![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
Pompy ciepła - gruntowe, wodne czy powietrzne, biorąc pod uwagę dolne źródła ciepła, takie mogą być pompy ciepła. Zaletą pomp ciepła, oprócz nieemitowania zanieczyszczeń, jest efektywna praca przez znaczną część roku. Pompa ciepła powinna działać w systemach niskotemperaturowych, ewentualnie mieszanych, jeżeli wspierana jest przez dodatkowe źródło ciepła, np. w postaci kotła.
Gruntowe pompy ciepła wymagają zastosowania kolektora gruntowego i wykonania instalacji odpowiedniej instalacji. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy mają działki o odpowiednio dużych wymiarach, ale to nie jedyny czynnik decydujący. Ważny jest również rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych. W skład kosztów takiej instalacji wchodzą: gruntowa pompa ciepła wraz z osprzętem, zestaw instalacyjny dolnego źródła ciepła w postaci m.in. pompy obiegowej, grupy bezpieczeństwa, naczynia przeponowego dla dolnego źródła wraz z montażem, zasobnik c.w.u. wraz z osprzętem. Innym możliwym do wykorzystania dolnym źródłem dla pompy ciepła może być woda gruntowa, która nawet w zimie utrzymuje temperaturę 7–12˚C.
Woda pobierana jest ze studni czerpalnej, następnie do parownika pompy ciepła, gdzie oddaje ciepło, po czym kierowana jest do studni zrzutowej. Woda pobierana z gruntu może być bogata w związki mineralne, dlatego instalacja powinna być wyposażona w dodatkowy wymiennik. Głębokość studni uzależniona jest od poziomu wód gruntowych, należy pamiętać, że może on ulegać zmianie. Ze względu na krążącą w obiegu wodę gruntową, a nie solankę należy instalację zabezpieczyć odpowiednią aparaturą kontrolno-pomiarową, która wyłączy pompę w chwili, gdy temperatura wody spadnie poniżej określonego poziomu. Zaletą pomp ciepła zarówno typu woda/woda, jak i gruntowych jest praktycznie bezobsługowa praca. Jednak koszty inwestycyjne w tym przypadku są dość znaczne ze względu na odwierty lub wykopy.
Inaczej jest w przypadku pomp powietrze/woda. Powietrzne pompy ciepła nie wymagają działki pod wymiennik czy studni i dobrze sprawdzają się, współpracując z pojemnościowym podgrzewaczem wody o dużej powierzchni wężownicy. Ponadto w budynkach, gdzie jest energia odpadowa, najlepiej jest montować pompy ciepła typu powietrze/woda w pomieszczeniach, w których znajdują się dodatkowe urządzenia emitujące ciepło, np. w pralni.
Aby pompa ciepła funkcjonowała prawidłowo i mogła być długo eksploatowana, powinna zostać dobrana w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie na moc budynku. Zbyt duża moc pompy ciepła, uwzględniająca moc samej pompy oraz dolnego źródła, sprawi, że będzie włączać się na krótkie okresy, co obniży jej żywotność. Z kolei pompa o zbyt małej mocy, będzie załączać się zbyt często, przez co zamiast oszczędności, należy oczekiwać strat z racji wyższych rachunków za prąd.
Wybór odpowiedniej pompy ciepła wymaga nie tylko wiedzy, ile energii trzeba dostarczyć, aby ogrzać budynek lub dostarczyć wymaganą ilość ciepłej wody. Decyzja o wyborze pompy ciepła leży w rękach inwestora, jednak warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą, który ma możliwość przeprowadzenia pełnej, kompleksowej analizy zarówno inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji.