Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Inteligentny system wentylacji z rekuperacją

Fot. 1. Podwójne kratki wentylacyjne w przykładowej łazience
Fot. 1. Podwójne kratki wentylacyjne w przykładowej łazience
JB

Celem zapoczątkowanego w numerze 1–2/2009 „RI” cyklu artykułów jest przybliżenie czytelnikom idei zastosowania „inteligencji” w budynkach mieszkalnych według koncepcji BMS Unihome i przedstawienie kilku podsystemów uzasadniających zdaniem autora poniesienie znacznych wydatków na taką automatykę, nawet w budynku jednorodzinnym.Więcej na str. 60 Rynku Instalacyjnego 4/2009

W wentylacji zaawansowana automatyka jest niezbędna. System wentylacji można wykonać albo dobrze, albo źle – w efekcie będziemy mieli dobrze wentylowany lub źle wentylowany dom, czyli „chory dom”. Stany pośrednie w praktyce tu nie występują, ponieważ dom, który jest tylko okresowo dobrze wentylowany (np. latem), i tak będzie zamakał, a w efekcie i on, i jego mieszkańcy będą chorować.

Wprowadzenie pojęcia chorego domu (sickhouse syndrome) nie było przypadkowe – to efekt dziesiątków lat obserwacji i wykrycia prostej zależności pomiędzy jakością wentylacji a stanem zdrowia mieszkańców. W tym przypadku nie może być kompromisów. Warto pamiętać, że wilgotność w domu powyżej 70% powoduje kłopoty z dotlenieniem organizmu (mieszkańcy mogą się czuć rozkojarzeni, zmęczeni czy wręcz odczuwać duszność), ale i zbytnie wysuszenie powietrza (wilgotność poniżej 35%) może powodować przesuszenie dróg oddechowych, bóle głowy itp.

W XXI w. wiemy, że musimy wentylować domy mieszkalne, pytanie tylko, jak to robić efektywnie, ekonomicznie i do tego jeszcze najlepiej cicho. Bardzo ciekawy artykuł na ten temat autorstwa Krzysztofa Nowaka, pt. „Wentylacja hybrydowa, co to takiego?”, można przeczytać na stronach internetowych „Rynku Instalacyjnego” (www.rynekinstalacyjny.pl). Polecam lekturę tego tekstu jako materiał wstępny do dalszych rozważań.

Wentylacja w budynku mieszkalnym

Współczesny budynek, wznoszony przez świadomego inwestora, jest zazwyczaj dobrze ocieplony, ma szczelną stolarkę okienną i drzwiową oraz ekonomiczne źródło ciepła. Niestety bardzo często ma również tradycyjny (grawitacyjny) system wentylacji – co powoduje, że do 60% ciepła ucieka z domu wraz z wentylacją. Czyli z 20 kWh, które uzyskano z prądu, gazu czy drewna, aż 12 kWh zostanie po pewnym czasie wyrzucone przez wentylację i stracone. To trochę tak, jakby postawić bardzo ciepły dom i zostawić jeden otwór okienny – taki lufcik – niczym niezabudowany, a potem dziwić się, że ciągle trzeba to pomieszczenie dogrzewać. Dodatkowo jeśli zostawi się taki otwór, to będzie on zapewniał dobry ciąg powietrza, ale nie będzie można zapanować nad tym, czy powietrze właśnie wpływa do domu, czy z niego wypływa (zabierając większość ciepła z budynku albo wnosząc).

Czy jest na to rada? Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, na przykład wentylacje mechaniczne, które zapanują nad tym, w która stronę kierować powietrze i jak je efektywnie wymieniać. Sposób na zatrzymanie uciekającego ciepła też jest znany i dostępny – to rekuperatory odzyskujące ciepło zużytego powietrza i przekazujące je świeżemu powietrzu pobieranemu z zewnątrz. I jest też podsystem HVAC Unihome, który stosując zaawansowane systemy informatyczne, dodaje takiemu systemowi wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją nowego wymiaru.

Nowoczesny system wentylacji w budynku jednorodzinnym

Choć autor nie jest specjalistą w zakresie wentylacji i klimatyzacji (co, ma nadzieję, wybaczą mu prawdziwi specjaliści), jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego jest wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją. System taki w kontrolowany sposób wyciąga powietrze z pomieszczeń takich jak łazienki, WC i kuchnia i odzyskuje z niego ciepło, a następnie zasysa powietrze z zewnątrz i to ciepło mu przekazuje (wstępnie je ogrzewając). To oczywiście standardowe rozwiązanie i nie ma w nim nic nowatorskiego, choć wydaje się, że tyko taki system jest w stanie zapewnić minimalne wymiany zaproponowane przez Lawrence Berkeley National Laboratory, czyli 50 CFM dla łazienek i 100 CFM dla kuchni (CFM – stopa sześcienna na minutę).

Jednak jeżeli wstawić taki „standardowy system z półki” do Inteligentnego Budynku, w którym temperatura i wilgotność na każdym etapie wymiany powietrza oraz później w każdym pomieszczeniu są badane i sterowane indywidualnie, to okazuje się, że takie rozwiązanie nie jest optymalne – BMS dostarcza nowych informacji, po analizie których pojawia się konieczność modernizacji takiego systemu.

Fakt, że system wentylacji nawiewno-wywiewnej skutecznie wyprowadza całe zużyte powietrze z pomieszczeń, jest zbawienny. Szyby w łazienkach przestają „cieknąć”, a z domu znika nieprzyjemny zapach, budynek nigdy nie „zachoruje”. Nawet jeżeli ktoś niechcący wyprodukuje dużą ilość dymu, niechcianego zapachu czy alergenu, w ciągu godziny nie ma po nim śladu i w budynku znów jest czyste, świeże powietrze.

Oczywiście jeżeli do tego zamontowano jeszcze rekuperator, to bilans energetyczny budynku znacznie się poprawia, ale po zainstalowaniu takiego „gotowego systemu” okaże się, że wyciągając powietrze, skutecznie wyciągamy też zawartą w nim parę wodną i już jej nie wprowadzamy z powrotem. O ile dla chorych, osuszanych czy w ogóle zacienionych budynków jest to pożądane, to w wielu innych powstaje poważny problem spadku wilgotności w całej kubaturze budynku. Im skuteczniejsza wentylacja wywiewno-nawiewna, tym problem jest poważniejszy i odczuwalny szczególnie podczas mrozów, kiedy powietrze na zewnątrz jest suche.

W budynku Galia, w którym zastosowano taki system (pierwsze wdrożenie systemu BMS Unihome), w drugim sezonie grzewczym (w pierwszym budynek jeszcze dosychał) okazało się, że wilgotność w pomieszczeniach spadała poniżej 30% (co okazało się być szkodliwe także dla mieszkańców, powodując np. notoryczne przesuszenie śluzówek). Przyczyną był fakt, że z wyciąganego z budynku zużytego powietrza odzyskiwano tylko energię, ale nie wilgoć, a wprowadzane powietrze było w praktyce często dodatkowo dosuszane.

Osuszanie powietrza bierze się głównie z dogrzewania go oraz przekroczenia punktu rosy w procesie ogrzewania zaciąganego powietrza i wykraplania się go w rekuperatorze. W efekcie zastosowanie wentylacji wywiewno-nawiewnej z rekuperacją powoduje niekontrolowane wysuszanie budynku zimą (problem ten nie dotyczy tylko kilku bardzo rozbudowanych central rekuperacyjnych, np. z rotacyjnym wymiennikiem ciepła).

   17.04.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym na rynku wyróżniają się kleje do izolacji  » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji
Za pomocą klejów w sprayu połączysz w łatwy i ekonomiczny sposób takie materiały jak np.: maty i płyty z wełny mineralnej szklanej i skalnej (...) czytam więcej »
Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Woda bez żelaza w Twoim domu! Poznaj sposób »

czysta woda w domu

Efektem napowietrzenia jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność dodatkowego
(...)
czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Skorzystaj z 5 lat gwarancji na wentylatory »   Jak wykryć wyciek gazu »
aplikacja ogrzewanie


  (...) detektory gazów toksycznych i wybuchowych, mikroprocesorowe centrale oraz oparty o (...) czytam więcej »

 


Jak zapewnić stałe ciśnienie w sieci wodociągowej »

ciśnienie w sieci wodociągowej

kompaktowe i zintegrowane urządzenia, które zapewniają (...) czytam więcej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Budynek Inteligentny, Dom Energooszczędny

Wyświetleń: 50732|Ocena: 5.3
Wyświetleń: 25035|Ocena: 5.8
Wyświetleń: 10377|Ocena: 2.5
Wyświetleń: 6927|Ocena: 2.1
Wyświetleń: 12091|Ocena: 3.9
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
3/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja budynków edukacyjnych
  • - Bezpieczeństwo pożarowe w nowych WT
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl