RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompy ciepła w nietypowych zastosowaniach

Pompy ciepła w nietypowych zastosowaniach, fot. Ochsner

Pompy ciepła w nietypowych zastosowaniach, fot. Ochsner

Głównym obszarem zastosowania pomp ciepła jest obecnie zasilanie instalacji niskotemperaturowych, które są stosowane w nowych i modernizowanych budynkach. Na rynek wchodzą też pompy ciepła przeznaczone na wymianę dla starych źródeł ciepła – głównie kotłów węglowych i olejowych, a nawet gazowych. Zastosowaniu pomp ciepła sprzyjają instalacje fotowoltaiczne na budynkach. Coraz częściej montowane są także bardzo duże pompy ciepła mogące korzystać z ciepła odpadowego.

Zobacz także

Gaspol S.A. Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne...

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne ciepło, a jednocześnie gwarantujące minimalną lub zerową emisję CO2 czy szkodliwych substancji. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest połączenie pompy ciepła z instalacją gazową, które łączy w sobie zalety obu technologii, tworząc elastyczny, efektywny i zrównoważony system ogrzewania.

Barbara Jurek (Specjalista ds. techniczno-handlowych Caleffi Poland), Calefii Poland Sp. z o.o. Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.

FRAPOL Sp. z o.o. Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME? Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne,...

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne, zgodne z coraz bardziej restrykcyjnym prawem europejskim i energooszczędne. Temperatura zasilania na poziomie ponad 60°C umożliwia stabilną produkcję ciepła technologicznego oraz ciepłej wody użytkowej w różnych warunkach otoczenia, a także współpracę z różnymi instalacjami grzewczymi....

W artykule:

• Małe pompy ciepła i PV
• Duże pompy ciepła
• Bardzo duże pompy ciepła

Pompy ciepła oferowane dla sektora wymiany mają już parametry porównywalne z tymi dla instalacji niskotemperaturowych i mogą efektywnie zasilać instalacje o temperaturze powyżej 45°C. Obecny rozwój rynku wykazuje wysoki udział pomp ciepła typu powietrze/woda do zasilania instalacji w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. Zwłaszcza pompy na wymianę czy stosowane po modernizacji budynków to głównie powietrzne pompy ciepła, ponieważ można je wdrożyć przy niewielkich w porównaniu do pomp gruntowych kosztach inwestycyjnych.

W ostatnich latach pompy ciepła wykorzystywane są też na nowych obszarach – w procesach przemysłowych i instalacjach ciepłowniczych. Takie zastosowania wiążą się z różnymi wymaganiami względem poziomów temperatur dolnego i górnego źródła ciepła w porównaniu do konwencjonalnych aplikacji, takich jak ogrzewanie niskotemperaturowe czy przygotowanie ciepłej wody. Są to instalacje wymagające wysokich temperatur dolnego i górnego źródła ciepła lub dużej różnicy pomiędzy nimi. To z kolei stymuluje ciągły rozwój w zakresie technologii sprężarek, olejów smarnych, czynników chłodniczych i sterowania.

Tak jak w kogeneracji znaleziono duże możliwości zwiększania efektywności energetycznej, tak coraz częściej zwraca się uwagę na potencjał ciepła odpadowego, zwłaszcza gdy jest ono dostępne stale i ma stosunkowo wysokie temperatury. W instalacjach takich sięga się często po pompy ciepła o dużych mocach.

Małe pompy ciepła i PV

Komisja Europejska postanowiła przeanalizować konkurencyjność europejskiego przemysłu grzewczego i chłodniczego. W tym celu m.in. opublikowała analizy przypadków udanego i konkurencyjnego wdrożenia innowacyjnych rozwiązań ogrzewania i chłodzenia. Studia przypadków mają na celu zilustrowanie, w jaki sposób technologie energii odnawialnej, takie jak energia słoneczna, biomasa, biogaz i pompa ciepła, wywierają wpływ na społeczności lokalne.

Jest wśród nich studium opisujące projekt renowacji obejmujący 96 domów jednorodzinnych w dzielnicy Presikhaaf w Arn­hem w Holandii [8]. Podczas remontu każdy dom otrzymał izolację termiczną, na dachach zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy ok. 10 kW (35 paneli na budynek) i zastosowano pompy ciepła typu powietrze/woda o mocy 8 kW do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Każdy dom został też wyposażony w moduły energetyczne o powierzchni ok. 2 m2 umieszczone przed drzwiami wejściowymi – moduły te zawierają wszystkie urządzenia niezbędne do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku, czyli ogrzewania pomieszczeń, wentylacji, ciepłej wody i energii elektrycznej (fot. 1 i 2). Moduł zawiera falownik do zmiany prądu stałego na przemienny, centralę wentylacyjną z rekuperatorem do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego oraz pompę ciepła. Moduły energetyczne to gotowe do użycia rozwiązania, które można łatwo podłączyć do domu za pomocą tylko kilku rur i przewodów. Moduły energetyczne oferowane są też w wersji do instalacji na dachu, ale jest to rzadko stosowane rozwiązanie – na wypadek gdyby na zewnątrz budynku nie było miejsca. W domach nie zastosowano chłodzenia klimatyzatorami – warunki pogodowe nie wymagają tego, poza tym zakłóciłoby to bilans energii i domy nie byłyby już zeroenergetyczne.

Montaż modułów energetycznych

Fot. 1. Moduły energetyczne w trakcie montażu; Fot. Nathan Group

Zamontowane moduły energetyczne

Fot. 2. Widok domów z modułami po zakończeniu remontu; Fot. Nathan Group

Moduły wymagają okresowych przeglądów i wymiany niektórych materiałów eksploatacyjnych, np. filtrów powietrza w centralach. Wszystkie systemy są opomiarowane inteligentnymi licznikami. Instalacja elektryczna podłączona jest do sieci energetycznej. Opomiarowanie pozwala monitorować zużycie energii i wody w każdym domu oraz identyfikować wszelkie straty energii i spadki wydajności energetycznej. Informacje te są wykorzystywane przez instalatorów do interwencji w przypadku wykrycia problemów, a także do planowania czynności konserwacyjnych. Podobnie, w razie potrzeby, są one wykorzystywane przez zarządcę/właściciela domów, aby zasugerować zmiany w zachowaniu użytkowników w celu osiągnięcia optymalnego zużycia energii, czyli zeroenergetyczności budynków. Tak niski poziom zużycia energii i opomiarowanie były warunkami koniecznymi do skorzystania z publicznych programów wsparcia mieszkalnictwa socjalnego.

Remontom poddano łącznie 96 małych domów w zabudowie szeregowej – 12 szeregowców po 8 budynków, pierwotnie zbudowanych w latach pięćdziesiątych. Zamieszkuje je ok. 400 osób, średnio 4,2 osoby na gospodarstwo domowe. Domy są własnością firmy zajmującej się budownictwem socjalnym i zostały odnowione i przekształcone w budynki o zerowym zużyciu energii, czyli łączna ilość energii zużywanej przez każdy dom w ciągu roku jest równa ilości energii odnawialnej wytwarzanej przed ten dom.

Wydajność grzewcza zastosowanych powietrznych pomp ciepła jest zmienna i wynosi od 1,5 do 8 kW, w zależności od różnicy między pożądaną temperaturą ogrzewania pomieszczeń a temperaturą zewnętrzną. Instalacja ogrzewcza typu zamkniętego z pompami obiegowymi korzysta z grzejników ściennych zasilanych wodą o temperaturze 40°C. Ciepła woda użytkowa jest gromadzona w zasobnikach o pojemności 185 l i ma temperaturę maks. 53–58°C. COP pomp ciepła w funkcji ogrzewania dla instalacji z grzejnikami naściennymi wynosi nieco powyżej 3 dla temperatury zewnętrznej –5°C (dla podłogowej byłby wyższy). Gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej –12°C, można włączyć szczytowy system grzewczy, czyli grzałkę elektryczną. Dla zabezpieczenia instalacji c.w.u. przed ryzykiem namnażania się bakterii Legionella w zasobnikach raz w tygodniu przez kilka godzin woda jest przegrzewana do temperatury powyżej 60°C.

Pompy ciepła powietrze/woda to wydajne rozwiązanie w budynkach bardzo dobrze ocieplonych i z kontrolowaną wentylacją. W związku z tym podczas prac remontowych duży nacisk położono na izolację termiczną ścian i dachów, a szczelność powietrzna została sprawdzona za pomocą testów blower door. W przypadku Arnhem istniejące grzejniki ścienne nie zostały wymienione, gdyż z kalkulacji wynikało, że dzięki dobrej izolacji maksymalna temperatura wymagana do prawidłowego ogrzania każdego domu spadła z 70–80°C przed renowacją do 40°C po renowacji i taką są w stanie zapewnić pompy ciepła bez konieczności budowy niskotemperaturowej instalacji podłogowej.

Po przeanalizowaniu innych opcji zastosowania OZE uznano, że połączenie instalacji PV i powietrznych pomp ciepła jest optymalne dla osiągnięcia celu, jakim są budynki zeroenergetyczne. Instalacja PV na dachu domu daje tyle energii, ile budynek zużywa w ciągu roku. Energii jest więcej poza sezonem grzewczym, ale bilansuje się ona dzięki współpracy z siecią energetyczną.

Wariant z kolektorami słonecznymi nie tylko zmniejszyłby powierzchnię dachów na potrzeby paneli PV i tym samym uszczupliłby ilość produkowanej energii elektrycznej, czego skutkiem byłoby większe zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci, ale też ze względu na lokalne warunki pogodowe w okresie zimowym niezbędny byłby szczytowy system ogrzewania – np. pompy ciepła powietrze/powietrze do uzupełnienia energii cieplnej z kolektorów słonecznych. Pompy ciepła powietrze/powietrze dobrze się sprawdzają w tzw. domach pasywnych, czyli o bardzo dobrej izolacji termicznej i wysokiej szczelności powietrznej. Ponadto kolektory słoneczne produkowały w okresie letnim nadmiar ciepła, którego nie można wykorzystać.

Instalacja z pompą ciepła

Fot. 3. Widok instalacji z pompą ciepła o mocy 255 kW do podnoszenia temperatury wody powrotnej w wiedeńskim systemie ciepłowniczym; Fot. Ochsner

Z kolei pompy ciepła powietrze/woda zawarte w modułach energetycznych są stosunkowo kompaktowe, co umożliwia najlepsze wykorzystanie bardzo ograniczonej przestrzeni dostępnej w domach socjalnych i pozwala zachować istniejące systemy dystrybucji ciepła (w tym grzejniki ścienne), a tym samym wariant ten nie powoduje ponoszenia zbędnych kosztów remontu.

Przed remontem domy zużywały ok. 1500 m3 gazu ziemnego rocznie (1800 m3 w domach narożnych) na cele grzewcze, co odpowiada emisji 2800 kg CO2 (3380 kg dla domów narożnych). Całkowita emisja CO2 związana z zaspokajaniem potrzeb grzewczych przed remontem wyniosła ok. 283 000 kg. Ponieważ domy o zerowym zużyciu energii nie emitują CO2, połączenie fotowoltaiki słonecznej i pomp ciepła powietrze/woda pozwala zredukować emisję o co najmniej 283 000 kg. Redukcja emisji będzie z pewnością większa od tej wartości, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że oprócz zaprzestania korzystania z gazu ziemnego gospodarstwa domowe przestały również korzystać z konwencjonalnej energii elektrycznej z sieci.

Każdy moduł energetyczny kosztuje od 10 do 12 tys. euro, a jego przewidywany okres eksploatacji wynosi ok. 20 lat, czyli tyle, ile paneli fotowoltaicznych. Koszty eksploatacyjne są zwykle dość niskie i oczekuje się ich dalszego spadku w wyniku konkurencji między instalatorami w tym zakresie. Okres zwrotu kosztów całego remontu – ok. 75 000 euro na dom – wynosi ok. 40 lat. Zatem przy braku wsparcia z publicznych środków technologia ta jest dostępna tylko dla zamożnych i uświadomionych ekologicznie inwestorów.

W Holandii dostępne są dotacje, które częściowo rekompensują początkowe koszty inwestycji w odnawialne źródła energii. Ponadto rząd holenderski wspiera towarzystwa budownictwa społecznego (mają one ponad 2 mln mieszkań) w przekształcaniu starych domów w budynki zeroenergetyczne, umożliwiając m.in. zwiększenie czynszu (w zależności od jakości domu) i naliczanie najemcom niewielkiej dodatkowej opłaty, która mieści się w zaoszczędzonych wydatkach na energię – tym samym opłaty dla najemców nie wzrastają. Głównym celem takich programów wsparcia publicznego modernizacji ogrzewania jest bowiem całkowite odłączenie wszystkich domów od sieci gazu ziemnego w Holandii do 2050 roku.

Aby przekształcić domy socjalne w budynki o zerowym zużyciu energii, wymagane jest, by nie mniej niż 70% najemców zaakceptowało tę transformację i wyraziło zgodę na zmianę czynszu. Żeby uzyskać te zgody, firmy budownictwa społecznego i deweloperzy prowadzący remonty proszeni są o informowanie najemców zarówno o korzyściach dla środowiska, jak i bezpośrednich korzyściach w zakresie oszczędności energii – mniejsze rachunki za energię mają rekompensować ewentualny wzrost czynszu, a najemca zyskuje lepsze warunki życia.

W opracowaniu Komisji Europejskiej podkreśla się, że każdego roku w Holandii wymienianych jest ok. 300 000 instalacji grzewczych na gaz ziemny, jednak większość instalatorów nadal woli stosować ogrzewanie gazowe, ponieważ znają tę technologię i mają odpowiedni sprzęt do montażu. Kotły na gaz ziemny można zainstalować w pół dnia i są one znacznie tańsze niż pompy ciepła, gdy bierzemy pod uwagę tylko koszty inwestycyjne, bez uwzględnienia wydatków eksploatacyjnych.

Z kolei montaż pompy ciepła trwa około 1,5 dnia (montaż jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, dostosowanie systemu dystrybucji ciepła) i tym samym jego koszty są wyższe. Z drugiej strony istnieje ograniczona liczba instalatorów zdolnych do montażu instalacji z pompami ciepła i nie spełnia ona oczekiwań rynku. Ponadto gaz ziemny jest w Holandii tani, co wpływa na konkurencyjność pomp ciepła.

We wnioskach zawartych w opracowaniu Komisji Europejskiej podkreśla się jednak, że domy socjalne są wynajmowane rodzinom o niewielkich dochodach. Projekt w Arnhem poprawił warunki życia ok. 400 osób o niskich dochodach, dając im sprawny system wentylacji, dobrą izolację termiczną i akustyczną, czyli ochronę przed zimnem i hałasem, oraz komfortowe ogrzewanie. Ponadto zastosowane moduły energetyczne pozwalają na przeprowadzenie czynności konserwacyjnych bez konieczności obecności najemców, ponieważ są one umieszczone na zewnątrz budynku i dzięki temu zawsze dostępne dla instalatorów i administracji. Zaletą tego rozwiązania jest też fakt, że cały remont trwał ok. 14 dni i nie wiązał się z dyskomfortem najemców.

Wpływ tej inwestycji na zatrudnienie nie jest znaczący, ponieważ zarówno instalacja modułów energetycznych, jak i czynności konserwacyjne wymagają takiej liczby pracowników, która niewiele różni się od liczby pracowników pracujących z instalacjami z ogrzewaniem gazowym.

Schemat ideowy

Rys. 1. Schemat ideowy zastosowania dużych pomp ciepła w Wiedniu; Rys. Wien Energie

Wspomniane zobowiązanie odłączenia wszystkich domów w Holandii od sieci gazu ziemnego do 2050 roku poparte jest skutecznymi programami wsparcia dla OZE ze środków publicznych. Systemy te odgrywają kluczową rolę we wdrażaniu pomp ciepła, gdyż obecne ceny gazu ziemnego i energii elektrycznej są niskie i okres zwrotu z inwestycji w energię odnawialną jest wciąż zbyt długi. Dodatkowymi barierami we wdrażaniu tej technologii są: brak wykwalifikowanych instalatorów i niska konkurencyjność cenowa pomp ciepła.

Przykład Arnhem pokazuje, że systemy wsparcia w połączeniu z dobrze zaplanowanymi pracami remontowymi, fotowoltaiką i pompami ciepła pozwalają na przekształcenie starych domów w budynki o zerowym zużyciu energii przy rozsądnych kosztach. Działania takie mają pozytywny wpływ na środowisko i znaczną redukcję emisji CO2, przynoszą też wymierne korzyści gospodarstwom domowym pod względem oszczędności kosztów energii i poprawy warunków życia.

Duże pompy ciepła

Za duże pompy ciepła uważa się urządzenia o mocy powyżej 100 kW. Produkowane obecnie duże pompy ciepła mogą zapewnić ciepło o temperaturze do 100°C przy różnicy 50 K pomiędzy dolnym i górnym źródłem ciepła. Stosowanie pomp ciepła do zastosowań w temperaturach powyżej 100°C nadal stanowi duże wyzwanie. Chociaż znane są podstawowe zasady i istnieją prototypy dla tych poziomów temperatur, nie są one jeszcze dostępne w standardowych produktach. Obecny poziom projektów badawczo-rozwojowych, a także zwiększone zainteresowanie nowych graczy segmentem dużych pomp ciepła wskazują, że wkrótce pojawią się produkty nowe i ulepszone.

Mogą one szybko znaleźć zastosowanie w przemyśle oraz ciepłownictwie sieciowym. Na razie ich szerszemu wykorzystaniu nie sprzyjają oczekiwania inwestorów dotyczące szybkich zwrotów z inwestycji (maks. 2 lata), małe zaufanie do tej technologii oraz brak popularyzacji przykładów realizacji. Wśród przeszkód technologicznych wskazuje się na przywiązanie do procesów opartych na parze. Tym samym potencjał oszczędności energii oraz redukcji emisji CO2 przez pompy ciepła w zastosowaniach przemysłowych jest w dużej mierze niewykorzystany.

Transport pompy ciepła

Fot. 4. Transport pompy ciepła do hali; Fot. Wien Energie

W celu popularyzacji zastosowań dużych pomp ciepła EHPA opracowała poradnik „Pompy ciepła dużej mocy”, dostępny także w języku polskim na stronie PORT PC [5]. Przytoczony tam został przykład zastosowania wysokotemperaturowej pompy ciepła o mocy 255 kW, która pozwala na zwiększenie wydajności i efektywności systemu ciepłowniczego Wiednia bez powiększania mocy elektrociepłowni. Rurociąg powrotny systemu ciepłowniczego o temperaturze ok. 45°C jest wykorzystywany jako źródło dla pompy ciepła, która podnosi temperaturę wody powrotnej do 70–85°C. Urządzenie może również generować temperaturę zasilania do 98°C. Pompa ciepła osiąga współczynnik COP 5,3 i używa niepalnego oraz nieszkodliwego czynnika chłodniczego ÖKO 1.

Bardzo duże pompy ciepła

Najnowszym przykładem zastosowania w Wiedniu wysokotemperaturowej pompy ciepła do zwiększenia efektywności miejskiego systemu ciepłowniczego jest pompa o mocy blisko 30 MW. Wiedeń ma ok. 1,8 mln mieszkańców i ok. 33% mieszkań ma ciepło z sieci ciepłowniczej. Miasto przyjęło plan stopniowego zwiększania udziału OZE w produkcji ciepła – 8,8% w 2010 r., 11,6% do 2020 r. i 18,6% do 2030 r. Ciepłownictwo ma korzystać m.in. z głębokiej geotermii oraz ciepła z otoczenia i ciepła odpadowego. Budownictwo mieszkaniowe ma też korzystać ze zdecentralizowanych systemów zaopatrzenia w ciepło, wykorzystujących energię wiatru i słońca oraz ciepło odpadowe, ciepło ze ścieków i z wód gruntowych.

Miasto zmodernizowało wcześniej system energetyczny i korzysta m.in. ze skojarzonego systemu wytwarzania ciepła i energii ze spalania gazu oraz z elektrociepłowni na biomasę. Elektrownia na biomasę drzewną w dzielnicy Simmering pozwala na redukcję emisji CO2 z systemu energetycznego o ok. 144 tys. ton rocznie. Działa ona od 2006 roku i zaopatruje ok. 48 tys. wiedeńskich gospodarstw domowych w energię elektryczną, a 12 tys. w ciepło.

Instalacja i pompy ciepła

Fot. 5. Widok Instalacji i pomp ciepła o łącznej mocy 27 MW; Fot. Wien Energie

W kompleksie energetycznym w dzielnicy Simmering w gazowym układzie kogeneracyjnym zastosowano cykl kombinowany – z turbinami gazowymi i parowymi, które wytwarzają energię elektryczną. Większość tej energii wytwarzana jest w turbinie gazowej, która napędza generator. Spaliny z tej turbiny mają na tyle wysoką temperaturę, że służą jeszcze do wytwarzania pary wodnej, która napędza turbinę parową i wytwarza dodatkową energię elektryczną. Para z turbiny parowej jest z kolei wykorzystywana do celów ciepłowniczych. Obniża to wprawdzie moc elektryczną, ale daje bardzo dużo mocy cieplnej i tym samym jest wysoce opłacalne ekonomicznie. Wydajność wzrasta bowiem dwukrotnie w porównaniu do konwencjonalnej elektrociepłowni.

W ramach modernizacji systemu energetycznego Wiedeń postanowił wykorzystać dodatkowo energię ciepłej wody pochodzącej z kompleksu elektrociepłowni, która dotychczas była zrzucana do pobliskiego Kanału Dunajskiego – obok głównego nurtu Dunaju. Do odzysku tego ciepła odpadowego zastosowano dużą pompę ciepła o łącznej mocy 27,2 MW, która zaopatruje w ciepło 25 tys. gospodarstw domowych. Tym samym system ciepłowniczy zredukuje emisję CO2 o 40 000 ton rocznie. Budowę instalacji rozpoczęto w 2017 roku, a pompa zaczęła pracować w marcu 2019. Koszt inwestycji wyniósł 15 mln euro. Lokalizację instalacji pomp w dzielnicy Simmering wybrano nie tylko ze względu na bliskość elektrociepłowni, z których wykorzystuje się ciepło odpadowe, można też było wykorzystać nieczynną halę po starej turbinie elektrycznej, bez konieczności budowy nowego budynku. Pompy ciepła ważą 400 ton, a instalacja jest podłączona do systemu ciepłowniczego za pomocą rurociągu o długości 500 m.

Instalacja składa się z dwóch identycznych pomp ciepła, każda z niezależnym obiegiem chłodniczym. Czynnik chłodniczy pochłania ciepło ze zrzucanej wody z elektrociepłowni przez wymiennik ciepła i jest sprężany i ogrzewany przez sprężarkę zasilaną energią elektryczną. Następnie czynnik chłodniczy jest rozprężany, a uzyskane ciepło odpadowe przekazywane do wody ciepłowniczej. Instalacja ta może podnieść temperaturę z 6°C do poziomu 95°C.

Ciepło odpadowe w zrzucanych wodach ma temperaturę od 10 do 20°C, ale system został tak przemyślany, że w razie potrzeby może też czerpać ciepło z wody Kanału Dunajskiego. Nawet tak wysoka temperatura jak 95°C jest jednak wciąż zbyt niska dla głównych sieci ciepłowniczych w Wiedniu (które działają w temperaturze od 100 do 150°C) i tylko dzięki inteligentnemu systemowi dystrybucji możliwe jest kierowanie ciepła tam, gdzie wymagane są niższe temperatury i tym samym jest ono optymalnie wykorzystane w sieci.

Ciepło, które jest dostarczane do sieci ciepłowniczej, składa się w dwóch trzecich z ciepła odpadowego, a w jednej trzeciej z energii elektrycznej z tamtejszej elektrociepłowni. Wprawdzie COP wynosi tylko 3, ale wykorzystywana jest duża ilość ciepła odpadowego o względnie wysokiej i stałej temperaturze. Wien Energie planuje w jeszcze większym stopniu wykorzystywać ciepło odpadowe z elektrociepłowni, a nawet ciepło odpadowe z obiektów handlowych i z przemysłu.

Literatura

  1. https://blog.wienenergie.at/2019/03/06/staerkste-grosswaermepumpe-mitteleuropas-pumpt-in-wien/ (dostęp: 7.01.2020).
  2. https://www.energieleben.at/profis-am-wort-riesige-waermepumpe-fuer-wien/ (dostęp: 7.01.2020).
  3. https://blog.wienenergie.at/ (dostęp: 7.01.2020).
  4. https://www.wienenergie.at (dostęp: 7.01.2020).
  5. http://portpc.pl/pdf/7Kongres/materialy/Poradnik_Pompy_ciepla_duzej_mocy.pdf (dostęp: 7.01.2020).
  6. https://www.ehpa.org/about/news/article/large-heat-pumps-in-europe-second-edition-is-out/ (dostęp: 7.01.2020).
  7. https://www.ehpa.org/fileadmin/red/03._Media/03.02_Studies_and_reports/Large_heat_pumps_in_Europe_MDN_II_final4_small.pdf (dostęp: 7.01.2020).
  8. Case study on Heat pumps in Arnhem, the Netherlands, Annex A.3 to Part 1 of the Study on the competitiveness of the renewable energy sector, ENER/C2/2016-501, 28 June 2019, https://www.buildup.eu/sites/default/files/content/mj0319523enn.en_.pdf (dostęp: 15.01.2020).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Nowoczesny dom to dom bezprzewodowy

Nowoczesny dom to dom bezprzewodowy Nowoczesny dom to dom bezprzewodowy

2005 rok był przełomem w podejściu do automatyki budynkowej. Opracowanie częstotliwości do stworzonego przez duńską firmą Zynsys protokołu Z-Wave, spowodowało powstanie nowych rozwiązań w automatyce budynkowej,...

2005 rok był przełomem w podejściu do automatyki budynkowej. Opracowanie częstotliwości do stworzonego przez duńską firmą Zynsys protokołu Z-Wave, spowodowało powstanie nowych rozwiązań w automatyce budynkowej, które nie wymagały już tak wielkich nakładów pracy i środków pieniężnych, jak tradycyjne systemy domowej inteligencji.

Waldemar Joniec Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Instalacje z pompami ciepła – przykłady Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych,...

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych, handlowych, a nawet przemysłowych. Poniżej zaprezentowano wybrane przykłady zastosowań pomp ciepła w instalacjach średnich i dużych.

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności...

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności energetycznej przykładowej pompy ciepła powietrze/woda, zasilającej dom jednorodzinny o projektowym obciążeniu cieplnym 9,5 kW oraz opisano aspekty związane z analizą pracy pomp ciepła powietrze/woda pracujących w trybie grzewczym.

Redakcja RI Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

dr inż. Marcin Malicki Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na...

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na etapie projektu dokładnych obliczeń parametrów pracy dolnego źródła dla długiego okresu eksploatacji. W celu prawidłowego zaprojektowania dolnego źródła należy się szczegółowo zapoznać z charakterystyką gruntu i wykonać co najmniej jeden odwiert pilotażowy. Możliwe będzie dzięki temu wykonanie testu...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Bartosz Baranowski Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie...

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem alternatywnym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Solar Naturalna Energia Sp. z o.o. Heliotherm – pompy ciepła i pasja

Heliotherm – pompy ciepła i pasja Heliotherm  – pompy ciepła i pasja

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę...

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę możliwości energetycznych gruntu. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu dużych obiektów o znacznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz chłodniczą. Zastosowanie nanofluidów lub wody jako czynnika roboczego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji systemu, a w przypadku wody...

dr inż. Maciej Knapik Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody....

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody. Jednak konieczność spełnienia wymagań prawnych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej przez nowe budynki nie zawsze idzie w parze z efektami ekonomicznymi, tj. z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

mgr inż. Marcin Karpiński, dr inż. Anna Sowiżdżał Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana...

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana w celach energetycznych do zasilania pomp ciepła. Atutem kopalń na Śląsku jest bliskość potencjalnych odbiorców energii – osiedli i zabudowy mieszkalnej. Z uwagi na trwający proces restrukturyzacji górnictwa projekty inwestycji geotermalnych są jednak obarczone trudnym do oszacowania ryzykiem.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.