RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Możliwości stosowania dwustopniowych węzłów cieplnych ciepłej wody we współczesnych systemach ciepłowniczych

Possibilities of applocation two-stage district heating substation for hdw production in conterporary district heating systems

Sieć ciepłownicza w Warszawie

Sieć ciepłownicza w Warszawie

W działających obecnie systemach ciepłowniczych dyskusyjne jest stosowanie dwustopniowych węzłów przygotowania ciepłej wody, mimo że duża część przedsiębiorstw ciepłowniczych przyjmuje takie rozwiązanie jako standardowe.

Zobacz także

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Przed 1990 r. w rozwiązaniach instalacji wewnętrznych i węzłów cieplnych nie stosowano przy grzejnikach termostatycznych zaworów. Wyjątkami były nieliczne obiekty: żłobki, szpitale czy obiekty o znaczeniu państwowym. W węzłach cieplnych hydroelewatorowych regulację stosowano wyłącznie w sekcji przygotowania ciepłej wody (w 2. stopniu, rzadziej zawór trójdrogowy w 1. stopniu [4]).

W powstających w latach 70. i 80. XX wieku węzłach grupowych wprowadzono regulację temperatury zasilania w obiegach niskotemperaturowych (wtórnych) instalacji ogrzewania w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego. Brakowało jednak reakcji układów regulacyjnych na zmiany stanów eksploatacyjnych w stosunku do warunków obliczeniowych.

Nadwyżka temperatury wynikająca z zysków ciepła (wewnętrznych i zewnętrznych) powodowała podwyższenie temperatury wody powracającej z grzejnika.

Zatem przy występowaniu zysków ciepła newralgicznym stanem, w którym wymiarowano układ przygotowania ciepłej wody, był w przeszłości tzw. punkt załamania wykresu regulacyjnego. Pełne zautomatyzowanie obiegów pierwotnych węzła cieplnego i instalacji wewnętrznej spowodowało diametralną zmianę założeń do projektowania węzłów cieplnych.

W publikacjach [9–14 i 17–18] autor opisał możliwości wprowadzenia we współczesnych systemach ciepłowniczych jednostopniowego podgrzewania wody w węzłach cieplnych przy niezwiększonym strumieniu masy nośnika ciepła po stronie pierwotnej w stosunku do węzła dwustopniowego. Natomiast celem niniejszego artykułu jest wykazanie braku celowości stosowania węzłów dwustopniowych ciepłej wody we współczesnych systemach ciepłowniczych.

Założenia do projektowania dwustopniowych węzłów ciepłowniczych przyjmowane w przeszłości

W latach ubiegłych w systemach ciepłowniczych najczęściej przyjmowano parametry obliczeniowe wody sieciowej 150/70°C przy węzłach bezpośredniego połączenia i 150/80°C przy węzłach wymiennikowych (wymienniki TPJ i WCO oraz WCW). Parametry instalacji w większości przypadków wynosiły 95/70°C. W węzłach wymiennikowych sieci ciepłowniczej przyjmowano temperaturę wody powrotnej o 10 K wyższą niż temperatura wody powrotnej instalacyjnej.

Po wprowadzeniu nowoczesnej konstrukcji wymienników ciepła (JAD) temperatura rzeczywista wody powracającej do sieci ciepłowniczej była o ok. 5 K wyższa niż temperatura wody powracającej z instalacji wewnętrznej. Na rys. 1 przedstawiono wykres regulacyjny sieci ciepłowniczej i instalacji wewnętrznej przy powszechnie stosowanych w przeszłości parametrach sieci ciepłowniczej i instalacji wewnętrznej.

Wykres regulacyjny wody

Rys. 1. Wykres regulacyjny przy temperaturze wody sieciowej Tz/Tp = 150/75°C i instalacyjnej tz/tp = 95/70°C


Źródło: KŻ

Punkt załamania wykresu regulacyjnego występuje przy temperaturze powietrza zewnętrznego równej 7°C. Temperatura wody powracającej do sieci z sekcji ogrzewania wynosi w tym punkcie 47,3°C. Umożliwia ona uzyskanie temperatury ciepłej wody wynoszącej ok. 40°C. Temperaturę wody wracającej z 2. stopnia podgrzewania ciepłej wody przyjmowano jako 50°C, co w wyniku mieszania strumieni z sekcji ogrzewania i 2. stopnia ciepłej wody pozwalało na uzyskanie temperatury wody zasilającej wymiennik 1. stopnia wynoszącej ok. 40–50°C.

Temperatura wody powracającej do sieci cieplnej w obszarze temperatury wyższej niż w punkcie załamania wykresu regulacyjnego będzie niższa, ponieważ temperatura wody powracającej z grzejników, nawet w razie braku zaworów termostatycznych, przy regulacji temperatury zasilania również będzie niższa. Najniższa temperatura wody sieciowej wynosi 39,2°C, co wystarczy do podgrzania ciepłej wody do temperatury ok. 35°C, tj. w ok. 50% zakresu podgrzania.

Jak widać, już w tym przypadku założenie projektowania układu przygotowania ciepłej wody w punkcie załamania wykresu regulacyjnego jest niesłuszne. Newralgiczny jest punkt o najwyższej temperaturze powietrza zewnętrznego, czyli 12°C. Jeżeli do projektowania wymiennika 2. stopnia przyjąć parametry sieciowe 70/50°C, połączenie strumieni wracających z sekcji ogrzewania i 2. stopnia powoduje już nawet w tych warunkach pogorszenie warunków wymiany ciepła.

W razie wystąpienia w pomieszczeniach zysków ciepła przy braku zaworów termostatycznych przy grzejnikach nastąpi wzrost temperatury powietrza w pomieszczeniu i temperatury wody powracającej z grzejników [17, 21]. Przy niezmienionym strumieniu masy nośnika ciepła i spadku mocy cieplnej maleje różnica temperatury nośnika ciepła.

W dalszym ciągu newralgiczny stan eksploatacyjny występuje przy najwyższej temperaturze powietrza zewnętrznego. Temperatura wody powracającej z sekcji ogrzewania wymiennika przy poprzednich założeniach pozwala jednak na wykorzystanie zawartego w niej ciepła w 1. stopniu podgrzania ciepłej wody.

Wykresy regulacyjne spotykane w literaturze, z linią wznoszącej się temperatury wody powrotnej do sieci przy wzroście temperatury zewnętrznej [3], mogły występować jedynie w węzłach hydroelewatorowych pozbawionych regulacji temperatury zasilania w instalacji wewnętrznej ogrzewania, przy nadwyżce temperatury zasilania w sieci i stałym współczynniku mieszania hydroelewatora.

Jedynie w tym przypadku newralgicznym punktem wymiarowania układów przygotowania ciepłej wody był punkt załamania wykresu regulacyjnego.

Możliwości projektowania dwustopniowych węzłów ciepłowniczych we współczesnych systemach

W obecnie eksploatowanych systemach ciepłowniczych parametry obliczeniowe wody sieciowej wynoszą najczęściej 120/70°C. Parametry instalacji są w większości przypadków przyjmowane na poziomie 70/55(50)°C.

Przy nowoczesnej konstrukcji wymienników płaszczowo-rurowych (JAD, JADX) lub płytowych temperatura rzeczywista wody powracającej do sieci ciepłowniczej jest o ok. 5 K wyższa niż temperatura wody powracającej z instalacji wewnętrznej w warunkach obliczeniowych. Na rys. 2 przedstawiono wykres regulacyjny sieci ciepłowniczej i instalacji wewnętrznej przy stosowanych obecnie parametrach systemów.

 

Wykres regulacyjny wody sieciowej

Rys. 2. Wykres regulacyjny przy temperaturze wody sieciowej Tz/Tp = 120/65°C i instalacyjnej tz/tp = 70/50°C


Źródło: KŻ

Na wykresie widać przesunięcie punktu załamania wykresu regulacyjnego do temperatury powietrza zewnętrznego 2°C. Najmniej korzystne warunki funkcjonowania węzła ciepłej wody będą przy temperaturze 12°C. Temperatura wody sieciowej (powrotnej) wynosi 34,5°C, co w przypadku braku zaworów termostatycznych pozwoliłoby na ogrzanie ciepłej wody do ok. 30°C, ale wymagałoby przyjęcia parametrów doboru wymiennika 2. stopnia w wysokości 70/35°C, aby nie obniżać (zabieg niekorzystny z punktu widzenia termodynamiki) temperatury wody dochodzącej do wymiennika 1. stopnia ciepłej wody.

Z przyjętych założeń wynika możliwość ogrzania ciepłej wody w ok. 40% zakresu różnicy temperatury. Zatem proporcja mocy wymienników 1. i 2. stopnia w najmniej korzystnych warunkach eksploatacji powinna wynosić 40/60%.

Przy występowaniu zysków ciepła w pomieszczeniu zawory termostatyczne spowodują ograniczenie strumienia masy nośnika ciepła i obniżenie temperatury wody powracającej z instalacji wewnętrznej. Newralgicznym stanem eksploatacyjnym będzie, tak jak poprzednio, okres o najwyższej temperaturze powietrza zewnętrznego, równej 12°C. W tab. 1 podano wyniki symulacji działania instalacji przy występowaniu zysków ciepła w wysokości 15% projektowego obciążenia cieplnego pomieszczenia [17, 21].

 

Wyniki symulacji działania instalacji

Tabela 1. Wyniki symulacji działania instalacji przy występowaniu zysków ciepła równych 15% projektowego obciążenia cieplnego pomieszczenia [21] Oznaczenia: m'/m – stosunek strumienia masy nośnika ciepła w warunkach rzeczywistych i obliczeniowych, Ψ'/Ψ – stosunek strumienia ciepła w warunkach rzeczywistych i obliczeniowych, Ψz/Ψ – stosunek zysków ciepła do strumienia ciepła w warunkach obliczeniowych.

Takie zyski występują praktycznie w każdej instalacji wewnętrznej. W symulacji pominięto wpływ zwiększonej powierzchni ogrzewalnej grzejnika, co oznaczałoby jeszcze większe zmniejszenie strumienia masy wody płynącej przez grzejniki i obniżenie temperatury wody powrotnej.

W instalacji zwymiarowanej zgodnie z [22] występuje ok. 15–20-procentowy naddatek powierzchni ogrzewalnej grzejnika spowodowany nieuwzględnianiem chwilowych zysków ciepła i przyjmowaniem nadwyżki mocy cieplnej do ogrzania budynku po okresie osłabienia ogrzewania (np. w nocy lub w określone dni tygodnia).

W symulacji nie uwzględniono również działań użytkowników prowadzących do zmniejszenia zużycia ciepła na ogrzewanie poprzez obniżenie temperatury wewnętrznej, np. do 18–19°C. Działania takie także powodują obniżenie temperatury wody powracającej z grzejników.

Temperatura wody powracającej z instalacji jest w rzeczywistości równa temperaturze pomieszczeń ogrzewanych. Jako minimalną wartość w symulacji przyjęto 21°C. Strumień masy wody w temperaturze powietrza zewnętrznego 12°C maleje do 5% wartości obliczeniowej. W efekcie temperatura wody sieciowej wracającej z wymiennika centralnego ogrzewania jest prawie równa temperaturze wody powrotnej instalacyjnej.

W takim układzie nie istnieje możliwość większego podgrzania ciepłej wody niż do 15°C. Podział mocy wymienników powinien wynosić 10/90%, a więc znika sens stosowania węzła dwustopniowego.

Gdybyśmy chcieli w wyniku zastosowania wymiennika 1. stopnia uzyskać niższą temperaturę wody wracającej do sieci w obszarze na lewo od punktu załamania wykresu regulacyjnego, powinniśmy wówczas przyjąć moc wymiennika 1. stopnia równą 50%, a moc wymiennika 2. stopnia równą 90% pełnej mocy cieplnej, gdyż przy najniższej temperaturze wody powracającej z sekcji c.o. drugi stopień musiałby przejąć niemal cały zakres obciążenia cieplnego do podgrzania ciepłej wody.

Ponadto przy doborze wymienników ciepłej wody decydujące jest kryterium hydrauliczne ograniczające stratę ciśnienia ciepłej wody, co spowoduje kolejny wzrost powierzchni wymienników (ciepła woda przepływa szeregowo przez dwa wymienniki).

Na podstawie wyników zaprezentowanych w tabeli 1 dokonano symulacji działania wymiennika w sekcji centralnego ogrzewania przy stałej temperaturze zasilania w wysokości 70°C. Nadwyżka temperatury zasilania poza punktem załamania wykresu regulacyjnego powoduje zmniejszenie strumienia masy wody sieciowej. Symulacje (w programie HEXCALC [20]) przeprowadzono w obszarze poza punktem załamania wykresu regulacyjnego.

Dodatkowo obliczono składową strumienia masy w wymienniku 2. stopnia przy temperaturze wody sieciowej 70/40°C i ciepłej wody 10/35°C. Moc wymiennika c.o. to 150 kW, a wymiennika 2. stopnia c.w. – 48,5 kW. Temperatura wody sieciowej Tz/Tp = 120/65°C, a instalacyjnej tz/tp = 70/50°C. Wymiennik c.o. to XB 10 1-60.

Jak wynika z tabeli 2, składowa strumienia masy dopływająca z sekcji ogrzewania obniża temperaturę zasilania wymiennika 1. stopnia, tzn. pogarsza warunki wymiany ciepła w stosunku do układu bez udziału strumienia masy z sekcji ogrzewania. Wymiennik 1. stopnia może najwyżej ogrzać wodę do temperatury ok. 25°C, co oznacza podział mocy wymienników 1. i 2. stopnia w stosunku 30/70%.

 

Wyniki obliczeń strumieni masy wody sieciowej i temperatury wody

Tabela 2. Wyniki obliczeń strumieni masy wody sieciowej i temperatury wody powrotnej w sekcji ogrzewania i w wymienniku 2. stopnia podgrzewania ciepłej wody (dane w tekście) [20] Oznaczenia: mcw2 – strumień masy wody sieciowej wracającej z wymiennika 2. stopnia ciepłej wody [kg/s], mco – strumień masy wody sieciowej wracającej z wymiennika c.o. [kg/s], m – strumień masy wody sieciowej zasilającej wymiennik 1. stopnia ciepłej wody [kg/s], Tpcw2 – temperatura wody sieciowej wracającej z wymiennika 2. stopnia c.w. [°C], Tpco – temperatura wody sieciowej wracającej z wymiennika centralnego ogrzewania [°C], Tzcw1 – temperatura wody sieciowej zasilającej wymiennik 1. stopnia [°C].

Strumień masy wracający z sekcji c.o. zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury powietrza zewnętrznego. Przy temperaturze 12°C wynosi on 15,9% strumienia masy wody wracającej z wymiennika 2. stopnia ciepłej wody i 13,7% łącznego strumienia masy wody sieciowej kierowanej do wymiennika 1. stopnia. Zatem możliwości wykorzystania ciepła zawartego w strumieniu masy nośnika ciepła wracającego z sekcji c.o. są mocno ograniczone.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za projektowaniem węzłów dwustopniowych przygotowania ciepłej wody był mniejszy strumień masy nośnika ciepła w obwodzie wspólnym (przyłączeniowym). Jednak przy przyjęciu temperatury wody sieciowej w 2. stopniu na poziomie 70/50°C i założeniu podziału mocy wymienników 50/50% strumień masy w węźle jednostopniowym i dwustopniowym jest identyczny.

Stosowana powszechnie funkcja priorytetu ciepłej wody [12, 16] pozwala na uwzględnienie w obwodzie wspólnym składowej strumienia masy do ciepłej wody odpowiadającej średnim godzinowym warunkom zapotrzebowania na ciepłą wodę. Tak więc łączny strumień masy nośnika ciepła płynącego przez węzeł jest o ok. 5–12% większy od obliczeniowego strumienia masy w sekcji centralnego ogrzewania.

Podsumowanie

W obecnie eksploatowanych systemach ciepłowniczych stosowanie węzłów dwustopniowych ciepłej wody nie ma uzasadnienia bez względu na moc cieplną.

W dość szerokim czasowo zakresie temperatury powietrza zewnętrznego poza tzw. punktem załamania wykresu regulacyjnego (obecnie ok. 2°C) występowanie zysków ciepła i przewymiarowanie powierzchni grzejników może spowodować stany eksploatacyjne, w których woda wracająca z sekcji centralnego ogrzewania będzie miała bardzo niską temperaturę, niewystarczającą do podgrzania wody użytkowej w znaczącym zakresie temperatury.

Woda sieciowa o niskiej temperaturze, mieszając się z wodą wracającą z wymiennika 2. stopnia ciepłej wody, pogarsza warunki wymiany ciepła. Wymiennik 2. stopnia powinien wówczas przejąć 70–90% mocy cieplnej potrzebnej do podgrzania wody do temperatury zgodnej ze standardem. Będzie to oznaczało zwiększenie powierzchni wymiany ciepła i obniżenie temperatury wody powrotnej, co jeszcze pogorszy warunki wymiany ciepła w wymienniku 1. stopnia.

Oczywiście działanie istniejących dwustopniowych węzłów cieplnych jest prawidłowe ze względu na radykalne zmniejszenie zapotrzebowania na ciepłą wodę w budynkach o różnym przeznaczeniu, głównie mieszkalnych [6, 7]. Gdyby jednak w tych węzłach odciąć wymiennik 1. stopnia, prawdopodobnie mogłyby one zadowalająco funkcjonować jako węzły jednostopniowe.

Węzeł jednostopniowy jest tańszy inwestycyjnie, mniej skomplikowany w budowie i łatwiejszy w regulacji rozpływu nośnika ciepła w poszczególnych sekcjach. Przy projektowaniu systemów ciepłowniczych spełniających warunki wysokiej efektywności energetycznej węzeł jednostopniowy jest zatem rozwiązaniem korzystniejszym.

Literatura

  1. Fundacja Rozwoju Ciepłownictwa „Unia Ciepłownictwa”, Ciepłownictwo – eksploatacja, projektowanie, inwestycje, Warszawa 1994. 
  2. Jeżowiecki J., Nowakowski E., Określanie średnic przewodów w instalacjach wodociągowych budynków mieszkalnych, „Nowoczesne rozwiązania w inżynierii i ochronie środowiska”, Wrocław 2011. 
  3. Kamler W., Ciepłownictwo, PWN, Warszawa 1979. 
  4. Kwiatkowski J., Cholewa L., Centralne ogrzewanie. Pomoce projektanta, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 1975. 
  5. Mańkowski S., Projektowanie instalacji ciepłej wody użytkowej, Arkady, Warszawa 1981. 
  6. Nejranowski J., Szaflik W., Zmienność poboru ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, wyposażonych w wodomierze mieszkaniowe, „Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja” nr 1/99. 
  7. Nowakowski E., Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych. Wybór metody, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2011. 
  8. Zaborowska E., Zasady projektowania wodnych węzłów ciepłowniczych, Gdańsk 2010. 
  9. Żarski K., Wykorzystanie pojemności cieplnej konstrukcji budynku w nowoczesnych rozwiązaniach węzłów ciepłowniczych, Konferencja Naukowo-Techniczna „Inżynieria procesów budowlanych”, Bydgoszcz, 12–15.06.1997 r. 
  10. Żarski K., Węzły cieplne w miejskich systemach ciepłowniczych, Ośrodek Informacji „Technika Instalacyjna w Budownictwie”, Warszawa 1997. 
  11. Żarski K., Influence of the Maximum Consumption of Hot Domestic Water Periods on Thermal Balance in Residential Buildings, Międzynarodowa Konferencja „Air Conditioning and District Heating”, Wrocław–Szklarska Poręba, 4–7.06.1998 r. 
  12. Żarski K., Wpływ zmienności zapotrzebowania na ciepłą wodę na wielkość strumienia nośnika ciepła w węźle cieplnym z automatyczną regulacją różnicy ciśnienia, Międzynarodowa Konferencja Naukowo­‑Techniczna „Problemy inżynierii środowiska – u progu nowego tysiąclecia”, Wrocław–Szklarska Poręba, 5–7.10.2000 r. 
  13. Żarski K., Charakterystyka hydrauliczna dwustopniowego węzła cieplnego w systemie regulacji jakościowej z tłumioną temperaturą powietrza zewnętrznego, „Instal” nr 10/2000. 
  14. Żarski K., Charakterystyka cieplna i hydrauliczna wymienników płytowych w układach przygotowania ciepłej wody, XIII Konferencja Ciepłowników „Efektywność dystrybucji i wykorzystania ciepła”, Rzeszów–Jawor, 27–29.09.2001 r. 
  15. Żarski K., Aspekty techniczne i ekonomiczne stosowania dwustopniowych węzłów ciepłowniczych, „Instal” nr 1/2007. 
  16. Żarski K., Możliwości stosowania jednostopniowych węzłów ciepłowniczych w budownictwie mieszkaniowym, „Instal” nr 3/2007.
  17. Żarski K., Uogólnione równanie wymiany ciepła w stanie stacjonarnym instalacji ogrzewania wodnego współpracującej z przegrodami zewnętrznymi budynku, „COW” nr 8/95. 
  18. Żarski K., Nowoczesne ciepłownictwo w Polsce – możliwości i ograniczenia, „COW” nr 6/96.
  19. Żarski K., Propozycja procedur obliczeniowych dwufunkcyjnych węzłów ciepłowniczych, „Instal” nr 9/2009. 
  20. Program HEXCALC doboru wymienników płytowych, Danfoss. 
  21. Program MEDIUM – symulacja stanów stacjonarnych instalacji ogrzewania, oprac. K. Żarski. 
  22. PN-EN 12831:2006 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia ciepl­nego.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl...

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl Polska stanowi obecnie 148 pracowników są raczej znane naszym partnerom biznesowym. Jest jednak wiele informacji, których o nas nie wiecie. Chcemy to zmienić. Chcemy, byście poznali zespół ludzi tworzących naszą firmę z innej niż dotychczas perspektywy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pomiary elektryczne z Testo

Pomiary elektryczne z Testo Pomiary elektryczne z Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Bazoš Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie! Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych...

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych kupujących – nawet tego samego dnia po wystawieniu oferty sprzedaży. Zobacz, jak pisać skuteczne darmowe ogłoszenia.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

Joanna Ryńska Jak uzyskać i utrzymać prawidłową temperaturę wody zimnej

Jak uzyskać i utrzymać prawidłową temperaturę wody zimnej Jak uzyskać i utrzymać prawidłową temperaturę wody zimnej

Metody zapobiegania rozwojowi bakterii Legionella pneumo­phila w instalacjach ciepłej wody użytkowej znane są projektantom od dawna i obejmują rozwiązania instalacyjne i wykonawcze oraz zalecenia eksploatacyjne....

Metody zapobiegania rozwojowi bakterii Legionella pneumo­phila w instalacjach ciepłej wody użytkowej znane są projektantom od dawna i obejmują rozwiązania instalacyjne i wykonawcze oraz zalecenia eksploatacyjne. Przy projektowaniu trzeba jednak zwrócić uwagę także na instalacje wody zimnej, które należy zabezpieczyć przed możliwością wzrostu temperatury powyżej 20°C ze względu na ryzyko wystąpienia bakterii również w tych przewodach.

jr news Środki z programów rządowych na urządzenia i instalacje grzewcze

Środki z programów rządowych na urządzenia i instalacje grzewcze Środki z programów rządowych  na urządzenia i instalacje grzewcze

Trwający od 15 maja 2020 r. nowy nabór do „Czystego Powietrza” oraz działający od września 2019 r. „Mój Prąd” czy rozpoczęta 1 lipca br. „Moja Woda” umożliwiają m.in. zakup i montaż urządzeń oszczędzających...

Trwający od 15 maja 2020 r. nowy nabór do „Czystego Powietrza” oraz działający od września 2019 r. „Mój Prąd” czy rozpoczęta 1 lipca br. „Moja Woda” umożliwiają m.in. zakup i montaż urządzeń oszczędzających energię na ogrzewanie i ciepłą wodę oraz wentylację, a także mających mniejszy wpływ na środowisko. Oprócz szeregu wymogów formalnych w programach tych wskazano, jakie urządzenia objęte są dofinansowaniem.

Redakcja RI Red Dot Award 2018 dla aplikacji multiMATIC

Red Dot Award 2018 dla aplikacji multiMATIC Red Dot Award 2018 dla aplikacji multiMATIC

Aplikacja mobilna multiMATIC firmy Vaillant została nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii wygląd interfejsu. Firmy i projektanci z 45 krajów zgłosili do konkursu ponad 8 600 innowacyjnych projektów,...

Aplikacja mobilna multiMATIC firmy Vaillant została nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii wygląd interfejsu. Firmy i projektanci z 45 krajów zgłosili do konkursu ponad 8 600 innowacyjnych projektów, a zwycięzca jest tylko jeden. Jury złożone z 24 międzynarodowych ekspertów projektowych nagrodziło wyłącznie projekty, które przekonują dobrym wzornictwem i kreatywnością.

Redakcja RI news Modernizacja sieci ciepłowniczych w Augustowie

Modernizacja sieci ciepłowniczych w Augustowie Modernizacja sieci ciepłowniczych w Augustowie

Przebudowa sieci cieplnych MPEC „GIGA” Sp. z o.o. w Augustowie zostanie przeprowadzona z pomocą dotacji i pożyczki ze środków krajowych z NFOŚiGW. Blisko 2,6 mln zł z programu „Ciepłownictwo Powiatowe...

Przebudowa sieci cieplnych MPEC „GIGA” Sp. z o.o. w Augustowie zostanie przeprowadzona z pomocą dotacji i pożyczki ze środków krajowych z NFOŚiGW. Blisko 2,6 mln zł z programu „Ciepłownictwo Powiatowe – II nabór” pozwoli na wymianę istniejących sieci cieplnych na preizolowane w technologii TWIN.

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.