Blogi // Na skróty

Dasz cynk?

Dasz cynk?

 Szperacz  |  26.04.2013  |  12
Czy połączenia i rury ocynkowane są dopuszczalne w instalacjach c.o. i c.w.u.?
Czy połączenia i rury ocynkowane są dopuszczalne w instalacjach c.o. i c.w.u.?
Fot. Krzystzof Przetacki

W zasadzie, pytanie powinno brzmieć: "Dasz ocynk?"

Czy rury i połączenia ocynkowane są dopuszczalne przy wykonywaniu instalacji grzewczych i c.w.u.?

Wiem, jakie są właściwości cynku. Wiem, że pod wpływem wysokiej temperatury - mówiąc obrazowo - rozpuszcza się i miesza z wodą (w przypadku instalacji c.w.u. i grzewczych wodnych), wpływając na jakość wody.

Razem z cynkiem rozpuszczają się i mieszają z wodą inne metale ciężkie, jak kadm i ołów, więc do picia taka woda się nie nadaje.

Jako błędne podaje tego rodzaju połączenia Krzysztof, opisując tę naszą "graną" od kilku wpisów kotłownię.

Jednak... Przeglądając internet, a w nim rozmaite opracowania merytoryczne czy oferty handlowe producentów, ciągle można znaleźć informacje, że rury ocynkowane i kształtki ocynkowane można używać w instalacjach c.w.u. i c.o. Tego rodzaju produkty są wręcz dedykowane do instalacji grzewczych i ciepłej wody. I mówię tu o aktualnych - patrząc po datach publikacji - informacjach.

Jak zatem jest z tym ocynkiem?

PS. W galerii, w opisach zdjęć, podane są także inne błędy wykryte w tej instalacji...

 Zapraszam Was do przesyłania nam podobnych zdjęć. Będę je tutaj publikować.
Adres e-mailowy:

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(12)
Henryk | 26.04.2013, 15:12
Skoro ten ocynk w instalacjach jest tak szkodliwy to należy 80% instalacji w naszym kraju wymienić.
Ja w swoim domu mam instalacje ciepłej wody od 30lat zrobioną z rur ocynk i jakoś do tej pory mi to nie szkodzi bo nadal cieszę się dobrym zdrowiem, więc ci co produkują rury miedziane lub inne niech nie gadają głupot, że rur ocynkowanych nie należy stosować w instalacji cwu. Także w instalacji CO mam parę kształtek z ocynku gdyż w tamtych czasach ze wszystkim był problem, i robiło się z tego co było i te kształtki są dalej w instalacji i mają się bardzo dobrze. Więc można zrobić instalację CO z ocynku tylko niepotrzebne koszty, instalacje wody można zrobić z ocynku i ja dam 30lat gwarancji na taką instalację gdyż taką mam w domu zamontowaną. Pokażcie mi producenta kształtek miedzianych, który da 30lat gwarancji na swoje wyroby. Osobiście wymieniałem kształtkę miedzianą po trzech latach, która została przetarta przez wodę. Na moim osiedlu jest około 100 domków i na pewno 90% z nich ma instalacje z ocynku i nie słyszałem żeby ktoś umarł z tego powodu. Więc Ci co mówią, że instalacje z ocynku są szkodliwe niech swoje brednie między książki schowają. Tutaj opisałem wszystko z życia wzięte.
Witold | 26.04.2013, 15:41
Wpis Henryka bardzo mnie rozbawił, Palacze papierosów, także są " zdrowi "i niewielu z cieszy się złym zdrowiem ,a wszyscy wiedzą że palenie papierosów jest szkodliwe tak samo jest z rozpuszczaniem szkodliwych substancji w wodzie.A moim skromnym zdaniem ani ocynk, ani miedź tylko rura bez powinowadztwa chemicznego ( do c.o. z przekładka antydyfuzyjną ) czyli rura tworzywowa.Tutaj opisałem wszystko z życia chemicznego wzięte.
nemo | 26.04.2013, 22:37
.. a może jednak warto przeczytać coś o szeregu elektrochemicznym metali.
Krzysztof Przetacki | 29.04.2013, 18:51

Ocynk zabroniony
artykul: Dlaczego nie wolno używać rur i elementów stalowych ocynkowanych do wykonywania instalacji cieplnych? Zabrania tego polska norma PN-H-74200 Rury stalowe ze szwem, gwintowane, w której już we wstępie zapisano, że można je stosować do ciepłej wody gospodarczej o temperaturze do 60 st.C. Również takie zalecenia zawierają wytyczne projektowania producentów
kotłów i wymienników ciepła. Np.firma Viessmann w swoich wytycznych projektowania podaje, że ocynkowane rury stalowe można stosować jeżeli:
-temperatura wody nie przekracza 60st.C,
-prawidłowo dobrano technologię dodatkowego uzdatniania wody,
-brak miedzi w instalacji.
A dlaczego nie wolno?
Wg różnych badań, a w szczególności badań i licznych publikacji dr inż. Danuty Chomicz, w temperaturze do 50stC cynk tworzy przyczepną, nieco galaretowatą warstwę, dającą dobrą ochronę metalu. W temperaturze powyżej 55stC warstwa cynku traci przyczepność, staje się ziarnista i luźna, a jej działanie ochronne słabnie. Wg badań amerykańskich przy temperaturze 60-70stC następuje zmiana biegunowości pary Zn-Fe (cynk-żelazo) na niekorzyść żelaza, zatem w takich temperaturach powłoki cynkowe mogłyby okazać się nie tylko nieskuteczne, ale nawet szkodliwe. Korozja rur ocynkowanych następuje szybciej niż rur czarnych.
Według badań Coxa maksimum szybkości korozji cynku występuje przy temperaturze 65stC. W środowisku o tej temperaturze szybkość korozji jest dziesięciokrotnie wyższa niż przy temperaturze 55OC. Jeżeli w jednej instalacji są elementy stalowe ocynkowane i elementy miedziane, to szybkość korozji będzie jeszcze większa. Obecność jonów miedzi w wodzie ma szkodliwe działanie w stosunku do powierzchni stalowych i stalowych ocynkowanych. Spowodowane jest to wtórnym wydzielaniem się miedzi na powierzchniach przewodów i tym samym powstawaniem dodatkowych ogniw korozyjnych. Ponadto obecność miedzi na powierzchniach cynku sprzyja zmianie biegunowości cynk-żelazo. Wg opinii Duńskiego Ośrodka Korozyjnego, obecność jonów miedziowych w wodzie jest główną przyczyną korozji rur ocynkowanych i to zarówno w instalacjach i urządzeniach zimnej, jak i ciepłej wody. Produkty korozji cynku w wodzie są nazywane
„białą rdzą“. Materiały korozji cynku powodują szybkie zanieczyszczanie filtrów siatkowych. Jeżeli na drodze kocioł-pompa brak jest filtru to może dojść do uszkodzenia pompy. Instalacje cieplne powinny w całości być wykonane z rur i elementów czarnych. Od dnia 16 grudnia 2002 r., to jest od dnia wejścia w życie rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny
odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75/2002 poz. 690) obowiązuje nowe ustalenie dotyczące temperatury ciepłej wody użytkowej. Zgodnie z § 120 ust. 2 temperatura ciepłej wody na wypływie z punktu czerpalnego ma wynosić minimum 55stC i maksimum 60stC, a okresowo nawet 70stC. Zmiana ta powoduje, że rur stalowych ocynkowanych nie można już będzie stosować w instalacjach ciepłej wody użytkowej.


Jerzy Drążkiewicz

data: 06.01.2003
zrodlo: Magazyn Instalatora nr 1/2003

aleksander | 29.12.2013, 17:01
witam jedyna pociecha dla henryka to taka, że te stare rury ocynkowane już zarosły kamieniem i nic się z nich nie uwalnia pozdrowienia .
Stefan Dywersant | 14.02.2015, 20:47
tekst sponsorowany przez producentów rur z badziewiastego pvc itp.
Szperacz | 16.02.2015, 07:23
@Stefan Dywersant + inni ciekawi - na tym blogu nie ma sponsorowanych treści. Wszystkie sponsorowane treści w całym portalu są oznaczone jako reklama.

Pozdrawiam!
Pawel | 27.04.2015, 22:20
W wielu instalacjach CWU jest ocynk i nic sie nie dzieje - wystarczy nie przekraczac 55 stopni.
Te 70 stopni na kilka godzin raz w miesiacu ma minimalne znaczenie - rury czarne na cwu szybciej zezre - ni chybe ze beda to rury gruboscienne.

Zdazalo sie robic cale centralne z ocynku - swiadomie z powodu korozyjnosci scian budynku i niemozliwosci lutowania plomieniem (ryzyko pozaru), a kociol jestl tam na p[aliwo stale.
Instalacja tak zwymiarowana , ze pracuje na max 50 stopni - zatem ocynkowi nic sie nie stanie.
technik | 27.04.2015, 22:24
Przydalo by sie zeby GEBO lub AGA zaczeli produkcje ksztaltek zaciskowych czarnych do CO.
Obecnie z braku innych daje sie do CO ksztaltki zaciskowe ocynkowane bo czarnych nikt nie produkuje.
A przy pracach na starej instalacji czesto te zlaczki sa bardzo przydatne, i znam miejsca gdzie pracuja sporo lat bezproblemowo.
Zdazaja sie awarie tych zlaczek - czesto tylko dlatego, ze sa niechlujnie poskladane np. odwrotnie zalozona uszczelka, ktora w tych zlaczkach nie jest symetryczna.
Paradox | 20.11.2015, 08:36
Ciekawa sprawa Panowie z tym ocynkiem... A jak wyjaśnić stosowanie magnetoodmulaczy ocynkowanych w cieplownictwie na wysokich parametrach gdzie temperatura dochodzi do 130 st. C ...?? Jakos nic im nie jest i występują praktycznie w każdym wezle cieplnym. Jesli chodzi o ksztaltki... Nie jest bledem stosowania ich gdyz ksztaltki nie sa ze stali ocynkowanej a z zeliwa bialego i producenci sami pisza o max temp. stosowania 120 st. C przy 2,5 MPa tym samym podwazam teze artykulu iz ksztaltek ocynkowanych nie wolno stosowac w instalacjach c.o.. Wolno i beda służyć wiele wiele lat.
marek | 27.02.2017, 17:54
Wodę pitną nalewa się zimną. Nie ma więc mowy o przekroczeniu temperatur podawanych w artykule. Jedynie woda ciepła do zmywania, płukania mogłaby mieć temperaturę dużo wyższą. W dobie zmywarek tym bardziej nie ma tematu, bo tu głównie zimną wodę się podłącza. Nie dajmy się więc zwariować. badania badaniami, a praktyka praktyką.
Radosław | 19.02.2018, 09:56

Ja u siebie zamontowałem rury stalowe bezszwowe od SANDC Sp. z o.o. i jestem bardzo zadowolony. O ocynkowanych nawet nie myślałem, o rurach pcv także nie, bo są zbyt mało odporne na wysokie temperatury.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły

Autor bloga

Skracanie drogi do domu nikomu nie wychodzi na dobre, tak twierdzą mędrcy ;) Pokażę Wam, jak skracają sobie drogę wykonawcy instalacji budowlanych - blog "Na skróty" >> Fascynacja fizyką zainspirowała mnie do nowych wpisów - zapraszam na "Kąsam fizykę" >> Adres mailowy:...więcej »
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl