1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................
RynekInstalacyjny.pl>Przeglądarka>Kratki łazienkowe, piwniczne i garażowe
W chwili obecnej nie posiadamy żadnych informacji.

Kratki łazienkowe, piwniczne i garażowe

Kratki łazienkowe, piwniczne i garażowe - producenci

Kratki łazienkowe, piwniczne i garażowe

zaślepka


Wpusty ściekowe w budynkach

Wpusty ściekowe stosuje się jako odwodnienia punktowe w natryskach bezbrodzikowych, odprowadzenie wody w pomieszczeniach higienicznosanitarnych w budynkach użyteczności publicznej i zakładach pracy, odwodnienia punktowe garaży, ochronę przeciwzalewową piwnic czy odwodnienia punktowe balkonów.

Wpusty prysznicowe, stosowane do natrysków w budownictwie mieszkaniowym czy budynkach zamieszkania zbiorowego, wyróżniają się przede wszystkim ciekawymi możliwościami wykonania rusztu – głównie ze względów estetycznych. Oferowane są np. pokrywy ze stali nierdzewnej ze szczelinami odpływowymi obwodowymi lub w formie minimalistycznych wzorów. Dostępne są także  wpusty okrągłe oraz rozwiązania podświetlone.
Niezależnie od wykonania, wpust prysznicowy powinien wytrzymać obciążenie do 300 kg. Jego przepustowość musi być co najmniej tak wysoka jak wydajność baterii oraz wszelkich elementów wyposażenia danej kabiny, takich jak deszczownica. Wpust umieszcza się na środku części natryskowej, co wymaga zapewnienia tzw. spływu kopertowego (ze wszystkich stron) oraz odpowiedniego spadku podłoża. Zgodnie z normą PN-EN 1253 powinno być przynajmniej 2% (wymóg dla okładzin płytkowych przy dużym napływie wody).

Zgodnie z normą, PN-EN 1253 wpusty podłogowe należy stosować w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych o dużej rotacji użytkowników (np. budynki użyteczności publicznej) oraz w zakładach pracy (1 wpust na każde 30 m2 podłogi). Rolą takich wpustów jest zapewnienie odprowadzenia wody gromadzącej się na podłodze w wyniku codziennego użytkowania, sprzątania oraz awarii. Wpusty takie często wyposaża się w zawór zwrotny, zapobiegający cofaniu strumienia odprowadzonej wody. Spadek powierzchni można zgodnie z normą PN-EN 1253 przyjąć 1% (okładziny płytkowe przy niewielkim napływie wody).

Zadaniem wpustów piwnicznych jest przede wszystkim ochrona przed zalaniem pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu gruntu (piwnic) – w przypadku silnych opadów deszczu woda opadowa może przedostać się do piwnicy. Wpusty piwniczne wyróżniają się większą przepustowością oraz dodatkowymi zabezpieczeniami. Wśród nich główną rolę odgrywają zawór zwrotny zapobiegający cofce odprowadzonych wód, łapacz piasku (osadnik cząstek stałych) czy bariera antyzapachowa.

Wpusty garażowe, montowane na przykład we wbudowanych garażach podziemnych, służą do odprowadzania wody pochodzącej z mycia stanowisk postojowych samochodów oraz w mniejszym stopniu – wody opadowej (w tym pochodzącej z kół i nadkoli samochodów). Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, stanowiska postojowe i dojazdy manewrowe dla samochodów powinny mieć nawierzchnię  (...) ze spadkiem zapewniającym spływ wody. Spadek ten nie jest określony w rozporządzeniu WT, ale dla wpustów wskazuje je norma PN-EN 1253: dla powierzchni gładkich (asfalt i beton próżniowy) jest to min. 1,5%, a dla powierzchni chropowatych – min. 2%. Wpusty te muszą być także dostosowane do obciążenia ruchem kołowym samochodów osobowych, stąd często stosuje się wytrzymałe ruszty wykonane z żeliwa lub stali ocynkowanej.

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl