Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Bakterie Legionella w instalacjach ciepłej wody

Woda może być jedną z dróg przenoszenia zakażeń, głównie o charakterze zaburzeń żołądkowo-jelitowych, wywoływanych przez mikroorganizmy różnego typu. Szczególnie niebezpieczne są infekcje inhalacyjne spowodowane wdychaniem aerozolu wodno-powietrznego (o wielkości kropel od 2,0 do 5,0 μm) zawierającego pałeczki bakterii z rodzaju Legionella. Bakterie te wywołują sporadyczne lub epidemiczne zakażenia mogące prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc (choroba legionistów) lub do zachorowań o łagodniejszym przebiegu (objawy grypopodobne).

Doskonałe warunki dla rozwoju pałeczek Legionella występują między innymi w urządzeniach chłodzących, klimatyzacyjnych, nawilżaczach, instalacjach ciepłej wody, podgrzewaczach i zbiornikach do magazynowania wody, a także w aparaturze medycznej, której wewnętrzne powierzchnie mają kontakt z wodą stosowaną do inhalacji, chłodzenia, nawilżania itp. Według danych szacunkowych przyczyną 2–16% zapaleń płuc w krajach uprzemysłowionych jest Legionella, powoduje ona 1 do 30 zachorowań na 1 mln osób, przy czym kraje europejskie zgłaszają tylko mniej niż 5% przypadków zachorowań.

Obowiązujące przepisy prawne

W Polsce obowiązek rejestracji legionelozy istniał od 31 października 2001 r. na mocy ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach [1]. Z dniem 1 stycznia 2009 r. ustawa ta została zastąpiona przez Ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi [7]. Utrzymała ona konieczność zgłoszenia zachorowania, a legioneloza wymieniona jest w pozycji 28 załącznika do ustawy obejmującego wykaz zakażeń i chorób zakaźnych.

Niestety, ze względu na brak właściwie prowadzonej diagnostyki w szpitalach legioneloza w Polsce jest bardzo rzadko zgłaszana. W 2006 roku zgłoszono 104 zachorowania, w roku 2007 – tylko 29, w 2008 roku zarejestrowano 30 przypadków legionelozy, podczas gdy szacunkowo należy się spodziewać około kilkuset zachorowań rocznie.

Problem zagrożenia legionelozą został również zauważony przez ministerstwo infrastruktury, które w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2], w § 120 umieściło następujący zapis „Instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70°C”.

Przepis ten oczywiście nie wyklucza możliwości stosowania dezynfekcji chemicznej instalacji i urządzeń związanych z wodą ciepłą. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [3] przez wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi należy rozumieć „wodę w stanie pierwotnym lub po uzdatnieniu, przeznaczoną do picia, przygotowania żywności lub innych celów domowych, niezależnie od jej pochodzenia i od tego, czy jest dostarczana z sieci dystrybucyjnej, cystern, w butelkach lub pojemnikach”. Sformułowanie „lub innych celów domowych” dało delegację ministrowi zdrowia do określenia w drodze rozporządzenia warunków jakości również dla wody ciepłej użytkowej.

Obowiązek badania ciepłej wody w kierunku bakterii z rodzaju Legionella wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [4]. W rozporządzeniu uwzględniono miejsca pobierania próbek wody ciepłej do badań w kierunku Legionella (§ 8.2), dopuszczalny poziom skażenia (załącznik nr 1 D) oraz częstotliwość monitorowania i procedury postępowania przy stwierdzeniu określonego poziomu skażenia (załącznik nr 7).

Wyjaśnienia może wymagać przypis zamieszczony pod załącznikiem 1 D „należy badać w budynkach zamieszkania zbiorowego i zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej”. Definicja „budynku zamieszkania zbiorowego” została zawarta w rozporządzeniu ministra infrastruktury zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [5].

Zgodnie z § 3 pkt 5 przez „budynek zamieszkania zbiorowego” „należy rozumieć budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko, internat, dom studencki, budynek koszarowy, budynek zakwaterowania na terenie zakładu karnego, aresztu śledczego, zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich, a także budynek stałego pobytu ludzi, w szczególności dom dziecka, dom rencistów i dom zakonny”.

Natomiast „zakład opieki zdrowotnej zamkniętej” to, zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej [6], „szpital lub inny zakład opieki zdrowotnej przeznaczony dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych”.

   15.05.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »

 oczyszczanie ścieków

Dowiedz się więcej »


 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O programie Czyste Powietrze
  • - Narzędzia do modelowania budynku
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl