ogrzewanie ścienne - warto zaglębiać się w temat???

Autor:   |  13.06.2017, 23:03  |  3
Autor:
achoc
achoc
Napisano w dniu:
13.06.2017, 23:03
Buduję dom i znajomy nakrecił mnie na ogrzewanie ścienne - że niby lepsza efektywność energetyczna, równiejsza temperatura i argument, który akurat do mnie przemawia, jako rodzica dwójki alergików - że mniejszy ruch kurzu niż przy podłogówce. Nie do końca jestem przekonany, ale fakt, że podłogę chciałbym mieć w domu drewnianą, teraz mieszkając w blokach sezon grzewczy  to koszmar - suche powietrze, szczekający kaszel non stop... Szukam rozwiązania, które trochę chłopakom ulży, ale nie puści mnie z torbami. Coś wiecie na ten temat?

abram
abram
Napisano w dniu:
04.10.2017, 13:53
Ogrzewanie podlogowe powinno byc wystarczajace. To o czym piszesz to juz przerost formy nad trescia.

Nowina2007
Nowina2007
Napisano w dniu:
07.08.2019, 22:56

Systemy płaszczyznowe zapewniają poprzez wymianę ciepła na zasadzie promieniowania największy komfort i pozwalają na znaczne obniżenie temperatury w instalacji w porównaniu do tradycyjnych radiatorów przy zachowaniu porównywalnej temperatury odczuwalnej w pomieszczeniu. Tym samym nadają się szczególnie do wykorzystania niskotemperaturowych źródeł ciepła. Pozwalają również na wykorzystanie tej samej, wbudowanej już instalacji w okresie letnim do chłodzenia pomieszczeń. Są to systemy bezobsługowe nie wymagające np. wymiany skorodowanych grzejników. Estetycznie i użytkowo eliminują widoczne grzejniki i ułatwiają utrzymanie czystości. Oczywiście konwekcyjny ruch powietrza wywołuje migrację cząstek kurzu w raz z wznoszącym się nad grzejnikiem powietrzem.

Wadą systemów płaszczyznowych jest ich bezwładność, gdyż reagują z opóźnieniem na zmiany temperatury zewnętrznej.

Wadą ogrzewania podłogowego jest, wbrew pozorom, nie zawsze odczuwana jako przyjemna, wyższa temperatura stóp. Efektywność zmniejszają również dywany, wykładziny i powierzchnie zajęte przez meble. Wspomniane przez pytającego kwestia kurzu nie wynika z ruchu powietrza lecz z faktu, że jego cząsteczki są bardzie wysuszone i bardziej lotne niż normalnie. W okresie letnim wydajność chłodzenia ogrzewania podłogowego jest znikoma.

Systemy ścienne stanowią niebezpieczeństwo w przypadku mocowania elementów wyposażenia na ścianach i wyłączenia powierzchni zajętych przez meble.

Najbardziej skutecznym jest wykorzystanie stropu, jako płaszczyzny wymiany ciepła. Stosowane jest aktualnie w obiektach biurowych i hotelowych, jednak ze względu na wspomnianą powyżej bezwładność muszą być niejednokrotnie uzupełniane elementami dynamicznie reagującymi na zmiany temperatury zewnętrznej.

Może być nim np. wentylacja z rekuperacją, która jedynie zabezpiecza przed skutkami alergii.

« Wróć do listy wątków

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka

Wyszukiwarka Forum

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl