Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Uzdatnianie wody

Woda z indywidualnych ujęć rzadko nadaje się do picia bez uzdatnienia. Najczęściej wody głębinowe wymagają odżelazienia i odmanganienia oraz zmiękczenia, a wody z ujęć powierzchniowych także usunięcia azotanów i substancji organicznych.

Na rynku oferowanych jest wiele urządzeń do uzdatniania wody z ujęć indywidualnych oraz z sieci wodociągowej. Przy ich wyborze należy uwzględnić renomę producenta, a technologię dobrać optymalnie do parametrów uzdatnianej wody i oczekiwanych efektów. Nawet najwyższej klasy urządzenie nie spełni oczekiwań, jeśli zostanie źle dobrane i zamontowane, nie ma bowiem cudownych urządzeń czy złóż filtracyjnych. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badań wody przed wyborem technologii.

Odżelaziacze i odmanganiacze
Wody żelaziste charakteryzują się m.in. nieprzyjemnym zapachem i smakiem, wytrąca się z nich szlam w instalacji i grzejnikach, powodują też plamy na pranych tkaninach i ceramice sanitarnej. Stosuje się wiele metod odżelaziania, m.in. napowietrzanie, sedymentację i filtrowanie oraz utlenianie chemiczne i filtrację. Dopuszczalna ilość żelaza w wodzie to 0,2 mg Fe/dm3.

W wodach naturalnych związkom żelaza towarzyszą związki manganu. Mangan może powodować rozwój bakterii manganowych zatykających przewody i psujących smak wody. Sole manganu powodują powstawanie na powierzchni wody brunatnego nalotu. Dopuszczalne stężenie manganu w wodzie do picia i celów gospodarczych nie może przekraczać 0,05 mg Mn/dm3. Na potrzeby domów jednorodzinnych stosuje się najczęściej urządzenia o wydajności 1–3 m3/h.

Zmiękczacze
Twarda woda powoduje m.in. powstawanie kamienia kotłowego w obiegu c.o. i tworzenie się kamienia na grzałkach pralek i zmywarek do naczyń oraz osadów na ceramice sanitarnej. Na potrzeby urządzeń przeznaczonych do domów jednorodzinnych używa się najczęściej wymiany jonowej. Gdy zdolność jonowymienna złoża zostanie wyczerpana, jest ono regenerowane roztworem soli kuchennej.

Częstość regeneracji zmiękczacza zależy od twardości i ilości uzdatnianej wody. Przed zmiękczaczem należy zainstalować filtr mechaniczny, który zabezpieczy głowicę sterującą zmiękczacza i żywicę jonowymienną przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Woda poddawana zmiękczaniu powinna być również odżelaziona i odmanganiona.

Odwrócona osmoza
Pozwala na uzdatnianie wody różnej jakości i ma wysoką skuteczność oczyszczania. Urządzenia składają się z jednej lub kilku membran o coraz mniejszych porach i wstępnego filtru mechanicznego i/lub węglowego. Pory w membranach są tak niewielkie, że przedostają się przez nie praktycznie tylko cząsteczki wody, a inne związki i mikroorganizmy są zatrzymywane. Skuteczność filtracji wynosi 90–95%.

Metoda ta pozbawia wodę wszelkich związków, w tym potrzebnych dla zdrowia, jak np. sole wapnia i magnez. Dlatego nie zaleca się spożywania wody uzdatnionej przez takie urządzenia. Brak soli należy uzupełniać poprzez stosowanie urządzeń wzbogacających wodę w jony wapnia i magnezu.
W przypadku stosowania odwróconej osmozy są to często urządzenia stanowiące ostatni etap uzdatniania wody.

Magnetyzery
Magnesy tworzą pole magnetyczne na dopływie wody do instalacji w domu lub mieszkaniu. Niektóre substancje organiczne rozpuszczone w wodzie pod wpływem pola magnetycznego można wydzielić i odseparować, a następnie usunąć z instalacji.

Filtry mechaniczne

Zatrzymanie zanieczyszczeń odbywa się w materiale: włóknistym, ceramicznym lub sitach metalowych i z tworzyw. Skuteczność filtracji zależy od zastosowanego wkładu filtracyjnego, wielkości porów, długości i szybkości przepływu wody. Stosowane są m.in. filtry z możliwością spustu nagromadzonych zanieczyszczeń, filtry z płukaniem przeciwprądowym oraz ochronne z wkładami wymiennymi (automatyczne lub półautomatyczne), a także filtry mechaniczno-węglowe, w których wkład węglowy pozwala na usuwanie zanieczyszczeń organicznych.

Filtry węglowe
Wkłady z węglem aktywnym mają strukturę porowatą i pochłaniają znajdujące się wodzie pestycydy, detergenty, fenole, wirusy, metale ciężkie, związki aromatyczne, związki kancerogenne, a także związki chloru pozostające po uzdatnieniu wody. Skuteczność działania filtrów węglowych zależy od jakości węgla aktywnego i wielkości wkładu i wynosi 40–90% ogólnej zawartości substancji organicznych.

Dezynfekcja wody

Najczęściej stosowane w warunkach domowych urządzenia do dezynfekcji wody wykorzystują lampy UV lub wkłady filtrująco-sorpcyjne z jonami srebra (tylko do niechlorowanej wody). Urządzenia te niszczą bakterie i mikroorganizmy, nie wpływając na skład wody i jej cechy organoleptyczne. Z tego względu stosowane są często jako ostatni etap uzdatniania wody pitnej.

   15.05.2009

Komentarze

(3)
Eresemiusz | 17.11.2014, 17:19
Stary artykuł, ale dane wciąż aktualne. Procesy uzdatniania wody od lat się nie zmieniają. W końcu chemia to chemia. Fakt faktem same filtry do uzdatniania wody stają się coraz bardziej nowoczesne, mniej awaryjne i naładowane większa ilością technologii. Na przykład czytałem o zmiękczaczach, które mają głowicę sterowaną przez aplikację w smartfonie. Toż to szaleństwo. Ale myślę, że i takie produkty znajdą swoich amatorów. Mam tylko jedno zastrzeżenie co do wymienionych urządzeń. Chodzi o magnetyzery. Dla mnie to ściema. Nie ma żadnych uzasadnień jakim to niby cudem miałoby to działać. Doskonałe uzupełnienie obecnych tu treści stanowi strona http://www.filtry-do-wody.info/ - to tak dla chętnych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę.
Manticor | 12.12.2014, 16:48
Dzięki Eresmiusz, na pewno przyda się tego typu kompendium wiedzy. Fajnie i przystępnie opracowane. Pozdrawiam.
Magneto | 27.05.2015, 15:58

W ciągu doby 3-6 % wody ustrojowej ulega wymianie, z czego wynika, że w ciągu 10 dni dochodzi do wymiany około 50 % całkowitej ilości wody w organizmie.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zacznij zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

Dołącz do grona WYKONAWCÓW »

bezinwazyjna renowacja rur

Zadzwoń 733-11-88-00

i dowiedz się więcej!

 


Zdradzamy tajemnice oczyszczaczy powietrza » Weź udział w konkursie dla INSTALATORÓW i wygraj WAKACJE »
oczyszczacz powietrza wakacje dla instalatora

 


Z jakiego powodu inni używją tych detektorów gazu »

kominy stalowe

czytam więcej »

 


Pompa zasilana energią słoneczną? Czy to się opłaca » Poznaj krok po kroku technologię klejenia kontaktowego »
systemy kominowe zaawansowana technologia w instalacji
Pompa wykorzystuje energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania, do produkcji ciepłej wody użytkowej i do chłodzenia w lecie (...) czytam więcej » Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 

W jaki sposób mierzyć przepływ i temperaturę mediów użytkowych jednocześnie » 

przepływomierz

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zagospodarowanie osadów ściekowych
  • - Nawilżanie powietrza w klimatyzacji
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl