RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

 Zestaw kolektorów słonecznych
Fot. WJ

 Zestaw kolektorów słonecznych


Fot. WJ

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce niemożliwe, gdyż odnoszą się one do samego kolektora, a nie całej instalacji – wymaga to uwzględniania przez projektantów przy doborze urządzeń i projektowaniu instalacji.
Wraz z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego rosnąć będzie znaczenie instalacji solarnych wspomagających pracę układów c.o., a nie tylko c.w.u.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Kolektory słoneczne stają się w Polsce coraz popularniejsze. To m.in. wpływ sąsiadów, którzy kolektory „już mają”, i reklam dofinansowania z NFOŚiGW sprawił, że stale przybywa instalacji solarnych służących do przygotowywania ciepłej wody. Z drugiej strony przybywa też niezadowolonych, którzy narzekają, że instalacje nie dają tyle c.w.u., ile oczekiwali.

Przygoda autora z kolektorami zaczęła się ponad 10 lat temu – właśnie od niezadowolenia z działania przydomowej instalacji. Posadowione na gruncie cztery duże płaskie kolektory nie były w stanie zapewnić przez całe lato wystarczającej ilości ciepłej wody użytkowej. Skłoniło to autora do przebadania kilkunastu różnych kolektorów i za każdym razem deklarowane parametry uzysku energii nie potwierdzały się w praktyce.

Przyczyna tych rozbieżności jest banalna: producenci kolektorów, zarówno płaskich, jak i próżniowych, podają zazwyczaj wyniki badań tylko dla samych urządzeń, a nie całych instalacji, nie biorąc odpowiedzialności za te ostatnie. A to, jak kolektor działa, zależy w dużej mierze właśnie od instalacji.

Renomowani producenci kolektorów czasem wprost informują w ulotkach, że nawet wysokiej klasy kolektor słoneczny może nie zagwarantować optymalnego działania instalacji solarnej. Efektywność zależy bowiem od doboru całego systemu, a nie parametrów pojedynczego elementu.

Dzieje się tak z wielu względów, głównie z powodu wpływu zewnętrznych warunków pracy i braku optymalizacji całego układu solarnego. Wieloletnie prace autora skupiały się właśnie na optymalizacji w warunkach rzeczywistych pracy instalacji składającej się z kolektora, przewodów, grupy solarnej, wężownicy w zasobniku oraz odpowiedniego sterownika zarządzającego, tak by uzyskać maksymalne efekty.

W domu testowym Galia zbudowano osiem stanowisk do badania kolektorów słonecznych stojących obok siebie. Badano również wpływ zmiany położenia powierzchni kolektora względem słońca – w tym zakresie dobre wyniki uzyskano zwłaszcza w przypadku kolektorów rurowych.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki optymalizacji są bardzo obiecujące i można z powodzeniem zwiększyć efektywność pracy instalacji solarnej w stosunku do klasycznie montowanego zestawu.

Jednak w dalszym ciągu jest to wydajność mniejsza od teoretycznej, którą podają producenci kolektorów. Podobnie jak z samochodami − uzyskanie podawanego przez producenta poziomu zużycia paliwa w warunkach rzeczywistych jest bardzo trudne, zwłaszcza jeśli uwzględnić cały rok eksploatacji.

Kolektory współpracują w instalacji z przewodami doprowadzającymi medium (glikol), zasobnikami, sterownikami. Z wieloletniego monitoringu pracy instalacji w warunkach rzeczywistych z różnymi kolektorami wynika, że kolektor płaski o wydajności ponad 525 kWh/m2 rocznie daje w praktyce 337–431 kWh/m2 [1] – tak wpływa na niego współpracująca instalacja. Jest to istotna różnica nie tylko przy liczeniu zapotrzebowania na c.w.u., ale zwłaszcza przy obliczeniach dotyczących układu wspomagania ogrzewania.

W przypadku kolektorów rurowych próżniowych zależności są jeszcze bardziej złożone, a wyniki przeprowadzonych optymalizacji pracy instalacji nawet bardziej zachęcające. W warunkach rzeczywistych wydajność pracy zoptymalizowanej instalacji można zwiększyć o 35–60% w stosunku do instalacji standardowej, zbliżając się czy nawet przekraczając wartość 525 kWh/m2/a (choć istnieje kilka metod liczenia powierzchni czynnej kolektora).

Prowadzone doświadczenia wykazały, że największy wpływ na wzrost efektywności miało zmienne (dynamiczne) ustawienie kolektorów względem przesuwającego się słońca – układy nadążne pozwalają zwiększyć efektywność nawet o 60%. Skutecznym sposobem zwiększania efektywności pracy instalacji są układy dzielone, czyli włączające się kolejno poszczególne sekcje skierowane w różnych kierunkach pod kątem drogi, którą pokonuje słońce.

Wyniki dla obu rodzajów kolektorów są zależne od wielu czynników i w praktyce pomiędzy instalacjami występują znaczne różnice. Być może dlatego instalacje budowane w ramach programów wsparcia oferowanych przez NFOŚiGW nie podlegają obowiązkowi montowania ciepłomierzy, gdyż wielce prawdopodobne jest, że większość instalacji nie spełniłaby założonych w projektach uzysków 525 kWh/m2 energii w ciągu roku, choć każdy dotowany kolektor musi mieć badania na zgodność z PN-EN 12975 [2].

Czy wymóg zgodności z podstawową normą, a nie rzeczywista wydajność energetyczna instalacji to właściwa droga dla tworzenia rynku ochrony środowiska?

W Niemczech rozwiązano to w ten sposób, że oprócz badania na zgodność kolektorów słonecznych z normami EN (SolarKeymark) wprowadzono również znak Niebieskiego Anioła (Der Blaue Engel), przyznawany wg wytycznych RAL UZ 73 [3] produktom wyróżniającym się ekologicznym wytworzeniem i właśnie efektywnością energetyczną. Takie kolektory muszą się wykazać udokumentowanym uzyskiem w wysokości minimum 525 kWh/m2/a.

Projektowanie instalacji z kolektorami słonecznymi

Istotne znaczenie ma nie tylko kwestia samego kolektora, ale również optymalizacja sposobu odbioru energii cieplnej. Większość instalacji solarnych jest obecnie projektowana „na okres największego nasłonecznienia”, by zaspokoić 90% zapotrzebowania na c.w.u. 

Oznacza to w praktyce takie zaprojektowanie instalacji, aby była ona zabezpieczona przed przegrzaniem w okresie letnim, gdy odbiór jest minimalny lub wcale go nie ma, np. w czasie urlopu użytkowników. 

Zasadniczo projektuje się tak, aby praca instalacji była bezpieczna latem, a nie, by była również efektywna przez cały rok. Taka filozofia projektowania wyklucza wręcz możliwość zastosowania kolektorów do wspomagania instalacji c.o. w okresach przejściowych, ponieważ instalacje solarne są świadomie niedoszacowane (sztucznie pomniejszone) właśnie ze względu na bezpieczeństwo ich użytkowania latem, a nie na jak największy uzysk wiosną czy jesienią.

Świadome niedoszacowanie instalacji solarnych jest, zdaniem autora, jedym z najczęstszych błędów w założeniach projektowych. 

Instalacje przydomowe i przemysłowe powinny być projektowane tak, by mogły wspomagać centralne ogrzewanie w okresach przejściowych. Pomniejszanie instalacji, aby można było zapanować nad nadwyżką ciepła latem, kiedy zapotrzebowanie jest najmniejsze, nie jest uzasadnione ze względów ekonomicznych. 

Włączenie do takiej „standardowej” instalacji kolejnych dwóch kolektorów płaskich to dodatkowy wydatek inwestycyjny rzędu 20–30%, a uzysk, zwłaszcza w okresie wiosennym i jesiennym, znacznie większy. 

W instalacjach takich ważna jest kwestia wykorzystania nadmiaru energii latem, szczególnie podczas przerw w rozbiorze ciepłej wody. Istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo instalacjom przy za dużej ilości energii, np.:

  • automatyczne odwracanie się od słońca kolektorów nadążnych, 
  • tłoczenie i składowanie energii w gruntowym wymienniku, a następnie odzyskiwanie jej przy wykorzystaniu pomp ciepła,
  • zrzucanie nadmiaru energii do przydomowych basenów. 

Ta ostatnia metoda sprawdza się w praktyce, ponieważ daje duże możliwości rozbudowywania instalacji solarnej, a jedyne „niebezpieczeństwo”, z jakim się wiąże, to podgrzana do 32°C woda w basenie. Przy obecnych cenach przydomowych basenów ogrodowych jest to również najtańsza metoda zagospodarowywania nadmiaru energii słonecznej latem

W domu eksperymentalnym Galia w okresach największego nasłonecznienia i niskich rozbiorów c.w.u. instalacja kieruje nadmiar energii do basenu o pojemności 35 m3 i rzadko zdarza się, by temperatura w nim dochodziła do 34°C, co jest raczej powodem do zadowolenia niż zmartwień domowników. Jest to jednak temat na tyle obszerny, że zasługuje na odrębny artykuł.

Instalacje, które mogą zapobiec negatywnym skutkom nadmiaru energii słonecznej w okresie letnim, można zatem zaprojektować tak, by były to układy nastawione na zaspokojenie zapotrzebowania na c.w.u. i jednocześnie wspomagające niskotemperaturowe systemy centralnego ogrzewania.

Projektant jest w stanie obliczyć realne wydajności instalacji w okresach od marca do maja i od września do października, zatem możliwe jest też obliczenie, ilu kolektorów słonecznych wymagać będzie wspomaganie instalacji c.o.

Sprowadza się to do pięciu punktów (rozpatrujemy wariant ze zrzutem nadmiaru ciepła do basenu):

  • obliczenia mocy na pokrycie strat energii na cele c.o. w ogrzewanej kubaturze w okresie od września do października,
  • obliczenia zapotrzebowania na c.w.u. i zaprojektowanie wolnostojącego basenu jako dodatkowego odbiornika nadwyżki energii latem,
  • zbudowanie lub rozbudowa istniejącej kotłowni w celu montażu odpowiedniej wielkości zasobnika (lub zasobników) buforowego z wężownicami, które są w stanie efektywnie (całkowicie) odebrać energię z dobranej liczby kolektorów słonecznych,
  • zainstalowanie zestawu kolektorów próżniowych odpowiedniej mocy,
  • zainstalowanie systemu automatyki budynkowej, która będzie „inteligentnie” reagowała na zapotrzebowanie na energię do celów c.o. i automatycznie dogrzewała wodę energią elektryczną (grzałkami elektrycznymi lub pompą ciepła).

Warto podkreślić, że warunki dofinansowania NFOŚiGW dopuszczają możliwość rozbudowania dotowanej instalacji solarnej w celu podgrzewania wody basenowej, choć nie zawsze i nie dla każdego basenu.

Praca instalacji solarnych latem i w okresach przejściowych

Działanie takich instalacji sprowadza się do dwóch niezależnych trybów pracy:

  • tryb letni: podgrzewanie wody w zasobniku (zasobnikach) przez kolektory słoneczne na potrzeby c.w.u. Jeśli temperatura wody po okresie dużego zachmurzenia okaże się zbyt niska, następuje automatyczne dogrzewanie energią elektryczną bądź grzałką w zasobniku lub podgrzewaczu przepływowym albo za pomocą pompy ciepła;
  • tryb zimowy: podgrzewanie w zasobniku (zasobnikach) przez kolektory słoneczne wody na potrzeby c.o., a następnie dogrzewanie jej energią elektryczną i kierowanie do niskotemperaturowej powierzchniowej instalacji ogrzewania (najczęściej 35°C) i ogrzewanie domu przez podłogi lub/i ściany do zadanej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

O ile w dni słoneczne nie ma problemu z pozyskiwaniem energii, to w okresach niższego nasłonecznienia efektywny uzysk polega na wstępnym „darmowym” ogrzewaniu wody w zasobnikach do temperatury 30–40°C i następnie dogrzewaniu jej tylko o wartość niezbędną do efektywnego ogrzania budynku. Lepiej do tego celu nadają się kolektory rurowe izolowane próżniowo niż te urządzenia, w których wykorzystano materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna czy podobne. 

Przez większość okresów przejściowych odpowiednio zaprojektowana instalacja solarna może się okazać całkowicie wystarczająca do ogrzania całego energooszczędnego budynku

Sercem takich systemów jest układ automatyki BMS, który może stale analizować zapotrzebowanie całego budynku na energię i okresowo jak najefektywniej wykorzystywać energię ze słońca (nawet magazynując ją w „akumulatorach”, jakimi są stosunkowo bezwładne instalacje ogrzewania podłogowego), tak aby w jak najmniejszym stopniu korzystać z energii z zewnątrz.

System taki powinien być projektowany jako układ całoroczny z zespolonym źródłem energii na okres zimowy – takim jak pompa ciepła czy nawet kocioł na paliwo stałe lub kominek z płaszczem wodnym. Podobny układ został zastosowany w eksperymentalnym domu Galia, gdzie system kolektorów słonecznych oraz pompa ciepła i kominek z płaszczem wodnym współdziałają z powodzeniem już od kilku lat. 

Dopóki świeci słońce, system jest samowystarczalny, a w okresach przejściowych dopuszcza się dogrzewanie zbiorników pompami ciepła i grzałkami elektrycznymi. Grzałki te są zasilane głównie nadmiarem energii pochodzącej z zainstalowanych obok domu paneli fotowoltaicznych oraz małej turbiny wiatrowej.

Korzystanie z tych źródeł wiąże się niestety z niemożnością przewidzenia takiej dodatkowej fali energii ze słońca lub wiatru i dlatego niezbędny jest system zarządzania budynkiem (BMS), odpowiedzialny za odpowiedni rozdział energii pomiędzy odbiorniki, czyli c.o. i c.w.u., aby ją w pełni zagospodarować. Wbrew pozorom i obiegowym opiniom jest to rozwiązanie najtańsze w eksploatacji, biorąc pod uwagę nawet niemały wydatek na BMS.

Ciepła woda użytkowa z kolektorów słonecznych

W eksperymentalnym domu Galia system przygotowania ciepłej wody został zaprojektowany i wykonany całkowicie odmiennie niż tradycyjnie ujmuje się to zagadnienie. W tym systemie nie istnieje powszechnie stosowany „priorytet c.w.u.”. Ciepła woda użytkowa jest zapewniana na kilka sposobów, w zależności od zmieniających się warunków pogodowych i dostępności różnych źródeł energii.

W okresie letnim niewielkie wydzielone zbiorniki c.w.u. korzystają wprost z kolektorów słonecznych, które podgrzewają wodę nawet do stosunkowo wysokiej temperatury 60–70°C. Woda o tej temperaturze jest mieszana z chłodniejszą do temperatury ok. 55°C, zanim trafi do wylewek. 

Poza okresem letnim głównym źródłem c.w.u. jest woda wstępnie podgrzana energią z kolektorów słonecznych. Następnie woda ta dogrzewana jest, w zależności od jej temperatury i stanu budynku, centralnie w zasobniku lub miejscowo pod wylewką przez elektryczne przepływowe podgrzewacze.

Scenariusz dogrzewania wody użytkowej jest wielowariantowy, wyboru dokonuje automatyka budynku. Opis tych wariantów może stanowić materiał na odrębny artykuł, dlatego w tym miejscu opisany zostanie tylko jeden wybrany. 

Kiedy np. domownicy wrócili do domu i chcą natychmiast skorzystać z ciepłej wody, a kolektory słoneczne nie zdążyły nagrzać wody do żądanej temperatury i nie ma też czasu lub brakuje energii na dogrzewanie c.w.u. pochodzącej z turbiny wiatrowej i ogniw fotowoltaicznych, system kieruje wstępnie podgrzaną wodę zgromadzoną w zasobniku o temperaturze 20–35˚C do wylewek, pod którymi znajdują się inteligentne przepływowe podgrzewacze elektryczne. 

Podgrzewają one wodę tylko do zadanej temperatury i dopasowują swoją moc do temperatury wody nadpływającej z zasobnika. Wprawdzie pobór energii przez te podgrzewacze może być na początku poboru wody znaczny, ale po chwili stabilizuje się, dopasowując się do rzeczywistego jej poboru i zadanej temperatury. 

Taki system w praktycznej eksploatacji okazał się znacznie bardziej ekonomiczny niż tradycyjny – czyli dogrzewanie grzałką elektryczną w zasobniku wody wstępnie podgrzanej przez kolektory.

System przygotowania i dystrybucji ciepłej wody ma całkowicie przedefiniowane zasady działania cyrkulacji. W klasyczny sposób cyrkulacja działa tylko w okresie letnim, gdy w instalacji c.w.u. występuje nadmiar ciepłej wody. 

W pozostałych okresach działanie takiego klasycznego układu cyrkulacji powodowało na tyle duże straty energii, że lepiej było skorzystać z rozwiązania polegającego na tym, że w miejscach, gdzie potrzebna jest ciepła woda, zostaje ona podpompowana za pomocą układu cyrkulacji pracującego okresowo. 

O tym, kiedy i który obwód cyrkulacji zasilać ciepłą wodą, decyduje BMS i zależy to od wielu czynników, jak np. obecność czy nawet chwilowa aktywność mieszkańców w domu, wykonywane czynności, pora dnia czy dzień tygodnia itp.

Rozwiązanie to jest bardziej skomplikowane od klasycznych układów stosowanych w kotłowniach, ma jednak kilka zalet. Główną jest eliminacja warunków sprzyjających rozwojowi bakterii Legionella – układ przygotowania c.w.u. nie magazynuje ciepłej wody w takim zakresie temperatur, w których się ona rozwija. 

Ważnym atutem tego systemu jest też brak strat energii w wyniku składowania dużych ilości c.w.u. w zasobnikach przez większość roku. Taki sposób zarządzania energią dzięki zintegrowaniu systemów c.o. i c.w.u. powoduje znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną i jest tym samym źródłem finansowania większych wydatków inwestycyjnych.

Podsumowanie

Kolektory słoneczne mogą i powinny stanowić istotny element systemów c.w.u. i c.o. każdego domu energooszczędnego i należy zaplanować ich użycie już na etapie projektu architektonicznego. Jednak projektowanie systemów solarnych jako tylko wspomagających c.w.u. nie ma racji bytu, ponieważ inwestycja taka przeważnie się nie amortyzuje.

Ponosząc wydatki inwestycyjne na instalacje solarne wyższe o 20–30%, można na tyle rozbudować taki system, że będzie on efektywnie wspomagał ogrzewanie basenu w okresie letnim i zapewni bufor bezpieczeństwa, a w okresach przejściowych wspomagać będzie centralne ogrzewanie. Wymaga to jednak praktycznej znajomości wydajności energetycznej urządzeń w warunkach rzeczywistych dla konkretnej konfiguracji w danej instalacji oraz przemyślenia projektu. 

Nierzadko konieczne jest odejście od tradycyjnego sposobu projektowania, by stworzyć układ, w którym kolektory słoneczne będą mogły dostarczać każdą możliwą do pozyskania porcję energii do systemów c.w.u., c.o. i basenu. Efektem takiego niestandardowego podejścia jest możliwość na tyle efektywnego wykorzystania zestawów solarnych, że inwestycja zwraca się w niedługim okresie.

Literatura

1. Badania własne autora, dane udostępnione redakcji.
2. PN-EN 12975 Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy. Kolektory słoneczne.
3. RAL-UZ 73 Sonnenkollektoren.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

TECH STEROWNIKI Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki

Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny, wygoda i niższe rachunki za ogrzewanie to zalety, które skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Dobra wiadomość...

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny, wygoda i niższe rachunki za ogrzewanie to zalety, które skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Dobra wiadomość jest taka, że system może pracować jeszcze efektywniej, gdy będzie sterowany. Nowoczesne sterowniki zapewnią idealnie dopasowaną do potrzeb dystrybucję ciepła do pomieszczeń przy zachowaniu maksymalnych oszczędności.

Materiały PR Co to jest wentylacja mechaniczna?

Co to jest wentylacja mechaniczna? Co to jest wentylacja mechaniczna?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane...

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane (jakość filtracji zależy od klasy filtra i zastosowanych rozwiązań dodatkowych).

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r.

Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r. Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r.

Trzeci kwartał 2016 roku w branży instalacyjno-grzewczej był generalnie dobry. Według ocen praktycznie wszystkich respondentów, nastąpiły wzrosty czasami nawet wysokie, oceniane jak zwykle na różnym poziomie,...

Trzeci kwartał 2016 roku w branży instalacyjno-grzewczej był generalnie dobry. Według ocen praktycznie wszystkich respondentów, nastąpiły wzrosty czasami nawet wysokie, oceniane jak zwykle na różnym poziomie, ale panował ogólny optymizm.

mgr inż. Bartosz Radomski, mgr inż. Joanna Jaskulska Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne...

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne symulacje. Wskazane jest współdziałanie projektanta instalacji z architektem w celu przygotowania propozycji działania układu oraz przeanalizowania jego możliwości technicznych. Przy wyborze rozwiązań priorytetem są pożądane parametry komfortu klimatycznego środowiska wewnętrznego przy jednoczesnym...

kr Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii...

Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii i przy okazji wykorzystać odnawialne źródła energii.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

r k Kompletne systemy sterowania nagrzewnicami

Kompletne systemy sterowania nagrzewnicami Kompletne systemy sterowania nagrzewnicami

Obiekty wielkokubaturowe i wielkopowierzchniowe wymagają specjalistycznych rozwiązań, które zapewnią komfort oraz możliwie energooszczędną pracę.

Obiekty wielkokubaturowe i wielkopowierzchniowe wymagają specjalistycznych rozwiązań, które zapewnią komfort oraz możliwie energooszczędną pracę.

Stefan Żuchowski Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy...

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy sterowania. Coraz częściej kotły stają się częścią systemów hybrydowych i wielopaliwowych.

Redakcja RI Czym są kurtyny powietrzne

Czym są kurtyny powietrzne Czym są kurtyny powietrzne

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

VTS Polska Sp. z o.o. WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca,...

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca, banku, apartamentowca, urzędu lub innego obiektu użyteczności publicznej stanowią więc jedne z najbardziej istotnych cech tej części budynku.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Materiały PR Co to jest kocioł pulsacyjny?

Co to jest kocioł pulsacyjny? Co to jest kocioł pulsacyjny?

Kocioł pulsacyjny to wysokiej klasy gazowe urządzenie grzewcze, pracujące w technologii połączenia kondensacji z pulsacyjnym systemem spalania. Kocioł pulsacyjny, czyli pulsator zamiast tradycyjnego palnika...

Kocioł pulsacyjny to wysokiej klasy gazowe urządzenie grzewcze, pracujące w technologii połączenia kondensacji z pulsacyjnym systemem spalania. Kocioł pulsacyjny, czyli pulsator zamiast tradycyjnego palnika ma komorę spalania, do której doprowadzona jest mieszanka gazowo-powietrzna. Czym się różni pulsator od tradycyjnych kotłów grzewczych?

Materiały PR Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej?

Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej? Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej?

Każdy budynek musi mieć odpowiednią wentylację. Jej zadanie polega na filtrowaniu i wymianie zużytego powietrza na nowe, co jest konieczne przy oddychaniu osób przebywających w danych budynku. Co więcej,...

Każdy budynek musi mieć odpowiednią wentylację. Jej zadanie polega na filtrowaniu i wymianie zużytego powietrza na nowe, co jest konieczne przy oddychaniu osób przebywających w danych budynku. Co więcej, wentylacja potrzebna jest także wszystkim sprzętom znajdującym się w pomieszczeniu, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Dlatego wentylacja musi dobrze spełniać swoje zadanie. System wentylacji mechanicznej zapewnia niezależne od warunków pogodowych stałe dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń...

dr inż. Grzegorz Krzyżaniak, prof. dr hab. Halina Koczyk Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń

Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń

Celem artykułu jest omówienie i porównanie najczęściej stosowanych metod obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody wymagających różnych danych wyjściowych, takich...

Celem artykułu jest omówienie i porównanie najczęściej stosowanych metod obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody wymagających różnych danych wyjściowych, takich jak: ilość i rodzaj armatury w punktach poboru, liczba mieszkańców czy normatywne ilości wody dla różnych punktów poboru.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

Jerzy Chodura Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 11

Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 11 Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 11

W XI części cyklu publikacji autor pisze o instalacjach do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (standardowym schemacie instalacji, instalacjach solarnych z z dwoma zasobnikami i z buforem ciepła) oraz...

W XI części cyklu publikacji autor pisze o instalacjach do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (standardowym schemacie instalacji, instalacjach solarnych z z dwoma zasobnikami i z buforem ciepła) oraz o instalacjach do przygotowywania c.w.u. i wspomagania ogrzewania (warunkach brzegowych ogrzewania solarnego i rozwiązaniach technologicznych).

dr inż. Andrzej Górecki Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować...

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować im 50-letnią trwałość oraz komfort użytkowania pomieszczeń, a także prawidłowe rozliczanie kosztów ogrzewania.

Koniec rur przy grzejniku

Koniec rur przy grzejniku Koniec rur przy grzejniku

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Redakcja RI Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej...

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej i korzystania z energii odnawialnej. Za kilka lat pompy ciepła mogą być najczęściej stosowanymi urządzeniami do zasilania instalacji c.o. i c.w.u. w nowych obiektach.

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka, inż. Agata Taudul Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach cz. 2.Obliczenia słonecznych zysków ciepła

Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach cz. 2.Obliczenia słonecznych zysków ciepła Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach cz. 2.Obliczenia słonecznych zysków ciepła

Przy określaniu charakterystyki energetycznej budynku słoneczne zyski ciepła obliczane są jedynie dla przezroczystych elementów zbierających obudowy, z pominięciem wpływu powierzchni nieprzezroczystych....

Przy określaniu charakterystyki energetycznej budynku słoneczne zyski ciepła obliczane są jedynie dla przezroczystych elementów zbierających obudowy, z pominięciem wpływu powierzchni nieprzezroczystych. Przy przyjęciu miesięcznego kroku obliczeniowego może to prowadzić do znacznego niedoszacowania zapotrzebowania na energię do celów chłodzenia.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.