![]() |
![]() |
![]() |
Pierwsze kurtyny mechaniczne zastosowano ponad 100 lat temu – były to nagrzewnice z wentylatorami umieszczone pod podłogą lub w suficie. Obecnie są to kompaktowe urządzenia, które instaluje się bezpośrednio nad drzwiami, ze strumieniem powietrza skierowanym w dół albo po bokach wjazdów, ze strumieniem skierowanym w bok.
Kurtyny stosuje się w często otwieranych bramach w halach magazynowych, przemysłowych i chłodniach oraz w drzwiach budynków publicznych, biurowców, banków, obiektów handlowych, hoteli, a nawet małych sklepów.
Kurtyny powietrzne oferowane są w wersjach z podgrzewem powietrza (ciepłe – elektryczne i wodne) lub bez podgrzewu (zimne), mają też różne rozwiązania techniczne kierowania strumieniem – jego zasięgiem i kształtem, dostępne są nawet wielostrumieniowe.
W przejściach i drzwiach, z których korzystają ludzie, stosuje się przeważnie kurtyny ciepłe, a w bramach dla pojazdów – chłodne. Gdy budynek jest ogrzewany, kurtyny zapobiegają powstawaniu przeciągów i stratom ciepła, a latem wnikaniu ciepłego powietrza do chłodzonych i klimatyzowanych pomieszczeń.
Stosowane są także kurtyny dwuczłonowe – ze strumieniami zimnym i ciepłym o równej prędkości po obydwu stronach drzwi, które tworzą pomiędzy sobą strefy powietrza, które nie ulegają mieszaniu oraz połączenia kurtyn i śluz tworzonych przez podwójne drzwi otwierane automatycznie.