Blogi // Na skróty

Po co komu WT?

Po co komu WT?

 Szperacz  |  01.02.2015
Jest kratka wentylacyjna. Jest rura z tworzyw sztucznych. Jaka to instalacja?
Jest kratka wentylacyjna. Jest rura z tworzyw sztucznych. Jaka to instalacja?
Fot. Tomasz Poczobut-Odlanicki

Zdjęcie nieco nieostre, jednak dość czytelne. Jest kratka wentylacyjna. Są rury i kształtki. Chociaż nieznacznie "pomajstrowałem" z fotką, pewnie domyślicie się, jaka to instalacja :)

No dobrze, zajrzyjcie do galerii pod tym postem. Tam są oba zdjęcia charakteryzujące opisywaną dzisiaj instalację. No i mają prawidłową orientację :)

Już widać? Chodzi tym razem o odpowietrzenie kanalizacji, które w ilustrowanym przypadku daleko odbiega od pożądanego, prawda?

Dlatego pytam, po co komu Warunki techniczne? Jasno przecież tam opisano, jak należy wykonać odpowietrzenie kanalizacji, żeby można było je uznać za skuteczne i zapewniające komfort użytkowania przestrzeni.

Zajrzyjmy do § 125 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

 1. Przewody spustowe (piony) instalacji kanalizacyjnej powinny być wyprowadzone jako przewody wentylujące ponad dach, a także powyżej górnej krawędzi okien i drzwi znajdujących się w odległości poziomej mniejszej niż 4 m od wylotów tych przewodów.
 2. Nie jest wymagane wyprowadzanie ponad dach wszystkich przewodów wentylujących piony kanalizacyjne, pod następującymi warunkami:
  1) zastosowania na pionach kanalizacyjnych niewyprowadzonych ponad dach urządzeń napowietrzających te piony i przeciwdziałających przenikaniu wyziewów z kanalizacji do pomieszczeń,
  2) wyprowadzenia ponad dach przewodów wentylujących:
  a) ostatni pion, licząc od podłączenia kanalizacyjnego na każdym przewodzie odpływowym,
  b) co najmniej co piąty z pozostałych pionów kanalizacyjnych w budynku.
 3. Wprowadzanie przewodów wentylujących piony kanalizacyjne do przewodów dymowych i spalinowych oraz do przewodów wentylacyjnych pomieszczeń jest zabronione. (...)

Przewody powinny też być właściwie zaizolowane i spełniać wymagania ppoż. O tym Warunki techniczne mówią w § 153. 

 

Co przyniesie użytkownikom instalacja wykonana w sposób pokazany na zdjęciach? O tym już możecie powiedzieć sami :)

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły

Autor bloga

Skracanie drogi do domu nikomu nie wychodzi na dobre, tak twierdzą mędrcy ;) Pokażę Wam, jak skracają sobie drogę wykonawcy instalacji budowlanych - blog "Na skróty" >> Fascynacja fizyką zainspirowała mnie do nowych wpisów - zapraszam na "Kąsam fizykę" >> Adres mailowy:...więcej »
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl