RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przegląd standardów dotyczących pomp pożarowych – wytyczne CEN, VdS, LPCB i FM

Review of standards for fire pumps – guidelines according to CEN, VdS, LPCB and FM

Urządzenie do podnoszenia ciśnienia w instalacjach ppoż.
Fot. Wilo

Urządzenie do podnoszenia ciśnienia w instalacjach ppoż.


Fot. Wilo

Brakuje obowiązujących, jednolitych europejskich norm dla pomp pożarowych. Z tego powodu producenci mają dowolność w określaniu cech użytkowych pomp przeznaczonych do wodnych instalacji gaśniczych zgodnych z projektowymi normami europejskimi. W wytycznych opracowywanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe stawiane są tym urządzeniom wymagania wyższe niż w projekcie normy europejskiej. Podczas wyboru standardu projektowego należy zwracać uwagę na wymogi dotyczące podzespołów oraz preferencje ubezpieczycieli.

Zobacz także

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Redakcja RI Skuteczne oddymianie zimą

Skuteczne oddymianie zimą Skuteczne oddymianie zimą

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących...

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących z nią siłowników system nie spełni swojej funkcji.

mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka, Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o. Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast,...

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

W artykule:

  • Standardy dla pomp pożarowych
  • Pochodzenie standardów ppoż.
  • Wymagania materiałowe pomp pożarowych
  • Charakterystyki hydrauliczne

Standardy dla pomp pożarowych

Pompy pożarowe, w odróżnieniu od zwykłych pomp, muszą spełniać określone wymagania, aby mogły zostać wprowadzone do obrotu na rynku krajowym lub żeby budynki, w których zostaną wbudowane, mogły zostać ubezpieczone. Brakuje obowiązujących, jednolitych europejskich wytycznych dla producentów pomp, dlatego w zależności od przeznaczenia pompy mogą mieć różne cechy użytkowe określone we właściwych standardach odniesienia.

Europejski komitet normalizacyjny CEN opracował w 2004 r. projekt normy prEN 12259-12:2004 [1]. Po 13 latach projekt ten został zmieniony i wydany w nowej wersji prEN 12259-12:2017 [2]. Projekt nie ma statusu normy, a korzystanie z niego jest w pełni dobrowolne, dlatego na rynku dostępne są pompy, dla których producenci deklarują zgodność z projektem normy z roku 2004 lub 2017 albo z innymi standardami.

W Niemczech standardem uznawanym na rynku dla pomp pożarowych jest certyfikat wydawany na zgodność z wytycznymi VdS 2100­-07 [3] z 2013 r. Pod względem konstrukcyjnym w większości przypadków pompy zgodne z VdS będą mogły pracować w instalacjach pożarowych zgodnych z normami europejskimi, takimi jak np. ­PN-EN 12845:2015 Stałe urządzenia gaśnicze. Automatyczne urządzenia tryskaczowe. Projektowanie, instalowanie i konserwacja [3], gdyż w przeciwieństwie do wymagań VdS normy europejskie nie wymagają stosowania pomp certyfikowanych. W przypadku gdy ubezpieczyciel przy ubezpieczaniu budynku wymaga instalacji zgodnych z wytycznymi VdS, jak np. VdS CEA 4001 [5], konieczne jest, by pompy i inne komponenty instalacji były certyfikowane zgodnie z wytycznymi VdS [3], co jest szczególnie istotnie w kontekście relatywnej popularności tego standardu projektowego w Polsce.

W Wielkiej Brytanii standardem rynkowym dla pomp pożarowych są wytyczne LPS 1131 [11] organizacji LPCB (Loss Prevention Certification Board) będącej własnością firmy BRE Global Ltd. Organizacja LPCB prowadzi certyfikację wyrobów na zgodność z własnymi standardami, a także normami brytyjskimi i standardami innych organizacji.

W Stanach Zjednoczonych standardy dla wyrobów przeznaczonych do ochrony przeciwpożarowej wydawane są głównie przez dwie wiodące organizacje związane z ochroną i ubezpieczeniami: towarzystwo ubezpieczeniowe firmy FM Global oraz organizację Under­writers Laboratories zajmującą się badaniami i certyfikacją szerokiej gamy produktów. W niniejszym artykule omówiony został standard FM 1319 [13] dotyczący poziomych pomp osiowo-ssących.

W Polsce dla pomp pożarowych wydaje się Krajowe Oceny Techniczne (KOT) – określają one zakres wymagań dotyczących właściwości użytkowych wyrobów i opisują ich zamierzone zastosowanie, nie są to jednak wymagania jednolite dla wszystkich pomp. Ze względu na różnorodność zagadnień przy doborze rozwiązania do projektowanej instalacji należy zwrócić uwagę na treść KOT, tak żeby zapewnić inwestorowi bezproblemowy odbiór instalacji ppoż.

Pochodzenie standardów ppoż. 

W przypadku ochrony przeciwpożarowej wybór określonego standardu projektowego niesie za sobą wiele konsekwencji, związanych z ceną podzespołów instalacji, a także z możliwością ubezpieczenia budynku. 

W USA wodne instalacje gaśnicze projektuje się zgodnie z wytycznymi organizacji NFPA (ang. National Fire Protection Association), która wydaje standardy w szerokim zakresie ochrony ppoż. Żeby ubezpieczyć budynek od pożaru, firmy ubezpieczeniowe wymagają stosowania określonych, certyfikowanych rozwiązań do ochrony przeciwpożarowej, w większości zgodnych z wytycznymi organizacji NFPA, która nie certyfikuje ani instalacji, ani wyrobów na zgodność ze swoimi standardami. Towarzystwa ubezpieczeniowe takie jak FM Global mają własne jednostki certyfikujące wyroby na zgodność ze swoimi standardami zawierającymi wymagania standardów NFPA oraz wymagania dodatkowe, dodane przez konkretną organizację.

W Niemczech analogiczną organizacją jest VdS, należący do stowarzyszenia niemieckiego sektora ubezpieczeń, który prowadzi certyfikację wyrobów według własnych wytycznych, a ponadto ma własne standardy projektowe obejmujące swoim zakresem m.in instalacje tryskaczowe, pianowe i mgły wodnej. W Europie, zgodnie z obowiązującym prawem, dopóki nie zostanie wydana norma dla wyrobu, każde państwo członkowskie może indywidualnie określać wymagania, możliwe jest też uzyskanie Europejskiej Oceny Technicznej, która teoretycznie powinna umożliwić producentowi wprowadzanie wyrobu do obrotu na rynek europejski.

W Polsce wydaje się Krajowe Oceny Techniczne dla pomp pożarowych, jednak w przypadku ubezpieczania budynku może się okazać konieczne posiadanie dodatkowego certyfikatu dla pompy – w zależności od standardu wykonania instalacji (EN, VdS, NFPA) i wymagań ubezpieczyciela.

Zakres wytycznych

Projekt normy 12259-12 z 2004 r. dotyczył wszystkich pomp wirowych przeznaczonych do instalacji tryskaczowych wg EN 12845 [4]. Wraz z wydaniem nowej wersji projektu w 2017 r. komitet normalizacyjny ograniczył zakres stosowania normy do pomp osiowo-ssących, pomp z korpusem dzielonym (ang. split case), wielostopniowych pomp z członami pierścieniowymi, pomp typu „in-line”, pomp zatapialnych i pionowych pomp turbinowych o określonym wykonaniu materiałowym przeznaczonych do instalacji tryskaczowych zgodnych z EN 12845 [4] oraz zraszaczowych zgodnych z CEN/TS 14816 [6].

Niemiecki standard VdS [3] obejmuje wszystkie pompy pożarowe przeznaczone do stosowania w systemach gaśniczych zgodnych z VdS CEA 4001 [5], VdS 2109 [7] oraz VdS 2108 [8].

Zakres brytyjskich wytycznych LPS 1131 [11] obejmuje jedno- i wielostopniowe pionowe i poziome pompy osiowo-ssące, w tym pompy z korpusem dzielonym oraz pompy blokowe.

Amerykański standard FM 1319 [13] dotyczy jedynie pomp poziomych osiowo-ssących, a dla pozostałych pomp wydano odrębne standardy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że standard NFPA 20 [14] w stosunku do projektu normy europejskiej i wytycznych VdS, na podstawie którego powstały wymagania FM, obejmuje szerszy zakres pomp. Ujęte w nim wymagania dotyczą pomp wirowych jedno- i wielostopniowych w wykonaniu z poziomym i pionowym wałem, a także pomp tłokowych w wykonaniu pionowym oraz poziomym. Tym ostatnim poświęcono cały rozdział, stawiając je na równi z pompami wirowymi. Rozdział dotyczący pomp wirowych opisuje nie tylko pompy osiowo-ssące, ale także pompy z korpusem dzielonym, pompy turbinowe i wielostopniowe. Uwzględniona została także specjalna odmiana pomp wielostopniowych przeznaczona do strefowanych budynków wysokich, czyli pompy wielostopniowe z wieloma króćcami tłocznymi (multistage, multiport pumps). Standard nie zawiera wymagań dla pomp zatapialnych ze względu na fakt, że w Stanach Zjednoczonych w układach ze zwierciadłem wody poniżej pompowni stosuje się pompy turbinowe, w Polsce rozwiązanie to w zasadzie nie jest stosowane.

Wymagania materiałowe pomp pożarowych

Projekt normy 12259-12 z 2004 r. wymagał, aby korpus pompy był wykonany z żeliwa szarego lub materiału co najmniej porównywalnego, a wał, wirniki oraz uszczelnienia mechaniczne i inne metalowe części wewnętrzne wykonane były z brązu, stali nierdzewnej lub materiałów o co najmniej porównywalnych właściwościach. W projekcie normy z 2017 r. zrezygnowano z wymagań materiałowych dla pomp, ograniczając w zamian zastosowanie normy do pomp, których korpus wykonany jest z żeliwa, staliwa, stali nierdzewnej, brązu lub brązu aluminiowego. Wały tych pomp mogą być wykonane jedynie ze stali nierdzewnej, a wirniki, uszczelnienia mechaniczne i inne wewnętrzne elementy metalowe mogą być wykonane tylko ze stali nierdzewnej lub brązu.

Podejście zaproponowane w projekcie z 2017 r. umożliwia produkcję i zastosowanie pomp przeznaczonych do instalacji zgodnych z normami europejskimi, które nie spełniają wymagań materiałowych, co zapewnia swobodę rozwoju technologii pomp pożarowych i jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż narzucanie producentom materiałów, z których urządzenia te mogą zostać wykonane.

Niemieckie wytyczne VdS [3] ograniczają materiał wykonania korpusu pompy do staliwa, żeliwa sferoidalnego, brązu aluminiowego, brązu, brązu czerwonego lub innego materiału o równoważnych właściwościach, a wydłużenie tych materiałów przy zerwaniu musi wynosić co najmniej 15%. Wał pompy, wirniki i inne elementy wewnętrzne muszą być wykonane z nierdzewnego materiału o temperaturze topnienia powyżej 800°C. Uszczelnienia muszą być wykonane jako pierścienie z tworzywa sztucznego o właściwościach nie gorszych niż PTFE (teflon) lub jako O-ringi z elastomeru o właściwościach nie gorszych niż EPDM, VITON, HNBR. Wytyczne VdS [3] dopuszczają pewne odstępstwo w zakresie materiału korpusu pompy – dotyczy to pomp, których maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze nie przekracza 12 barów, a wysokość podnoszenia 110 m, w tym przypadku korpus może być wykonany z żeliwa szarego.

Brytyjskie wytyczne LPS [11] nie zawierają wymagań co do materiałów wykonania pompy, w zamian podane zostały wymagania dotyczące wytrzymałości na naprężenia i momenty skręcające, a także odporności na korozję wszystkich elementów mających styczność z wodą. Jest to podejście ułatwiające producentom rozwój technologii, gdyż nie są oni ograniczani gamą materiałów, na które zezwala standard.

Amerykański standard FM 1319 [13] wymaga, aby wewnętrzne elementy konstrukcyjne pomp były wykonane z materiałów odpornych na korozję, bez wskazywania określonych materiałów ani granicznych ciśnień roboczych. Maksymalne ciśnienie, na jakie badane są pompy, wynosi dwukrotność sumy maksymalnej wysokości podnoszenia i maksymalnego dozwolonego ciśnienia na ssaniu.

Charakterystyki hydrauliczne

Pomimo braku datowania w sekcji dokumentów związanych projektu normy 12259-12 z 2004 r. oraz wytycznych VdS, oba standardy odwołują się do badań charakterystyk hydraulicznych zgodnie z wycofaną normą EN ISO 9906 [9] z 2002 r., podczas gdy projekt normy z 2017 r. zawiera wytyczne w oparciu o aktualną normę EN ISO 9906:2012 [10]. Pomimo różnicy 13 lat pomiędzy projektami norm metody badań pozostały niezmienne, a główne zmiany dotyczą klas dokładności, co zapewnia kompatybilność wsteczną nowej normy ze standardami odnoszącymi się do normy starej.

W przypadku projektu normy 12259-12 charakterystyki pomp powinny mieć zaznaczoną granicę przepływu nominalnego (Qrated), będącego maksymalnym przepływem, na który można dobierać pompy. Przepływ nominalny określa się jako przepływ generowany przez pompę przy znamionowej prędkości obrotowej silnika, przy którym wymagana nadwyżka antykawitacyjna wynosi 8,5 mH2O dla pionowych pomp turbinowych i pomp zatapialnych lub 5 mH2O dla pozostałych pomp.

Wszystkie wytyczne wymagają, by charakterystyki pomp były stabilne, przy czym oba projekty normy 12259-12 zezwalają na tolerancję zgodnie z klasą 2 normy EN 9906, wynoszącą ±8% dla przepływu i ±5% dla wysokości podnoszenia. Wytyczne VdS dopuszczają jedynie poziom 5% maksymalnej wysokości podnoszenia w zakresie przepływu, od przepływu minimalnego do połowy maksymalnego dopuszczalnego przepływu, a poza tą granicą charakterystyka pompy musi być odwzorowana bez zmian. Wg VdS maksymalna wysokość podnoszenia musi odpowiadać pracy z zamkniętym zaworem lub pracy z przepływem minimalnym, dopuszczalne odchylenie wynosi 5%, lecz nie więcej niż 5 mH2O. Przepływ nominalny został nazwany maksymalnym dopuszczalnym przepływem przy niezmienionej w stosunku do projektu normy metodologii wyznaczania zmiennej i zaostrzonym wymaganiu co do wymaganej nadwyżki antykawitacyjnej, wynoszącej 4,5 mH20 zamiast 5 mH2O. Dodatkowym wymaganiem w stosunku do projektu normy jest obowiązek nieprzekroczenia wymaganego NPSH (ang. Net Positive Suction Head – wymagana nadwyżka antykawitacyjna) na poziomie 5,5 m, gdy pompa pracuje przy 120% maksymalnego dopuszczalnego przepływu. Obniżenie granicy wymaganego NPSH będzie skutkowało zawężeniem zakresu doboru pomp, co może powodować sytuacje, w których dla dwóch identycznych hydraulicznie instalacji, jednej wg normy EN, drugiej wg VdS, ta sama pompa może być poza zakresem doboru w przypadku instalacji VdS, a mieścić się w zakresie doboru wg EN. Z drugiej strony pompy certyfikowane na zgodność z VdS z pewnością mogą zasilać instalacje zgodne z EN, szczególnie w kontekście braku wytycznych europejskich do certyfikacji tych pomp. 

Dużą rozbieżnością pomiędzy projektem normy a wytycznymi VdS jest nieuwzględnienie także w projekcie normy z 2017 r. szczytu mocy silnika z charakterystyką nieprzeciążeniową jako granicy doboru. W przypadku VdS, jeżeli szczyt mocy silnika odpowiada przepływowi, dla którego NPSHr jest niższe niż 4,5 m, to mimo spełnienia kryterium NPSHr maksymalny dopuszczalny przepływ zostaje ustanowiony dla wartości odpowiadającej szczytowi mocy – nie dopuszcza się doboru pomp dla mocy silnika znajdujących się za szczytem charakterystyki mocy.

W przypadku brytyjskich wytycznych LPS kryterium do wyznaczania granicznego przepływu doboru jest wymagane NPSH na poziomie 5,38 mH2O, co jest najmniej restrykcyjnym wymogiem spośród rozpatrywanych standardów. Maksymalna wysokość podnoszenia pompy została określona w wytycznych LPS na poziomie 12 barów, jednak standard stanowi, że wnioski o certyfikaty dla pomp o wyższych wysokościach podnoszenia dla zastosowań wysokociśnieniowych będą akceptowane, co finalnie oznacza, że nie ma ograniczenia co do maksymalnej wysokości podnoszenia pompy. Jako normę referencyjną do badania charakterystyk hydraulicznych wybrano przestarzałą normę ISO 2548 [12], która została wydana w 1973 r. i wycofana w 1999 r.

Zgodnie z amerykańskim standardem NFPA 20 [14] określone zostały przepływy nominalne, na które certyfikowane mogą być pompy. Jedna pompa może być certyfikowana na kilka różnych przepływów nominalnych, przy czym zgodnie ze standardem FM 1319 [13] wysokość podnoszenia nie może przekroczyć 140% nominalnej wysokości podnoszenia (dla nominalnego przepływu) wzdłuż całej krzywej charakterystyki hydraulicznej, która nie może być rosnąca. Wysokość podnoszenia przy zamkniętym zaworze nie może być niższa niż 99% maksymalnej wysokości podnoszenia. W przypadku pracy pompy w warunkach ssania, przy różnicy wysokości wynoszącej 4,6 m odniesionej do poziomu morza, wysokość podnoszenia przy przepływie na poziomie 150% przepływu nominalnego nie może wynosić mniej niż 65% nominalnej wysokości podnoszenia.

Wszystkie wymienione wytyczne europejskie (niemieckie i brytyjskie) wymagają, by pompy były w stanie pracować z maksymalną prędkością obrotową i największym wirnikiem przez co najmniej 2 h bez uszkodzenia. Wytyczne FM Global nie podają wymagań odnośnie do przepływu minimalnego, ale w zamian zawierają wymaganie dołączania do pomp cyrkulacyjnych zaworów upustowych.

Wymagania konstrukcyjne

Niemiecki standard VdS wymaga, aby pompy pożarowe były skonstruowane w sposób zapewniający bezproblemową pracę po sześciu miesiącach przestoju, a ponadto wymagana jest wymienność podzespołów pompy. Połączenie pompy z silnikiem musi być realizowane za pomocą sprzęgła, w sposób umożliwiający demontaż silnika i zapewniający dostęp do wnętrza pompy bez konieczności demontażu korpusu pompy z rurociągu. Wymagane jest, aby króćce przyłączeniowe pompy były zgodne z normami EN 1092 lub EN ISO 228-1 albo ISO 7-1. Minimalne wymagane ciśnienie robocze pompy nie może być niższe niż 10 barów.

Projekt normy prEN12259-12:2004 wymagał, aby króćce przyłączeniowe pompy były zgodne z krajowymi lub międzynarodowymi normami, pozostawiając producentom swobodę ich wyboru. Minimalne ciśnienie robocze korpusu pompy nie mogło być niższe niż 10 barów, przy czym wymagano, aby było ono również co najmniej równe ciśnieniu generowanemu przez pompę przy zamkniętym zaworze po stronie tłocznej. Uszczelnienie wału powinno być uszczelnieniem mechanicznym lub sznurowym, a wymiary rowków uszczelnienia muszą spełniać wymagania normy ISO 3069. W najnowszym wydaniu projektu normy z 2017 r. komitet normalizacyjny zrezygnował z wymagań konstrukcyjnych dla pomp oraz minimalnego wymaganego ciśnienia roboczego, pozostawiając jednak wymóg, aby minimalne ciśnienie robocze było co najmniej równe ciśnieniu generowanemu przez pompę pracującą przy zamkniętym zaworze.

W wymaganiach brytyjskich maksymalne ciśnienie robocze nie zostało określone liczbowo, lecz wymaga się, by pompa była w stanie wytrzymać ciśnienie hydrostatyczne na poziomie podwójnego maksymalnego ciśnienia roboczego przez 10 minut – jako kryterium wyznaczania maksymalnego ciśnienia roboczego. Konstrukcja pompy musi umożliwiać jej demontaż bez naruszania orurowania instalacji, kołnierze przyłączeniowe muszą być zgodne z normami BS 4504 lub BS 1560, pozostałe rodzaje przyłączy powinny być określone przez producenta bez dalszych wymagań. Uszczelnienie pompy może być mechaniczne lub sznurowe.Z kolei amerykańskie wytyczne FM wymagają, aby konstrukcja obudowy umożliwiała kontrolę i demontaż wirników, uszczelnienia mechanicznego i innych części wewnętrznych pompy bez naruszania rurociągu tłocznego lub ssawnego.

Pompa musi posiadać korek spustowy w celu jej drenażu podczas napraw. Wszystkie ścieżki wodne muszą mieć zapewnione minimalne szerokości w zakresie od 6,3 do 12,7 mm (w zależności od przepływu nominalnego) w celu ochrony wirnika przed zanieczyszczeniami stałymi. Wymaga się, aby wirniki były zbalansowanymi dynamicznie wirnikami typu zamkniętego, przymocowanymi do wału poprzez klin lub połączenie gwintowane. Połączenie wału z silnikiem musi być realizowane poprzez sprzęgło rozbieralne, dozwolone jest stosowanie elastomerów tylko wtedy, gdy nie są one jedynym przekaźnikiem mocy pomiędzy wałem a silnikiem. Każda pompa musi być wyposażona w certyfikowany upustowy zawór cyrkulacyjny zapewniający jej ochronę przed przegrzaniem w przypadku pracy z zamkniętym zaworem.

Napęd

Projekt europejskiej normy z 2004 r. wymagał, aby nominalna prędkość obrotowa silnika nie przekraczała 3600 obr/min, ale wymóg ten został zniesiony w wersji z 2017 r. Obie wersje projektu wymagają jedynie, aby badać charakterystyki pomp w zakresie pozwalającym na wykazanie bez przeciążeniowej charakterystyki mocy, co oznacza, że wraz ze wzrostem przepływu nie może wzrastać moc na wale – mogłoby to spowodować przeciążenie silnika – lub do przepływu odpowiadającemu wymaganej nadwyżce antykawitacyjnej na poziomie 16 mH20.

Brytyjskie wytyczne LPCB stanowią, że dobór mocy silnika powinien odbywać się na podstawie maksymalnego przepływu, odpowiadającego wymaganej nadwyżce antykawitacyjnej na poziomie 16 mH20 dla pomp o charakterystyce przeciążeniowej lub szczytowi mocy dla charakterystyki bezprzeciążeniowej.

Niemieckie wytyczne VdS wymagają, aby maksymalna prędkość obrotowa silnika nie przekraczała 3600 obr/min, a moc silnika była dobierana dla przepływu odpowiadającego wymaganej nadwyżce antykawitacyjnej na poziomie 15 mH2O dla charakterystyk przeciążeniowych lub na wartość 105% szczytu mocy dla charakterystyk bezprzeciążeniowych. Silniki dobiera się zgodnie z odpowiednimi normami IEC, zaokrąglając w górę otrzymaną wymaganą moc do najbliższych standardowych wartości mocy silników zgodnych z IEC.

Amerykańskie wytyczne FM wymagają, aby silnik elektryczny był dostarczany jako integralna część pompy, zaprojektowany zgodnie z normami NEMA MG 1 lub IEC 60034-1 albo innymi równoważnymi. Silniki muszą mieć klasę co najmniej IP22 zgodnie z normą IEC lub równoważną klasę NEMA i być certyfikowane zgodnie z wybranym standardem odniesienia. Silniki muszą być dobierane tak, aby w całym zakresie pracy pompy w dowolnych warunkach jej obciążenia i wahań napięcia natężenie prądu nie przekraczało iloczynu nominalnego natężenia prądu przy pełnym obciążeniu silnika i współczynnika serwisowego silnika (zgodnie z NEMA), określającego maksymalny dopuszczalny przyrost natężenia prądu w krótkich odstępach czasu.

Wytyczne NFPA 20 stawiają wiele specjalnych wymagań napędom diesla, które są najczęściej stosowanym napędem w obiektach projektowanych w tym standardzie. Jest to jednak zakres wykraczający poza FM 1319, wart odrębnego opracowania ze względu na swoją złożoność.

Podsumowanie

Niemiecki standard VdS dla pomp pożarowych [3] cechuje się spośród opisywanych wytycznych europejskich najwyższym poziomem wymagań – z wyłączeniem kwestii maksymalnego przepływu, w odniesieniu do której wyższe wymagania stawiają projekty normy europejskiej. Zakres obowiązywania wytycznych VdS jest w swej idei podobny do zakresu projektu normy europejskiej z 2004 r., gdyż obejmuje wszystkie pompy, które mają być przeznaczone do instalacji VdS. W porównaniu do projektu normy wytyczne VdS pozostawiają producentom swobodę rozwoju poprzez zastosowanie sformułowań o materiałach równoważnych przy ostrych wymaganiach materiałowych.

Wytyczne amerykańskiej firmy FM Global mają najbardziej rozbudowane wymagania konstrukcyjne, jednocześnie ograniczając wymagania materiałowe i definiując wymagania dotyczące charakterystyk hydraulicznych w sposób skrajnie odmienny niż wytyczne europejskie. Brak wymagań bezpośrednio odnoszących się do NPSH został skompensowany przez wymagania dotyczące pracy w warunkach ssania, pomimo że zgodnie z wytycznymi NFPA pompy osiowo-ssące w instalacjach pożarowych muszą pracować zawsze z napływem. Standardy FM oraz NFPA określają również w najbardziej szczegółowy sposób wymagania dla zestawów pompowych i całych pompowni, obejmując swym zakresem największą liczbę komponentów, jakie muszą być certyfikowane.

Zauważalny jest wyższy poziom wymagań w wytycznych opracowywanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe w stosunku do projektu normy europejskiej czy wymagań LPCB – wynika to z podejścia ubezpieczycieli minimalizujących ryzyko wystąpienia pożaru w ubezpieczanych budynkach.

Podczas wyboru standardu projektowego należy zwrócić uwagę na wymagania stawiane podzespołom, gdyż wyższe wymogi przekładają się zazwyczaj na cenę produktów, oraz wymagania ubezpieczycieli dotyczące preferowanego standardu projektowego.

Literatura

  1. prEN 12259-12:2004 Fixed firefighting systems – components for sprinkler and water spray system. Part 12: Pumps
  2. prEN 12259-12:2017 Fixed firefighting systems – components for sprinkler and water spray system. Part 12: Pumps
  3. VdS 2100-07:2013-05 VdS-Richtlinien für Wasserlöschanlagen – Sprinklerpumpen – Anforderungen und Prüfmethoden
  4. PN-EN 12845:2015-10 Stałe urządzenia gaśnicze. Automatyczne urządzenia tryskaczowe. Projektowanie, instalowanie i konserwacja
  5. VdS CEA 4001:2018-01 VdS CEA-Richtlinien für Sprinkleranlagen – Planung und Einbau
  6. CEN/TS 14816:2008 Fixed firefighting systems. Water spray systems. Design and installation
  7. VdS 2109:2018-01 VdS-Richtlinien für Sprühwasser-Löschanlagen – Planung und Einbau
  8. VdS 2108:2018-01 VdS-Richtlinien für Schaumlöschanlagen – Planung und Einbau
  9. BS EN ISO 9906:2000 Rotodynamic pumps. Hydraulic performance acceptance tests. Grades 1 and 2
  10. PN-EN ISO 9906:2012 Pompy wirowe. Badania odbiorcze parametrów hydraulicznych. Klasy dokładności 1, 2 i 3
  11. Loss Prevention Standard LPS 1131: Issue 1.2 Requirements and testing methods for pumps for automatic sprinkler installation pump sets
  12. ISO 2548:1973 Centrifugal, mixed flow and axial pumps – Code for acceptance tests – Class C
  13. Approval Standard for Centrifugal Fire Pumps (Horizontal, End Suction Type), Class Number 1319, January 2018
  14. NFPA 20 2018 Edition Standard for the Installation of Stationary Pumps for Fire Protection

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

Redakcja RI Pompy obiegowe i cyrkulacyjne- sposoby doboru

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne- sposoby doboru Pompy obiegowe i cyrkulacyjne- sposoby doboru

Inwestorom i klientom zależy na tym, by budynek był energooszczędny. Obniża to koszty eksploatacji obiektu a także pozytywnie wpływa na komfort jego użytkowania. O tym, aby budynek był efektywny energetycznie...

Inwestorom i klientom zależy na tym, by budynek był energooszczędny. Obniża to koszty eksploatacji obiektu a także pozytywnie wpływa na komfort jego użytkowania. O tym, aby budynek był efektywny energetycznie decyduje szereg czynników. Ważna jest nie tylko izolacyjność przegród oraz dobór stolarki okiennej, ale także sprawność działania instalacji grzewczej i przygotowywania c.w.u.

Waldemar Joniec Urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody – zestawy hydroforowe

Urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody – zestawy hydroforowe Urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody – zestawy hydroforowe

Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz większego...

Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz większego znaczenia nabiera energoefektywność systemów i instalacji wodociągowych. Oszczędność energii to nie tylko dobrze dobrane przewody i armatura, ale również optymalny dobór i prawidłowa eksploatacja pomp.

Redakcja RI Przepompownie ścieków

Przepompownie ścieków Przepompownie ścieków

Na rynku wciąż pojawiają się modyfikacje sprawdzonych przepompowni przydomowych i sieciowych. Zmienia się w nich głównie automatyka i sterowanie, wzrasta też trwałość i niezawodność podzespołów i armatury.

Na rynku wciąż pojawiają się modyfikacje sprawdzonych przepompowni przydomowych i sieciowych. Zmienia się w nich głównie automatyka i sterowanie, wzrasta też trwałość i niezawodność podzespołów i armatury.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Kawitacja w pompach wirowych

Kawitacja w pompach wirowych Kawitacja w pompach wirowych

Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Poglądowy artykuł na ten temat został zamieszczony w nr. 11/2009 „Rynku Instalacyjnego” (M. Adamski, Kawitacja – lekceważone...

Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Poglądowy artykuł na ten temat został zamieszczony w nr. 11/2009 „Rynku Instalacyjnego” (M. Adamski, Kawitacja – lekceważone zjawisko). Istnieją jednak zagadnienia, które wciąż budzą wątpliwości użytkowników pomp, m.in. definicje poszczególnych nadwyżek antykawitacyjnych i relacji między nimi oraz kawitacyjnego wyróżnika szybkobieżności.

Waldemar Joniec Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych,...

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych, centralnych i sieciowych, w systemach przeciwpożarowych, do zraszania ogrodów i podlewania szklarni, do tłoczenia wody w rzemiośle i rolnictwie, w myjniach i pralniach oraz w przemysłowych instalacjach wodnych.

dr inż. Agnieszka Malesińska Proste metody obliczeń współczynnika K dla instalacji tryskaczowych

Proste metody obliczeń współczynnika K dla instalacji tryskaczowych Proste metody obliczeń współczynnika K dla instalacji tryskaczowych

W obliczeniach hydraulicznych instalacji tryskaczowych należy uwzględnić nie tylko straty ciśnienia na długości przewodów, ale także miejscowe straty ciśnienia – w tym celu wykorzystuje się współczynnik...

W obliczeniach hydraulicznych instalacji tryskaczowych należy uwzględnić nie tylko straty ciśnienia na długości przewodów, ale także miejscowe straty ciśnienia – w tym celu wykorzystuje się współczynnik K. Obliczenia projektowe instalacji tryskaczowej przeprowadzane są za pomocą odpowiedniego oprogramowania, a wyniki można zweryfikować dzięki prostym metodom obliczeniowym.

Waldemar Joniec news VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne  – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji...

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji był Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej.

Redakcja RI VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja" VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo,...

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja. Wydarzenie organizuje Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Marcin Gasiński Właściwości użytkowe klap przeciwpożarowych odcinających oraz klap odcinających do systemów wentylacji pożarowej

Właściwości użytkowe klap przeciwpożarowych odcinających oraz klap odcinających do systemów wentylacji pożarowej Właściwości użytkowe klap przeciwpożarowych odcinających oraz klap odcinających do systemów wentylacji pożarowej

W procesie projektowania i budowy instalacji, którymi przepływają powietrze albo spaliny, należy zwracać szczególną uwagę na poprawny wybór i montaż zabezpieczeń ogniochronnych, w tym klap przeciwpożarowych...

W procesie projektowania i budowy instalacji, którymi przepływają powietrze albo spaliny, należy zwracać szczególną uwagę na poprawny wybór i montaż zabezpieczeń ogniochronnych, w tym klap przeciwpożarowych odcinających oraz klap odcinających do wentylacji pożarowej. Bardzo istotne znaczenie ma bowiem pełna wiedza o właściwościach użytkowych klap wraz z odniesieniem do przypadków występujących w budynku, co pozwala uniknąć ryzyka błędu.

inż. Nikon Gawryluk Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018

Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018

Z początkiem lipca 2018 r. pojawi się konieczność określenia zasadniczych charakterystyk urządzeń i armatury wodnej oraz oznaczenia ich znakiem „B” w przypadku zastosowań dla ochrony przeciwpożarowej w stałych...

Z początkiem lipca 2018 r. pojawi się konieczność określenia zasadniczych charakterystyk urządzeń i armatury wodnej oraz oznaczenia ich znakiem „B” w przypadku zastosowań dla ochrony przeciwpożarowej w stałych urządzeniach gaśniczych. Dotyczyć to będzie m.in. agregatów pompowych, kolektorów wlotowych i rozdzielaczy, zaworów i zasuw, filtrów, zaworów zwrotnych, uchwytów i zestawów mocowania przewodów rurowych oraz czujników/przełączników przepływu wody i ciśnienia. Elementy te będą mogły zostać wprowadzone...

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Redakcja RI Klapy odcinające

Klapy odcinające Klapy odcinające

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.

Waldemar Joniec Przewody oddymiające

Przewody oddymiające Przewody oddymiające

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje...

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje co odprowadzanie naturalne. Zaletą oddymiania wymuszonego jest to, że pełna moc wolumetryczna jest dostępna natychmiast i może być użyta także wobec zimnego dymu. Jednak przepływ gazów spowodowany przez wentylatory zmniejsza się w miarę wzrostu temperatury tych gazów, dlatego tak ważna jest odporność...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wentylatory w systemach oddymiania

Wentylatory w systemach oddymiania Wentylatory w systemach oddymiania

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako...

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako urządzenia odpowiedzialne za usuwanie toksycznych produktów spalania poza budynek, zajmują w tych systemach szczególne miejsce. Zarówno w układach mechanicznego oddymiania, jak i zapobiegania zadymieniu wentylatory muszą być wykonane bardzo starannie i spełniać rygorystyczne wymagania techniczne. Jednak...

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Bezpieczeństwo pożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe Bezpieczeństwo pożarowe

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie...

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru, a w przypadku jego zaistnienia – zwiększenie szans przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób z budynku. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie strat materialnych spowodowanych działaniem dymu i wysokiej temperatury.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne....

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne. Również klatki schodowe i przedsionki przeciwpożarowe, będące drogami ewakuacyjnymi, powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich zadymieniu.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Wentylacja tuneli komunikacyjnych Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych...

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych i kolejowych, a szczególnie w metrze oraz ze względu na realne niebezpieczeństwo utraty przez nie zdrowia i życia w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony ppoż. Podczas pożaru w tunelach powstają produkty spalania stanowiące zagrożenie...

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.