Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

O instalacjach grzewczych nieco futurystycznie

Wykres zależności pojemności podgrzewacza c.o. i powierzchni ogrzewanego domu
Wykres zależności pojemności podgrzewacza c.o. i powierzchni ogrzewanego domu

Zamiast prezentować w niniejszym artykule matematyczne wywody, proponujemy zabawę futurystyczną, opierającą się jednak na solidnych podstawach. Oczekiwalibyśmy ze strony Czytelników zarówno głosów w dyskusji na ten temat, jak i innych propozycji lub wypowiedzi dotyczących rozwiązań instalacji grzewczych w bliższej lub dalszej przyszłości.

Zacznijmy od grzejników, a raczej od ich wydajności. Obecnie stosowane rozwiązania regulacji wydajności grzejników są dwuetapowe. Pierwszym etapem jest najczęściej (co nie wyklucza innych algorytmów) regulacja jakościowa PID nadążna pogodowa. Polega ona na dostosowaniu temperatury wody grzewczej do temperatury zewnętrznej. Stosowane są tutaj „krzywe grzewcze”. Przykładowy pęk takich krzywych przedstawiono na rysunku 1 .
 
Nastawienie (numeru) krzywej w regulatorze przez obsługę lub właściciela kotła czy systemu grzewczego powoduje, że woda grzewcza ogrzewana jest do temperatury wynikającej z tej właśnie krzywej. Obrazują to odpowiednio strzałki na rysunku. W najprostszych systemach grzewczych, jeśli tylko nie występuje ingerencja użytkownika, raz wybrana krzywa funkcjonuje latami.
 
Nieco lepsze systemy regulacji posiadają mechanizmy adaptacyjne. Nie wgłębiając się w ten temat, można powiedzieć, że krzywa grzewcza w mechanizmach adaptacyjnych zmieniana (optymalizowana) jest przez sam układ regulacyjny.
 
Podsumowując, temperatura wody grzewczej regulowana centralnie przy pomocy nastawienia krzywej grzewczej determinuje możliwości regulacji wydajności grzejnika w dalszych etapach. Drugi etap to regulacja miejscowa (ilościowa). Obecnie realizowane jest to przy pomocy zaworów termostatycznych. Użytkownik może, kręcąc głowicą zaworu termostatycznego, w pewnych granicach zmieniać wydajność grzejnika, a w efekcie temperaturę w pomieszczeniach. Należy tutaj wspomnieć, że temperatura w pomieszczeniu jest temperaturą wynikową.

Na ostateczną jej wielkość (bilans) wpływa bowiem, oprócz ciepła dostarczanego przez grzejnik i strat ciepła pomieszczenia, także ciepło wydzielane przez takie urządzenia jak lodówka, kuchenka, telewizor i komputer czy oświetlenie pomieszczeń. Na ten bilans ma wpływ również wentylacja pomieszczeń oraz liczba osób w danym momencie przebywających w pomieszczeniu i rodzaj czynności przez nie wykonywanych (to tak pokrótce z pewnymi uproszczeniami).
 
Przemyćmy teraz nieco statystyki. Przyzwyczajenia mieszkańców w zakresie odczuwania komfortu cieplnego są różne. Jako przykład przytoczmy wykres obrazujący średnie godzinowe temperatury w 31 lokalach budynku mieszkalnego wielorodzinnego w trakcie sezonu grzewczego (rys. 2).
Dla celów wykresu podzielono zakres temperatury wewnętrznej (14–29°C) na zakresy nazwane tu klasami. Oś pionowa pokazuje, jak często występowała temperatura mieszcząca się w danej klasie.
 
Temperatura w lokalach mieściła się najczęściej w zakresie od 22 do 23°C, częstotliwość jej występowania wynosiła ponad 20,87%. Nieco odbiegała od tego klasa 23 do 24°C – częstotliwość występowania tej temperatury wyniosła 20,04%. Natomiast w klasie 24 do 25°C częstotliwość występowania osiągnęła 20,44%. Łącznie w zakresie temperatury 22 do 25°C częstotliwość wyniosła 61,35%. W kolejnej klasie 25 do 26°C było to już 14,65%. W pozostałych klasach liczności były też znacznie mniejsze.
 
Zamieszczony tutaj wykres pokazuje preferencje mieszkańców w zakresie temperatury wewnętrznej, nie oddaje jednak powiązań z temperaturą zewnętrzną jako szeregu czasowego. Aby przedstawić przykładowy przebieg czasowy zmian temperatury wewnętrznej w wybranych lokalach, sporządzono rysunki 3, 4 i 5. Jako zmienną kategoryzującą (10 kategorii całkowitych) przyjęto temperaturę zewnętrzną.

Wykres składa się z ramki oraz wąsów i punktu środkowego, który określa medianę temperatury wewnętrznej powietrza w danym lokalu. W ramce mieści się 50% wartości temperatury. Wąsy określają zakres wielkości nieodstających. W tekście jedynie przykładowo przytoczono wykresy dla trzech lokali, natomiast zbadano wszystkie lokale, wobec tego wnioski dotyczą całego badanego budynku wielorodzinnego.

Z analiz tych wykresów wynikły następujące wnioski:

  • istnieje duża zmienność położenia punktu środkowego, a więc wartości mediany temperatury wewnętrznej,
  • częste jest występowanie niesymetrycznego położenia punktu mediany,
  • wyraźnie różne są długości wąsów,
  • różny jest przebieg mediany w stosunku do przebiegu temperatury zewnętrznej dla poszczególnych lokali. 
   15.05.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »

 oczyszczanie ścieków

Dowiedz się więcej »


 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O programie Czyste Powietrze
  • - Narzędzia do modelowania budynku
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl