Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Własność instalacyjna. Kto decyduje o systemie instalacyjnym w lokalu?

Ciąg dalszy artykułu...

Uszczęśliwieni współwłaściciele, jeżeli są zorientowani w prawie własności, nie powinni przejmować instalacji do czasu jej zdefiniowania, opisania w projekcie, odebrania  protokołu szczelności i braku awarii. W każdym innym przypadku instalacje przejęte w majątek wspólnoty czy spółdzielni obciążają ją kosztami i odpowiedzialnością cywilną za ewentualne awarie.

W sytuacji gdy w danym obiekcie są wykonane adaptacje, a decyzje o przejęciu zostały podjęte bez ustaleń ze stroną nowych inwestorów, stanowi to naruszenie art. 7, 10, 28 kpa i może stanowić podstawę do wniesienia o uchylenie decyzji administracyjnej, zaś w zakresie uchwał – do oddzielnego postępowania sądowego w zakresie  art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali. Mówiąc prościej, każdy z takich właścicieli ma prawo do wypowiadania się samodzielnie, zaś administracja ma obowiązek uwzględnienia takiej jednostkowej wypowiedzi, wraz z przedstawieniem jej we właściwy sposób na zewnątrz.

Na podstawie rozporządzenia MGPiPS w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci gazowych, ruchu i eksploatacji tych sieci [10] zdefiniowano takie pojęcia jak: instalacja gazowa, sieć gazowa, przyłącze. Pamiętajmy jednak, że przepisy nie działają wstecz, co zatem z budynkami już od dawna eksploatowanymi? Tu pojawia się kolejny problem.

W przypadku korzystnych dla siebie warunków zakład gazowniczy jest elastyczny w stosowaniu przepisów, ale gdy pojawiają się problemy, stosuje wyłącznie nowe przepisy. W takiej sytuacji zastosowanie ma § 28 Rozdziału 7. Przepisy końcowe i przejściowe ww. rozporządzenia: „Warunki przyłączenia określone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują swoją ważność”.

Kwestia własności jest elementem umowy o przyłączenie. Do tego musimy dodać umowę na sprzedaż i umowę o świadczenie usług przesyłowych. Trzeba zawierać aż trzy umowy, mimo że jest tylko jeden monopolista, choć podzielony na dwie firmy (sieć handlowa PGNiG oraz operator sieci). Warto zatem po dwóch latach obowiązywania nowego podziału na rynku energetycznym doprowadzić do rzeczywistego uwolnienia usług na dostawę gazu w taki sposób, aby odbiorca czuł się jak klient, a nie jak petent.

Montując dziś w mieszkaniu sieć gazową, narażamy się na stałe zagrożenie różnymi problemami administracyjnymi, zaś kupując i montując systemy OZE – stajemy się nie tylko niezależni, ale też oszczędni. Dodatkowo jesteśmy też prounijni, bo wypełniamy zalecenia Dyrektywy UE 2002/91/WE [11] w zakresie energooszczędności. Stąd już tylko jeden krok do tzw. „certyfikatów energooszczędności”.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 czerwca 1988 r. w sprawie zasad i trybu postępowania przy wydawaniu pozwoleń na dokonywanie przez osoby fizyczne nadbudowy lub rozbudowy obiektów budowlanych stanowiących własność państwa albo przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych w takich obiektach (DzU nr 27, poz. 193).
2. Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r. (DzU nr 78, poz. 483).
3. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2000 r. nr 106, poz. 1126).
4. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.).
5. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (DzU nr 74 poz. 836).
6. Rezolucja Sejmu RP z dnia 8 lipca 1999 r. w sprawie wzrostu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych (Monitor Polski nr 25, poz. 365).
7. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 r., sygn. akt III CZP 36/97, OSP 5/98, poz. 90.
8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75 poz. 690)
9. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci gazowych, ruchu i eksploatacji tych sieci (DzU nr 105, poz. 1113)
10. Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DUrz L1 z 4.01.2004 r.)

   17.04.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl