Blogi // Kąsam technikę

Wodór w kotłowni

Wodór w kotłowni

 Szperacz  |  22.01.2015
Fot. Fot. Giacomini

Wyprodukowano już pierwszy kocioł wykorzystujący jako paliwo wodór. W skład urządzenia wchodzą elementy służące rozdzieleniu wodoru poprzez elektrolizę wody, a następnie jego sprężenie i zmagazynowanie. Ostatnim elementem jest palnik katalityczny pozwalający na bezpłomieniowe spalanie wodoru.

Niska temperatura spalania pozwala zmniejszyć emisję związków NOx. Jedynym produktem procesu spalania jest para wodna. Wytwarzanie wodoru odbywa się na drodze elektrolizy zachodzącej dzięki energii elektrycznej dostarczonej w elektrolizerze.

Kocioł na wodór jest w pełni ekologiczny, jeżeli źródłem zasilania dla elektrolizy są odnawialne źródła, takie jak ogniwa fotowoltaiczne czy wiatraki. Urządzenie wyposażono dodatkowo w ogniwa paliwowe, które mogą produkować energię elektryczną, kiedy w budynku nie będzie zapotrzebowania na ciepło.

Przeczytaj koniecznie: Urządzenia grzewcze zasilane wodorem >>

W jednym z hoteli we Włoszech zainstalowano już kocioł na wodór jako źródło ciepła, innym przykładem zastosowania jest włoski ośrodek naukowo-technologiczny, gdzie kocioł ogrzewa część budynku. Pozostałe instalacje, w fabryce w Niemczech czy w Szwajcarii, są jeszcze obecnie w fazie realizacji.

Wodór jest uważany za paliwo przyszłości i ma być alternatywą dla konwencjonalnych paliw. Jednak nadal nie wdrożono taniej i wydajnej produkcji tego gazu.  Pozyskiwanie go wymaga bowiem sporego nakładu energii. Dlatego duże nadzieje pokłada się w wykorzystaniu do jego produkcji energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.

Wodór jak paliwo może być wykorzystywany do napędzania pojazdów, zasilania ogniw paliwowych, zamiany energii chemicznej na elektryczną, jako paliwo w rakietach i statkach kosmicznych, do magazynowania energii (magazyny skroplonego wodoru) w celu wyrównania obciążeń szczytowych w systemach elektroenergetycznych. Atutem jest to, że jedno ze źródeł tego paliwa – woda – to zasoby praktycznie niewyczerpalne, jednak do elektrolizy potrzeba dużo taniej energii.

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Przyznać się, kto nie lubi pajęczyn? Taką ładną pajęczynę można znaleźć w niejednym przewodzie kominowym.  zobacz więcej »
Brak czyszczeń przewodów kominowych może doprowadzić do sytuacji, kiedy nie tylko nie będzie on spełniał swojej funkcji, ale przede wszystkim będzie stwarzać zagrożenie.  zobacz więcej »
Co może się stać, kiedy użyjemy złych materiałów montażowych?  zobacz więcej »

zaślepka


7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły

Autor bloga

Skracanie drogi do domu nikomu nie wychodzi na dobre, tak twierdzą mędrcy ;) Pokażę Wam, jak skracają sobie drogę wykonawcy instalacji budowlanych - blog "Na skróty" >> Fascynacja fizyką zainspirowała mnie do nowych wpisów - zapraszam na "Kąsam fizykę" >> Adres mailowy:...więcej »
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl