RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Własność instalacyjna. Kto decyduje o systemie instalacyjnym w lokalu?

Instalacja ogrzewcza w lokalu dobierana jest kompleksowo dla całego budynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rozbudowy, przebudowy i nadbudowy obiektów budowlanych decyzja ta należy do właściciela wznoszonej budowli lub adaptowanego lokalu. Warto jednak zauważyć, że od kilku lat pojawia się trudna do precyzyjnego określenia kwestia tzw. własności instalacyjnej. Temu zagadnieniu autor poświęci cykl artykułów.

Zobacz także

Zakład Produkcyjny Blachotrapez Sp. z o.o. Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie...

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Chcesz się dowiedzieć się, jak przebiega montaż modułów PV oraz jak są projektowane schematy instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj poniższy artykuł!

Zielona Firma Sp. z.o.o Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku

Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku

Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd,...

Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd, najtrudniejsza.

BayWa r.e. Solar Systems AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć!

AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć! AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć!

Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc...

Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc ją przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie produkując zieloną energię z tej samej ziemi.

Własność w polskim prawie opisana jest w ustawie zasadniczej w art. 21 i 64 [2] - przykładowo Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ONZ potwierdza prawo własności dopiero w art. 17, zaś konstytucja amerykańska zawiera prawo własności już w art. 3. Własność zapisywano w Polsce w dwóch systemach rejestrowych:

  • w księgach wieczystych;
  • w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym, tzw. Rejestrze ewidencyjnym.

Kiedy obowiązywały tzw. papierowe księgi wieczyste, uwzględniano jedynie „własność gruntową”, a w przypadkach szczególnych również „własność budynkową”.

W ostatnich latach pojawiło się także pojęcie „własności instalacyjnej”, nazywanej również „własnością medialną” lub w skrócie „urządzeniami”. Podkreśla ono oddzielną własność w KW (księgach wieczystych) od czasu ogłoszenia na początku wieku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał, że właścicielem urządzeń technicznych jest ten, kto je wybudował, a przekazanie ich w majątek zakładu sieci, np. MPWiK, SPEC-u czy gazowni, jest niedopuszczalne bez zgody właściciela – inwestora [3].

Orzeczenie to doprowadziło do zwiększenia liczby zapisów w dziale III KW „zobowiązania” oraz „służebność”, w tym również „służebność przesyłu”. W dziale tym dokonuje się wszelkiego rodzaju ustaleń technicznych, instalacyjnych, użytkowych, np. „służebności gruntowej” czy „służebności instalacyjnej”. Wiedza, jak należy interpretować te zapisy, nie jest powszechna.

Artykuł 47 Prawa budowlanego [4] wyraźnie wskazuje, że „jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest zobowiązany przed rozpoczęciem robót zyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i termin korzystania z tych obiektów, a także  ewentualną rekompensatę z tego tytułu”.

Jest to zapis zwyczajowy, odwołujący się do zwykłej kultury osobistej i międzyludzkiego współdziałania, jednak nasi sąsiedzi czy zarządcy często prowadzą w tym zakresie działania niezgodne z przepisami kodeksu cywilnego. Jedynym sposobem uniknięcia nieporozumień jest dokonywanie odpowiednich zapisów właśnie w dziale III KW.

Warto zaznaczyć, że nawet umowy cywilne, które były zawierane wcześniej albo są obecnie przedkładane do podpisu, mogą być przedmiotem różnych insynuacji. Dlatego lepiej przed powstaniem ewentualnych zobowiązań dokonywać zapisów w księgach wieczystych. Co zrobić jednak, kiedy druga strona odmówi takiego zapisu, naruszając jednocześnie art. 151 kc, czyli przekraczając granicę sąsiedniej nieruchomości? Oczywiście pozostaje droga sądowa i zapis zobowiązań w KW na przyszłość.

Otrzymałem ostatnio opinię dyrektora jednego z Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego, który powoływał się na art. 13 ust. 2 ustawy o własności lokali [5], wskazując, że: na żądanie zarządcy właściciel lokalu zobowiązany jest zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.

Pan dyrektor zapomniał, jak widać, o Prawie budowlanym i cytowanym wcześniej art. 47, gdzie w ust. 1 określa się tzw. „wejście na nieruchomość  sąsiada”, warunkując je uzyskaniem zgody właściciela nieruchomości. Stanowisko to potwierdza również sąd powszechny (sygn. akt IC 610/07), ale w praktyce zarządcy i administratorzy wcale nie kwapią się do przestrzegania wyroków sądowych i zapisów ustawowych.

Zarządca ani administrator nie mogą zasłaniać się podpisami części czy nawet większości lokatorów i zmuszać jednego lub kilku właścicieli do określonego zachowania. Każdy z lokatorów lub właścicieli w budynku wielomieszkaniowym ma prawo dowiedzieć się, czego dotyczy inwestycja, gdyż przekracza ona czynności zarządu zwykłego (art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali [5] lub decyzja walnego zgromadzenia w spółdzielniach).

Lokatorzy mają prawo wiedzieć, jak będą przebiegać rury, czy ich obecność w lokalu będzie konieczna, ile czasu zajmie naprawa i kto pokryje koszty. Jeżeli jednak pojawi się konflikt interesów pomiędzy właścicielami, którzy niedawno nabyli prawa własności, a osobami, które np. dokonały adaptacji, sprawę powinien rozstrzygać stosowny urząd, później resort, a w ostateczności sąd.

Jeżeli zatem osoba dokonująca adaptacji strychu czy prześwitu bramowego zainstaluje kolektory słoneczne i obniży swoje koszty ogrzewania, to czy musi włączać się do systemu instalacji konwencjonalnej, niebędącej najtańszym rodzajem energii? Na szczęście nie tylko nie ma takiego przepisu, ale to właśnie ów właściciel i inwestor adaptowanego lokalu wybiera nośnik energii dostępny w zasięgu danej nieruchomości. Każdy ma prawo do czerpania energii słonecznej, bez względu na istnienie  innego systemu instalacyjnego w obiekcie.

Takie stanowisko potwierdzają Sąd Najwyższy i Ministerstwo Infrastruktury. Nie można jednak mylić pojęć: „zwykły lokal mieszkalny powstały w czasie wznoszenia budynku” z „lokalem mieszkalnym wznoszonym w drodze rozbudowy, przebudowy lub nadbudowy”. Lokal adaptowany jest lokalem niebędącym w fazie pierwotnego projektu i nie jest uwzględniane jego zapotrzebowanie na dostawę ciepła, ani też nie dokonuje się obliczeń w zakresie przenikania ciepła na przegrodach zewnętrznych. Stan ten jest ustalany przez samego inwestora i weryfikowany w okresie eksploatacji.

Zmiany w zakresie i sposobie myślenia najwyraźniej zauważalne są po stronie RWE STOEN, który mając konkurencję w Vattenffalu lub Grupie G-8, zrezygnował z rozdzielania energii na cele oświetleniowe i grzewcze. Jedyny warunek to właściwe zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe i przeciwporażeniowe, a także zabezpieczenie poszczególnych obwodów.

W odróżnieniu od sieci gazowej klient zakładu energetyki może wykorzystywać energię do takich odbiorników, jakie uzna za stosowne. Mając zatem przydział 7 kW, można całą energię wykorzystać jedynie na zasilanie grzejników panelowych lub listew grzewczych, albo na oświetlenie. Natomiast system rozliczania gazu w PGNiG jest systemem z minionej epoki – mając określony przydział gazu, musimy wykazać, czy i ile m3 przeznaczymy na kuchenkę gazową KG4p+p lub ile przeznaczymy na piec jedno- lub dwufunkcyjny. W efekcie rzeczywista praca urządzeń nie ma żadnego znaczenia, ponieważ i tak pracuje jeden gazomierz.

Zgoda zarządcy lub administracji jest niepotrzebna, gdy:

  1. podnosimy standard techniczny wyposażenia lokalu,
  2. nie będziemy domagali się zwrotu nakładów na wykonywany układ instalacyjny,
  3. układ instalacyjny nie będzie wymagał zmian w konstrukcji budynku. Uwarunkowania te wynikają z § 17 („Sposób użytkowania instalacji gazowej”) Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych [6]. (Uwaga na wielkość instalacji solarnej - kiedy przekroczy 3 m2, podlega tzw. zgłoszeniu i uzyskaniu zgody zarządcy).

Własność instalacyjna w zakresie odnawialnych źródeł energii

Instalacje muszą być zdefiniowane, opisane, zgłoszone do architektury i naniesione na podkładzie geodezyjnym, na tzw. „mapie zasadniczej”. Wówczas łatwo jest wykazać tzw. własność medialną na drodze sądowej. Jeżeli nie mamy takiej zgody i inwentaryzacji, musimy liczyć się z koniecznością przedstawienia większej liczby dokumentów. Należy także pamiętać, że nasze księgi wieczyste prowadzi Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, a wpisy są dokonywane na podstawie oryginałów decyzji, aktów notarialnych lub postanowień sądu.

Zainstalowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła, które są elektronicznie sterowane, nie wzbudza entuzjazmu naszych sąsiadów i administratorów. Często pod pozorem prac remontowych w budynku zarządcy próbują nie tylko zrobić całkowity przegląd instalacji, ale też wymusić na nas dokumentację i uzasadnienie posiadania urządzeń tańszych od stosowanych w pozostałej części budynku. Takie zachowanie przypomina mi kilka głośnych spraw sądowych z czasów PRL.

Na początku lat 70. postawiono zarzut jednemu z właścicieli prywatnego domu o „kradzież mienia społecznego” poprzez zainstalowaną przez niego siłownią wiatrową. Wcale nie chodziło wtedy o żadne mienie, ale o przykład niezależności obywatela, który mógł być samodzielny w dostawie energii elektrycznej, a ówczesna władza miała przecież dbać o społeczne dobro ogółu, a nie jednostki.

Na stwierdzenie faktu, że wiatr nie jest niczyją własnością, musieliśmy czekać do roku 1999, kiedy pojawiła się słynna rezolucja Sejmu w sprawie wykorzystania OZE [7]. Nie zmienia to jednak faktu, że ów właściciel małej siłowni został zmuszony do jej wyłączenia. Powodem interwencji był tzw. donos życzliwego sąsiada i zakładu energetyki, który poczuł się zagrożony.

Podobna sytuacja dotyczyła sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej. Energia odpadowa z tzw. promieniowania była różnymi sposobami odzyskiwana, np. za pośrednictwem rozłożonych zwojów drutu lub też wymienników ciepła, i zbierana do urządzeń kumulujących. Władze PRL-u nie potrafiły co prawda udowodnić „kradzieży” (bo jej fizycznie nie było), ale nie były też w stanie zaaprobować takich działań, ponieważ wykazywały one w sposób rzeczywisty, jak duża dawka energii jest tracona na przesyle.

Dzisiaj, stosując pompy ciepła np. „powietrze/powietrze”, możemy bez większych przeszkód pobierać ciepło odpadowe i nikt nie ma prawa ingerować w nasze urządzenia. A jednak to się zdarza.

Jednym z bardziej newralgicznych układów jest system centralnego ogrzewania. Wyobraźmy sobie budynek mający 100 lokali i jednego lokatora, który nie chce pobierać ciepła z systemu hydraulicznego, ale ogrzewać lokal np. listwami elektrycznymi. Taka możliwość jest teoretycznie dopuszczalna, ale pod warunkiem wyrażenia zgody przez administrację lub wspólnotę.

Warto dla wiedzy zarządców i instalatorów przytoczyć uchwałę Sądu Najwyższego z 28.08.1997 r. [8], która stwierdza, że lokator nie może bez zgody pozostałych współwłaścicieli lokali, tworzących łącznie z nim wspólnotę, odłączyć swojego lokalu mieszkalnego od zainstalowanej w budynku sieci centralnego ogrzewania i zasilać swój lokal energią z innego źródła.

Interpretacja ta niedotyczy jednak lokali powstałych w drodze adaptacji, czyli: nadbudowy, rozbudowy i przebudowy. W tym zakresie warto posłużyć się stanowiskiem Departamentu Gospodarki Mieszkaniowej Ministerstwa Budownictwa (pismo nr BM.1-053-K- 336/07 z 25.09.2007 r.), który zauważył istnienie części wspólnych w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o własności lokali i konieczność wprowadzenia odrębnych uchwał w odniesieniu do takiego lokalu. Dotyczy to również potwierdzenia możliwości funkcjonowania oddzielnego systemu grzewczego w lokalu.

Wyłączone z tego zapisu są także lokale, w których przed wejściem w życie ustawy o własności lokali dokonano przebudowy w uzgodnieniu z danymi służbami technicznymi, a także takie lokale własnościowe, w których przed 1995 rokiem dokonano ulepszenia technicznego bez dokonywania zwrotu nakładów.

Bardzo drażliwą kwestią jest sprawa traktowania przez zarządców lub administratorów statusu osobowego lokalu. Domniemywa się, że lokal jest wydzieloną własnością w myśl art. 210 warunków technicznych [9], ale i tak najczęściej, kiedy administracja chce do danego lokalu wejść, powołuje się na przedziwne sformułowania i paragrafy, które stanowią zupełnie inny zapis. W tym celu przywołuje zwykle art. 13 ustawy o własności lokali, zapominając o wspomnianym już art. 47 ust. 1 Prawa budowlanego – „wejście na sąsiednią nieruchomość”.

Bardzo często używa się także art. 62 Prawa budowlanego, w którym dane osoby wskazują na konieczność przeprowadzania okresowej kontroli. Oznacza to, że za każdym razem, gdy zapuka do nas „pani administrator”, może powiedzieć, że przyszła na obowiązkową kontrolę. Zasada ta nie dotyczy jednak lokali właśnie adaptowanych. Co ciekawe, w art. 61 i 62 Prawa budowlanego mówi się jedynie o „zarządcy”, a zapomina się o „właścicielu”, a przecież to „właściciel” lub „współwłaściciele” powołują zarządcę i to on ma pracować na rzecz „właścicieli”, a nie właściciele na rzecz „zarządcy”.

Według art. 12 „Powszechnej deklaracji praw człowieka”, zgodnego z art. 50 Konstytucji RP i art. 192 kk, każdy z „właścicieli lokali mieszkalnych” ma zagwarantowane prawo „nienaruszalności mieszkania” (prawnie nazywa się to mir domowy, a jego naruszenie grozi karą do 3 lat pozbawienia wolności). Anglicy mają na to swoje powiedzenie: „mój dom jest moim zamkiem” – chodzi tu o gwarancję pełnej niezależności właściciela.

Administracje zaś lub tzw. zarządy, pod pozorem „przeglądu technicznego”, „prac remontowych” lub „awarii”, próbują wkraczać do każdego lokalu, dokonując swoistej rewizji mieszkania. Każdy właściciel lokalu lub domu musi dbać o właściwy sposób jego użytkowania, zapewniając fachowe przeglądy i konserwacje. Należy jednak uważnie rozgraniczyć fachowy przegląd techniczny, wykonywany przez inżyniera specjalistę, od wizyty przedstawiciela administracji czy zarządu wspólnoty.

Zastrzegam w tym miejscu ograniczenie tej wypowiedzi wyłącznie do osób niekompetentnych, nie chcąc urazić doświadczonych specjalistów. Należy zaznaczyć, że opinie zarządu lub administracji powinny być wyłączane z obiegu prawnego w przypadku ich niezgodności z prawem. Polska codzienność pokazuje jednak, że trzeba być świetnym specjalistą, aby skutecznie zaskarżyć wadliwe decyzje, a aby je uchylić, nie zawsze wystarczy jeden fakultet.

Własność instalacji gazowej

Przyjmijmy, że nie chcemy wymieniać instalacji gazowej, bo już wcześniej sami dokonaliśmy przebudowy i wymiany rur (stalowe bez szwu, łączone przez spawanie). Określenie własności instalacji gazowej zostało jednak zmienione w sposób mało zrozumiały. Doprowadzenie gazu do kurka głównego pozostaje wraz z szafką i reduktorem własnością zakładu gazownictwa.

Instalacja, która nie była dawniej tak szczegółowo omawiana, do gazomierza i pierwszego kurka gazowego również wchodziła w majątek zakładu gazowniczego. Z chwilą dokonanych zmian, tj. od 1995 roku, zakłady gazownicze (ZG) wskazywały jedynie na swoją własność do wlotu do budynku i kurka głównego. Dlatego domagały się często wykonania na koszt właścicieli budynku przeniesienia kurka głównego lub jego zainstalowania na zewnątrz budynku. W ten sposób ZG pozbył się poważnego problemu, gdyż setki tysięcy metrów bieżących instalacji z dnia na dzień stały się własnością lokatorów.

Uszczęśliwieni współwłaściciele, jeżeli są zorientowani w prawie własności, nie powinni przejmować instalacji do czasu jej zdefiniowania, opisania w projekcie, odebrania  protokołu szczelności i braku awarii. W każdym innym przypadku instalacje przejęte w majątek wspólnoty czy spółdzielni obciążają ją kosztami i odpowiedzialnością cywilną za ewentualne awarie.

W sytuacji gdy w danym obiekcie są wykonane adaptacje, a decyzje o przejęciu zostały podjęte bez ustaleń ze stroną nowych inwestorów, stanowi to naruszenie art. 7, 10, 28 kpa i może stanowić podstawę do wniesienia o uchylenie decyzji administracyjnej, zaś w zakresie uchwał – do oddzielnego postępowania sądowego w zakresie  art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali. Mówiąc prościej, każdy z takich właścicieli ma prawo do wypowiadania się samodzielnie, zaś administracja ma obowiązek uwzględnienia takiej jednostkowej wypowiedzi, wraz z przedstawieniem jej we właściwy sposób na zewnątrz.

Na podstawie rozporządzenia MGPiPS w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci gazowych, ruchu i eksploatacji tych sieci [10] zdefiniowano takie pojęcia jak: instalacja gazowa, sieć gazowa, przyłącze. Pamiętajmy jednak, że przepisy nie działają wstecz, co zatem z budynkami już od dawna eksploatowanymi? Tu pojawia się kolejny problem.

W przypadku korzystnych dla siebie warunków zakład gazowniczy jest elastyczny w stosowaniu przepisów, ale gdy pojawiają się problemy, stosuje wyłącznie nowe przepisy. W takiej sytuacji zastosowanie ma § 28 Rozdziału 7. Przepisy końcowe i przejściowe ww. rozporządzenia: „Warunki przyłączenia określone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują swoją ważność”.

Kwestia własności jest elementem umowy o przyłączenie. Do tego musimy dodać umowę na sprzedaż i umowę o świadczenie usług przesyłowych. Trzeba zawierać aż trzy umowy, mimo że jest tylko jeden monopolista, choć podzielony na dwie firmy (sieć handlowa PGNiG oraz operator sieci). Warto zatem po dwóch latach obowiązywania nowego podziału na rynku energetycznym doprowadzić do rzeczywistego uwolnienia usług na dostawę gazu w taki sposób, aby odbiorca czuł się jak klient, a nie jak petent.

Montując dziś w mieszkaniu sieć gazową, narażamy się na stałe zagrożenie różnymi problemami administracyjnymi, zaś kupując i montując systemy OZE – stajemy się nie tylko niezależni, ale też oszczędni. Dodatkowo jesteśmy też prounijni, bo wypełniamy zalecenia Dyrektywy UE 2002/91/WE [11] w zakresie energooszczędności. Stąd już tylko jeden krok do tzw. „certyfikatów energooszczędności”.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 czerwca 1988 r. w sprawie zasad i trybu postępowania przy wydawaniu pozwoleń na dokonywanie przez osoby fizyczne nadbudowy lub rozbudowy obiektów budowlanych stanowiących własność państwa albo przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych w takich obiektach (DzU nr 27, poz. 193).
  2. Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r. (DzU nr 78, poz. 483).
  3. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2000 r. nr 106, poz. 1126).
  4. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.).
  5. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (DzU nr 74 poz. 836).
  6. Rezolucja Sejmu RP z dnia 8 lipca 1999 r. w sprawie wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych (Monitor Polski nr 25, poz. 365).
  7. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 r., sygn. akt III CZP 36/97, OSP 5/98, poz. 90.
  8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75 poz. 690)
  9. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci gazowych, ruchu i eksploatacji tych sieci (DzU nr 105, poz. 1113)
  10. Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DUrz L1 z 4.01.2004 r.)

Komentarze

Powiązane

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Redakcja RI news Nowa filia TG Instalacje w Kaliszu

Nowa filia TG Instalacje w Kaliszu Nowa filia TG Instalacje w Kaliszu

Na początku lutego w Kaliszu oficjalnie otwarto kolejną filię firmy TG Instalacje. Nowo otwarta hurtownia dołączyła do dwunastu innych punktów na terenie całego kraju.

Na początku lutego w Kaliszu oficjalnie otwarto kolejną filię firmy TG Instalacje. Nowo otwarta hurtownia dołączyła do dwunastu innych punktów na terenie całego kraju.

Redakcja RI Systemy instalacyjne – jakie materiały wybrać?

Systemy instalacyjne – jakie materiały wybrać? Systemy instalacyjne – jakie materiały wybrać?

W ostatnim czasie pojawiły się nowe materiały oraz techniki łączenia dedykowane systemom instalacyjnym. Dzięki temu praca instalatorów może być sprawniejsza, a co za tym idzie szybsza i bardziej estetycznie...

W ostatnim czasie pojawiły się nowe materiały oraz techniki łączenia dedykowane systemom instalacyjnym. Dzięki temu praca instalatorów może być sprawniejsza, a co za tym idzie szybsza i bardziej estetycznie wykonana. Jakie systemy instalacyjne obecnie przeważają na rynku?

Redakcja RI Systemy instalacyjne – materiały i techniki łączenia

Systemy instalacyjne – materiały i techniki łączenia Systemy instalacyjne – materiały i techniki łączenia

Nowe techniki łączenia i nowe materiały zmieniły pracę instalatorów. Instalacje są wykonywane szybko, estetycznie i z gwarancją szczelności. Rynek jest zdominowany przez kompletne systemy rur i złączek...

Nowe techniki łączenia i nowe materiały zmieniły pracę instalatorów. Instalacje są wykonywane szybko, estetycznie i z gwarancją szczelności. Rynek jest zdominowany przez kompletne systemy rur i złączek danych producentów. Przeważają systemy wielowarstwowe i z tworzyw, ale solidną pozycję cały czas utrzymuje miedź.

Kazimierz Zakrzewski Miedź czy tworzywo?

Miedź czy tworzywo? Miedź czy tworzywo?

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych...

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych są bezapelacyjne.

Redakcja RI Nowoczesne techniki połączeń przewodów

Nowoczesne techniki połączeń przewodów Nowoczesne techniki połączeń przewodów

Instalatorzy szybko dostrzegli korzyści ze stosowania technik zaciskowych i skręcanych przy montażu instalacji i stopniowo odchodzą od zgrzewania, lutowania i spawania – oczywiście tam, gdzie jest to możliwe.

Instalatorzy szybko dostrzegli korzyści ze stosowania technik zaciskowych i skręcanych przy montażu instalacji i stopniowo odchodzą od zgrzewania, lutowania i spawania – oczywiście tam, gdzie jest to możliwe.

Waldemar Joniec Nowoczesne systemy instalacyjne

Nowoczesne systemy instalacyjne Nowoczesne systemy instalacyjne

Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i...

Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i wielowarstwowych. Instalator ma do dyspozycji nie tylko rurę i pasujące do niej złączki, ale także kompletne systemy do budowy instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania grzejnikowego i płaszczyznowego. Producenci w ramach systemów oferują wszystko, co może być potrzebne do wykonania...

Redakcja RI Sanitarne systemy instalacyjne

Sanitarne systemy instalacyjne Sanitarne systemy instalacyjne

Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy...

Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy mogą dzięki nim korzystać z estetycznych i łatwych do utrzymania w czystości łazienek i toalet.

dr inż. Wioletta Zając-Wstawska Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych

Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych

Historia stosowania złączek zaprasowywanych ma swój początek w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze złącza tego typu zaczęto wykorzystywać w instalacjach sanitarnych ciepłej i zimnej wody....

Historia stosowania złączek zaprasowywanych ma swój początek w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze złącza tego typu zaczęto wykorzystywać w instalacjach sanitarnych ciepłej i zimnej wody. Możliwość uzyskania dokładnego, szczelnego i wytrzymałego połączenia wpłynęła na dynamiczny rozwój tego rozwiązania również w innych instalacjach, także gazowych.

Waldemar Joniec Wymagania prawne i wytyczne dotyczące projektowania wentylacji w tunelach

Wymagania prawne i wytyczne dotyczące projektowania wentylacji w tunelach Wymagania prawne i wytyczne dotyczące projektowania wentylacji w tunelach

Nad bezpieczeństwem użytkowników tuneli drogowych czuwają systemy detekcji dymu, temperatury i gazów, a nawet pracownicy centrum zarządzania monitorujący sytuację przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku....

Nad bezpieczeństwem użytkowników tuneli drogowych czuwają systemy detekcji dymu, temperatury i gazów, a nawet pracownicy centrum zarządzania monitorujący sytuację przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Na co dzień spotykamy się m.in. z zakazami wjazdu do tunelu, zmianami prędkości poruszania się w nim czy wyłączeniem pasów ruchu z powodu kolizji lub prowadzonych robót. Największym zagrożeniem w tunelu jest jednak pożar pojazdu i to na wypadek takiej sytuacji tworzone są systemy bezpieczeństwa,...

dr inż. Maciej Robakiewicz Nowe przepisy wspierające rozwój fotowoltaiki

Nowe przepisy wspierające rozwój fotowoltaiki Nowe przepisy wspierające rozwój fotowoltaiki

W połowie 2023 r. opublikowane zostały ustawy wprowadzające zmiany w Prawie energetycznym [1] i ustawie o odnawialnych źródłach energii [2]. Dokumenty te zawierają szereg nowych rozwiązań prawnych dotyczących...

W połowie 2023 r. opublikowane zostały ustawy wprowadzające zmiany w Prawie energetycznym [1] i ustawie o odnawialnych źródłach energii [2]. Dokumenty te zawierają szereg nowych rozwiązań prawnych dotyczących wykorzystania energii wytworzonej w instalacjach PV i wprowadzają przepisy dyrektywy Unii Europejskiej 2019/944 (tzw. dyrektywy rynkowej), która formułuje w dziedzinie energetyki nowe zasady, ukierunkowane na potrzeby konsumenta. Nowe przepisy powinny się przyczynić do dalszego rozwoju fotowoltaiki...

Jacek Sawicki news Jakie wydatki na termomodernizację można odliczyć od podatku?

Jakie wydatki na termomodernizację można odliczyć od podatku? Jakie wydatki na termomodernizację można odliczyć od podatku?

W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju...

W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju określającego wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Jacek Sawicki news Krajowa baza o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji pod nadzorem Ministra Klimatu i Środowiska

Krajowa baza o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji pod nadzorem Ministra Klimatu i Środowiska Krajowa baza o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji pod nadzorem Ministra Klimatu i Środowiska

Dziennik Ustaw z dnia 28.10.2022 r. poz. 2217 zamieścił Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26.10.2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego...

Dziennik Ustaw z dnia 28.10.2022 r. poz. 2217 zamieścił Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26.10.2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.

Redakcja RI news Prezes URE proponuje kolejne przedłużenie okresu ważności świadectw kwalifikacyjnych

Prezes URE proponuje kolejne przedłużenie okresu ważności świadectw kwalifikacyjnych Prezes URE proponuje kolejne przedłużenie okresu ważności świadectw kwalifikacyjnych

W związku z trwającą sytuacją epidemiczną, Prezes URE proponuje kolejne przedłużenie okresu ważności świadectw kwalifikacyjnych i możliwości przeprowadzania przez komisje kwalifikacyjne sprawdzenia kwalifikacji...

W związku z trwającą sytuacją epidemiczną, Prezes URE proponuje kolejne przedłużenie okresu ważności świadectw kwalifikacyjnych i możliwości przeprowadzania przez komisje kwalifikacyjne sprawdzenia kwalifikacji w trybie zdalnym.

Redakcja RI news Już jest nowelizacja Prawa energetycznego dot. stosowania prawa UE do gazociągów

Już jest nowelizacja Prawa energetycznego dot. stosowania prawa UE do gazociągów Już jest nowelizacja Prawa energetycznego dot. stosowania prawa UE do gazociągów

13 maja 2020 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Wprowadza ona do polskiego prawa postanowienia tzw....

13 maja 2020 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Wprowadza ona do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy gazowej. Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów znowelizowanej dyrektywy gazowej. Jak podkreśla minister Kurtyka przyjęte zmiany pozwalają na stosowanie wobec gazociągów z państw trzecich najważniejszych filarów prawa UE. Oznacza to koniec preferencyjnego...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.