POBE postuluje wdrożenie bilansowania 1:1 za energię do końca 2025 r.
Apel Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE w sprawie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii ws. propozycji wdrożenia systemu opustów z rozliczaniem energii 1:1
11 branżowych organizacji pozarządowych zrzeszonych w Porozumieniu Branżowym na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE postuluje wdrożenie systemu opustów z rozliczaniem energii 1:1 z obowiązywaniem tego systemu nie do końca 2023 r, a przynajmniej do końca 2025 roku. Według POBE proponowany system jest zgodny z dyrektywą RED II, a zapisane w nim przeniesienie pełnych kosztów dystrybucji na prosumentów zgodne jest z dyrektywą rynkową.
NIK opublikowała raport z kontroli gospodarowania zasobami wodnymi w gminach wiejskich. Wynika z niego, że przedsiębiorstwa wodociągowe na wsiach nie gospodarowały efektywnie zasobami wodnymi, a znaczną...
NIK opublikowała raport z kontroli gospodarowania zasobami wodnymi w gminach wiejskich. Wynika z niego, że przedsiębiorstwa wodociągowe na wsiach nie gospodarowały efektywnie zasobami wodnymi, a znaczną część zadań w tym obszarze realizowały nieprawidłowo. Marnują się miliardy litrów wody – w ponad połowie skontrolowanych firm wod.-kan. straty wody pitnej przekroczyły 30% wody wyprodukowanej i wtłoczonej do sieci.
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ogłosił wydłużenie terminu na składanie wniosków w II konkursie Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii”...
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ogłosił wydłużenie terminu na składanie wniosków w II konkursie Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii” do dnia 26 sierpnia 2022 r. do godziny 16.00.
Anna Tomaska-Szmaja jest dekoratorką wnętrz i autorką bloga „Od inspiracji do realizacji”. Specjalizuje się w domowych metamorfozach w duchu DIY, udowadniając, że piękne aranżacje można uzyskać bez wydawania...
Anna Tomaska-Szmaja jest dekoratorką wnętrz i autorką bloga „Od inspiracji do realizacji”. Specjalizuje się w domowych metamorfozach w duchu DIY, udowadniając, że piękne aranżacje można uzyskać bez wydawania fortuny. Na co dzień projektuje wnętrza dla swoich klientów, jednak to urządzanie własnego mieszkania sprawia jej najwięcej frajdy. Niedawno wzięła na warsztat dwie łazienki w swoim domu.
Rozwój instalacji prosumenckich OZE, oprócz zagadnień izolacyjności, wentylacji oraz ogrzewania to fundament rozwoju efektywności energetycznej budynków. To przyczynek do poprawy jakości powietrza oraz realizacja wielkiego społecznego zapotrzebowania posiadania własnych źródeł energii, których ekonomikę jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto zwrócić uwagę na to, że tak dynamiczny rozwój sektora energetyki prosumenckiej nie byłby możliwy bez sprzyjającego otoczenia prawnego, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Ważne jest, by zmiany w ustawach o odnawialnych źródłach energii i prawie energetycznym wspierały rozwój instalacji prosumenckich w Polsce.
Organizacje zrzeszone w Porozumieniu Branżowym Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE z zainteresowaniem przyjmują propozycje złożone 2 lipca 2021 w poselskim projekcie zmian ustawy o odnawialnych źródłach energii. Na szczególne wyróżnienie zasługuje propozycja nowego modelu tzw. systemu opustów wprowadzająca bilansowanie energii wyprodukowanej i pobranej w stosunku 1:1 z pokrywaniem opłat dystrybucyjnych przez prosumentów. Zaproponowany model zapewni wiele korzyści. Jest stosunkowo prosty i nieskomplikowany w rozliczaniu, a zarazem sprawiedliwy społecznie, gdyż równoważy koszty pomiędzy energią wyprodukowaną a pobraną. Zaproponowane rozwiązanie ma szansę zapewnić dokładne dopasowanie mocy instalacji do zapotrzebowania, zapobiegając przewymiarowaniu mikroinstalacji OZE. Jest to również zrównoważone ekonomicznie rozwiązanie, gdzie pokrycie opłat dystrybucyjnych przez użytkowników nie generuje dodatkowych kosztów dla spółek obrotu.
Jak podaje POBE, wsparcie instalacji prosumenckich to wsparcie oczekiwań milionów Polaków zainteresowanych inwestycją w źródła OZE, to także wsparcie dla rozwoju krajowego przemysłu i gospodarki.
Oficjalne stanowisko Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej zostało skierowane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. POBE postuluje w nim wdrożenie systemu opustów z rozliczaniem energii 1:1 z wydłużeniem obowiązywania tego systemu przynajmniej do końca 2025 roku. Wg POBE proponowany system jest zgodny z dyrektywą RED II, a zapisane w nim przeniesienie pełnych kosztów dystrybucji na prosumentów zgodne jest z dyrektywą rynkową. Jednocześnie POBE deklaruje chęć włączenia się w dopracowanie propozycji systemu rozliczeń instalacji prosumenckich.
Stanowisko przedstawiły organizacje zrzeszone w Porozumieniu Branżowym Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE:
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych
Korporacja Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV
Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe
Stowarzyszenie Polska Wentylacja
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych
Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej
Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji
Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS)
W Akademii Klima-Therm w Gdańsku – jednym z trzech ośrodków szkoleniowych Grupy Klima-Therm – oddano do użytku nowoczesną przestrzeń wystawową prezentującą oferowane przez firmę rozwiązania z grupy odnawialnych...
W Akademii Klima-Therm w Gdańsku – jednym z trzech ośrodków szkoleniowych Grupy Klima-Therm – oddano do użytku nowoczesną przestrzeń wystawową prezentującą oferowane przez firmę rozwiązania z grupy odnawialnych źródeł energii (OZE).
27 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby i fabryki firmy SMAY w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej w Podłężu koło Krakowa. W otwarciu wzięło udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. Głównymi...
27 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby i fabryki firmy SMAY w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej w Podłężu koło Krakowa. W otwarciu wzięło udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. Głównymi wydarzeniami tego wieczoru były wystąpienia właścicieli i zarządu, uroczyste przecięcie wstęgi i podziękowania, a także znakomita inscenizacja, która pozwoliła zaprezentować przestrzeń nowej fabryki SMAY.
30 czerwca 2022 r. upływa termin składania deklaracji dla źródeł ogrzewania zainstalowanych przed 1 lipca 2021 r. Na początku czerwca ruszyła szeroka kampania informacyjno-promocyjna w mediach telewizyjnych...
30 czerwca 2022 r. upływa termin składania deklaracji dla źródeł ogrzewania zainstalowanych przed 1 lipca 2021 r. Na początku czerwca ruszyła szeroka kampania informacyjno-promocyjna w mediach telewizyjnych i radiowych, a także w prasie i social media na temat obowiązku zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – CEEB.
NIK skontrolował cztery przedsiębiorstwa wodociągowe pod kątem gospodarowania zasobami wodnymi. W wyniku kontroli stwierdzono, że przedsiębiorstwa wodociągowe w gminach wiejskich nie gospodarowały efektywnie...
NIK skontrolował cztery przedsiębiorstwa wodociągowe pod kątem gospodarowania zasobami wodnymi. W wyniku kontroli stwierdzono, że przedsiębiorstwa wodociągowe w gminach wiejskich nie gospodarowały efektywnie zasobami wodnymi, a znaczną część zadań w tym obszarze realizowały nieprawidłowo. Ponadto nadzór nad zbiorowym zaopatrzeniem w wodę był sprawowany nieskutecznie.
W dniach 10-13 czerwca otrzymasz -10% do Księgarni Technicznej na wszystkie publikacje wydawnictwa Grupa Medium. Promocja obejmuje książki, wydania specjalne i e-booki.
W dniach 10-13 czerwca otrzymasz -10% do Księgarni Technicznej na wszystkie publikacje wydawnictwa Grupa Medium. Promocja obejmuje książki, wydania specjalne i e-booki.
Projekt rekuperacji ciepła powstającego podczas wytopu aluminium realizuje Volkswagen Poznań razem z przedsiębiorstwem Veolia Energia Poznań. Odzyskane ciepło ogrzeje 4,5 tys. mieszkań.
Projekt rekuperacji ciepła powstającego podczas wytopu aluminium realizuje Volkswagen Poznań razem z przedsiębiorstwem Veolia Energia Poznań. Odzyskane ciepło ogrzeje 4,5 tys. mieszkań.
Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.
Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.
Premiery i nowości, strefy tematyczne, konferencje branżowe, konkursy, a przede wszystkim długo wyczekiwane spotkania – tak od 25 do 27 kwietnia w Poznaniu świętowali wystawcy i instalatorzy.
Premiery i nowości, strefy tematyczne, konferencje branżowe, konkursy, a przede wszystkim długo wyczekiwane spotkania – tak od 25 do 27 kwietnia w Poznaniu świętowali wystawcy i instalatorzy.
Niezależne raporty naukowe wskazują na elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Wodór znajduje zastosowanie w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych...
Niezależne raporty naukowe wskazują na elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Wodór znajduje zastosowanie w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych oraz w transporcie na dalekie dystanse.
W dniu 4 maja 2022 roku doszło do połączenia firmy Atlantic Polska Sp. z o.o. z firmą ACV Polska Sp. z o.o. Połączenia dokonano w trybie uproszczonym określonym, tj. poprzez przeniesienie całego majątku...
W dniu 4 maja 2022 roku doszło do połączenia firmy Atlantic Polska Sp. z o.o. z firmą ACV Polska Sp. z o.o. Połączenia dokonano w trybie uproszczonym określonym, tj. poprzez przeniesienie całego majątku ACV do Atlantic.
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało podsumowanie I kwartału 2022 w branży instalacyjno-grzewczej. W I kwartale 2022 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej była...
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało podsumowanie I kwartału 2022 w branży instalacyjno-grzewczej. W I kwartale 2022 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej była według ogromnej większości zebranych opinii bardzo dobra, aczkolwiek z nieco słabszą dynamiką w porównaniu do poprzednich kwartałów.
9 czerwca 2022 r. w siedzibie Bosch w Warszawie odbyła się gala finałowa VIII edycji Programu Bosch Termotechnika Szkoli. W tej edycji zostało wyłonionych 15 laureatów, a wśród nich 5 najlepszych otrzymało...
9 czerwca 2022 r. w siedzibie Bosch w Warszawie odbyła się gala finałowa VIII edycji Programu Bosch Termotechnika Szkoli. W tej edycji zostało wyłonionych 15 laureatów, a wśród nich 5 najlepszych otrzymało voucher na kurs oraz egzamin dający uprawnienia wykonywania zawodu instalatora urządzeń grzewczych. Nagrodzonych zostało również 5 najlepszych szkół z całej Polski.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią, która pozwoli na mniej kosztowną produkcję wodoru. Rozwiązanie to oparte jest na połączeniu disiarczku molibdenu z nanomateriałami węglowymi....
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią, która pozwoli na mniej kosztowną produkcję wodoru. Rozwiązanie to oparte jest na połączeniu disiarczku molibdenu z nanomateriałami węglowymi. Zastosowany w ogniwach paliwowych wodór może być wykorzystywany do zasilania samochodów i domów.
PGE Toruń ma w tegorocznych planach wymianę i budowę łącznie około 7 km ciepłociągów. Powstanie też około 70 węzłów indywidualnych z automatyką pogodową. Dzięki modernizacji zmniejszone zostaną straty...
PGE Toruń ma w tegorocznych planach wymianę i budowę łącznie około 7 km ciepłociągów. Powstanie też około 70 węzłów indywidualnych z automatyką pogodową. Dzięki modernizacji zmniejszone zostaną straty ciepła podczas przesyłania nowymi ciepłociągami, dlatego mniej energii pierwotnej wykorzystanej zostanie do produkcji ciepła.
Około 70% domów jednorodzinnych (3,8 miliona) w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Żeby budownictwo stało się częścią rozwiązania, a nie problemu, niezbędna jest fala renowacji polegająca m.in....
Około 70% domów jednorodzinnych (3,8 miliona) w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Żeby budownictwo stało się częścią rozwiązania, a nie problemu, niezbędna jest fala renowacji polegająca m.in. na termomodernizacji budynków i mieszkań. W trend wyznaczony przez strategię Europejskiego Zielonego Ładu wpisują się prace innowatorów, którzy pod skrzydłami NCBR pokazują, jak to zrobić w sposób przyjazny dla mieszkańców, środowiska i klimatu.
Spadają ceny niektórych materiałów budowlanych, nie oznacza to jednak jeszcze powrotu do cen sprzed pandemii i szalejącej inflacji. Ale można założyć, że jeszcze w tym roku utrzyma się dość duży popyt...
Spadają ceny niektórych materiałów budowlanych, nie oznacza to jednak jeszcze powrotu do cen sprzed pandemii i szalejącej inflacji. Ale można założyć, że jeszcze w tym roku utrzyma się dość duży popyt na usługi budowlane, bo coraz więcej budynków mieszkalnych jest budowanych na wynajem – przewidują eksperci ze Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.
Najnowszy ranking gmin w programie „Czyste Powietrze” bazuje na danych z pierwszego kwartału 2022 roku. Według zestawienia, najwięcej wniosków do programu złożyli mieszkańcy miasta Puck na Pomorzu. Na...
Najnowszy ranking gmin w programie „Czyste Powietrze” bazuje na danych z pierwszego kwartału 2022 roku. Według zestawienia, najwięcej wniosków do programu złożyli mieszkańcy miasta Puck na Pomorzu. Na drugim miejscu jest gmina Stare Pole (również pomorskie), a trzecie miejsce zajęło śląskie uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Liderem wśród województw okazało się tym razem pomorskie – w pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się aż 7 gmin z tego regionu.
Firma Viessmann oraz Fundacja Świadomi Klimatu kolejny rok z rzędu organizuje dla dzieci i młodzieży obóz ekologiczno-sportowy nad Bałtykiem. Druga edycja letniego obozu w Pobierowie skierowana jest do...
Firma Viessmann oraz Fundacja Świadomi Klimatu kolejny rok z rzędu organizuje dla dzieci i młodzieży obóz ekologiczno-sportowy nad Bałtykiem. Druga edycja letniego obozu w Pobierowie skierowana jest do dzieci z Polski i przebywających w naszym kraju uchodźców z Ukrainy.
Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) zwróciło się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego z rekomendacją przyjęcia i wdrożenia...
Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) zwróciło się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego z rekomendacją przyjęcia i wdrożenia pakietu działań dotyczących efektywności energetycznej budynków. Komisja Europejska, publikując w 18 maja komunikat „EU Save Energy” wchodzący w skład pakietu REPowerEU, wezwała państwa członkowskie, w tym również Polskę, do przedłożenia do 1 lipca 2022 roku sprawozdania z działań podjętych w celu...
W czerwcu tego roku Szkoły Partnerskie Viessmann otrzymały od Gazety Wyborczej i Urzędu Miasta Wrocław wyróżnienie: Ambasador Zawodowców 2022, za działania związane ze wspieraniem szkolnictwa branżowego...
W czerwcu tego roku Szkoły Partnerskie Viessmann otrzymały od Gazety Wyborczej i Urzędu Miasta Wrocław wyróżnienie: Ambasador Zawodowców 2022, za działania związane ze wspieraniem szkolnictwa branżowego i technicznego.
Jesteśmy w okresie przełomu, w czasie pełnym wyzwań związanych z bezpieczeństwem w Europie i na świecie, nie tylko w sensie geopolitycznym, ale i klimatycznym. Agresja Rosji na Ukrainę i lawina skutków...
Jesteśmy w okresie przełomu, w czasie pełnym wyzwań związanych z bezpieczeństwem w Europie i na świecie, nie tylko w sensie geopolitycznym, ale i klimatycznym. Agresja Rosji na Ukrainę i lawina skutków sankcji zastosowanych wobec Moskwy wywołały bardzo szybkie globalne zmiany na rynku surowców energetycznych oraz konieczność nowego określenia bezpieczeństwa energetycznego.
„Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna i zrównoważona” – pod tym hasłem w NFOŚiGW w Warszawie oraz online 22 czerwca 2022 r. odbyła się konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania...
„Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna i zrównoważona” – pod tym hasłem w NFOŚiGW w Warszawie oraz online 22 czerwca 2022 r. odbyła się konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania i wykorzystywania w ciepłownictwie. W spotkaniu dla przedsiębiorców i samorządowców uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, administracji rządowej, branżowych izb i organizacji, a także eksperci i praktycy z sektora odpadowego, ciepłowniczego i...
W sumie aż 3 mld zł dofinansowania trafi z NFOŚiGW do polskich firm na dofinansowanie budowy spalarni odpadów, co pomoże ciepłowniom w dywersyfikacji źródeł energii, a samorządom – rozwiązać problem zagospodarowania...
W sumie aż 3 mld zł dofinansowania trafi z NFOŚiGW do polskich firm na dofinansowanie budowy spalarni odpadów, co pomoże ciepłowniom w dywersyfikacji źródeł energii, a samorządom – rozwiązać problem zagospodarowania „śmieci”. Dodatkowa pula środków na ten cel, w wysokości 2 mld zł, będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego (FM) – nowego instrumentu Unii Europejskiej przeznaczonego na unowocześnianie sieci energetycznych i poprawę efektywności energetycznej. Dzięki zwiększeniu alokacji możliwy...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.