RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy pompowe do podnoszenia ciśnienia

Przykład pola pracy dla typoszeregu pięciu różnych zestawów hydroforowych ilustrujący szeroki zakres wydajności oraz podnoszenia tego typoszeregu.
Źródło: Hydro-Vacuum

Przykład pola pracy dla typoszeregu pięciu różnych zestawów hydroforowych ilustrujący szeroki zakres wydajności oraz podnoszenia tego typoszeregu.


Źródło: Hydro-Vacuum

Obecnie liczy się nie tylko ciągłość i bezpieczeństwo dostaw wody, ale także energooszczędna eksploatacja systemów pompowych. Realizację tych zadań umożliwiają nowoczesne rozwiązania, wpływające także na minimalizację ryzyka awarii oraz wydłużenie żywotności zarówno układów pompowych, jak i samej instalacji oraz jej armatury.

Zobacz także

PHU DAMBAT Pompy obiegowe – przegląd

Pompy obiegowe – przegląd Pompy obiegowe – przegląd

Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia...

Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia mogą przekazywać odpowiednie ilości energii dla zapewniania komfortu.

PHU DAMBAT Problem z dostępnością pomp obiegowych

Problem z dostępnością pomp obiegowych Problem z dostępnością pomp obiegowych

W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji...

W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji wody w systemie grzewczym, co oznacza, że są one kluczowymi elementami w zapewnianiu wydajnego działania instalacji. Niestety, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na te pompy, narastały również problemy z ich dostępnością.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności

Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności

Wysokosprawna, energooszczędna, inteligentna i przyjazna dla instalatora elektroniczna pompa obiegowa – zarówno do instalacji nowych, jak i do modernizacji. Takie właśnie są pompy z wirnikiem mokrym Lowara...

Wysokosprawna, energooszczędna, inteligentna i przyjazna dla instalatora elektroniczna pompa obiegowa – zarówno do instalacji nowych, jak i do modernizacji. Takie właśnie są pompy z wirnikiem mokrym Lowara ecocirc XLplus i ecocirc+. Łączą one wysoką sprawność, znakomite parametry hydrauliczne i intuicyjne sterowanie – dzięki zaawansowanym możliwościom komunikacji. Co więcej – taka inwestycja może zwrócić się nawet w ciągu dwóch lat.

W artykule:

• Urządzenia do domów i budynków

Pomieszczenia pompowni

Sterowniki

Systemy zarządzania budynkami

Duże zestawy hydroforowe

 

Systemy pompowe do podwyższania ciśnienia wody czystej występują w różnych konfiguracjach – do instalacji z wodą pitną lub hydrantową oraz do obu jednocześnie albo do celów technologicznych. Urządzenia te mają za zadanie dostarczać wodę w sposób ciągły i ze stałym zadanym ciśnieniem. Znajdują zastosowanie w: budynkach jedno- i wielorodzinnych, budynkach biurowych, użyteczności publicznej i edukacyjnych oraz służby zdrowia, hotelach, pensjonatach, galeriach handlowych, obiektach wystawienniczych, logistycznych i magazynowych, w zakładach produkcyjnych, przemysłowych i wodociągowych, a nawet systemach nawadniania w rolnictwie. W zależności od obszaru stosowania i stawianych im zadań mają one różne wydajności oraz wysokości podnoszenia i ciśnienia, a także liczbę pomp i moce silników je zasilających.

Urządzenia do domów i budynków

Zestawy hydroforowe do zastosowania w domach jednorodzinnych to urządzenia małe i kompaktowe oraz ciche. Są one przeważnie gotowe do podłączenia. Mają proste nastawy ciśnienia i zabezpieczenia przed suchobiegiem oraz skokami ciśnienia. Mogą być także wyposażone w przetwornice częstotliwości, aby elastyczniej sterować pracą pomp, a także stabilizować ciśnienie. Ważne są w nich rozwiązania redukujące hałas i wibracje oraz ochrona przed zamarzaniem.

Segment urządzeń przeznaczonych do większych budynków i obiektów jest bardzo szeroki, pełen różnorodnych rozwiązań, począwszy od stacji uzdatniania wody oraz pompowni sieciowych i osiedlowych stanowiących nawet samodzielne obiekty infrastruktury technicznej wymagające odpowiednich pomieszczeń i zaopatrujących w wodę miasta i duże osiedla, po myjnie i przemysłowe oraz rolnicze instalacje wodne. Oferowane są też zestawy przeznaczone do mediów innych niż woda, o różnej gęstości i lepkości, do wysokich temperatur i cieczy agresywnych. Ich zakres wydajności jest szeroki. Są to układy z jedną lub kilkoma pompami połączonymi z kolektorami napływowym i tłocznym za pomocą armatury zwrotnej i odcinającej. Standardowe podłączenie pomp to układ równoległy. A podłączone pompy mogą być: samozasysające, ssąco-tłoczące, głębinowe, poziome i pionowe, jedno- i wielostopniowe. Wśród producentów zestawów są firmy montujące pompy własnej produkcji, a także kompletujące zestawy pomp i elementów renomowanych producentów.

Oprócz jakości i rodzaju pomp oraz ich małej podatności na awarie firmy konkurują wyposażeniem w automatykę i sterowanie. To ona ułatwia utrzymywanie odpowiednich, precyzyjnych parametrów w instalacji z uwzględnieniem rozbiorów na cele bytowe, gospodarcze oraz przeciwpożarowe. Różnice w kosztach eksploatacji (energia i remonty) rozwiązań starych i nowych bywają na tyle istotne, że skłaniają do wymiany systemów pompowych.

typoszereg hydroforowe

Rys. 1. Przykład pola pracy dla typoszeregu pięciu różnych zestawów hydroforowych ilustrujący szeroki zakres wydajności oraz podnoszenia tego typoszeregu


Źródło: Hydro-Vacuum

Pomieszczenia pompowni

Wymagania dotyczące miejsca instalacji zależą od wielkości zestawu. Pomieszczenie powinno mieć wymiary umożliwiające takie ustawienie zestawu hydroforowego, aby zapewniony był swobodny dostęp do jego poszczególnych elementów. Temperatura w miejscu instalacji nie może spadać poniżej 5°C, a pomieszczenie powinno mieć instalację wentylacyjną umożliwiającą skuteczną wymianę powietrza. Posadzka pomieszczenia powinna być wykonana ze spadem w kierunku wpustów podłogowych, umożliwiającym skuteczne odwodnienie miejsca instalacji. Pompy montowane są na konstrukcji nośnej z profili stalowych i zabezpieczane wibroizolatorami umożliwiającymi ustawienie zestawu na posadzce pompowni i korygowanie wysokości oraz jego odpowiednie wypoziomowanie. Zastosowanie wibroizolatorów ogranicza także przenoszenie drgań na podłoże.

Zobacz także: Hydrofory i zestawy hydroforowe

Sterowniki

W zestawach do podnoszenia ciśnienia stosowane są już inteligentne sterowniki pomp. To łatwe w użyciu urządzenia kontrolne i zabezpieczające do bezpośredniego podłączenia pomp o różnej budowie i mocach, utrzymujących stałe, zadane ciśnienie wody poprzez zmianę prędkości obrotowej silnika pompy. Mają one wiele trybów operacyjnych do różnych instalacji elektrycznych. Ich ważnymi cechami i korzyściami ze stosowania są m.in. wysoka wydajność energetyczna i długa żywotność.

Systemy zaopatrzenia w wodę o stałym ciśnieniu z przetwornicami częstotliwości zużywają o 30–60% mniej energii od tradycyjnych rozwiązań. Średni moment obrotowy i ścieranie na wale zmniejsza się dzięki niższej średniej prędkości obrotowej, rośnie tym samym żywotność pompy. Funkcje soft-startu i zatrzymania urządzenia pozwalają unikać uderzeń hydraulicznych oraz ryzyka uszkodzenia instalacji. W układach ze sterownikami stosowane są zabezpieczenia nadprądowe, przepięciowe, podnapięciowe, zwarciowe, przeciw zablokowaniu wirników i suchoobiegu, bez konieczności instalacji sond/czujników w studni.

Sterowniki poszczególnych pomp w zestawie do podnoszenia ciśnienia można łączyć, a sterowanie grupą odbywa się z poziomu jednego sterownika wybranego przez użytkownika jako główny – pozostałe dostosowują pracę do wymagań systemu. Programowanie zestawu jest proste i nie wymaga udziału programisty.

Systemy zarządzania budynkami

Systemy pompowe stają się, podobnie jak inne urządzenia odpowiedzialne za media oraz bezpieczeństwo, elementami systemu zarządzania budynkiem (BMS) w budynkach komercyjnych, użyteczności publicznej i mieszkalnych. Na rynku dostępne są zestawy do podnoszenia ciśnienia z układem sterowania i wyświetlaczami, które można łatwo skonfigurować z BMS oraz systemem zdalnego zarządzania urządzeniem za pomocą specjalnych aplikacji na smartfon lub poprzez internet. Daje to takie atuty, jak skuteczny nadzór i zdalna kontrola pracy urządzenia oraz instalacji, optymalizacja ustawień czy szybka reakcja serwisowa dzięki powiadomieniom przesyłanym w czasie rzeczywistym. Stała kontrola i konserwacja instalacji to z kolei takie korzyści, jak wyższa sprawność i niezawodność, oszczędność energii oraz wydłużona żywotność instalacji. Oferowane są też usługi gromadzenia danych w chmurze, umożliwiające analizę danych długookresowych z wielu instalacji, co daje duży potencjał ich usprawniania i optymalizacji.

Duże zestawy hydroforowe

Stosowane są do przetłaczania wody i podnoszenia ciśnienia w sieciach wodociągowych oraz przemysłowych układach wody technologicznej o wydajności nawet do 3000 m3/h, wysokości podnoszenia od 15 do 90 m i mocy pomp nawet do 200 kW. W rozwiązaniach takich stosuje się bardzo szerokie możliwości regulatorów mikroprocesorowych. Jedną z nich jest regulacja prędkości pompy w zależności od ciśnienia panującego w kolektorze tłocznym – czyli utrzymanie stałego ciśnienia lub jego wartości w określonym przedziale poprzez załączanie kolejnych pomp i regulację prędkości obrotowej pompy aktualnie współpracującej z przemiennikiem częstotliwości. To także bilansowanie czasu pracy pomp – wyrównanie stopnia zużycia oraz próba ruchowa urządzeń w zestawie uwzględniającym zapotrzebowanie przeciwpożarowe (wszystkie pompy w zestawie są identyczne). Funkcja ta realizowana jest w taki sposób, że jako pierwsza uruchamiana jest pompa najkrócej pracująca albo mająca najdłuższy czas postoju. Kolejnym rozwiązaniem jest zatrzymanie pracy i przejście w stan czuwania w przypadku braku rozbiorów czy dopasowanie charakterystyki układu do charakterystyki zasilanego rurociągu poprzez zmianę wartości ciśnień zadanych w zależności od liczby włączonych pomp lub zadanej, mierzonej wartości przepływu (współpraca z przepływomierzem). W przypadku awarii przemiennika częstotliwości system sterowania automatycznie przechodzi w tryb pracy kaskadowej i pozwala przejść na ręczny tryb pracy.

W dużych zestawach duże znaczenie ma możliwość zbierania informacji o wielkości wartości mierzonych w zadanym czasie, zapamiętanie wszystkich zmian stanu pracy zestawu z podaniem dokładnego czasu zdarzenia, zbieranie informacji o czasie pracy poszczególnych pomp oraz wyprowadzenie pakietów danych, o uzgodnionym formacie, do urządzenia zewnętrznego. Ważna jest też bieżąca komunikacja z nadrzędnymi systemami sterowniczymi. Dobór takich urządzeń ułatwiają poradniki, programy on-line oraz pomoc doradców czołowych producentów.

Oprac. red. na podst. mat. firm:

DAB, Dambat/IBO, Grundfos, Hydro-Vacuum, Hydroinstal, Instalcompact, Pentair i Wilo

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Pompy ciepła w epoce smart

Pompy ciepła w epoce smart Pompy ciepła w epoce smart

Przed branżą instalacyjną stoją coraz większe wyzwania – dziś nie chodzi już tylko o higienę i ciepło w budynkach. Oczekujemy życia na bardzo wysokim poziomie, a ten umożliwia nie gromada służby, ale technologia...

Przed branżą instalacyjną stoją coraz większe wyzwania – dziś nie chodzi już tylko o higienę i ciepło w budynkach. Oczekujemy życia na bardzo wysokim poziomie, a ten umożliwia nie gromada służby, ale technologia inteligentnych budynków, instalacji i sieci. Co więcej, technologia ta nie służy tylko najbogatszym i elitom, ale jest dostępna powszechnie. Na co zatem powinna branża instalacyjna zwracać uwagę w kolejnych dekadach, w których ma się dokonać całkowita transformacja ogrzewania, wentylacji...

Joanna Ryńska Pompy ciepła w obiektach modernizowanych

Pompy ciepła w obiektach modernizowanych Pompy ciepła w obiektach modernizowanych

Pompy ciepła są chętnie – a czasem z konieczności dostosowania się do wymogów WT 2021 – stosowane w nowych budynkach i już od kilku lat budzą zainteresowanie inwestorów, którzy dążą do zmniejszenia zużycia...

Pompy ciepła są chętnie – a czasem z konieczności dostosowania się do wymogów WT 2021 – stosowane w nowych budynkach i już od kilku lat budzą zainteresowanie inwestorów, którzy dążą do zmniejszenia zużycia energii. Odkąd pompy ciepła zostały uznane za urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, także inwestor instytucjonalny ma szansę skorzystać w ich przypadku z dofinansowania działań dotyczących wykorzystania OZE.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w nietypowych zastosowaniach

Pompy ciepła w nietypowych zastosowaniach Pompy ciepła w nietypowych zastosowaniach

Głównym obszarem zastosowania pomp ciepła jest obecnie zasilanie instalacji niskotemperaturowych, które są stosowane w nowych i modernizowanych budynkach. Na rynek wchodzą też pompy ciepła przeznaczone...

Głównym obszarem zastosowania pomp ciepła jest obecnie zasilanie instalacji niskotemperaturowych, które są stosowane w nowych i modernizowanych budynkach. Na rynek wchodzą też pompy ciepła przeznaczone na wymianę dla starych źródeł ciepła – głównie kotłów węglowych i olejowych, a nawet gazowych. Zastosowaniu pomp ciepła sprzyjają instalacje fotowoltaiczne na budynkach. Coraz częściej montowane są także bardzo duże pompy ciepła mogące korzystać z ciepła odpadowego.

Joanna Ryńska Osiedla mieszkaniowe z pompami ciepła – nowy standard deweloperski

Osiedla mieszkaniowe z pompami ciepła – nowy standard deweloperski Osiedla mieszkaniowe z pompami ciepła – nowy standard deweloperski

Europejczycy, a wśród nich Polacy, chcą korzystać z energii elektrycznej komfortowo, ale przy rozsądnych kosztach oraz zgodnie z naturą. Coraz częściej, kupując mieszkanie czy gotowy dom, oczekują deweloperskiego...

Europejczycy, a wśród nich Polacy, chcą korzystać z energii elektrycznej komfortowo, ale przy rozsądnych kosztach oraz zgodnie z naturą. Coraz częściej, kupując mieszkanie czy gotowy dom, oczekują deweloperskiego wyposażenia go w instalacje, które odpowiedzą na to zapotrzebowanie – panele fotowoltaiczne, instalacje wentylacji mechanicznej z rekuperacją czy pompy ciepła.

Joanna Ryńska Klimakonwektory, grzejniki niskotemperaturowe i rozdzielacze we współpracy z pompą ciepła

Klimakonwektory, grzejniki niskotemperaturowe i rozdzielacze we współpracy z pompą ciepła Klimakonwektory, grzejniki niskotemperaturowe i rozdzielacze we współpracy z pompą ciepła

Dość powszechne jest przekonanie, że w instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, sprawdzi się tylko ogrzewanie płaszczyznowe. Tymczasem przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania,...

Dość powszechne jest przekonanie, że w instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, sprawdzi się tylko ogrzewanie płaszczyznowe. Tymczasem przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania, doboru, wykonawstwa i użytkowania instalacja może być oparta także na grzejnikach niskotemperaturowych. W instalacjach grzewczych niskotemperaturowych coraz ważniejsze miejsce zajmują również klimakonwektory.

Redakcja RI Pompy ciepła 2020 - pobierz bezpłatny poradnik

Pompy ciepła 2020 - pobierz bezpłatny poradnik Pompy ciepła 2020 - pobierz bezpłatny poradnik

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Są ekologiczne, samoobsługowe i tanie w eksploatacji. Dlatego przygotowaliśmy dla naszych czytelników zaktualizowany, darmowy poradnik poświęcony pompom...

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Są ekologiczne, samoobsługowe i tanie w eksploatacji. Dlatego przygotowaliśmy dla naszych czytelników zaktualizowany, darmowy poradnik poświęcony pompom ciepła!

Katarzyna Cesluk Przenośne analizatory i mierniki w instalacjach

Przenośne analizatory i mierniki w instalacjach Przenośne analizatory i mierniki w instalacjach

W technice grzewczej ważna jest kontrola prawidłowego działania urządzeń i instalacji. Wykonawcy i serwisanci muszą mieć możliwość dokonania „tu i teraz” szybkich i wiarygodnych pomiarów parametrów, pozwalających...

W technice grzewczej ważna jest kontrola prawidłowego działania urządzeń i instalacji. Wykonawcy i serwisanci muszą mieć możliwość dokonania „tu i teraz” szybkich i wiarygodnych pomiarów parametrów, pozwalających na ocenę pracy czy wychwycenie i lokalizację usterek. Niezbędnym elementem wyposażenia instalatorów są m.in. przenośne mierniki.

Thermia Promocja na pompę ciepła Thermia Calibra

Promocja na pompę ciepła Thermia Calibra Promocja na pompę ciepła Thermia Calibra

Zamów pompę ciepła Thermia Calibra 7 lub Thermia Calibra 12 w terminie od 10 października do 30 listopada 2019 roku u Autoryzowanego Partnera Pomp Ciepła Thermia. Cena katalogowa netto pompy ciepła zostanie...

Zamów pompę ciepła Thermia Calibra 7 lub Thermia Calibra 12 w terminie od 10 października do 30 listopada 2019 roku u Autoryzowanego Partnera Pomp Ciepła Thermia. Cena katalogowa netto pompy ciepła zostanie w tym czasie obniżona o 5000 zł.

Adam Koniszewski Ogrzewanie budynków gruntową pompą ciepła

Ogrzewanie budynków gruntową pompą ciepła Ogrzewanie budynków gruntową pompą ciepła

Analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania gruntowej pompy ciepła przeprowadzono na przykładzie wolno stojącego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 160 m2, znajdującego się w Toruniu, w II strefie...

Analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania gruntowej pompy ciepła przeprowadzono na przykładzie wolno stojącego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 160 m2, znajdującego się w Toruniu, w II strefie klimatycznej. Szczytowe zapotrzebowanie na moc grzewczą dla tego obiektu wynosi 8 kW, a dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową to 200 dm3, co daje roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania pomieszczeń oraz przygotowania c.w.u. równe 23 379,7 kWh.

Thermia Szwedzki styl życia w twoim domu: dotacja do pomp ciepła Thermia!

Szwedzki styl życia w twoim domu: dotacja do pomp ciepła Thermia! Szwedzki styl życia w twoim domu: dotacja do pomp ciepła Thermia!

Zamów pompę ciepła w terminie od 1 marca do 31 maja 2019 roku u Autoryzowanego Partnera Pomp Ciepła Thermia. Cena katalogowa netto pompy ciepła zostanie w tym czasie obniżona o 4000 zł.

Zamów pompę ciepła w terminie od 1 marca do 31 maja 2019 roku u Autoryzowanego Partnera Pomp Ciepła Thermia. Cena katalogowa netto pompy ciepła zostanie w tym czasie obniżona o 4000 zł.

Joanna Ryńska Powietrzne pompy ciepła w ciekawych zastosowaniach

Powietrzne pompy ciepła w ciekawych zastosowaniach Powietrzne pompy ciepła w ciekawych zastosowaniach

Powietrzne pompy ciepła o różnych rozwiązaniach i wielkościach zyskują coraz większe uznanie klientów w Europie, i to nie tylko inwestorów budujących nowe domy jednorodzinne. Urządzenia te są najłatwiejsze...

Powietrzne pompy ciepła o różnych rozwiązaniach i wielkościach zyskują coraz większe uznanie klientów w Europie, i to nie tylko inwestorów budujących nowe domy jednorodzinne. Urządzenia te są najłatwiejsze w montażu spośród wszystkich pomp ciepła i uniwersalne pod względem lokalizacji – powietrze jest wszak dostępne wszędzie.

Joanna Ryńska Pompy ciepła – przegląd innowacyjnych rozwiązań

Pompy ciepła – przegląd innowacyjnych rozwiązań Pompy ciepła – przegląd innowacyjnych rozwiązań

Na świecie nie brakuje przykładów ciekawych zastosowań pomp ciepła na skalę większą niż ogrzewanie domu jednorodzinnego. Budowane instalacje pokazują, jak szerokie są możliwości pozyskiwania ciepła. Przykłady...

Na świecie nie brakuje przykładów ciekawych zastosowań pomp ciepła na skalę większą niż ogrzewanie domu jednorodzinnego. Budowane instalacje pokazują, jak szerokie są możliwości pozyskiwania ciepła. Przykłady z Norwegii, która ma duże zasoby gazu ziemnego, sugerują, że warto szukać rozwiązań niewykorzystujących paliw kopalnych. Z kolei realizacje z USA i Niemiec wskazują, że ciepło może mieć wiele źródeł.

Redakcja RI Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne?

Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne? Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne?

Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych osoby, które właśnie się budują i stają przed wyborem systemu ogrzewania decydują się na kupno pompy...

Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych osoby, które właśnie się budują i stają przed wyborem systemu ogrzewania decydują się na kupno pompy ciepła. Na rynku można znaleźć pompę ciepła gazową, jak i elektryczną. Czym one się różnią i jaką wybrać?

mgr inż. Jakub Kozicki Wykorzystanie ciepła wody z magistrali wodociągowej jako dolnego źródła ciepła w pompie ciepła

Wykorzystanie ciepła wody z magistrali wodociągowej jako dolnego źródła ciepła w pompie ciepła Wykorzystanie ciepła wody z magistrali wodociągowej jako dolnego źródła ciepła w pompie ciepła

Wymagania środowiskowe i ekonomiczne skłaniają do wykorzystywania różnych dolnych źródeł do zasilania pomp ciepła. Jednym z nich może być ciepło odzyskiwane z uzdatnionej wody transportowanej magistralą...

Wymagania środowiskowe i ekonomiczne skłaniają do wykorzystywania różnych dolnych źródeł do zasilania pomp ciepła. Jednym z nich może być ciepło odzyskiwane z uzdatnionej wody transportowanej magistralą wodociągową.

Redakcja RI Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła? Jak działają pompy ciepła?

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej,...

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej, koszty ogrzewania stanowią co najmniej 60% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domów jednorodzinnych, a dzięki pompie ciepła wydatki można sporo obniżyć.

mgr inż. Damian Czernik, dr inż. Marek Korzec Analiza koncepcyjna rozwiązania systemu ogrzewania w budynku energooszczędnym

Analiza koncepcyjna rozwiązania systemu ogrzewania w budynku energooszczędnym Analiza koncepcyjna rozwiązania systemu ogrzewania w budynku energooszczędnym

Budynki energooszczędne o bardzo dobrej izolacji cieplnej oraz niskim współczynniku projektowego obciążenia cieplnego wymagają szczególnego podejścia do kwestii doboru systemu grzewczego. Decydując się...

Budynki energooszczędne o bardzo dobrej izolacji cieplnej oraz niskim współczynniku projektowego obciążenia cieplnego wymagają szczególnego podejścia do kwestii doboru systemu grzewczego. Decydując się na rozwiązania oparte na pompach ciepła, koncepcje grzewcze należy porównać pod kątem efektywności energetycznej oraz nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Ferroli Ferroli – ogrzewanie za rozsądne pieniądze

Ferroli – ogrzewanie za rozsądne pieniądze Ferroli – ogrzewanie za rozsądne pieniądze

Ferroli, włoski producent urządzeń grzewczych (kotły, pompy ciepła), chłodzących (agregaty wody lodowej), kotłów parowych i kotłów na olej termalny, istnieje ponad 60 lat. W Polsce działa od 1997 roku,...

Ferroli, włoski producent urządzeń grzewczych (kotły, pompy ciepła), chłodzących (agregaty wody lodowej), kotłów parowych i kotłów na olej termalny, istnieje ponad 60 lat. W Polsce działa od 1997 roku, z powodzeniem oferując kompleksowe rozwiązania dla klientów indywidualnych oraz do obiektów komercyjnych i przemysłowych.

Hoval Sp. z o.o. Ultra cicha pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia domów

Ultra cicha pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia domów Ultra cicha pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia domów

Firma Hoval zainstalowała swoją pierwszą pompę ciepła w 1975 roku. Mając ponad 40-letnie doświadczenie, właśnie wypuściła na rynek najnowszą generację pomp ciepła UltraSource®. Pompa UltraSource została...

Firma Hoval zainstalowała swoją pierwszą pompę ciepła w 1975 roku. Mając ponad 40-letnie doświadczenie, właśnie wypuściła na rynek najnowszą generację pomp ciepła UltraSource®. Pompa UltraSource została zaprojektowana z myślą o budownictwie mieszkaniowym. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie, a jednocześnie wyjątkowo ciche o generowanym hałasie wynoszącym zaledwie 28 dB(A) w odległości 3m.

mgr inż. Radosław Sosnowski Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP

Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP Pompy ciepła w pętli wodnej – opis systemu WLHP

W wielu budynkach występuje różne zapotrzebowanie na energię do chłodzenia i ogrzewania w poszczególnych obszarach i pomieszczeniach. Energię – ciepło lub chłód – można odbierać z miejsc, gdzie jest jej...

W wielu budynkach występuje różne zapotrzebowanie na energię do chłodzenia i ogrzewania w poszczególnych obszarach i pomieszczeniach. Energię – ciepło lub chłód – można odbierać z miejsc, gdzie jest jej w nadmiarze, i przetransportować oraz wykorzystać w innym miejscu.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

mgr inż. Paulina Mielniczuk, mgr inż. Iwona Barszczewska Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku

Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku

Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej różnych źródeł ciepła do ogrzewania budynku jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie Białegostoku. Pod uwagę zostały wzięte zarówno aspekty ekonomiczne,...

Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej różnych źródeł ciepła do ogrzewania budynku jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie Białegostoku. Pod uwagę zostały wzięte zarówno aspekty ekonomiczne, jak i ekologiczne każdego z analizowanych rozwiązań.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Knapik Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody....

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody. Jednak konieczność spełnienia wymagań prawnych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej przez nowe budynki nie zawsze idzie w parze z efektami ekonomicznymi, tj. z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

Dagmara Ćwiek, Karolina Kowal, Bartłomiej Tokarzewski, Tomasz Kolsicki Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile

Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile

Zespół studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student...

Zespół studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student Design Competition. Pierwszy w historii zespół z Polski w czteroosobowym składzie opracował projekt systemów HVAC dla budynku stacji meteorologicznej na wyspie Diego Ramirez w Chile, pokonując rywali z całego świata.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.