RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sympozjum Zakopane: „Neutralność klimatyczna a paliwa gazowe” – relacja z konferencji IGG

Patronat „Rynku Instalacyjnego”

Redakcja RI | 2024-01-29
Sympozjum Zakopane: „Neutralność klimatyczna a paliwa gazowe”

Sympozjum Zakopane: „Neutralność klimatyczna a paliwa gazowe”

W dniach 19-21 stycznia 2024 r. odbyło się prestiżowe Sympozjum Zakopane poświęcone tematyce „Neutralność klimatyczna, a paliwa gazowe” zorganizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa. Konferencja zgromadziła liczne grono krajowych i zagranicznych ekspertów, przedstawicieli świata biznesu, nauki i administracji państwowej, aby omówić najważniejsze aspekty transformacji energetycznej i rolę paliw gazowych w osiągnięciu neutralności klimatycznej.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE

Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE

Szwedzki koncern NIBE to globalny gracz i lider rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii w Europie, produkujący wysokiej klasy pompy ciepła już od ponad 40 lat. Jednym z priorytetowych elementów...

Szwedzki koncern NIBE to globalny gracz i lider rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii w Europie, produkujący wysokiej klasy pompy ciepła już od ponad 40 lat. Jednym z priorytetowych elementów jego działalności jest kształcenie specjalistów w zakresie projektowania i instalacji z wykorzystaniem pomp ciepła marki NIBE. Kompleksowe szkolenia techniczne, których organizatorem na polskim rynku jest NIBE-BIAWAR Sp. z o.o., służą poszerzeniu wiedzy, podniesieniu kwalifikacji oraz przygotowaniu...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Darmowy webinar „Ogrzewanie za pomocą systemów VRF? Tak, to możliwe!”

Darmowy webinar „Ogrzewanie za pomocą systemów VRF? Tak, to możliwe!” Darmowy webinar „Ogrzewanie za pomocą systemów VRF? Tak, to możliwe!”

Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Webinarowej Środy. Podczas jutrzejszego webinarium, które rozpocznie się o godzinie 10, ekspert Maciej Spychaj, opowie...

Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Webinarowej Środy. Podczas jutrzejszego webinarium, które rozpocznie się o godzinie 10, ekspert Maciej Spychaj, opowie o zastosowaniu systemów VRF do ogrzewania różnego rodzaju pomieszczeń, takich jak biura, hale produkcyjne czy magazyny.

Sympozjum otworzył Robert Perkowski, prezes IGG. Jak powiedział, to sympozjum jest spojrzeniem w przyszłość, ale z zachowaniem w pamięci tego co minęło. Podkreślił, że firmy z branży gazowniczej muszą działać przede wszystkim w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i ciągłości dostaw usług. Zaznaczył, że transformacja energetyczna powinna być postrzegana w szerszym aspekcie. „W opinii publicznej transformacja energetyczna dotyczy tylko źródeł wytwarzania prądu, tymczasem nie dotyczy ona tylko obecnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej, ale także gazownictwa i ciepłownictwa” – powiedział prezes Robert Perkowski. Zwrócił uwagę, że gaz ziemny będzie podstawowym elementem transformacji energetycznej, zapewni szybką redukcję emisji i będzie coraz bardziej zielony dzięki nowoczesnym technologiom. 

Szansa na zrównoważony rozwój

Następnie prezes IGG odczytał list Iwony Waksmundzkiej-Olejniczak, członka zarządu ds. strategii i zrównoważonego rozwoju Grupy Kapitałowej Orlen, kierując uwagę uczestników na dwa kluczowe perspektywy: transformację energetyczną oraz zapewnienie odpowiednich źródeł energii na najbliższe dwie-trzy dekady. Jak podkreśliła autorka listu, transformacja energetyczna to nie tylko wyzwanie, ale również szansa na zrównoważony rozwój. 

Iwona Waksmundzka-Olejniczak przedstawiła przykłady prowadzonych obecnie przez Orlen inwestycji w rozwój polskiego gazownictwa. Jak napisała: „W strategii grupy do roku 2030 zaplanowano wzrost wydobycia gazu z własnych złóż, krajowych oraz zagranicznych, do 12 mld m sześc. rocznie. Gaz pozyskiwany ze złóż w Norwegii – własny oraz zakontraktowany od partnerów tam działających – płynie do Polski gazociągiem Baltic Pipie i obok dostaw LNG jest jednym z filarów niezależności energetycznej Polski. W połowie ubiegłego roku Orlen rozpoczął również inwestycję rozbudowującą krajowy potencjał magazynowy, w wyniku której w ciągu dwóch najbliższych lat zwiększy się on aż o ¼.”

Gaz ziemny jako pomost ku neutralności klimatycznej 

Jak podkreśliła w liście do uczestników sympozjum Iwona Waksmundzka-Olejniczak, transformacja energetyczna i inwestycje w gaz ziemny nie są sprzeczne. W jej opinii gaz ziemny pełni kluczową rolę jako paliwo przejściowy, a być może można go nawet zdefiniować jako „pomost, dzięki któremu przejdziemy do zielonej gospodarki w sposób racjonalny i sprawiedliwy”. 

Środki unijne dla gazownictwa 

Przekonanie, że wymiana doświadczeń w czasie konferencji pozwoli na wprowadzenie na rynek kolejnych ważnych inicjatyw w obszarze gazownictwa – wyraził, zwracając się do uczestników sympozjum, Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak powiedział, „transformacja energetyczna jest nieunikniona i nieodwracalna”. Polityka UE i Polski będzie prowadziła do tego, aby środki z Funduszu Spójności i innych programów unijnych zostały wykorzystane  i będą one ważnym aspektem w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego. „Ten i przyszły rok będą przełomowe jeśli chodzi o środki z Krajowego Planu Odbudowy oraz politykę spójności. Jestem przekonany, że wszyscy przedsiębiorcy, także z branży gazowniczej, będą mogli z tych środków skorzystać” – powiedział Konrad Wojnarowski. 

Przeczytaj także: Nowy raport Forum Energii: Przyszłość bez gazu i węgla. Strategia dla sektora ciepła | RynekInstalacyjny.pl

Przyszłość paliw gazowych

Następnie odbyła się pierwsza sesja, moderowana przez Adama Wawrzynowicza z Kancelarii Prawnej Wawrzynowicz i Wspólnicy pt. „Priorytety polityki klimatycznej – przyszłość paliw gazowych”. 

„Rola gazu ziemnego jako paliwa transformacyjnego uległa zmianie, co wyraźnie widać w politykach europejskich, ale mimo, że słychać sceptyczne głosy co do jego roli, na pewno gaz pozostanie ważnym elementem miksu energetycznego w Europie i w Polsce. Bez gazu budowanie gospodarki w oparciu o zieloną energię jest trudne, jeśli nie niemożliwe” – powiedział Adam Wawrzynowicz, otwierając panel.   

Podczas tej sesji omówiono kluczowe aspekty polityki klimatycznej Polski, rolę i perspektywy dla gazu ziemnego, Program Fit for 55, regulacje dotyczące rozwoju CCS/CCUS, przygotowanie infrastruktury do składowania CO2, bezpieczeństwo energetyczne w kontekście ograniczenie paliw kopalnych, regulacje dotyczące gazów odnawialnych oraz biznesowe działania na drodze dekarbonizacji. 

„Powinniśmy myśleć, w jakim kierunku powinno iść wsparcie dla transformacji gazownictwa. Bez dotacji rządowych gazownictwo nie będzie się mogło rozwijać, czego przykładem jest biometan, który bez wsparcia nie będzie opłacalny” – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu PSG. Podkreśli, że PSG jest gotowe do zatłaczania biometanu do sieci. „Oczekujemy tylko regulacji prawnych i wsparcia dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli przetworzyć biogaz do biometanu” – powiedział panelista. 

Natomiast Arkadiusz Jesionek,  dyrektor Centrum Energetyki AGH w Krakowie zaznaczył, że nie mamy innego wyjścia jak wdrażanie nowoczesnych technologii wychwytywania CO2 w gazownictwie, które pozwalają na wychwytywanie nawet 100 proc. CO2. Zwrócił uwagę, że w Polsce są już bardzo zaawansowane projekty CCS. 

Piotr Sabat, członek zarządu ds. Rozwoju Orlen S.A. podkreślił, że Orlen jest najbardziej zaangażowanym w Polsce podmiotem w projekty CCS. „Wierzymy, że będziemy punktem zbiorczym, do którego będą dołączali inni gracze zainteresowani dekarbonizacją. Obecnie działamy w tym zakresie w konsorcjum z  Lafarge Cement i Air Liquide Polska. Projekt jest w fazie rozwoju i wygrywa model sekwestrascji offshore z wykorzystaniem w pierwszym etapie transportu kolejowego” – powiedział Piotr Sabat.   Celem projektu jest finalizacja badań inżynieryjnych i transportowych, niezbędnych do budowy multimodalnego terminala dwutlenku węgla w Gdańsku. Według założeń, dwutlenek węgla będzie dostarczany do instalacji z zakładów przemysłowych centralnej i północnej części kraju, a następnie przeładowywany na statki i transportowany do docelowych miejsc sekwestracji zlokalizowanych pod dnem morza. Początkowo transport dwutlenku węgla do terminala będzie realizowany koleją, jednak docelowym rozwiązaniem jest budowa rurociągu przesyłającego CO2.

Finansowanie inwestycji 

Druga sesja, moderowana przez dr. hab. inż. Jacka Jaworskiego, dyrektora Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego, skupiła się na inwestycjach energetycznych i ich finansowaniu i była okazją do wymiany poglądów.

Podczas tej sesji poruszono elementy Krajowego Planu Odbudowy jako źródło finansowania infrastruktury energetycznej, unijne programy finansowania transformacji energetycznej, nowe paliwa gazowe w gospodarce, finansowanie dla gazownictwa z funduszy europejskich i krajowych, finansowanie inwestycji w kogenerację opartą o zdekarbonizowane paliwa gazowe. W sesji wzięli udział Wojciech Racięcki, dyrektor działu rozwoju innowacyjnych metod zarządzania programami NCBR, Dawid Karasek, kierownik wydziału energii II departamentu transformacji energetyki NFOŚiGW, Leszek Kąsek, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego. 

Niewiele państw będzie w stanie zrealizować cel zeroemisyjności do 2050 r. Według indeksu dekarbonizacji na świecie w pierwszej dziesiątce państw, którym może się to udać, jest tylko 6 krajów z UE. W Europie w czołówce pod względem dekarbonizacji są Szwecja, Dania i Finlandia. „Chcę zwrócić uwagę, że żadnego kraju z Europy Wschodniej nie ma na tej liście” – zaznaczył prof. Stanisław Nagy z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu Katedry Inżynierii Gazowniczej, AGH. Dodał, że aby gaz przetrwał, jego cena musi być niska.

Kogeneracja dla energetyki i przemysłu

NFOŚiGW jako krajowy operator Funduszu Modernizacyjnego stara się zapewniać finansowanie dla inwestycji związanych z gazem, o czym mówił Dawid Karasek, kierownik wydziału energii II departamentu transformacji energetyki NFOŚiGW. „Wskaźniki dla gazu się zaostrzają i wsparcie inwestycyjne dla tego paliwa będzie się zmniejszać. Oferujemy wsparcie w ramach programu „Kogeneracja dla energetyki i przemysłu”, w ramach kolejnego naboru planujemy zapewnić wsparcie dla inwestycji przedsiębiorców w ramach wysokosprawnej kogeneracji, która będzie zasilana gazem ziemnym, mieszankami paliw, biogazem, biometanem, wodorem lub ciepłem odpadowym. Będziemy chcieli im zapewnić kompleksowe wsparcie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli pożyczkowo-dotacyjne” – zapowiedział panelista. 

Kierunki rozwoju

Podczas drugiego dnia Sympozjum Zakopane uczestnicy skupili uwagę na kwestii kierunków rozwoju polskiego systemu gazowniczego i nowych technologii wokół gazownictwa. Sesja ta była okazją do zaprezentowania referatów i dyskusji na kluczowe dla branży gazowniczej tematy. 

Prof. Stanisław Nagy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przedstawił plany dotyczące wykorzystania technologii CCS/CCSU w polskiej energetyce i przemyśle.  Zauważył, że innowacyjne podejście do wykorzystania dwutlenku węgla zyskuje na znaczeniu w kontekście dążenia do neutralności klimatycznej, ale jak podkreślił, jest to technologia kontrowersyjna, ponieważ powoduje obniżenie sprawności i podnosi koszty. Podkreślił, że kluczowym elementem CCSU jest składowanie dwutlenku węgla, bo chodzi o okres 1 tys. lat. Jak podał, w 2030 r. możliwe jest zbudowanie na świecie systemu CCSU na poziomie 400 mln ton, jednak już dziś wiadomo, że nie jesteśmy w stanie zrealizować postanowień Porozumienia Paryskiego. Według prognoz, które przedstawił, w 2030 r. Polska będzie w stanie wychwycić 12-22 mln CO2 rocznie. 

Prof. Nagy przedstawił potencjał geologicznego składowania CO2 w sczerpanych złożach węglowodorów i w strukturach aquiferowych. Jeśli chodzi o potencjał geologicznego składowania CO2 w sczerpanych złożach węglowodorów do roku 2030 możliwe jest zatłoczenie na jednej lub dwóch koncesjach węglowodorowych Orlen PGNIG do 200 tys. ton CO2 rocznie (od roku 2028). Potencjał składowania CO2 w sczerpanych złożach węglowodorów oszacowany został w 2012 r. na 784-1021 mln ton CO2, natomiast w strukturach aquiferowych – ok. 14 mld ton CO2.

Zatłaczanie CO2 na Morzu Północnym

Agnieszka Baran, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju biura programu CCS w Grupie Orlen, przedstawiła perspektywy zatłaczania dwutlenku węgla na Morzu Północnym, podkreślając znaczenie działań w zakresie redukcji emisji CO2. Jak powiedziała pod koniec 2023, na podstawie umowy pomiędzy PGNiG Upstream Norway oraz właściciela koncesji – firmy Horisontenergii AS, Grupa Orlen przejęła 50 proc. udziałów w koncesji Polaris na Morzu Barentsa. Obecny plan zakłada wykonanie szeregu prac z zakresu geologii, geofizyki oraz inżynierii złożowej mających na celu ostateczne potwierdzenie zakładanych możliwości sekwestracji dwutlenku węgla, jak również pozostałe analizy techniczne i biznesowe, standardowo realizowane przy tego typu przedsięwzięciach. W przypadku pozytywnych wyników wstępny harmonogram przewiduje rozpoczęcie zatłaczania w złożu Polaris na przełomie 2028 i 2029 roku. 

„Wszystkie projekty CCSU są bardzo kapitałochłonne i wszystkie podmioty, które chcą je realizować korzystają z dofinansowania, a projekty transgranicznej sieci CO2 podlegają pod dofinansowania CEF (Connecting Europe Facility, które mogą otrzymać tylko projekty PCI (Projects of Common Interes). Projekty te otrzymują specjalną, przyspieszoną ścieżkę realizacji, ale o otrzymaniu dofinansowania nie decyduje tylko przyznanie statusu projektu PCI.  Decyduje o tym poziom zaawansowania i dojrzałości projektu, czy jest zabezpieczony ekonomicznie i od strony udziału partnerów biznesowych” – tłumaczyła Agnieszka Baran. Podkreśliła znaczenie komunikacji społecznej w przypadku projektów CCSU i wsparcia dla nich środowiska naukowego, bo od tego zależy, czy Polska będzie mogła je realizować w kraju, a nie na Morzu Północnym. 

Realne spojrzenie na transformację

W drugiej części sesji odbyła się debata panelowa, której tematy rozszerzały zagadnienia poruszone w referatach. Debata zaangażowała zarówno przedstawicieli świata nauki jak i biznesu, co sprzyjało różnorodnym perspektywom i owocnym dyskusjom.  

„Nasza dyskusja zmierza w kierunku szeroko rozumianej dekarbonizacji, która ma dbać o środowisko, by zachować je dla przyszłych pokoleń. Dziś kształtuje się wiele rozwiązań i regulacji na poziomie europejskim i państw członkowskich. Trzeba jednak zauważyć, że rynek na końcu wybierze to, co będzie legalne i osiągalne od strony ekonomicznej” – powiedział Robert Perkowski, prezes IGG. Jako przykład podał wyzwanie konieczności magazynowania dużych ilości energii z OZE w sytuacji, kiedy czekają nas trudności ze zbilansowaniem popytu i podaży. „W rozwiązaniach osiągalnych musielibyśmy w takiej sytuacji magazynować w technologiach power-to-gas i gas-to-power, której sprawność kształtuje się na poziomie ok 40 proc.  Zderzamy się więc z koniecznością wyprodukowania 2,5 krotnie więcej energii w stosunku do zużycia” – powiedział. Prezes IGG zwrócił w tym kontekście uwagę na kwestie finansowe nowoczesnych technologii w gazownictwie, dążenia do osiągnięcia opłacalności sekwestracji CO2 czy magazynowania wodoru. Jego zdaniem właśnie w zakresie implementowania nowoczesnych technologii konieczna jest współpraca specjalistów z wielu dziedzin. 

„Według prognoz zużycie gazu będzie wzrastać” – uważa Aneta Korda-Burza, dyrektor pionu badań i certyfikacji w OGP Gaz-System. „Duże jest zużycie i zapotrzebowanie na gaz przemysłu, które stanowi ok. 40 proc., 25 proc. przypada na gospodarstwa domowe, ok. 20 proc. na elektroenergetykę i ciepłownictwo. Biorąc pod uwagę przechodzenie elektroenergetyki na paliwa niskoemisyjne, czyli głównie gaz ziemny, ten udział będzie wzrastał. Gaz ziemny będzie jeszcze przez co najmniej 2 dekady miał duży udział w miksie energetycznym” – powiedziała Aneta Korda-Burza.

Według prof. Stanisława Nagy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dojście do zeroemisyjności jest niemożliwe bez CCS. Jak powiedział zawsze będzie duża emisja CO2 z rolnictwa, ze ścieków i z odpadów, co będzie powodowało dodatkowe utrudnienia i kraj taki jak Polska, którego nie stać na wywożenie CO2 na Morze Północne, musi myśleć o własnej drodze. 

Prelegent zwrócił uwagę na kwestię edukacji w zakresie nowoczesnych technologii. „Dla przykładu działania edukacyjne w zakresie CCS są źle przygotowane albo ich w ogóle nie ma. Zaledwie 12 proc. badanych wie, co to jest CCS. Jeśli ten przemysł ma się rozwinąć, konieczna jest edukacja szczególnie w miejscach, które będą przeznaczone do składowania. Jako środowisko powinniśmy wprowadzić własny program pod hasłem zeroemisyjnych technologii gazowniczych, który powinien być powiązany z geotermią nowej generacji” – powiedział prof. Stanisław Nagy. 

Na zakończenie Sympozjum Zakopane „Neutralność klimatyczna a paliwa gazowe” organizowanego przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, wybrzmiały jednoznacznie przekazy o kluczowej roli paliw gazowych w transformacji energetycznej. Inwestycje, technologie i plany strategiczne, prezentowane przez przedstawicieli branży, administracji publicznej i środowiska naukowe potwierdzają determinację sektora gazowego w dążeniu do osiągania celów zrównoważonego rozwoju. Sympozjum w Zakopanem stanowiło owocną platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń, omawiając kluczowe wyzwania i perspektywy, jakie stoją przed sektorem gazowym w kontekście neutralności klimatycznej.

Patronat honorowy nad Sympozjum Zakopane „Neutralność klimatyczna a paliwa gazowe” objęli:  Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Aktywów państwowych, Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Dozoru Technicznego. 

źródło: IGG

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej

Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej

2 grudnia 2022 r. odbędzie się szkolenie online dla jednostek sektora finansów publicznych pt. „Sposoby redukcji zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych”.

2 grudnia 2022 r. odbędzie się szkolenie online dla jednostek sektora finansów publicznych pt. „Sposoby redukcji zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych”.

Redakcja RI news Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”

Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych” Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa i Inżynierii Atmosfery PZITS organizuje 15 i 16 grudnia 2022 r. o godzinie 11:00 webinarium na temat: „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach...

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa i Inżynierii Atmosfery PZITS organizuje 15 i 16 grudnia 2022 r. o godzinie 11:00 webinarium na temat: „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Joanna Ryńska news Stormwater Poland 2022

Stormwater Poland 2022 Stormwater Poland 2022

Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło 300 uczestników szóstej konferencji Stormwater Poland, którzy przez dwa dni obrad (28–29 września 2022) pod hasłem „Czas na deszczówkę” dyskutowali...

Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło 300 uczestników szóstej konferencji Stormwater Poland, którzy przez dwa dni obrad (28–29 września 2022) pod hasłem „Czas na deszczówkę” dyskutowali o retencji i zagospodarowaniu wody deszczowej w polskich i europejskich miastach.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”

Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych” Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”

Panasonic zaprasza na webinar pt. „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”. Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek,...

Panasonic zaprasza na webinar pt. „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”. Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek, 13 grudnia 2022 r., o godz. 10:00.

Redakcja RI news Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian”

Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian”

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem Izba Gospodarcza Gazownictwa organizuje cykliczne Sympozjum. Tematem przewodnim spotkania jest „Gazownictwo w dobie zmian”.

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem Izba Gospodarcza Gazownictwa organizuje cykliczne Sympozjum. Tematem przewodnim spotkania jest „Gazownictwo w dobie zmian”.

dr inż. Adam Ujma news Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”

Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym” Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”

W dniach 16–18 listopada 2022 r. odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję...

W dniach 16–18 listopada 2022 r. odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję zorganizowała Katedra Inżynierii Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa PCz.

Redakcja RI news Ku neutralności klimatycznej

Ku neutralności klimatycznej Ku neutralności klimatycznej

„Ku neutralności klimatycznej – renowacja energetyczna budynków” to konferencja zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, podczas której dyskutowano, jak osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone...

„Ku neutralności klimatycznej – renowacja energetyczna budynków” to konferencja zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, podczas której dyskutowano, jak osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone na najbliższe trzy dekady, czyli do 2050 roku.

Waldemar Joniec news Trendy energetyczne i budowlane

Trendy energetyczne i budowlane Trendy energetyczne i budowlane

Podczas Kongresu V Trendów Energetycznych (Kraków, 15–16 listopada 2022) branża odnawialnych źródeł energii, w tym licznie reprezentowana branża fotowoltaiki, debatowała o bieżącej sytuacji i perspektywach...

Podczas Kongresu V Trendów Energetycznych (Kraków, 15–16 listopada 2022) branża odnawialnych źródeł energii, w tym licznie reprezentowana branża fotowoltaiki, debatowała o bieżącej sytuacji i perspektywach rozwoju. W tym roku Kongres wzbogacił się o Trendy Budowlane, czyli dyskusje nt. budownictwa i termomodernizacji.

Redakcja RI news „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

„Klimatyzacja obiektów szpitalnych” „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

III Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” odbędzie się 24 marca 2023 roku w formule online. Wydarzenie organizuje Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii...

III Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” odbędzie się 24 marca 2023 roku w formule online. Wydarzenie organizuje Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Redakcja RI news „Innowacje w odnawialnych źródłach energii”

„Innowacje w odnawialnych źródłach energii” „Innowacje w odnawialnych źródłach energii”

Konferencja odbędzie się w dniach 30-31 marca 2023 r. w Krakowie. Wydarzenie organizuje Polska Izba Ekologii w partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Konferencja odbędzie się w dniach 30-31 marca 2023 r. w Krakowie. Wydarzenie organizuje Polska Izba Ekologii w partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Redakcja RI news Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze” Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

W dniu 12 stycznia 2023 r. odbędzie się pierwsze webinarium traktujące o zmianach w programie „Czyste Powietrze”.

W dniu 12 stycznia 2023 r. odbędzie się pierwsze webinarium traktujące o zmianach w programie „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI news Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“

Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“ Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych zaprasza na bezpłatny warsztat organizowany 31 stycznia 2023 r. o godzinie 12:00 na temat: „Certyfikacja energetyczna budynków“.

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych zaprasza na bezpłatny warsztat organizowany 31 stycznia 2023 r. o godzinie 12:00 na temat: „Certyfikacja energetyczna budynków“.

Redakcja RI news Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami

Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem odbyło się cykliczne sympozjum organizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, tym razem pod hasłem „Gazownictwo w dobie zmian”. Wydarzenie poświęcone było...

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem odbyło się cykliczne sympozjum organizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, tym razem pod hasłem „Gazownictwo w dobie zmian”. Wydarzenie poświęcone było zagadnieniom wieloaspektowych działań w nowych warunkach gospodarczych i przyszłości dla multienergetyki.

Redakcja RI news Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej”

Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej” Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej”

Wydarzenie z cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE” odbędzie się 1 lutego 2023 r.

Wydarzenie z cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE” odbędzie się 1 lutego 2023 r.

Redakcja RI news Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji”

Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji” Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji”

Bezpłatne webinarium organizowane przez KAPE i GSS Cert odbędzie się 18 lutego 2023 r.

Bezpłatne webinarium organizowane przez KAPE i GSS Cert odbędzie się 18 lutego 2023 r.

Redakcja RI news 26. Konferencja Gazterm 2023

26. Konferencja Gazterm 2023 26. Konferencja Gazterm 2023

26. Konferencja GAZTERM odbędzie się niezmiennie w Międzyzdrojach w dniach 14-17 maja 2023 r. Trwający wciąż kryzys energetyczny ujawnił wiele słabości europejskich rynków gazu, szczególnie w konstrukcji...

26. Konferencja GAZTERM odbędzie się niezmiennie w Międzyzdrojach w dniach 14-17 maja 2023 r. Trwający wciąż kryzys energetyczny ujawnił wiele słabości europejskich rynków gazu, szczególnie w konstrukcji systemu ich zaopatrzenia i zabezpieczenia dostaw. Jednak podejmowane na szczeblu międzynarodowym i na poziomach krajowych decyzje i działania pozwalają sformułować tezę o zbliżających się jakościowych zmianach w funkcjonowaniu europejskiego gazownictwa. W tych okolicznościach tematem głównym GAZTERMU...

Redakcja RI WaterFolder Day 2023

WaterFolder Day 2023 WaterFolder Day 2023

Retencja.pl organizuje 28–29 marca 2023 drugie spotkanie pod szyldem „WaterFolder Day”. Są to dwudniowe warsztaty połączone z wizytą studyjną, skierowane przede wszystkim do projektantów (zarówno doświadczonych,...

Retencja.pl organizuje 28–29 marca 2023 drugie spotkanie pod szyldem „WaterFolder Day”. Są to dwudniowe warsztaty połączone z wizytą studyjną, skierowane przede wszystkim do projektantów (zarówno doświadczonych, jak i dopiero rozpoczynających karierę) sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej i deszczowej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań retencyjnych, ale także do eksploatatorów sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, z którymi często uzgadniane są projekty.

Redakcja RI news IX konferencja „Kliwent Event”

IX konferencja „Kliwent Event” IX konferencja „Kliwent Event”

W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami...

W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Redakcja RI news Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA

Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA

Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej,...

Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, jak również konferencji dotyczących aktualnych trendów i wyzwań stojących przed tymi sektorami przemysłu. Jednym z najważniejszych wydarzeń była dwudniowa (30-31 stycznia 2023 r.) konferencja budowlana – pierwszego dnia skupiona wokół spraw polskich (Forum BUILD4FUTURE), zaś drugiego...

Redakcja RI news Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water”

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water”

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE...

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE X Summit poświęcony jest jednemu z makrotrendów: urbanizacji, zrównoważonemu rozwojowi oraz zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Redakcja RI news Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska”

Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska”

XIV Konferencja Naukowa „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” odbędzie się w dniach 21-24 czerwca 2023. Celem konferencji jest dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów...

XIV Konferencja Naukowa „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” odbędzie się w dniach 21-24 czerwca 2023. Celem konferencji jest dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów membranowych w ochronie środowiska i innych dziedzinach techniki.

Redakcja RI news Jak otrzymać dotację w ramach ścieżki SMART?

Jak otrzymać dotację w ramach ścieżki SMART? Jak otrzymać dotację w ramach ścieżki SMART?

Chcąc pomóc firmom w pozyskaniu funduszy europejskich, Polski Fundusz Rozwoju przygotował cykl spotkań online, który poświęcony jest wsparciu dla firmy w ramach Ścieżki SMART. Codziennie, w dniach 13-17...

Chcąc pomóc firmom w pozyskaniu funduszy europejskich, Polski Fundusz Rozwoju przygotował cykl spotkań online, który poświęcony jest wsparciu dla firmy w ramach Ścieżki SMART. Codziennie, w dniach 13-17 marca o godz. 12:00, odbywać się będą bezpłatne spotkania online, podczas których przedstawiciele m.in.: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Polskiego Funduszu Rozwoju dostarczą praktyczną wiedzę dot. programu FENG i Ścieżki SMART. Eksperci wskażą, jak dobierać...

Redakcja RI news Wiosenne Spotkanie Ciepłowników w Zakopanem

Wiosenne Spotkanie Ciepłowników w Zakopanem Wiosenne Spotkanie Ciepłowników w Zakopanem

W Zakopanem, w dniach 25-27 kwietnia 2023 r. odbędzie się jubileuszowe XXX Sympozjum Naukowo-Techniczne Wiosenne Spotkanie Ciepłowników. Tematem przewodnim wydarzenia są nowe wyzwania, strategie i rozwiązania...

W Zakopanem, w dniach 25-27 kwietnia 2023 r. odbędzie się jubileuszowe XXX Sympozjum Naukowo-Techniczne Wiosenne Spotkanie Ciepłowników. Tematem przewodnim wydarzenia są nowe wyzwania, strategie i rozwiązania dla branży ciepłowniczej.

Joanna Ryńska news WaterFolder Day 2023

WaterFolder Day 2023 WaterFolder Day 2023

Blisko 750 fachowców spotkało się w Gdańsku w dniach 28-29 marca 2023 roku, wynosząc z WaterFolder Day wiedzę, inspiracje i cenne kontakty.

Blisko 750 fachowców spotkało się w Gdańsku w dniach 28-29 marca 2023 roku, wynosząc z WaterFolder Day wiedzę, inspiracje i cenne kontakty.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.