RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Podczyszczanie ścieków z zakładów przemysłu spożywczego i obiektów gastronomicznych

Separatory z tworzyw sztucznych w wykonaniu zewnętrznym
Źródło: Kessel

Separatory z tworzyw sztucznych w wykonaniu zewnętrznym


Źródło: Kessel

W wielu obiektach powstają ścieki o składzie mogącym negatywnie wpływać na sieci i instalacje kanalizacyjne, a zwłaszcza na pracę oczyszczalni ścieków. Powinny być one zatem odseparowane lub podczyszczone przed odprowadzeniem do sieci. Należą do nich ścieki pochodzące z zakładów przemysłu spożywczego i z szeroko pojętej gastronomii, wymagające usunięcia tłuszczów i cukrów złożonych.

Zobacz także

Wilo Polska Sp. z o.o., mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych,...

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych, niższe posadowienie wyjścia kanalizacji w stosunku do kolektora sieci kanalizacji lub znaczne oddalenie od miejsca zrzutu ścieków.

Dräger Safety Polska Sp. z o.o. Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe....

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe. Oczyszczanie ścieków: Dräger wspiera cały cykl pracy systemów kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków, które zbierają, oczyszczają, transportują i usuwają ścieki komunalne oraz przemysłowe. Odsalanie: to różnego rodzaju metody wykorzystywane do usuwania soli oraz innych minerałów ze słonej...

ROTH POLSKA Sp. z o.o. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej...

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

W artykule:

• Zasada działania separatorów

Zróżnicowane konstrukcje separatorów

Dobór separatora

• Eksploatacja separatorów

Separatory skrobi

 

Ścieki wytwarzane w zakładach przemysłu spożywczego oraz zakładach żywienia zbiorowego zawierają znaczne ilości tłuszczów, z chemicznego punktu widzenia będących estrami wyższych kwasów tłuszczowych i gliceryny, zarówno w postaci ciekłej, jak i stałej, najczęściej niemieszającymi się z wodą. Zgodnie z art. 9.2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków [1] do urządzeń kanalizacyjnych (czyli do sieci kanalizacyjnych i przepompowni) nie wolno wprowadzać:

1) odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych [...];

2) odpadów płynnych niemieszających się z wodą [...].

Tłuszcze zawarte w ściekach są substancjami problematycznymi, gdyż powodują duże problemy eksploatacyjne instalacji i sieci kanalizacyjnych. Przyspieszają zagniwanie ścieków (w dużym stopniu zużywając tlen), a ponieważ rozkładają się do kwasów tłuszczowych, powodują obniżenie pH ścieków, co zwiększa ich korozyjność. Przy obniżonej temperaturze tłuszcze zestalają się na ściankach przewodów, a na powstałej w ten sposób warstwie osadzają się inne zanieczyszczenia. Powoduje to przyspieszoną redukcję prześwitu rur i tworzenie zatorów trudnych do usunięcia za pomocą metod mechanicznych.

Tłuszcze w ściekach utrudniają nie tylko pracę sieci kanalizacyjnej, ale także procesy oczyszczania biologicznego w oczyszczalniach ścieków, ponieważ przyczyniają się do zwiększonego zużycia tlenu – przy zbyt dużym ładunku może być konieczne dłuższe napowietrzanie i dodatkowa cyrkulacja ścieków.

Zgodnie z ustawą Prawo wodne [2], ścieki powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową zaliczają się do ścieków przemysłowych, natomiast zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych [3]:

§ 2. Dostawca ścieków przemysłowych wprowadzając je do urządzeń kanalizacyjnych, zapewnia: [...]

3) ograniczenie tych zanieczyszczeń, które niekorzystnie wpływają na pracę oczyszczalni ścieków.

Powyższe zapisy obligują zatem zakłady przemysłowe i usługowe wytwarzające tłuszcze do podczyszczania ścieków przed ich odprowadzeniem do sieci kanalizacyjnej. Choć prawo nie wskazuje ani zakładów, które muszą stosować takie podczyszczanie, ani konkretnych rozwiązań, norma PN-EN 1825 [4, 5] zaleca używanie oddzielaczy tłuszczów (popularnie zwanych separatorami) w zakładach przemysłu spożywczego, takich jak ubojnie, rzeźnie, mleczarnie, olejarnie czy wytwórnie żywności smażonej lub prażonej (chipsy, orzeszki), oraz w zakładach zbiorowego żywienia, takich jak restauracje, bary, stołówki, smażalnie, kuchnie przemysłowe, czy w wytwórniach mydła i stearyny [4]. Jak podaje rozporządzenie regulujące warunki wprowadzania ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych, urządzenie podczyszczające należy instalować zgodnie z BAT (ang. Best Available Technology – najlepsze dostępne techniki) oraz eksploatować w sposób zapewniający ochronę środowiska [3]. Obliguje to przedsiębiorstwa wytwarzające ścieki z dużą ilością tłuszczów do stosowania wysokiej jakości separatorów (oddzielaczy). Zgodnie z unijnym rozporządzeniem o wyrobach budowlanych [6] PN-EN 1825 [4, 5] jest normą zharmonizowaną. Separatory wprowadzane na rynek UE muszą więc spełniać wymagania określone w tej normie, na co wskazuje m.in. oznakowanie CE i deklaracja zgodności.

Zobacz także: Podczyszczanie ścieków – separatory tłuszczu i substancji ropopochodnych

separator tluszczu

Fot. 1. Wolnostojący separator tłuszczu z odłączanym zbiornikiem mobilnym


Źródło: Kessel

Zgodnie z PN-EN 1825 oddzielacze (separatory) tłuszczu są przeznaczone do skutecznego wydzielania ze strumienia ścieków tłuszczów i olejów pochodzenia organicznego (tłuszczów i olejów roślinnych oraz zwierzęcych, które są nierozpuszczalne lub nieznacznie rozpuszczalne w wodzie) [4]. Separatory stosuje się jako pierwsze urządzenia za odpływem ścieków – dzięki temu tłuszcze są oddzielane przed wprowadzeniem ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Oddzielone substancje należy regularnie usuwać z separatora i traktować zgodnie z przepisami dotyczącymi odpadów. Zależnie od składu i ilości zebranych tłuszczów mogą one być klasyfikowane jako odpady komunalne lub przemysłowe, np. należące do grupy 02 03 (odpady z przygotowania, przetwórstwa produktów i używek spożywczych oraz odpady pochodzenia roślinnego, w tym odpady z owoców, warzyw, produktów zbożowych, olejów jadalnych, kakao, kawy, herbaty oraz przygotowania i przetwórstwa tytoniu, drożdży i produkcji ekstraktów drożdżowych, przygotowywania i fermentacji melasy) [4]. W tym drugim przypadku konieczne jest uzyskanie wpisu do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami i spełnienie związanych z tym wpisem obowiązków [7].

Zasada działania separatorów

Separatory są zbiornikami przepływowymi, których rolą jest uspokojenie i spowolnienie przepływu ścieków na tyle, by następowała flotacja (wypływanie na powierzchnię) tłuszczów i olejów lżejszych od wody. Ścieki dopływające z urządzeń przechodzą przez odcinek doprowadzający zapewniający spadek min. 2% (1:50) i odcinek stabilizacyjny, który powinien mieć długość nie mniejszą niż dziesięciokrotność średnicy nominalnej rury dopływowej do separatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu w odcinku doprowadzającym nie następuje wytrącanie osadu, a laminaryzacja przepływu sprawia, że nie dochodzi do emulgowania (rozbicia) cząsteczek tłuszczu i wytwarzania emulsji, której nie można oddzielić w formie flotacji. Komora flotacji wyposażona jest w deflektor (kierownicę przepływu), która ukierunkowuje przepływ ścieków tak, by zgromadzony flotat nie wypłynął poza separator, ale pozostał w górnej części komory, powyżej odpływu. Podobną funkcję spełnia syfon.

Do prawidłowego przebiegu flotacji konieczne jest także wstępne grawitacyjne oddzielenie substancji stałych – większe separatory mają część osadnikową (np. kosze osadcze lub wydzieloną komorę sedymentacji), a przed mniejszymi należy dodać osadnik.

Separatory tłuszczu muszą być wyposażone w odpowiednią wentylację – przez przewód dopływowy wyprowadzony ponad dach lub osobny przewód wywiewny (do przewodów tych nie można podłączać innych przewodów wentylacyjnych). Wentylacja zabezpiecza zbiornik separatora przed zagniwaniem ścieków. Z kolei odpływ z separatora tłuszczu do urządzeń kanalizacyjnych wymaga zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym.

separator tworzywo sztuczne

Fot. 2. Separatory z tworzyw sztucznych w wykonaniu zewnętrznym


Źródło: Kessel, Hauraton

Zróżnicowane konstrukcje separatorów

Separatory mogą być montowane wewnątrz budynku jako urządzenia podzlewozmywakowe, podłogowe lub wolnostojące bądź na zewnątrz budynku jako separatory podziemne.

Separatory podzlewozmywakowe stanowią rozwiązanie przewidziane dla food trucków (ruchomych punktów gastronomicznych w formie odpowiednio wyposażonych furgonetek) i obiektów małej gastronomii, np. realizujących usługi „na wynos”. Natężenie przepływu ścieków dla tych rozwiązań wynosi zwykle 0,5–0,7 l/s. Zbiorniki wykonywane są ze stali nierdzewnej (najczęściej prostopadłościenne) lub z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) metodą formowania rotacyjnego (bez połączeń, co znacznie zwiększa ich szczelność) i wyróżniają się kompaktową budową oraz wymiarami pozwalającymi umieścić je bezpośrednio pod zlewozmywakiem lub za zmywarką. Zgromadzony w komorze flotacyjnej tłuszcz można usuwać ręcznie lub automatycznie (za pomocą łapacza zbierającego tłuszcz i przekazującego go do odrębnego zbiornika). Na połączeniach z dopływem i odpływem separatory podzlewozmywakowe mogą mieć szybkozłącza, co upraszcza i przyspiesza ich demontaż w celu czyszczenia.

Separatory wolnostojące z HDPE lub stali nierdzewnej umieszcza się w wydzielonych, wentylowanych pomieszczeniach, najlepiej niedaleko rampy lub placu manewrowego, co ułatwia odbiór i transport zanieczyszczeń. Uzupełniającym rozwiązaniem może być wymienny, odoroszczelny zbiornik do gromadzenia tłuszczu, sprawdzający się w miejscach, gdzie regularne opróżnianie separatora może być utrudnione (np. schronisko górskie prowadzące usługi gastronomiczne). W rozwiązaniu tym skimmer (łapacz tłuszczu – system czyszczenia powierzchni cieczy) zbiera zgromadzone na powierzchni cieczy tłuszcze i kieruje do szczelnego zbiornika wyposażonego w czujnik napełnienia. Zbiorniki można tymczasowo składować, a do ich wywozu nie jest konieczny wóz asenizacyjny.

Separatory umieszczane na zewnątrz stosuje się w przypadku dużych przepływów ścieków, jeśli w budynku nie można wydzielić odpowiedniego pomieszczenia. Separatory zewnętrzne wykonywane są jako zbiorniki podziemne (z włazem na poziomie gruntu) z betonu, żeliwa HDPE lub laminatów. W przypadku zbiorników podziemnych konieczne jest odpowiednie posadowienie – np. separatory betonowe osadza się na podbudowie z betonu klasy B-10 o odpowiedniej grubości, a separatory z tworzyw sztucznych w gruntach podmokłych lub nawodnionych mogą wymagać dodatkowego kotwienia i zabezpieczenia przed wypłynięciem ścieków. Ponieważ zbiorniki te są trudno dostępne do kontroli i inspekcji, należy stosować tzw. sygnalizatory poziomu oraz urządzenia alarmowe. W trakcie ich eksploatacji najważniejsze jest regularne usuwanie zgromadzonych zanieczyszczeń.

przekroj separatora

Fot. 3. Przekrój zewnętrznego separatora tłuszczu wykonanego z betonu


Źródło: Ecol-Unicon

Dobór separatora

Do separatora nie mogą trafiać ścieki bytowe ani odpływy wód deszczowych, odpływy zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi, a także środkami czyszczącymi tworzącymi z tłuszczami stabilne emulsje, których nie można usunąć w procesie sedymentacji i flotacji. Tłuszcze w postaci emulsji powstają także w niektórych sektorach przemysłu spożywczego, np. w mleczarniach czy przy produkcji sera. Usunięcie emulsji przez separator tłuszczu nie jest możliwe.

Wybór konkretnego rozwiązania zależy od:

  • maksymalnego natężenia przepływu ścieków dopływających do separatora (w oparciu o ten parametr wybiera się przepustowość nominalną w l/s urządzenia);
  • składu ścieków – stężenia i gęstości wprowadzanych tłuszczy, temperatury wody oraz zawartości środków czyszczących;
  • rodzaju i wielkości obsługiwanego obiektu;
  • możliwości lokalizacji urządzenia – ważna jest dostępność pod kątem usuwania osadów i tłuszczy, możliwość pobrania próbek do analizy, a także położenie względem poziomu zalewania (może być konieczne zaplanowanie przepompowni).
separator tluszczu odmulacz

Fot. 4. Separator tłuszczu ze zintegrowanym osadnikiem (odmulaczem)


Źródło: Delfin

Przy projektowaniu separatora w instalacji i jego doborze należy się kierować wytycznymi norm PN EN 1825-1 oraz 1825-2 zawierającymi m.in. zasady projektowania i doboru [4, 5] oraz wskazaniami producentów. Zgodnie z normą PN-EN 1825-2 [5] przepustowość nominalną separatora (NS) wyznacza się ze wzoru:

gdzie:

Qmax – maksymalna wielkość przepływu ścieków wpływających do separatora obliczana metodą odpływów dobowych i współczynników przepływu szczytowego F lub metodą sumy odpływów jednostkowych, dm3/s;

ft – współczynnik uwzględniający temperaturę czynnika, wynoszący ft = 1 dla temperatury ścieków wynoszącej maks. 60°C lub ft = 1,3 dla temperatury okresowo wyższej niż 60°C;

fd – współczynnik uwzględniający gęstość danego tłuszczu, dla cieczy o gęstości ≤ 0,94 g/cm3 fd = 1; dla cieczy o większej gęstości fd = 1,5;

fr – współczynnik uwzględniający zużycie detergentów i środków płuczących, wynoszący fr = 1,3 lub fr = 1,5 dla szpitali, jeśli takie środki mogą być stosowane, lub fr = 1, jeśli nie jest przewidywane stosowanie takich środków.

prawidlowa instalacja

Fot. 5. Przykład prawidłowej instalacji podzlewozmywakowego separatora tłuszczu do mniejszych obiektów


Źródło: Kessel

Eksploatacja separatorów

Separatory tłuszczu należy poddawać regularnej inspekcji, z częstotliwością zalecaną przez producenta i zależną od szybkości gromadzenia się osadów i tłuszczów. W specyfikacji producentów można znaleźć wartości graniczne napełnienia części osadowej (np. 50% objętości) i zbiornika do przechowywania tłuszczu (np. 80% objętości czynnej).

Kluczowym warunkiem prawidłowego działania separatora jest jego regularne (częste) serwisowanie, polegające na usuwaniu zatrzymanych substancji, sprawdzeniu drożności wlotów i wylotów oraz każdorazowym oczyszczeniu wnętrza separatora, ponieważ tłuszcze łatwo osadzają się na jego elementach i trudno je usunąć mechanicznie.

Urządzenia mogą być obsługiwane ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie:

  • w przypadku obsługi ręcznej (stosowanej najczęściej w przypadku separatorów wolnostojących) do króćców przestrzeni flotacyjnej i osadowej wyprowadzonych na zewnątrz budynku podłącza się wąż wozu asenizacyjnego;
  • układ półautomatyczny wyposażony jest w pompy ręczne lub elektryczne uruchamiane okresowo albo w zawory spustowe, a tłuszcz i osady usuwane są do szczelnych zbiorników (beczek), które są następnie wywożone;
  • układ automatyczny wyposażony jest w programator sterujący odprowadzaniem tłuszczów i osadów do szczelnych beczek, odbieranych przez specjalistyczne przedsiębiorstwo zajmujące się utylizacją odpadów.

Takie prace powinny się odbywać nawet co dwa tygodnie, a w praktyce zależnie od szybkości gromadzenia się zarówno warstwy tłuszczu (flotatu), jak i osadów w części sedymentacyjnej. Zaleca się, by grubość oddzielonych warstw była nie większa niż 18–20 cm. Opróżnianie i czyszczenie separatora powinna prowadzić firma mająca stosowne uprawnienia w zakresie gospodarki odpadami. Po oczyszczeniu, a przed powtórnym rozruchem, separator należy w całości napełnić czystą wodą.

Separatory skrobi

Niektóre zakłady przemysłu spożywczego można wyposażyć w separator skrobi. Skrobia stanowi najczęściej spotykany w roślinach polisacharyd (wielocukier) zapasowy – najbardziej znane jej źródło to bulwy ziemniaków, występuje jednak także w manioku, tapioce, kukurydzy, pszenicy, ryżu oraz szeregu owoców, nasion, łodyg czy korzeni. Skrobia wytrąca się podczas przetwarzania i płukania warzyw, owoców i zbóż, a jej cząsteczki łatwo odkładają się w przewodach kanalizacyjnych, powodując ich tzw. zarastanie.

Mechanizm oddzielania skrobi w mobilnych i stojących separatorach tej substancji wykorzystuje zarówno flotację, jak i sedymentację cząstek – skrobia i substancje jej towarzyszące mają różne własności fizyczne. Sedymentacja i flotacja zachodzi w jednej komorze, a wykorzystuje się zjawisko dekantacji, czyli odpływania cieczy znad zgromadzonego na dnie osadu. Za odpowiedni przepływ w separatorze, uniemożliwiający porywanie oddzielonych cząstek, odpowiadają deflektory (kierownice). Dodatkowo skrobia tworzy pianę, więc separator skrobi wyposażony jest także w dyszę zraszającą przeznaczoną do gaszenia piany.

Separatory skrobi mogą być wykonane z polietylenu, poliestru, stali nierdzewnej lub żelbetu. Otwory włazowe (zwykle jeden lub dwa) mają średnicę odpowiednią dla uzyskania łatwego dostępu do wnętrza zbiornika do czyszczenia lub konserwacji. Montuje się je w budynkach – jako zbiorniki wolnostojące oraz w obniżeniu posadzki lub pod nią. Stosowane są w zakładach obróbki ziemniaków, ale także w budynkach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej wyposażonych w stołówki (szpitale, przedszkola i szkoły, koszary, domy opieki etc.), w obiektach gastronomicznych (szczególnie żywienia zbiorowego) i zakładach produkcyjnych artykułów spożywczych. Dobór tych urządzeń następuje w oparciu o przepustowość urządzenia, wynikającą z natężenia przepływu ścieków. Separatory skrobi nie nadają się do oddzielania innych substancji, nie można też wprowadzać do nich ścieków zawierających fekalia.

Literatura

1. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. DzU 2023, poz. 537)

2. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. DzU 2021, poz. 624)

3. Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 14 lipca 2006 r. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych (t.j. DzU 2016, poz. 1757)

4. PN EN 1825-1 Oddzielacze tłuszczu. Część 1: Zasady projektowania, użytkowania i badania, znakowanie oraz sterowanie jakością

5. PN EN 1825-2. Oddzielacze tłuszczu. Część 2: Dobór wymiarów nominalnych, instalowanie, użytkowanie i eksploatacja

6. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz.Urz. UE L 88/5 z 4.04.2011)

7. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (DzU 2014, poz. 1800)

8. Materiały techniczne firm: ACO, Aquatechnika, Delfin, Ecol-Unicon, HABA, Hauraton, Kessel, Wavin

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Pasywna oczyszczalnia ścieków w Białce

Pasywna oczyszczalnia ścieków w Białce Pasywna oczyszczalnia ścieków w Białce

Uniwersytecka spółka spin-off RDLS we współpracy z czeską firmą Dekonta wybuduje jedną z pierwszych w Polsce hybrydowych hydrofitowych oczyszczalni wody i ścieków. To przyjazne środowisku rozwiązanie,...

Uniwersytecka spółka spin-off RDLS we współpracy z czeską firmą Dekonta wybuduje jedną z pierwszych w Polsce hybrydowych hydrofitowych oczyszczalni wody i ścieków. To przyjazne środowisku rozwiązanie, które imituje warunki hydrauliczne i siedliskowe naturalnych ekosystemów.

Redakcja RI news Nowa oczyszczalnia ścieków w Przechlewie

Nowa oczyszczalnia ścieków w Przechlewie Nowa oczyszczalnia ścieków w Przechlewie

W Przechlewie oficjalnie uruchomiono nową komunalną oczyszczalnię ścieków. Projekt pn. „Budowa, przebudowa i rozbudowa Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Przechlewie” kosztował prawie 12 mln zł. i był dofinansowany...

W Przechlewie oficjalnie uruchomiono nową komunalną oczyszczalnię ścieków. Projekt pn. „Budowa, przebudowa i rozbudowa Komunalnej Oczyszczalni Ścieków w Przechlewie” kosztował prawie 12 mln zł. i był dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, II oś priorytetowa „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.3. Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach.

Redakcja RI news Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie

Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie

26 kwietnia otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Zawadzie. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała...

26 kwietnia otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Zawadzie. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała 3500 mieszkańców z miejscowości: Zawada, Stasiówka, Stobierna. Po rozbudowie przepustowość oczyszczalni pozwoli na podłączenie do 8000 mieszkańców w miarę powstającej rozbudowy obsługiwanych miejscowości.

Redakcja RI news Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków

Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków Komisja Europejska: Polska stoi przez wyzwaniem w walce o jakość powietrza i oczyszczanie ścieków

Komisja Europejska podsumowała, że chociaż w Polsce dużo zmieniło się odnośnie gospodarowania odpadami i segregacji odpadów to nadal wyzwaniem pozostaje jakość powietrza i oczyszczanie ścieków komunalnych.

Komisja Europejska podsumowała, że chociaż w Polsce dużo zmieniło się odnośnie gospodarowania odpadami i segregacji odpadów to nadal wyzwaniem pozostaje jakość powietrza i oczyszczanie ścieków komunalnych.

Redakcja RI news NFOŚiGW ogłasza nabór na dofinansowanie ścieków za granicą

NFOŚiGW ogłasza nabór na dofinansowanie ścieków za granicą NFOŚiGW ogłasza nabór na dofinansowanie ścieków za granicą

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach programu Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju. Kwota do rozdysponowania do 100 mln zł. W ramach...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach programu Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju. Kwota do rozdysponowania do 100 mln zł. W ramach dofinansowania można uzyskać środki na budowę, rozbudowę lub modernizację oczyszczalni ścieków oraz zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej, a także dokumentację i prace przygotowawcze tych przedsięwzięć.

Redakcja RI Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

Redakcja RI Zagospodarowanie osadów ściekowych - relacja z konferencji

Zagospodarowanie osadów ściekowych - relacja z konferencji Zagospodarowanie osadów ściekowych - relacja z konferencji

Od 2016 roku nie można składować osadów ściekowych na wysypiskach odpadów. Branża wod-kan musi je zagospodarować lub poddać termicznej utylizacji. Jak to robić efektywnie? Jakie są doświadczenia zakładów...

Od 2016 roku nie można składować osadów ściekowych na wysypiskach odpadów. Branża wod-kan musi je zagospodarować lub poddać termicznej utylizacji. Jak to robić efektywnie? Jakie są doświadczenia zakładów wod-kan z budowy i eksploatacji takich instalacji? Na te i inne pytania dyskutowano podczas 12. Międzynarodowej Konferencji „Metody zagospodarowania osadów ściekowych”, która odbyła się w dniach 25-27 września w Poznaniu, zorganizowanej przez Abrys.

Redakcja RI 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Redakcja RI Powietrze i śmieci wyzwaniami w ochronie środowiska

Powietrze i śmieci wyzwaniami w ochronie środowiska Powietrze i śmieci wyzwaniami w ochronie środowiska

Największymi wyzwaniami ochrony środowiska w Polsce są czystość powietrza i odpady, zwłaszcza te nielegalnie składowane - uznali uczestnicy konferencji "Współczesne wyzwania ochrony środowiska", która...

Największymi wyzwaniami ochrony środowiska w Polsce są czystość powietrza i odpady, zwłaszcza te nielegalnie składowane - uznali uczestnicy konferencji "Współczesne wyzwania ochrony środowiska", która odbywa się w piątek w Olsztynie.

Redakcja RI WFOŚiGW muszą w ciągu 10-12 lat zrealizować zadania dot. programu Czyste Powietrze

WFOŚiGW muszą w ciągu 10-12 lat zrealizować zadania dot. programu Czyste Powietrze WFOŚiGW muszą w ciągu 10-12 lat zrealizować zadania dot. programu Czyste Powietrze

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają na najbliższe 10-12 lat wielkie zadania związane z programem Czyste Powietrze - mówił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. 11...

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają na najbliższe 10-12 lat wielkie zadania związane z programem Czyste Powietrze - mówił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. 11 września WFOŚiGW obchodziły 25 rocznicę powstania.

Redakcja RI Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki

Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki

Doktorant Politechniki Śląskiej Mariusz Tomaszewski pracuje nad wykorzystaniem nanomateriałów do wspomagania bakterii w efektywnym oczyszczaniu ścieków.

Doktorant Politechniki Śląskiej Mariusz Tomaszewski pracuje nad wykorzystaniem nanomateriałów do wspomagania bakterii w efektywnym oczyszczaniu ścieków.

Redakcja RI Nowa przepompownia ścieków w Elblągu

Nowa przepompownia ścieków w Elblągu Nowa przepompownia ścieków w Elblągu

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię...

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię z lat 70-tych ubiegłego wieku.

Redakcja RI Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna?

Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna? Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna?

Jak wynika ze stanowiska przedstawicieli spółki, która obecnie przeprowadza modernizację łowickiej oczyszczalni ścieków, może ona stać się bombą ekologiczną. Dlaczego? Ponieważ ich zdaniem projekt, który...

Jak wynika ze stanowiska przedstawicieli spółki, która obecnie przeprowadza modernizację łowickiej oczyszczalni ścieków, może ona stać się bombą ekologiczną. Dlaczego? Ponieważ ich zdaniem projekt, który został dostarczony przez miasto, jest wadliwy. Koszt przebudowy oczyszczalni ma wynieść 74 mln zł.

Redakcja RI Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne

Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne

Mieszkańcy następnych ośmiu miejscowości w Polsce będą korzystać z nowoczesnych systemów wodno-kanalizacyjnych, których rozbudowę lub modernizację dofinansuje ze środków unijnych Narodowy Fundusz Ochrony...

Mieszkańcy następnych ośmiu miejscowości w Polsce będą korzystać z nowoczesnych systemów wodno-kanalizacyjnych, których rozbudowę lub modernizację dofinansuje ze środków unijnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze z Funduszu Spójności – łącznie ponad 197 mln zł – trafią do: Celestynowa, Chełmży, Chojnic, Łodzi, Pruszcza Gdańskiego, Skawiny, Strzelec Opolskich i Tarnowa Podgórnego.

Redakcja RI Innowacyjne wykorzystanie osadów ściekowych

Innowacyjne wykorzystanie osadów ściekowych Innowacyjne wykorzystanie osadów ściekowych

Osady ściekowe to organiczno-mineralna materia, która powstaje w procesie oczyszczania ścieków. W jaki sposób ją zagospodarowywać, aby stała się dla nas cennym produktem? Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje...

Osady ściekowe to organiczno-mineralna materia, która powstaje w procesie oczyszczania ścieków. W jaki sposób ją zagospodarowywać, aby stała się dla nas cennym produktem? Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje w Polsce rozporządzenie, które zakazuje składowania osadów ściekowych. Zmotywowało one wiele podmiotów do podejmowania badań i wdrażania innowacyjnych projektów dotyczących metod zagospodarowania tej cennej materii.

Redakcja RI Bakterie, które walczą o czystą wodę

Bakterie, które walczą o czystą wodę Bakterie, które walczą o czystą wodę

Bakterie kojarzą nam się z czymś niedobrym. Zazwyczaj myślimy o nich jako coś, co trzeba zwalczyć. Jednak bakterie to cudowne stworzenia, jednokomórkowe zakłady przetwórcze, które w biologicznych oczyszczalniach...

Bakterie kojarzą nam się z czymś niedobrym. Zazwyczaj myślimy o nich jako coś, co trzeba zwalczyć. Jednak bakterie to cudowne stworzenia, jednokomórkowe zakłady przetwórcze, które w biologicznych oczyszczalniach ścieków mogą utylizować każdy rodzaj odpadów, jeśli tylko odpowiednio je do tego przystosujemy. Wśród nich są niezwykłe pod względem budowy komórkowej bakterie, prowadzące beztlenowe utlenianie amoniaku - anammox.

Redakcja RI Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości ponad 36 mln zł otrzymają tym razem inwestycje w gminach: Kozy (województwo śląskie) i Śmigiel (województwo wielkopolskie).

Redakcja RI Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym

Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym

Oczyszczanie ścieków wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Dzięki mikrobiologicznym ogniwom paliwowym, zamiast zużywać energię na oczyszczanie ścieków, można ją wyprodukować w trakcie ich oczyszczania....

Oczyszczanie ścieków wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Dzięki mikrobiologicznym ogniwom paliwowym, zamiast zużywać energię na oczyszczanie ścieków, można ją wyprodukować w trakcie ich oczyszczania. Nowe technologie umożliwiają zdalne monitorowanie procesu oczyszczania ścieków w czasie rzeczywistym. Tym samym oczyszczanie ścieków może też być znacznie bardziej wydajne.

Redakcja RI NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie)...

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie) – ośrodkach licznie uczęszczanych przez turystów, a także w Głogowie na Dolnym Śląsku, leżącym nad Odrą. Dotacje dla tych trzech miast wyniosą razem ok. 30 mln zł.

Redakcja RI Ponad 10 mln zł na modernizację oczyszczalni i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Gołdapi

Ponad 10 mln zł na modernizację oczyszczalni i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Gołdapi Ponad 10 mln zł na modernizację oczyszczalni i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Gołdapi

Ponad 5 mln zł – tyle wynosi kwota dofinansowania przyznana Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie). Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację ciągu technologicznego gospodarki osadowej w oczyszczalni...

Ponad 5 mln zł – tyle wynosi kwota dofinansowania przyznana Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie). Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację ciągu technologicznego gospodarki osadowej w oczyszczalni ścieków oraz rozbudowę już istniejącej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Projekt będzie finansowany z Funduszu Spójności, Banku Ochrony Środowiska oraz ze środków własnych beneficjenta.

Redakcja RI Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd...

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd województwa dołoży do inwestycji w tych gminach ponad 60 milionów złotych.

Redakcja RI Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko...

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko zakrojony projekt ma być realizowany wspólnie z sąsiednimi gminami Dywity i Gietrzwałd.

Redakcja RI NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych

NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano pięć kolejnych umów o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycje w Bydgoszczy, Dębicy, Nowej Dębie,...

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano pięć kolejnych umów o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycje w Bydgoszczy, Dębicy, Nowej Dębie, Tomaszowie Mazowieckim i Dobrej (Szczecińskiej) będą kosztowały przeszło 206 mln zł, a wsparcie z Funduszu Spójności wyniesie ponad 106 mln zł. Dotychczas NFOŚiGW udzielił unijnej pomocy 279 tego typu przedsięwzięciom o wartości ponad 13 mld zł, z czego 6,7 mld zł stanowią dotacje.

Redakcja RI NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków

NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykorzystując środki z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wesprze przebudowę i rozbudowę oczyszczalni...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykorzystując środki z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wesprze przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w gminie Mogilno, w województwie kujawsko-pomorskim. Wysokość dotacji wyniesie ponad 17 milionów złotych, przy czym koszt całkowity przedsięwzięcia to 33 miliony złotych.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.