RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wodomierze Wybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Nie ma uniwersalnych wodomierzy, a różnice pomiędzy nimi określa się za pomocą kilkunastu parametrów.
Growo
 

Nie ma uniwersalnych wodomierzy, a różnice pomiędzy nimi określa się za pomocą kilkunastu parametrów.


Growo


 

Przepisy prawne dotyczące wodomierzy regulują obrót tymi urządzeniami, ich dobór oraz montaż i eksploatację. Najważniejsze akty prawne to dyrektywa 2004/22/WE oraz wprowadzające jej postanowienia do polskiego prawa ustawy i rozporządzenia. Wielu producentów już stosuje się do nowych regulacji, mimo że dyrektywa dała im dość długi okres przejściowy. Również dobór i eksploatacja odbywają się zgodnie z nowymi regulacjami, wprowadzanymi w ostatnich latach w ustawach i rozporządzeniach.

Zobacz także

Apator Powogaz SA Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe? Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym,...

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w zastosowaniu przemysłowym. Co więcej, wodomierz ultradźwiękowy gwarantuje inwestorom uzyskanie oszczędności.

EWE ARMATURA POLSKA SP. Z O.O. Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono...

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono jej montaż i użytkowanie.

Itron Polska Sp. z o.o. Zdalny odczyt wodomierzy

Zdalny odczyt wodomierzy Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy...

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej. Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

Dyrektywa 2004/22/WE, tzw. Measuring Instruments Directive (w skrócie: MID) [1], wprowadzona została do polskiego prawa kilkoma aktami, m.in.:

    • ustawą o systemie zgodności [2],
    • rozporządzeniem w sprawie zasadniczych wymagań dla przyrządów pomiarowych [3],
    • rozporządzeniem w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych [4],
    • rozporządzeniem w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli [5].

Nie ma uniwersalnych wodomierzy, a różnice pomiędzy nimi określa się za pomocą kilkunastu parametrów.

Przykładowo w wodomierzach o tym samym przepływie nominalnym występują znaczne różnice w zakresach pomiarowych. Tym samym dobór tych urządzeń powinien uwzględniać kilka przesłanek, a do tego konieczny jest klarowny system rozróżniania urządzeń.

W oparciu o normę PN-ISO 4064 [6] wprowadzono cztery klasy dokładności wodomierzy: A, B, C i D i każda z nich miała ustalony charakterystyczny przepływ dla danej średnicy. Jednak podział ten okazał się niewystarczający i w jednej klasie występowały duże różnice pomiędzy wodomierzami, tym samym w praktyce dane te nie ułatwiały doboru.

Producenci próbowali to rozwiązać, podając dodatkowo parametry niewymagane w normie, ale z czasem zaczęto podawać w wątpliwość rzetelność niektórych deklaracji. Obecnie wielu producentów produkuje wodomierze według starej i nowej normy.

Rozwiązaniem sytuacji mogła być tylko zmiana wymagań dla tych urządzeń uwzględniająca postęp techniczny i różnice w budowie. W tym celu wykorzystano normę PN-EN 14154 [7] i na niej oparto wymagania wprowadzone do dyrektywy MID. Wprawdzie producenci nadal mogą deklarować parametry charakteryzujące wodomierze, jednak dane te są weryfikowane.

Żeby nie nadawać certyfikatu tylko badanym egzemplarzom, weryfikowany jest też proces produkcji – czy zapewniona jest powtarzalność jakości wykonania, takiej jak w egzemplarzu badanym w jednostce notyfikowanej.

Cechy wodomierzy

Do 2016 r. producenci mogą wybrać sposób oceny wodomierza: wg normy PN-ISO 4064 lub dyrektywy MID. Wielu wybiera nowy system w celu podkreślenia wiarygodności deklarowanych parametrów urządzeń.

W MID wprowadzono inne niż dotychczas oznaczenie charakterystycznych przepływów i nazewnictwo:

    • Q1 minimalny strumień objętości – najmniejszy strumień objętości, przy którym wskazania wodomierza spełniają wymagania dotyczące błędów granicznych dopuszczalnych;
    • Q2 pośredni strumień objętości – wartość strumienia objętości występująca pomiędzy ciągłym a minimalnym strumieniem objętości, przy którym zakres obciążeń pomiarowych podzielony jest na dwa przedziały, „przedział górny” i „przedział dolny”, i każdy z nich ma charakterystyczny dopuszczalny błąd graniczny;
    • Q3ciągły strumień objętości – największy strumień objętości, przy którym wodomierz działa w sposób prawidłowy w normalnych warunkach użytkowania, tzn. w warunkach przepływu ciągłego lub przerywanego. Wartość liczbową ciągłego strumienia objętości Q3 [m3/h] należy wybrać spomiędzy wartości: 1,0; 1,6; 2,5; 4,0; 6,3; 10; 16; 25; 40; 63; 100; 160; 250; 400; 630; 1000; 1600; 2500; 4000; 6300. W okresie przejściowym dozwolone są następujące wartości: 1,5; 3,5; 6; 15; 20;
    • Q4przeciążeniowy strumień objętości – największy strumień objętości, przy którym wodomierz działa w sposób prawidłowy w krótkim okresie czasu bez uszkodzenia.

Warunki użytkowania

Dyrektywa MID wymaga, aby producent określił znamionowe warunki użytkowania dla przyrządu, w szczególności:

    • zakres strumieni objętości wody, które powinny spełniać następujące warunki:
      - Q3/Q1 ³ 10,
      - Q2/Q1 = 1,6,
      - Q4/Q3 = 1,25,
    • w okresie przejściowym stosunek Q2/Q1 może wynosić: 1,5; 2,5; 4 lub 6,3;
    • zakres temperatury wody: od 0,1°C do co najmniej 30°C lub od 30°C do co najmniej 90°C, wodomierz może być też przeznaczony do działania w obu zakresach;
    • zakres ciśnień pracy od 0,3 bara do co najmniej 10 barów przy Q3;
    • źródło zasilania: wartość nominalna źródła prądu zmiennego i/lub wartości graniczne źródła prądu stałego.

Błędy dopuszczalne

Błąd graniczny dopuszczalny (MPE), dodatni i ujemny, dla objętości dostarczanych przy strumieniach objętości pomiędzy pośrednim strumieniem objętości (Q2) (włącznie) a przeciążeniowym strumieniem objętości (Q4) może wynosić:

    • 2% dla wody o temperaturze £ 30°C,
    • 3% dla wody o temperaturze > 30°C.

Natomiast MPE zarówno dodatni, jak i ujemny objętości dostarczanych przy strumieniach objętości pomiędzy minimalnym strumieniem objętości (Q1) i pośrednim strumieniem objętości (Q2) (wyłącznie) może wynosić do 5%, niezależnie od temperatury wody. Ponadto wodomierz nie może wykorzystywać błędu granicznego dopuszczalnego ani systematycznie faworyzować jednej ze stron.

Przy doborze wodomierzy dysponujemy zatem dokładnie zdefiniowanym zakresem, jak i obszarem pomiaru o zwiększonej do ±5% tolerancji błędu. Takie określenie obszarów pomiarowych powinno przyczynić się do uwiarygodnienia deklarowanych parametrów urządzeń i pozwala na porównanie wodomierzy różnej jakości.

Np. gdy weźmiemy pod uwagę stosunek Q3/Q1 konkretnego wodomierza, otrzymujemy dokładną informację o zakresie pracy – im ten stosunek jest większy, tym korzystniej. Tak samo stosunek Q2/Q1 daje istotną informację o jakości wodomierza – także w tym przypadku im ta wartość jest mniejsza, tym lepszy jest wodomierz.

Odporność elektromagnetyczna

Sporo miejsca poświęcono w dyrektywie kwestiom skutków wpływu na wodomierze pola elektromagnetycznego. Wyznaczono dwa skutki takiego wpływu. Pierwszy z nich brzmi, że zmiana wyniku pomiaru wskutek działania na wodomierz pola elektromagnetycznego nie może być większa niż wartość zmiany krytycznej.

Ta zmiana krytyczna to wartość mniejsza od objętości odpowiadającej połowie wartości bezwzględnej błędu granicznego dopuszczalnego w górnym przedziale mierzonej objętości lub objętości odpowiadającej błędowi granicznemu dopuszczalnemu zastosowanej do objętości odpowiadającej jednej minucie przy strumieniu objętości Q3.

Drugi skutek to takie wskazanie pomiaru, które nie może być zinterpretowane jako prawidłowy wynik.

Po ustąpieniu zaburzenia elektromagnetycznego wodomierz powinien powrócić do działania w granicach maksymalnego błędu dopuszczalnego (MPE) i mieć zabezpieczone wszystkie funkcje pomiarowe, a także odzyskać wszystkie dane pomiaru obecne przed zaburzeniem.

Trwałość wodomierzy

Wodomierze powinny też zachować odpowiednią trwałość po czasie określonym przez producenta. W testach prób trwałości powinny być spełnione następujące kryteria:

    • zmiana wyniku pomiaru w porównaniu z pierwotnym wynikiem nie powinna przekraczać: 3% objętości zmierzonej między Q1 włącznie i Q2 wyłącznie i 1,5% objętości zmierzonej między Q2 włącznie i Q4 wyłącznie;
    • błąd wskazania objętości zmierzonej po próbie trwałości nie powinien przekraczać: ±6% objętości zmierzonej między Q1 włącznie i Q2 wyłącznie i ±2,5% objętości zmierzonej między Q2 włącznie i Q4 włącznie, dla wodomierzy przeznaczonych do pomiaru wody o temperaturze od 0,1 do 30°C i ±3,5% objętości zmierzonej między Q2 włącznie i Q4 włącznie dla wodomierzy przeznaczonych do pomiaru wody o temperaturze od 30 do 90°C.

Przydatność

Wodomierz powinien być tak zbudowany, aby mógł zostać zainstalowany w każdej pozycji. Jeśli nie jest to możliwe, informacja o tym powinna być umieszczona na wodomierzu. Ponadto producent powinien określić, czy wodomierz jest zaprojektowany do pomiaru przepływu wstecznego.

Jeśli tak, to objętość przepływu wstecznego powinna być odjęta od sumy objętości lub rejestrowana oddzielnie. Graniczny błąd dopuszczalny jest taki sam dla obu przepływów − normalnego i wstecznego.

Jeśli wodomierz nie został zaprojektowany do pomiaru przepływu wstecznego, powinien zapobiegać takiemu przepływowi lub wytrzymać przypadkowy przepływ wsteczny, nie zmieniając właściwości metrologicznych, i nie powinien ulegać uszkodzeniu.

Dyrektywa zobowiązuje do tego, aby stanowczo przestrzegać podczas doboru i eksploatacji warunków znamionowych użytkowania, tj. zakresów strumieni objętości wody, granic temperatur i ciśnień pracy.

Nie ma obowiązku nanoszenia wymaganych danych na liczydło i można je też umieszczać na obudowie lub pokrywie, jeśli stanowi ona integralną część. Cechy legalizacyjne muszą być tak umieszczone na wodomierzu, by były widoczne bez konieczności jego demontażu z przewodu.

Dobór wodomierzy

Według nowych regulacji wodomierze należy dobierać dla spodziewanego strumienia objętości, który nie powinien być mniejszy niż minimalny strumień objętości Q1 i nie większy niż ciągły strumień objętości Q3. Nie ma zatem parametrów qmin, qt, qn i qmaks – są Q1, Q2, Q3 i Q4 i nie są to te same pojęcia.

Duże znaczenie przy doborze wodomierzy według MID ma zmiana sposobu obliczania tych parametrów. Nie ma też klas dokładności A, B, C i D – są współczynniki R od 10 do 800, które wskazują na stosunek Q3 do Q1, tj. na zakres pomiarowy strumienia objętości.

Przy doborze należy też brać pod uwagę typ konstrukcji, średnice, ciśnienie zasilania, dostęp do przewodów i możliwości montażu oraz temperatury wody. Rodzaj i charakterystyki metrologiczne oraz wielkość i zakres strumienia objętości wodomierza dobierane powinny być także przy uwzględnieniu warunków użytkowania instalacji i wymagań dotyczących klasy warunków środowiskowych z uwzględnieniem m.in. fizycznej i chemicznej charakterystyki wody oraz możliwości osadzania się substancji z roztworu wewnątrz wodomierza.

Montaż wodomierzy

Rozporządzenie w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów [4] zawiera także wytyczne dotyczące eksploatacji (rozdział 3).

Wodomierze należy instalować tak, aby w normalnych warunkach pracy były całkowicie wypełnione wodą, gdyż przepływ powietrza przez nie fałszuje wskazania i skraca ich trwałość. Jeśli dokładność pomiaru mogłaby być zaburzona przez zanieczyszczenia w wodzie, to wodomierze należy zabezpieczyć odpowiednimi filtrami na wlocie lub w przewodzie dopływowym.

Natomiast jeśli na pomiary mogłyby wpływać zakłócenia przepływu występujące przed lub za wodomierzem, spowodowane np. bliskością kolanek, zaworów lub pomp, to przed i za wodomierzem należy zastosować proste odcinki przewodów o takich długościach, aby błędy wskazań wodomierza mieściły się w zakresie dopuszczalnych błędów granicznych.

Kwestie związane z doborem i montażem reguluje też rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [8], w tym dotyczące zestawów wodomierzowych wodomierza głównego (§ 115–117). Wprowadza ono wymóg montowania wodomierza głównego na każdym niezależnym przyłączu wodociągowym.

Eksploatacja wodomierzy

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [9] wymaga tworzenia regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Dokument ten ma wprowadzać zapisy ustawy na lokalny grunt oraz szczegółowo regulować stosunki odbiorca–dostawca usług.

Dla obsługi eksploatującej zestawy wodomierzowe najważniejszy jest dostęp do nich i problem ten jest coraz częściej rozwiązywany przez zdalny odczyt. W art. 7 widnieje jednak zapis, który daje prawo wstępu na teren nieruchomości lub do obiektu budowlanego w celu: zainstalowania lub demontażu wodomierza głównego, przeprowadzenia kontroli, przeglądów i napraw, dokonania odczytu wskazań, dokonania badań i pomiarów oraz usunięcia awarii.

Ponadto osoby, które uszkadzają wodomierz główny lub wpływają na zmianę, zatrzymanie lub utratę właściwości albo funkcji metrologicznych lub też nie dopuszczają przedstawiciela przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego do wykonania czynności, mogą być ukarane grzywną.

Newralgiczny aspekt eksploatacji to postępowanie w przypadku kwestionowania wskazań wodomierza zamontowanego prawidłowo. W takich przypadkach nie jest możliwe rozstrzygnięcie tej kwestii w miejscu zabudowy wodomierza i konieczne jest wymontowanie liczydła i wykonanie ekspertyzy metrologicznej na wyspecjalizowanym stanowisku pomiarowym.

Aby ekspertyza taka była możliwa, wodomierz powinien zostać zdemontowany z zachowaniem pewnych procedur. To samo dotyczy przypadków reklamacji wodomierzy. Najlepiej procedury te uzyskać w jednostce, która ma badać wodomierz − w Obwodowym Urzędzie Miar lub firmie posiadającej upoważnienie Prezesa GUM.

Według nowych przepisów dopuszczalne błędy pomiarowe podczas eksploatacji są równe dwukrotnej wartości błędów granicznych dopuszczalnych dla legalizacji pierwotnej. Wielkość dopuszczalnych błędów granicznych przy legalizacji ponownej wodomierzy wprowadzanych do obiegu na podstawie dokonania oceny zgodności wynosi:

    • ±2% w przedziale górnym zakresu obciążeń (Q2 £ Q £ Q4), dla wodomierzy do wody o temperaturze od 0,1 do 30°C;
    • ±5% w przedziale dolnym zakresu obciążeń (Q1 £ Q < Q2), niezależnie od temperatury wody.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego działania wodomierza – poprzez zapis w ekspertyzie – nie może być on dalej stosowany, a ilość pobranej wody ustala się zawsze na podstawie zużycia w minionym okresie, w sposób określony w § 18 ust. 2 rozporządzenia w sprawie określania taryf [10].

Są trzy sposoby ustalania tej ilości: na podstawie średniego zużycia w okresie 3 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności wodomierza; na podstawie średniego zużycia w analogicznym okresie roku ubiegłego oraz jako iloczyn średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy nieprawidłowego działania wodomierza.

Jeśli wodomierz nie został zamontowany prawidłowo, ilość wody i rekompensatę strony ustalają w drodze negocjacji i obie mają prawo do wyliczenia rekompensat za nadmierzoną lub niedomierzoną wodę.

oprac. red.

Literatura

  1.  Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/22/WE w sprawie przyrządów pomiarowych (DzU UE L 135 z 30.04.2004 r., p. 0001–0080).
  2. Ustawa z dnia 15 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o systemie zgodności oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 249/2006, poz. 1834).
  3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla przyrządów pomiarowych (DzU nr 3/2007 r., poz. 27).
  4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 23 października 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (DzU nr 209/2007, poz. 1513).
  5. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (DzU nr 3/2008 r., poz. 13).
  6. PN-ISO 4064-1:1997 Pomiar objętości wody w przewodach. Wodomierze do wody pitnej zimnej. Wymagania.
  7. PN-EN 14154 Wodomierze – część 1, 2 i 3.
  8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, ze zm.).
  9. Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 r. (DzU nr 72/2001, poz. 747, ze zm.).
  10. Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków (DzU nr 127/2006, poz. 886).

Komentarze

Powiązane

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Piotr Komoniewski Opomiarowanie mediów

Opomiarowanie mediów Opomiarowanie mediów

Głównym elementem składowym naliczanych czynszów w budynkach wielolokalowych jest ciepło, dlatego istotne jest jego prawidłowe i sprawiedliwe naliczenie. Do tego celu potrzebny jest dobrze dobrany system...

Głównym elementem składowym naliczanych czynszów w budynkach wielolokalowych jest ciepło, dlatego istotne jest jego prawidłowe i sprawiedliwe naliczenie. Do tego celu potrzebny jest dobrze dobrany system rozliczeniowy oraz urządzenie, którego powtarzalność pomiaru, a przez to sposób naliczania zużycia jest wysoce precyzyjny.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Dobór i eksploatacja wodomierzy. Stan prawny (cz. 2)

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Stan prawny (cz. 2) Dobór i eksploatacja wodomierzy. Stan prawny (cz. 2)

W publikacji zawarto zbiór przepisów regulujących budowę, instalację i eksploatację wodomierzy, a także obrót nimi. W poprzedniej części („RI” nr 5/09) omówiono zapisy dyrektywy MID i ustawy Prawo o miarach....

W publikacji zawarto zbiór przepisów regulujących budowę, instalację i eksploatację wodomierzy, a także obrót nimi. W poprzedniej części („RI” nr 5/09) omówiono zapisy dyrektywy MID i ustawy Prawo o miarach. W kolejnych artykułach rozwinięty zostanie temat doboru, właściwości eksploatacyjnych wodomierzy i kwestii montażowych. Na przykładach z różnych przedsiębiorstw wodociągowych omówiona zostanie kwestia strat pozornych wody w sieci wodociągowej i znaczenie wyboru odpowiedniego typu urządzenia.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 2)

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 2) Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 2)

Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń. W poprzedniej części artykułu („RI” nr 9/2009) omówiono zalety i wady konstrukcji wodomierzy...

Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń. W poprzedniej części artykułu („RI” nr 9/2009) omówiono zalety i wady konstrukcji wodomierzy skrzydełkowych jedno- i wielostrumieniowych oraz wodomierzy śrubowych z wirnikiem poziomym.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1)

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1) Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1)

Praktycznie we wszystkich sieciach wodociągowych na świecie występują straty wody i są zwykle dużym problemem. W Polsce skala tego zjawiska uwidoczniła się dopiero w okresie gospodarki rynkowej, bo wcześniej...

Praktycznie we wszystkich sieciach wodociągowych na świecie występują straty wody i są zwykle dużym problemem. W Polsce skala tego zjawiska uwidoczniła się dopiero w okresie gospodarki rynkowej, bo wcześniej ze względu na niskie ceny wody gospodarowano nią niewłaściwie, nie przywiązując wagi do powstających strat. Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.