Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Instalacje kanalizacji niskoszumowej

Coraz częściej wskazuje się na niekorzystny wpływ hałasu na samopoczucie i zdrowie ludzi. Niski poziom dźwięków w pomieszczeniach mieszkalnych, a zwłaszcza pomieszczeniach szpitalnych i hotelowych, jest obecnie podstawowym wymaganiem przy projektowaniu budynków. Poziom hałasu emitowany przez instalacje, w tym kanalizacyjne, może być wysoki i przeszkadzać w codziennym życiu, w pracy i odpoczynku mieszkańców.

Hałas w instalacjach

Hałas to niepożądane dźwięki o różnej częstotliwości zakłócające spokój. Człowiek słyszy drgania akustyczne, rozchodzące się w powietrzu, wodzie i ciałach stałych, o częstotliwości od 16 do 22 000 Hz (drgań na sekundę) i o natężeniu od 0 do 120 dB. Wzrost natężenia o 10 dB powoduje dwukrotne zwiększenie się dźwięku – poziom dźwięku w przedziale 20–60 dB wzrasta ośmiokrotnie. Hałas określany jest obecnie jako zanieczyszczenie akustyczne. W krajach rozwiniętych jest on przyczyną spadku jakości życia.

Ma niepożądane skutki dla zdrowia i komfortu człowieka i może być jedną z przyczyn wysokiego ciśnienia, bólu głowy, dyskomfortu psychicznego i fizjologicznego oraz nerwicy.

Niski poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych, usługowych, szpitalnych i hotelowych to podstawowe wymaganie przy projektowaniu budynków. Hałas docierający z otoczenia i z wnętrza budynku nie powinien w żaden sposób szkodzić zdrowiu i wpływać na warunki pracy i odpoczynku. Główne źródła hałasu, które mają wpływ na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach, to m.in. dźwięki dochodzące z zewnątrz, zwłaszcza emitowane przez pojazdy, odgłosy urządzeń AGD (m.in. pralki, lodówki, odkurzacza), zabaw dzieci, słuchania muzyki, oglądania telewizji itp. oraz dźwięki emitowane z instalacji i urządzeń klimatyzacyjnych, z instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, centralnego ogrzewania, z pomp i wind.

Rys. Hakan
Rys. 1. Miejsca powstawania hałasu w instalacjach kanalizacyjnych

Nim hałas powstanie w instalacjach kanalizacyjnych, często pojawia się też w instalacjach wodociągowych zasilających urządzenia sanitarne podłączone do instalacji kanalizacyjnej. Dźwięki te powstają przede wszystkim w miejscach zwężenia średnicy instalacji, zmiany kierunku i prędkości przepływu (wybór zbyt małej średnicy rury). Wywołuje je też kawitacja w punktach zwężenia instalacji oraz praca mechanizmów napełniania i zwalniania w spłuczkach i rezerwuarach. Następnie woda wraz z zanieczyszczeniami trafia do instalacji kanalizacyjnej, z której wydobywają się hałasy, i przenoszone są one przez powietrze i ściany oraz stropy, a także poprzez same instalacje w budynku.

Hałas w instalacjach kanalizacyjnych wywołany jest głównie odgłosami docierającymi z wnętrza instalacji i wibracją samej instalacji w wyniku przepływających przez nią ścieków. Objawia się to na kilka sposobów: poprzez uderzenia ścieków spływających po ścianach pionów kanalizacyjnych, uderzenia ścieków o ściany rur kanalizacyjnych w miejscach zmiany ich kierunku (kolanka, trójniki, osadzki w pionie) oraz poprzez zawirowania powietrza w rurze w wyniku ścieków przepływających w dół.

Część tych hałasów rozchodzi się wewnątrz rur instalacji kanalizacyjnej, jednak wiele z nich przenika bezpośrednio do otoczenia (tzw. hałas powietrzny) oraz poprzez elementy mocujące do ścian szachtów instalacyjnych i ścian oraz stropów, a tym samym do konstrukcji budynku (hałas materiałowy). Hałas powietrzny jest tłumiony przez przegrody (ściany, obudowy szachtów instalacyjnych). Hałas materiałowy można wytłumić, izolując rurociągi od konstrukcji budynku.

Poziom hałasu w instalacjach kanalizacyjnych zależy głównie od właściwości przewodów i ich możliwości tłumienia dźwięków (materiał, sposób łączenia, sprężystość itp.). Wpływ na niego mają też zastosowane mocowania instalacji do ścian oraz konstrukcja budynku. Znaczenie ma również projekt i jakość wykonania instalacji. Hałas zależy także od długości instalacji i liczby poziomów instalacyjnych – w budynkach wielokondygnacyjnych i wieżowcach stanowić on może bardzo poważny problem.

Można ograniczyć drgania przewodów poprzez zwiększanie ich masy, ale jest to drogie i nieracjonalne. Można też stosować dźwiękochłonne przegrody w szachtach i ścianach oraz oddzielać przewody od przegród wykładzinami dźwiękochłonnymi. Wymaga to jednak wysokich nakładów finansowych i zwalczane są skutki, a nie przyczyny zjawiska.

Aby skutecznie uniknąć przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu pochodzącego z pracy instalacji kanalizacyjnej, należy wybrać system rur o dobrych właściwościach dźwiękochłonnych i opracować odpowiedni projekt oraz prawidłowo zamontować instalację, używając do tego odpowiednich elementów.
Na rynku oferowanych jest kilka systemów do budowy niskoszumowych instalacji kanalizacyjnych w budynkach o podwyższonych wymaganiach akustycznych. Są to systemy do instalacji kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Zastosowanie kanalizacji niskoszumowej umożliwia zredukowanie hałasu – nawet czterokrotnie w stosunku do tradycyjnych przewodów żeliwnych lub z PVC. Poszczególne rozwiązania gwarantują poziomy hałasu nieprzekraczające 30 dB, a opracowany specjalnie dla kanalizacji niskoszumowej system przewodów wielowarstwowych redukuje hałas do poziomu nie większego niż 20 dB.

   15.05.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak walczyć ze smogiem we własnym domu »

Oczyszczacz powietrza w skuteczny sposób zadba o Twój komfort, usuwając i niszcząc zanieczyszczenia chemiczne i alergeny, które mogą (...) czytaj dalej »

 


Podejmij wyzwanie z ARISTON »
Wszystko o wentylacji i rekuperacji w jednym miejscu »
Dokładnie przeprowadzony proces równoważenia hydraulicznego może pomóc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet do 20% (...) czytaj dalej »


 


  Jakie grzejniki dekoracyjne wybrać »

Rozwiązania dla komfortowego, zdrowego i energooszczędnego klimatu wnętrz (...) czytaj dalej »

 


Jaką kuchenkę najlepiej kupić »

Nie trać ciepła - oszczędzaj nawet do 80% energii »
Przy zakupie kuchenek wolnostojących zazwyczaj wybór ma się naprawdę duży (...) czytaj dalej » Ogrzewanie płaszczyznowe w pomieszczeniach można zrealizować na (...) czytaj dalej »

 


Potrzebujesz nietypowego rozwiązania w instalacji wentylacji? Skorzystaj »

W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko (...) czytaj dalej »

 


Dowiedz się, jak działa rekuperacja »
Wpływ parametrów pracy wymiennika chłodu na jego wielkość i cenę »
Rekuperacja - korzyści, za i przeciw rekuperacji, jaki jest koszt rekuperacji (...) czytaj dalej » Dno skrzynki rozdzielacza przytwierdzone do deskowania szalunku za pomocą gwoździ lub wkrętów, przez co skrzynka nie ulegnie (...) czytaj dalej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
12/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Koszty instalacji c.o. w domach
  • - Audyty po zmianie przepisów
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl