Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 2)

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 2)
Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 2)

W pierwszej części artykułu (RI nr 3/2009) omówiono przepisy prawne i wymagania formalne warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których powołanie inspektora nadzoru jest konieczne, oraz jego podstawowe obowiązki wynikające z zapisów Prawa budowlanego. W części drugiej autor kontynuuje omawianie ustawowych obowiązków inspektora, zwraca uwagę na możliwość rozszerzenia zakresu powinności w umowach o pełnienie nadzoru oraz analizuje prawa inspektorów nadzoru i zasady ustalania ich wynagrodzeń.

Obowiązki inspektora nadzoru inwestycyjnego wynikające z ustawy Prawo budowlane – cd.

Nie ma obecnie żadnych ogólnie obowiązujących przepisów regulujących odbiory robót budowlanych, tak przejściowych, jak i końcowych. Kwestie te pozostawione są do uregulowania przez same strony umowy o roboty budowlane (a w praktyce, ze względu na zlecanie większości robot w procedurach przetargowych, decyduje o tym inwestor przygotowujący dokumentację przetargową). Zwyczajowo utarło się, że roboty ulegające zakryciu i zanikające, zgłaszane przez kierownika budowy lub kierownika robót (jest to jego ustawowy obowiązek, o czym przypomina mu art. 22 Prawa budowlanego [4]), odbierane są na podstawie wpisów dokonywanych przez inspektora w dzienniku budowy.

Warto zauważyć, że nie ma również żadnego oficjalnego katalogu tego typu robót, można jedynie ogólnie stwierdzić, że zakryciu ulegają te roboty, których efekty pozostają w obiekcie, lecz po wykonaniu kolejnych robót przestają być widoczne (jak zbrojenie konstrukcji po jej zabetonowaniu, izolacje po wykonaniu warstw zabezpieczających czy, aby pozostać przy robotach instalacyjnych, malowanie rur instalacji po zamontowaniu np. izolacji termicznej).

Z kolei za roboty zanikające przyjęło się uważać te prace, które są konieczne dla wykonania robót podstawowych, lecz mają charakter tymczasowy i po wykonaniu robót podstawowych są demontowane (jak np. deskowania czy rusztowania). W razie zlekceważenia przez kierownika obowiązku zgłoszenia takich robót do odbioru inspektor jest w pełni uprawniony do żądania ich odkrycia (choć oczywiście nie musi z tego uprawnienia korzystać), a zwyczajowe zasady (do końca 1994 roku mające rangę przepisu wykonawczego) przewidywały, niezależnie od wyniku dokonanego sprawdzenia, poniesienie konsekwencji finansowych (odkrycie, często wiążące się ze zniszczeniem nawet prawidłowo wykonanych robót i ich ponowne odtworzenie) przez stronę winną zaniedbania formalnego.

Szczególnym momentem dla każdej budowy jest okres kończenia robót i zgłaszania obiektu do końcowego odbioru. Wspomniane już archiwalne przepisy wykonawcze do poprzedniej ustawy z roku 1974 [3] obowiązkom inspektora z tym związanym poświęcały cały rozdział, natomiast obecny zapis ustawowy jest bardzo lakoniczny i wspomina jedynie o „przygotowaniu i udziale w czynnościach odbioru” (art. 25 pkt 3 Prawa budowlanego [4]).

Zatem znowu sięgając do regulacji zwyczajowych, można przyjąć, że wpisane w dzienniku budowy oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót i gotowości obiektu do odbioru końcowego powinno być poświadczone przez inspektora nadzoru inwestorskiego. Oraz że dopiero takie poświadczenie winno powodować podjęcie dalszych czynności odbiorowych, wynikających już z treści umowy o realizację, jak np. powołanie przez inwestora komisji odbiorowej i rozpoczęcie jej prac.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na dwie bardzo istotne kwestie, niekiedy błędnie interpretowane. Otóż z punktu widzenia przepisów gotowość obiektu do końcowego odbioru to nie tylko fizyczne zakończenie wszystkich przewidzianych dokumentacją projektową robót i uporządkowanie terenu po budowie, ale także gotowość formalna, tj. zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów formalno-prawnych.

Chodzi tu przede wszystkim o dokumentację powykonawczą w rozumieniu definicji art. 3 Prawa budowlanego:
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o: (...)
13) dokumentacji budowy – należy przez to rozumieć pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, w miarę potrzeby, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książkę obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu – także dziennik montażu;
14) dokumentacji powykonawczej – należy przez to rozumieć dokumentację budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi.

Należy również przedstawić pozostałe dokumenty niezbędne inwestorowi do formalnego zakończenia budowy i zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia użytkowania w organie nadzoru budowlanego lub złożenia w tym organie wniosku o wydanie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na użytkowanie według art. 54 i 57 ustawy.

   17.04.2009

Komentarze

(1)
Mariuszc | 01.06.2017, 14:49
U mnie na budowie pracował inspektor z biura Kwatera Nieruchomości. Z własnego doświadczenia polecam pomoc takiej instytucji nawet w przypadku inwestycji jednorodzinnych.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl