Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Prawne i techniczne aspekty budowy przydomowej oczyszczalni (cz. 1.)

Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Ekokube

Na terenach o zabudowie rozproszonej powinno budować się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno ze względów ekologicznych, jak również ekonomicznych. W pierwszej części artykułu zostaną przedstawione ogólne uwarunkowania prawno-techniczne budowy tego typu obiektów. Problematyka zgłoszeń urzędowych budowy i eksploatacji oczyszczalni przydomowej zostanie omówiona w drugiej części artykułu.

Główne akty prawne dotyczące budowy i eksploatacja małych oczyszczalni ścieków to: Prawo wodne [1], Prawo ochrony środowiska [2], Prawo budowlane [3], ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [4], rozporządzenie w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia [5], rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [6], rozporządzenie w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego [7]. Jednakże w żadnym z nich nie określono definicji „oczyszczalni przydomowej”.

Należy założyć, iż zgodnie z Prawem wodnym [1] w przypadku oczyszczalni przydomowych stosuje się formułę „zwykłego korzystania” z wód, polegającego na wprowadzaniu do wód lub do ziemi oczyszczonych ścieków, jeżeli ich ilość jest mniejsza od 5 m3 na dobę. Zawarta w Prawie budowlanym [3] wielkość 7,5 m3 na dobę nie koresponduje z przepisami Prawa ochrony środowiska [2], stąd wielkość graniczna wynosząca 5 m3 na dobę umożliwia uproszczone postępowanie.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są urządzeniami mającymi technologiczne zdolności redukcji zanieczyszczeń do pożądanych wartości. Urządzeniem takim nie jest szambo (zbiornik bezodpływowy) czy osadnik gnilny. W skład oczyszczalni nie wchodzi system rozsączania, który jest wyłącznie sposobem odprowadzenia ścieków już oczyszczonych.

Na terenach o rozproszonej zabudowie oddalonych ponad 200 m od istniejących i planowanych kolektorów kanalizacyjnych powinny być budowane indywidualne systemy neutralizacji ścieków (oczyszczalnie przydomowe lub oczyszczalnie o przepustowości dobowej do 5 m3), ponieważ:

  • oczyszczają ścieki bezpośrednio w miejscu ich powstawania (zgodnie z aktualnym stanem prawnym [1]),
  • nie wymagają ciągłej, fachowej obsługi, 
  • koszty eksploatacji oczyszczalni w porównaniu z szambami są niskie, 
  • mogą być zamontowane lub wykonane we własnym zakresie (pod nadzorem producenta urządzenia).

Podstawowym kryterium oceny wyznaczania obszarów indywidualnej gospodarki ściekowej musi być aspekt ekonomiczny. Gmina powinna wprowadzić jasny i przejrzysty system dotowania oczyszczalni przydomowych, aby zachęcić mieszkańców do ich budowy. Należy podkreślić, iż indywidualny system neutralizacji ścieków jest jednak bardziej awaryjny niż sieć kanalizacyjna.

Na ogół wynika to z błędów wykonania, ale głównie z eksploatacji. Dlatego też instalacja taka wymaga okresowej kontroli ze strony urzędu gminy, co przy dużej liczbie oczyszczalni stwarza problemy natury możliwości prowadzenia realnej kontroli.

Zasady te powinny znaleźć odzwierciedlenie w miejscowym regulaminie utrzymania porządku i czystości w gminie [4]. Ze względu na rodzaj zabudowy rozproszonej można wyróżnić następujące funkcje oczyszczalni ścieków do 5 m3/dobę:

  • obiekt oczyszczalni będzie obsługiwał pojedyncze gospodarstwo,
  • oczyszczalnia będzie obsługiwać grupę gospodarstw położonych blisko siebie i w taki sposób, aby możliwe było wykonanie wspólnej oczyszczalni (najczęściej do 5 gospodarstw).

Ze względów ekonomicznych dla oddalonych podstawowych jednostek osadniczych korzystne jest budowanie wspólnych oczyszczalni przydomowych dla kilku gospodarstw. Wymaga to jednak stosownych umów pomiędzy sąsiadami. Porozumienie takie wraz z wnioskiem o wspólną instalację powinno trafić do wójta gminy, który poddaje pod zatwierdzenie przez Radę Gminy w trybie uchwały. Zasada ta powinna być zawarta w gminnym programie ochrony środowiska. Wówczas stanowić będzie podstawę do stanowienia miejscowego prawa w tym zakresie.

W praktyce (np. dla okresów świąt czy innych wizyt gości i rodzin) należałoby przyjąć zasadność łączenia do 5 gospodarstw obsługujących w warunkach codziennych 20 osób, a maksymalnie 33 osoby i obciążeniu hydraulicznym 2,6÷5,0 m3 dziennie. Maksymalna przepustowość hydrauliczna oczyszczalni przydomowej w myśl definicji wynosi 5 m3/d. Przy średnim stężeniu 400 mg O2/dm3 oznacza, iż z tego rodzaju rozwiązania może wspólnie skorzystać ok. 33 RLM.

Rys. archiwum Autora
Rys. 1. Oczyszczalnia ścieków i drenaż rozsączający
   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl