas mrozów, kiedy powietrze na zewnątrz jest suche.

W budynku Galia, w którym zastosowano taki system (pierwsze wdrożenie systemu BMS Unihome), w drugim sezonie grzewczym (w pierwszym budynek jeszcze dosychał) okazało się, że wilgotność w pomieszczeniach spadała poniżej 30% (co okazało się być szkodliwe także dla mieszkańców, powodując np. notoryczne przesuszenie śluzówek). Przyczyną był fakt, że z wyciąganego z budynku zużytego powietrza odzyskiwano tylko energię, ale nie wilgoć, a wprowadzane powietrze było w praktyce często dodatkowo dosuszane.

Osuszanie powietrza bierze się głównie z dogrzewania go oraz przekroczenia punktu rosy w procesie ogrzewania zaciąganego powietrza i wykraplania się go w rekuperatorze. W efekcie zastosowanie wentylacji wywiewno-nawiewnej z rekuperacją powoduje niekontrolowane wysuszanie budynku zimą (problem ten nie dotyczy tylko kilku bardzo rozbudowanych central rekuperacyjnych, np. z rotacyjnym wymiennikiem ciepła).

   17.04.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »

 oczyszczanie ścieków

Dowiedz się więcej »


 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O programie Czyste Powietrze
  • - Narzędzia do modelowania budynku
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl