Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Własność instalacyjna. Kto decyduje o systemie instalacyjnym w lokalu?

Ciąg dalszy artykułu...

Zmiany w zakresie i sposobie myślenia najwyraźniej zauważalne są po stronie RWE STOEN, który mając konkurencję w Vattenffalu lub Grupie G-8, zrezygnował z rozdzielania energii na cele oświetleniowe i grzewcze. Jedyny warunek to właściwe zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe i przeciwporażeniowe, a także zabezpieczenie poszczególnych obwodów.

W odróżnieniu od sieci gazowej klient zakładu energetyki może wykorzystywać energię do takich odbiorników, jakie uzna za stosowne. Mając zatem przydział 7 kW, można całą energię wykorzystać jedynie na zasilanie grzejników panelowych lub listew grzewczych, albo na oświetlenie. Natomiast system rozliczania gazu w PGNiG jest systemem z minionej epoki – mając określony przydział gazu, musimy wykazać, czy i ile m3 przeznaczymy na kuchenkę gazową KG4p+p lub ile przeznaczymy na piec jedno- lub dwufunkcyjny. W efekcie rzeczywista praca urządzeń nie ma żadnego znaczenia, ponieważ i tak pracuje jeden gazomierz.

Zgoda zarządcy lub administracji jest niepotrzebna, gdy:

  1. podnosimy standard techniczny wyposażenia lokalu,
  2. nie będziemy domagali się zwrotu nakładów na wykonywany układ instalacyjny,
  3. układ instalacyjny nie będzie wymagał zmian w konstrukcji budynku. Uwarunkowania te wynikają z § 17 („Sposób użytkowania instalacji gazowej”) Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych [6]. (Uwaga na wielkość instalacji solarnej - kiedy przekroczy 3 m2, podlega tzw. zgłoszeniu i uzyskaniu zgody zarządcy).

Własność instalacyjna w zakresie odnawialnych źródeł energii

Instalacje muszą być zdefiniowane, opisane, zgłoszone do architektury i naniesione na podkładzie geodezyjnym, na tzw. „mapie zasadniczej”. Wówczas łatwo jest wykazać tzw. własność medialną na drodze sądowej. Jeżeli nie mamy takiej zgody i inwentaryzacji, musimy liczyć się z koniecznością przedstawienia większej liczby dokumentów. Należy także pamiętać, że nasze księgi wieczyste prowadzi Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, a wpisy są dokonywane na podstawie oryginałów decyzji, aktów notarialnych lub postanowień sądu.

Zainstalowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła, które są elektronicznie sterowane, nie wzbudza entuzjazmu naszych sąsiadów i administratorów. Często pod pozorem prac remontowych w budynku zarządcy próbują nie tylko zrobić całkowity przegląd instalacji, ale też wymusić na nas dokumentację i uzasadnienie posiadania urządzeń tańszych od stosowanych w pozostałej części budynku. Takie zachowanie przypomina mi kilka głośnych spraw sądowych z czasów PRL.

Na początku lat 70. postawiono zarzut jednemu z właścicieli prywatnego domu o „kradzież mienia społecznego” poprzez zainstalowaną przez niego siłownią wiatrową. Wcale nie chodziło wtedy o żadne mienie, ale o przykład niezależności obywatela, który mógł być samodzielny w dostawie energii elektrycznej, a ówczesna władza miała przecież dbać o społeczne dobro ogółu, a nie jednostki.

Na stwierdzenie faktu, że wiatr nie jest niczyją własnością, musieliśmy czekać do roku 1999, kiedy pojawiła się słynna rezolucja Sejmu w sprawie wykorzystania OZE [7]. Nie zmienia to jednak faktu, że ów właściciel małej siłowni został zmuszony do jej wyłączenia. Powodem interwencji był tzw. donos życzliwego sąsiada i zakładu energetyki, który poczuł się zagrożony.

Podobna sytuacja dotyczyła sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej. Energia odpadowa z tzw. promieniowania była różnymi sposobami odzyskiwana, np. za pośrednictwem rozłożonych zwojów drutu lub też wymienników ciepła, i zbierana do urządzeń kumulujących. Władze PRL-u nie potrafiły co prawda udowodnić „kradzieży” (bo jej fizycznie nie było), ale nie były też w stanie zaaprobować takich działań, ponieważ wykazywały one w sposób rzeczywisty, jak duża dawka energii jest tracona na przesyle.

Dzisiaj, stosując pompy ciepła np. „powietrze/powietrze”, możemy bez większych przeszkód pobierać ciepło odpadowe i nikt nie ma prawa ingerować w nasze urządzenia. A jednak to się zdarza.

Jednym z bardziej newralgicznych układów jest system centralnego ogrzewania. Wyobraźmy sobie budynek mający 100 lokali i jednego lokatora, który nie chce pobierać ciepła z systemu hydraulicznego, ale ogrzewać lokal np. listwami elektrycznymi. Taka możliwość jest teoretycznie dopuszczalna, ale pod warunkiem wyrażenia zgody przez administrację lub wspólnotę.

   17.04.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl