RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybór źródła grzewczego dla budynku jednorodzinnego w kontekście obowiązujących w Polsce przepisów

Heat source selection in single-family building in the context of existing legislation in Poland

Zestawienie nakładów inwestycyjnych wariantów wyboru źródła ciepła
fot. Autor

Zestawienie nakładów inwestycyjnych wariantów wyboru źródła ciepła


fot. Autor

Nie wykorzystując energii odnawialnej lub ciepła z sieci ciepłowniczej, w typowym budynku jednorodzinnym trudno sprostać wymaganiom dotyczącym maksymalnej wartości wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej EP, czyli 70 kWh/(m2 rok). Przy zastosowaniu indywidualnych urządzeń grzewczych korzystających z paliw kopalnych lub energii elektrycznej z sieci energetycznej najłatwiej osiągnąć wymagany wskaźnik EP, stosując instalację fotowoltaiczną. Jej wielkość i koszt zależą od tego, jakie urządzenie grzewcze ma ona wesprzeć w celu obniżenia zapotrzebowania na energię nieodnawialną. Z praktyki wynika, że ostateczny wybór źródła ciepła dla budynku jednorodzinnego dokonywany przez inwestora opiera się w pierwszej kolejności na kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych, w kolejnym kroku na komforcie użytkowania, a następnie na aktualnie obowiązujących przepisach.

Zobacz także

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

W artykule:

• Dobór źródła ciepła dla budynków jednorodzinnych – przepisy
• Założenia i opis budynku jednorodzinnego
• Analiza ekonomiczna poszczególnych wariantów źródła ciepła z uwzględnieniem kosztów eksploatacji

Streszczenie

Artykuł przedstawia analizę doboru źródła ciepła dla budynku jednorodzinnego w kontekście przepisów prawnych obowiązujących w Polsce. Analizę prowadzono dla kilku wybranych typów źródła ciepła w aspekcie ekologicznym i ekonomicznym. Badania obejmowały analizy prowadzone w programie Audytor OZC 6.6 Pro. Wyniki analiz pozwalają ocenić, który wariant źródła ciepła jest najkorzystniejszy w zależności od wymagań stawianych przez przepisy.

Abstract

The article presents an analysis of the selection of a heat source for a single-family building in the context of applicable regulations in Poland. The analysis was performed for selected types of heat sources in terms of ecology and economy. The research included analyzes performed in the Audytor OZC 6.6 Pro software. The results of the analyzes allow to assess which variant of the heat source selection is the most advantageous, depending on the requirements of the applicable legal regulations in Poland.

Dobór źródła ciepła dla budynków jednorodzinnych – przepisy

Zgodnie z WT 2021 [1] od początku tego roku obowiązują nowe wartości wskaźników rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię (wskaźnik EP) i m.in. nowe wymagania dot. izolacyjności cieplnej przegród (współczynników przewodzenia ciepła U). Projekt, na podstawie którego planuje się uzyskanie pozwolenia na budowę czy dokonanie zgłoszenia, musi zatem spełniać aktualne ostrzejsze wymogi. Trzeba zwracać większą uwagę na źródła energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku i podgrzania ciepłej wody, co w niektórych przypadkach będzie się wiązać z koniecznością wykorzystania odnawialnych źródeł energii [2]. Nowy jednorodzinny budynek mieszkalny, aby spełnić wymagania WT 2021, powinien mieć wskaźnik EP nie większy niż 70 kWh/(m2 rok), podczas gdy wcześniej wartość maksymalna tego wskaźnika wynosiła 95 kWh/(m2 rok) [3–7].

Dodatkowo nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska [8] wprowadziła w 2019 r. obowiązek podłączania nowych budynków do sieci ciepłowniczej, o ile istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia i dostarczania ciepła do obiektu z miejskiej sieci ciepłowniczej. Zgodnie z nowym art. 33 ust. 2 pkt 10 ustawy Prawo budowlane [9] projektant lub inwestor ma obowiązek złożenia oświadczenia o istnieniu lub braku możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej pod groźbą odpowiedzialności karnej. W praktyce oznacza to, że każdy inwestor zamierzający wznieść nowy budynek (z uwzględnieniem wyjątków ustawowych) musi przed złożeniem wniosku uzyskać od przedsiębiorstwa ciepłowniczego warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Brak takiego oświadczenia dołączonego do wniosku o pozwolenie na budowę, potwierdzonego wydanymi warunkami przyłączenia, stanowić będzie brak formalny, uzasadniający pozostawienie wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę bez rozpoznania.

Sukcesywnie od 2016 roku władze samorządowe przyjmują uchwały antysmogowe [10], ograniczając na danym terenie spalanie węgla (a także drewna) w ogóle lub spalanie węgla o niskiej jakości w niskiej jakości kotłach.

Celem artykułu jest analiza wyboru źródeł ciepła i współpracujących z nim instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii [11, 12] dla domu jednorodzinnego. Porównania dotyczą głównie efektywności energetycznej poszczególnych rozwiązań, zapotrzebowania na energię oraz wartości współczynnika zapotrzebowania na energię pierwotną i biorą pod uwagę aspekty ekonomiczne, ekologiczne oraz komfort użytkowania. Założono, że w wyniku zastosowania właściwie dobranych źródeł energii odnawialnej oraz odpowiednio zwymiarowanych instalacji z nich korzystających osiągnięte zostaną nie tylko pozytywne efekty energetyczne, ale i rozwiązania te będą się charakteryzować korzystną efektywnością ekonomiczną i dobrymi wskaźnikami ekologicznymi.

Założenia i opis budynku jednorodzinnego

Na potrzeby artykułu przeprowadzono obliczenia projektowego obciążenia cieplnego dla obiektu zlokalizowanego w III strefie klimatycznej Polski [13], z wentylacją naturalną. Nie analizowano wentylacji mechanicznej, gdyż z punktu widzenia metodologii obliczania charakterystyki energetycznej [14] przy tak przyjętych wskaźnikach stosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno­-wywiewnej nie będzie miało uzasadnienia energetycznego i ekonomicznego – uzyskanie akceptowalnej wartości EP bez „manipulacji” jest trudne do osiągnięcia. Wpływ na wybór takiej wentylacji miał też fakt, że budynek ma przegrody o lepszych współczynnikach przenikania ciepła U, niż wymagają tego warunki techniczne. Model budynku przedstawiono na rys. 1.

Model budynku

Rys. 1.  Model budynku jednorodzinnego stworzony w programie Audytor OZC 6.6 Pro

Wyniki przeprowadzonych obliczeń projektowych strat ciepła oraz pozostałych danych wrażliwych w kontekście obliczeń charakterystyki energetycznej zestawiono w tabeli 1.

Głównym celem analizy, wpływającym na oceny ekologiczne i ekonomiczne, jest wybór podstawowego źródła grzewczego, a gdy dane źródło nie spełnia wymagań charakterystyki energetycznej, wspomagających go instalacji korzystających z energii odnawialnych – w tym przypadku są to ogniwa fotowoltaiczne [15,16].

W analizie uwzględniono następujące źródła ciepła: kocioł gazowy, kocioł na biomasę, kocioł węglowy (ekogroszek), kocioł elektryczny, kocioł olejowy, pompę ciepła powietrze/woda i węzeł zasilany z sieci ciepłowniczej. Dla każdego wariantu przeprowadzono obliczenia charakterystyki energetycznej zgodnie z rozporządzeniem w sprawie metodologii [14]. W pierwszej kolejności poruszono aspekt ekologiczny, czyli przewidywaną wielkość emisji CO2 [17–19], co przedstawiono na rys. 2.

emisja CO2

Rys. 2.  Zestawienie jednostkowych emisji CO2  do atmosfery na podstawie obliczeń w programie Audytor OZC 6.6 Pro

Wyniki wskazują, że najkorzystniejszym wariantem pod względem ekologicznym (emisji CO2) jest kocioł na biomasę (pellet), a najmniej korzystnym kocioł elektryczny i pompa ciepła. Wynika to z faktu, że te dwa ostatnie urządzenia zasilane są energią elektryczną z elektrowni węglowych o dużej emisji i niskiej sprawności. Z kolei dobry wynik w przypadku biomasy jest czysto teoretyczny – spalane są produkty pochodzenia roślinnego i emisja CO2 jest „bilansowana” w procesie fotosyntezy i wzrostu roślin [20–22].

Każdy z tych systemów ma inny współczynnik sprawności c.o. i przygotowania c.w.u. [23], co ma wpływ na zapotrzebowanie na energię końcową, a także na wartość wskaźnika EP. Wpływa na to sprawność źródła ciepła, izolacja rur [24–26] oraz sprawność grzejników. W przypadku c.w.u. ważne jest, czy istnieje instalacja cyrkulacyjna [27]. Wyniki sprawności poszczególnych systemów przedstawiono na rys. 3.

Systemy ogrzewania sprawność

Rys. 3.  Zestawienie sprawności systemów ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w oparciu o program Audytor OZC 6.6 Pro

Największą sprawnością wśród analizowanych systemów uzyskuje pompa ciepła typu powietrze/woda, a najmniejszą kocioł na biomasę, zatem wyniki są zupełnie inne niż w przypadku emisji CO2. Pompa ciepła może osiągać wskaźnik wyrażający stosunek ciepła dostarczanego do budynku do ilości zużywanej energii elektrycznej nawet na poziomie COP = 4 [28, 29], czyli z 1 kWh energii elektrycznej dostarcza do budynku 4 kWh ciepła (lub więcej).

W przypadku biomasy problemem bywa duża zawartość wilgoci w tym paliwie [30] oraz związane z tym straty energii na jej odparowanie. W pozostałych przypadkach sprawności systemów są podobne.

Uwzględniając sprawność systemów i zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej dla jednej rodziny sporządzono zestawienie rocznego zapotrzebowania na energię końcową dla budynku (rys. 4).

Zapotrzebowanie energia końcowa

Rys. 4.  Wyniki obliczeń rocznego zapotrzebowania na energię końcową dla poszczególnych wariantów źródła ciepła

Wyniki obliczeń rocznego zapotrzebowania na energię końcową pokrywają się ze wskaźnikami sprawności systemów. Największe roczne zapotrzebowanie na energię występuje w przypadku biomasy, a najmniejsze dla wariantu z pompą ciepła.

Uwzględniając wszystkie powyższe dane oraz współczynniki nakładu na energię nieodnawialną, dla każdego wariantu obliczono wskaźniki zapotrzebowania na energię pierwotną EP. Wyniki zestawiono na rys. 5.

Zapotrzebowanie energia pierwotna

Rys. 5.  Wyniki obliczeń wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP dla poszczególnych wariantów źródła ciepła

Obliczenia wskaźnika EP w programie OZC wskazują, że warunek wymagany przez WT 2021 jest spełniony dla kotła gazowego, kotła na biomasę oraz węzła cieplnego. W pozostałych przypadkach wymagane jest wsparcie za pomocą odnawialnych źródeł energii. Na potrzeby analizy przyjęto instalację fotowoltaiczną [2,12].

W celu zmniejszenia wartości wskaźnika EP oszacowano (rys. 6), ile energii musi dostarczyć instalacja fotowoltaiczna w ciągu roku, aby współczynnik zapotrzebowania na energię był niższy niż wymagany przez WT 2021 dla budynków jednorodzinnych (70 kWh/(m2 rok)).

Energia instalacja fotowoltaiczna

Rys. 6.  Zestawienie energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną w kontekście ilości wymaganej do spełnienia minimalnych wymagań WT 2021

Dla zwymiarowania instalacji fotowoltaicznej oraz obliczenia potencjalnego, przybliżonego uzysku energii [31] posłużono się wzorem (1):

(1)

gdzie:
Wk – współczynnik korekcyjny uwzględniający nachylenie ogniw – na potrzeby obliczeń przyjęto 45°;
Pn – moc nominalna paneli fotowoltaicznych, kW;
η – współczynnik sprawności uwzględniający poziom strat instalacji fotowoltaicznej, przyjęto 78%.

Otrzymane wyniki obliczeń minimalnej mocy instalacji fotowoltaicznej dla poszczególnych wariantów, tak aby spełniały wymagania WT 2021, zestawiono w tabeli 2.

Po uwzględnieniu w obliczeniach instalacji fotowoltaicznej parametry ekologiczne tj. dotyczące emisji CO2 kształtują się w sposób przedstawiony na rys. 7.

Jednostkowa emisja CO2

Rys. 7.  Zestawienie jednostkowych emisji CO2  do atmosfery na podstawie obliczeń w programie Audytor OZC 6.6 Pro po uwzględnieniu udziału instalacji fotowoltaicznej

Po uwzględnieniu instalacji PV obserwujemy wyraźny spadek emisji CO2 w przypadku kotła elektrycznego oraz pompy ciepła. Dla kotła węglowego i olejowego różnice są minimalne. Zmianie uległy również wartości wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP. Wyniki zestawiono na rys. 8.

Wskażnik zapotrzebowania EP

Rys. 8.  Wyniki obliczeń wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP dla poszczególnych wariantów źródła ciepła z uwzględnieniem udziału instalacji fotowoltaicznej

Zgodnie z obliczeniami w programie OZC po zastosowaniu odpowiedniej mocy ogniw fotowoltaicznych wszystkie warianty spełniają wymagania WT 2021 – wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną EP jest niższy niż 70 kWh/(m2 rok).

Analiza ekonomiczna poszczególnych wariantów źródła ciepła z uwzględnieniem kosztów eksploatacji

Na potrzeby analizy przyjęto 8-letni okres eksploatacji systemu w oparciu o dany wariant źródła ciepła. Nie uwzględniano rabatów udzielanych przez producentów oraz środków pozyskiwanych z dotacji. W tabeli 3 zestawiono przybliżone koszty źródła ciepła (wraz z wyposażeniem kotłowni) o mocy 12 kW (9 kW c.o. + 3 kW c.w.u.) wraz z uwagami.

Przyjęte ceny są orientacyjne i w zależności od producenta czy hurtowni mogą się różnić o średnio 10–15%. Na potrzeby analizy przyjęto stały roczny wzrost cen paliw i energii o 1% wartości z roku poprzedniego. Ceny paliw zestawiono w tabeli 4, uwzględniając opłaty abonamentowe i przesyłowe.

Zapotrzebowanie na paliwo do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w ciągu roku obliczono w oparciu o zależność (2), z uwzględnieniem sprawności systemów instalacji c.o. oraz przygotowania c.w.u., które zostały już ujęte w wartości rocznego zapotrzebowania na energię końcową:

(2)

gdzie:

V – roczne zużycie paliwa;

Qk – roczne zapotrzebowanie na energię końcową do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, kWh/rok;

Wo – wartość opałowa paliwa.

Na podstawie danych z rys. 4 oraz powyższego wzoru sporządzono tabelę 5 z zestawieniem rocznego zapotrzebowania na dany rodzaj paliwa.

Na podstawie danych zawartych w tabeli 5 oraz wartości cen jednostkowych paliw i energii (tabela 4) obliczono koszy eksploatacji danego wariantu w pierwszym roku użytkowania, z uwzględnieniem energii z instalacji fotowoltaicznej (rys. 6). Pod uwagę wzięto instalacje o mocy do 50 kW. Prosument zużywa wytwarzaną energię elektryczną na własne potrzeby, a nadwyżki odprowadza do sieci i może je odebrać w ciągu roku rozliczeniowego w ilości 0,7 kWh z każdego 1 kWh dla instalacji o mocy do 10 kWp lub 0,8 kWh z instalacji o mocy od 10 do 50 kWp. W przypadku rozpatrywanych wariantów tylko ten z użyciem kotłów elektrycznych wymaga instalacji powyżej 10 kWp. Łączne koszty paliw i energii elektrycznej zestawiono na rys. 9.

koszty paliwa i energii

Rys. 9.  Roczne koszty paliwa i energii elektrycznej z uwzględnieniem energii z ogniw fotowoltaicznych dla analizowanego budynku jednorodzinnego

Po uwzględnieniu energii z ogniw fotowoltaicznych najniższymi kosztami eksploatacji charakteryzuje się kocioł na węgiel (ekogroszek), a najwyższymi kocioł olejowy. Nakłady inwestycyjne dla danego źródła ciepła z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej podano na rys. 10.

Nakłady inwestycyjne

Rys. 10.  Nakłady inwestycyjne na zakup wybranego źródła ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej

Największych nakładów inwestycyjnych wymaga instalacja z kotłem elektrycznym, a najmniejszych kocioł gazowy kondensacyjny [53,54]. W przypadku pompy ciepła i kotła elektrycznego znaczącą część kosztów stanowią ogniwa fotowoltaiczne, bez których osiągnięcie wskaźnika EP < 70 kWh/(m2 rok) nie byłoby możliwe.

Uwzględniając wcześniej założony wzrost cen paliw i energii elektrycznej o 1% w skali roku, koszty eksploatacji danego źródła ciepła wraz z nakładami inwestycyjnymi, które przedstawiono na rys. 11, obliczono według zależności (3) i (4):

(3)

gdzie:

KE(i) – koszty eksploatacyjne danego systemu w danym roku, zł/rok;

KE(i+1) – koszty eksploatacyjne danego systemu w następnym roku, zł/rok;

i – przyjęty czas analizy, i ∈ <1,8>.

(4)

gdzie:

KSYS(i) – koszty inwestycyjne i eksploatacyjne w danym roku analizy, zł;

KI – koszty inwestycyjne analizowanego wariantu, zł;

KE(1) – koszty eksploatacyjne w pierwszym roku analizy, zł;

KE(i) – koszty eksploatacyjne w kolejnych latach analizy, zł;

i – przyjęty czas analizy, i ∈ <1,8>.

Nakłady inwestycyjne i koszty

Rys. 11.  Zestawienie nakładów inwestycyjnych oraz kosztów eksploatacyjnych poszczególnych wariantów wyboru źródła ciepła dla analizowanego budynku jednorodzinnego

Najniższe łączne koszty po 8 latach eksploatacji wraz z nakładami inwestycyjnymi (rys. 10) ma węzeł cieplny zasilany z miejskiej sieci ciepłowniczej, a najwyższe pompa ciepła typu powietrze/woda oraz kocioł elektryczny. Następnymi w kolejności w przypadku braku możliwości przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej są kocioł węglowy i kocioł gazowy. Uwzględniając wprowadzane uchwały antysmogowe [10] i ograniczenia w spalaniu węgla w wielu rejonach Polski (tylko dwa województwa: warmińsko-mazurskie oraz podlaskie nie wprowadziły dotąd uchwał dot. ograniczeń w spalaniu węgla – stan na 21.07.2021), optymalnym wyborem pod względem ekonomicznym jest kocioł gazowy, o ile nie ma możliwości przyłączenia do miejskiej sieci cieplnej.

Podsumowanie

W analizowanym budynku jednorodzinnym bez wykorzystania instalacji fotowoltaicznej praktycznie tylko dwa warianty ogrzewania – kocioł na biomasę i węzeł cieplny – spełniają wymagania WT 2021 odnośnie do wskaźnika EP, a trzeci – kocioł gazowy – oscyluje na granicy. Dzięki instalacji fotowoltaicznej wszystkie warianty mogą spełnić ten wymóg, lecz wymagają jej różnej mocy.

Pod względem ekologicznym (emisja CO2) najkorzystniejszy (wg przepisów, a nie faktycznej emisji) jest kocioł na biomasę (pellet), a najmniej korzystny kocioł olejowy.

Pod względem ekonomicznym najkorzystniej wypada węzeł cieplny zasilany z miejskiej sieci ciepłowniczej – w założonym czasie 8 lat eksploatacji. Największych nakładów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych wymagają kocioł elektryczny, kocioł olejowy i pompy ciepła.

Analizowane warianty źródeł ciepła wymagają też różnego poziomu obsługi – np. załadunku paliwa, cyklicznego czyszczenia czy magazynu paliwa (odpowiednie pomieszczenie na składowanie węgla, oleju lub biomasy). To także generuje koszty, jednak nie uwzględniano ich w artykule.

Na wybór źródła grzewczego wpływ ma także lokalizacja budynku – na obszarach objętych uchwałami antysmogowymi [10] ograniczone jest stosowanie kotłów węglowych. Także ustawa Prawo ochrony środowiska ogranicza wybór, nakładając obowiązek przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej, o ile występują techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia [8, 9]. Odstępstwa od tej zasady mogą dotyczyć wyłącznie przypadków planowania budowy bardziej efektywnego (ekologicznego) indywidualnego źródła ciepła. Ponadto Polityka energetyczna Polski 2040 zakłada w celach szczegółowych przyłączenie do sieci ciepłowniczej do 2030 roku ok. 1,5 mln nowych gospodarstw domowych. W tym celu podejmowane będą działania zmierzające do zaostrzania przepisów dotyczących obowiązku przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej.

Kolejną przeszkodą w wyborze źródła ciepła może być znaczący wzrost kosztów przyłącza gazowego, jeśli jego długość wyniesie powyżej 15 m [35] lub brak jest możliwości podłączenia do sieci gazowej.

Analiza nie uwzględnia rabatów producentów urządzeń i dotacji np. z programu „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Nie uwzględnia także redukcji kosztów całej inwestycji w budowę domu, jakie można by osiągnąć, rezygnując z pomieszczeń dla kotłów węglowych, olejowych i na biomasę oraz paliwa do nich, co jest możliwe w przypadku zastosowania pomp ciepła i kotłów elektrycznych, a także kotłów kondensacyjnych.

W artykule nie uwzględniono również zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To zagadnienie jest szczególnie newralgiczne przy obliczeniach wskaźnika EP za pomocą programów, które są przecież oparte na wymaganiach ustanowionych w metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku.

Ostateczny wybór źródła ciepła dla budynku należy do użytkownika, który kieruje się przede wszystkim aspektami ekonomicznymi oraz komfortem użytkowania, a następnie aktualnie obowiązującymi przepisami.

Literatura

  1. Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2019, poz. 1065)
  2. Knapik Maciej, Analiza i wybór źródła grzewczego przygotowującego ciepłą wodę z wykorzystaniem energii odnawialnej, „Rynek Instalacyjny” 9, 2016, s. 36–38
  3. Knapik Maciej, Budownictwo proekologiczne – zrównoważony rozwój, I Ogólnopolska Konferencja Naukowa OSA – Odpady, Środowisko, Atmosfera, 5–6 czerwca 2014, materiały pokonferencyjne, referaty, prezentacje, s. 87–92
  4. Knapik Maciej, Analysis of the scope of thermo-modernization for a residential building in order to transform it into a low-energy building, E3S Web of Conferences 69, 2018
  5. Knapik Maciej, Analysis of influence of LEED certification process to achieve the passive house standard, „Technical Transactions” 9, 2017, p. 137–150
  6. Feist Wolfgang, Schlagowski Gunther, Kołakowska Renata, Podstawy budownictwa pasywnego: proste, genialne, komfortowe..., Polski Instytut Budownictwa Pasywnego, 2006
  7. Rylewski Eugeniusz, Energia własna: nowoczesne rozwiązania budownictwa niskoenergetycznego, TINTA, 2002
  8. Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (DzU 2019, poz. 2166)
  9. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU 1994, nr 89, poz. 414)
  10. Przegląd uchwał antysmogowych, https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/uchwaly-antysmogowe/ (dostęp: 11 lipiec 2021)
  11. Knapik Maciej, Analysis of the possibility to cover energy demand from renewable sources on the motive power of the heat pump in low-energy building, E3S Web of Conferences, 2017
  12. Knapik Maciej, Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne, Rynek Instalacyjny 11, 2017, s. 22–30
  13. PN-EN 12:831-2006 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego
  14. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2015, poz. 376)
  15. Olczak Piotr, Olek Małgorzata, Dostępność energii promieniowania słonecznego dla wybranych miejsc w Polsce, „Energetyka w odsłonach”, Fundacja na rzecz Czystej Energii, 2016
  16. Korzeniewska Ewa, Drzymała Agnieszka, Elektrownie fotowoltaiczne – aspekty techniczne i ekonomiczne, „Przegląd Elektrotechniczny”, 21, 2013, s. 324–327
  17. Kotowicz Janusz, Janusz Katarzyna, Sposoby redukcji emisji CO2 z procesów energetycznych, „Rynek Energii” 1/2007
  18. Olczak Piotr, Olek Małgorzata, Kryzia Dominik, The ecological impact of using photothermal and photovoltaic installations for DHW preparation, „Polityka Energetyczna” 1/2020, s. 65–73
  19. Dąbrowski Jarosław, Wpływ wykorzystania instalacji z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi na zmniejszenie emisji CO2, „Instal” 12/2012, s. 30–34
  20. Malinowska Elżbieta, Wiśniewska-Kadżajan Beata, Jankowski Kazimierz, Sosnowski Jacek, Wyrębek Henryk, Ocena przydatności biomasy różnych roślin na cele energetyczne, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, seria: „Administracja i Zarządzanie”, nr 29(102), 2014, s. 49–61
  21. Gnutek Zbigniew, Lamperski Jacek, Analiza energetyczna procesów biokonwersji na przykładzie biomasy pochodzenia roślinnego, Prace Naukowe Politechniki Warszawskiej Konferencje t. 2, z. 22, 2002, s. 475–486
  22. Postrzednik Stefan, Biomasa – jej znaczenie oraz aspekty wykorzystania, „Energetyka” 12, 2010, s. 840–843
  23. Knapik Maciej, Analysis and comparison of methods for the preparation of domestic hot water from district heating system, selected renewable and non-renewable sources in low-energy buildings, E3S Web of Conferences 3001, 2018
  24. Knapik Maciej, Analiza doboru oraz wpływu izolacji cieplnej rur na koszty eksploatacji instalacji grzewczych, „Rynek Instalacyjny” 9/2020, s. 25–33, rynekinstalacyjny.pl
  25. Knapik Maciej, The influence of pipe diameter selection on operating costs of heating installation in the context of the anticipated increase in electricity prices, E3S Web of Conferences, 2019
  26. Chmielarski Jarema, Oszczędność energii poprzez optymalizację izolacji rur w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” 11/2010
  27. Bednarczyk Aleksandra, Kulesza Leszek, Wpływ cyrkulacji w instalacji c.w.u. na bilans energii tej instalacji, „Air&Heat – Water&Energy”, 2011
  28. Wojtas Kazimierz, Sprężarkowa pompa ciepła jako alternatywne źródło ciepła w budynku (cz. 1), „Polski Instalator” 11/2011, s. 40–44
  29. Skorek Janusz, Kruppa Rafał, Analiza ekonomiczna zastosowania pompy ciepła w typowym budynku jednorodzinnym, „Gospodarka Paliwami i Energią” 9–17, 2000
  30. Mółka Jan, Łapczyńska-Kordon Bogusława, Właściwości energetyczne wybranych gatunków biomasy, „Inżynieria Rolnicza” 131, 2011
  31. Kompania Solarna, Jak obliczyć uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej?, https://www.kompaniasolarna.pl/fotowoltaika/obliczyc-uzysk-energii-instalacji-fotowoltaicznej/ (dostęp: 11 lipca 2021)
  32. Piece, kotły gazowe i olejowe, grzejniki Purmo i łazienkowe, kable grzewcze, https://www.tanie-ogrzewanie.pl/ (dostęp: 10 lipca 2021)
  33. Blog MojaBudowa.pl – internetowy dziennik budowy, katalog firm budowlanych, https://ogrzewanieprademzadarmo.mojabudowa.pl/?id=221300 (dostęp: 21 lipca 2021)
  34. System kominowy PEKABET TURBO KERAMIK  200, h = 10,0 m, https://pekabet.pl/331-0-wentylacji/system-kominowy-pekabet-turbo-keramik-200-h100m.html (dostęp: 21 lipca 2021)
  35. PGNiG – Portal korporacyjny, Koszty przyłączenia do sieci gazowej, https://pgnig.pl/dla-domu/cennik-uslug-przylaczeniowych (dostęp: 21 lipca 2021)
  36. Hurtownia Instalacyjna, Hydrauliczna, Sklep – Swatt.pl, https://swatt.pl/pl/ (dostęp: 10 lipca 2021)
  37. System kominowy PEKABET UNIWERSAL  200, h = 10,0 m, https://pekabet.pl/294-0-wentylacji/system-kominowy-pekabet-uniwersal-200-h100m.html (dostęp: 21 lipca 2021)
  38. Buderus sklep, https://ins-tech-sklep.pl/ (dostęp: 10 lipca 2021)
  39. TwojeZbiorniki.pl, Zbiornik jednopłaszczowy na olej opałowy 1800L, https://twojezbiorniki.pl/pl/p/Zbiornik-jednoplaszczowy-na-olej-opalowy-1800L/88 (dostęp: 21 lipca 2021)
  40. Sklep z kominkami – Raczyński, https://www.raczynski-kominki.pl/ (dostęp: 10 lipca 2021)
  41. Węzeł cieplny w domu jednorodzinnym, https://kb.pl/porady/wezel-cieplny-w-domu-jednorodzinnym-_wp19/ (dostęp: 10 lipca 2021)
  42. Bosch Thermotechnology, https://www.bosch-thermotechnology.com/corporate/en/startpage.html (dostęp: 10 lipca 2021)
  43. Hewalex.pl, Instalacja 2 kW, https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kompletne-instalacje/zestaw-2.html (dostęp: 10 lipca 2021)
  44. Soleko Polska, Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – cena, https://www.kolektory.com/instalacje-fotowoltaiczne-ceny/instalacje-fotowoltaiczne-ceny/zestaw-o-mocy-5-kw.html (dostęp: 10 lipca 2021)
  45. Fotowoltaika Tarnów, Fotowoltaika – cena, https://fotowoltaika-tarnow.pl/fotowoltaika-cena. (dostęp: 10 lipca 2021)
  46. Wartość energetyczna węgla, gazu, oleju i innych paliw – kotły CO i armatura – instalacje grzewcze, https://www.instalacjebudowlane.pl/5044-23-40-wartosc-energetyczna-wegla-gazu-oleju-i-innych-paliw.html (dostęp: 11 lipca 2021)
  47. Ceny gazu ziemnego w Polsce – PGNiG, Tauron, Konerg, PGE, Audax PGE, http://www.cena-pradu.pl/gaz.html (dostęp: 11 lipca 2021)
  48. TAURON Wydobycie, Ekogroszek workowany – tani węgiel prosto z kopalni, https://sklep.tauron.pl/ (dostęp: 11 lipca 2021)
  49. Średnie ceny detaliczne – dostawa, sprzedaż, instalacja – propan, butan, olej opałowy i inne, https://www.cdc24.pl/srednie-ceny-detaliczne (dostęp: 11 lipca 2021)
  50. Ile kosztuje pellet? – ceny 2021 – WegloBud, https://www.wegiel24.info/ile-kosztuje-pellet/ (dostęp: 11 lipca 2021)
  51. MPEC – Kraków, https://www.mpec.krakow.pl/ (dostęp: 11 lipca 2021)
  52. Cena prądu w Polsce w 2021 roku. Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?, https://www.rachuneo.pl/cena-pradu (dostęp: 11 lipca 2021)
  53. Śnieżyk Ryszard, Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym, „Rynek Instalacyjny” 5/2014, rynekinstalacyjny.pl
  54. Urbaniak Dariusz, Boryca Jarosław, Wyleciał Tomasz, Koszty wytwarzania c.w.u. za pomocą 2-funkcyjnego kotła gazowego w budownictwie wielorodzinnym, „Rynek Energii” 5/2016, s. 46–48

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Jan Wrona Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

mgr inż. Piotr Gabryańczyk Podgrzewanie wody przy wykorzystaniu systemu fotowoltaicznego

Podgrzewanie wody przy wykorzystaniu systemu fotowoltaicznego Podgrzewanie wody przy wykorzystaniu systemu fotowoltaicznego

Produkowana przez system fotowoltaiczny energia elektryczna w klasycznym rozwiązaniu – on-grid – wykorzystywana jest na potrzeby zasilania odbiorników elektrycznych w gospodarstwie domowym lub odsprzedawana.

Produkowana przez system fotowoltaiczny energia elektryczna w klasycznym rozwiązaniu – on-grid – wykorzystywana jest na potrzeby zasilania odbiorników elektrycznych w gospodarstwie domowym lub odsprzedawana.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

dr inż. Tomasz Cholewa, dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. PL, mgr inż. Rafał Anasiewicz Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe....

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe. Dzięki zastosowaniu mieszkaniowych węzłów cieplnych można znacznie ograniczyć straty ciepła na przesyle czynnika od źródła ciepła do mieszkań.

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Grzegorz Krzyżaniak, prof. dr hab. Halina Koczyk Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń

Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń

Celem artykułu jest omówienie i porównanie najczęściej stosowanych metod obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody wymagających różnych danych wyjściowych, takich...

Celem artykułu jest omówienie i porównanie najczęściej stosowanych metod obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody wymagających różnych danych wyjściowych, takich jak: ilość i rodzaj armatury w punktach poboru, liczba mieszkańców czy normatywne ilości wody dla różnych punktów poboru.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

mgr inż. Katarzyna Rybka Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach...

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach stale wzrasta.

mgr inż. Joanna Jaskulska, mgr inż. Bartosz Radomski, dr inż. Ilona Rzeźnik, mgr inż. Agnieszka Figielek Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute

Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute

Zaprezentowane wyniki analiz dla budynku jednorodzinnego projektowanego w standardzie pasywnym wskazują, w jakim stopniu możliwe jest zrekompensowanie gorszych parametrów jednego z elementów struktury...

Zaprezentowane wyniki analiz dla budynku jednorodzinnego projektowanego w standardzie pasywnym wskazują, w jakim stopniu możliwe jest zrekompensowanie gorszych parametrów jednego z elementów struktury budynku innym, o lepszych właściwościach. Pokazują one istotne znaczenie jednoczesności spełnienia takich kryteriów, jak orientacja budynku względem stron świata, właściwy dobór materiałów, komponentów i zastosowanych technologii oraz dokładność przy projektowaniu.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowe możliwości sterowania komfortem

Nowe możliwości sterowania komfortem Nowe możliwości sterowania komfortem

Publikacja przedstawia niektóre nowoczesne sposoby dotyczące sterowania instalacjami HVAC i utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Publikacja przedstawia niektóre nowoczesne sposoby dotyczące sterowania instalacjami HVAC i utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

mgr inż. Mateusz Szubel Wspomaganie projektowania instalacji grzewczych z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła

Wspomaganie projektowania instalacji grzewczych z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła Wspomaganie projektowania instalacji grzewczych z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła

Akumulacyjne wymienniki ciepła umożliwiają znaczną redukcję strat ciepła w paleniskach kominkowych, szczególnie związanych z wysoką temperaturą spalin. Na podstawie analiz eksperymentalnych i obliczeń...

Akumulacyjne wymienniki ciepła umożliwiają znaczną redukcję strat ciepła w paleniskach kominkowych, szczególnie związanych z wysoką temperaturą spalin. Na podstawie analiz eksperymentalnych i obliczeń numerycznych określono podstawowe cechy wymiennika akumulacyjnego decydujące o efektywności odbioru ciepła ze spalin.

dr inż. Michał Szymański, mgr inż. Aleksandra Nyka, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości.

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości.

dr inż. Piotr Jadwiszczak, dr inż. Wojciech Cepiński Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych

Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych

Autor artykułu przedstawił przegląd nowoczesnych rozwiązań technologicznych związanych z problematyką przyłączy gazowych. Poznajemy w nim kilka ważnych elementów składowych oraz techniki wykonawcze, które...

Autor artykułu przedstawił przegląd nowoczesnych rozwiązań technologicznych związanych z problematyką przyłączy gazowych. Poznajemy w nim kilka ważnych elementów składowych oraz techniki wykonawcze, które skracają czas wykonywania przyłączy oraz zwiększają bezpieczeństwo dostaw gazu.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

mgr inż. Jakub Jurasz, dr hab. inż. Jerzy Mikulik Stabilność produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej – wpływ dystrybucji przestrzennej

Stabilność produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej – wpływ dystrybucji przestrzennej Stabilność produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej – wpływ dystrybucji przestrzennej

W nachodzących latach dojdzie do znacznego wzrostu udziału energetyki słonecznej w polskim systemie elektroenergetycznym. Przy budowie energetyki solarnej i smart grids należy dążyć do takiego rozmieszczenia...

W nachodzących latach dojdzie do znacznego wzrostu udziału energetyki słonecznej w polskim systemie elektroenergetycznym. Przy budowie energetyki solarnej i smart grids należy dążyć do takiego rozmieszczenia źródeł energii, które zmniejszy podatność odbiorcy na wpływ lokalnych warunków atmosferycznych.

dr inż. Piotr Jadwiszczak, dr inż. Wojciech Cepiński Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych

Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych

W artykule można znaleźć odpowiedzi na kwestie czym jest instalacja gazowa i jak ją należałoby projektować, a także informacje o zmianach w instalacjach gazowych jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich...

W artykule można znaleźć odpowiedzi na kwestie czym jest instalacja gazowa i jak ją należałoby projektować, a także informacje o zmianach w instalacjach gazowych jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich 50. lat. A ponadto autorzy piszą o nowoczesnych przewodach instalacji gazowych, technologiach połączeń, zabezpieczeniach przepływu gazu, bezpiecznikach termicznych i urządzeniach sygnalizacyjno-odcinających, gniazdach gazowych oraz monozłączach gazomierzy.

dr Artur Miros Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych

Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych

Autor wskazuje różnice w wymaganiach prawnych dotyczących doboru minimalnej grubości izolacji cieplnej dla instalacji technicznych i przemysłowych i przedstawia własne propozycję ujednolicenia niespójności,...

Autor wskazuje różnice w wymaganiach prawnych dotyczących doboru minimalnej grubości izolacji cieplnej dla instalacji technicznych i przemysłowych i przedstawia własne propozycję ujednolicenia niespójności, a bazując na wymaganiach w odniesieniu do grubości izolacji z przepisów prawnych poddał sprawdzeniu spełnienie wymagań bezpieczeństwa dotyczącego temperatury na powierzchni instalacji rurowej w oparciu o metodę według normy PN-B-20105:2014-09 pozwalającej na obliczanie grubości izolacji termicznej.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projekt budynku w standardzie NF40 z wykorzystaniem IFC jako formatu wymiany danych - studium przypadku

Projekt budynku w standardzie NF40 z wykorzystaniem IFC jako formatu wymiany danych - studium przypadku Projekt budynku w standardzie NF40 z wykorzystaniem IFC jako formatu wymiany danych - studium przypadku

Krajowy program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada poprawę efektywności wykorzystania energii w nowobudowanych...

Krajowy program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada poprawę efektywności wykorzystania energii w nowobudowanych budynkach mieszkalnych.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

dr inż. Adrian Trząski Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2

Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2 Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2

Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego,...

Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego, konieczne staje się poszukiwanie rozwiązań w źródle ciepła. Jak pokazują analizy, odnawialne źródła energii mogą być bardziej opłacalne zarówno inwestycyjnie, jak i na etapie eksploatacji niż źródła konwencjonalne.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.