1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................

Rekuperatory - zastosowanie

Rekuperatory, czyli centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, pomagają zmniejszych zapotrzebowanie na energię, nawet w energooszczędnym domu z dobrą izolacją i nowymi oknami. Zapewniają także czyste i zdrowe powietrze w domu.

Co to jest rekuperator

Z technicznego punktu widzenia jest to wymiennik ciepła. Ale od kilkunastu lat nazywane są tak centrale wentylacyjne nawiewno-wywiewne, które umożliwiają odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku lub z pomieszczenia.

Podstawową funkcją central jest nawiewanie świeżego powietrza i wywiewanie zużytego (wentylacja nawiewno-wywiewna) z budynku lub pomieszczenia oraz sterowanie intensywnością tej wymiany w zależności od aktualnych potrzeb. Centrale wyposażone są w filtry oczyszczające powietrze nawiewane do budynku i zabezpieczające rekuperator oraz instalację przed gromadzeniem się kurzu.

Kiedy stosować rekuperację

Dawniej, gdy zapotrzebowanie na ciepło w budynku kształtowały głównie straty ciepła przez nieizolowane przegrody, strop i okna, to straty ciepła na wentylację nie miały aż tak dużego znaczenia. Wszystko się jednak zmieniło, odkąd budynki mają dobrą izolację ścian, stropów, dachów i podłóg, a przez okna nie ucieka tyle ciepła, ile wcześniej.

Dobrze izolowane budynki z nowymi oknami, wyposażone w tradycyjną wentylację naturalną (grawitacyjną) nie zapewniają jednak dobrej wymiany powietrza, a nieraz dochodzi w nich do zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni. Aby oddychać świeżym powietrzem w domu, konieczne jest stosowanie wentylacji mechanicznej.

Można zastosować wentylator, który będzie wymuszał obieg powietrza, ale nie daje on możliwości jego filtracji i odzysku energii z powietrza wydalanego z domu. Do wymiany powietrza korzystniejsze jest zastosowanie central wentylacyjnych nawiewno-wywiewnych z odzyskiem ciepła.

RynekInstalacyjny.pl>PRZEGLĄDARKA>Rekuperatory

Rekuperatory

Rekuperatory - producenci

       
     
Sortuj wg:
Porównaj
Produkt

Centrala wentylacyjna RIRS H EKO

 • zakres wydajności: -
 • sprawność odzysku ciepła: -
 • rodzaj wymiennika: -
Lindab Sp. z o.o.

Centrala wentylacyjna Smarty 2X P

 • zakres wydajności: 230 m3/h
 • sprawność odzysku ciepła: 86%
 • rodzaj wymiennika: Centrale wentylacyjne SMARTY wyposażone są w przeciwprądowy wymiennik ciepła.
Lindab Sp. z o.o.

Centrale wentylacyjne Smarty 3X VEL/VER 3.0

 • zakres wydajności: -
 • sprawność odzysku ciepła: 90%
 • rodzaj wymiennika: -
Lindab Sp. z o.o.

Rekuperator Mistral PRO 400 EC

 • zakres wydajności: Klasa efektywności energetycznej - A
 • sprawność odzysku ciepła: 96–81%
 • rodzaj wymiennika: wbudowany
PRO-VENT SYSTEMY WENTYLACYJNE

Rekuperator Mistral SLIM 600 EC

 • zakres wydajności: Klasa efektywności energetycznej - A
 • sprawność odzysku ciepła: 90 - 78 %
 • rodzaj wymiennika: wbudowany
PRO-VENT SYSTEMY WENTYLACYJNE

Rekuperator Mistral SMART 300 EC

 • zakres wydajności: Klasa efektywności energetycznej - A
 • sprawność odzysku ciepła: 91 - 78 %
 • rodzaj wymiennika: wbudowany
PRO-VENT SYSTEMY WENTYLACYJNE

Centrala wentylacyjna VUT 300 E2V EC

 • zakres wydajności: Wydajność(m3/h):
  - VUT 300 E2V EC, VUT 300-2 E2V EC - 300.
 • rodzaj nagrzewnicy, moc: Centrale są wyposażone w dwie nagrzewnice elektryczne: pierwsza z nich znajduje się przed rekuperatorem i nagrzewa napływające z zewnątrz powietrze do temperatury, która wyklucza zamarzanie rekuperatora oraz podtrzymuje maksymalną skuteczność odzysku. Druga nagrzewnica, znajdująca się za rekuperatorem, ogrzewa powietrze nawiewane do pomieszczeń do komfortowej temperatury, wyznaczonej przez użytkownika. Elementy grzewcze nagrzewnic są zabezpieczone przed przegrzewaniem dzięki aktywnemu zabezpieczeniu czujnika temperatury w kanale wentylacyjnym oraz dzięki sygnałowi z wbudowanych termokontaktów: na 60 °C z automatycznym uruchomieniem powtórnym oraz na 90 °C z ręcznym uruchomieniem powtórnym. Na końcu każdego cyklu ogrzewania odbywa się przedmuchiwanie elementów grzewczych.
 • rodzaj wentylatora, spręż dyspozycyjny: W centrali zastosowano silniki elektro-komutatorowe typu EC z prądem stałym o wysokiej sprawności z zewnętrznym wirnikiem, wyposażonym w łopatki zagięte do tyłu. Takie silniki na dzień dzisiejszy są najbardziej postępowym rozwiązaniem w dziedzinie oszczędzania energii. silniki EC charakteryzują się wysoką wydajnością oraz pełną regulację w całym zakresie prędkości obrotowej. Użytkownik ma możliwość ustawienia jednej z trzech prędkości obracania za pomocą pilota. Prędkości obrotowe można ustawić indywidualnie dla wentylatora nawiewnego oraz wywiewnego w procesie programowania automatyki.
Vents Group Sp. z o.o.

Centrala wentylacyjna VUT H EC ECO

 • zakres wydajności: Wydajność, m3/h:
  - VUT 300 H EC ECO, VUT 300 EH EC ECO - 300;
  - VUT 400 H EC ECO, VUT 400 EH EC ECO - 450;
  - VUT 900 H EC ECO, VUT 900 EH EC ECO - 940.
 • sprawność odzysku ciepła: - VUT 300 H EC ECO, VUT 300 EH EC ECO - od 86 do 98%;
  - VUT 400 H EC ECO, VUT 400 EH EC ECO - od 85 do 98%;
  - VUT 900 H EC ECO, VUT 900 EH EC ECO - od 81 do 98%.
 • rodzaj nagrzewnicy, moc: Centrale są VUT EH EC ECO są wyposażone nagrzewnicę elektryczną. Model VUT H EC ECO można połączyć z nagrzewnicą zewnętrznie (do nabycia osobno).
Vents Group Sp. z o.o.

Centrala wentylacyjna VUT VB EC

 • zakres wydajności: Wydajność (m3/h):
  - VUT 160 VB EC - 180;
  - VUT 350 VB EC - 415;
  - VUT 550 VB EC - 700.
 • rodzaj wentylatora, spręż dyspozycyjny: Zastosowane zostały silniki elektro komutatorowe prądu stałego (EC) o wysokiej sprawności, wyposażone w zewnętrzny wirnik i wygięte do tyłu łopatki. Tego typu silniki są na dzień dzisiejszy najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie oszczędzania energii. Silniki EC zapewniają wysoką wydajność i regulację w pełnym zakresie prędkości obrotowej wentylatora. Niewątpliwą zaletą silnika EC jest jego wysoki współczynnik KPD (do 90%).
 • sterowanie: Centrale posiadają wbudowany system automatyki. System ochrony przed zamarzaniem pracuje wg następującego schematu: w przypadku wykrycia zagrożenia zamarznięcia czujnik temperatury doprowadza do zatrzymania wentylatora nawiewnego, gdy ciepłe, wywiewane powietrze nieprzerwanie ogrzewa wymiennik. Po ustąpieniu zagrożenia następuje ponowne uruchomienie wentylatora nawiewnego, zaś centrala kontynuuje pracę w dotychczasowym trybie. W zestawie znajduje się wielofunkcyjny panel sterujący i kabel komunikacyjny o długości 10 m.
Vents Group Sp. z o.o.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl