RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Komputerowe zarządzanie energią w halach przemysłowych

Computer energy management in industrial halls

fot. www.konstrukcje-stal.pl

fot. www.konstrukcje-stal.pl

Konieczna jest poprawa efektywności wykorzystania energii przez użytkowników końcowych nowoczesnych hal przemysłowych, niewynikająca ze zmiany technologii na bardziej efektywną, ale z wprowadzenia zmian w istniejących instalacjach HVAC i systemach BEMS (Building Energy Management Systems).
Zaobserwowano bowiem, że niedoceniane są możliwości ograniczenia zużycia energii na cele nieprodukcyjne, związane z energochłonnością i funkcjonalnością budynku jako całości.

Racjonalizacja zużycia energii i mediów przy zachowaniu komfortu dla użytkowników oraz warunków technologicznych jest niezbędnym elementem działalności każdego przedsiębiorstwa przemysłowego, prowadzącym do oszczędności energii pierwotnej i emisji CO2.

Optymalizacja w zakresie zarządzania procesem produkcyjnym i racjonalizacji użytkowania oraz niewielkie inwestycje w sprzęt i wyposażenie pozwalają osiągnąć oszczędności w zużyciu energii. Przy czym optymalizacje procesu technologicznego mogą przynieść znaczną redukcję kosztów zużycia wody i energii – nawet do 50% [4].

Na całym świecie inżynierowie i projektanci pracują nad racjonalizacją procesu projektowania budynków tradycyjnych i niskoenergetycznych oraz metodami szacowania rocznego zapotrzebowania na ciepło. Stosują w tym celu metody symulacji dynamicznej, modele predykcji w warunkach ustalonych oraz modele statystyczne wykorzystujące metody regresji [1, 3].

W artykule skupiono się na metodach ograniczenia zużycia energii w halach produkcyjnych przy wykorzystaniu komputerowych systemów zarządzania energią, z publikacji [1, 5] wynika bowiem, że tego typu systemy są powszechnie stosowane w budynkach biurowych i użyteczności publicznej, natomiast brakuje publikacji dotyczących ich zastosowania w obiektach typu przemysłowego.

Zarządzanie energią w hali przemysłowej

Zdecydowaną większość budynków przemysłowych stanowią obiekty mające za zadanie realizację określonego celu produkcyjnego. Może się w nich odbywać bezpośrednia produkcja, montaż lub magazynowanie materiałów i wyrobów. Są one wyposażane w stałe lub ruchome urządzenia technologiczne (maszyny, suwnice, podnośniki, ciągi transportowe i instalacyjne) zapewniające prawidłowy przebieg produkcji, hale mogą również stanowić zaplecze produkcyjne (kotłownie, maszynownie itp.).

O kształcie i wielkości budynku halowego decydują wymagania eksploatacyjne, dlatego konstrukcja powinna być podporządkowana przeznaczeniu obiektu i jego prawidłowemu użytkowaniu. Dodatkowo pełnienie założonej funkcji technologicznej (produkcyjnej, eksploatacyjnej) oraz ochrona wnętrza przed wpływami otoczenia ma zasadniczy wpływ na konstrukcję budynku i wybór systemu grzewczo-wentylacyjnego, a tym samym za­rzą­dzania energią.

Praca systemu zarządzania energią (Building Energy Management Systems) w hali produkcyjnej ma na celu osiągnięcie odpowiednich warunków technologicznych oraz możliwego poziomu komfortu termicznego dla pracowników przy równoczesnym obniżeniu kosztów zaopatrzenia w energię i media w obiekcie poprzez wykorzystanie zaawansowanej technologii informatycznej, automatyki budynkowej BAS (Building Automation System), systemów EMS (Energy Management System) oraz numerycznych modeli energetycznych budynku.

Do poprawnej pracy niezbędna jest integracja wszystkich systemów oraz ich zdolność do modyfikacji, aktualizacji i reorganizacji odzwierciedlającej zmiany technologiczne i sposobów użytkowania oraz wpływy zewnętrzne.

Celem zarządzania energią jest zmniejszenie jej zużycia i kosztów oraz obciążenia środowiska, zapewnienie odpowiednich warunków technologicznych i komfortu cieplnego, a także stworzenie warunków do programowych działań, tak żeby w długoterminowym podejściu zarządzanie mogło się finansować ze swoich efektów – oszczędności kosztów paliw, energii i wody.

