1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................
RynekInstalacyjny.pl>Przeglądarka>Wymienniki ciepła i chłodu

Wymienniki ciepła i chłodu

Producenci wymienników

Sortuj wg:
Porównaj
Produkt

AlfaBlue Jr - skraplacze Alfa Laval

 • Cechy szczególne: - odpowiednie do wszystkich czynników chłodniczych H(C)FC i CO2
  - geometria bloku lamelowego: trójkąt
  - odstępy lameli: 2,1; 2,5 mm
  - wentylatory: od 1 do 6, zasysające z bloku lub dmuchające przez blok lamelowy
  - cztery poziomy hałasu: (S, L, Q, R)
  - siedem różnych typów wykonania lamel
  - obudowa malowana proszkowo, odporna na korozję
Alfa Laval Polska

Chłodnice Optigo

 • Cechy szczególne: Nowoczesna seria chłodnic Optigo oferuje użytkownikom znaczące oszczędności w zużyciu energii, uproszczoną instalację oraz łatwość utrzymania w czystości. Całkowicie nowa konstrukcja bloku lamelowego pozwala na wykorzystanie czynników chłodniczych w mniejszych ilościach. Wentylatory EC, stosowane w chłodnicach Optigo CS i Optigo CD jako standard, zaś w Optigo CC jako opcja, umożliwiają ograniczenie zużycia energii i zmniejszenie hałasu. Obudowa malowana proszkowo jest bardziej wytrzymała na warunki otoczenia.
Alfa Laval Polska

Chłodnice pchające Alfa Laval Arctigo do przechowywania owoców i warzyw

 • Zastosowanie: Chłodnice powietrza specjalnie zaprojektowane do długoterminowego przechowywania świeżych warzyw i owoców.
 • Cechy szczególne: Charakteryzują się one idealnym wskaźnikiem wydajności do przepływu powietrza oraz relatywnie niskim profilem konstrukcji. Zbudowane są w oparciu o wentylator Ø 450 mm, maks. wysokość chłodnicy 587 mm (ilość wentylatorów do 7 sztuk). Wszystkie modele tych chłodnic zostały zoptymalizowane do pracy w temperaturach powietrza wynoszących około 0°C i przy małych różnicach temperatur, co pomaga zapobiegać ususzce produktów. Chłodnice Arctigo do przechowywania świeżych warzyw i owoców posiadają dużą powierzchnię wymiany ciepła, co oznacza wyższą wydajność w warunkach zaszronienia lub zabrudzenia bloku. Chłodnice są wyposażone w specjalne kierownice wyrzutu powietrza, które wydłużają zasięg strugi i wyłapują ewentualne krople wody odrywające się od bloku chłodnicy. Charakteryzują się one idealnym wskaźnikiem wydajności do przepływu powietrza oraz relatywnie niskim profilem konstrukcji. Zbudowane są w oparciu o wentylator Ø 450 mm, maks. wysokość chłodnicy 587 mm (ilość wentylatorów do 7 sztuk).
Alfa Laval Polska

Kasetowe płytowe wymienniki ciepła (SWPHE)

 • Zastosowanie: - parowniki zalane
  - parowniki DX (z dystrybutorem)
  - skraplacze
  - chłodnice oleju
  - desuperheatery/przedskraplacze (odzysk ciepła)
  - systemy kaskadowe (CO2/NH3)
  W ofercie Alfa Laval znajduje się szeroki typoszereg płytowych uszczelkowych wymienników ciepła, przeznaczonych do pracy z mediami czystymi, higienicznymi, agresywnymi korozyjnie oraz zawierającymi zanieczyszczenia.
 • Cechy szczególne: - efektywne płyty (ponad 20 lat doświadczeń)
  - wiele dostępnych modeli
  - elastyczna konstrukcja ułatwiająca mycie, serwisowanie i rozbudowę
  - możliwe działanie przy różnicy temperatury około 3K
  - specjalna wersja na wysokie ciśnienia dla układów kaskadowych z CO2
  - dostosowany do współpracy z separatorem Alfa Laval U-turn (NH3)
Alfa Laval Polska

Płytowe lutowane wymienniki ciepła serii CB

 • Zastosowanie: Ciepłownictwo:
  - Instalacje ogrzewania (sieci ciepłownicze, lokalne kotłownie, systemy wykorzystujące wody geotermalne, instalacje solarne, oddzielenie układu wysokoparametrowej sieci miejskiej od niskoparametrowej instalacji wewnętrznej budynków)
  - Przygotowanie ciepłej wody
  - Układy wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia
  Chłodnictwo:
  - Centralne systemy chłodnicze
  - Skraplacze chłodzone wodą lub glikolem
  - Parowniki bezpośredniego rozprężania (DX), obwody pojedyncze i podwójne
  - Parowniki / skraplacze kaskadowe
  - Chłodnice pary przegrzanej do odzysku ciepła
  Wymienniki Alfa Laval są również dostępne w wersjach z certyfikatem AHRI (seria AQ).Certyfikacja wydajności odbywa się według normy AHRI 400 i jest weryfikowana w programie certyfikacyjnym wymienników ciecz-ciecz AHRI LLHE.
 • Cechy szczególne: Duże korzyści zastosowania wymienników lutowanych wynikają z technologii lutowania, która eliminuje potrzebę użycia płyt czołowej i dociskowej oraz uszczelek. W wyniku połączenia miedzi z płytami kanałowymi powstają przestrzenie, przez które przepływają media, zapewniając efektywną wymianę ciepła. Technologia lutowania miedzią, udoskonalana przez Alfa Laval, oferuje wyjątkową odporność na zmęczenie ciśnieniowe i materiałowe w procesach chłodzenia i ogrzewania cieczy.
  Konstrukcja wymiennika lutowanego pozwala na dowolną konfigurację urządzenia. Wymiennik może być wyprodukowany z dowolną liczbą płyt (parzystą lecz nieprzekraczającą maksymalnej liczby dla danego typoszeregu) oraz z dostępnymi dla danej wielkości połączeniami, zlokalizowanymi w dowolny sposób. Wymienniki mogą być dostarczane w wersji jedno- bądź wieloprzepływowej. Dla większości aplikacji optymalnym rozwiązaniem są wymienniki jednoprzepływowe ze standardową liczbą płyt i standardowymi połączeniami. Takie urządzenia są dostarczane z magazynu.
 • Zakres temperatur: Temperatura projektowa: -195°C ÷ 225°C
Alfa Laval Polska

Przemysłowe chłodnice Arctigo

 • Zastosowanie: - Seria przemysłowych chłodnic powietrza Arctigo została zaprojektowana do stosowania w bardzo wymagających procesach chłodzenia i zamrażania, w średnich i dużych komorach chłodniczych.
  - Długoterminowe przechowywanie owoców i warzyw: kombinacja najlepszych rozwiązań w chłodnicy Arctigo, tj: wentylatory dmuchające przez blok, doskonała dystrybucja powietrza zapewniona przez dopasowaną do wielkości komory ilość wentylatorów (od 1 do 8) czy geometria bloku w kwadracie pozwalają na zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności w komorze oraz najlepszej jakości przechowywanych owoców i warzyw.
  - Szokowe zamrażanie mięsa i przechowywanie: w standardowym wykonaniu wentylatory z dodatkowym ciśnieniem statycznym (do 150 Pa) oraz różnym kierunkiem wydmuchu powietrza (45 lub 90° w dół).
  - Centra dystrybucyjne: możliwy wydłużony zasięg wyrzutu powietrza za pomocą urządzenia Alfastreamer. Uchylna taca ociekowa i panele boczne ułatwiają przeprowadzenie kontroli i czyszczenia.
 • Cechy szczególne: Seria Arctigo IS oferuje wiele możliwości konfiguracji i długą listę opcji dodatkowych, co pozwala na wybór najlepszego modelu optymalnie pasującego do aplikacji i rodzaju czynnika chłodniczego.
 • Zakres temperatur: od +20 do -40°C
Alfa Laval Polska

Skraplacze i parowniki płaszczowo-rurowe

 • Zastosowanie: Zastosowania, skraplacz - UKŁADY POŚREDNIE:
  - Skraplacze chłodzone wodą
  - Chłodnice pary przegrzanej
  - Funkcje źródła wody lodowej i pompy ciepła
  - Skraplacze w wykonaniu morskim
  Zastosowania, parownik - UKŁADY POŚREDNIE I BEZPOŚREDNIE:
  - Parowniki bezpośredniego rozprężania HFC do schładzania i zamrażania
  - Schładzalniki (chillery) wody lodowej i pompy ciepła
  - W pełni kompatybilne z zastosowaniami typu pompa ciepła
 • Cechy szczególne: Dla zapewnienia jak najwyższej wydajności w konstrukcji wymienników zastosowano najlepsze materiały i rozwiązania m.in. żłobkowane zewnętrznie lub wewnętrznie rurki miedziane. Dostępne są wersje ze stali kwasoodpornej. Skraplacze są dostępne w wykonaniu morskim z rurkami Cu-Ni i dnami sitowymi ze stali kwasoodpornej, a także jako chłodnice pary przegrzanej. Specjalne wersje skraplaczy są dostępne dla czynników chłodniczych R407C i R134a. Parowniki dostępne są w wersjach wiązki rurek w kształcie litery U (seria DH) oraz rurek prostych (seria PC oraz DM), w wykonaniu dla standardowej (do -10°C – serie PC oraz DH) i niskiej (do -45°C – serie DM oraz DH) temperatury ze zmiennym usta­wieniem przegród. Możliwe wykonania z wyjmowanym lub niewyjmowanym wkładem rurowym. Uzupełnieniem typoszeregu skraplaczy i parowników są zbiorniki cieczy.
Alfa Laval Polska

Wymiennik AC

 • Zastosowanie: UKŁADY POŚREDNIE:
  - Skraplacze chłodzone wodą lub glikolem
  - Parowniki bezpośredniego rozprężania (DX), obwody pojedyncze i podwójne
  - Parowniki zasilane grawitacyjnie
  UKŁADY POŚREDNIE I BEZPOŚREDNIE:
  - Parowniki/skraplacze kaskadowe
  - Chłodnice kondensatu
  - Chłodnice pary przegrzanej do odzysku ciepła
  - Chłodnice oleju
 • Cechy szczególne: Dostępne w ponad 20 modelach. Płytowe lutowane wymienniki ciepła posiadają płyty wykonane ze stali nierdzewnej, lutowane miedzią dla zapewnienia wysokiej sprawności cieplnej i wytrzymałości. Zaprojektowane dla zastosowań w chłodnictwie i klimatyzacji są przystosowane do pracy z czynnikami chłodniczymi HCFC, HFC, HC i CO2. Płyty kanałowe parowników serii AC zostały zaprojektowane ze specjalnymi dystrybutorami dla wyrównania przepływu czynnika i uzyskania maksymalnej sprawności chłodzenia. Trzy modele są wyposażone w podwójne obiegi czynnika chłodniczego.
 • Zakres temperatur: -100°C do 200°C
Alfa Laval Polska

Wymienniki płytowe uszczelkowe serii M, T, TS

 • Zastosowanie: Ciepłownictwo:
  - Centralne ogrzewanie
  - Przygotowanie ciepłej wody
  - Wody geotermalne
  - Technika basenowa
  - Zastosowania parowe
  Chłodzenie:
  - Instalacje chłodu
  Chłodnictwo - UKŁADY POŚREDNIE:
  - Chłodnice międzystopniowe chroniące skraplacze chillera przed korozją i wytrącaniem osadów
  - Chłodnice międzystopniowe w układach chłodzenia swobodnego, tzw. „free cooling” lub układach z chillerami z chłodnicami powietrznymi, wieżami chłodniczymi i wodą o niskiej jakości (zbiorniki otwarte, woda morska, rzeczna lub jeziora)
  - Wymienniki międzystopniowe w zastosowaniach „odwróconej klimatyzacji”/ pompy ciepła
  - Wymienniki międzystopniowe rozdziału centralnego chłodzenia
  - Rozdzielacze ciśnienia w wieżowcach
 • Cechy szczególne: Płytowe wymienniki ciepła Alfa Laval to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dostępne dla procesów ogrzewania i chłodzenia. Nowatorska konstrukcja płyt zapewnia najlepszą dystrybucję przepływu mediów na całej jej powierzchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymuje się doskonałą wymianę ciepła i wysoką efektywność energetyczną, ze względu na eliminację martwych stref i ograniczenie ryzyka zanieczyszczenia. Płyty wymiennika ciepła są wytłaczane w postaci wzoru typu „jodełka”. W pakiecie, co druga płyta odwrócona jest o 180°. W takim układzie, pomiędzy płytami, tworzą się kanały pozwalające na turbulentny przepływ mediów, generowanie wysokich współczynników przenikania ciepła oraz warunków sprzyjających samooczyszczeniu wymiennika. Zmiana sposobu przetłoczenia płyt pozwala na zastosowanie wymiennika w różnych procesach, nawet w przypadku mediów zawierających cząstki stałe. System wyrównania uszczelek i pakietu płyt w wymiennikach ciepła zapewnia łatwe i ekonomiczne użytkowanie urządzenia.
 • Zakres temperatur: Temperatura projektowa (uzależniona od materiału uszczelki): do 180°C
Alfa Laval Polska

Wymienniki w 100% ze stali kwasoodpornej

 • Zastosowanie: Ciepłownictwo:
  - Układy grzewcze
  - Przygotowanie ciepłej wody
  Chłodnictwo - UKŁADY POŚREDNIE I/LUB BEZPOŚREDNIE:
  - • W chłodnictwie amoniakalnym: chłodnice oleju, skraplacze, parownikii, ekonomizery, chłodnice pary przegrzanej, układy absorpcyjne (LiBr)
  - • W układach chłodzenia: Chłodzenie procesowe, Chłodzenie oleju hydraulicznego, Chłodzenie laserów, Chłodzenie woda/woda
 • Cechy szczególne: AlfaNova to pierwszy na świecie wymiennik ciepła, wykonany w 100% ze stali kwasoodpornej. AlfaNova może pracować w bardzo wysokich temperaturach i posiada bardzo wysoką odporność na zmęczenie materiałowe w porównaniu do tradycyjnych lutowanych miedzią płytowych wymienników ciepła. Sekretem produkcji wymienników AlfaNova jest technologia dyfuzyjnego łączenia płyt, tzw. AlfaFusion. AlfaNova jest zbudowana z pakietu cienkich profilowanych metalowych płyt, płyty czołowej, dociskowej i króćców. Wszystkie elementy wykonane są ze stali 316 i łączone w technologii AlfaFusion, opatentowanej przez Alfa Laval. W rezultacie wymiennik AlfaNova charakteryzuje się niezwykłą odpornością mechaniczną. Wymiennik jest higieniczny, odporny na korozję i w pełni podlega procesowi recyklingu. Wymienniki AlfaNova mogą pracować w temperaturze do 550°C.
 • Zakres temperatur: Temperatura projektowa (uzależniona od materiału uszczelki): do 180°C
Alfa Laval Polska

Lutowany płytowy wymiennik ciepła (BPHE) firmy Swep

 • Zastosowanie: Aplikacja grzewcze: pompy ciepła, kotły gazowe i węzły miejskich sieci ciepłowniczych. BPHE często pozwala na znaczne zredukowanie całkowitego rozmiaru systemu. Aplikacje w klimatyzacji: BPHE zapewniają efektywne dostarczanie wody chłodzącej do systemów klimatyzacyjnych. Pozwala to na utrzymanie stałej komfortowej temperatury w biurach, szpitalach, mieszkaniach i innych pomieszczeniach. Aplikacje chłodnicze: oferta uwzględnia funkcje przenoszenia ciepła w aplikacjach chłodniczych, pomagające w efektywnym utrzymaniu chłodu z uwzględnieniem ochrony środowiska.
 • Cechy szczególne: - możliwość dostosowania: ptymalizowane i przystosowywane do indywidualnych potrzeb;
  - wykonanie: niezawodne, energooszczędne i opłacalne;
  - ekonomiczne: optymalne zużycie materiałów;
  - wszechstronne: odpowiednie dla szerokiego zakresu instalacji chłodniczych i grzewczych;
  - konkurencyjne: oszczędność powierzchni w porównaniu do wymienników płaszczowo-rurowych; wytrzymałość na wysoką temperaturę i ciśnienie (bez uszczelek) w odróżnieniu od wymienników PHE (skręcanych) i minimalny ciężar;
  - turbulencja: odporne na osadzanie kamienia kotłowego i zanieczyszczeń; efektywne samooczyszczanie;
  - innowacyjne: opatentowane rozwiązania, np. wymienniki BPHE z technologią podwójnego obiegu (true dual), podwójnej ściany i asymetryczne;
  - szybkoreagujące: mała objętość cieczy zatrzymywanej i niższe obciążenie czynnikiem chłodniczym;
  - łatwa instalacja: wymienniki BPHE są aż o 90% mniejsze wagowo i objętościowo w porównaniu do modeli płaszczowo-rurowych o tej samej pojemności.
ALFACO Polska Sp. z o.o.

CHŁODNICE DO ZASTOSOWAŃ KOMERCYJNYCH

 • Cechy szczególne: Chłodnice powietrza dla zastosowań komercyjnych oferują najlepszą jakość dzięki zoptymalizowanemu systemowi rur i wentylatorów HFE oraz opatentowanemu dystrybutorowi czynnika chłodniczego CAL. Te energooszczędne chłodnice wykorzystują naturalne i sztuczne czynniki chłodnicze, a ich wydajności są podawane zgodnie z dyrektywą Eurovent.
 • Wydajność: Zakresy wydajności dla pojedynczych jednostek od 100 W do 150 kW
 • Zakres temperatur: od -35 do +20°C
Kelvion Central Europe Sp. z o.o.

CHŁODNICE DO ZASTOSOWAŃ PRZEMYSŁOWYCH

 • Cechy szczególne: Chłodnice przemysłowe oferują szeroką gamę dostępnych materiałów oraz opcji ułożenia wentylatorów. Projektowane specjalnie, by sprostać każdym warunkom chłodzenia, w tym wymaganiom dotyczącym przestrzeni zajmowanej przez urządzenie.
Kelvion Central Europe Sp. z o.o.

Chłodnice wentylatorowe

 • Zastosowanie: - Układy chłodzenia maszyn
  - Instalacje chłodzenia obiektów
  - Kogeneracja
  - Freecooling
Kelvion Central Europe Sp. z o.o.

EKONOMIZERY

 • Zastosowanie: Urządzenia do odzysku energii ze spalin i innych gazów.
 • Cechy szczególne: Zintegrowana konstrukcja pozwala na łatwą regulację i wpływa na elastyczność pracy systemu. Wielkość ekonomizera uzależniona jest od ilości i parametrów cieplnych spalin/powietrza oraz parametrów wody. Dodatkową zaletą urządzeń KELVION ECONOMIZER jest możliwość transformacji odzyskanego ciepła bezpośrednio do dowolnego innego medium (nośnik ciepła) np. wody, oleju grzewczego. Możliwość bezpośredniej transformacji wpływa na wzrost sprawności urządzenia.
Kelvion Central Europe Sp. z o.o.

Lamelowe wymienniki ciepła CuAl

 • Zastosowanie: - Centrale klimatyzacyjne, aparaty grzewczo-wentylacyjne, kurtyny powietrzne
  - Układy odzysku ciepła, rurki ciepła
  - Instalacje wentylacji i klimatyzacji
  - Dedykowane aplikacje
Kelvion Central Europe Sp. z o.o.

Płytowe spawane wymienniki ciepła

 • Zastosowanie: Rozwiązania specjalne stosowane w przypadku bardzo wysokich temperatur i ciśnienia.
 • Cechy szczególne: - Wszystkie elementy konstrukcyjne, które wchodzą w kontakt z mediami, są wykonane z wysokiej jakości materiałów.
  - Skręcana rama umożliwia łatwą konserwację i czyszczenie pakietu płyt.
Kelvion Central Europe Sp. z o.o.

Płytowe lutowane wymienniki ciepła

 • Cechy szczególne: - praktycznie bezobsługowe, ponieważ nie zawierają uszczelek;
  - łatwy montaż dzięki indywidualnie projektowanym króćcom;
  - maksymalne bezpieczeństwo eksploatacji dzięki surowej kontroli jakości;
  - wysoka wytrzymałość na ciśnienie i temperaturę (-200°C…+200°C; do 45 bar);
  - kompaktowa konstrukcja i mały ciężar.
Kelvion Central Europe Sp. z o.o.

Płytowe uszczelkowe wymienniki ciepła

 • Zastosowanie: Wymienniki o szerokim zakresie zastosowań, doskonałe pod względem łatwości konserwacji, wymiany i serwisu.
Kelvion Central Europe Sp. z o.o.

Skraplacze wentylatorowe

 • Zastosowanie: - Instalacje chłodzenia obiektów
  - Chillery
  - Instalacje chłodnicze
Kelvion Central Europe Sp. z o.o.

SKRAPLACZE, DRY COOLER’Y i GAS COOLER’Y dla aplikacji chłodniczych i klimatyzacyjnych

 • Cechy szczególne: Cechy tej linii produktów to: szerokie spektrum zastosowań, ciągła poprawa efektywności energetycznej, redukcja poziomu hałasu oraz wysoka trwałość.
Kelvion Central Europe Sp. z o.o.

Wymienniki basenowe – cztery linie: B, TI, REV, EVO

 • Zastosowanie: Baseny różnego typu i wielkości:
  - Wymienniki typu B - różnego typu baseny i wanny z hydromasażem.
  - Wymienniki typu TI oraz ceramiczne wymienniki ciepła EVO - szczególnie wymagające instalacje basenowe zasilane wodą słoną.
  - Wymienniki typu REV - różnego typu instalacje basenowe, wersje tytanowe mogą być zastosowane również w basenach ze słoną wodą .
 • Cechy szczególne: - niskie straty ciśnienia przy wysokich przepływach,
  - odporność na agresywne substancje zawarte w wodzie basenowej (m.in. fluor, chlor),
  - odporne na korozyjne działanie słonej wody (TI, EVO, REV),
  - wysoka wydajność cieplna oraz długotrwałe stabilne parametry pracy,
  - REV – konstrukcja 3-przejściowa po stronie rur powoduje lepsze wykorzystanie mocy cieplnej źródła,
  - kompaktowe rozmiary,
  - trwałe, niezawodne w działaniu.
 • Zakres temperatur: - wymienniki typu B - 203°C,
  - wymienniki typu TI i REV - 150°C,
  - wymienniki typu EVO - 80°C strona rurek i 60°C strona płaszcza.
SECESPOL Sp. z o.o.

Wymienniki płaszczowo – rurowe JAD

 • Zastosowanie: Znajdują wiele zastosowań dzięki wykonaniu w całości ze stali nierdzewnej oraz mnogości wersji. Ich kompaktowe rozmiary w odniesieniu do powierzchni wymiany ciepła oraz związana z tym wysoka wydajność w porównaniu do standardowych rozwiązań, są docenione przez wielu instalatorów i użytkowników.
 • Cechy szczególne: - kompaktowe rozmiary wymiennika przy dużej powierzchni wymiany ciepła,
  - oszczędność miejsca w pomieszczeniu dzięki pracy wymiennika w pozycji pionowej,
  - wyższy współczynnik wymiany ciepła w porównaniu ze standardowymi wymiennikami płaszczowo – rurowymi,
  - szeroki zakres ciśnień roboczych, przepływów, temperatur i czynników zdolnych do pracy z wymiennikiem.
 • Zakres temperatur: max. temp. do 250°C w zależności od modelu.
SECESPOL Sp. z o.o.

Wymienniki płytowe lutowane

 • Zastosowanie: SECESPOL oferuje kilka typów wymienników płytowych lutowanych:
  - Wymienniki L-line są wymiennikami płytowymi lutowanymi miedzią przeznaczonymi do standardowych instalacji grzewczych lub chłodniczych typu ciecz-ciecz.
  - Wymienniki R-line są wymiennikami płytowymi lutowanymi miedzią przeznaczonymi do pracy w instalacjach chłodniczych lub grzewczych jako parowniki i skraplacze czynników chłodniczych.
  - Wymienniki lutowane SafePLATE zostały zaprojektowane dla zastosowań wymagających wysokiej efektywności wymiany ciepła, gdzie decydujące jest wykrycie wewnętrznego wycieku pomiędzy mediami.
  - Wymienniki LUNA, zbudowane w całości z materiałów nierdzewnych, mogą być stosowane w układach ciepłowniczych lub chłodniczych o podwyższonych wymaganiach sanitarnych.
 • Zakres temperatur: - Wymienniki L-line 230°C do -195°C;
  - Wymienniki R-line 150°C;
  - Wymienniki SafePLATE 230°C do -195°C;
  - Wymienniki LUNA 200°C do -195°C.
 • Ciśnienie pracy: - Wymienniki L-line - LA, LB, LH: 3 MPa; LM, LC, LD, LE: 2,5 MPa;
  - Wymienniki R-line - R 3,2 MPa; RH 4,5 MPa;
  - Wymienniki SafePLATE - LA SP, LB SP: 3 MPa; LC SP: 2 MPa;
  - Wymienniki LUNA - LA LN, LB LN: 2 MPa; LC LN, LD LN: 1,6 MPa.
SECESPOL Sp. z o.o.

Wymienniki płytowe skręcane

 • Zastosowanie: Wymienniki płytowe skręcane zbudowane są z płyt uszczelnianych za pomocą uszczelek z tworzyw sztucznych i skręcone z użyciem ram zewnętrznych. Wymienniki te sprawdzają się najlepiej tam, gdzie średnia logarytmiczna różnica temperatur jest bardzo mała i przenoszona jest duża moc cieplna przy niskich prędkościach przepływu. Dzięki rozbieralnej konstrukcji wymiennika możliwe jest jego rozmontowanie w celu wykonania okresowych czynności serwisowych, w tym czyszczenia mechanicznego. Mnogość rozmiarów płyt, materiałów płyt i uszczelek oraz wyboru różnej geometrii kanałów przepływowych pozwalają na znalezienie zoptymalizowanego rozwiązania pod konkretne zastosowanie.
 • Zakres temperatur: w zależności od zastosowanych uszczelek: 130°C (NBR), 150°C (EPDM), 180°C (Viton).
 • Ciśnienie pracy: 6, 10, 16, 25 bar (w zależności od modelu).
SECESPOL Sp. z o.o.

Płaszczowo-rurowe wymienniki ciepła typu JAD

 • Zastosowanie: instalacje ciepłownicze i chłodnicze pracujące na parze wodnej, wodzie, oleju, glikolu i innych czynnikach grzewczych i chłodniczych.
 • Cechy szczególne: - prosta, bezawaryjna konstrukcja, bez elementów podlegajacych okresowej wymianie;
  - kompaktowa budowa, małe wymiary i masa w stosunku do osiąganych wydajności;
  - łatwość w montażu i późniejszym utrzymaniu;
  - wykonanie z odpornych na korozję stali nierdzewnych w gat. 1.4307 oraz 1.4404.
 • Zakres temperatur: w zależności od typu od 165°C do 250°C, wyższe temperatury po uzgodnieniu z producentem.
SPOMASZ Bełżyce S.A.

Płytowe skręcane wymienniki ciepła

 • Zastosowanie: instalacje CO, układy grzewcze i chłodnicze pracujące na parze wodnej, wodzie, glikolu, oleju; inne czynniki po uzgodnieniu z producentem, instalacje CWU – wymienniki w wykonaniu spożywczym
 • Cechy szczególne: - konstrukcja skręcana z wymienianymi uszczelnieniami, umożliwiająca, w przeciwieństwie do wymienników lutowanych, przeprowadzanie okresowej wymiany uszczelek, czyszczenia i odkamieniania wymiennika, dzieki czemu zachowuje on wysoką sprawność i długą żywotność;
  - możliwość niemal dowolnej rozbudowy wymiennika, aby dostosować go do zmienionych parametrów pracy;
  - wysoka sprawność wymiany ciepła, dzięki specjalnemu układowi tłoczeń płyt strumieniowych oraz dużej powierzchni wymiany ciepła, w stosunku do gabarytów wymiennika oraz w porównaniu do wymienników rurowych;
  - wykonanie płyt strumieniowych ze stali nierdzewnej z dodatkiem molibdenu gat. 1.4404 zapewniające wysoką odporność na korozję.
 • Zakres temperatur: do 150°C
SPOMASZ Bełżyce S.A.

Wymienniki płaszczowo-płytowe spawane TRANTER

 • Zastosowanie: wymienniki stosowane w instalacjach podgrzewu wody w sieciach grzewczych, jako separatory obiegów o różnych ciśnieniach, w układach grzania parą, instalacjach odzysku ciepła, jako parowniki i skraplacze dla wszystkich czynników chłodniczych szczególnie dla układów z amoniakiem
 • Cechy szczególne: wymienniki wykonywane są jako nierozbieralne lub tez z demontowanym wkładem;
  - wymienniki praktycznie bezobsługowe, ponieważ nie zawierają uszczelek;
  - wymienniki stanowiące alternatywę dla wymienników płaszczowo-rurowych;
 • Wydajność: od 1000 do 15 000 kW;
TRANTER International AB Oddział w Polsce

Wymienniki płytowe uszczelkowe TRANTER

 • Zastosowanie: Wymienniki stosowane w układach ciecz – ciecz, zarówno w instalacjach wody lodowej jak i na styku ciecze przemysłowe (technologiczne) - woda;
 • Cechy szczególne: płyty typu GX ( Ultra-Flex ) przeznaczone szczególnie dla przepływów asymetrycznych, pozwalają na optymalizację wymiennika pod dopuszczone opory przepływu . Płyty GC-44 i GC-54 zoptymalizowane dla układów o małej różnicy temperatur ( free cooling );
  - liczba modeli w czterech typoszeregach : 37;
 • Wydajność: od 10 do 30 000 kW;
TRANTER International AB Oddział w Polsce

Podgrzewacze wody użytkowej

 • Zastosowanie: trzech różnych systemów grzewczych
 • Cechy szczególne: 12 lat gwarancji

zaślepka


Wymienniki ciepła i chłodu

 

Dawniej wymienniki ciepła i chłodu stosowane były w dużych obiektach i instalacjach, obecnie zaś są niezbędne w każdym nowym mieszkaniu, w węźle mieszkaniowym, a nawet w domach jednorodzinnych. Wiąże się to z rosnącymi wymaganiami dla instalacji i obiektów – raz wyprodukowana energia nie może być marnowana, powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe.

Nie dziwi więc fakt, że wraz ze wzrostem wymagań rośnie rola wymienników w instalacjach, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.  

Wybór urządzenia zależy m.in. od temperatury i rodzaju czynnika przepływającego przez wymiennik. Zastosowanie wymiennika zależy także w dużej mierze od jego budowy.

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl