Blogi // Na skróty

Hulaj dusza! Piekła nie ma?

Hulaj dusza! Piekła nie ma?

 Szperacz  |  22.02.2013  |  5
Na letnisku w Mielnie...
Na letnisku w Mielnie...
Fot. Karolina Sulikowska

Jakoś nie mogę się "odczepić" od Warunków technicznych. Wracają w sumie przy każdym poście, chociaż nie zawsze jako świetne źródło odniesienia...

Dlaczego? Spójrzmy na instalacje wodociągowe, którym poświęcony jest w WT Dział IV Wyposażenie techniczne budynków, a w nim Rozdział 1 Instalacje wodociągowe ciepłej i zimnej wody, par. 113-121.

W sumie napisano, że wewnętrzne instalacje ciepłej i zimnej wody muszą być wykonane z uwzględnieniem korozyjności wody, że ważne jest zabezpieczenie przed wtórnym skażeniem oraz że musi być możliwe prowadzenie okresowych dezynfekcji instalacji bez obniżania trwałości instalacji. Nie zapomniano także o energooszczędności.

Brakuje tutaj jednak uregulowań dotyczących materiałów dopuszczonych do wykorzystania przy wykonaniu takich instalacji. Prowadzi to do powstania różnych zagrożeń, nie tylko związanych z awaryjnością instalacji czy komfortem jej eksploatacji, ale i zdrowiem użytkowników. Bo instalacje wykonane z tworzyw sztucznych mogą np. zwiększać ryzyko namnażania bakterii Legionelli.

Przeczytaj: Instalacje wodociągowe. Aktualne wymagania higieniczne dla przewodów z tworzyw sztucznych >>

Inwestorzy mają zatem dowolność. Z której korzystają do woli (!) Jak na załączonym obrazku. Ten czerwony wężyk to DOPROWADZENIE ciepłej wody, w domku letniskowym w Mielnie, który sfotografowała nasza czytelniczka.

Instalację ewidentnie wykonał hydraulik amator, przypuszczam że właściciel budynku. Przypuszczam, że nie zawracał sobie głowy czytaniem przepisów. No ale nawet gdyby do nich dotarł, czy miałby potrzebne wskazówki?

Komentarze

(5)
Mroko | 22.02.2013, 21:15
Ten czerwony wężyk to izolacja. Nie wiemy jakie tworzywo kryje się pod nią. Może kan może rehau lub pex czy uponor
Adamek | 22.02.2013, 23:25
Bez sensu wpis. A co powiecie o instalacjach ze stali, tam się dopiero namnaża i co? też niezgodne z warunkami technicznymi?
piotr88 | 23.02.2013, 16:00
Problem związany z występowaniem bakterii rodzaju Legionella jest o wiele szerszy niż materiał przewodów wodociągowych. Tutaj główną przyczyną jest temperatura, a to czy stal czy tworzywo jest wątkiem pobocznym.
Niezgodność z przepisami prawa doszukiwałbym się podłączeniu przewodu wody ciepłej z prawej strony baterii.
Jednak nie ma co się czepiać, jeśli to jest instalacja w budynku letniskowym. Ważne aby po długim okresie nie użytkowania instalacji przepłukać ją dużą ilością wody.
Szperacz | 25.02.2013, 07:11
Dzięki za komentarze. Zwróćcie jednak uwagę, że w tym poście nie ma mowy o niezgodności z WT, tylko o tym, że WT są "dziurawe".

Dyskusja nt. doboru materiałów do wykonania instalacji wodociągowych pojawia się w sieci dość często. Raz w kontekście Legionelli i innych zagrożeń zdrowia użytkowników, raz w kontekście trwałości.

Fakt, nie wiemy (jak zauważył Mroko), co znajduje się pod gumą. Może coś trwalszego i bardziej bezpiecznego. A może nie...
tryjur | 08.03.2013, 15:15
To bardziej wygląda na podłączenie zimnej wody do pralki lub zmywarki.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły

Autor bloga

Skracanie drogi do domu nikomu nie wychodzi na dobre, tak twierdzą mędrcy ;) Pokażę Wam, jak skracają sobie drogę wykonawcy instalacji budowlanych - blog "Na skróty" >> Fascynacja fizyką zainspirowała mnie do nowych wpisów - zapraszam na "Kąsam fizykę" >> Adres mailowy:...więcej »
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl