Blogi // Na skróty

Izolacja i wiele więcej...

Izolacja i wiele więcej...

 Szperacz  |  19.04.2013  |  6
Ile błędów wykonawczych można popełnić w jednej tylko kotłowni?
Ile błędów wykonawczych można popełnić w jednej tylko kotłowni?
Fot. Krzysztof Przetacki

Wracamy do znanej nam już kotłowni. Która została zrobiona w sposób niedoskonały - co najmniej. No i przeprowadzono jej odbiór techniczny, który pozwolił wychwycić błędy instalacyjne.

W poprzednim poście pojawił się komentarz dotyczący tego, co właściwie jest błędem na pokazanym fragmencie instalacji:

  • Krzysztof wytknął montaż wyłącznika termostatycznego do instalacji podłogowej na rurach PP-R.
  • aironmen zaś wskazał na to, że dobór materiału do wykonania instalacji był błędem. Bo wyłącznik termoinstalacyjny jest niezbędny w ogrzewaniu podłogowym.
  • keram6737 zaś wytknął nam wszystkim, że nie podajemy konkretów (czyli informacji o tym jaka jest prawidłowa kombinacja), tylko prowadzimy "rozważania w zamkniętym kręgu" (to nie cytat, lecz moje robocze określenie).

Proszę zatem Was zatem o to, abyśmy dyskusję sprowadzali zawsze do podania prawidłowego rozwiązania :)

A teraz kolejne przykłady na to, jakie błędy popełniono przy realizacji tej kotłowni. Jest ich znacznie więcej, zapewniam. Te wybrałem ze względu na jeden wspólny czynnik - kiepsko wykonana izolacja termiczna instalacji. Zostały niewłasciwie dobrane grubości izolacji, a także źle założone połączenia izolacji.

Jakie powinny być zatem te izolacje? Obecnie instalacje zazwyczaj dostarczane są przez producentów kompletne, tzn. ze wszystkimi niebędnymi elementami, także izolacją. Niekiedy elementy instalacji wykonywane są z rur preizolowanych. Zatem dam salomonową odpowiedź: niezbędne jest czytanie instrukcji producentów! Tak na pewno znajdują się zalecenia dotyczące wykonania izolacji instalacji.

Jakie inne błędy wskazuje Krzysztof:

  • Zdjęcie nr 1 - Połączenia gwintowane wykonane zostały po prostu źle. Aby zamaskować błędy, wykonawca zamalował połączenia farbą. Pod manometrem nie zainstalowano syfonu oraz kurka, a na opaskę wyrównawczej instalacji elektrycznej założono na pomalowaną rurę.
  • Zdjęcie nr 2 - Brak instalacji zbiorczego odwodnienia w związku z czym woda wylewana będzie na posadzkę kotłowni. Zredukowano odwodnienie odmulacza co doprowadzi do szybkiego zaczopowania zbyt małego zaworu Dn. 15 a jednocześnie uniemożliwi szybki zrzut wody z odmulacza.
  • Zdjęcie nr 3 - Wykorzystanie niewłaściwego dla tej instalacji rodzaju termometra (alkoholowy) i zainstalowanie go tak, że podziałka jest odwrócona.

Dodacie coś od siebie?

 Zapraszam Was do przesyłania nam podobnych zdjęć. Będę je tutaj publikować.
Adres e-mailowy:

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(2)
cocojumbo | 20.04.2013, 05:50
Zdjecie nr 2
Inst. elektryczna położona niesymetrycznie, mankiet powinien zakrywac i rure po obwodzie i w przekroju. Nie widać strzałek oznaczających kierunek przepływu czynnika.
Zdjecie nr 3
Nie widać uchwytów lub podpór a to rura 2'', rączka zaworu chyba zostanie zablokowana przez ścianę w pozycji zamknij
Kamil | 27.09.2018, 10:38
Odpowiednia jakość materiałów izolacyjnych to kluczowa sprawa w wielu przypadkach, więc dobrze jest korzystać z wysokiej jakości tychże materiałów. Osobiście polecam stronę http://https://www.soudal.pl/ bo sam często stamtąd zamawiałem różne rzeczy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły

Autor bloga

Skracanie drogi do domu nikomu nie wychodzi na dobre, tak twierdzą mędrcy ;) Pokażę Wam, jak skracają sobie drogę wykonawcy instalacji budowlanych - blog "Na skróty" >> Fascynacja fizyką zainspirowała mnie do nowych wpisów - zapraszam na "Kąsam fizykę" >> Adres mailowy:...więcej »
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl