RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Sustainable construction- integrated design process Part 3

Zrównoważone budownictwo
http://m.architektura.info

Zrównoważone budownictwo


http://m.architektura.info

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników.
Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Proces projektowania zintegrowanego obejmuje wzajemne powiązania różnych dyscyplin technicznych, co umożliwia zintegrowanie wielu rozwiązań budynku w celu osiągnięcia optymalnej efektywności energetycznej, środowiskowej i ekonomicznej w cyklu jego życia. Korzyści wynikające z zastosowania projektowania zintegrowanego w budynku mogą obejmować:

  • zastosowanie optymalnych technologii do osiągnięcia zakładanej funkcji użytkowej,
  • zwiększenie komfortu użytkowania (komfort akustyczny, wizualny, jakość powietrza, komfort funkcjonalny, dostęp do obiektu, komfort otoczenia, łatwość użytkowania etc.),
  • obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji, m.in. poprzez zmniejszone zużycie energii,
  • zmniejszenie ilości i uciążliwości odpadów,
  • zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania budynku,
  • redukcję negatywnych oddziaływań budynku na środowisko w cyklu życia,
  • zwiększenie wartości budynku.

Etapy projektowania zintegrowanego

Zintegrowany proces projektowania znacznie różni się od konwencjonalnego. Zapewnia dodatkową elastyczność i dynamizm działania wszystkich członków zespołu, dzięki czemu umożliwia ciągłe uczenie się oraz szerszą implementację rozwiązań innowacyjnych „od koncepcji do projektu wykonawczego” (rys. 1).

Pierwszym krokiem w zintegrowanym procesie projektowym jest opracowanie zwięzłego projektu założeń poprzez określenie wymagań funkcjonalnych budynku [1]. Odbywa się to przez konsultację stron biorących udział w procesie. Zainteresowane strony powinny wyrazić swoje oczekiwania, opinie i mieć wkład w założenia.

Cele projektu nie muszą być na tym etapie szczegółowe, ale wystarczająco jasne dla zespołu projektowego, by mógł on opracować odpowiednie koncepcje i rozwiązania projektowe.

Kolejnym etapem jest opracowanie koncepcji. W konwencjonalnym procesie projektowania inwestor zwykle wyznacza architekta do przygotowania wstępnej koncepcji rozwiązań architektonicznych. W projektowaniu zintegrowanym etap ten jest bardziej skomplikowany.

Dodatkowe założenia, z którymi architekt mógłby nie dać sobie rady sam, są wprowadzane do projektu. Przy wyborze członków zespołu projektowego istotne jest uwzględnienie doświadczenia, motywacji i wiedzy, którą mogą oni wnieść do projektu.

Na początku organizowane jest spotkanie warsztatowe, umożliwiające przedstawienie dobranemu zespołowi celów projektu i ich omówienie. Powinni w nim uczestniczyć także zainteresowane strony i kluczowi pracownicy. Celem spotkania jest określenie wymagań projektowych i ma ono zachęcać do pogłębienia relacji pomiędzy członkami zespołu i wytworzenia efektu synergii.

Warsztat taki powinien zachęcić do dyskusji i współpracy, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka powstawania konfliktów w dalszych fazach procesu i pomaga rozwijać główne elementy projektu, takie jak:

  • założenia,
  • możliwości i ograniczenia,
  • ryzyka,
  • harmonogram czasowy,
  • budżet,
  • wymagania przestrzenne,
  • wymagania techniczne,
  • współzależności,
  • działania specjalistyczne,
  • doradztwo,
  • wprowadzanie poprawek do projektu oraz wymagania zrównoważonego budownictwa.

W założeniach zintegrowane właściwości budynku obejmują cechy środowiskowe, socjalne i ekonomiczne budynku, jak również właściwości techniczne i funkcjonalne. Są one ze sobą powiązane – zmiana jednego parametru ma wpływ na inne. Możliwość oceny dodatkowych cech związanych z komfortem (m.in. wg PN-EN 16309 [2]) w powiązaniu z kosztami może ułatwić wybór preferowanego rozwiązania w procesie decyzyjnym.

Następnym krokiem jest określenie cyklu kolejnych spotkań dla zespołu projektowego w celu opracowania wstępnego projektu budowlanego. Na tym etapie tematyka podejmowanych zagadnień powinna obejmować:

  • zagospodarowanie terenu i przestrzeni,
  • położenie,
  • formę i kształt budynku,
  • koncepcję architektury krajobrazu,
  • a także oszacowanie budżetu i kosztów.

Zaleca się przeprowadzenie wstępnej analizy kosztów cyklu życia budynku (obejmującej koszt inwestycyjny oraz koszt eksploatacyjny) w ramach przeglądu i zatwierdzenia projektu koncepcyjnego przez inwestora. Jeśli wartość założonego projektu przekracza budżet, zespół projektowy musi ponownie ocenić swoje pomysły, by zaproponować bardziej ekonomiczne rozwiązania lub uzasadnić dodatkowe koszty.

Metoda oceny ekonomicznej budynku w cyklu życia stosowana na tym etapie ma na celu ukazanie wartości finansowych dla kluczowych obszarów ekonomicznych planowanej nieruchomości: nakładów inwestycyjnych, potencjalnych kosztów utrzymania budynku, zwiększenia wartości rynkowej budynku, rentowności przewidywanych zysków.

Elementy, które wpływają na zwiększenie kosztu inwestycyjnego, mają pozytywny wpływ na zwiększenie wartości budynku po jego wybudowaniu (tabela 1). W nieruchomości „prośrodowiskowej” koszty utrzymania, naprawy i konserwacji będą częściowo zredukowane w wyniku zastosowania odpowiednich technologii oraz z uwagi na zwiększoną trwałość użytych wyrobów i instalacji.

Pod koniec etapu koncepcyjnego powinny powstać następujące dokumenty: wstępny projekt architektoniczny i krajobrazu, wstępny projekt techniczny, wstępny projekt infrastruktury, wstępny raport oceny zrównoważoności budynku (ocena środowiskowa), wstępna specyfikacja budynku, wstępna koncepcja budżetu, ocena kosztu cyklu życia, zarys projektu i planu budowy. Wszystko powinno zostać zintegrowane w raporcie pn. „koncepcja projektowa”.

Kolejnym etapem jest opracowanie projektu wstępnego. Warsztaty projektowe powinny rozwijać szczegóły wstępnego projektu koncepcyjnego i wymagają wizualizacji koncepcji.

Szczegółowe tematy spotkań roboczych powinny obejmować: planowanie przestrzeni wewnętrznych obiektu, a także rozwiązań systemu grzewczego, rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych, planowanie oświetlenia, akustyki, komfortu termicznego i jakości powietrza, planowanie rozwiązań wentylacyjnych, systemów wodnych i ścieków oraz strategii bezpieczeństwa pożarowego (rys. 2).

Spotkania te nie wymagają obecności wszystkich członków zespołu projektowego, jednak ważne jest, by poinformować każdego z nich o wynikach dyskusji. Protokół z posiedzenia powinien zostać rozesłany do wszystkich członków zespołu projektowego w celu dokonania przeglądu i opracowania informacji zwrotnej w razie potrzeby.

Pod koniec tego etapu powinny powstać następujące dokumenty: rysunki, lista kontrolna elementów branych pod uwagę w ocenie środowiskowej z dokumentacją, wstępna ocena środowiskowa obiektu, program realizacji projektu i budowy, budżet projektu.

Głównym etapem całego procesu jest opracowanie projektu właściwego. Projekt ten wymaga bardziej szczegółowych warsztatów: każdy z nich powinien się skupiać na określonej części projektu, biorąc pod uwagę m.in.: rzuty i przekroje budynku, projekt konstrukcyjny, projekt instalacji elektrycznej, integrację systemów elektrycznych, projekt instalacji sanitarnej, integrację bezpieczeństwa pożarowego, ostateczne rozwiązania materiałowe, zaktualizowany budżet, wyniki modelowania termicznego (oraz akustycznego i oświetleniowego).

Następnie przeprowadzana jest aktualizacja projektu i powstaje plan budowy. Konieczne jest uczestnictwo w warsztatach wszystkich członków zespołu. Takie podejście pozwoli zidentyfikować ryzyka i potencjalne konflikty, które łatwiej mogą zostać rozwiązane. Warsztaty umożliwiają również łączenie wiedzy i pozwalają zoptymalizować projekt. 

Ważne jest, by zespół projektowy został poinformowany o podjętych inicjatywach dotyczących oceny środowiskowej i zabiegów zwiększających komfort socjalny użytkowania budynku – w przypadku starania się o pozytywną certyfikację środowiskową oraz gdy założenia inwestora zakładają wysoki standard budynku (rys. 2). 

Przy ocenie środowiskowej należy jednoznacznie określić, jakie cechy zrównoważoności (środowiskowe, socjalne budynku) są implementowane w projekcie, jakie mogą zostać potencjalnie zrealizowane i które jeszcze kryteria mogą być spełnione. Ma to duże znaczenie dla szacowania dodatkowych kosztów inwestycyjnych, ponieważ chodzi o osiągnięcie maksymalnego efektu przy umiarkowanych nakładach i kosztach.

Jak wynika z kilku analiz ITB, zwiększenie kosztu inwestycji dla budynków biurowych o 5–10% umożliwia redukcję zapotrzebowania na energię o 30–50% oraz podniesienie skumulowanej wartości oceny komfortu użytkowania budynku o 20–40%. 

W celu integracji i koordynacji prac nad projektem w zakresie jego poszczególnych specyfikacji sugerowane jest wykorzystanie w programie projektowym modelu informacji o budynku (BIM). Parametryzacja informacji o elementach budynku w programie projektowym i jej wykorzystanie przez zespół projektowy umożliwia skoordynowaną pracę na rysunkach 3D budynku. 

BIM określa relacje przestrzenne między architekturą, konstrukcją, instalacjami i planowaną infrastrukturą. Opłacalne może się okazać włączenie na tym etapie agenta nieruchomości oraz przyszłego zarządcy – pozwoli im to zrozumieć główne założenia funkcjonowania obiektu. Na etapie projektu powstają: uzgodnienia wykonawcze, specyfikacje przetargowe dla wykonawcy, dokumenty specyfikacji do certyfikacji środowiskowej.

Kolejnym etapem jest współpraca z wykonawcą. Wykonawca jest już zaangażowany w projekt i jeśli to konieczne, dokonuje korekt w zakresie jego wykonalności. Musi być on w pełni poinformowany o celach projektu i szczegółowych kryteriach projektowych, które muszą zostać spełnione. Może to się odbyć podczas spotkania inauguracyjnego między zespołem projektowym i zespołem wykonawcy zorganizowanego w celu omówienia wymagań projektu i identyfikacji potencjalnych problemów. 

Specyfikacje wykonawcze powinny zawierać również niezbędne informacje o włączeniu zarządzania środowiskowego podczas fazy budowy. Na tym etapie powstają: rysunki i specyfikacje konstrukcyjne, plan zarządzania budową, plan zarządzania środowiskowego, plan minimalizacji odpadów, harmonogram wykonania, termin oddania instalacji i budynku.

Zaangażowanie zespołu projektowego jest istotne w trakcie całej fazy wykonawczej. Spotkania powinny być organizowane z niezbędnymi członkami zespołu, gdy rozważane są aktualne kwestie budowlane. Wysoki standard procesu projektowego ułatwia przekazanie i odbiór budynku. Budynek powinien być oddany do użytkowania wraz ze zrozumiałą dla zarządzającego „instrukcją obsługi”.

Ważne jest też, by po upływie sześciu miesięcy od odbioru przeprowadzić badanie weryfikujące i oceniające działanie systemów instalacji. Opinie użytkowników budynku pomogą zidentyfikować wszelkie ewentualne problemy techniczne konieczne do rozwiązania w ramach serwisu powykonawczego. Wartości zużycia mediów powinny być monitorowane i porównane z założeniami projektowymi, co umożliwia weryfikację oceny środowiskowej. 

Projektowanie budynku miejskiego jutra – MBJ 2030

Miejski Budynek Jutra 2030 to przedsięwzięcie realizowane przez firmę Mostostal Warszawa S.A. oraz jednostki naukowe: Instytut Techniki Budowlanej i Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej, dofinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako projekt celowy [4]. Projekt wyznacza nowy kierunek budownictwa mieszkaniowego. 

Zgodnie z jego ideą standardy MBJ 2030 mają być powszechnie stosowane w miejskich budynkach wielorodzinnych od 2030 r. Założenia projektu MBJ 2030 skupiają się na kompleksowej poprawie właściwości budownictwa wielorodzinnego. Może ona być realizowana poprzez optymalizację procesu projektowania oraz udoskonalenie istniejących koncepcji wykorzystania energii odnawialnej i funkcjonowania systemu sterowania energią w budynkach wielorodzinnych. Rozwiązania te przekładają się na zwiększenie jakości życia mieszkańców oraz wymierne zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. 

Projekt MBJ 2030 cechuje się holistycznym (całościowym) podejściem do poprawy właściwości technicznych i użytkowych budynków. Jego cele to: zaproponowanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych i instalacyjnych zgodnych z zasadami zrównoważonego budownictwa, przez co wyznaczany jest nowy standard miejskich budynków wielorodzinnych, oraz wybudowanie obiektu demonstracyjnego, umożliwiającego potwierdzenie skuteczności zaproponowanych rozwiązań i popularyzację założeń standardu. Cele projektu zostały osiągnięte w latach 2011–14 poprzez realizację inwestycji przy ul. Krasińskiego 41 w Warszawie [4, 5].

Kryteria projektowania zintegrowanego wg standardu MBJ 2030 dotyczą parametrów bryły budynku, rozwiązań architektonicznych elewacji, konstrukcji i stosowanych materiałów.

Zgodnie z założeniami zintegrowanego projektowania kryteria te zostały sformułowane w formie wytycznych, których realizacja wpływa pozytywnie na wiele cech budynku i nie powoduje istotnego pogorszenia cech pozostałych. W wielu przypadkach zastosowanie rozwiązań technicznych może przynieść skutek pozytywny lub negatywny, w zależności od konkretnego przypadku. Dlatego projekt budynku realizowanego wg standardu MBJ 2030 wymagał dokładnego opracowania przez interdyscyplinarny zespół. 

Zgodnie z założeniem, że optymalizacja dokumentacji projektowej jest najtańszym sposobem na osiągnięcie dobrych wyników, przy określaniu kryteriów dążono do bardziej szczegółowego określenia wymagań, niż praktykowane jest to obecnie. 

Efektem są m.in. różne kryteria do projektowania, np. przegród zewnętrznych skierowanych w różnych kierunkach świata, dyskutowane przez grupę, w skład której wchodzili architekci oraz inżynierowie różnych specjalności reprezentujący wszystkie jednostki biorące udział w realizacji projektu. W ramach prac zespołu określono szereg rozwiązań zwiększających właściwości użytkowe, środowiskowe i socjalne obiektu.

Przyjęto optymalne wartości wskaźnika oceny wypadkowej izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R’A2 lub R’A1 w dB dla każdej elewacji osobno względem źródła hałasu. Jako poziom optymalny określono ilość przeszkleń na elewacji południowej na poziomie niższym niż 45%, zapewniając wysoki komfort termiczny w pomieszczeniach latem.

Przegrody przezroczyste na elewacjach południowej, wschodniej i zachodniej są chronione za pomocą zewnętrznych rozwiązań zacieniających. Wartości współczynników przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku są niższe niż 0,2 W/(m2 K), a dla okien niższe niż 1,0 W/(m2 K). Wymagane wartości współczynnika przenikania ciepła U zostały określone po uwzględnieniu wpływu usytuowania budynku względem stron świata. 

Ze względu na większe straty ciepła od strony północnej zaleca się stosowanie okien o lepszych parametrach izolacyjnych, charakteryzujących się niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Od strony południowej natomiast, dzięki istotnym zyskom ciepła od słońca, stosowanie okien o nieco gorszej izolacyjności termicznej jest wystarczające. Zestawy szybowe przegród przezroczystych na elewacji północnej mają przepuszczalność światła (LT) na poziomie 75%. 

Głębokość zaprojektowanych pomieszczeń umieszczonych od strony wschodniej, południowej i zachodniej nie powinna być większa niż 5,5 m, a pomieszczeń umieszczonych od strony północnej większa niż 3,5 m. Głębokość pomieszczeń niewątpliwie wpływa na panujące w nich warunki oświetleniowe. 

Mniejsza umożliwia zdecydowanie lepsze doświetlenie światłem dziennym, zapewniając jednocześnie większy komfort użytkowy. Scałkowany współczynnik wykorzystania światła dziennego Daylight Factor (DF) nie jest niższy od 1,5%. Współczynnik światła dziennego jest obecnie najczęściej używanym wskaźnikiem oceny poziomu światła wewnątrz budynku. 

Im wyższa wartość DF, tym większa dostępność naturalnego światła w pomieszczeniu, a więc powinno się dążyć do uzyskania jego maksymalnej wartości. Stosunek okien do powierzchni pomieszczenia wynosi 1:8, określa on otwartość budynku na światło dzienne. Rozkład okien i dostęp do światła został sprawdzony za pomocą symulacji komputerowych. 

Ponadto na etapie określania powierzchni okien w stosunku do powierzchni podłogi w pomieszczeniu brany był pod uwagę ruch słońca w ciągu roku oraz otoczenie budynku pod kątem optymalizacji bryły. Zastosowano wiele przemyślanych zabiegów zwiększających wykorzystanie światła dziennego oraz urządzenia globalne w budynku.

Zautomatyzowane urządzenia kontrolujące oświetlenie dzienne są precyzyjne i bezobsługowe, oferują zatem wyższą jakość użytkową, porównując z systemami kontroli manualnej. Żeby mieszkańcy w pełni je zaakceptowali, konieczne było wprowadzenie do systemu dodatkowej funkcji umożliwiającej szybką zmianę ze sterowania automatycznego na manualne. 

Największy wpływ na energochłonność całego obiektu ma całkowite zużycie energii na cele grzewcze, które zależy od parametrów projektowych budynku, takich jak: ilość przeszkleń, rodzaj przegród zewnętrznych, zwartość bryły, izolacyjność cieplna, szczelność powietrzna, mostki cieplne. Określono, że południowa elewacja powinna zawierać nie mniej niż 40% przegród przezroczystych, północna nie więcej niż 25%, a pozostałe nie więcej niż 30%. 

Zaleca się, aby współczynnik strat ciepła odniesiony do m2 powierzchni obudowy budynku (Htr’) miał wartość nieprzekraczającą 0,5 W/m2 K, a wartość n50 nie przekraczała 1,5 h–1. W budynku zminimalizowano mostki ciepła poprzez połączenia z wykorzystaniem taśm uszczelniających i wykonanie ciągłej warstwy izolacyjnej. Stolarkę okienną i drzwiową zamontowano w warstwie izolacji – nachodzi ona na ramy. 

Ściany kondygnacji nieogrzewanych mają izolację cieplną od strony zewnętrznej i wewnętrznej z zachowaniem ciągłości z izolacją stropu. Zestawy szybowe przegród przezroczystych na elewacjach południowej, wschodniej i zachodniej mają przepuszczalność całkowitą energii słonecznej (g) w zakresie od 45 do 60%. 

Współczynnik przepuszczalności energii całkowitej (g) określa, jaki procent promieniowania słonecznego zostaje skierowany z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia przez zestawy szybowe. Zastosowanie przeszkleń o wysokim współczynniku g umożliwia uzyskanie maksymalnych zysków od słońca w sezonie grzewczym. 

Jednocześnie, ponieważ zakłada się stosowanie w budynku rozwiązań zacieniających, nie istnieje obawa o zjawisko przegrzewania w okresie letnim. Zastosowano materiały o wysokiej jakości, odpowiednim stosunku ceny do parametrów, nieemitujące lotnych związków organicznych, o wysokim potencjale recyklingu. 

W budynku zastosowano system wentylacji hybrydowej. Rozważono koncepcję instalacji pompy ciepła w fundamencie, zintegrowanej z odzyskiem ciepła z wody szarej. Zaprojektowano energooszczędną centralę grzewczą integrującą ciepło z paneli solarnych z ciepłem miejskim. Obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na energię wynosi poniżej 70% EPWT wskaźnika rocznego obliczeniowego zapotrzebowania na energię pierwotną dla tego typu obiektu, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

Podsumowanie

Celem zintegrowanego projektowania jest efektywne i systemowe zarządzanie procesami projektowymi w dążeniu do realizacji najlepszych i zrównoważonych praktyk. Wiele decyzji mających istotny wpływ na komfort użytkowania, charakterystykę energetyczną, akustykę czy warunki oświetleniowe budynku powinno być podejmowanych już na wczesnym etapie projektowania. Ich późniejsze zmiany wiążą się z dodatkowymi i niepotrzebnymi kosztami. Skutkuje to obniżeniem efektywności ekonomicznej rozwiązań wprowadzanych do istniejącego projektu w formie poprawek. 

Literatura

1. Piasecki M., Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2014.
2. PN-EN 16309:2014-05 Zrównoważoność obiektów budowlanych. Ocena socjalnych właściwości użytkowych budynków. Metodyka obliczania.
3. Piasecki M., Geryło R., Analiza ekonomiczna budynków w cyklu życia – metody obliczeniowe i przykłady w: „Fizyka budowli w teorii i praktyce”, Instytut Fizyki Budowli, Łódź 2013.
4. Piasecki M., Sustainable and eco-efficient technologies Multi-dwelling Urban Building – MBJ 2030, World Sustainable Building Conference, Helsinki, October 18–21, 2011.
5. www.fortdevelopment.pl.
6. Kasperkiewicz K. i in., Zalecenia do projektowania zawierające drzewo decyzyjne oraz algorytm obejmujący kolejne kroki projektowania brył i elewacji budynków wielorodzinnych w standardzie MBJ 2030, Raport Projektu MBJ W 7.1.5, ITB, 2012.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.