RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pomiar zużycia mediów w domach jednorodzinnych

Analiza zużycia mediów jest istotne z punktu widzenia oszczędzania wydatków na utrzymanie domu jednorodzinnego, Fot. www.sxc.hu

Analiza zużycia mediów jest istotne z punktu widzenia oszczędzania wydatków na utrzymanie domu jednorodzinnego, Fot. www.sxc.hu

Pełne opomiarowanie zużycia mediów w domu jednorodzinnym może wydawać się z pozoru niepotrzebnym wydatkiem, wręcz ekstrawagancją. W większości budowanych obecnie domów funkcjonuje przecież licznik energii elektrycznej oraz licznik zużycia wody i gazu i wydaje się, że wystarczyłby notes i ołówek, by śledzić zużycie mediów. Jednak jedynie rzetelne rozpoznanie, które domowe urządzenia pochłaniają najwięcej energii oraz kiedy i dlaczego się tak dzieje, może być kluczem do sprawnego zarządzania domowymi finansami. Należy przede wszystkim rejestrować pobory dużych „pochłaniaczy energii”, czyli urządzeń służących wytwarzaniu ciepłej wody użytkowej, ogrzewaniu budynku czy jego wentylacji i klimatyzacji.

Zobacz także

BMETERS POLSKA sp. z o.o. news HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy PolluCom® F z odczytem zdalnym

Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy PolluCom® F z odczytem zdalnym Przyszłość ciepłownictwa dostępna już dziś – ciepłomierz kompaktowy  PolluCom® F z odczytem zdalnym

Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/2002 EED (Energy Efficiency Directive) od 25 października 2020 roku nowo instalowane ciepłomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu wskazań. W 2027 roku obowiązek ten...

Zgodnie z unijną dyrektywą 2018/2002 EED (Energy Efficiency Directive) od 25 października 2020 roku nowo instalowane ciepłomierze muszą mieć możliwość zdalnego odczytu wskazań. W 2027 roku obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich zainstalowanych urządzeń. Warto wybrać rozwiązanie, które zapewnia najszersze możliwości odczytu danych i gwarantuje najwyższą jakość pracy.

Testo Sp. z o.o. Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień

Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień

Testo, specjalista w dziedzinie technologii pomiarowej, wprowadza na rynek nową serię pirometrów, przeznaczoną do szerokiej gamy aplikacji w przemyśle. Przyrządy zasługują na uwagę ze względu na swoją...

Testo, specjalista w dziedzinie technologii pomiarowej, wprowadza na rynek nową serię pirometrów, przeznaczoną do szerokiej gamy aplikacji w przemyśle. Przyrządy zasługują na uwagę ze względu na swoją szybkość i precyzję działania, a ponadto oferują szereg funkcji mających zastosowanie np. do bezkontaktowego pomiaru wilgotności powierzchni w branży budowlanej lub do pomiarów w wyjątkowo wysokich zakresach temperatur, nawet do +1500°C, np. w przemyśle szklarskim, ceramicznym i metalowym.

Uzupełnienie liczników o popularne „mierniki mocy”, czyli proste urządzenia wkładane do gniazda rejestrujące zużycie energii elektrycznej, dostępne już za kilkadziesiąt złotych, może nie tylko dać obraz miesięcznych kosztów, ale również wskazać urządzenie, które powoduje największe zużycie energii. Jednak zasadniczym mankamentem takich „małych watomierzy” (i innych małych urządzeń pomiarowych) jest fakt, że zwykle nie najadają się one do pomiaru mocy powyżej 3 kW.

A praktyka pokazuje, że warto rejestrować pobory nie małych urządzeń domowych, takich jak pralka, lodówka czy czajnik elektryczny, ale urządzeń grzewczych czy wentylacyjnych. To one pochłaniają najwięcej energii i za pobierane przez nie media płacimy wysokie rachunki. W tym przypadku notowanie stanów licznika gazu i licznika energii zainstalowanego przez jej dostawcę na niewiele się zda. Odkryć możemy jedynie, że w zimie (o ile latem nie stosujemy „klimatyzacji” typu split) zużywamy w ciągu doby kilka razy więcej energii elektrycznej niż latem (szczególnie jeżeli używamy „termy” elektrycznej czy pompy ciepła). Jednak to i tak doskonale widać po wysokościach comiesięcznych rachunków.

Bieżące pomiary zużycia mediów stają się koniecznością w walce z wysokimi rachunkami za energię. Nie mogą one jednak obejmować jedynie pomiarów globalnego zużycia nośników, dokonywanych co miesiąc. Aby efektywnie zredukować koszty, konieczne jest dowiedzenie się, z czego wynika ich wysokość i które urządzenia i w jakim okresie są za to odpowiedzialne. Opisana w artykule metodologia jest częścią większego systemu tzw. inteligentnego budynku, opartego na systemie zarządzania BMS w koncepcji Unihome, zaprojektowanej i zrealizowanej przez autora. System składa się z wielu podsystemów i jednym z nich jest pomiar mediów. Jest on traktowany jako źródło danych dla decyzji podejmowanych przez rzeczywistą „pseudointeligencję” budynku, czyli system automatyki, który ma już zaimplementowaną wiedzę na temat kosztów poszczególnych nośników energii i wody i cały czas stara się je zoptymalizować.

Sama metoda pomiarów nie ma nic wspólnego z systemami zintegrowanej automatyki budynkowej i może być traktowana jako osobny system, niewymagający całego rozbudowanego i kosztownego systemu BMS. Nadaje się ona również dla osób, które zamiast ponosić koszty dużego systemu BMS, wolą arkusz kalkulacyjny czy nawet kalkulator i kartkę papieru i będę posługiwały się głównie swoją wiedzą i potencjałem umysłowym, by śledzić koszty mediów. Będą oni mieli trochę mniejsze efekty, ale dużo więcej satysfakcji.

Co warto mierzyć?

Jeżeli założymy, że celem pomiarów jest mniejsze zużycie mediów przy zachowaniu komfortu, to cel został dość jasno określony – należy działać tak, by zużywać jak najmniej nośników energii lub jak najtańsze (np. w taryfie II). Kwestią podstawową wydają się być rzetelne dane dotyczące aktualnych parametrów zużycia, co w przypadku mediów sprowadza się do konieczności całkowitego opomiarowania budynku. Na pewno warto mierzyć zużycie tych mediów, które generują największe wydatki, czyli gazu i energii elektrycznej oraz, ze względów ekologicznych, również wody.

Zużycie gazu

Opomiarowanie licznika gazu wydaje się być zadaniem najłatwiejszym. Niektóre montowane przez zakład gazowniczy liczniki (jak np. 6G4L) mają możliwość podłączenia zewnętrznego licznika (impulsatora), który generuje impulsy (NO) o liczbie proporcjonalnej do zużytych metrów sześciennych gazu. Nie ma możliwości ingerencji w licznik, a jego montaż polega na przyłożeniu sondy i przykręceniu jej dostarczoną śrubką.

Zużycie energii elektrycznej

Należy zainstalować licznik z wyjściem impulsowym, najlepiej jako podlicznik – według wiedzy autora zakłady energetyczne nie montują takich urządzeń. Zainstalowany tuż za licznikiem będącym własnością zakładu energetycznego podlicznik trójfazowy będzie wskazywał globalne zużycie energii elektrycznej w domu za pomocą wysyłanych impulsów.

Zużycie wody

W tym wypadku wystarczy zamontować wodomierz z przystawką impulsową, podobnie jak w przypadku licznika gazu. Pomiar ilości zużytego ciepła Pomiaru takiego dokonuje się za pomocą specjalnych ciepłomierzy, urządzeń mierzących przepływ medium oraz temperaturę zasilania i powrotu, montowanych na rurach doprowadzających ogrzane lub schłodzone medium do pomieszczeń.

Pomiar „zielonej energii”

W przypadku ciepła pozyskiwanego ze słońca instaluje się ciepłomierze, a w przypadku energii dostarczanej z paneli fotowoltaicznych czy małych elektrowni wiatrowych – specjalne liczniki energii elektrycznej.

Dalsze postępowanie

Po zainstalowaniu wszystkich wymienionych liczników należy podjąć decyzję, czy mieszkańcy sami mierzyć będą impulsy, zastosowany zostanie autonomiczny system ich pomiaru, czy też pomiar mediów zostanie wkomponowany w jakiś większy system, np. zintegrowany system zarządzania całym budynkiem (BMS). W zależności od wielkości środków, jakimi dysponujemy, zastosować można wiele różnych rozwiązań – prostych lub bardziej skomplikowanych. W domu Galia wykorzystywane jest rozwiązanie najbardziej zaawansowane, czyli pomiar mediów, który jest autonomicznym podsystemem w dużym systemie zarządzania inteligentnym budynkiem. Korzystając z opisanych powyżej urządzeń pomiarowych, podających bieżące zużycie mediów, system taki zlicza je i przetwarza w określonych odcinkach czasu oraz wizualizuje. Co jednak najważniejsze, podejmuje na tej podstawie decyzje o włączeniu bądź wyłączeniu poszczególnych urządzeń domowych, redukując zapotrzebowanie na nośniki energii oraz wodę.

Zaawansowany system pomiaru

Na rys. 1 pokazano aktualne zużycie energii elektrycznej (kolor zielony) w opomiarowanym domu. Jak widać, każde włączenie urządzeń, szczególnie tych o znacznej mocy, jak pompa ciepła czy przepływowy ogrzewacz wody, powoduje skoki zużycia energii elektrycznej. Podziałka skali osi pionowej nie jest tu precyzyjnie skalibrowana – obrazuje jedynie zjawisko. Podejmowanie jakichkolwiek decyzji na podstawie tak niestabilnego zużycia energii elektrycznej nie jest racjonalne – nawet określenie aktualnego zużycia prądu nastręcza trudności, nie mówiąc już o przewidywaniu czy analizie zużycia energii w dłuższym czasie. Dlatego też system, stosując metody matematyczne, w czasie rzeczywistym automatycznie wylicza uśrednione zużycie (linia czerwona na rys. 1), wskazując na ich podstawie przewidywane średnie dobowe zużycie energii elektrycznej. Waha się ono w okresie zimowym od 1 do 1,25 kWh na godzinę.

Rys. 1. Zużycie energii elektrycznej i gazu w testowym budynku inteligentnym – domu Galia(15/16 stycznia 2011 r.): zielona linia: aktualne zużycie energii elektrycznej, czerwona linia: uśrednione zużycie energii elektrycznej, żółta linia: zużycie gazu,.

Rys. 1. Zużycie energii elektrycznej i gazu w testowym budynku inteligentnym – domu Galia (15/16 stycznia 2011 r.): zielona linia: aktualne zużycie energii elektrycznej, czerwona linia: uśrednione zużycie energii elektrycznej, żółta linia: zużycie gazu, zielona linia: zużycie wody

System BMS, widząc, jakie jest aktualne i przewidywane zużycie energii, może włączać (jak to czyni w opisywanym domu) także zasilanie z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej, tak aby maksymalnie wykorzystać „zielony prąd” na potrzeby budynku, a dopiero w ostateczności zasilać nim grzałki dogrzewające c.w.u. Jedynie system, który ocenia zużycie energii w danej chwili i w przyszłości, jest w stanie efektywnie zarządzać wykorzystaniem energii odnawialnej przetworzonej w energię elektryczną, przełączając poszczególne odbiorniki na „zielony prąd” wtedy, gdy ma to ekonomiczne uzasadnienie.

Zużycie gazu

Analiza impulsów pochodzących z gazomierza jest bardzo prosta, ponieważ odbiorników gazu zwykle nie ma w domu wiele i w tym przypadku nie wchodzą w grę tak duże wahania poboru jak zużywanego prądu. Na rys. 1 linia żółta obrazuje zużycie gazu w testowym domu mieszkalnym w analizowanym okresie. Było ono stabilne, a odpowiadała za nie kuchenka gazowa, działająca przez określony czas z tą samą liczbą aktywnych palników. Minimalne zużycie gazu jest również efektem optymalizacji dokonywanej przez system BMS.

Warto może w tym miejscu przytoczyć krótką historię. Dom Galia został wyposażony w system grzewczy oparty na nowoczesnym dwufunkcyjnym gazowym kotle kondensacyjnym renomowanej firmy. Ale już po w pierwszym sezonie grzewczym okazało się, że jego wydajność znacznie odbiega od gwarantowanej przez dostawcę „102-proc.” sprawności, czy raczej efektywności. W kolejnym sezonie, kiedy budynek został już opomiarowany, a sprawność procesu ogrzewania monitorowana przez system BMS, okazało się, że realna sprawność kotła jest o ponad 20% niższa od oczekiwanej.

Zakładając jakiś błąd w pracy urządzenia, wezwano służby serwisowe, które opasały kocioł sondami. Po kilku godzinach pomiarów serwisant przedstawił wydruk, z którego jasno wynikało, że sprawność kotła wynosi niewiele ponad 80%, a to dlatego, że z zakładu gazowniczego nie dociera do niego metan, czyli spodziewany gaz wysokometanowy GZ 50, o zawartości metanu nie mniejszej niż 98,14%, tylko świadomie zaazotowany przez gazownię gaz GZ 35 o zawartości metanu min. 69,4%, a resztę stanowi azot, który kocioł musi podgrzać, by pozbyć się go z paliwa. Tak więc mniejsza o 20% sprawność kotła gazowego została uzasadniona dostarczanym odbiorcy w okresie zimowym (w majestacie obowiązującego prawa i przepisów) niepalnym azotem.

Z tego powodu, właśnie dzięki precyzyjnemu pomiarowi mediów, piękny markowy kocioł kondensacyjny stał się w następnym sezonie grzewczym jedynie drugim rezerwowym (a obecnie już tylko trzecim awaryjnym) urządzeniem podgrzewającym w zimie wodę na potrzeby c.o. i c.w.u. Głównymi urządzeniami grzewczymi stały się kominek z płaszczem wodnym i pompa ciepła. Historia ta pokazuje, że mimo iż dostarczany do naszych mieszkań gaz jest nośnikiem bardzo wygodnym, jest on relatywnie drogi, biorąc pod uwagę jego faktyczną wartość opałową, szczególnie w okresie zimowym.

Analiza zużycia wody

Na rys. 1 pokazano również zużycie wody (linia niebieska), jednak przy zastosowanej skali nałożyło się ono praktycznie na oś „x”. Badanie zużycia wody jest o tyle ważne, że czysta słodka woda już niedługo stanie się na świecie towarem bardzo poszukiwanym, o znaczeniu wręcz strategicznym. Pomimo że w Polsce mamy stosunkowo mało wody pitnej, nie przykładamy należytej wagi do jej oszczędzania i w efekcie zużywamy znacznie więcej wody, niż wynosi średnia europejska. Badanie i opomiarowanie jej indywidualnego zużycia już niedługo stanie się koniecznością, a uświadomiony ekologicznie właściciel domu nie powinien o tym zapominać. W domu Galia funkcjonuje eksperymentalny system powtórnego wykorzystywania wody szarej (do spłukiwania toalet), który sprawia, że zużycie wody jest praktycznie minimalne. Do celów ogrodowych (podlewanie, czyszczenie itp.) wykorzystywana jest magazynowana woda deszczowa. Ścieki są na bieżąco przerabiane przez złoża bakteryjne, tak więc dom i w tym zakresie nie emituje zanieczyszczeń.

Inne możliwości wykorzystania pomiarów zużycia mediów

Instalacja rozbudowanego systemu BMS i liczników zużycia energii skoordynowanych z ciepłomierzami otwiera nowe możliwości sterowania, np. włączaniem poszczególnych urządzeń grzewczych. W przypadku domu Galia po rozpaleniu kominka z płaszczem wodnym staje się on głównym źródłem ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. Jeżeli system BMS stwierdzi, że kominek wygasł, automatycznie włączy pompę ciepła, a jeżeli i ta by zawiodła – kocioł gazowy (zdarza się to średnio raz w sezonie grzewczym). Oczywiście autor nie poleca dla każdego budynku aż tak rozbudowanego systemu – w tym przypadku zestaw ten jest raczej wynikiem stopniowego wprowadzania kolejnych urządzeń, których wydajność testowano.

Jak widać na rys. 2, przedstawiającym ekran sterujący systemu BMS, ciepłomierze podają wielkość energii cieplnej aktualnie przekazywanej do budynku (w zadanym czasie), a dodatkowy blok regulacyjny (w którym zbiegają się trzy rury urządzeń grzewczych) ustawia temperaturę wody dla systemu c.o., tak by zminimalizować straty. Temperatura medium grzewczego dla grzejników, podłóg i dogrzewania powietrza po rekuperacji, czyli 40,1°C, została uznana przez system BMS za najbardziej optymalną w danym momencie.

Temperatura medium powracającego to 23,5°C i w takich warunkach system działa z największą chwilową sprawnością. Rozbudowany system pomiaru mediów daje zatem również nowe możliwości regulacyjne, a co za tym idzie, oszczędności kosztów eksploatacji całego budynku.

Podgląd systemu c.o.

Rys. 2. Bieżący podgląd systemu c.o. w testowym budynku


Źródło: Archiwum autora

Podsumowanie

Pełne opomiarowanie domów jednorodzinnych powinno być dla ich mieszkańców dużo ważniejsze niż np. instalacja zbędnych gadżetów, masowo montowanych w nowych domach, a jest przy tym znacznie tańsze. Wykorzystywać do tego celu można zarówno mały, jak i bardzo rozbudowany system pomiarów i analiz. W każdej sytuacji warto pamiętać, że aż 75% kosztów budynku w całym okresie jego użytkowania to koszty eksploatacyjne. Przy stale wzrastających cenach nośników energii i wody uświadomienie sobie rzeczywistego zużycia mediów może stać się w niedalekiej przyszłości warunkiem komfortowego życia w nowym domu. Dlatego właściciele domów powinni rozpocząć zabawę w „łowcę nadmiernych kosztów” w budżecie domowym od analizy zużywanych mediów, a szybko może się okazać, że stać ich na znacznie więcej, niż im się do tej pory wydawało.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Agnieszka Agnieszka, 06.03.2019r., 14:52:34 Polecam, dla ułatwienia sobie życia, skorzystać ze świetnego rozwiązania jakim jest OneMeter. Jest to prosty w użyciu miernik zużycia energii elektrycznej z dedykowaną aplikacją.

Powiązane

Joanna Ryńska Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja

Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja Nowoczesne ciepłomierze – zdalny odczyt i dwustronna komunikacja

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać...

Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać zdalny odczyt wskazań, albo będą musiały zostać wyposażone w tę funkcjonalność wkrótce.

Joanna Ryńska Ciepłomierze indywidualne – wybrane prawne i ekonomiczne aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Ciepłomierze indywidualne – wybrane prawne i ekonomiczne aspekty doboru, montażu i eksploatacji Ciepłomierze indywidualne – wybrane prawne i ekonomiczne aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Wymagania prawne dla dostawców ciepła i jego odbiorców rosną wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań, są także narzędziem służącym wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko. Nowe ciepłomierze...

Wymagania prawne dla dostawców ciepła i jego odbiorców rosną wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań, są także narzędziem służącym wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko. Nowe ciepłomierze są również elementem systemów inteligentnych budynków i mają się przyczyniać nie tylko do zwiększenia komfortu, ale i obniżania kosztów eksploatacji.

Waldemar Joniec Pomiar mediów komunalnych

Pomiar mediów komunalnych Pomiar mediów komunalnych

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji....

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji. Stają się też wsparciem przy budowaniu systemów inteligentnych budynków i miast. Są również narzędziem służącym wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko.

wj Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych

Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych

Inteligentne liczniki wody i ciepła z systemami informatyczno-komunikacyjnymi to obecnie nieodzowny element optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Informacja o zużywanych mediach służy m.in. do optymalizacji...

Inteligentne liczniki wody i ciepła z systemami informatyczno-komunikacyjnymi to obecnie nieodzowny element optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Informacja o zużywanych mediach służy m.in. do optymalizacji ich dostaw oraz obniżania kosztów wytwarzania i dystrybucji. Staje się też podstawą do budowania nie tylko systemów inteligentnych budynków, ale i miast.

kr Inteligentne ciepłomierze

Inteligentne ciepłomierze Inteligentne ciepłomierze

Ogrzewanie budynków wielorodzinnych wymaga odpowiedniego opomiarowania – jego brak utrudnia rozliczenie poszczególnych lokali. Ciepło pobierane przez lokatorów mierzone jest za pomocą ciepłomierzy, które...

Ogrzewanie budynków wielorodzinnych wymaga odpowiedniego opomiarowania – jego brak utrudnia rozliczenie poszczególnych lokali. Ciepło pobierane przez lokatorów mierzone jest za pomocą ciepłomierzy, które obecnie dają wiele możliwości sprawnego odczytu danych.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

wj Inteligentne sieci i systemy pomiarowe

Inteligentne sieci i systemy pomiarowe Inteligentne sieci i systemy pomiarowe

Inteligentne liczniki wody, ciepła i energii elektrycznej wraz z systemami informatyczno-komunikacyjnymi są nieodzowne do optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Pełne opomiarowanie i wiedza o zużywanych...

Inteligentne liczniki wody, ciepła i energii elektrycznej wraz z systemami informatyczno-komunikacyjnymi są nieodzowne do optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Pełne opomiarowanie i wiedza o zużywanych mediach są także niezbędne do realizacji takich ambitnych celów, jak pakiet energetyczny 3×20 (20% mniej emisji CO2, 20% energii ze źródeł odnawialnych i 20-proc. wzrost efektywności energetycznej). Cel ten wymaga działania zarówno ze strony konsumentów, jak i producentów urządzeń oraz dostawców...

dr hab. inż. Paweł Michnikowski, dr inż. Maciej Grzywacz Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników

Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników

W artykule opisano najczęstsze przyczyny błędów w rozliczaniu indywidualnych kosztów ogrzewania na podstawie odczytów podzielników montowanych na grzejnikach. Wskazano problemy lokatorów wynikające z błędnych...

W artykule opisano najczęstsze przyczyny błędów w rozliczaniu indywidualnych kosztów ogrzewania na podstawie odczytów podzielników montowanych na grzejnikach. Wskazano problemy lokatorów wynikające z błędnych rozliczeń lokali w budynkach wielorodzinnych.

Redakcja RI Smart metering ciepła

Smart metering ciepła Smart metering ciepła

Nowoczesne technologie opomiarowania mediów coraz dynamiczniej wkraczają na rynek. Smart metering jest pojęciem używanym na razie głównie w kontekście liczników energii elektrycznej, ale inteligentne opomiarowanie...

Nowoczesne technologie opomiarowania mediów coraz dynamiczniej wkraczają na rynek. Smart metering jest pojęciem używanym na razie głównie w kontekście liczników energii elektrycznej, ale inteligentne opomiarowanie wkracza także do przesyłu i zużycia ciepła, wody i gazu. Za kilka lat standardem będą kompleksowe systemy zbierania, przesyłania i przetwarzania danych wraz z całą infrastrukturą komunikacyjną i urządzeniami pomiarowymi.

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentne liczniki. Ciepłomierze

Inteligentne liczniki. Ciepłomierze Inteligentne liczniki. Ciepłomierze

Dobry ciepłomierz jest możliwie dokładny, bezawaryjny i wyposażony w opcję zdalnego odczytu. Jeszcze lepiej, gdy producent dostarcza urządzenie razem z odpowiednim oprogramowaniem, wtedy zarządca budynku...

Dobry ciepłomierz jest możliwie dokładny, bezawaryjny i wyposażony w opcję zdalnego odczytu. Jeszcze lepiej, gdy producent dostarcza urządzenie razem z odpowiednim oprogramowaniem, wtedy zarządca budynku lub sieci sam może dokonywać odczytów. System może stanowić uzupełnienie inteligentnego budynku – takie rozwiązania są możliwe dzięki rozwojowi elektroniki i automatyki procesów.

mgr inż. Katarzyna Rybka Bezinwazyjny odczyt licznika

Bezinwazyjny odczyt licznika Bezinwazyjny odczyt licznika

W dobie mobilnego przesyłu danych i coraz większej automatyzacji procesów kwestią czasu było wykorzystanie tych technik w urządzeniach pomiarowych. Producenci oferują wiele urządzeń i systemów przeznaczonych...

W dobie mobilnego przesyłu danych i coraz większej automatyzacji procesów kwestią czasu było wykorzystanie tych technik w urządzeniach pomiarowych. Producenci oferują wiele urządzeń i systemów przeznaczonych do zdalnego odczytu – wybór zależy od specyfiki układu, w którym miałyby one zostać zastosowane. Na szczególną uwagę zasługują sieci M-Bus i Ethernet oraz coraz bardziej rozwijana bezprzewodowa technologia GSM.

Redakcja RI Technologie pomiaru ciepła

Technologie pomiaru ciepła Technologie pomiaru ciepła

Rozwój elektroniki stosowanej w przelicznikach ciepłomierzy oraz ciągle doskonalone przetworniki przepływu i obustronna komunikacja zapewniają nie tylko pomiar zużycia ciepła, ale też stały monitoring...

Rozwój elektroniki stosowanej w przelicznikach ciepłomierzy oraz ciągle doskonalone przetworniki przepływu i obustronna komunikacja zapewniają nie tylko pomiar zużycia ciepła, ale też stały monitoring pracy sieci, węzłów cieplnych oraz instalacji. Nowe urządzenia dają ciepłownikom i zarządcom budynków narzędzie pozwalające na planowanie dostaw oraz szybkie i adekwatne do zdarzenia reakcje na stany awaryjne. Oferowanych jest wiele technologii pomiaru oraz odczytu i transmisji danych.

Redakcja RI Technologie zdalnego odczytu mediów komunalnych

Technologie zdalnego odczytu mediów komunalnych Technologie zdalnego odczytu mediów komunalnych

Postęp w elektronice i informatyce, a także możliwość radiowej transmisji danych pozwoliły na szybki rozwój technologii zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Opomiarowanie zużycia mediów komunalnych i...

Postęp w elektronice i informatyce, a także możliwość radiowej transmisji danych pozwoliły na szybki rozwój technologii zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Opomiarowanie zużycia mediów komunalnych i monitorowanie pracy instalacji stało się standardem. Technologie te są stale doskonalone i wyposażane w nowe funkcje, zwłaszcza w zakresie monitorowania i zarządzania pracą instalacji oraz obróbki danych, zarówno na poziomie administratora budynków, jak i dostawcy mediów (zakładów wodociągowych, gazowni...

mgr inż. Bożena Blum Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła Rozliczanie kosztów ciepła

Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej...

Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody w liczniki do rozdziału ciepła na cele centralnego ogrzewania i na podgrzanie wody wodociągowej. W Polsce stan wyposażenia budynków w liczniki ciepła jest niewystarczający.

Piotr Komoniewski Opomiarowanie mediów

Opomiarowanie mediów Opomiarowanie mediów

Głównym elementem składowym naliczanych czynszów w budynkach wielolokalowych jest ciepło, dlatego istotne jest jego prawidłowe i sprawiedliwe naliczenie. Do tego celu potrzebny jest dobrze dobrany system...

Głównym elementem składowym naliczanych czynszów w budynkach wielolokalowych jest ciepło, dlatego istotne jest jego prawidłowe i sprawiedliwe naliczenie. Do tego celu potrzebny jest dobrze dobrany system rozliczeniowy oraz urządzenie, którego powtarzalność pomiaru, a przez to sposób naliczania zużycia jest wysoce precyzyjny.

Redakcja RI Nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu

Nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu Nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu

Klienci oczekują ciepłomierzy dokładnych, trwałych, o coraz niższych kosztach odczytu, a także pozwalających na stały monitoring pracy sieci czy instalacji. Spełnienie tych oczekiwań jest możliwe dzięki...

Klienci oczekują ciepłomierzy dokładnych, trwałych, o coraz niższych kosztach odczytu, a także pozwalających na stały monitoring pracy sieci czy instalacji. Spełnienie tych oczekiwań jest możliwe dzięki rozwijaniu elektroniki, stale doskonalonej w urządzeniach, oraz sieci umożliwiających dwustronną komunikację.

Jerzy Kosieradzki Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o. Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie...

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie dowie się, co zrobić, by płacić jak najmniej. Nie wszystkie propozycje w tych poradnikach zawarte to rzeczywiście dobre rady, gdyż zbyt często dotyczą wyłącznie kosztów eksploatacyjnych, z pominięciem nakładów inwestycyjnych. Nie dotyczy to jednak ciepłomierzy, w budowie i działaniu których nastąpił...

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy...

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy naliczający opłaty mieszkańcom stosują urządzenia wykorzystujące przewodową i bezprzewodową technologię odczytu. Prognozy wskazują na stały wzrost zapotrzebowania na urządzenia i usługi tego typu. Rozwój elektroniki i informatyki umożliwia dostawcom oferowanie coraz bardziej funkcjonalnych urządzeń...

Olgierd Romanowski Wyposażenie węzła ciepłowniczego w narzędzia pomiarowe

Wyposażenie węzła ciepłowniczego w narzędzia pomiarowe Wyposażenie węzła ciepłowniczego w narzędzia pomiarowe

Podział kosztów ogrzewania wiąże się z ustaleniem, jaka część ciepła dostarczonego do budynku została zużyta do ogrzewania, a ile ciepła służyło do podgrzania ciepłej wody. Wymaga to wyposażenia dwufunkcyjnego...

Podział kosztów ogrzewania wiąże się z ustaleniem, jaka część ciepła dostarczonego do budynku została zużyta do ogrzewania, a ile ciepła służyło do podgrzania ciepłej wody. Wymaga to wyposażenia dwufunkcyjnego węzła ciepłowniczego, szeregowo-równoległego, w dodatkowe narzędzia pomiarowe oprócz wymaganego przepisami układu pomiarowo-rozliczeniowego na przyłączu sieci ciepłowniczej. W artykule przedstawiono możliwe warianty uzbrojenia, oceniono też ich praktyczną przydatność.

opr. red. Budynek inteligentny – możliwości pomp obiegowych i cyrkulacyjnych

Budynek inteligentny – możliwości pomp obiegowych i cyrkulacyjnych Budynek inteligentny – możliwości pomp obiegowych i cyrkulacyjnych

Jeśli mianem inteligentnego określimy budynek energooszczędny, bezobsługowo dostosowujący się do aktualnych potrzeb, umożliwiający zdalne sterowanie i „uczący się” (wykorzystujący zebrane dane do optymalizacji...

Jeśli mianem inteligentnego określimy budynek energooszczędny, bezobsługowo dostosowujący się do aktualnych potrzeb, umożliwiający zdalne sterowanie i „uczący się” (wykorzystujący zebrane dane do optymalizacji pracy i współpracy instalacji oraz do autodiagnostyki), to te same cechy powinny wyróżniać pracujące w nim urządzenia, w tym pompy obiegowe i cyrkulacyjne.

Bartosz Pijawski Ewolucja wentylacji i chłodzenia budynków biurowych

Ewolucja wentylacji i chłodzenia budynków biurowych Ewolucja wentylacji i chłodzenia budynków biurowych

Blisko 300 lat temu, wraz z rozwojem handlu i przemysłu oraz administracji konieczne stało się zapewnienie rosnącej liczbie pracowników biurowych odpowiednich warunków pracy. Szybko dostrzeżono, że decydowały...

Blisko 300 lat temu, wraz z rozwojem handlu i przemysłu oraz administracji konieczne stało się zapewnienie rosnącej liczbie pracowników biurowych odpowiednich warunków pracy. Szybko dostrzeżono, że decydowały one o jej wydajności i jakości. Przełomem w budynkach biurowych było zastosowanie oświetlenia elektrycznego, a następnie także klimatyzacji. Opracowane na początku XX wieku technologie chłodzenia budynków biurowych są stale doskonalone m.in. dzięki coraz większym możliwościom, jakie daje elektronika...

Redakcja RI TIM szkoli na targach Expopower

TIM szkoli na targach Expopower

Czy inteligentne budynki to luksus czy oszczędności? Jakie są możliwości współpracy urządzeń fotowoltaicznych z systemem elektroenergetycznym? Dlaczego warto stosować różne źródła światła? – na te pytania...

Czy inteligentne budynki to luksus czy oszczędności? Jakie są możliwości współpracy urządzeń fotowoltaicznych z systemem elektroenergetycznym? Dlaczego warto stosować różne źródła światła? – na te pytania będą odpowiadać eksperci podczas targów Expopower (14-16 maja 2013 roku) w Poznaniu.

Joanna Ryńska Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w budynku inteligentnym

Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. – same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej...

Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. – same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej przez całą instalację. W procesie doboru i eksploatacji tych urządzeń ważne jest uwzględnienie rozwiązań, które pozwolą pompom automatycznie dostosować się do warunków panujących w budynkach, a tym samym uzyskać znaczne oszczędności energii.

Waldemar Joniec Opomiarowanie zużycia mediów i zdalny odczyt

Opomiarowanie zużycia mediów i zdalny odczyt Opomiarowanie zużycia mediów i zdalny odczyt

Ten rok przyniósł wiele wydarzeń, które zmienią budownictwo i branżę usług komunalnych. Ograniczenia spowodowane pandemią przyspieszą m.in. proces digitalizacji w przedsiębiorstwach wodociągowych i ciepłowniczych....

Ten rok przyniósł wiele wydarzeń, które zmienią budownictwo i branżę usług komunalnych. Ograniczenia spowodowane pandemią przyspieszą m.in. proces digitalizacji w przedsiębiorstwach wodociągowych i ciepłowniczych. Także administracja i obsługa budynków przejdą przyspieszony proces cyfryzacji zarządzania i nadzoru nad instalacjami. Paradoksalnie pandemia nie zahamuje rozwoju, ale przyczyni się do szybszego wdrażania unijnych zaleceń dotyczących opomiarowania i zużycia mediów oraz inteligentnych budynków.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.