RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ szczelności na energooszczędność budynków

Aspekty architektoniczne i instalacyjne

Wpływ szczelności na energooszczędność budynków, fot. Krystian Kurowski

Wpływ szczelności na energooszczędność budynków, fot. Krystian Kurowski

Jednym z najistotniejszych zagadnień współczesnego budownictwa jest jego energooszczędność. Przeprowadzone analizy, m.in. w ramach poradnika POBE „Jak spełnić wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki od 2021 roku?”, wyraźnie wskazują, że ważnym elementem oszczędzania energii w budynku jest uzyskanie jego szczelności i zapewnienie zorganizowanej, kontrolowanej wymiany powietrza.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

W artykule:

• Zapotrzebowanie na energię
• Występujące nieszczelności a wentylacja budynku
• Szczelność budynku

Zapotrzebowanie na energię

Jednym z istotnych zadań podczas projektowania budynków przez architekta, a następnie projektanta instalacji HVAC jest zapewnienie komfortu cieplnego. W okresie chłodnym realizowane jest to poprzez doprowadzenie energii w formie ciepła z wykorzystaniem urządzenia ogrzewczego, a w okresie ciepłym poprzez odprowadzenie energii w formie ciepła z wykorzystaniem systemu wentylacji lub poprzez dostarczenie chłodu. Energia do budynku dostarczana jest również w formie przenikania promieniowania słonecznego przez przegrody przeszklone oraz z wewnętrznych zysków ciepła – od ludzi i urządzeń. Całkowite zyski ciepła mają pokryć straty wywołane przenikaniem ciepła na zewnątrz przez przegrody – ściany, dach, podłogę, drzwi i okna – i wraz z powietrzem wentylacyjnym. Tak zwane straty na wentylację uwzględniają powietrze infiltracyjne dostające się do budynku przez nieszczelności.

Przypomnijmy, że zapotrzebowanie na energię może być określane za pomocą trzech wielkości: energii pierwotnej, końcowej i użytkowej. Aby określić roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną nieodnawialną (EP), należy obliczyć zapotrzebowanie na energię końcową (EK) oraz uwzględnić rodzaj zużywanego paliwa lub nośnika energii poprzez wykorzystanie współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej (wi). Z kolei do obliczenia rocznego zapotrzebowania na energię końcową wykorzystuje się energię użytkową (EU) i sprawność systemu instalacyjnego (η). Zapotrzebowanie na energię użytkową uzależnione jest m.in. od lokalizacji budynku, żądanych temperatur oraz charakterystyki energetycznej obiektu, rodzaju ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ewentualnie chłodzenia (o ile jest ono w obiekcie realizowane) i oświetlenia (dla budynków niemieszkalnych).

Występujące nieszczelności a wentylacja budynku

Nieszczelności budynku negatywnie wpływają na efektywność wentylacji mechanicznej. Jednocześnie utrudniają zbilansowanie strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego, wpływają na tworzenie się nad- i podciśnienia, powodują ryzyko pogarszania się jakości powietrza wewnętrznego oraz konieczność dostarczania dodatkowej energii na podgrzanie powietrza przedostającego się przez nieszczelności.

Uwarunkowania te każą się bliżej przyjrzeć szczelności budynków i zapewnieniu wentylacji opartej na zorganizowanej, kontrolowanej wymianie powietrza. Straty spowodowane nieszczelnością są traktowane jako składowe współczynnika strat ciepła przez wentylację. Obliczeniowa wielkość strat jest uzależniona od wykonania próby szczelności.

Strumień powietrza infiltrującego oblicza się zgodnie z jednym z dwóch poniższych wzorów.

– jeśli wykonano próbę szczelności:

– gdy brak próby szczelności:

Zgodnie z metodologią sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej nieprzeprowadzenie próby szczelności w budynkach oznacza przyjęcie założenia, że doszło do przekroczenia krotności wymiany wymaganej przez WT. Jest to założenie słuszne, gdyż wyniki badań przeprowadzonych w budynkach, które „nie były budowane pod test”, potwierdzają, że obiekty te mają ograniczoną szczelność.

Szczelność budynku

Współczesne budynki buduje się w założeniu jako szczelne, tzn. powietrze niezbędne do procesu wentylacji dostarczane jest w sposób zorganizowany (wentylacja wymuszona – mechaniczna). Wentylacja niezorganizowana (przez nieszczelności) nie spełnia współczesnych standardów efektywności energetycznej i komfortu przebywania w pomieszczeniach. Wentylacja niezorganizowana kojarzona jest często z wentylacją naturalną.

Na szczelność powietrzną budynku wpływ mają m.in.:

  • sposób osadzenia drzwi i okien,
  • sposób prowadzenia i zabezpieczenia przejść instalacyjnych (w tym sanitarnych) w przegrodach zewnętrznych i w powłoce budynków,
  • sposób ułożenia instalacji elektrycznych, w tym puszek instalacyjnych, w stropie i przy powierzchniach ścian zewnętrznych,
  • przewody spalinowe i kominy oraz okap kuchenny,
  • połączenie stropu ze ścianą zewnętrzną.

Poziom szczelności można określać, stosując kilka kryteriów.

W Polsce najbardziej znany jest współczynnik n50 związany z liczbą wymian powietrza w budynku w ciągu godziny. Przeciek powietrza przy różnicy ciśnień 50 Pa do kubatury wewnętrznej wynosi:

Współczynnik ten jest miarodajny dla budynków mieszkalnych i biurowych, ale nie dla wielkokubaturowych, w przypadku których bardziej odpowiedni jest współczynnik q50 (n50 jest zbyt łatwy do osiągnięcia dla bardzo dużych budynków).

Parametr q50 określa całkowity strumień przecieków do pola powierzchni wszystkich przegród zewnętrznych. Nie powinien on przekraczać 5 m3/h ∙ m2 (dla różnicy ciśnień 50 Pa). Niekiedy wykorzystuje się również parametr w50. Określa on strumień przecieku powietrza (dla różnicy ciśnień 50 Pa) w odniesieniu do powierzchni podłogi [10].

W krajowych przepisach nie podano wymagań dla parametrów innych niż n50. Zalecenia w zakresie szczelności zawarte w Warunkach Technicznych są następujące:

  • budynek z wentylacją grawitacyjną lub hybrydową: n50 ≤ 3,0 [h–1],
  • budynek z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją: n50 ≤ 1,5 [h–1].

Badanie szczelności wykonuje się obecnie wg najnowszej normy PN-EN ISO 9972, która wprowadziła pewne zmiany w stosunku do normy wcześniejszej (PN-EN 13829). Inaczej liczy się kubaturę – obliczana jest teraz „kubatura wewnętrzna – w świetle ścian” budynku z przegrodami wewnętrznymi, wcześniej była to kubatura wentylacyjna. Inne jest oznaczenie metod badawczych, obecnie są to: 1 – budynek użytkowany, 2 – budynek nowy, 3 – metoda uwzględniająca wytyczne zlecającego. W badaniach najczęściej wykorzystuje się metodę 2. Pozwala ona zagwarantować najlepsze wyniki, a jednocześnie w jej przypadku najłatwiej porównać obiekty ze sobą. W normie PN-EN ISO 9972 określona jest dokładnie procedura przygotowania budynku do badań wraz z zakresem koniecznych czynności (wcześniejsza norma pozostawiała w tym zakresie pewne niedomówienia).

W polskim prawodawstwie (Warunki Techniczne) występuje zalecenie przeprowadzenia badań szczelności i określenia wartości n50, ale nie jest to niestety obowiązek. Badania takie są konieczne np. w Niemczech, a zasadność ich przeprowadzania uwidacznia się szczególnie na etapie wykonawstwa – kiedy jeszcze można naprawić usterki niewielkim kosztem.

Jak zapewnić szczelność budynku?

Szczelność należy rozpatrywać kompleksowo. Już od etapu koncepcji, poprzez projekt, po montaż trzeba uwzględniać rozwiązania oraz detale architektoniczne i instalacyjne gwarantujące uzyskanie szczelności.

Najistotniejszą kwestią jest zachowanie wysokiego reżimu jakości prowadzenia robót budowlanych oraz ścisłe trzymanie się wytycznych związanych z wykonawstwem poszczególnych prac. Ważny jest kompetentny i wymagający nadzór. Problemy pojawiają się szczególnie przy stosowaniu nowych technologii i procedur wykonania. Wykonawcy z długim stażem mają swoje metody i nie zawsze chcą zmieniać nawyki. Złe przyzwyczajenia są zatem kolejną przyczyną zwiększonych przecieków.

Inną kwestią jest brak wiedzy nt. znaczenia szczelności budynków [5], jest to nadal zagadnienie mało znane w naszym kraju. Co to bowiem znaczy, że budynek jest nieszczelny – czy jest jak sito? Jak to dostrzec? Dla powietrza może być jak sito, nawet gdy wytrawne oko wykonawcy widzi, że budynek został prawidłowo wykonany. Co oznacza przebicie powłoki szczelnej powietrznie i do czego prowadzi brak prawidłowego obrobienia tego przebicia? Czy takie pytania stawiają sobie wykonawcy?

Które zatem rozwiązania zagwarantują szczelność, a które nie? Szczelność zapewniają: beton, tynki wewnętrzne, twarde płyty drewniane (OSB – nie), folie i membrany zbrojone i paroszczelne. Nie uzyskuje się szczelności, stosując: deskowanie dachu, zaprawę murarską, płyty paździerzowe czy wiórowe, folie perforowane i paroprzepuszczalne, materiały izolacyjne (styropian, wełna) [12]. Doszczelniać budynki można, wykorzystując specjalistyczne taśmy i płynne gumy pęczniejące.

Procedura przeprowadzania badań szczelności

Do przeprowadzania badań szczelności wykorzystuje się wysoko wydajny, skalibrowany osiowy wentylator (wentylatory) o zmiennej prędkości obrotowej z osprzętem – blower door (tzw. drzwi nawiewne). Montowany jest on w naturalnych otworach przegród zewnętrznych (drzwiach, czasem oknach) na stelażu tworzywowym lub aluminiowym.

System wyposażony jest w elementy pomiarowe i sterujące (pomiar różnicy ciśnień, strumienia przepływającego powietrza). Dodatkowo mierzone są temperatury i ciśnienie. Wentylator wyposażony jest w kryzy pomiarowe wyrównujące ciśnienie.

Sposób przeprowadzenia badań i procedurę opisuje norma PN-EN ISO 9972. Badania składają się z następujących etapów:

Zaplanowanie badań – szczególnie istotne w przypadku budynków o większej i skomplikowanej kubaturze. Na tym etapie poznaje się geometrię obiektu, strukturę funkcjonalną pomieszczeń, elementy systemu wentylacyjnego, planuje miejsca montażu wentylatora (w przypadku ich większej liczby zabezpiecza się podłączenie energetyczne).

Przygotowanie budynku – poprzez zabezpieczenie zewnętrznych otworów, które w normalnych warunkach wykorzystywane są do wentylacji i komunikacji. Przepływ powietrza podczas testu ma się odbywać jedynie przez nieszczelności. Następuje otwarcie do wnętrza wszystkich pomieszczeń oraz wyłączenie systemów wentylacji mechanicznej i kotłów z otwartą komorą spalania.

Wykonanie badań – etap najistotniejszy z punktu widzenia „określania liczby wymian”. Jest on stosunkowo krótki (w porównaniu do etapu przygotowawczego). Aby przeprowadzić badania, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki środowiskowe, m.in. brak porywistego wiatru (zgodnie z normą różnica ciśnień pomiędzy wnętrzem i na zewnątrz nie może przekraczać 5 Pa, prędkość na zewnątrz powinna być mniejsza niż 6 m/s, jednocześnie iloczyn wysokości budynku i różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz nie może przekraczać 500 m · K).

W celu przeprowadzenia badań należy prawidłowo zainstalować zestaw pomiarowy. Wentylator montowany jest najczęściej w futrynie drzwi wejściowych. Pierwszym etapem jest zamontowanie rusztowania, do którego mocuje się wentylator. W dalszej kolejności konieczne jest podłączenie elektryczne, sygnałowe i ciśnieniowe oraz zamontowanie kurtyny. Po prawidłowo wykonanym montażu następuje etap kalibracji systemu, poprzedzony wprowadzeniem danych środowiskowych (opisanych wcześniej) i geometrycznych (kubatura wentylacyjna, pole powierzchni podłogi, pole powierzchni przegród po obrysie wewnętrznym). Pomiary wstępne warto wykonywać przy możliwie najwyższym ciśnieniu, sprawdzając zachowanie się elementów zaślepiających otwory technologiczne.

W trakcie testów rejestruje się przepływy powietrza odpowiadające poszczególnym poziomom ciśnienia. Wykonuje się pomiary w minimum pięciu punktach z zakresu 10–100 Pa. Większą dokładność pomiaru można uzyskać przy wyższej różnicy ciśnień. Pomiary wykonywane są wielokrotnie, a precyzyjne oprogramowanie wylicza uśrednione wartości współczynnika szczelności, np. n50 – współczynnik krotności wymian. Norma dopuszcza wykonanie badania w nadciśnieniu lub podciśnieniu. W celu zwiększenia dokładności można wykonać badania w obydwu przypadkach, przyjmując do obliczeń średnią wartość. Wybór ciśnienia pracy może być uzależniony m.in. od sposobu uszczelnienia otworów technologicznych.

Wynik badania – w postaci liczby wymian [1/h] – określany jest dla różnicy ciśnień 50 Pa, jako np. n50 (dla różnicy ciśnień 50 Pa). Różnica ciśnień odpowiada naporowi wiatru na budynek w warunkach naturalnych z prędkością kilku m/s. Pomiary charakteryzują się dużą dokładnością, a błąd uzyskiwany podczas pomiaru nie powinien przekraczać 3–4%.

Lokalizacja nieszczelności w osłonach zewnętrznych budynku to etap dodatkowy. Może zostać przeprowadzony z zastosowaniem wytwornic dymu. Ruch powietrza (dymu) wskazuje na nieszczelności, ale w metodzie tej widać dym jedynie przy sporych przeciekach. Inną metodą detekcji może być wykorzystanie termografii – na obrazie termograficznym doskonale widać pole o innej temperaturze, które można wiązać z ruchem powietrza (pole to nie występuje w przypadku układu budynek–otoczenie bez różnicy ciśnień). Jeszcze inną metodą jest wykorzystanie czułych anemometrów termicznych, które są w stanie wykryć przepływy powietrza na poziomie 0,03 m/s.

Test szczelności kończy się sporządzeniem protokołu z badań i ewentualnym raportem obrazującym lokalizację nieszczelności.

Wpływ szczelności powietrznej na energooszczędność – badania

Stopień szczelności tylko nieznacznie wpływa na parametry energetyczne budynków o wysokim zapotrzebowaniu na energię (niebędących energooszczędnymi). Związane jest to z mniejszym udziałem strat na wentylację, w których zawarta jest infiltracja. Wyniki badań wpływu szczelności na efektywność energetyczną opisano m.in. w [4, 7, 8, 9].

Zwiększenie szczelności zwykłych budynków o jedną wymianę daje oszczędność energii rzędu 2–3%. Sytuacja się jednak zmienia, gdy mamy do czynienia z budynkiem o niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Wpływ na energooszczędność może dochodzić wówczas do 5% dla dodatkowej jednej wymiany przy 50 Pa [7]. Przeprowadzone parę lat temu badania budynków energooszczędnych wyposażonych w wentylację mechaniczną [9] wykazały, że w większości z nich przekroczone zostały dopuszczalne wartości szczelności. Miało to miejsce szczególnie w obiektach, w których nieplanowane było badanie szczelności (czyli w większości przypadków). Autor tych badań powiązał poziom szczelności z rokiem budowy obiektu (poziomem izolacyjności, stopniem świadomości inwestora i wykonawcy). Okazało się, że największy wpływ na szczelność budynku ma czynnik ludzki, czyli wykonawstwo. Jakość wykonania nie stanowi z reguły priorytetu na budowie i podczas remontu budynków (dla wykonawców) i widać to potem doskonale w trakcie testów. Problemem jest montaż drzwi i okien, łączenie ścian z dachem, sposób wykonania budynków o konstrukcji lekkiej. Z literatury opisującej badania wynika, że całkowity wpływ szczelności powietrznej budynków na ich energooszczędność nie przekracza z reguły kilkunastu procent [4], jednak zdarzają się przypadki, że dochodzi nawet do 40% (budynek energooszczędny, w którym popełniono elementarne błędy wykonawcze) [2].

Wpływ szczelności powietrznej na energooszczędność – obliczenia

W ramach prac nad poradnikiem dla architektów, projektantów i inwestorów pt. „Jak spełnić wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki od 2021 roku” [6] przyjrzano się także zagadnieniu szczelności budynków. Analizy energetyczne przeprowadzone zostały m.in. dla nowego budynku jednorodzinnego o pow. 252 m2 (spełniającego warunki WT 2021 pod względem izolacji termicznej) i z korzystnym współczynnikiem kształtu 0,41 (stosunek powierzchni obudowy do kubatury).

Analizy podstawowe (bazowe) prowadzone były przy założeniu wysokiej szczelności obiektu dla wskaźnika n50 – odpowiednio dla budynku z wentylacją grawitacyjną oraz mechaniczną – możliwej do osiągnięcia, ale wymagającej rzetelnego podejścia podczas całego cyklu procesu budowlanego.

Szczegółowej analizie poddano budynek w dwóch konfiguracjach instalacyjnych. Pierwsze, klasyczne rozwiązanie (wariant 1) oparte zostało na kotle gazowym z instalacją grzejnikową i wentylacją naturalną. Z kolei drugie, bardziej nowoczesne (wariant 2) oparto na technologii pomp ciepła z ogrzewaniem podłogowym i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Spośród tych dwóch wariantów jedynie drugi spełnia warunki WT 2021 w zakresie zapotrzebowania na energię pierwotną.

Przeprowadzono obliczenia zapotrzebowania na energię użytkową przy innych wskaźnikach szczelności. Dla wariantu pierwszego z wentylacją grawitacyjną dodatkowo przeanalizowano rozwiązanie z n50 równym 3 i 4, a dla wariantu drugiego z n50 równym 0,5, 2 i 4. W budynkach z wentylacją grawitacyjną częściej spotyka się szczelność na poziomie 3 i 4 (niż 2), a dla wentylacji mechanicznej szczelność może być wyższa i wartość 0,5 jest realna do uzyskania (dla budynków energooszczędnych budowanych rzetelnie), chociaż spotyka się również gorsze rezultaty niż wymagane 1,5, np. 2. Wartość 4 została wyliczona w celu odkrycia zależności energetycznej.

Z przeprowadzonych obliczeń widać liniową zależność między poziomem szczelności i wskaźnikiem EU. Potwierdza to spostrzeżenia innych badaczy. Jednocześnie widać rosnący wpływ nieszczelności na zużycie energii w budynkach energooszczędnych (rys. 1). Zwiększenie nieszczelności z poziomu 0,5 do 1 daje wzrost zapotrzebowania na energię o ok. 6%, z poziomu 1 do 2 – wzrost zapotrzebowania na energię o ok. 14%, a z poziomu 2 do 4 – wzrost zapotrzebowania na energię aż o 27%.

Zależność wskaźnika EU

Rys. 1. Zależność wskaźnika EU [kWh/(m2a)] od poziomu szczelności powietrznej dla analizowanego budynku w o pow. 252 m2 w wariancie 2 – tj. z nowoczesną technologią ogrzewania i wentylacji, spełniającą wymagania WT 2021 dotyczące poziomu EP

Zdecydowanie mniejszy wpływ nieszczelności na zapotrzebowanie energetyczne występuje dla budynków z wentylacją grawitacyjną. W tym przypadku zwiększenie nieszczelności z poziomu 2 do 4 skutkuje wzrostem zapotrzebowania na energię na poziomie 10%.

Podsumowanie

Szczelność budynku ma istotny wpływ na zapotrzebowanie na energię, tym większy, im budynek jest bardziej energooszczędny i korzysta z technologii ogrzewania wykorzystujących energię odnawialną.

W budynkach, w których na etapie projektu nie było planowane badanie szczelności, po zakończeniu prac montażowych obserwuje się zdecydowanie zwiększone zapotrzebowanie na energię. Próba szczelności jest rodzajem testu, będącego kontrolą prowadzonych prac budowlanych.

Dobór współczesnych urządzeń ogrzewczych – pomp ciepła – opiera się na ich dokładnym dopasowaniu do potrzeb grzewczych danego budynku. Każda rozbieżność pomiędzy obliczeniami a rzeczywistością (spowodowana np. nieszczelnością budynku) skutkuje potencjalnym niedogrzaniem pomieszczeń i brakiem komfortu przebywania w nich oraz wyższymi wydatkami na energię, niż zakładano.

Z tych m.in. powodów rekomendowane jest przeprowadzania badań szczelności w każdym nowo powstającym czy gruntownie modernizowanym budynku.

Literatura

  1. Erhorn H., Erhorn-Kluttig H., Carrié R., Airtightness requirements for high performance buildings, 2016, http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.614.6844&rep=rep1&type=pdf (dostęp: 1.06. 2020).
  2. Firląg Szymon, Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje, „Rynek Instalacyjny” 4/2015, rynekinstalacyjny.pl.
  3. Kisielewicz Tomasz, O związkach między szczelnością budynków a mikroklimatem, komfortem wewnętrznym i zużyciem energii w budynkach niskoenergetycznych, „Napędy i Sterowanie” 12/2014.
  4. Krause Paweł, Szczelność obudowy a ochrona cieplna budynku, „Fizyka Budowli w Teorii i Praktyce” 2/2007.
  5. Kurowski Krystian, O szczelności powietrznej (powietrznej) budynków słów kilka – metody pomiarowe, „InstalReporter” 8/2015.
  6. Kurowski Krystian, Kondraciuk Monika, Jak spełnić wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki od 2021 roku? Ogrzewanie i wentylacja w warunkach technicznych. Poradnik dla architektów, projektantów i inwestorów, POBE, 2020, do pobrania bezpłatnie z: http://pobe.pl/poradnik-jak-spelnic-wymagania-wt-2021/.
  7. Nowak Katarzyna, Nowak-Dzieszko Katarzyna, Wpływ szczelności budynków na ich bilans energetyczny, „Materiały Budowlane” 1/2014.
  8. Miszczuk Artur, Poziom szczelności jednorodzinnych budynków energooszczędnych w Polsce, „Fizyka Budowli w Teorii i Praktyce” 1/2015.
  9. Miszczuk Artur, Wpływ szczelności w jednorodzinnych budynkach energooszczędnych na ich zapotrzebowanie na energię, „Fizyka Budowli w Teorii i Praktyce” 2/2016.
  10. PN-EN ISO 9972:2015 Cieplne właściwości użytkowe budynków. Określenie przepuszczalności powietrznej budynków. Metoda pomiaru ciśnieniowego budynku z użyciem wentylatora.
  11. Shrestha Prateek M., Humphrey Jamie L. et al., Impact of Low-Income Home Energy-Efficiency Retrofits on Building Air Tightness and Healthy Home Indicators, “Sustainability”, May 2019.
  12. Śpiewak A., Szczelność powietrzna obiektów budowlanych a metoda badania i uszczelniania przegród budowlanych, „Budownictwo o Zoptymalizowanym Potencjale Energetycznym” 2/2015.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

mgr inż. Wiktor Koselak, mgr inż. Jacek Krystek, mgr inż. Jerzy Żurawski Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB) Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element,...

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element, np. mostki cieplne, może mieć duży wpływ na efektywność energetyczną całego budynku. Dobór odpowiednich elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych musi zawsze iść w parze z projektem instalacji oraz źródeł ciepła i chłodu.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie...

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie i oświetlenie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W opisywanym budynku urzędu gminy przeprowadzono głęboką termomodernizację, a starą kotłownię węglową zastąpiono gruntową pompą ciepła i kondensacyjnym kotłem olejowym oraz instalacją PV.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.