Ogólny warunek samofinansowania się inwestycji zakłada, że koszt usługi energetycznej po podjęciu działań energooszczędnych powinien być mniejszy bądź równy kosztom ponoszonym przed podjęciem działań energooszczędnych.

Zastosowanie komputerowego systemu zarządzania energią pozwala na [6]:

  • kontrolowanie i sporządzanie raportów o zużyciu energii,
  • przewidywanie (budżetowanie) zużycia energii,
  • ocenę poziomu zużycia energii,
  • realizację algorytmów ograniczających zużycie energii do dopuszczalnego poziomu,
  • rozliczenie kosztów zużycia energii przez poszczególnych użytkowników (indywidualne rachunki za energię, ciepło, chłód i inne media).

Dzięki regularnemu kontrolowaniu zużycia energii przedsiębiorstwo jest motywowane do utrzymania budynku i jego instalacji na odpowiednio wysokim poziomie efektywności energetycznej, zmniejszając tym samym również obciążenie dla środowiska.

Wydaje się zatem, że stosowanie systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwach jest konieczne. Należy jednak pamiętać, że system komputerowy jest jedynie narzędziem pomocnym w zarządzaniu energią i nie może funkcjonować bez obsługującego go personelu.

Energooszczędne funkcje BEMS

W zakładach przemysłowych istnieje wiele możliwości poprawy efektywności energetycznej, nie tylko samego procesu produkcyjnego, ale również wszystkich istniejących instalacji niesłużących bezpośrednio produkcji. Poniżej przedstawiono przykładowe rozwiązania umożliwiające osiągnięcie tego celu.

Podstawowym kryterium wyboru była możliwość zastosowania danego rozwiązania w halach produkcyjnych przemysłu lekkiego, w których odbywa się ręczny montaż elementów: 

  • termoizolacja (np. termoizolacja przegród zewnętrznych, wymiana okien),
  • ogrzewanie i chłodzenie (np. energooszczędne urządzenia i systemy odzysku ciepła i chłodu),
  • ciepła woda użytkowa (np. instalacja nowych urządzeń, efektywne wykorzystanie cyrkulacji),
  • oświetlenie (np. nowe energooszczędne żarówki i stateczniki, automatyczne systemy sterowania), 
  • procesy produkcji (np. bardziej efektywne wykorzystanie sprężonego powietrza i kondensatu pary, kontrola zaworów, zastosowanie automatycznych i zintegrowanych systemów, energooszczędne tryby czuwania), 
  • silniki i napędy (np. szersze wykorzystanie przemienników częstotliwości, silników energooszczędnych, sterowania elektronicznego, napędów bezstopniowych, zintegrowanego programowania aplikacji), 
  • wentylatory, napędy bezstopniowe i wentylacja (np. nowe urządzenia/systemy, wykorzystanie wentylacji naturalnej),
  • inne (np. nowe energooszczędne urządzenia służące do produkcji, optymalizacja zużycia energii poprzez regulację czasową, zmniejszenie strat w trybie czuwania), 
  • reaktywne zarządzanie popytem (np. działania na rzecz zmian profilu obciążeń, systemy ograniczania obciążeń szczytowych), 
  • charakterystyka wykorzystywanych środków transportu,
  • działania powodujące zmiany zachowań komunikacyjnych. 

W większości już istniejących nowoczesnych hal typu lekkiego część z powyższych obszarów działań została wprowadzona na etapie projektu wykonawczego budowy.

Przeczytaj także: Zielona energia na stadionach Euro >>

Uwzględnione zostały normatywne wskaźniki przenikania ciepła dla przegród wewnętrznych i zewnętrznych, w tym okien, dobrano również urządzenia, które na etapie projektowania miały spełniać wymagania funkcyjne i energetyczne budynku halowego. W tych przypadkach poprawy efektywności energetycznej należy szukać w systemach BEMS. 

Poniżej przedstawiono wybrane algorytmy energooszczędnego sterowania możliwe do zastosowania w halach przemysłowych (bez ich szczegółowego opisu, tylko ogólna zasada działania):

  • okresowe osłabienie w instalacji HVAC – oszczędność otrzymuje się poprzez ograniczenie lub odcięcie dostaw energii poza godzinami użytkowania pomieszczeń;
  • praca cykliczna – oszczędność energii dzięki okresowemu wyłączaniu układu HVAC w procesie regulacji parametrów w pomieszczeniu lub strefie pomieszczeń. Po wyłączeniu parametry komfortu są utrzymywane dzięki akumulacyjności cieplnej pomieszczeń. Algorytm stosowany jest zarówno do sterowania w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń;
  • regulacja zużycia energii – algorytm zapobiega przekroczeniu założonych limitów zużycia energii, bazując na przyroście wskazań licznika. W tym celu wyłączane są automatycznie urządzenia o wyznaczonej przez algorytm łącznej mocy, powodując tym samym nieprzekroczenie założonego limitu zużycia;
  • algorytm regulacji nadążnej – oszczędność wynika z dopasowania dostaw energii do rzeczywistych potrzeb. Parametry komfortu utrzymywane są przy zużyciu najmniejszej możliwej ilości energii wynikającej z krzywej grzewczej;
  • chłodzenie nocne – algorytm steruje pracą wentylacji mechanicznej poza godzinami pracy w celu wychłodzenia pomieszczeń latem powietrzem zewnętrznym o temperaturze niższej niż wewnętrzna. Algorytm umożliwia usunięcie z pomieszczenia ciepła zakumulowanego w ciągu dnia i zmagazynowania maksymalnej ilości chłodu;
  • optymalna regulacja programowa (start/stop) – algorytm wyznacza dynamicznie optymalny czas uruchomienia i zatrzymania ogrzewania w obiektach z okresowym osłabieniem. Oszczędności uzyskuje się przez uniknięcie niepotrzebnego ogrzewania i wykorzystanie ciepła zakumulowanego w budynku;
  • miękki rozruch – algorytm stosowany w celu uniknięcia szczytów energetycznych związanych z włączeniem instalacji;
    - rozruch rozłożony w czasie,
    - ochrona przed zamarzaniem, zarządzanie alarmami itp.

Przykłady efektów energetycznych

Do badań [7] wybrano halę produkcyjną elementów elektrycznych i elektronicznych firmy Wago zlokalizowaną we Wrocławiu. Budynek wyposażony jest w następującą infrastrukturę techniczną:

  1. instalacje wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej,
  2. instalacja centralnego ogrzewania wod­nego,
  3. sztuczne oświetlenie i zasilanie elektryczne,
  4. instalacje techniczne,
  5. systemy wykrywania pożaru, włamania,
  6. miejscowe układy automatycznej regulacji (BAS),
  7. instalacje przygotowania ciepłej wody użytkowej i kanalizacji.

W oparciu o faktury za zużycie energii i mediów oraz istniejące opomiarowanie w postaci liczników energii elektrycznej i cieplnej określono procentowy udział kosztów energii elektrycznej, wody i gazu w bilansie rocznym i wyszczególniono koszty ponoszone wyłącznie przez badany obiekt. Roczny procentowy koszt poszczególnych mediów energetycznych zestawiono na rys. 1. 

Badania możliwych do uzyskania efektów energetycznych wynikających z zastosowania poszczególnych algorytmów energooszczędnych w systemie BEMS wykonano w drodze symulacji na modelu numerycznym obiektu (za pomocą programu IDA ICE 4.0), a następnie zweryfikowano eksperymentalnie na zainstalowanym w hali systemie WAGO BEMS. 

Z pośród wybranych algorytmów energooszczędnego sterowania możliwych do zastosowania w halach przemysłowych do symulacyjnego sprawdzenia wybrano tylko te, które wytypowano w wyniku przeprowadzenia analiz charakterystyki pracy centrali wentylacyjnej hali montażu oraz poniesionych kosztów energii elektrycznej i cieplnej. 

Na rys. 2 zestawiono funkcje ogólnie stosowane w systemach BEMS [5], algorytmy możliwe do zastosowania w hali montażu oraz wytypowane do symulacji programem IDA ICE 4.0.

Poniżej przedstawiono wyniki badań wpływu zastosowania energooszczędnych algorytmów na efekty zarządzania energią dla dwóch różnych systemów organizacji powietrza wentylacyjnego w hali. 

W pierwszym przypadku przeanalizowano algorytmy dla systemu ze stałym strumieniem powietrza (CAV). Zaproponowano obniżenie zadanej temperatury w pomieszczeniu oraz pracę wentylatorów według zadanego harmonogramu. 

W drugim przypadku, w związku z tym, że do wentylacji pomieszczeń o zmiennych obciążeniach cieplnych mogą być stosowane dwuprzewodowe systemy wentylacyjne o zmiennych strumieniach powietrza, przeanalizowano dokładnie te same algorytmy dla systemu ze zmiennym strumieniem powietrza (VAV) z uwzględnieniem kontroli parametrów w pomieszczeniu, takich jak: temperatura i stężenie CO2 (zarówno pojedynczo, jak i równocześnie).

 

Algorytmy dla systemu CAV

Najpierw sprawdzono wpływ na zużycie energii obniżenia temperatury zadanej z 24 do 20°C w hali montażu oraz wprowadzenia harmonogramu pracy wentylatorów przy uwzględnieniu typowego tygodnia pracy (sześć dni roboczych – pięć dni w systemie dwuzmianowym i dzień w systemie jednozmianowym). 

W kolejnym kroku sprawdzono, jak na całkowite zużycie energii w budynku wpłynie zastosowanie algorytmu złożonego. W ten sposób zbadano jednoczesny wpływ obniżenia temperatury i wprowadzenia harmonogramu pracy wentylatorów. 

 

Przeprowadzone symulacje z zastosowaniem prostych algorytmów energooszczędnych pozwalają stwierdzić, że obniżenie temperatury zadanej z 24 do 20°C przynosi oszczędności w całkowitym zużyciu rzędu 3,3%, ale z punktu widzenia zużycia energii na potrzeby ogrzewania oszczędności są prawie dwukrotnie wyższe i wynoszą 6,5%.

Ponadto możliwe jest osiągnięcie znacznych oszczędności dzięki wprowadzeniu harmonogramów pracy wentylatorów. Pozwala to uzyskać 14,4% oszczędności w całkowitym zużyciu energii, w tym do 47,6% oszczędności na samej energii elektrycznej. 

Równoczesne obniżenie temperatury i wprowadzenie harmonogramu pracy dla wentylatorów przyniesie oszczędności rzędu 32,5% całkowitego zużycia energii przez halę, 45,9% oszczędności energii cieplnej i 47,6% oszczędności energii elektrycznej niezbędnej do pracy wentylatorów. 

Zestawienie procentowego zużycia energii z rozbiciem na zużycie całkowite, energię elektryczną do napędu wentylatorów oraz energię cieplną w zależności od zastosowanego algorytmu zaprezentowano na rys. 3.

Przeprowadzone symulacje pozwalają stwierdzić, że dla badanej hali najlepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie algorytmu złożonego. 

Algorytmy dla systemu VAV

Najpierw sprawdzono wpływ sterowania systemem VAV w zależności od systemu kontroli – sterowanie według stężenia CO2 w pomieszczeniu, sterowanie według zadanej temperatury oraz równoczesna kontrola CO2 i zadanej temperatury. Następnie sprawdzono, jak na zużycie energii wpłynie obniżenie zadanej temperatury oraz praca wentylatorów według harmonogramu.

Z przeprowadzonych symulacji (rys. 4) wynika, że zastosowanie prostych algorytmów energooszczędnych ze zmiennym strumieniem powietrza może doprowadzić do oszczędności w całkowitym zużyciu energii rzędu 14,5–39,3%. Jednak przy zastosowaniu algorytmu związanego ze sterowaniem według temperatury w pomieszczeniu przekroczono dopuszczalny poziom stężenia CO2

Pozostałe dwa algorytmy w porównaniu z systemem CAV, dla którego został zastosowany algorytm nr 3 związany z obniżeniem temperatury oraz pracą wentylatorów wg harmonogramu, przynoszą znacznie mniejsze oszczędności energii zarówno elektrycznej, jak i cieplnej. Najbardziej odpowiednim energetycznie rozwiązaniem dla systemu VAV jest zastosowanie równoczesnej kontroli temperatury i stężenia CO2

Dlatego w kolejnym kroku wykonano symulację tego rozwiązania wraz z dodatkowymi algorytmami obniżającymi zadaną temperaturę oraz sterującymi pracą wentylatorów według harmonogramu.

Porównując wyniki symulacji dla systemu CAV i VAV pod kątem oszczędności energii elektrycznej i ciepła, wyciągnięto wniosek, że nie ma konieczności zmiany systemu dostarczania powietrza do hali, gdyż różnica w całkowitym zużyciu energii wynosi zaledwie 5% na korzyść systemu VAV. Należy zauważyć, że zużycie energii elektrycznej dla tego rozwiązania jest o prawie 14% większe niż dla systemu ze stałym strumieniem powietrza. 

Na rys. 5 przedstawiono efekt ekonomiczny możliwy do osiągnięcia w trakcie eksploatacji obiektu przy zaimplementowaniu proponowanych algorytmów energooszczędnych w systemie WAGO BEMS.

Uzyskane dzięki pracy komputerowego systemu zarządzania energią WAGO BEMS oszczędności energetyczne i finansowe w procesie eksploatacji budynku hali produkcyjnej zachęcają do dalszych badań i ciągłego poszukiwania możliwości ograniczania zużycia energii. Opracowane dla hali montażu algorytmy oszczędzania energii można realizować w pozostałych obiektach produkcyjnych należących do tej firmy. 

Wnioski

Na podstawie wyników badań sformułowano następujące wnioski:

  • Osiągnięcie racjonalnie niskiego zużycia energii w obiekcie przemysłowym wymaga stosowania kompleksowych rozwiązań w zakresie projektowania, analiz i eksploatacji. Zaleca się stosowanie aplikacji komputerowych (modeli energetycznych) wspomagających podejmowanie decyzji w procesie projektowania obiektów i ich instalacji, analiz energetycznych oraz poszukiwanie i opracowywanie algorytmów energooszczędnych.
  • Potwierdzono przydatność symulacyjnych energetycznych modeli numerycznych obiektu do przeprowadzania kompleksowych analiz wielkokubaturowych obiektów, jakimi są nowoczesne hale przemysłowe. W badanej hali przemysłowej osiągnięto 13,6% oszczędności kosztów zużywanej energii poprzez optymalne wykorzystanie dostępnych układów automatyki budynkowej i zarządzanie energią w budynku w oparciu o wyniki symulacji energetycznych.
  • Zaleca się prowadzenie dalszych badań nad komputerowymi systemami zarządzania energią w obiektach przemysłowych współpracujących z modelami energetycznymi w celu stworzenia skutecznego emulatora działającego w czasie rzeczywistym.

 

Literatura

1. Chlela F., Husaunndee A., Inard Ch., Riederer P., A new methodology for the design of low energy buildings, „Energy and Buildings” Vol. 41, 2009.
2. Chmielowski A., Nowicki J., Rubik M., Poradnik. Ogrzewanie, wentylacja, termorenowacja warsztatów, salonów wystawowych, magazynów, budynków przemysłowych, Warszawa 1997.
3. Citherlet S., Hand J., Assessing energy, lighting, room acoustics, occupant comfort and environmental impacts performance of building with a single simulation program, „Building and Environment” Vol. 37, 2002.
4. Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A., Raport dotyczący kluczowych polskich energochłonnych przemysłów, z identyfikacją ograniczeń we wdrażaniu efektywności energetycznej w zakładach oraz opracowaniem rozwiązań dla tych przemysłów, Warszawa 2008.
5. Syposz J., Jadwiszczak P., Zintegrowane systemy zarządzania energią w budynkach biurowych, Monografia Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk Vol. 41, Lublin 2007.
6. Syposz J., Jadwiszczak P., Systemy zarządzania energia w budynkach – kierunki rozwoju, X Międzynarodowa Konferencja Air&Heat, Wrocław 2002.
7. Żabnieńska-Góra A., Zarządzanie energią w halach przemysłowych, praca doktorska, Politechnika Wrocławska, Wrocław 2011.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

mgr inż. Wiktor Koselak, mgr inż. Jacek Krystek, mgr inż. Jerzy Żurawski Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB) Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element,...

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element, np. mostki cieplne, może mieć duży wpływ na efektywność energetyczną całego budynku. Dobór odpowiednich elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych musi zawsze iść w parze z projektem instalacji oraz źródeł ciepła i chłodu.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie...

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie i oświetlenie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W opisywanym budynku urzędu gminy przeprowadzono głęboką termomodernizację, a starą kotłownię węglową zastąpiono gruntową pompą ciepła i kondensacyjnym kotłem olejowym oraz instalacją PV.

dr inż. Paweł Kędzierski Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania...

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania z publicznych instrumentów pomocy finansowej powinien być przegląd energetyczny – narzędzie wspomagające ocenę efektywności energetycznej budynku. Narodowa Agencja Poszanowania Energii opracowała autorską metodykę oceny energetycznej przeznaczoną dla budynków mieszkalnych, składającą się...

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.