RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile

Panorama chilijskiej wyspy wyspie Diego Ramirez. W międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student Design Competition należało opracować projekt systemów HVAC dla tamtejszego obiektu stacji klimatycznej.
Fot. archiwum autorów (D. Ćwiek, K. Kowal, B. Tokarzewski i T. Kolsicki)

Panorama chilijskiej wyspy wyspie Diego Ramirez. W międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student Design Competition należało opracować projekt systemów HVAC dla tamtejszego obiektu stacji klimatycznej.


Fot. archiwum autorów (D. Ćwiek, K. Kowal, B. Tokarzewski i T. Kolsicki)

Zespół studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student Design Competition. Pierwszy w historii zespół z Polski w czteroosobowym składzie opracował projekt systemów HVAC dla budynku stacji meteorologicznej na wyspie Diego Ramirez w Chile, pokonując rywali z całego świata.

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

W artykule:

• Założenia i cele projektowe w międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji projektu instalacji HVAC dla budynku stacji meteorologicznej
• Opis charakterystyki konkursowego obiektu
• Modelowanie komputerowe
• Opisy trzech koncepcji rozwiązań konkursowych ze zwróceniem uwagi na kwestie systemowe sposobów zapewnienia w pomieszczeniach skutecznej wentylacji i usuwania spalin oraz chłodzenia serwerowni

Zadaniem studentów było zaprojektowanie trzech koncepcji projektu instalacji HVAC dla budynku stacji meteorologicznej. Projekt zrealizowano zgodnie z amerykańskimi standardami projektowania, w szczególności 90.1, 62.1 oraz 55.1.

Finalnym celem pracy był wybór optymalnego rozwiązania na podstawie wielokryterialnej analizy uwzględniającej koszty cyklu życia systemów w ciągu 50 lat. Zakres opracowania obejmował projekt instalacji ogrzewania (wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej), wentylacji, klimatyzacji. Projekt nie obejmował instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.

Do zakresu projektu nie należała również ingerencja w bryłę budynku – na przykład dobór izolacji przegród budowlanych czy wybór orientacji budynku.

Czytaj też: Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce >>>

Głównymi celami projektowymi były:

  • niski koszt cyklu życia,
  • niewielki wpływ na środowisko naturalne,
  • komfort i zdrowie użytkowników,
  • zachowanie wysokiej sprawności energetycznej,
  • współgranie z architekturą.

Charakterystyka obiektu

Budynek objęty opracowaniem to nowo projektowana stacja meteorologiczna. Jest to obiekt jednokondygnacyjny (z antresolą), niepodpiwniczony, o powierzchni ok. 2092 m2.

  • W budynku znajdują się kwatery mieszkalne dla ośmiu pracowników stacji, pomieszczenie biurowe, pomieszczenia cichej pracy oraz sala konferencyjna.
  • Dodatkowo znajdują się tam serwerownia oraz duża hala serwisowa przeznaczona do naprawiania samochodów (i testowania ich silników), a także myjnia samochodowa i garaż.
Analizowany budynek

Analizowany budynek – widok 3D; rys. archiwum autorów (D. Ćwiek, K. Kowal, B. Tokarzewski i T. Kolsicki)

Pomimo że w rzeczywistości wyspy Diego Ramirez są niezaludnione i brakuje na nich infrastruktury, na potrzeby konkursu konieczne było przyjęcie założenia, że dostępna jest sieć elektroenergetyczna, gazowa, wodociągowa i kanalizacyjna. Klimat wysp można określić jako łagodny – temperatura powietrza w ciągu roku osiąga umiarkowane, niewysokie wartości.

Różnica wartości temperatury w poszczególnych miesiącach jest na tyle niska, że trudno jednoznacznie wyodrębnić pory roku. Przez cały rok wieje tam wiatr, co daje możliwość wykorzystania energetyki wiatrowej. Ze względu na położenie (duża szerokość geograficzna) oraz znaczne zachmurzenie w ciągu roku wartość promieniowania słonecznego jest tam relatywnie niska.

Modelowanie komputerowe

Model budynku stworzono w programie Integrated Environmental Solutions Virtual Environment (IES VE), wykonano też analizę godzinową funkcjonowania budynku wraz z instalacjami. Część obliczeń przeprowadzono również w programie Microsoft Excel.

W celu wykonania potrzebnych analiz uwzględniono dane meteorologiczne w postaci typowego roku meteorologicznego. Wykorzystano 8760 rekordów danych odpowiadających każdej godzinie roku.

System baseline

Pojęcie systemu baseline odnosi się do podstawowego rozwiązania dla danego budynku, które może być zastosowane zgodnie z wymaganiami norm i standardów.

System baseline traktuje się jako punkt odniesienia w celu porównania alternatywnych rozwiązań. Należy dokonać analizy koncepcji przy takich samych warunkach założeniowych. Czynnikiem odróżniającym rozważane rozwiązania powinny być jedynie systemy instalacji sanitarnych.

Zgodnie ze standardem 90.1 wybrano system baseline wykorzystujący ogrzewanie powietrzne, w którym źródłem ciepła jest kocioł z palnikiem gazowym.

  • Płomień palnika bezpośrednio ogrzewa powietrze zewnętrzne, które po obróbce ogrzewa pomieszczenia budynku.
  • Po bezpośrednim ogrzaniu przez palnik gazowy powietrze jest nawilżane, do tego celu zastosowano gazowy nawilżacz parowy.
  • Powietrze dostarczane jest w trybie stałoobjętościowym.

Wraz z systemem ogrzewania rozpatrywano także instalację przygotowującą ciepłą wodę użytkową – przewidziano gazowy pojemnościowy podgrzewacz c.w.u.

Koncepcja 1: pompa ciepła woda/woda z wymiennikiem w oceanie (WSHP)

  • Lokalizacja budynku na wyspie położonej na Oceanie Spokojnym wiąże się z możliwością wykorzystania wody morskiej jako źródła energii dla pompy ciepła.
  • Głównym założeniem jest wykorzystanie sprężarkowej pompy ciepła typu woda/woda z wymiennikiem ciepła zanurzonym w oceanie.
  • Dodatkowym źródłem ciepła dla systemu jest serwerownia – zastosowano odzysk ciepła z systemu chłodzącego serwery pracujące w budynku. Sprężarka pompy ciepła napędzana jest przez prąd elektryczny.
  • Zapotrzebowanie na energię elektryczną budynku będzie pokryte przez system turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych wspieranych przez prąd z sieci elektroenergetycznej w chwilach szczytowego zapotrzebowania.
  • Warunki pogodowe panujące na wyspie umożliwiają efektywne zastosowanie turbin wiatrowych.
  • Prąd generowany przez turbiny przeznaczony jest do zasilania systemu pomp ciepła ogrzewających budynek, a także sprzętów elektrycznych w obiekcie.
  • Dodatkowo przewidziano działanie systemu paneli fotowoltaicznych produkujących prąd elektryczny. Pozwala to na jeszcze większe ograniczenie zużycia energii pierwotnej, co zmniejsza wpływ na środowisko i obniża koszty działania systemu.

Ponieważ ilość produkowanej odnawialnej energii elektrycznej jest niejednostajna i niezwiązana z aktualnym zapotrzebowaniem budynku, zastosowano akumulację energii. W momentach produkcji ilości przewyższającej zapotrzebowanie budynku istnieje możliwość zakumulowania nadwyżki energii w celu jej późniejszego wykorzystania, na przykład w momencie szczytowego zapotrzebowania. Technologia ta daje również możliwość korzystania z energii z sieci tylko w okresach niższych cen prądu, magazynowania jej w akumulatorze i zużycia w momencie, kiedy zapotrzebowanie budynku okaże się wysokie.

Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych stanowi ok. 60% całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku. Dzięki temu zużycie energii pierwotnej wytwarzanej z wykorzystaniem paliw kopalnych znacznie spada. Pozwala to także na redukcję emisji gazów cieplarnianych, szczególnie CO2.

Natomiast poważną wadą tego rozwiązania jest duża ilość wykorzystanych czynników chłodniczych w obiegu pompy ciepła.

Problemem jest utrzymanie wymiennika ciepła zanurzonego w wodzie w stanie prawidłowego funkcjonowania – istnieje ryzyko zarastania jego powierzchni przez żywe organizmy wodne. Stwarza to potrzebę regularnej konserwacji urządzenia w celu zapewnienia ciągłości działania.

Koncepcja 2: hybryda gazowej pompy ciepła i kotła kondensacyjnego (GHP & CB)

Głównym elementem systemu jest urządzenie hybrydowe będące połączeniem gazowej pompy ciepła i kotła kondensacyjnego, wykorzystujące gaz ziemny dostępny z sieci. W zależności od warunków zewnętrznych urządzenie wybiera najbardziej ekonomiczny tryb pracy i działa jako samodzielna pompa ciepła, pompa współpracująca z kotłem lub samodzielny kocioł gazowy.

  • W systemie tym pracuje gazowa pompa ciepła typu powietrze/woda.
  • Ciepło dostarczane jest do pomieszczeń przez system ogrzewania podłogowego.
  • Jednostka centralna pokrywa także zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania powietrza wentylacyjnego oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Użytkownik urządzenia może wybrać jeden z dwóch trybów sterowania – ekonomiczny bądź ekologiczny.

  • W trybie ekonomicznym wybór aktywnego modułu zależy od finansowej opłacalności i kosztów energii.
  • Natomiast w trybie ekologicznym najistotniejsza jest aktualna emisja CO2 do atmosfery – uruchamiany jest ten moduł, który emituje mniejsze ilości.

W przypadku wysp Diego Ramirez podstawowym trybem pracy urządzenia jest samodzielna praca pompy ciepła. Klimat na wyspie jest umiarkowany, temperatura powietrza nie osiąga skrajnie niskich wartości. Takie warunki pozwalają na bardzo wydajne użytkowanie pompy ciepła.

Na podstawie wartości temperatury powietrza oszacowano, że pompa ciepła pracuje w samodzielnym trybie przez ok. 65% roku. W pozostałej części roku pompa i kocioł pracują razem.

Podstawową wadą powyższej koncepcji jest szerokie wykorzystanie paliw kopalnych do ogrzewania budynku. Wiąże się to zarówno z wyższym kosztem eksploatacyjnym, jak i zwiększoną emisją CO2.

Udział energii odnawialnej w tym rozwiązaniu jest stosunkowo niski – wykorzystywane są jedynie panele fotowoltaiczne pokrywające zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną do zasilania urządzeń.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej koncepcji, wykorzystywany jest tutaj czynnik chłodniczy.

Jednak koncepcja ta ma również zalety. Energia pierwotna zużywana jest w najbardziej efektywny energetycznie sposób, a system potrafi dynamicznie dostosować parametry pracy do aktualnych warunków.

Dzięki połączeniu pracy dwóch osobnych urządzeń wydłuża się przewidywany okres eksploatacji całej jednostki.

Największą zaletą systemu jest jego bezawaryjność. Urządzenia takie jak pompa ciepła czy kocioł gazowy wykorzystują dobrze znane technologie. Struktura systemu jest prosta i żaden jego element nie wymaga szczególnie skomplikowanej konserwacji.

Koncepcja 3: ogrzewanie elektryczne z wykorzystaniem turbin wiatrowych (WERH)

W systemie tym zrezygnowano z instalacji wodnych i zastosowano ogrzewanie elektryczne.

Źródłem prądu do ogrzania budynku, ciepłej wody użytkowej oraz nawiewanego powietrza są turbiny wiatrowe, a więc wykorzystywana jest energia odnawialna.

W przypadkach zwiększonego zapotrzebowania budynku na energię używany jest także prąd dostępny z sieci elektroenergetycznej, co nadal pozostaje opłacalnym rozwiązaniem. Natomiast gdy produkcja energii przewyższa zapotrzebowanie, istnieje możliwość odsprzedania nadwyżki energii do sieci.

W celu doprowadzenia ciepła bezpośrednio do ogrzewanych pomieszczeń zastosowano ścienne panele promieniujące.

Wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt inwestycyjny systemu oraz hałas. Należy umieścić turbiny w odpowiedniej odległości od budynku, aby zminimalizować dyskomfort akustyczny.

Inną wadą jest duży rozmiar turbin, które mocno ingerują w krajobraz.

Główną zaletą systemu jest duży udział odnawialnych źródeł energii. Obniża to emisję CO2 do atmosfery i zapewnia niski koszt eksploatacyjny. System ten nie zakłada wykorzystania żadnych czynników chłodniczych oprócz czynnika stosowanego do chłodzenia serwerów w pomieszczeniu Data Center, jest to jednak stosunkowo niewielka ilość, a sam czynnik jest przyjazny dla środowiska.

Rozwiązanie byłoby jeszcze bardziej korzystne, gdyby możliwe było zwiększenie izolacyjności przegród.

Stosowanie ogrzewania elektrycznego sprawdza się najlepiej w przypadku budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię i odpowiedniej izolacji.

 

Wentylacja i usuwanie spalin

W trzech alternatywnych koncepcjach skupiono się na wyborze systemu ogrzewania budynku. Jednocześnie założono istnienie takiego samego systemu wentylacji mechanicznej w każdym z trzech wariantów.

Zaprojektowano dwa oddzielne scentralizowane systemy wentylacji mechanicznej.

  • Pierwszy system będzie obsługiwał pomieszczenia mieszkalno-biurowe. Temperatura nawiewu wynosi w tym wypadku 21°C przez cały rok.
    Przewidziano zastosowanie krzyżowego płytowego wymiennika ciepła.
    Powietrze ma być nawilżane nawilżaczem parowym.
    Dla większości pomieszczeń przewidziano nawiewanie stałej ilości powietrza, jednak w związku ze znacznie zmieniającą się wartością zysków ciepła w niektórych pomieszczeniach zaimplementowano system zmiennoprzepływowy DCV (ang. Demand Control Ventilation).
    Powietrze ma być rozprowadzane przez system kanałów tekstylnych. Kanały te wykonane są z tkaniny przepuszczającej powietrze. Pełnią funkcję zarówno kanału rozdzielającego powietrze, jak i nawiewnika.
    Powietrze wydostaje się do pomieszczenia w równomierny sposób przez całą powierzchnię kanału.
  • Drugi system odpowiada za wentylację pomieszczeń, w których trzymane są samochody.
    Wartość temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach tego typu powinna być nie mniejsza niż 4°C i na tej podstawie przyjęto temperaturę nawiewu.
    Zgodnie z wytycznymi inwestora projektu zakłada się, że w hali będą testowane silniki samochodowe typu diesel. Testy mają się odbywać dwa razy w tygodniu przez 45 minut. Spaliny z takiego urządzenia zawierają tlenek węgla, tlenki azotu, węglowodory czy też lotne związki organiczne (VOC).
    Przyjęto, że w pomieszczeniach umieszczone zostaną czujniki stężenia CO, a wywiew wraz z nawiewem uruchamiane będą w momencie przekroczenia dopuszczalnego poziomu tego stężenia.
    Równocześnie konieczne jest zastosowane bezpośredniego wywiewu spalin z testowanych pojazdów poprzez przewody typu flex zamocowane do przewodów wydechowych.

Data Center

Zastosowano technologię dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego. Serwery są bezpośrednio zanurzone w płynie chłodniczym 3MTM NovecTM 7100 Engineered Fluid i umieszczone w zbiornikach, w których panuje ciśnienie atmosferyczne.

Serwery, wydzielając ciepło, sprawiają, że płyn chłodniczy wrze i odparowuje w temperaturze 61°C.

Płyn w fazie gazowej unosi się zgodnie z prawami konwekcji i dociera do skraplacza umieszczonego w górze zbiornika. Tam oddaje ciepło i ulega skropleniu, powracając do ciekłego stanu skupienia, a obieg się powtarza.

Czynnik chłodniczy wykorzystany w powyższym rozwiązaniu jest przyjazny środowisku naturalnemu. Należy do grupy wodorofluoro­eterów. Ma zerowy potencjał ODP, a uwolniony do atmosfery unosi się w niej nie dłużej niż przez dwa tygodnie. Ze względu na wysoką masę cząsteczkową szybko opada na grunt, zamiast unosić się w atmosferze. Dzięki temu przyjmuje się, że nie ma on wpływu na efekt cieplarniany. Dodatkowo płyn jest nietoksyczny.

Zastosowane rozwiązanie pozwala na zaniechanie utrzymywania restrykcyjnych parametrów środowiska wewnętrznego w pomieszczeniu serwerowni.

Założono, że w pomieszczeniu będzie utrzymywana temperatura 21°C.

System ten zajmuje niewiele przestrzeni i umożliwia gęstsze rozmieszczenie jednostek serwera. Charakteryzuje się także dużą wydajnością energetyczną. Zastosowana technologia chłodzenia zanurzeniowego pozwala na uzyskanie wartości PUE równej nawet 1,02.

Koszty cyklu życia

Koszty cyklu życia systemów; rys. archiwum autorów (D. Ćwiek, K. Kowal, B. Tokarzewski i T. Kolsicki)

Poszczególne składniki kosztów

Poszczególne składniki kosztów systemów; rys. archiwum autorów (D. Ćwiek, K. Kowal, B. Tokarzewski i T. Kolsicki)

Wybór optymalnego systemu

W celu wybrania optymalnego rozwiązania obliczono koszty trzech opcji w ciągu 50-letniego okresu życia budynku i porównano z systemem baseline.

Porównano zarówno całościowe wyniki po 50 latach użytkowania, jak i poszczególne składowe wartości.

  • System WSHP ma najwyższy koszt inwestycyjny, a GHP&CB na początku cyklu życia kosztuje najmniej.
  • System WERH ma najwyższy koszt wymiany urządzeń, ponieważ zastosowane w nim turbiny wiatrowe są kosztowne. Największą dysproporcję widać w przypadku kosztów eksploatacyjnych – system GHP&CB jest zdecydowanie droższy od pozostałych, ponieważ ma najmniejszy udział taniej energii odnawialnej.

System WERH ma najniższy koszt całego cyklu życia. Pozostałe dwa systemy są droższe, mają bardzo zbliżony koszt, jednak WSHP jest nieznacznie tańszy od GHB&CB. Najdroższy oczywiście okazał się system baseline.

Proponowane rozwiązania poddano ocenie według systemu LEED w najbardziej aktualnej wersji v4. Zastosowano jedynie te kategorie, które odnosiły się do zakresu opracowania projektu.

Najwięcej punktów otrzymał system WERH, dzięki punktom zdobytym w kategorii „Optimize Energy Performance”, która odpowiada za zredukowanie kosztów energii zużywanej w budynku.

Ostateczny wybór zależał od kryteriów ustalonych samodzielnie przez drużynę. Każdemu systemowi przydzielano punkty w kategoriach o różnych wagach.

Wybrany system

Zdecydowano, że system WERH (ogrzewanie elektryczne wykorzystujące prąd generowany przez turbiny wiatrowe) jest optymalnym rozwiązaniem dla rozpatrywanego budynku stacji meteorologicznej. Rozwiązanie to zdobyło największą liczbę punktów zarówno w ocenie według systemu LEED, jak i w wielokryterialnej analizie obejmującej kategorie stworzone na potrzeby projektu.

System ten pozwala osiągnąć największe oszczędności finansowe – rzędu 37%. Jest tańszy od systemu baseline o 622 303 dol., a od systemów WSHP i GHP&CB o odpowiednio 180 336 i 225 500 dol.

Rozwiązanie to spełnia wszelkie wymagania projektowe. Ma najniższy koszt cyklu życia ze wszystkich trzech opcji. Komfort środowiska wewnętrznego jest utrzymywany przez cały czas.

System spełnia warunki zrównoważonego budownictwa – jest wydajny energetycznie, niskoemisyjny i przyjazny środowisku. Opiera się głównie na wykorzystaniu OZE – energii elektrycznej uzyskiwanej z wiatru i słońca.

System ten nie zakłada wykorzystania żadnych szkodliwych dla środowiska czynników chłodniczych. Wszystko to czyni go rozwiązaniem najbardziej odpowiednim.

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań udało się spełnić wymagane warunki projektowe. Stosowanie odnawialnych źródeł energii pozwala na utrzymanie niskich kosztów eksploatacji systemu i redukuje jego wpływ na środowisko naturalne. Wiąże się to ze zwiększeniem kosztów początkowych inwestycji, ale w przyszłości następuje zwrot kosztów. Nasuwa się zatem wniosek, że warto inwestować w nowoczesne, zrównoważone i wysokosprawne technologie.

Przeprowadzona analiza trzech alternatywnych koncepcji wykazała, że różnice pomiędzy funkcjonowaniem systemów, z których hipotetycznie każdy jest odpowiedni do wdrożenia, są na tyle znaczące, że warto zestawić i porównać ich właściwości.

Istotne jest analogiczne przeprowadzanie analizy typu benchmarking w procesach projektowych, aby mieć pewność, że stosuje się najlepsze możliwe opcje.

Jednym z najważniejszych elementów projektu było wykorzystanie zaawansowanego programu symulacyjnego. Technologia BIM pozwoliła na poparcie projektu systemów dogłębną analizą ich funkcjonowania, w szybkim tempie, a równocześnie z dużą dokładnością.

Projekt do wglądu na stronie ASHRAE: https:// www.ashrae.org/membership--conferences/student-zone/design-competition/student-design-competition

Literatura

  1. ANSI/ASHRAE/IES Standard 90.1-2016 – Energy Standard for Buildings Except Low-Rise Residential Buildings.
  2. ANSI/ASHRAE Standard 55-2013 – Thermal Environmental Conditions for Human Occupancy.
  3. ANSI/ASHRAE Standard 62.1-2016 – Ventilation for Acceptable Indoor Air Quality.
  4. ASHRAE Standard 15-2013 – Safety Standard for Refrigeration Systems.
  5. ASHRAE Standard 34-2013 – Designation and Safety Classification of Refrigerants.
  6. ASNSI/ASHRAE/USGBC/IES Standard 189.1-2014 – Standard for the Design of high-Performance Green Buildings.
  7. ASHRAE GreenGuide – The Design, Construction, and Operation of Sustainable Buildings, 2nd edition.
  8. ASHRAE Advanced Energy Design Guide for Small to Medium Office Buildings.
  9. CEN-EN 15459-2007 – Energy Performance of Buildings – Economic Evaluation Procedure for Energy Systems in Buildings.
  10. 2016 ASHRAE Handbook – HVAC Systems and Equipment.
  11. 2015 ASHRAE Handbook – HVAC Applications.
  12. 2014 ASHRAE Handbook – Refrigeration.
  13. 2013 ASHRAE Handbook – Fundamentals LEED v4 for Building Design and Construction.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Rynek pomp ciepłaWyniki i trendy

Rynek pomp ciepłaWyniki i trendy Rynek pomp ciepłaWyniki i trendy

Europejski rynek pomp ciepła w latach 2005–2008 rozwijał się w tempie od 10 do 30% rocznie. Po kryzysie w 2009 r. odnotowano spadek o ok. 12% i niewielkie wzrosty w następnych latach. Jaka jest obecnie...

Europejski rynek pomp ciepła w latach 2005–2008 rozwijał się w tempie od 10 do 30% rocznie. Po kryzysie w 2009 r. odnotowano spadek o ok. 12% i niewielkie wzrosty w następnych latach. Jaka jest obecnie sytuacja tego segmentu rynku i co przyniesie mu przyszłość?

dr inż. Małgorzata Smuczyńska Rynek pomp ciepła w Polsce

Rynek pomp ciepła w Polsce Rynek pomp ciepła w Polsce

Polska jako kraj członkowski UE zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów unijnych, między innymi dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych....

Polska jako kraj członkowski UE zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów unijnych, między innymi dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Jej głównym celem jest doprowadzenie do wzrostu wykorzystania OZE w całkowitym zużyciu energii do poziomu 15% w 2020 r. Prognozy rozwoju rynku OZE w Polsce i pozostałych krajach Unii wskazują, że znaczącą rolę w wypełnieniu wymagań dyrektywy może odegrać geotermia, zwłaszcza niskotemperaturowa,...

praca zbiorowa Eksperci o pompach ciepła

Eksperci o pompach ciepła Eksperci o pompach ciepła

Eksperci z firm oferujących pompy ciepła odpowiadają na pytania, które najczęściej zadają Użytkownicy.

Eksperci z firm oferujących pompy ciepła odpowiadają na pytania, które najczęściej zadają Użytkownicy.

dr inż. Jacek Biskupski Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym,...

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym, czerpiącym energię ze źródeł odnawialnych.

Waldemar Joniec Dobór i eksploatacja pomp ciepła. Współczynniki COP, SPF i JAZ

Dobór i eksploatacja pomp ciepła. Współczynniki COP, SPF i JAZ Dobór i eksploatacja pomp ciepła. Współczynniki COP, SPF i JAZ

Zarówno projektant, jak i inwestor przy wyborze pompy ciepła nie mogą stawiać sobie pytania, jaką pompę ciepła by chcieli, ale jaką mogą w danych warunkach zastosować. Sukces, czyli oszczędna, tania eksploatacja,...

Zarówno projektant, jak i inwestor przy wyborze pompy ciepła nie mogą stawiać sobie pytania, jaką pompę ciepła by chcieli, ale jaką mogą w danych warunkach zastosować. Sukces, czyli oszczędna, tania eksploatacja, zależy bowiem nie tyle od samego urządzenia, ile od wyboru właściwej koncepcji całego systemu ogrzewania budynku.

Waldemar Joniec Nowy zawód – technik OZE

Nowy zawód – technik OZE Nowy zawód – technik OZE

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości...

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości i umiejętności zawodowe oraz wiedza na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Egzamin praktyczny ma polegać na opracowaniu projektu montażu urządzeń i instalacji.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Gazowe pompy ciepła

Gazowe pompy ciepła Gazowe pompy ciepła

Zasada pracy gazowej pompy ciepła opiera się na lewobieżnym obiegu termodynamicznym. Dzięki pracy mechanicznej, niezbędnej do napędu sprężarki, zwiększana jest temperatura w górnym źródle ciepła. Do napędu...

Zasada pracy gazowej pompy ciepła opiera się na lewobieżnym obiegu termodynamicznym. Dzięki pracy mechanicznej, niezbędnej do napędu sprężarki, zwiększana jest temperatura w górnym źródle ciepła. Do napędu sprężarek wykorzystuje się najczęściej energię elektryczną – to rozwiązanie nazywane jest w dalszej części artykułu „klasyczną pompą ciepła”.

Tomasz Lenarczyk Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia...

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia grzewczego, liczba włączeń i wyłączeń, straty postojowe i kominowe czy jakość paliwa. Dlatego zastosowane urządzenia zostały opomiarowane – pompę ciepła wyposażono w oddzielne liczniki energii elektrycznej i cieplnej.

Waldemar Joniec Realizacje instalacji z pompami ciepła

Realizacje instalacji z pompami ciepła Realizacje instalacji z pompami ciepła

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ...

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ mają staranny i optymalny dobór dolnego i górnego źródła ciepła oraz poprawny montaż instalacji. W artykule opisano kilka różnych realizacji, które mogą być inspiracją zarówno dla inwestorów, jak i projektantów oraz instalatorów.

prof. dr hab. inż. Stanisław Gumuła, mgr Katarzyna Stanisz Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi...

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi dolne źródło ciepła dla pompy, ładowany jest za pomocą absorberów słonecznych i gromadzi ciepło w okresie letnim. Przez pierwszą część sezonu grzewczego budynek ogrzewany jest poprzez wymianę ciepła pomiędzy akumulatorem ciepła a budynkiem bez udziału pompy ciepła. Dopiero w drugiej części sezonu...

Piotr Leszek Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła

Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła

Artykuł omawia zagadnienie doboru dolnego źródła dla pomp ciepła na podstawie ogólnych zasad projektowych stosowanych w Niemczech i Szwajcarii oraz doświadczeń firmy Energie Odnawialne Dorsystem.

Artykuł omawia zagadnienie doboru dolnego źródła dla pomp ciepła na podstawie ogólnych zasad projektowych stosowanych w Niemczech i Szwajcarii oraz doświadczeń firmy Energie Odnawialne Dorsystem.

Waldemar Joniec Szkolenia i certyfikacja instalatorów pomp ciepła

Szkolenia i certyfikacja instalatorów pomp ciepła Szkolenia i certyfikacja instalatorów pomp ciepła

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie wymaga coraz liczniejszej kadry wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią projektować i montować sprawne i optymalne instalacje zarówno w...

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie wymaga coraz liczniejszej kadry wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią projektować i montować sprawne i optymalne instalacje zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Istotną barierą dla rynku OZE jest obecnie m.in. brak personelu mającego odpowiednie kwalifikacje, a także niska jakość projektów i prac montażowych. Dla poprawienia tej jakości konieczne jest wdrożenie szkoleń i systemów certyfikacji.

Jerzy Kosieradzki Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła – kierunki rozwoju Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola...

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola będzie jednak rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępne w naturze – w powietrzu, gruncie i wodzie – ciepło niskotemperaturowe (od 1 do ok. 40°C), którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Duże możliwości stosowania tych pomp dają też odpadowe...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej

Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej

W artykule przedstawiono możliwości akumulacji latem ciepła słonecznego, w celu wykorzystania go zimą do centralnego ogrzewania, na podstawie doświadczeń z inwestycji zrealizowanych w Niemczech i Kanadzie....

W artykule przedstawiono możliwości akumulacji latem ciepła słonecznego, w celu wykorzystania go zimą do centralnego ogrzewania, na podstawie doświadczeń z inwestycji zrealizowanych w Niemczech i Kanadzie. Szczególnie ciekawy jest kanadyjski projekt Drake Landing Solar Community, w ramach którego z energii słonecznej pozyskano ponad 60% ciepła do ogrzewania osiedla domów jednorodzinnych. W publikacji podano rzeczywiste parametry pracy tego systemu w ciągu roku.

dr hab. inż. Mariusz Filipowicz, mgr inż. Paweł Wajss, dr inż. Magdalena Dudek, inż. German Rico, mgr inż. Andrzej Raźniak, dr inż. Alicja Rapacz-Kmita Eksperymentalna instalacja do badań ogrzewania ściennego

Eksperymentalna instalacja do badań ogrzewania ściennego Eksperymentalna instalacja do badań ogrzewania ściennego

W artykule opisano instalację dydaktyczno-badawczą, która powstała na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Służy ona studentom do mierzenia parametrów pracy niskotemperaturowych...

W artykule opisano instalację dydaktyczno-badawczą, która powstała na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Służy ona studentom do mierzenia parametrów pracy niskotemperaturowych systemów grzewczych, ale może być także wykorzystana do monitoringu rzeczywistych systemów grzewczych, np. w budynkach jednorodzinnych. Uzyskane wyniki mogą być przydatne przy opracowywaniu systemów sterowania instalacjami niskotemperaturowymi.

ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser Instalacje pomp ciepła i kolektorów słonecznych w dużych obiektach

Instalacje pomp ciepła i kolektorów słonecznych w dużych obiektach Instalacje pomp ciepła i kolektorów słonecznych w dużych obiektach

W artykule opisano dwie instalacje pomp ciepła i kolektorów słonecznych w Kamieniu Śląskim. Pierwsza z nich, dla budynków sanatorium, funkcjonuje od 2009 r., natomiast druga, dla pobliskiego zespołu pałacowego,...

W artykule opisano dwie instalacje pomp ciepła i kolektorów słonecznych w Kamieniu Śląskim. Pierwsza z nich, dla budynków sanatorium, funkcjonuje od 2009 r., natomiast druga, dla pobliskiego zespołu pałacowego, została ukończona 15 października br. Instalacje przedstawiono z punktu widzenia inwestora, decydującego o wyborze najkorzystniejszego w danych warunkach rozwiązania.W Kamieniu Śląskim zastosowano układ solarny i pompy ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi do przygotowania c.w.u.

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną...

W artykule przeanalizowano parametry pracy gruntowej pompy ciepła z sondami pionowymi, które należy przyjmować do wyliczeń ekonomicznych, opisano również kształtowanie się zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Analizie poddano dostawę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Oszacowano koszty i zużycie energii elektrycznej i węgla oraz ilość powstającego przy tym dwutlenku węgla.

Jerzy Kosieradzki Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie...

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie wytworzą tyle ciepła, by móc ogrzać budynek i podgrzać ciepłą wodę użytkową. Zatem kwestią kluczową pozostaje magazynowanie nadwyżki ciepła, którą kolektory są w stanie wyprodukować w okresie kwiecień–październik.

Materiały PR Wszystkie źródła ciepła łączcie się

Wszystkie źródła ciepła łączcie się Wszystkie źródła ciepła łączcie się

Rosnące ceny gazu, oleju czy energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie kilku źródeł ciepła do ogrzania domu.

Rosnące ceny gazu, oleju czy energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie kilku źródeł ciepła do ogrzania domu.

Jerzy Kosieradzki Woda jako źródło ciepła dla pomp

Woda jako źródło ciepła dla pomp Woda jako źródło ciepła dla pomp

W większości artykułów poświęconych pompom ciepła autorzy szczegółowo analizują zalety pompy ciepła, pokazując, jak szczególne jest to urządzenie, bo pozwala z 1 kW zainstalowanej mocy uzyskać nawet 4...

W większości artykułów poświęconych pompom ciepła autorzy szczegółowo analizują zalety pompy ciepła, pokazując, jak szczególne jest to urządzenie, bo pozwala z 1 kW zainstalowanej mocy uzyskać nawet 4 kW mocy grzewczej. Rzadko spotyka się informacje o tym, że aby te 4 kW mocy grzejnej uzyskać po stronie skraplacza (to on grzeje), trzeba je wcześniej po stronie parownika móc odebrać (to on ciepło ze źródła pobiera). Niestety, wielu zapomina o tym, że w fizyce wszystko musi się zgadzać.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.