RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 2.)

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano warunki hydrauliczne, które muszą być zapewnione w sieci ciepłowniczej, również w zależności od ukształtowania terenu. Określono także zakres zmian przepływu wody sieciowej w sieci ciepłowniczej w zależności od przyjętego wykresu regulacyjnego. Omówiono wpływ przepływów wody sieciowej na niezbędne ciśnienie dyspozycyjne w źródle ciepła i zużycie energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych.

Zobacz także

dr inż. Ryszard Śnieżyk O pompowaniu w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono...

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

W artykule uwzględniono wiedzę zawartą w wydanej niedawno książce A. i W. Misiewiczów [2], stanowiącej cenne źródło wiedzy z zakresu ciepłownictwa. Skupiono się na najważniejszych przesłankach, które decydują o zakresie zmian parametrów (wysokości podnoszenia i wydajności) pomp obiegowych w ciepłowniach (tzw. układ klasyczny).

Zadaniem pomp obiegowych jest zapewnienie odpowiedniego przepływu nośnika ciepła w sieci ciepłowniczej i wody kotłowej w ciepłowni.  Analizowany będzie tzw. układ klasyczny z kotłami wodnorurkowymi (La Monta, WR) wymagającymi niemal stałego (Δgk = ±5%) przepływu wody kotłowej. Wszelkie zakłócenia w przepływach wody sieciowej skutkują nie tylko dyskomfortem odbiorców (przypadki niedogrzewania pomieszczeń lub zaniżenia temperatury ciepłej wody użytkowej), ale powodują również straty finansowe poprzez zmniejszenie wpływów dostawców ciepła.

Należy pamiętać, że w przypadku kotłów płomienicowo-płomieniówkowych (zmiennoprzepływowych) wystąpią pewne niewielkie różnice. Wprawdzie dopuszczalny zakres zmian przepływu w takich kotłach jest relatywnie duży (gkz = 30-100%), to ze względu na wymagane temperatury wody kotłowej tylko przy małym obciążeniu gksmin = 60% ([1], rys. 7).

Niestety, w cytowanej pracy [2] określono zakres dopuszczalnych zmian przepływu w kotle WR-25, o mocy cieplnej QkWR-25 = 29,075 MW na GkWR-25 = 290-410 m3/h. W rzeczywistości w kotłach ekranowanych (ekran z przewodów o średnicy Dn = 32 mm) zakres ten powinien wynosić: GkWR-25E = 310-330 m3/h, a w kotłach o ścianach szczelnych płyciny z przewodami Dn = 50 mm - GkWR-25 S = 390-410 m3/h.

Każdy egzemplarz kotła może się różnić od innych oraz od danych katalogowych. Wynika to z wielkości kotłów oraz braku pełnej powtarzalności. Nie można się temu dziwić, gdyż nawet tak proste urządzenia jak wymienniki płaszczowo- rurowe (np. JAD) mogą różnić się wagą i wydajnością o 20%. Podczas eksploatacji ciepłowni wahania przepływu przez kotły są większe niż podane wartości założone.

Szczególnie niebezpieczne jest zaniżenie przepływu przez kotły, gdyż może to spowodować przepalenie ekranów. Jedną z przyczyn może być nierówny rozdział wody w poszczególnych rurkach ekranu regulowanego za pomocą specjalnych dysz. Wysokość podnoszenia pomp obiegowych powinna być w przybliżeniu równa sumie spadku ciśnienia w kotłach, pokrywać spadek ciśnienia w układzie hydraulicznym ciepłowni oraz zapewnić wysokość ciśnienia dyspozycyjnego niezbędnego do odpowiedniej dostawy ciepła do wszystkich odbiorców.

Podstawowe parametry pracy systemu ciepłowniczego

Systemy ciepłownicze są bardzo zróżnicowane ze względu na strukturę odbiorów energiicieplnej, geometrię sieci ciepłowniczej, przyjęty wykres centralnej regulacji i stopień zautomatyzowania. Z powodu skokowego rozwoju systemów ciepłowniczych charakterystyka hydrauliczna sieci ciepłowniczych w poszczególnych kierunkach ma różną oporność (rezystancję).

W przeszłości oddanie magistrali ciepłowniczej, które z początku były obciążone w niewielkim stopniu, powodowało pojawienie się fragmentów systemu ciepłowniczego o znacznym udziale strat ciepła na przesyle. Nie zawsze dochodziło do właściwego dociążenia takich sieci, gdyż często rejony inwestycji np. mieszkaniowych ulegały zmianie. Powodowało to nierównomierne wykorzystanie możliwości przesyłania ciepła.

Obecnie bardzo często mamy do czynienie ze skutkami takiego postępowania. W wielu systemach ciepłowniczych wybudowane zostały sieci ciepłownicze, które dzisiaj są wykorzystywane w niewielkim stopniu. Najbardziej jaskrawym przykładem może być magistrala ciepłownicza we Wrocławiu [4]. Przewodami o średnicy Dn = 600 mm zasilany jest Zakład Uzdatniania Wody „Mokry Dwór” o zapotrzebowaniu mocy cieplnej Q = 2,5 MW - przewody mają długość około 3 km.

Straty ciepła można szacować na 800%, czyli osiem razy więcej niż zużycie ciepła przez odbiorcę. Pomimo takich strat rozwiązanie to jest eksploatowane od ponad 25 lat! W momencie projektowania sieć ciepłownicza miała zasilać osiedla mieszkaniowe Strachocin-Wojnów o zapotrzebowaniu mocy QS-W = 120 MW, ale planowane osiedla mieszkaniowe nie powstały.

Wydaje się, że takie „pomyłki” zdarzały się tylko kiedyś. Ale również obecnie proponuje się rozwiązania projektowania zasilania obszarów, które nie są do tego przygotowane. Na przykład w Szczecinie-Dąbiu ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej [5] sieci ciepłowniczej o długości około lp = 1,5 km, o średnicy Dn = 250 mm, przy obecnym zapotrzebowaniu około QDP = 4,5 MW. Z wstępnych szacunków autora wystarczająca jest średnica Dn = 125 mm. Powyższe uwagi mają istotny wpływ na oszacowanie zakresu zmian parametrów pracy systemów ciepłowniczych.

Wykres centralnej regulacji

Najważniejszym założeniem, które musi poczynić zarządca systemu ciepłowniczego, jest przyjęcie wykresu regulacyjnego. Wykres centralnej regulacji to temperatury wody sieciowej na zasilaniu i powrocie w zależności od temperatury  zewnętrznej. Koniecznym uzupełnieniem jest odpowiedni przepływ nośnika ciepła. Regulacja jakościowa to stały przez cały sezon ogrzewczy przepływ wody sieciowej, a zmiana mocy jest osiągana przez odpowiednie dostosowanie temperatury na zasilaniu (wyjściu ze źródła ciepła).

Natomiast temperatura wody sieciowej na powrocie jest wynikiem działania odbiorców ciepła (węzłów ciepłowniczych). Na rysunku 1 pokazano schemat węzła ciepłowniczego z oznaczeniami temperatur wody sieciowej i instalacyjnej (c.o.) oraz c.w.u., które służą do wyznaczenia wykresu centralnej regulacji (w źródle ciepła).

Schemat węzła ciepłowniczego

Rys. 1. Schemat węzła ciepłowniczego z oznaczeniami temperatur i przepływów do wykresu regulacyjnego. Oznaczenia: T1 – temperatura wody sieciowej na zasilaniu (bez załamania), °C; T1r – temperatura wody sieciowej na zasilaniu (z dostawą c.w.u.), °C; T2 (tpco) – temperatura wody sieciowej na powrocie, °C; tzco – temperatura wody instalacyjnej (centralnego ogrzewania), °C; tc1 – temperatura ciepłej wody użytkowej za pierwszym stopniem wymienników, °C; T2’ – temperatura wody sieciowej powracającej do źródła ciepła (za pierwszym stopniem), °C; G s – przepływ wody sieciowej, t/h; Gsco – przepływ wody sieciowej do centralnego ogrzewania, t/h; ΔG – dodatkowa ilość wody sieciowej do podgrzania ciepłej wody użytkowej, t/h
Źródło: arch.autora

Obecnie z powodu szerokiego zastosowania automatycznej regulacji wykres centralnej regulacji ma w praktyce charakter ilościowojakościowy, tj. zmiany  zapotrzebowania mocy cieplnej w poszczególnych węzłach ciepłowniczych kompensuje się poprzez zmianę przepływu wody sieciowej. Ze względu na konieczność podgrzewania ciepłej wody użytkowej minimalna temperatura wody sieciowej na zasilaniu nie może być niższa niż Tzmin = 65-70°C.

Wykres centralnej regulacji

Rys. 2. Wykres centralnej regulacji
Źródło: arch.autora

Temperatura zewnętrzna, przy której temperatura na zasilaniu osiąga wartość Tzmin, nazywana jest temperaturą załamania wykresu. Na rys. 2 pokazano wykres centralnej regulacji (temperatury i przepływ wody sieciowej). Przedstawionym na rysunku 2 temperaturom odpowiadają przepływy wody sieciowej, które pokazano na rysunku 3

Przepływ wody sieciowej

Rys. 3. Przepływ wody sieciowej.
Oznaczenia: Gs – przepływ wody sieciowej w źródle ciepła, t/h; Gco – przepływ wody sieciowej do centralnego ogrzewania; t/h, ΔG – dodatkowa ilość wody sieciowej do podgrzania ciepłej wody użytkowej, t/h
Źródło: arch. autora

Oznaczenia na rysunku 2 i rysunek 3 takie jak na rysunku 1. Dodatkowa ilość wody sieciowej potrzebnej do podgrzania ciepłej wody użytkowej zależy od udziału ρ średniej mocy do c.w.u. Qcwusr w stosunku do mocy obliczeniowej do centralnego ogrzewania Qco obl:

W systemach ciepłowniczych ten udział jest bardzo zróżnicowany – ρ = 0,00-0,18. Udział ciepłej wody użytkowej ma wpływ na wykres regulacyjny w ten sposób, że – pokazany na rysunku 2 jest stosowany w przypadku ρ ≥ 0,05. Przy udziałach ρ < 0,05 (ale występującym podgrzewaniu c.w.u.) stosuje się załamanie wykresu przy Tzmin = 65-70°C, natomiast ilość wody sieciowej krążącej w systemie ciepłowniczym wyznaczana jest tylko do centralnego ogrzewania.

Z powodu zastosowania izolacji z pianki poliuretanowej wystąpiła konieczność obniżenia maksymalnej temperatury wody sieciowej do Tzmax = 130°C. Konsekwencją tego jest konieczność drugiego załamania wykresu regulacyjnego (oryginalne rozwiązania autora [6]). Wobec niezbyt uzasadnionej mody na maksymalne obniżanie temperatury zasilania systemów ciepłowniczych, bez sprawdzenia, na ile jest to właściwe, zamiast temperatury Tzmax = 150°C (temperatura projektowa) stosuje się np. Tzmax = 135-120°C!

 Porównanie wykresów regulacyjnych

Rys. 4. Porównanie wykresów regulacyjnych dla różnych temperatur

W Ustce stosowano wykres regulacyjny Tzobl/Tpobl = 116/70°C [7]! Mało kto zdaje sobie sprawę, że wymaga to odpowiedniego zwiększenia przepływu wody sieciowej. Na rysunku 4 pokazano temperatury wody sieciowej przy czterech wersjach wykresu regulacyjnego:

  1. Tzobl = 150°C, Tzmax = 150°C,
  2. Tzobl = 150°C, Tzmax = 130°C,
  3. Tzobl = 130°C, Tzmax = 130°C,
  4. Tzobl= 120°C, Tzmax = 120°C.

Ze względów technicznych pierwszą wersję wykresu należy odrzucić.

Warunki hydrauliczne w sieci ciepłowniczej

Ciśnienia w sieci ciepłowniczej muszą spełniać następujące warunki (w każdym punkcie sieci ciepłowniczej):

  1. Maksymalne ciśnienie dopuszczalne, ze względu na wytrzymałość przewodów i urządzeń, musi być poniżej:
    Pmax < 1,6 MPa (Hmax < 160 m H2O).
  2. Minimalne ciśnienie w przewodzie zasilającym musi być wyższe od ciśnienia nasycenia przy maksymalnej temperaturze wody sieciowej plus rezerwa:
    Pzmin > Pnas + Pnasr → Pzmin > PnasT = 150°C + Pnasr ≈ 0,38 + 0,04 ≈ 0,42 MPa (42,0 m H2O),
    Pzmin > PnasT = 130°C + Pnasr ≈ 0,18 + 0,02 ≈ 0,20 MPa (20,0 m H2O).
  3. Minimalne ciśnienie w przewodzie powrotnym musi być wyższe od:
    Pp min > 0,10 MPa (Hpmin > 10,0 m H2O).
  4. Ciśnienie dyspozycyjne dla każdego węzła ciepłowniczego musi być większe niż:
    ΔPw = 0,15 – 0,20 MPa
    (ΔHw = 15 – 20 m H2O).
  5. Ciśnienie statyczne (przy postoju pomp obiegowych) musi być większe od ciśnienia nasycenia przy maksymalnej temperaturze wody sieciowej plus rezerwa:
    Pstat = Pnas + Prez (Hstat = Hnas + Hnasr).
    W przypadku występowania w systemie ciepłowniczym węzłów ciepłowniczych bezpośrednich, tj. zmieszania pompowego i strumienicowych:
  6. Maksymalne ciśnienie w przewodzie powrotnym:
    Ppmax < 0,60 MPa (Hpmax < 60,0 m H2O).
  7. Ciśnienie w przewodzie powrotnym powinno zapewniać wypełnienie wodą instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania: Pp > Pb + Pbr (Hp > Hb + Hbr).
  8. Ciśnienie statyczne (przy postoju pomp obiegowych) musi być większe niż wysokość budynków plus rezerwa:
    Pstat = Pbud + Pbudr (Hstat = Hbud + Hbudr).

Oznaczenia:
Pz (Hz) – ciśnienie (wysokość ciśnienia) w przewodzie zasilającym, MPa (m H2O);
Pp (Hp) – ciśnienie (wysokość ciśnienia) w przewodzie powrotnym, MPa (m H2O);
Pnas (Hnas) – ciśnienie (wysokość ciśnienia) nasycenia, MPa (m H2O);
Pbud (Hbud) – ciśnienie (wysokość ciśnienia) wysokości budynku, MPa (m H2O);
Pstab (Hstab) – ciśnienie (wysokość ciśnienia) stabilizacji w źródle ciepła, MPa (m H2O);
Pstat (Hstat) – ciśnienie (wysokość ciśnienia) statyczne (podczas postoju pomp obiegowych), MPa (m H2O);
Prez (Hrez) – ciśnienie (wysokość ciśnienia) rezerwowe, MPa (m H2O).

Nie jest to zadanie proste, gdyż wymaga przeprowadzenia szczegółowych obliczeń hydraulicznych sieci ciepłowniczej. Największą trudnością jest utworzenie możliwie wiarygodnej bazy danych. Na przykład baza danych systemu ciepłowniczego Gdańska (ok. 6700 węzłów ciepłowniczych i ok. 14 000 odcinków sieci ciepłowniczej) była budowana przez niemal cztery lata [8]!

Należy pamiętać, że warunki dostawy nośnika ciepła do każdego węzła ciepłowniczego powinny być odpowiednie, tj. ciśnienie dyspozycyjne musi zapewnić chwilowe potrzeby, czasami szybkozmienne (podgrzewanie ciepłej wody użytkowej). Zagadnienie kształtowania wykresów ciśnień piezometrycznych w sieciach ciepłowniczych jestosobnym obszernym problemem, niezbyt dobrze opisanym w dostępnej literaturze technicznej.

Najczęściej [2] przyjmuje się bardzo przybliżone (ale z gruntu nieprawdziwe) założenie ciśnienia dyspozycyjnego w źródle ciepła od przepływu jako zależność kwadratową. W systemach ciepłowniczych w pełni zautomatyzowanych najbardziej uzasadnione jest przyjmowanie stałego ciśnienia dyspozycyjnego w najbardziej niekorzystnie położonym węźle ciepłowniczym (zwykle najbardziej odległym). Można to zilustrować za pomocą wykresu ciśnień piezometrycznych, co pokazano na rysunku 5.

Kształtowanie wykresu piezometrycznego

Rys. 5. Kształtowanie wykresu piezometrycznego w zautomatyzowanym systemie ciepłowniczym

Zaznaczono ciśnienia w przypadku minimalnego i maksymalnego przepływu wody sieciowej. Najistotniejsza jest świadomość, że o wysokości podnoszenia pomp obiegowych w źródle ciepła decyduje oporność (rezystancja) sieci ciepłowniczej, czyli jakości pracy automatyki w dobrze zwymiarowanych i wykonanych węzłach ciepłowniczych. Obsługa w ciepłowni nie ma żadnych możliwości wpływania na parametry pomp obiegowych.

Czasami odbiorcy żądają zwiększenia wysokości ciśnienia dyspozycyjnego, co przy niewłaściwej pracy węzłów ciepłowniczych (dawniej braku regulacji hydraulicznej) można uzyskać tylko poprzez zwiększenie przepływu wody sieciowej. Podobne efekty jak brak regulacji hydraulicznej daje niewłaściwe dobranie automatyki, a szczególnie zaworów regulacyjnych i ich autorytetu.

Wspomniana na wstępie książka [2] błędnie wskazuje na efekt z tytułu obniżenia ciśnienia dyspozycyjnego w źródle ciepła (rys. 15.2, str. 96). W skrajnym przypadku największe oszczędności na pompowaniu mamy wtedy, gdy wyłączymy pompy. O ciśnieniu dyspozycyjnym muszą decydować potrzeby konkretnego systemu ciepłowniczego. Takie błędne postępowanie, czyli zmniejszanie mocy napędów pomp ponad miarę (oszczędności ponad 50% [9]), powoduje, że część odbiorców nie otrzymuje odpowiedniej ilości energii. Najważniejszy warunek, który musi być spełniony, to zachowanie odpowiedniej stateczności hydraulicznej (Ah). Ten wskaźnik powinien być większy niż Ah > 0,5 i jest definiowany jako:

Warunek ten pozwala na uodpornienie sieci ciepłowniczej na rozregulowanie powodowane przez wahania ilości wody potrzebnej w poszczególnych węzłach ciepłowniczych. Ważne jest, aby spadek ciśnienia w sieci ciepłowniczej był odpowiednio mały, czyli najniższe ciśnienie dyspozycyjne w węźle ciepłowniczym nie może być mniejsze niż:

ΔPw =0,25· ΔPd

Na wykresach posłużono się oznaczeniami - znacznie wygodniej jest posługiwać się wysokością ciśnienia (H, m H2O) niż ciśnieniami (P, Pa). Ułatwia to kontrolę warunków pracy całego systemu ciepłowniczego, a zwłaszcza wpływ rzędnych geodezyjnych i wysokości budynków na kształtowanie ciśnień w różnych jego punktach.

Z tego powodu najmniejsza wysokość ciśnienia dyspozycyjnego w węźle ciepłowniczym nie powinna być mniejsza niż ΔHw = 15-20 m H2O (ΔPw = 0,15 – 0,20 MPa). Przy maksymalnym przepływie wody sieciowej w systemie ciepłowniczym ciśnienie dyspozycyjne w źródle ciepła powinno być cztery razy większe. Na rysunku 5 pokazano przykładowy rozkład ciśnień piezometrycznych w hipotetycznym systemie ciepłowniczym o odpowiedniej stateczności hydraulicznej.

Kształtowanie ciśnień w systemach ciepłowniczych

Często o kształtowaniu wykresu ciśnień piezometrycznych w systemach ciepłowniczych decyduje ukształtowanie terenu. Zauważono to w książce [2], ale nie podano konsekwencji.Przepompownie wody sieciowej pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia energii do pompowania wody sieciowej przez obniżenie wysokości podnoszenia pomp obiegowych. Ocena skutków ekonomicznych i technicznych zastosowania przepompowni wody sieciowej wykracza znacznie poza zakres artykułu. Poniżej przedstawiono sytuacje, które wymagają zastosowania przepompowni tylko ze  względu na ukształtowanie terenu.

Źródło ciepła położone niżej od odbiorców ciepła

Do zilustrowania tego problemu posłużono się przykładem Gdańska, gdzie źródło ciepła (EC Wybrzeże) jest położone na wysokości RzgEC = 2,5 m n.p.m., a niektóre dzielnice, np. Chełm, RzgCh = 72,0 m n.p.m. [8]. Wymaga to dużej staranności i wiedzy. Na rysunku 6 pokazano bardzo uproszczony wykres ciśnień piezometrycznych dla Gdańska. Należy zwrócić uwagę na to, że konieczne jest dławienie ciśnienia (straty energetyczne!) w przewodzie powrotnym w celu uzyskania odpowiedniego ciśnienia.

Wykres ciśnień piezometrycznych

Rys. 6. Wykres ciśnień piezometrycznych dla Gdańska-Chełma

Natomiast w przewodzie zasilającym konieczne jest podnoszenie ciśnienia, gdyż nie można utrzymywać wysokiego ciśnienia w źródle ciepła, a ponadto jest  to wyjątkowo nieekonomiczne. Instytut Maszyn Przepływowych w Gdańsku zaproponował zastosowanie układu pompowo-turbinowego, który pozwala na wykorzystanie energii traconej na dławieniu do napędu pompy w przewodzie zasilającym. Trudno powiedzieć, czy ta idea została wdrożona.

Źródło ciepła położone powyżej odbiorców ciepła

Zupełnie inna sytuacja jest w Bydgoszczy, gdzie mamy do czynienia z relatywnie wysoko usytuowanym źródłem ciepła (EC-II), którego rzędna geodezyjna RzgEC-II = 70 m n.p.m., a tzw. „Dolny Taras”, czyli osiedla Śródmieście, Kapuściska, Leśne, położony jest znacznie niżej (RzgDT = 30 m n.p.m.). Postępowanie w takim przypadku musi być inne. Konieczna jest przepompownia wody sieciowej na powrocie. Ilustruje to rysunek 7.

Wykres ciśnień piezometrycznych

Rys. 7. Wykres ciśnień piezometrycznych w Bydgoszczy (tzw. „Dolny Taras”)

Przepływ nośnika ciepła w systemie ciepłowniczym a wykres regulacyjny

W zależności od przyjętego wykresu centralnej regulacji w znaczny sposób zmienia się ilość nośnika ciepła, która musi być dostarczona do odbiorców. Na rysunku 8 pokazano przebieg zapotrzebowania wody sieciowej odpowiadający przyjętym temperaturom zasilania poszczególnych wykresów regulacyjnych (rysunek 4). Celem tej publikacji nie jest wyznaczenie najwłaściwszego wykresu regulacyjnego, gdyż wymaga to bardziej szczegółowej analizy i uwzględnienia strat ciepła na przesyle oraz kosztów energii elektrycznej do pompowania.

Przepływy wody sieciowej

Rys. 8. Przepływy wody sieciowej dla różnych wykresów regulacyjnych

Warunki klimatyczne

Porównanie ilości wody sieciowej, która musi być pompowana przez pompy obiegowe do sieci ciepłowniczej w sezonie ogrzewczym w zależności od przyjętego wykresu regulacyjnego, jest niemożliwe bez uwzględnienia przebiegu warunków klimatycznych. Na rysunku 9 pokazano przykładowy uporządkowany wykres temperatury zewnętrznej w sezonie ogrzewczym w roku 2007 (Ruda Śląska) [10].

Krzywa klimatyczna

Rys. 9. Krzywa klimatyczna (Ruda Śląska, 2007 r.)

Wykres ten został sporządzony na podstawie pomiarów co godzinę. Najniższa temperatura zewnętrzna wynosiła tzew_min = –9,9°C, a średnia tzew_śr = 1,61°C. Przyjmując zmiany temperatury według krzywej klimatycznej (rys. 9), wyznaczono przepływ wody sieciowej przy różnych wykresach centralnej regulacji i pokazano to na rysunku 10.

Przepływy wody sieciowej

Rys. 10. Przepływy wody sieciowej w zależności od wykresu regulacyjnego

Na rysunku tym pokazano również średni przepływy wody sieciowej dla każdego z wykresów. Ciśnienie dyspozycyjne w źródle ciepła można wówczas wyznaczyć z zależności:   ΔH = Ss · Gs2 + ΔHw 

gdzie:
ΔH – ciśnienie dyspozycyjne w źródle ciepła, m H2O (MPa);
Ss – oporność (rezystancja) hydrauliczna sieci ciepłowniczej, m H2O/[(t/h)2];
Gs – przepływ wody sieciowej, t/h;
ΔHw – minimalne ciśnienie dyspozycyjne przed węzłem ciepłowniczym, m H2O.

Przeprowadzono przykładowe obliczenia dla systemu ciepłowniczego, w którym przyjęto różne wykresy centralnej regulacji (rysunek 4). W tym systemie ciepłowniczym udział ciepłej wody użytkowej wynosił:

 Założono następujące wartości do wyliczenia oporności sieci ciepłowniczej:

ΔH = 80,0 m H2O
Gs = 1113,0 t/h
ΔHw = 20 m H2O
Na podstawie tych danych wyliczono oporność sieci ciepłowniczej:

Ciśnienie dyspozycyjne w źródle ciepła

Rys. 11. Ciśnienie dyspozycyjne w źródle ciepła i moc napędu pomp w zależności od wykresu regulacyjnego

Przeprowadzono obliczenia ciśnienia dyspozycyjnego w źródle ciepła w zależności od przyjętego wykresu regulacyjnego. Wyniki tych obliczeń przedstawiono na rysunku 11.

Zużycie energii do napędu pomp obiegowych

Następnie wyliczono zużycie energii elektrycznej w sezonie ogrzewczym w zależności od przyjętego wykresu regulacyjnego. Obliczenia przeprowadzono z ogólnie znanej zależności służącej do wyznaczenia mocy silnika elektrycznego NPO do napędu pompy:

 NPO =  c · ΔHPO  ·  Gs

gdzie:
c – współczynnik proporcjonalności zależny od jednostek,
ΔHPO – wysokość podnoszenia pomp obiegowych, m H2O,
Gs – przepływ wody sieciowej, m3/h.

Do wyliczonego ciśnienia dyspozycyjnego niezbędnego w sieci ciepłowniczej należy dodać spadek ciśnienia w ciepłowni.

Zużycie energii elektrycznej

Tabela 1. Zużycie energii elektrycznej do pompowania i jej koszt

Ponieważ moc cieplna systemu ciepłowniczego wynosi Qs≈ 94 MW, to przyjęto, że ciepłownia wyposażona jest w cztery kotły typu WR-25. Wówczas spadek ciśnienia na kotłach wynosi ΔHk_WR-25 = = 25 m H2O, a pozostałe straty ciśnienia ΔHC = 8 m H2O. Sprawność pomp przyjęto równą ηpomp = 63%, a więc bardzo wysoką. Przyjęto cenę energii elektrycznej cel = 264,32 zł/MWh (rzeczywisty koszt w jednym z PEC). Wyniki obliczeń zużycia energii elektrycznej podano w tabeli 1 i na rysunku 12.

Sezonowe zużycie energii elektrycznej

Rys. 12. Sezonowe zużycie energii elektrycznej do pompowania i jego koszt

Zakres zmian ciśnień piezometrycznych

Rys. 13. Zakres zmian ciśnień piezometrycznych w systemie ciepłowniczym

Zakres pracy pomp obiegowych

Na podstawie przedstawionych wyżej obliczeń dla przykładowego systemu ciepłowniczego wyznaczono zakres zmian parametrów pracy pomp obiegowych w zależności od przyjętego wykresu centralnej regulacji. W tabeli 2 zestawiono wydajności pomp obiegowych oraz odpowiadające im konieczne wysokości podnoszenia.

Zakres parametrów pracy pomp obiegowych

Tabela 2. Zakres parametrów pracy pomp obiegowych w zależności od wykresu regulacyjnego

Zaprezentowano to również na rysunku 14. Na rysunku 14 kolorowi żółtemu odpowiada zakres pracy pomp obiegowych w przypadku zastosowania wykresu centralnej regulacji Tzobl/Tpobl = 150/70°C, Tzmax = 130°C. Jeżeli zastosujemy wykres regulacyjny Tzobl/Tpobl = 130/70°C, to zakresowi pracy pomp obiegowych odpowiada pole zaznaczone na żółto i niebiesko. Natomiast kiedy w źródle ciepła wybrano wykres Tzobl/Tpobl = 120/70°C, to wydajność i wysokość podnoszenia pomp obiegowych obejmuje pola: żółte, niebieskie i zielone.

Zakres zmian parametrów pracy

Rys. 14. Zakres zmian parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowni

Literatura

  1. Śnieżyk R., O pompowaniu w ciepłowniach, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2009.
  2. Misiewicz A., Misiewicz W., Napędy regulowane w układach pompowych źródeł ciepła, Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. 2008.
  3. Polski Program Efektywnego Wykorzystania Energii w Napędach Elektrycznych – PEMP, www.pemp.pl.
  4. Śnieżyk R., Symulacja numeryczna zjawisk hydraulicznych sieci cieplnych przy stopniowej automatyzacji i w stanach awaryjnych, rozprawa doktorska, promotor: prof. S. Mańkowski, Politechnika Warszawska 1984.
  5. Szczecińska Energetyka Cieplna, przetarg: Opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej sieci ciepłowniczej od komory D1-20 do kotłowni „Gierczak”, z przyłączem (spinką) w ul. Koszarowej w Szczecinie, Szczecin 2008, www.sec.szczecin.pl.
  6. Śnieżyk R., Wykres centralnej regulacji systemu ciepłowniczego zasilanego z EC-II w Gdańsku, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej Oddział w Krakowie 1991 (praca niepublikowana).
  7. Badur J., Wiśniewski A., Zagrodzki I., Współpraca źródła geotermalnego z miejskim, wysokotemperaturowym systemem ciepłowniczym, „Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja” nr 2/2007.
  8. Śnieżyk R., Frankiewicz K., Fijewski M., Baza danych systemu ciepłowniczego GPEC Gdańsk, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej Oddział w Krakowie 1991-1994.
  9. Nowak J., Modernizacja pompowni sieciowych, IX Forum Ciepłowników Polskich, Izba Gospodarcza CIEPŁOWNICTWO POLSKIE, Międzyzdroje 2005.
  10. Śnieżyk R., Regulacja pracy systemów ciepłowniczych w Ciepłowniach ZCP „CARBO-ENERGIA” Sp. z o.o. (C. „Halemba”, C. „Bielszowice”, EC „Mikołaj”, C. „Nowy Wirek”), opracowanie niepublikowane, Wrocław 2008.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Taconova obchodzi 60-lecie istnienia

Taconova obchodzi 60-lecie istnienia Taconova obchodzi 60-lecie istnienia

Z okazji jubileuszu Taconova udostępnia na swojej stronie internetowej materiały, dotyczące kolejnych dekad od momentu założenia firmy. Ta wirtualna podróż w przeszłość pokazuje, co poruszało wtedy świat...

Z okazji jubileuszu Taconova udostępnia na swojej stronie internetowej materiały, dotyczące kolejnych dekad od momentu założenia firmy. Ta wirtualna podróż w przeszłość pokazuje, co poruszało wtedy świat i jak w tym czasie rozwijały się technologie firmy Taconova oraz jacy ludzie za nimi stali i w jaki sposób te produkty do dziś zapewniają użytkownikom ciepło i komfort.

Joanna Ryńska Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym

Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. – same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej...

Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. – same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej przez całą instalację. W procesie doboru i eksploatacji tych urządzeń ważne jest uwzględnienie rozwiązań, które pozwolą pompom automatycznie dostosować się do warunków panujących w budynkach, a tym samym uzyskać znaczne oszczędności energii.

jr Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Dzisiejsze pompy cyrkulacyjne i obiegowe wyposażone są w wiele rozwiązań energooszczędnych oraz regulacyjnych. Jeśli urządzenie zostanie prawidłowo dobrane i przygotowane do pracy z konkretną instalacją,...

Dzisiejsze pompy cyrkulacyjne i obiegowe wyposażone są w wiele rozwiązań energooszczędnych oraz regulacyjnych. Jeśli urządzenie zostanie prawidłowo dobrane i przygotowane do pracy z konkretną instalacją, może zapewnić nie tylko wysoki poziom komfortu, ale i oszczędności energii.

Joanna Ryńska Rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w energooszczędności budynku

Rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w energooszczędności budynku Rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w energooszczędności budynku

Ostatnie miesiące obfitują w informacje nt. inicjatyw wspomagających walkę ze smogiem. Mamy programy gminne, rządowe i międzynarodowe, które mają poprawiać jakość powietrza i zmniejszać zużycie energii....

Ostatnie miesiące obfitują w informacje nt. inicjatyw wspomagających walkę ze smogiem. Mamy programy gminne, rządowe i międzynarodowe, które mają poprawiać jakość powietrza i zmniejszać zużycie energii. Ogromną rolę odgrywają tu instalacje budowlane, w których do osiągnięcia efektu ekologicznego konieczna jest współpraca i synergia wszystkich, choćby najdrobniejszych elementów. W przypadku instalacji grzewczej istotna jest też rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych.

dr inż. Kazimierz Żarski Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy

Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy

Artykuł zawiera opis procedur doboru elementów kotłowni w odniesieniu do schematów ideowych prezentowanych w poprzednich artykułach z cyklu.

Artykuł zawiera opis procedur doboru elementów kotłowni w odniesieniu do schematów ideowych prezentowanych w poprzednich artykułach z cyklu.

dr inż. Edmund Nowakowski Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych

Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych

Zastosowanie zaworów termostatycznych ze wstępną regulacją natężenia przepływu wody przez grzejnik („wstępną nastawą”) ułatwiło regulację hydrauliczną instalacji ogrzewczej ze względu na brak konieczności...

Zastosowanie zaworów termostatycznych ze wstępną regulacją natężenia przepływu wody przez grzejnik („wstępną nastawą”) ułatwiło regulację hydrauliczną instalacji ogrzewczej ze względu na brak konieczności stosowania zwykłego kryzowania grzejników.

dr inż. Mariusz Adamski Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja – lekceważone zjawisko Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni...

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni sprawdzać wartość ciśnień w króćcach ssawnych pomp i porównywać je z wymaganymi wartościami NPSHr. Ponadto w instalacjach centralnego ogrzewania z pompami obiegowymi należy sprawdzić, czy wybrano optymalny wariant ich zamontowania.

dr inż. Ryszard Śnieżyk O pompowaniu w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono...

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach

Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o sterowaniu parametrami (wysokością podnoszenia i wydajnością) pomp obiegowych w ciepłowniach (tzw. układ klasyczny). Analizę przeprowadzono...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o sterowaniu parametrami (wysokością podnoszenia i wydajnością) pomp obiegowych w ciepłowniach (tzw. układ klasyczny). Analizę przeprowadzono na podstawie parametrów pracy rzeczywistego systemu ciepłowniczego. Szczególną uwagę zwrócono na lokalizację punktu w sieci ciepłowniczej, w którym najlepiej stabilizować ciśnie dyspozycyjne do sterowania wysokością podnoszenia pomp obiegowych w ciepłowni.Artykuł jest kontynuacją publikacji [1] i...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

dr inż. Jan Wrona Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

mgr inż. Joanna Jaskulska, dr inż. Renata Jaskulska Wpływ standardów energetycznych i rodzaju zaopatrzenia w ciepło na emisję zanieczyszczeń oraz koszty ekonomiczne

Wpływ standardów energetycznych i rodzaju zaopatrzenia w ciepło na emisję zanieczyszczeń oraz koszty ekonomiczne Wpływ standardów energetycznych i rodzaju zaopatrzenia w ciepło na emisję zanieczyszczeń oraz koszty ekonomiczne

Spalanie w kotle niesortymentowanego węgla lub odpadów drzewnych czy komunalnych zwiększa emisję do atmosfery wysokotoksycznych związków oraz awaryjność urządzenia, obniża też jego sprawność. Na zapewnienie...

Spalanie w kotle niesortymentowanego węgla lub odpadów drzewnych czy komunalnych zwiększa emisję do atmosfery wysokotoksycznych związków oraz awaryjność urządzenia, obniża też jego sprawność. Na zapewnienie płynnej i ekonomicznie opłacalnej pracy kotła istotny wpływ ma m.in. jego dostosowanie do rodzaju spalanego paliwa.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.