Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Bakterie Legionella w instalacjach ciepłej wody

Woda może być jedną z dróg przenoszenia zakażeń, głównie o charakterze zaburzeń żołądkowo-jelitowych, wywoływanych przez mikroorganizmy różnego typu. Szczególnie niebezpieczne są infekcje inhalacyjne spowodowane wdychaniem aerozolu wodno-powietrznego (o wielkości kropel od 2,0 do 5,0 μm) zawierającego pałeczki bakterii z rodzaju Legionella. Bakterie te wywołują sporadyczne lub epidemiczne zakażenia mogące prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc (choroba legionistów) lub do zachorowań o łagodniejszym przebiegu (objawy grypopodobne).

Doskonałe warunki dla rozwoju pałeczek Legionella występują między innymi w urządzeniach chłodzących, klimatyzacyjnych, nawilżaczach, instalacjach ciepłej wody, podgrzewaczach i zbiornikach do magazynowania wody, a także w aparaturze medycznej, której wewnętrzne powierzchnie mają kontakt z wodą stosowaną do inhalacji, chłodzenia, nawilżania itp. Według danych szacunkowych przyczyną 2–16% zapaleń płuc w krajach uprzemysłowionych jest Legionella, powoduje ona 1 do 30 zachorowań na 1 mln osób, przy czym kraje europejskie zgłaszają tylko mniej niż 5% przypadków zachorowań.

Obowiązujące przepisy prawne

W Polsce obowiązek rejestracji legionelozy istniał od 31 października 2001 r. na mocy ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach [1]. Z dniem 1 stycznia 2009 r. ustawa ta została zastąpiona przez Ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi [7]. Utrzymała ona konieczność zgłoszenia zachorowania, a legioneloza wymieniona jest w pozycji 28 załącznika do ustawy obejmującego wykaz zakażeń i chorób zakaźnych.

Niestety, ze względu na brak właściwie prowadzonej diagnostyki w szpitalach legioneloza w Polsce jest bardzo rzadko zgłaszana. W 2006 roku zgłoszono 104 zachorowania, w roku 2007 – tylko 29, w 2008 roku zarejestrowano 30 przypadków legionelozy, podczas gdy szacunkowo należy się spodziewać około kilkuset zachorowań rocznie.

Problem zagrożenia legionelozą został również zauważony przez ministerstwo infrastruktury, które w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2], w § 120 umieściło następujący zapis „Instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70°C”.

Przepis ten oczywiście nie wyklucza możliwości stosowania dezynfekcji chemicznej instalacji i urządzeń związanych z wodą ciepłą. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [3] przez wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi należy rozumieć „wodę w stanie pierwotnym lub po uzdatnieniu, przeznaczoną do picia, przygotowania żywności lub innych celów domowych, niezależnie od jej pochodzenia i od tego, czy jest dostarczana z sieci dystrybucyjnej, cystern, w butelkach lub pojemnikach”. Sformułowanie „lub innych celów domowych” dało delegację ministrowi zdrowia do określenia w drodze rozporządzenia warunków jakości również dla wody ciepłej użytkowej.

Obowiązek badania ciepłej wody w kierunku bakterii z rodzaju Legionella wprowadziło rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [4]. W rozporządzeniu uwzględniono miejsca pobierania próbek wody ciepłej do badań w kierunku Legionella (§ 8.2), dopuszczalny poziom skażenia (załącznik nr 1 D) oraz częstotliwość monitorowania i procedury postępowania przy stwierdzeniu określonego poziomu skażenia (załącznik nr 7).

Wyjaśnienia może wymagać przypis zamieszczony pod załącznikiem 1 D „należy badać w budynkach zamieszkania zbiorowego i zakładach opieki zdrowotnej zamkniętej”. Definicja „budynku zamieszkania zbiorowego” została zawarta w rozporządzeniu ministra infrastruktury zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [5].

Zgodnie z § 3 pkt 5 przez „budynek zamieszkania zbiorowego” „należy rozumieć budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko, internat, dom studencki, budynek koszarowy, budynek zakwaterowania na terenie zakładu karnego, aresztu śledczego, zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich, a także budynek stałego pobytu ludzi, w szczególności dom dziecka, dom rencistów i dom zakonny”.

Natomiast „zakład opieki zdrowotnej zamkniętej” to, zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej [6], „szpital lub inny zakład opieki zdrowotnej przeznaczony dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych”.

   15.05.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak walczyć ze smogiem we własnym domu »

Oczyszczacz powietrza w skuteczny sposób zadba o Twój komfort, usuwając i niszcząc zanieczyszczenia chemiczne i alergeny, które mogą (...) czytaj dalej »

 


Podejmij wyzwanie z ARISTON »
Wszystko o wentylacji i rekuperacji w jednym miejscu »
Dokładnie przeprowadzony proces równoważenia hydraulicznego może pomóc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet do 20% (...) czytaj dalej »


 


  Jakie grzejniki dekoracyjne wybrać »

Rozwiązania dla komfortowego, zdrowego i energooszczędnego klimatu wnętrz (...) czytaj dalej »

 


Jaką kuchenkę najlepiej kupić »

Nie trać ciepła - oszczędzaj nawet do 80% energii »
Przy zakupie kuchenek wolnostojących zazwyczaj wybór ma się naprawdę duży (...) czytaj dalej » Ogrzewanie płaszczyznowe w pomieszczeniach można zrealizować na (...) czytaj dalej »

 


Potrzebujesz nietypowego rozwiązania w instalacji wentylacji? Skorzystaj »

W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko (...) czytaj dalej »

 


Dowiedz się, jak działa rekuperacja »
Wpływ parametrów pracy wymiennika chłodu na jego wielkość i cenę »
Rekuperacja - korzyści, za i przeciw rekuperacji, jaki jest koszt rekuperacji (...) czytaj dalej » Dno skrzynki rozdzielacza przytwierdzone do deskowania szalunku za pomocą gwoździ lub wkrętów, przez co skrzynka nie ulegnie (...) czytaj dalej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
12/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Koszty instalacji c.o. w domach
  • - Audyty po zmianie przepisów
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl