Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Odnawialne źródła energii w polityce energetycznej Polski

W artykule zawarto uwagi do dokumentu „Polityka energetyczna Polski do roku 2030” stanowiącego realizację ustawy Prawo energetyczne [1]. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Oceniono zakres inwestycji koniecznych do spełnienia wymagań stawianych Polsce w ramach pakietu energetyczno-klimatycznego. Porównano założeni odnośnie do OZE i energetyki jądrowej. Zaproponowano sposoby realizacji polityki w stosunku do OZE.

Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne rząd zobowiązany jest do przedstawienia polityki energetycznej państwa. Temu zagadnieniu poświęcono rozdział 3 ustawy. Zgodnie z tymi wymaganiami minister gospodarki przedstawił dokument „Polityka energetyczna Polski do roku 2030” [2]. Dokument ten zawiera cztery załączniki stanowiące istotne uzupełnienie.

„Polityka energetyczna Polski...” spełnia wszystkie wymagania stawiane w ustawie Prawo energetyczne. Spośród wielu kwestii istotnych dla rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego Polski skoncentrowano się na zagadnieniach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Ze względu na zaakceptowany przez Polskę pakiet energetyczno-klimatyczny przyjęty przez Unię Europejską, zagadnienie to jest niesłychanie ważne i, co należy podkreślić, kosztowne. Rzetelną ocenę sytuacji Polski w świetle pakietu zawiera artykuł dr. Bolesława Jankowskiego „Wstępna ocena pakietu energetyczno-klimatycznego po szczycie unijnym” [3].

Najistotniejszy wniosek zawarty w tym artykule to:

Całościowa ocena wyników Pakietu dla Polski jest jednak zdecydowanie negatywna i na tej podstawie trudno pozytywnie ocenić całość polskich działań w tej sprawie. Można mieć wątpliwości, czy praca polskich negocjatorów rządowych była wystarczająco wspierana przez odpowiednie zespoły ekspertów technicznych i specjalistów od prawa unijnego na wszystkich etapach rozmów. Pakiet w uzgodnionej na szczycie unijnym postaci świadczy o zlekceważeniu długoterminowego spojrzenia na perspektywy rozwojowe Polski albo o niezdolności do obrony interesu naszego kraju na forum unijnym. Kumulacja zagrożeń ze strony Pakietu po roku 2020 jest bowiem aż nadto widoczna, a przecież szereg problemów społecznych i gospodarczych, np. problem starzejącego się społeczeństwa i rosnących obciążeń emerytalnych, będą także narastać z czasem. W opinii autora uzgodniony Pakiet jest też porażką całej UE i zdecydowanie krytycznie należy ocenić działania KE oraz krajów członkowskich, które forsowały jego przyjęcie w postaci zbliżonej do propozycji KE. 
 
Struktura zapotrzebowania na energię finalną

Załącznik nr 2 do „Polityki energetycznej Polski...” zatytułowany „Prognoza zapotrzebowania na paliwa i energię do roku 2030” zawiera wiele konkretnych danych dotyczących rozwoju energetyki w Polsce.
 
Najistotniejsze z punktu widzenia odnawialnych źródeł energii jest zapotrzebowanie na różne formy energii w Mtoe (tj. w milionach ton oleju ekwiwalentnego). Wartości podano w tabeli 1 i zobrazowano to na rysunku 1. Natomiast w tabeli 2 i na rysunku 2 pokazano strukturę (udział procentowy) poszczególnych nośników energii.

W porównaniu z rokiem 2006 w roku 2030 zapotrzebowanie na energię finalną netto zmieni się następująco: zmniejszy się wykorzystanie węgla (o ok. 34%), a wzrośnie udział ciepłownictwa (o ok. 16%), energii elektrycznej (o ok 21%) i odnawialnych źródeł energii (o ok. 24%) w całkowitym jej zapotrzebowaniu. 
 
Odnawialne źródła energii

Szczegółowy scenariusz rozwoju odnawialnych źródeł energii w najbliższych latach przytoczono za załącznikiem nr 2 „Polityki energetycznej...” i podano w tabeli 3. Natomiast na rysunku 3 przedstawiono wykorzystanie OZE do produkcji energii elektrycznej (w ktoe – tysiącach ton oleju ekwiwalentnego), na rysunku 4 – do produkcji ciepła, a na rysunku 5 – do produkcji biokomponentów paliw silnikowych.
 
Wykorzystanie OZE w produkcji energii elektrycznej ma wzrosnąć w latach 2006–2030 aż 15,6 razy (rys. 3). Największy ma być wzrost wykorzystania wiatru, niemal 70 razy. Znaczny ma być również wzrost wykorzystania do produkcji prądu biogazu (ponad 43 razy) i biomasy (ponad 21 razy).

Wykorzystanie OZE w produkcji energii cieplnej (rysunek 4) ma wzrosnąć o około 50% do 2030 roku. Najbardziej wzrośnie wykorzystanie energii słonecznej (38 razy), biogazu (prawie 30 razy) i geotermii (niemal 11 razy).
 
Do roku 2030 wykorzystanie OZE do produkcji biokomponentów paliw silnikowych ma wzrosnąć 19 razy (rys. 5). Największy ma być wzrost wykorzystania biodiesla z rzepaku (18 razy) oraz bioetanolu z cukru i skrobii (niemal 8 razy). Bardzo duży udział w biokomponentach ma mieć bioetanol i biodiesel II generacji (od 0 do ok. 250 ktoe).

   15.05.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak walczyć ze smogiem we własnym domu »

Oczyszczacz powietrza w skuteczny sposób zadba o Twój komfort, usuwając i niszcząc zanieczyszczenia chemiczne i alergeny, które mogą (...) czytaj dalej »

 


Podejmij wyzwanie z ARISTON »
Wszystko o wentylacji i rekuperacji w jednym miejscu »
Dokładnie przeprowadzony proces równoważenia hydraulicznego może pomóc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet do 20% (...) czytaj dalej »


 


  Jakie grzejniki dekoracyjne wybrać »

Rozwiązania dla komfortowego, zdrowego i energooszczędnego klimatu wnętrz (...) czytaj dalej »

 


Jaką kuchenkę najlepiej kupić »

Nie trać ciepła - oszczędzaj nawet do 80% energii »
Przy zakupie kuchenek wolnostojących zazwyczaj wybór ma się naprawdę duży (...) czytaj dalej » Ogrzewanie płaszczyznowe w pomieszczeniach można zrealizować na (...) czytaj dalej »

 


Potrzebujesz nietypowego rozwiązania w instalacji wentylacji? Skorzystaj »

W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko (...) czytaj dalej »

 


Dowiedz się, jak działa rekuperacja »
Wpływ parametrów pracy wymiennika chłodu na jego wielkość i cenę »
Rekuperacja - korzyści, za i przeciw rekuperacji, jaki jest koszt rekuperacji (...) czytaj dalej » Dno skrzynki rozdzielacza przytwierdzone do deskowania szalunku za pomocą gwoździ lub wkrętów, przez co skrzynka nie ulegnie (...) czytaj dalej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
12/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Koszty instalacji c.o. w domach
  • - Audyty po zmianie przepisów
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl