Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Bakterie Legionella w instalacjach ciepłej wody

Woda może być jedną z dróg przenoszenia zakażeń, głównie o charakterze zaburzeń żołądkowo-jelitowych, wywoływanych przez mikroorganizmy różnego typu. Szczególnie niebezpieczne są infekcje inhalacyjne spowodowane wdychaniem aerozolu wodno-powietrznego (o wielkości kropel od 2,0 do 5,0 μm) zawierającego pałeczki bakterii z rodzaju Legionella. Bakterie te wywołują sporadyczne lub epidemiczne zakażenia mogące prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc (choroba legionistów) lub do zachorowań o łagodniejszym przebiegu (objawy grypopodobne).

Doskonałe warunki dla rozwoju pałeczek Legionella występują między innymi w urządzeniach chłodzących, klimatyzacyjnych, nawilżaczach, instalacjach ciepłej wody, podgrzewaczach i zbiornikach do magazynowania wody, a także w aparaturze medycznej, której wewnętrzne powierzchnie mają kontakt z wodą stosowaną do inhalacji, chłodzenia, nawilżania itp. Według danych szacunkowych przyczyną 2–16% zapaleń płuc w krajach uprzemysłowionych jest Legionella, powoduje ona 1 do 30 zachorowań na 1 mln osób, przy czym kraje europejskie zgłaszają tylko mniej niż 5% przypadków zachorowań.

Obowiązujące przepisy prawne

W Polsce obowiązek rejestracji legionelozy istniał od 31 października 2001 r. na mocy ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach [1]. Z dniem 1 stycznia 2009 r. ustawa ta została zastąpiona przez Ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi [7]. Utrzymała ona konieczność zgłoszenia zachorowania, a legioneloza wymieniona jest w pozycji 28 załącznika do ustawy obejmującego wykaz zakażeń i chorób zakaźnych.

Niestety, ze względu na brak właściwie prowadzonej diagnostyki w szpitalach legioneloza w Polsce jest bardzo rzadko zgłaszana. W 2006 roku zgłoszono 104 zachorowania, w roku 2007 – tylko 29, w 2008 roku zarejestrowano 30 przypadków legionelozy, podczas gdy szacunkowo należy się spodziewać około kilkuset zachorowań rocznie.

Problem zagrożenia legionelozą został również zauważony przez ministerstwo infrastruktury, które w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2], w § 120 umieściło następujący zapis „Instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70°C”.

Przepis ten oczywiście nie wyklucza możliwości stosowania dezynfekcji chemicznej instalacji i urządzeń związanych z wodą ciepłą. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [3] przez wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi należy rozumieć „wodę w stanie pierwotnym lub po uzdatnieniu, przeznaczoną do picia, przygotowania żywności lub innych celów domowych, niezależnie od jej pochodzenia i od tego, czy jest dostarczana z sieci dystrybucyjnej, cystern, w butelkach lub pojemnikach”. Sformułowanie „lub innych celów domowych” dało delegację ministrowi zdrowia do określenia w drodze rozporządzenia warunków jakości również dla wody ciepłej użytkowej.

Obowiązek badania ciepłej wody w kierunku bakterii z rodzaju Legionella wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [4]. W rozporządzeniu uwzględniono miejsca pobierania próbek wody ciepłej do badań w kierunku Legionella (§ 8.2), dopuszczalny poziom skażenia (załącznik nr 1 D) oraz częstotliwość monitorowania i procedury postępowania przy stwierdzeniu określonego poziomu skażenia (załącznik nr 7).

Wyjaśnienia może wymagać przypis zamieszczony pod załącznikiem 1 D „należy badać w budynkach zamieszkania zbiorowego i zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej”. Definicja „budynku zamieszkania zbiorowego” została zawarta w rozporządzeniu ministra infrastruktury zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [5].

Zgodnie z § 3 pkt 5 przez „budynek zamieszkania zbiorowego” „należy rozumieć budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko, internat, dom studencki, budynek koszarowy, budynek zakwaterowania na terenie zakładu karnego, aresztu śledczego, zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich, a także budynek stałego pobytu ludzi, w szczególności dom dziecka, dom rencistów i dom zakonny”.

Natomiast „zakład opieki zdrowotnej zamkniętej” to, zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej [6], „szpital lub inny zakład opieki zdrowotnej przeznaczony dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych”.

   15.05.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zacznij zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

Dołącz do grona WYKONAWCÓW »

bezinwazyjna renowacja rur

Zadzwoń 733-11-88-00

i dowiedz się więcej!

 


Zdradzamy tajemnice oczyszczaczy powietrza » Weź udział w konkursie dla INSTALATORÓW i wygraj WAKACJE »
oczyszczacz powietrza wakacje dla instalatora

 


Z jakiego powodu inni używją tych detektorów gazu »

kominy stalowe

czytam więcej »

 


Pompa zasilana energią słoneczną? Czy to się opłaca » Poznaj krok po kroku technologię klejenia kontaktowego »
systemy kominowe zaawansowana technologia w instalacji
Pompa wykorzystuje energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania, do produkcji ciepłej wody użytkowej i do chłodzenia w lecie (...) czytam więcej » Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 

W jaki sposób mierzyć przepływ i temperaturę mediów użytkowych jednocześnie » 

przepływomierz

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zagospodarowanie osadów ściekowych
  • - Nawilżanie powietrza w klimatyzacji
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl