Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Instalacje kanalizacji niskoszumowej

Coraz częściej wskazuje się na niekorzystny wpływ hałasu na samopoczucie i zdrowie ludzi. Niski poziom dźwięków w pomieszczeniach mieszkalnych, a zwłaszcza pomieszczeniach szpitalnych i hotelowych, jest obecnie podstawowym wymaganiem przy projektowaniu budynków. Poziom hałasu emitowany przez instalacje, w tym kanalizacyjne, może być wysoki i przeszkadzać w codziennym życiu, w pracy i odpoczynku mieszkańców.

Hałas w instalacjach

Hałas to niepożądane dźwięki o różnej częstotliwości zakłócające spokój. Człowiek słyszy drgania akustyczne, rozchodzące się w powietrzu, wodzie i ciałach stałych, o częstotliwości od 16 do 22 000 Hz (drgań na sekundę) i o natężeniu od 0 do 120 dB. Wzrost natężenia o 10 dB powoduje dwukrotne zwiększenie się dźwięku – poziom dźwięku w przedziale 20–60 dB wzrasta ośmiokrotnie. Hałas określany jest obecnie jako zanieczyszczenie akustyczne. W krajach rozwiniętych jest on przyczyną spadku jakości życia.

Ma niepożądane skutki dla zdrowia i komfortu człowieka i może być jedną z przyczyn wysokiego ciśnienia, bólu głowy, dyskomfortu psychicznego i fizjologicznego oraz nerwicy.

Niski poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych, usługowych, szpitalnych i hotelowych to podstawowe wymaganie przy projektowaniu budynków. Hałas docierający z otoczenia i z wnętrza budynku nie powinien w żaden sposób szkodzić zdrowiu i wpływać na warunki pracy i odpoczynku. Główne źródła hałasu, które mają wpływ na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach, to m.in. dźwięki dochodzące z zewnątrz, zwłaszcza emitowane przez pojazdy, odgłosy urządzeń AGD (m.in. pralki, lodówki, odkurzacza), zabaw dzieci, słuchania muzyki, oglądania telewizji itp. oraz dźwięki emitowane z instalacji i urządzeń klimatyzacyjnych, z instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, centralnego ogrzewania, z pomp i wind.

Rys. Hakan
Rys. 1. Miejsca powstawania hałasu w instalacjach kanalizacyjnych

Nim hałas powstanie w instalacjach kanalizacyjnych, często pojawia się też w instalacjach wodociągowych zasilających urządzenia sanitarne podłączone do instalacji kanalizacyjnej. Dźwięki te powstają przede wszystkim w miejscach zwężenia średnicy instalacji, zmiany kierunku i prędkości przepływu (wybór zbyt małej średnicy rury). Wywołuje je też kawitacja w punktach zwężenia instalacji oraz praca mechanizmów napełniania i zwalniania w spłuczkach i rezerwuarach. Następnie woda wraz z zanieczyszczeniami trafia do instalacji kanalizacyjnej, z której wydobywają się hałasy, i przenoszone są one przez powietrze i ściany oraz stropy, a także poprzez same instalacje w budynku.

Hałas w instalacjach kanalizacyjnych wywołany jest głównie odgłosami docierającymi z wnętrza instalacji i wibracją samej instalacji w wyniku przepływających przez nią ścieków. Objawia się to na kilka sposobów: poprzez uderzenia ścieków spływających po ścianach pionów kanalizacyjnych, uderzenia ścieków o ściany rur kanalizacyjnych w miejscach zmiany ich kierunku (kolanka, trójniki, osadzki w pionie) oraz poprzez zawirowania powietrza w rurze w wyniku ścieków przepływających w dół.

Część tych hałasów rozchodzi się wewnątrz rur instalacji kanalizacyjnej, jednak wiele z nich przenika bezpośrednio do otoczenia (tzw. hałas powietrzny) oraz poprzez elementy mocujące do ścian szachtów instalacyjnych i ścian oraz stropów, a tym samym do konstrukcji budynku (hałas materiałowy). Hałas powietrzny jest tłumiony przez przegrody (ściany, obudowy szachtów instalacyjnych). Hałas materiałowy można wytłumić, izolując rurociągi od konstrukcji budynku.

Poziom hałasu w instalacjach kanalizacyjnych zależy głównie od właściwości przewodów i ich możliwości tłumienia dźwięków (materiał, sposób łączenia, sprężystość itp.). Wpływ na niego mają też zastosowane mocowania instalacji do ścian oraz konstrukcja budynku. Znaczenie ma również projekt i jakość wykonania instalacji. Hałas zależy także od długości instalacji i liczby poziomów instalacyjnych – w budynkach wielokondygnacyjnych i wieżowcach stanowić on może bardzo poważny problem.

Można ograniczyć drgania przewodów poprzez zwiększanie ich masy, ale jest to drogie i nieracjonalne. Można też stosować dźwiękochłonne przegrody w szachtach i ścianach oraz oddzielać przewody od przegród wykładzinami dźwiękochłonnymi. Wymaga to jednak wysokich nakładów finansowych i zwalczane są skutki, a nie przyczyny zjawiska.

Aby skutecznie uniknąć przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu pochodzącego z pracy instalacji kanalizacyjnej, należy wybrać system rur o dobrych właściwościach dźwiękochłonnych i opracować odpowiedni projekt oraz prawidłowo zamontować instalację, używając do tego odpowiednich elementów.
Na rynku oferowanych jest kilka systemów do budowy niskoszumowych instalacji kanalizacyjnych w budynkach o podwyższonych wymaganiach akustycznych. Są to systemy do instalacji kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Zastosowanie kanalizacji niskoszumowej umożliwia zredukowanie hałasu – nawet czterokrotnie w stosunku do tradycyjnych przewodów żeliwnych lub z PVC. Poszczególne rozwiązania gwarantują poziomy hałasu nieprzekraczające 30 dB, a opracowany specjalnie dla kanalizacji niskoszumowej system przewodów wielowarstwowych redukuje hałas do poziomu nie większego niż 20 dB.

   15.05.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zacznij zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

Dołącz do grona WYKONAWCÓW »

bezinwazyjna renowacja rur

Zadzwoń 733-11-88-00

i dowiedz się więcej!

 


Zdradzamy tajemnice oczyszczaczy powietrza » Weź udział w konkursie dla INSTALATORÓW i wygraj WAKACJE »
oczyszczacz powietrza wakacje dla instalatora

 


Z jakiego powodu inni używją tych detektorów gazu »

kominy stalowe

czytam więcej »

 


Pompa zasilana energią słoneczną? Czy to się opłaca » Poznaj krok po kroku technologię klejenia kontaktowego »
systemy kominowe zaawansowana technologia w instalacji
Pompa wykorzystuje energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania, do produkcji ciepłej wody użytkowej i do chłodzenia w lecie (...) czytam więcej » Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 

W jaki sposób mierzyć przepływ i temperaturę mediów użytkowych jednocześnie » 

przepływomierz

 

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zagospodarowanie osadów ściekowych
  • - Nawilżanie powietrza w klimatyzacji
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl