RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Retencja i zagospodarowanie wód opadowych w świetle zmian klimatycznych i prawnych

Wskazówki dla projektantów

Wizualizacja planowanego zagospodarowania wód opadowych "Mokradła Miejskie"
LAX laboratory

Wizualizacja planowanego zagospodarowania wód opadowych "Mokradła Miejskie"


LAX laboratory

Obowiązujące i nowelizowane akty prawne wymuszają zastosowanie w procesie projektowania przestrzeni miejskiej i obiektów budowlanych rozwiązań do retencji wód opadowych i roztopowych. Uwzględnienia retencji wymagają zarówno inwestycje nowo wznoszone, jak i rozbudowy czy rewitalizacje.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

W artykule:

• Obecne i przyszłe akty prawne wpływające na stosowanie rozwiązań zapewniających retencję
• Nowe podejście do gospodarowania wodą w miastach i obiektach budowlanych
• Ogrody deszczowe

Ostatnie lata przynoszą liczne zmiany w podejściu do zatrzymywania i zagospodarowania wód opadowych na terenach zabudowanych (zurbanizowanych i wiejskich). Następuje zupełne odwrócenie trendu – dotychczas wodę opadową odprowadzaliśmy poza obszar zabudowany za pomocą kanalizacji ogólnospławnej lub deszczowej. Obecnie w projektowaniu zarówno całych terenów zabudowanych, jak i poszczególnych obiektów (osiedla mieszkaniowe, obiekty komercyjne, obiekty użyteczności publicznej, elementy infrastruktury transportowej) istotnym celem jest stworzenie warunków do retencji wód opadowych. Pojęcie to należy rozumieć jako zdolność do okresowego zatrzymania wody w zlewni, dzięki czemu poprawia się jej bilans wodny, zwiększają się zasoby wodne i eliminowany jest szybki spływ powierzchniowy powodujący m.in. podtopienia i powodzie. W projektowaniu terenów zurbanizowanych chętnie stosowana jest idea „miasta gąbki” (sponge city) [1], czyli zespołu rozwiązań krajobrazowych, architektonicznych i instalacyjnych zapewniających zarówno okresowe zatrzymywanie wody opadowej, jak i jej późniejsze racjonalne wykorzystanie.

W lipcu 2021 roku do konsultacji społecznych trafił duży projekt Ministerstwa Infrastruktury pt. Program przeciwdziałania niedoborowi wody (Retencja. Zatrzymaj wodę!) [2]. Jego celem ma być dwukrotne zwiększenie powierzchni retencyjnej w Polsce, co z kolei ma prowadzić do zwiększania zasobów wodnych i poprawy ich dostępności oraz zapobiegania poważnym skutkom zmian klimatycznych – suszom i powodziom.

Jedno z rozwiązań stosowanych jako obiekt małej retencji w „mieście gąbce”: park kieszonkowy, czyli niewielki park ogólnodostępny (na zdjęciu w warszawskim Wilanowie). Źródło: Zarząd Miasta Stołecznego Warszawy, fot. Alicja Jędrzejewska

Obecne i przyszłe akty prawne wpływające na stosowanie rozwiązań zapewniających retencję

Pierwszym ważnym krokiem na drodze do powszechnego stosowania rozwiązań retencyjnych była nowelizacja Prawa wodnego w 2017 roku, zgodnie z którą wody opadowe przestały być traktowane jako ścieki. Za odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji deszczowej i zbiorczej pobierana jest opłata, której składnik zmienny zależy od obecności urządzeń do retencjonowania wody [3].

Kolejne duże zmiany mają nastąpić w 2022 roku za sprawą tzw. specustawy suszowej – ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom susz [4]. Pakiet zawartych w niej rozwiązań ma m.in. wpływać na zwiększenie liczby inwestycji służących przeciwdziałaniu skutkom suszy, wśród których wymienione jest zwiększanie retencji.

Zakończyły się już konsultacje społeczne tego projektu. Wśród zmian istotnych z punktu widzenia projektowania rozwiązań instalacyjno-budowlanych dla retencji wód najważniejsze są: podwyższenie tzw. podatku od deszczu (opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenu przez zabudowanie), konieczność planowania rozwiązań do retencji i określonej powierzchni biologicznie czynnej oraz wyłączenie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zbiorników retencyjnych o pojemności do 10 m3.

Istniejąca już w Prawie wodnym opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenu przez jego zabudowanie ma być wyższa, a przede wszystkim objąć ma nawet 20-krotnie większą liczbę nieruchomości (magazynów, parkingów, sklepów i budynków mieszkalnych). Obecnie opłaty dotyczą właścicieli nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3500 m2, którzy wyłączyli z powierzchni biologicznie czynnej (zabudowali) więcej niż 70% nieruchomości na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej (art. 34.4 ustawy Prawo wodne) [1]. Jako powierzchnie zabudowane traktuje się dachy, tarasy, powierzchnie pokryte nawierzchnią nieprzepuszczalną – asfaltem, betonem, kostką brukową [4]. Po zmianie opłata ma dotyczyć nieruchomości o powierzchni powyżej 600 m2, z której więcej niż 50% wyłączono z powierzchni biologicznie czynnej. Zniknął także warunek, że obszar nie jest objęty siecią kanalizacyjną [4]. Opłata ma zależeć od powierzchni „uszczelnionej” i wynieść rocznie od 0,45 zł (nieruchomości wyposażone w rozwiązania do retencjonowania wody o pojemności 10–30% odpływu rocznego) do 1,50 zł (brak urządzeń do retencji) za każdy m2 [4].

obiekt małej retencji

Jedno z rozwiązań stosowanych jako obiekt małej retencji w „mieście gąbce”: park kieszonkowy, czyli niewielki park ogólnodostępny (na zdjęciu w warszawskim Wilanowie)


Źródło: Zarząd Miasta Stołecznego Warszawy, fot. Alicja Jędrzejewska

 

Zmiany mają nastąpić także przy planowaniu inwestycji – ma to związek z zapisaną w specustawie suszowej nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym [5]. Zapisy te wejdą w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy. Projekt budowy lub rozbudowy będzie musiał uwzględnić m.in. zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych w obrębie działki budowlanej oraz zapewnienie udziału powierzchni biologicznie czynnej, wynoszącej co najmniej 30% ogólnej powierzchni działki budowlanej (w tym gleby co najmniej 15% ogólnej powierzchni działki budowlanej). Powierzchnia biologicznie czynna definiowana jest jako teren zapewniający naturalną wegetację roślin i retencję wód opadowych i roztopowych, teren pokryty wodami powierzchniowymi, a także 50 proc. powierzchni tarasów i stropodachów oraz innych powierzchni zapewniających naturalną wegetację roślin, o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2 [4].

W specustawie zawarto także zapis dotyczący zmiany art. 29 Prawa budowlanego [6]. Zgodnie z nim do katalogu rozwiązań, które nie wymagają pozwolenia na budowę, mają dołączyć zbiorniki bezodpływowe na wody opadowe lub wody roztopowe o pojemności do 10 m3. Projekt specustawy odwołuje się co prawda do brzmienia Prawa budowlanego sprzed zmian, które weszły w życie we wrześniu 2020 r., niemniej można się spodziewać, że uporządkowanie tego zapisu jest kwestią formalną. Planowane jest też uproszczenie procedur administracyjnych dla rolników pod kątem Prawa wodnego – wykonanie stawu o powierzchni do 5000 m2 nie będzie wymagało pozwolenia wodnoprawnego, tylko zgłoszenia wodnoprawnego, a stawu mniejszego (do 1000 m2) – jedynie powiadomienia Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie [4].

 

Nowe podejście do gospodarowania wodą w miastach i obiektach budowlanych

Biorąc pod uwagę coraz wyższe wymagania prawne w zakresie zapewnienia zarówno retencji, jak i obszarów biologicznie czynnych dla obiektów nowo budowanych lub rozbudowywanych, należy się spodziewać rosnącego zainteresowania rozwiązaniami z obszarów tzw. retencji miejskiej i retencji powierzchniowej – systemami zrównoważonego zagospodarowania wód deszczowych.

Woonerf

Woonerf (przestrzeń bez podziału na jezdnię i chodnik z uspokojonym ruchem, pozwalająca pieszym poruszać się po całej szerokości jezdni) w Łodzi. Widoczne drzewa z zastosowaniem skrzynek korzeniowych  |  Źródło: Urząd Miasta Łodzi

Retencję miejską należy rozumieć jako rozwiązania umożliwiające gromadzenie i zagospodarowanie wód opadowych, szczególnie w systemach łączących zieleń z rozwiązaniami inżynierskimi, tj. dachy zielone, ogrody deszczowe, przepuszczalne nawierzchnie, małe pojemniki retencyjne (np. na posesjach prywatnych). W miastach można się spodziewać dążenia do odtwarzania terenów biologicznie czynnych, szczególnie terenów podmokłych. Obiekty takie będą powstawały w wyniku współpracy architektów krajobrazu, projektantów konstrukcji i projektantów sieci sanitarnych. Ciekawym przykładem takiego interdyscyplinarnego rozwiązania jest renaturalizacja mokradeł w Stalowej Woli, czyli powrót do stanu sprzed ich osuszenia. Brak tego obszaru, wcześniej okresowo zalewanego przez rzekę San, ograniczył możliwości przeciwdziałania suszom w tym rejonie. Projekt architektów Anny Grajper i Sebastiana Dobiesza z pracowni LAX laboratory for architectural experiment „Mokradła Miejskie” ma się przyczynić do zwiększenia odporności miasta na zmiany klimatyczne oraz umożliwić efektywne gromadzenie wód powierzchniowych. Wykorzystano ciekawą technologię kondensacji pary wodnej odparowującej z terenu i ponownego gromadzenia jej w terenie (Interaktywne Systemy Pasywnego Pozyskiwania Wody Atmosferycznej) dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów hydrofilowych. Systemy zaprojektowane zostały tak, by dostosowywały się do panujących warunków i reagowały na poziom wilgotności powietrza, temperaturę otoczenia, poziom nasłonecznienia czy siłę wiatru.

W zbiornikach wodnych zastosowano wydłużoną linię brzegową, żeby umożliwić rozwój fauny i flory. Walory wypoczynkowe i turystyczne zagwarantowano dzięki sieciom ścieżek pieszych i rowerowych w formie wyniesionych ponad teren tarasów deskowanych. Zapewnia to również walor edukacyjny projektu, umożliwiając użytkownikom terenu obserwację procesu magazynowania wody. Realizację projektu zaplanowano na 2022 rok [7].

Pierwszym krokiem w nowym podejściu do wód opadowych w miastach jest zastosowanie rozwiązań z zakresu infiltracji powierzchniowej. Jedną z opcji jest zastępowanie możliwie wielu powierzchni utwardzanych obszarami przepuszczalnymi – mowa tu o takich obszarach, jak chodniki, parkingi czy place wykonane z materiałów porowatych (kruszywa lub płyty ażurowe), założonych na gruntach dobrze i średnio przepuszczalnych. Obszary takie można tworzyć przy zachowaniu co najmniej 1 m odległości od poziomu zwierciadła wody gruntowej. Inną koncepcją są odwodnienia podłużne, tj. muldy chłonne – półkoliste konstrukcje umieszczane np. między drogą a poboczem czy wzdłuż dróg rowerowych. Rozwiązaniem umożliwiającym połączenie retencji i zagospodarowania wód deszczowych z nasadzeniami drzew w zwartej zabudowie są skrzynki korzeniowe. Gromadzona woda opadowa umożliwia wzrost drzewom, które same w sobie stanowią element naturalnej retencji.

Infiltracja z retencją podziemną jest rozwiązaniem, które umożliwia magazynowanie wody w gruncie rodzimym i jej powolne rozsączanie w gruncie. W przestrzeni miejskiej stosuje się:

  • studnie chłonne z dnem przepuszczalnym (żwirowym) do punktowego wprowadzania wód opadowych do gruntu. Często wykorzystywane są jako dodatkowy odbiornik wód na działkach z domami jednorodzinnymi;
  • rigole (rowy chłonne wypełnione materiałem o wysokiej wodoprzepuszczalności);
  • skrzynki rozsączające z polietylenu lub polipropylenu o małej kubaturze (od 0,2 do 0,4 m3) chronione geowłókniną. Dzięki modułowemu charakterowi można z nich wykonywać rozbudowane systemy odbioru wody deszczowej;
  • drenaż rozsączający – rury drenarskie (przewody perforowane układane w gruncie) zabezpieczone warstwą włókninową lub oplotem, chroniące przed kolmatacją. Stanowią dobre rozwiązanie dla mniejszych i średnich obiektów położonych na gruntach dobrze przepuszczalnych;
  • komory drenażowe tworzące tunele drenażowe, zastępujące lub wspomagające tradycyjne systemy kanalizacyjne. Bardzo dobrze sprawdzają się w przestrzeni miejskiej – tam, gdzie występuje ograniczona dostępność powierzchni – oraz w przypadku obiektów mających limity wprowadzania dodatkowej ilości wód deszczowych do kanalizacji (przemysł, obiekty sportowe i handlowe, osiedla mieszkaniowe, tereny zielone i rekreacyjne, ciągi komunikacyjne). Chętnie stosowane są jako rozwiązanie odbierające wodę deszczową z zielonych przestrzeni miejskich (np. woonerfy czy ciągi spacerowe).
Ogród deszczowy w Gdańsku

Ogród deszczowy w Gdańsku


Źródło: Gdańskie Wody

W miastach coraz większe zainteresowanie zyskują także tzw. ogrody deszczowe, chroniące nie tylko przed suszą, ale też lokalnymi podtopieniami.

Ogrody deszczowe

To wkomponowane w teren warstwy drenażowe (z infiltracją lub bez infiltracji do gruntu rodzimego) z nasadzeniami roślin hydrofitowych – są prostym, a jednocześnie wartościowym rozwiązaniem z obszaru małej retencji miejskiej. Do ogrodów deszczowych woda dociera jako opad bezpośredni przez spływ powierzchniowy z powierzchni utwardzonej oraz rurami spustowymi z dachów (to ostatnie rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim na posesjach inwestorów indywidualnych).

Ogród deszczowy składa się z warstwy wegetacyjnej (roślinnej) oraz warstw konstrukcyjnych: antyerozyjnej, filtracyjnej, drenażowej (wykonanych z kruszyw naturalnych o różnych frakcjach) i ewentualnie także uszczelniającej. Ta ostatnia konieczna jest w przypadku tzw. ogrodu mokrego, czyli założonego na gruncie nieprzepuszczalnym. Taki ogród wyposażony jest w szczelne dno, które nie jest potrzebne dla ogrodu suchego. Nazwa w tym drugim przypadku bierze się z tego, że woda z warstwy drenażowej nie jest zatrzymywana w warstwie wegetacyjnej ogrodu, tylko odpływa bezpośrednio do rodzimego gruntu przepuszczalnego.

Ogród deszczowy

Ogród deszczowy na terenie osiedla mieszkaniowego


Źródło: Hanza

Ważną rolę w wypadku ogrodów deszczowych odgrywają oczywiście rośliny wodolubne (hydrofity), takie jak turzyce, pałki, trzciny, sity, czy rośliny traktowane jako ozdobne, np. jeżówka, kosaciec, lobelia, rdest czy niezapominajka. Przede wszystkim magazynują wodę (głównie w kłączach i korzeniach) – o ok. 30–40% więcej niż porównywalnej wielkości trawnik. Ich rolą jest także podczyszczanie wody pochodzącej ze spływu powierzchniowego z terenów nieprzepuszczalnych.Ogrody deszczowe zakładane są na posesjach inwestorów indywidualnych (były przedmiotem dotacji w zakończonym w czerwcu 2021 r. programie dla właścicieli domów jednorodzinnych „Moja Woda”), na terenach osiedli mieszkaniowych oraz na terenach miejskich. Spełniają funkcję zarówno powierzchni biologicznie czynnej, jak i rozwiązania retencyjnego, mogą być więc odpowiedzią na wymagania specustawy suszowej [4].

Najważniejszym zadaniem projektowym przy realizacji ogrodu deszczowego jest prawidłowe określenie jego zdolności retencyjnej, w oparciu o natężenie deszczu miarodajnego.

Duże doświadczenie w obszarze ogrodów deszczowych na terenach miejskich ma miasto Gdańsk. Sukcesywnie powstająca w tym mieście sieć ogrodów deszczowych zaprojektowana została tak, by każdy ogród zatrzymywał co najmniej wodę pochodzącą z opadu o natężeniu 30 mm, który trwa ok. 30 min. Woda nadmiarowa odprowadzana jest najczęściej do kanalizacji deszczowej poprzez przelew awaryjny jako odpływ nadmiarowy. W miejscach, gdzie nie ma takiej możliwości, ogrody projektowane są na większą pojemność bez przelewu awaryjnego. W Gdańsku ogrody deszczowe miały za zadanie zapobiegać lokalnym podtopieniom czy nadmiarowemu gromadzeniu się wód opadowych. Jak informują media lokalne, powołując się na przedstawicieli spółki miejskiej Gdańskie Wody, w okresie deszczów ulewnych ogrody deszczowe spełniają tę funkcję [8]. Stały się także elementem sieci małej retencji w Poznaniu, która obejmie wybrane place miejskie oraz tereny wokół budynków użyteczności publicznej. Ideą tego rozwiązania jest zasilanie wodą deszczową zieleni miejskiej przy jednoczesnym zapobieganiu dzięki retencji okresowemu zalewaniu terenu oraz suszom.

Podczyszczanie wody deszczowej z dużych zlewni

Najważniejszym elementem sieci retencyjnej na obszarach miejskich są zbiorniki w różnych wykonaniach – powierzchniowe zbiorniki retencyjne szczelne, podziemne zbiorniki szczelne czy powierzchniowe zbiorniki infiltracyjno-retencyjne. W Polsce znajduje się 9258 obiektów zbiornikowych [2]. Dobierane do wielkości odpływu ze zlewni, chronią przed zalaniem tereny np. wokół uszczelnionych ciągów komunikacyjnych, a także zapewniają rezerwę wody na cele miejskie – np. podlewania stadionu.

Ważnym aspektem staje się więc zachowanie odpowiedniej jakości wody, która pochodzi z takich zbiorników. Choć woda opadowa z terenów miejskich nie jest ściekiem, jej jakość może zostać pogorszona zarówno przez zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, jak i zanieczyszczenia powierzchni nieprzepuszczalnych, z których jako spływ powierzchniowy woda opadowa trafia do urządzeń retencyjnych. Niezależnie od jej dalszych losów – ponownego wykorzystania czy infiltracji do gruntu rodzimego – konieczne jest podczyszczenie odpływu. Choć skład zanieczyszczonego odpływu nie jest stały, głównym zanieczyszczeniem jest zawiesina ogólna. Usuwa się ją w osadnikach, piaskownikach, zbiornikach retencyjno-sedymentacyjnych oraz w hydroseparatorach – przelewach burzowych o specjalnej konstrukcji, wykorzystując procesy sedymentacji, flotacji oraz kierunkowania przepływu (np. w osadnikach wirowych).

W ofercie producentów dużych zbiorników retencyjnych (np. prefabrykowanych zbiorników betonowych z dnem lub bez dna) znajdują się osadniki i separatory przystosowane do pracy z odpływem z terenów miejskich. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego [9] wody opadowe i roztopowe wprowadzane do wód lub urządzeń wodnych z terenów miast powinny zostać oczyszczone do następującej jakości:

  • maks. 100 mg/l zawiesiny ogólnej;
  • maks. 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych [9].
Zbiorniki wyjściowo ściekowe

Zbiorniki wyjściowo ściekowe, które po wmontowaniu w teren będą pełnić funkcję zbiorników retencyjnych i magazynu wody do podlewania murawy stadionu


Źródło: Gdańska Infrastruktura Wodociągowa i Kanalizacyjna

Funkcję tę może spełnić np. układ składający się z osadnika wirowego (usuwanie zawiesin) i separatora lamelowego (usuwanie zanieczyszczeń ropopochodnych i mineralnych), które mogą być zintegrowane z korpusem zbiornika retencyjnego.Do skutecznego podczyszczania odpływu powierzchniowego (np. z przelewów awaryjnych, dróg i autostrad), nawet przepływającego przez tereny o dużym zagrożeniu zanieczyszczeniami, służą tzw. oczyszczalnie hydrofitowe. Są to specjalnie zaprojektowane rozwiązania techniczne symulujące warunki hydrauliczne i siedliskowe terenów bagiennych (podmokłych). Procesy oczyszczania zachodzą na korzeniach i kłączach roślin hydrofitowych, na których bytują bakterie zapewniające skuteczne usuwanie np. azotu, fosforu czy BZT5. Ciekawym przykładem takiej oczyszczalni jest obiekt w gdańskim ogrodzie zoologicznym, z powodzeniem działający od 1992 r. i oczyszczający płynące przez ogród wody Potoku Rynarzewskiego, które obciążone są ładunkiem zanieczyszczeń 2000 RLM. Oczyszczalnia składa się z dwóch filtrów piaskowych i filtra wegetacyjnego, wylewiska o łącznej powierzchni 3100 m2 oraz pięciu stref buforowych przy wybiegach dla zwierząt obsadzonych wikliną (Salix viminalis) o powierzchni 6650 m2. Dzięki pracy oczyszczalni uzyskuje się obniżenie azotu, fosforu i BZT5 na odpływie z terenów ZOO [10, 11, 12].

Odzysk wód opadowych dla obiektów budowlanych

Ważnym uzupełnieniem sieci retencji miejskiej są instalacje stosowane w obiektach budowlanych. Instalacje do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej stosowane są np. w nowych budynkach dworcowych, hotelach, obiektach magazynowo-logistycznych i przemysłowych, a także w budownictwie mieszkaniowym. W zakończonym w czerwcu 2021 r. programie „Moja Woda” szacowano, że ilość zagospodarowanych wód opadowych i roztopowych na posesjach z domami jednorodzinnymi wynosi 32,102 mln m3/rok [13].

Podstawowym obiektem w takich instalacjach jest zbiornik. Na rynku dostępne są rozwiązania naziemne i podziemne o różnych pojemnościach i wykonaniach materiałowych.

Zbiorniki naziemne służą zwykle do magazynowania wody, np. podlewania ogrodu. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych, odpornych na oddziaływanie warunków zewnętrznych, przede wszystkim na starzenie pod wpływem promieni UV czy zmiennej temperatury. Często stają się dekoracyjnym elementem ogrodu czy otoczenia domu (np. stylizowane są na donice ogrodowe z pokrywą będącą wyjmowanym pojemnikiem do uprawy roślin dekoracyjnych). Zbiorniki naziemne łączy się ze zbieraczem wody montowanym na rurze spustowej, można go także wyposażyć w kran lub zestaw do podłączania węża ogrodowego.

Zbiorniki podziemne mają zwykle pojemność powyżej 1 m3. Wykonywane są jako rozwiązania prefabrykowane z betonu czy kompozytów oraz jako odpowiednio ożebrowane wyroby monolityczne z polietylenu wysokiej gęstości, czy polipropylenu. Dla utrzymania ich szczelności, wytrzymałości i trwałości ważne jest zachowanie określonego przez producenta rodzaju gruntu, głębokości przykrycia, sposobu posadowienia i odporności na pracę w wodzie gruntowej. Do rodzaju obciążenia powierzchni trzeba dostosować pokrywę zbiornika.

zbiornik betonowy

Prefabrykowany zbiornik betonowy wielkogabarytowy – montaż


Źródło: Delfin

Pojemność zbiornika dla pojedynczej nieruchomości można dobrać w sposób uproszczony:

gdzie:

f – sprawność filtra zastosowanego na dopływie wody do zbiornika [-], według danych producentów (najczęściej 0,8–1,0);

H – wysokość opadu, oparta na danych z Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów (PANDa) [m] [14];

A – powierzchnia dachu w rzucie poziomym [m2];

ψ– współczynnik spływu, charakterystyczny dla danego rodzaju dachu [-];

t – liczba dni bez opadów, podczas których zbiornik zapewnia sprawność systemu [d], zgodnie z zaleceniami producentów t = 20–30 [d].

W przypadku obiektów „wodochłonnych”, szczególnie z dużym zużyciem wody na spłukiwanie sanitariatów, pranie, sprzątanie czy mycie pojazdów, warto zastosować instalację wody deszczowej na cele gospodarcze. Zgodnie z § 126 Warunków Technicznych [15] musi być ona odrębna od instalacji wodociągowej. Zatem stosując np. centralę deszczową, będącą węzłem między instalacją wody opadowej a instalacją wody wodociągowej, zbiornik współpracujący z centralą wyposaża się w zawór elektromagnetyczny ze szczeliną powietrzną stanowiącą zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym z grupy AA – zgodnie z normą PN-EN 1717 [16]. Woda doprowadzana ze zbiornika podziemnego może być też dodatkowo dezynfekowana przez filtr UV lub filtrowana na filtrze z węglem aktywnym, co zwiększa jej jakość biologiczno-chemiczną.

Po spełnieniu tych dwóch warunków centrala deszczowa w sposób bezpieczny steruje wykorzystaniem wody, tak by w pierwszej kolejności do punktów poboru kierować wodę deszczową zgromadzoną w zbiorniku. Dopiero kiedy wody w zbiorniku jest za mało, następuje jej dopuszczenie z instalacji wodociągowej. Dzięki temu zużycie wody na terenie nieruchomości jest zracjonalizowane, a na cele gospodarcze nie jest zużywana woda wodociągowa o jakości wody pitnej.

Literatura

  1. Marzuchowska Monika, Żebrowski Marcin, Jak działa sponge city – czyli miasto gąbka? w: „Urbcast – podcast o miastach”, https://open.spotify.com/show/2FPURtdbjfqwaf00S7GV5x (dostęp: lipiec 2021)
  2. Ministerstwo Infrastruktury, Program przeciwdziałania niedoborowi wody (Retencja. Zatrzymaj wodę!) – projekt, Warszawa, lipiec 2021
  3. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (DzU 2020, poz. 310)
  4. Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12337151/katalog/12709767 (dostęp: lipiec 2021)
  5. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU 2021, poz. 741)
  6. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU 2020, poz. 1333 z późn. zm.)
  7. Grajber Anna, Dobiesz Sebastian, „Mokradła Miejskie” – projekt urbanistyczno-krajobrazowy dla terenu zielonego w Stalowej Woli, www.lax.com.pl (dostęp: lipiec 2021)
  8. Biała Izabela, Gdańskie ogrody deszczowe spełniają swoją rolę. Gdzie i jak wchłaniają nadmiar wody?, www.gdansk.pl, czerwiec 2019 (dostęp: lipiec 2021)
  9. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (DzU 2019, poz. 1311)
  10. Kowalik Piotr, Efekty oczyszczania ścieków w oczyszczalniach hydrobotanicznych, „Wiadomości Melioracyjne i Łąkarskie” 1/1996, s. 15–21
  11. Obarska-Pempkowiak Hanna, Oczyszczalnie hydrofitowe, Wyd. Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 2002
  12. Obarska-Pempkowiak Hanna, Mierzejewski Michał, Oczyszczanie wód potoku na terenie ZOO za pomocą filtrów wegetacyjnych i buforowych stref wiklinowych, Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Oczyszczalnie Hydrobotaniczne”, Gdańsk, 1–3 września 1995
  13. WFOŚiGW w Warszawie, Regulamin naboru wniosków w ramach programu priorytetowego „Moja Woda” na lata 2020-2024, marzec 2021, https://portal.wfosigw.pl/dokumenty/moja_woda/od_22032021/2_Regulamin_Moja_Woda_drugi_nabor.pdf (dostęp: 13.05.2021)
  14. Polski Atlas Natężeń Deszczów (PANDa), https://atlaspanda.pl (dostęp: lipiec 2021)
  15. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2019, poz. 1065 i 2020, poz. 1608 i 2351)
  16. PN-EN 1717 Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczaniu przez przepływ zwrotny
  17. Szpakowski Wojciech, Rayss Joanna, Lademann Dorota, Ogród deszczowy w 5 krokach, Wyd. Gdańskie Wody, kwiecień 2018, http://www.gdmel.pl/mala-retencja/poradnik (dostęp: 13.05.2021)
  18. Szruba Maria, Odwodnienie i zagospodarowanie wód opadowych w miastach, „Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne” maj–czerwiec 2019
  19. Gudelis-Taraszkiewicz Katarzyna, Nowe „życie” wody deszczowej w mieście, Warunki Techniczne.PL nr 5 (31), 2019
  20. Materiały techniczne firm: Delfin, Dorken, Ekobudex, Ecol-Unicon, GRAF, Greenfond, Green Water Solutions, Haba, Leca, Optigrun, Pedrollo, Pipelife, Sempergreen, Soprema, Wavin, Wilo

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

Joanna Ryńska Znaczenie magazynowania wód opadowych

Znaczenie magazynowania wód opadowych Znaczenie magazynowania wód opadowych

W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, stale mówi się o konieczności racjonalnego zagospodarowania wód opadowych. Proces ten jest istotny dla strategicznego zarządzania zasobami wody pitnej...

W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, stale mówi się o konieczności racjonalnego zagospodarowania wód opadowych. Proces ten jest istotny dla strategicznego zarządzania zasobami wody pitnej oraz regulacji stosunków wodnych – np. na terenie miast, gdzie równowaga wodna pozwala łagodzić skutki gwałtownych zjawisk klimatycznych, takich jak susze, powodzie czy ekstremalne deszcze, a wręcz im zapobiegać.

Redakcja RI Nowy Katalog AS 2014 | Systemy odwodnień liniowych i punktowych

Nowy Katalog AS 2014 | Systemy odwodnień liniowych i punktowych Nowy Katalog AS 2014 | Systemy odwodnień liniowych i punktowych

Firma AS PPH – producent odwodnień liniowych – wydała właśnie katalog, prezentujący aktualną ofertę produktów: betonowe odwodnienia liniowe od klasy B125 do F900 kN, studzienki odpływowe - wielofunkcyjne,...

Firma AS PPH – producent odwodnień liniowych – wydała właśnie katalog, prezentujący aktualną ofertę produktów: betonowe odwodnienia liniowe od klasy B125 do F900 kN, studzienki odpływowe - wielofunkcyjne, wpusty uliczne oraz odwodnienia szczelinowe monolityczne, które są nową grupą produktową wprowadzoną w oparciu o nowoczesne modyfikowane kompozyty.

Redakcja RI news Trwają prace nad innowacyjnymi technologiami retencji

Trwają prace nad innowacyjnymi technologiami retencji Trwają prace nad innowacyjnymi technologiami retencji

Podczas Konferencji Naukowo-Technicznej „Technologie Retencji Wody” zaprezentowano postępy w realizacji przedsięwzięcia badawczego „Technologie domowej retencji”. Projekt otrzymał dofinansowanie od Narodowego...

Podczas Konferencji Naukowo-Technicznej „Technologie Retencji Wody” zaprezentowano postępy w realizacji przedsięwzięcia badawczego „Technologie domowej retencji”. Projekt otrzymał dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Joanna Ryńska Od retencji domowej do miast gąbek

Od retencji domowej do miast gąbek Od retencji domowej do miast gąbek

Na łagodzenie i równoważenie skutków niekorzystnych zmian klimatu pozytywnie wpływa retencja wód opadowych i ich późniejsze zagospodarowanie. W Polsce odzyskiwane jest zaledwie 6,5% wody opadowej – ten...

Na łagodzenie i równoważenie skutków niekorzystnych zmian klimatu pozytywnie wpływa retencja wód opadowych i ich późniejsze zagospodarowanie. W Polsce odzyskiwane jest zaledwie 6,5% wody opadowej – ten poziom powinien być przynajmniej dwukrotnie wyższy. Zagospodarowanie wód opadowych w miejscu ich powstania musi odbywać się na wielu polach. Bardzo ważnym i złożonym zagadnieniem jest strategiczne stosowanie rozwiązań technicznych i inżynierskich na terenach zurbanizowanych.

Redakcja RI news Ochrona jakości i zasobów wód

Ochrona jakości i zasobów wód Ochrona jakości i zasobów wód

Konferencja odbędzie się w dniach 26-27 maja w Krakowie. Wydarzenie jest organizowane przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych – Oddział Kraków.

Konferencja odbędzie się w dniach 26-27 maja w Krakowie. Wydarzenie jest organizowane przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych – Oddział Kraków.

Redakcja RI news Pięć mazowieckich gmin z dotacją na poprawę jakości powietrza

Pięć mazowieckich gmin z dotacją na poprawę jakości powietrza Pięć mazowieckich gmin z dotacją na poprawę jakości powietrza

Pięć gmin z powiatu mławskiego otrzymało na zadania związane z poprawą jakości powietrza dotacje z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021. W sumie wsparcie otrzymało...

Pięć gmin z powiatu mławskiego otrzymało na zadania związane z poprawą jakości powietrza dotacje z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021. W sumie wsparcie otrzymało 21 gmin w subregionie ciechanowskim.

Redakcja RI news Nowy podatek pomoże walczyć z suszą?

Nowy podatek pomoże walczyć z suszą? Nowy podatek pomoże walczyć z suszą?

Jak podaje portal pit.pl, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi chce wprowadzić nowy podatek, tzw. podatku od deszczu. Celem nowej opłaty będzie walka z panującą w Polsce suszą. Nowy podatek skierowany...

Jak podaje portal pit.pl, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi chce wprowadzić nowy podatek, tzw. podatku od deszczu. Celem nowej opłaty będzie walka z panującą w Polsce suszą. Nowy podatek skierowany ma być do właścicieli nieruchomości o powierzchni co najmniej 600 mkw.

Redakcja RI news Susza nadal stanowi zagrożenie

Susza nadal stanowi zagrożenie Susza nadal stanowi zagrożenie

Według Michała Marcinkowskiego z Instytutu Ochrony Środowiska zagrożenie suszą nie minęło. Mimo że w ostatnich dniach padają ulewne deszcze, woda szybko spływa po powierzchni terenu, nie nawilżając gleby....

Według Michała Marcinkowskiego z Instytutu Ochrony Środowiska zagrożenie suszą nie minęło. Mimo że w ostatnich dniach padają ulewne deszcze, woda szybko spływa po powierzchni terenu, nie nawilżając gleby. Sytuację można poprawić, dzięki retencjonowaniu wody i ograniczeniu powierzchni nieprzepuszczalnych.

Redakcja RI news Dofinansowanie retencji wody na wsi

Dofinansowanie retencji wody na wsi Dofinansowanie retencji wody na wsi

NFOŚiGW poinformował, że od 22 lipca 2020 r. jednostki samorządu terytorialnego będą mogły skorzystać z dofinansowania na realizację zadań w zakresie retencji na obszarach wiejskich. Budżet wynosi 50 mln...

NFOŚiGW poinformował, że od 22 lipca 2020 r. jednostki samorządu terytorialnego będą mogły skorzystać z dofinansowania na realizację zadań w zakresie retencji na obszarach wiejskich. Budżet wynosi 50 mln zł w formie dotacji do 70% kosztów kwalifikowanych. Nabór potrwa aż do 17 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania budżetu.

Redakcja RI news Sześć polskich projektów z rekordowym dofinansowaniem LIFE 2019

Sześć polskich projektów z rekordowym dofinansowaniem LIFE 2019 Sześć polskich projektów z rekordowym dofinansowaniem LIFE 2019

Znane są już wyniki ubiegłorocznego naboru do Programu LIFE. Komisja Europejska zatwierdziła sześć polskich projektów, w tym dwa zintegrowane. Dzięki środkom LIFE województwo małopolskie będzie miało szansę...

Znane są już wyniki ubiegłorocznego naboru do Programu LIFE. Komisja Europejska zatwierdziła sześć polskich projektów, w tym dwa zintegrowane. Dzięki środkom LIFE województwo małopolskie będzie miało szansę na obniżenie emisji gazów cieplarnianych, a jego mieszkańcy będą mogli w większym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii. Z kolei społeczeństwu środkowej Polski, dzięki działaniom zmierzającym do obniżenia dopływu zanieczyszczeń, przywrócony zostanie rezerwuar wody pitnej, a jednocześnie...

Redakcja RI news MFiPR zapowiada dofinansowanie inwestycji na zbieranie deszczówki

MFiPR zapowiada dofinansowanie inwestycji na zbieranie deszczówki MFiPR zapowiada dofinansowanie inwestycji na zbieranie deszczówki

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że w czerwcu wystartuje kolejny nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji miejskich zwiększających ilość retencjonowanej wody. W budżecie na...

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że w czerwcu wystartuje kolejny nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji miejskich zwiększających ilość retencjonowanej wody. W budżecie na ten cel znalazło się 60 mln zł.

Redakcja RI news Zbiorniki deszczówki w Katowicach

Zbiorniki deszczówki w Katowicach Zbiorniki deszczówki w Katowicach

Katowice walczą z suszą oraz gwałtownymi deszczami dzięki budowie zbiorników deszczowych. Urząd Miasta poinformował, że zostało już wybudowanych 8 z 25 planowanych zbiorników deszczowych, o łącznej docelowej...

Katowice walczą z suszą oraz gwałtownymi deszczami dzięki budowie zbiorników deszczowych. Urząd Miasta poinformował, że zostało już wybudowanych 8 z 25 planowanych zbiorników deszczowych, o łącznej docelowej pojemności 10 tys. m sześc. wody.

Joanna Ryńska Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej

Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej

Chcąc skorzystać w pełni z programu „Moja Woda”, warto rozważyć różne warianty instalacji gromadzenia i użytkowania wody deszczowej. Jej wykorzystanie w budynkach i ogrodach znacznie wykracza poza założenie...

Chcąc skorzystać w pełni z programu „Moja Woda”, warto rozważyć różne warianty instalacji gromadzenia i użytkowania wody deszczowej. Jej wykorzystanie w budynkach i ogrodach znacznie wykracza poza założenie oczka wodnego i może w przyszłości pozwoli obniżyć opłaty za zabudowę powierzchni, przyczyni się też do poprawy stanu środowiska w najbliższym otoczeniu.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak, dr inż. arch. Justyna Rubaszek Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych...

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych jest na tyle duża, że wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania. Wody takie mogą ponadto stanowić atrakcyjny krajobrazowo element zagospodarowania terenów zabudowy jedno- i wielorodzinnej...

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Wody opadowe w miastach

Wody opadowe w miastach Wody opadowe w miastach

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują,...

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują, że wody spływające z powierzchni nieprzepuszczalnych mogą być ujęte w systemy zwiększające infiltrację i retencję. Rozwiązania tego typu przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska (m.in. poprawy bilansu wodnego terenów zurbanizowanych czy zmniejszenia zagrożenia powodziowego poprzez spowolnienie...

Redakcja RI news Webinarium „Wody opadowe odprowadzane do ziemi”

Webinarium „Wody opadowe odprowadzane do ziemi” Webinarium „Wody opadowe odprowadzane do ziemi”

Główna Sekcja Wodociągów i Kanalizacji PZITS organizuje 23 kwietnia o godzinie 10:00 webinarium na temat: Wody opadowe odprowadzane do ziemi.

Główna Sekcja Wodociągów i Kanalizacji PZITS organizuje 23 kwietnia o godzinie 10:00 webinarium na temat: Wody opadowe odprowadzane do ziemi.

Joanna Ryńska news VII Konferencja Stormwater

VII Konferencja Stormwater VII Konferencja Stormwater

Katowice, stolica Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, były przez trzy dni miejscem warsztatów i konferencji poświęconych wodom opadowym – Stormwater Poland. Od 26 do 28 września 2023 r. wymieniano doświadczenia,...

Katowice, stolica Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, były przez trzy dni miejscem warsztatów i konferencji poświęconych wodom opadowym – Stormwater Poland. Od 26 do 28 września 2023 r. wymieniano doświadczenia, śledzono trendy, zgłębiano sekrety finansowania projektów związanych z hydrologią miejską i zapoznawano się z przykładami miast polskich i europejskich, w których realizowana jest idea „miasta gąbki”. Obrady zakończyła debata oksfordzka dotycząca problematyki nadania Wiśle osobowości prawnej.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.