Blogi // Na skróty

Dwie instalacje w jednej

Dwie instalacje w jednej

 Szperacz  |  11.08.2015
Skrzywdzona kratka
Skrzywdzona kratka
Fot. Szperacz

Chodzenie na skróty nie zawsze się opłaca. Niekórzy "specjaliści" lubią robić tak jak im wygodnie, licząc na to, że ręka sprawiedliwości ich nie dosięgne.

Szperacz wizytował ostatnio pewną kotłownię, w budynku, którego wykonanie może posłużyć innym za przestrogę.

Budynek o którym mowa jest nowy, ma 5 kondygnacji, kotłownia z kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny znajduje się na najwyższej. Przedstawiona na zdjęciu kratka wentylacyjna to jedyny przedstawiciel do wentylacji tego pomieszczenia. Szperacz sądzi, że ta kotłownia nie należy do takich, które można pokazać jako wzór do naśladowania.

Czytaj także >> Kotłownia z pomysłem

Zacznijmy od drobniejszych błędów:

  • brakuje w pomieszczeniu jakiegokolwiek pomysłu na realizację nawiewu,
  • kratka znajduje się mniej więcej na wysokości 3/4 ściany - dobrze byłoby aby znajdowała się możliwie blisko sufitu.

O ile ze względu na to, że kotły kondensacyjne to urządzenia gazowe typu C, czyli z zamkniętą komorą spalania nie pobierające powietrza z pomieszczenia, to ze względów bezpieczeństwa wentylacja jest konieczna. W przypadku rozszczelnienia się przewodów gazowych może dojść do wybuchu. W rozumieniu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie sprawa jest postawiona jasno:

§170.1.
Urządzenia  gazowe  mogą  być  instalowane  wyłącznie  w  pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.

Uszczegółowienie dla tego zdania znajdujemy w normie PN-B-02431-1 Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe dla gazu o gęstości względnej mniejszej niż 1. Polska Norma, gdzie podane są poszczególne wymagania dla pomieszczenia kotłowni uwzględniając przy tym wentylację zarówno dla urządzeń gazowych typu A, B jak i C. A zatem dla kotłowni gazowej (tutaj ok. 50 kW) należy zapewnić zarówno nawiew jak i wywiew. Szperacz już nie będzie jej cytować, zachęca jednak aby zajrzeć do tej normy.

Ale największy błąd Szperacz zoastawił sobie na deser. Kable od internetu w kratce wentylacyjnej. Biedna kotłownia, nie dość, że biedna jedna krateczka ma pełnić funkcję szumnie zwanej wentylacji, to jeszcze tak skrzywdzona. A jak to się stało? Budynek został oddany, po czym przyszli spece od internetu, zobaczyli, że może obejść się bez wiercenia i w sam środek wsadzili kable i wszsytko popsuli. Ale zrobione jest? Jest. Więc "będzie Pan zadowolony" ;)

Literatura:

1. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

2. Norma PN-B-02431-1 Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe dla gazu o gęstości względnej mniejszej niż 1. Polska Norma

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły

Autor bloga

Skracanie drogi do domu nikomu nie wychodzi na dobre, tak twierdzą mędrcy ;) Pokażę Wam, jak skracają sobie drogę wykonawcy instalacji budowlanych - blog "Na skróty" >> Fascynacja fizyką zainspirowała mnie do nowych wpisów - zapraszam na "Kąsam fizykę" >> Adres mailowy:...więcej »
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl