Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Własność instalacyjna. Kto decyduje o systemie instalacyjnym w lokalu?

Ciąg dalszy artykułu...

Zmiany w zakresie i sposobie myślenia najwyraźniej zauważalne są po stronie RWE STOEN, który mając konkurencję w Vattenffalu lub Grupie G-8, zrezygnował z rozdzielania energii na cele oświetleniowe i grzewcze. Jedyny warunek to właściwe zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe i przeciwporażeniowe, a także zabezpieczenie poszczególnych obwodów.

W odróżnieniu od sieci gazowej klient zakładu energetyki może wykorzystywać energię do takich odbiorników, jakie uzna za stosowne. Mając zatem przydział 7 kW, można całą energię wykorzystać jedynie na zasilanie grzejników panelowych lub listew grzewczych, albo na oświetlenie. Natomiast system rozliczania gazu w PGNiG jest systemem z minionej epoki – mając określony przydział gazu, musimy wykazać, czy i ile m3 przeznaczymy na kuchenkę gazową KG4p+p lub ile przeznaczymy na piec jedno- lub dwufunkcyjny. W efekcie rzeczywista praca urządzeń nie ma żadnego znaczenia, ponieważ i tak pracuje jeden gazomierz.

Zgoda zarządcy lub administracji jest niepotrzebna, gdy:

  1. podnosimy standard techniczny wyposażenia lokalu,
  2. nie będziemy domagali się zwrotu nakładów na wykonywany układ instalacyjny,
  3. układ instalacyjny nie będzie wymagał zmian w konstrukcji budynku. Uwarunkowania te wynikają z § 17 („Sposób użytkowania instalacji gazowej”) Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych [6]. (Uwaga na wielkość instalacji solarnej - kiedy przekroczy 3 m2, podlega tzw. zgłoszeniu i uzyskaniu zgody zarządcy).

Własność instalacyjna w zakresie odnawialnych źródeł energii

Instalacje muszą być zdefiniowane, opisane, zgłoszone do architektury i naniesione na podkładzie geodezyjnym, na tzw. „mapie zasadniczej”. Wówczas łatwo jest wykazać tzw. własność medialną na drodze sądowej. Jeżeli nie mamy takiej zgody i inwentaryzacji, musimy liczyć się z koniecznością przedstawienia większej liczby dokumentów. Należy także pamiętać, że nasze księgi wieczyste prowadzi Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, a wpisy są dokonywane na podstawie oryginałów decyzji, aktów notarialnych lub postanowień sądu.

Zainstalowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła, które są elektronicznie sterowane, nie wzbudza entuzjazmu naszych sąsiadów i administratorów. Często pod pozorem prac remontowych w budynku zarządcy próbują nie tylko zrobić całkowity przegląd instalacji, ale też wymusić na nas dokumentację i uzasadnienie posiadania urządzeń tańszych od stosowanych w pozostałej części budynku. Takie zachowanie przypomina mi kilka głośnych spraw sądowych z czasów PRL.

Na początku lat 70. postawiono zarzut jednemu z właścicieli prywatnego domu o „kradzież mienia społecznego” poprzez zainstalowaną przez niego siłownią wiatrową. Wcale nie chodziło wtedy o żadne mienie, ale o przykład niezależności obywatela, który mógł być samodzielny w dostawie energii elektrycznej, a ówczesna władza miała przecież dbać o społeczne dobro ogółu, a nie jednostki.

Na stwierdzenie faktu, że wiatr nie jest niczyją własnością, musieliśmy czekać do roku 1999, kiedy pojawiła się słynna rezolucja Sejmu w sprawie wykorzystania OZE [7]. Nie zmienia to jednak faktu, że ów właściciel małej siłowni został zmuszony do jej wyłączenia. Powodem interwencji był tzw. donos życzliwego sąsiada i zakładu energetyki, który poczuł się zagrożony.

Podobna sytuacja dotyczyła sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej. Energia odpadowa z tzw. promieniowania była różnymi sposobami odzyskiwana, np. za pośrednictwem rozłożonych zwojów drutu lub też wymienników ciepła, i zbierana do urządzeń kumulujących. Władze PRL-u nie potrafiły co prawda udowodnić „kradzieży” (bo jej fizycznie nie było), ale nie były też w stanie zaaprobować takich działań, ponieważ wykazywały one w sposób rzeczywisty, jak duża dawka energii jest tracona na przesyle.

Dzisiaj, stosując pompy ciepła np. „powietrze/powietrze”, możemy bez większych przeszkód pobierać ciepło odpadowe i nikt nie ma prawa ingerować w nasze urządzenia. A jednak to się zdarza.

Jednym z bardziej newralgicznych układów jest system centralnego ogrzewania. Wyobraźmy sobie budynek mający 100 lokali i jednego lokatora, który nie chce pobierać ciepła z systemu hydraulicznego, ale ogrzewać lokal np. listwami elektrycznymi. Taka możliwość jest teoretycznie dopuszczalna, ale pod warunkiem wyrażenia zgody przez administrację lub wspólnotę.

   17.04.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl